Prawda

Piątek, 15 stycznia 2021 - 21:47

« Poprzedni Następny »


Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?


Vic Rosenthal 2020-01-27


Kasem Solejmani był terrorystą nad terrorystami, jednym człowiekiem, który był bezpośrednio odpowiedzialny za liczne akty terroryzmu przeciwko Zachodowi i Izraelowi, ale – co ważniejsze – który miał zasoby państwa do swojej dyspozycji, by realizować projekt asymetrycznej wojny w innych krajach Bliskiego Wschodu. Odniósł całkiem spory sukces w rozbudowaniu Hezbollahu w Libanie w to, co jest, być może, pierwszym prawdziwie egzystencjalnym zagrożeniem żydowskiego państwa od 1973 roku. Był w trakcie robienia tego samego dla szyickich bojówek w Iraku i Syrii, kiedy Trump mądrze położył kres jego   działalności.

Miał jednak jeszcze inny cel poza osłabieniem rywali Iranu, Arabii Saudyjskiej i Izraela, zdobycia kontroli nad Irakiem, Syrią i Libanem i zmuszeniem USA do opuszczenia regionu. Było nim atakowanie Żydów na całym świecie. W dodatku do atakowania izraelskich dyplomatów w różnych miejscach świata, terroryści Solejmaniego zamordowali Żydów w Argentynie, Bułgarii, Panamie i Libanie. Oczywiście, głównym żydowskim celem był Izrael i chociaż jego wsparcie dla Hezbollahu plus rozmaitych palestyńskich frakcji można widzieć jako część walki Iranu o dominację w regionie, może to być także rozumiane jako część ogólnego, antyżydowskiego projektu.

 

Izrael, jak to dobrze rozumie ajatollah Chamenei, jest centrum żydowskiej siły na świecie. Wyrażając tę myśl w 2018 roku z typowo antysemicką metaforyką, tweetował, że:

 

Naszym stanowiskiem wobec Izraela jest to samo stanowisko, jakie zawsze przyjmowaliśmy. #Izrael jest złośliwym, rakowatym guzem w regionie Azji Zachodniej, który musi zostać usunięty i zlikwidowany: to jest możliwe i to zostanie zrobione. …

Rzekomo umiarkowany prezydent irański, Hassan Rouhani, także użył tej metafory, podobnie jak to również robił jego poprzednik, Mahmoud Ahmadineżad. Irańscy przywódcy porównywali Izrael do psa i ich wyrazy wrogości wobec Izraela są znacznie zjadliwsze i bardziej „osobiste” niż wobec ich innych regionalnych przeciwników. Reżim regularnie organizuje konkurs karykatur Holocaustu mimo faktu, że kraje zachodnie, także te, które są stosunkowo wrogo nastawione do Izraela, uznają ten rodzaj antysemityzmu za obraźliwy i że szkodzi to wizerunkowi, jaki Iran chce przedstawić światu jako nowoczesnego, postępowego kraju.

 

To jest antysemicki reżim i zapraszanie oraz subsydiowanie wizyt z grupy Neturi Karta – której przedstawiciele uczestniczyli w pogrzebie Solejmaniego – nie może tego zakryć.

 

Lucy S. Dawidowicz napisała książkę zatytułowaną The War Against the Jews 1933-1945, gdzie jedną z tez jest, że majaczenia Hitlera przeciwko Żydom były czymś więcej niż tylko, jak twierdzi Irving Howe, “jedynie wabikiem dla mas”, ale były „najgłębszym, najbardziej ‘autentycznym’ przekonaniem nazistów”. Zamordowanie milionów Żydów nie było epifenomenem ekspansjonistycznej agresji Hitlera, ale jednym z jego głównych celów wojennych.  

 

Wydaje mi się, że wrogość irańskiego reżimu rewolucyjnego do Izraela jest takim zjawiskiem. W tym wypadku czerpie swoją nienawiść ze studni islamskiej doktryny zamiast z kombinacji zwariowanych teorii ekonomicznych i rasistowskich, które podsycały entuzjazm Hitlera, nadal jednak jest czymś znacznie większym niż tylko propagandą, by wesprzeć praktyczne, geopolityczne ambicje. Podobnie jak nienawiść Hitlera, nienawiść irańskiego reżimu do Żydów nie jest epifenomenem; jest „autentycznym poglądem” Chameneiego (i była także poglądem Solejmaniego aż nadleciały pociski Hellfire Trumpa).

Pouczające jest zauważenie, że „Siła Kuds”, którą dowodził Solejmani i która była odpowiedzialna za tajne akcje i niekonwencjonalne działania wojenne (czytaj: terroryzm) na całym świecie, była nazwana od al kuds, Jerozolimy. To jest u nich obsesja.

 

Wypowiedzi żydożerców w Iranie są uczciwsze i bardziej otwarte niż wypowiedzi Autonomii Palestyńskiej lub jeszcze bardziej zakłamanie wypowiedzi ruchu BDS. Ahmadineżad groził, że Izrael „zostanie wymazany z mapy świata”, nie zaś, że Izrael zostanie zmuszony do „zakończenia okupacji”. Często mówi się, że najważniejszą lekcją Holocaustu było to, że kiedy żydożercy wypowiadają groźby, lekkomyślnością jest ignorowanie ich. Dlatego nie wolno nam ignorować nuklearnych gróźb irańskiego reżimu.


Mogliście zauważyć, że mówię „reżim” a nie „Iran. Robię to dlatego, że mimo iż reżim w Teheranie codziennie zalewa kraj antyżydowską propagandą, Irańczycy są zapewne najmniej antysemiccy na Bliskim Wschodzie! Tak mówi sondaż Global 100 ADL, w którym stwierdzono, że „tylko” 60% Irańczyków wykazuje postawy lub przekonania uznane za antysemickie. To w porównaniu do 93% u naszych palestyńskich partnerów pokojowych, 74% dla Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej(19% dla krajów w obu Amerykach i światowej przeciętnej 26%).Irańczycy są znacznie mniej antysemiccy niż Jordańczycy (81%) i Egipcjanie (75%), z którymi podobno mamy pokój. Tak, 60% to dużo, ale biorąc pod uwagę konflikt i propagandę reżimu, jest to zaskakująco mało.

 

Iran był wysoko rozwiniętym krajem przed rewolucją 1979 roku ze stosunkowo dobrze wykształconą i liberalna populacją. Rząd Szacha, Mohammada Reza Pahlaviego, był monarchią absolutną („szach” znaczy „imperator”), w której sprzeciw był ostro dławiony; kiedy jednak został obalony przez powszechną rewolucję, wielu komentatorów – i prawdopodobnie wielu Irańczyków – ze zdziwieniem zobaczyło, że zastąpił go islamski reżim, który był znacznie ostrzejszy. Szach był stosunkowo oświeconym królem, modernizatorem, który ulepszył gospodarkę i wprowadził prawa dla kobiet. Nowy reżim szybko zaprowadził rządy duchownych i zadekretował obowiązkowy hidżab dla kobiet.  


Dzisiaj islamski reżim ma kłopoty, jego gospodarkę zniszczyły sankcje, a powszechny gniew wzmógł się znowu i powstał przeciwko decyzjom rządu wydawania wielkich sum pieniędzy na bojówki w Libanie, Syrii, Iraku i Jemenie; na prowadzenie wojny zastępczej przeciwko Arabii Saudyjskiej i mniej gorącej wojny przeciwko Izraelowi; oraz na rozwój pocisków balistycznych i broni jądrowej. Chociaż reżimowi udało się dorowadzić do tego, że Libańczycy, Syryjczycy, Irakijczycy i inni (także Palestyńczycy) umierają za niego w jego militarnych awanturach, musi ich zbroić i płacić im.  


Prawdopodobnie większa część pieniędzy, jakie wydaje na programy militarne, idzie na strategiczne otoczenie Izraela i dostarczanie broni, która ma neutralizować wielką militarną przewagę Izraela. Prawdopodobnie należy zaliczyć również dużą część kosztownych programów nuklearnych i pocisków balistycznych do związanych z Izraelem. Jeśli więc irański naród obali islamski reżim, będzie to po części z powodu irracjonalnej, antyżydowskiej obsesji reżimu (a po części z powodu działań Donalda Trumpa).    


To zaś doprowadza nas do ciekawej paraleli. Niektórzy historycy uważają, że obsesyjne pragnienie Hitlera zabicia wszystkich Żydów doprowadziło do jego irracjonalnej i katastrofalnej decyzji najazdu na Związek Radziecki w 1941 roku. Inni wskazują, że przesunięcie środków na mordowanie Żydów, niezmiernie zaszkodziło jego wysiłkowi wojennemu i wręcz doprowadziło do klęski na decydującym froncie wschodnim.

 

Byłoby szczególną ironią, gdyby najbardziej niebezpieczna i najbardziej destabilizująca siła w dzisiejszym świecie, główne źródło niekończącej się udręki na Bliskim Wschodzie, miała lec w gruzach, jak Hitler, z powodu swojej obsesyjnej nienawiści do Żydów.


Will the Iranian Regime’s Obsessive Jew-Hatred be its undoing?

16 stycznia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal


Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Obecnie jest na emeryturze, mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 814 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk