Prawda

Piątek, 5 marca 2021 - 01:33

« Poprzedni Następny »


Chrześcijański obłęd


Steve Apfel 2014-01-04


Chrześcijanie nie są tacy jak muzułmanie. Nie leży w ich tradycji sprawianie sobie kłopotu pomaganiem współwyznawcom. Gdy współwyznawcy zostają zaatakowani, chrześcijanie, być może, pomodlą się za nich; ale pikietowanie ambasad, okupowanie placów, organizowanie kampanii w mediach, przypuszczanie  szturmu na ONZ – nigdy. Co zrobiłby Apostoł Paweł dla 100 milionów wyznawców, których istnienie jest zagrożone?


Czy były kiedyś takie czasy jak obecnie, kiedy co godzinę kolejny chrześcijanin zostaje zabity? Historyk Tom Holland sądzi, że jesteśmy świadkami całkowitego wytępienia chrześcijaństwa na Bliskim Wschodzie. Po jak dotąd najgorszym ataku w Pakistanie, który wysłał 85 praktykujących chrześcijan na tamten świat, mógłby także ostrzec o zagładzie w innych miejscach.

Co chrześcijanie zrobili w tej sprawie? W całym Pakistanie wybuchły protesty chrześcijan; ale gdzie indziej informacje były ograniczone do krótkich notatek w prasie.

 „Wszyscy ignorują narastające niebezpieczeństwo dla chrześcijan w krajach muzułmańskich” - lamentował Mano Rumalszah, biskup Peszawaru. „Kraje europejskie nie dbają o nas za grosz”.Głowa Kościoła anglikańskiego, arcybiskup J. Welby:
Miłuj swoich nieprzyjaciół, nienawidź swoich przyjaciół.

Nie całkiem. Arcybiskup Canterbury troszkę dba. Chociaż jego słowa nie mogły przynieść pociechy pogrążonym w żałobie i cierpiącym, mogą przynajmniej wskazać nam drogę, jaką powinniśmy pójść. Oto co Justin Welby, głowa Kościoła anglikańskiego, miał do powiedzenia po zobaczeniu „masowych grobów” współczesnych męczenników.

Nie mam co do tego żadnych złudzeń. Historycznie jednak właściwą reakcją chrześcijan na prześladowania i ataki jest – a to najtrudniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek mogę powiedzieć ludziom, ale Jezus mówi, byśmy kochali naszych wrogów. To jest najtrudniejsza rzecz, kiedy jesteście brutalnie atakowani. Jest to nieopisane wyzwanie. Ale Bóg tak często daje łaskę – by kochać naszych wrogów.

Pamiętajcie o Welbym, pocieszycielu tonących w krwi chrześcijan z krajów muzułmańskich, podczas gdy my zwrócimy się do ludzi innej wiary.  

Kiedy ostatni raz Żyd zabił człowieka za to, że jest chrześcijaninem? Kiedy ostatni raz w ziemi świętej Żydzi spalili kościół? Kiedy ostatni raz chrześcijanin nawrócił się na judaizm pod groźbą śmierci? Gdzie na szerokim świecie, poza Izraelem, chrześcijanie osiągają lepsze wyniki edukacyjne niż Żydzi?

A jednak w którą stronę ludzie Kościoła kierują swoje pociski?

Wielebny David Kim, głowa World Evangelical Alliance, obrał za swój cel “nieznośny naród”. ”How to Deal with the Impossible People – A Biblical Perspective” [Jak radzić sobie z nieznośnym narodem – Perspektywa biblijna]  - taki był tytuł jego referatu na konferencji w Betlejem. Mógłbyś pomyśleć, że będzie o muzułmanach zmierzających do wykorzenia chrześcijaństwa w swoich krajach. Pomyśl raz jeszcze.

Plakat w holu czynił jego tytuł jasnym jak słońce. Był tam kościół i krzyż przysłonięte złowrogo wyglądającą izraelską barierą antyterrorystyczną. Referat Kima dotyczył tego, jak radzić sobie z Żydami. I jest to dziwne, ponieważ na tym jednym niewiarygodnie cienkim pasku ziemi chrześcijaństwo prosperuje i rozkwita. W 1949 r. Izrael miał 34 tysiące obywateli wyznających tę wiarę. Dzisiaj ich liczba wynosi 168 tysięcy. W tym bezpiecznym schronieniu dla chrześcijan jest zagwarantowana wolność praktykowania religii wraz z dostępem do miejsc świętych.

Pod rządami tego “nieznośnego narodu” chrześcijaństwo żyje i ma się dobrze.

Chciałoby się zapytać tych kapłanów, czy przy całej danej od Boga łasce kochania wrogów, naprawdę nie mają żadnej zdolności kochania przyjaciół? Czy cała miłość zostaje przelana na muzułmańskich prześladowców?

Czy Kościół będzie zważał na swoją trzódkę w Palestynie? Z Gazy i Ramallah dochodzą przecieki i szepty, przesiąknięte strachem świadectwa, pełne łez historie opowiadane za zamkniętymi drzwiami. Kto zna całość strachu, okrucieństwa, konfiskat, napadów, zabójstw dokonywanych na  samotnych garstkach chrześcijan? Kogo ta wiedza obchodzi? Kiedy media nadały historię o udrękach nielicznych pozostałych w Gazie chrześcijan, albo o zdziesiątkowanych w Betlejem Arabach chrześcijanach, przez wieki stanowiących tam większość?Z całą swoją wielką miłością dla prześladowców własnej wiary laureat Nagrody Nobla Desmond Tutu nie ma już niczego poza nienawiścią dla “nieznośnego narodu”. „Żydzi myślą, że mają monopol na Boga”. Podobnie jak z wypowiedzią Welby’ego, tę także trzeba zapamiętać.

Tymczasem ludzie, których Tutu obsypuje miłością, islamiści z Gazy, spowodowali ucieczkę połowy populacji chrześcijańskiej, zakazali obecności chrześcijańskich symboli w miejscach publicznych. Pięć szkół chrześcijańskich trzeba było zamknąć, ponieważ Hamas zabrania przebywania razem w klasie chłopcom i dziewczynkom. W okręgu Betlejem sądy palestyńskie nie potrafiły rozstrzygnąć w żadnej ze spraw dotyczących przejęcia ziemi chrześcijan przez gangi muzułmańskie. Ataki na chrześcijan, także w Betlejem, pozostają niezauważane przez przywódców palestyńskich.

"Modlimy się za wszystkich Palestyńczyków, których domy zostały zniszczone i za tych, którzy zostali wygnani. Za Palestyńczyków, którzy cierpią z powodu muru separacyjnego i osiedli, i za tych, którzy stracili pracę i cierpią biedę, głód i pragnienie, modlimy się do Ciebie, Boże”.

To jest psalm, który ma przynieść prawdziwego ducha miłości w serca wiernych. Te słowa są częścią liturgii skomponowanej na „Konferencję Chrystus na punkcie kontrolnym” w Betlejem. Organizowała to Światowa Rada Kościołów z pomocą „Komitetu modlitw” pod kierownictwem organu o nazwie Kairos. Kairos jest organizacją, która domaga się, by Kościół ogłosił Żydów „grzesznymi” za ich okupację.

Zebrali się w Betlejem, kolebce chrześcijaństwa, nie po to, żeby bronić prześladowanych, ale żeby promować kolejne państwo muzułmańskie, które nie marnując czasu wypleni ich wiarę. Bronić chrześcijan czy atakować Żydów? Dla uczestników konferencji w Betlejem wybór był oczywisty.

Czy duchowni, zebrawszy całą swoją głęboką wiarę, mogą usprawiedliwić tę perwersję?  Czy mogą wyjaśnić sprzeczność zawartą w ich wysiłkach skierowanych na atakowanie Żydów, podczas gdy nie mają czasu dla zabijanych na ich oczach chrześcijan? Tak, mogą; opierają się na św. Augustynie oraz dwóch nowoczesnych doktrynach.

Te nowoczesne doktryny, nawet wzięte obie razem, nie dorównują doktrynie św. Augustyna. Właściwie są bardziej modą niż doktryną, co nie znaczy, że są traktowane z mniejszym nabożeństwem niż Ewangelie. Jedna nosi nazwę „Prawa Człowieka”, a druga „Wielokulturowość”.Doktrynę o "prawach człowieka" znajdujemy w tak zwanym Dokumencie Kairos. Doktryna ta opiera się na Biblii, żeby uświęcić polityczny światopogląd i wizję świata autorów Kairos. Ich podejście, jeśli nie ich zamiar, zamienia chrześcijaństwo w bardzo ludzką ideologię. Na przykład na „Konferencji Chrystus na punkcie kontrolnym” w Betlejem „kapłani praw człowieka" deliberowali, co zrobiłby i powiedział Chrystus, gdyby codziennie przechodził przez izraelski punkt kontrolny. Delegaci chcieli wiedzieć, jak Syn Boga radziłby sobie z uczuciami złości i goryczy codziennie przeżywanymi przez Palestyńczyków. Przypomnij sobie tę liturgię i jak współgra ona z ideą Boga jako aktywisty praw człowieka: „Modlimy się za wszystkich tych Palestyńczyków…”

Ulotka z tej konferencji posuwa się jeszcze dalej: “Wydaje się, że Jezus znowu jest na krzyżu wraz z tysiącami ukrzyżowanych wokół niego Palestyńczyków… System ukrzyżowań rządu izraelskiego działa codziennie”.

W ten sposób Naim Ateek, duchowny arabski, wplata narrację Ewangelii w ideologię pro-palestyńską.

Również Desmond Tutu flirtuje z tą ideologią. Zaapelował do United Methodist o ukaranie Izraela, ponieważ:

Surowa rzeczywistość znoszona przez miliony Palestyńczyków wymaga, by ludzie i organizacje mające sumienie wyzbyły się udziału w przedsiębiorstwach… czerpiących zyski z okupacji i ujarzmienia Palestyńczyków”.

Najwyraźniej więc poświęcanie czasu i energii na rzecz Arabów palestyńskich jest kolejnym sposobem dostania się do nieba. Łaska przyjdzie, gdy tylko chrześcijanin nauczy się kochać swojego wroga i nienawidzić swojego przyjaciela.  

A co z wielokulturowością? Czy wygląda na bardziej wiarygodną doktrynę dla dobrego chrześcijanina? Analizując ją stwierdzamy, że nie różni się zbytnio od pierwszej doktryny arabskich praw i żydowskich zbrodni. Wydaje się również łatwiejsza dla ludzi. Wystarczy tylko składać hołd słowu na „i”: islamofobia. Parodiuj islam, wytykaj palcem barbarzyńskie zachowania islamistów, występuj przeciwko ich traktowaniu kobiet, a jesteś islamofobem. Twój los – jako bigota – jest przypieczętowany.

Ta doktryna, surowa ale łatwo znajdująca wyznawców, nie jest  zbyt konsekwentna. Reguły są niezmiernie rozluźnione wobec ludzi innych wyznań (jeśli nie chodzi o muzułmanów), o Żydach wolno ci mówić, co chcesz, pod warunkiem, że nazywasz ich Izraelczykami, a jeszcze lepiej syjonistami. I możesz pisać historyjki „na zamówienie” o tym narodzie, pełne rytualnych mordów, czystek etnicznych, apartheidu i wszelkiego rodzaju zbrodni popełnianych przez Żyda na ludzkości. Mów o syjonistach i Izraelczykach co chcesz, unikaj tylko pułapki jaką jest słowo na „Ż”.

Tyle warta są te nowe doktryny chrześcijańskie, przynoszące łaskę Boga tym, którzy kochają swojego wroga i nienawidzą swojego przyjaciela. Bardzo stara doktryna jest poważniejszym kandydatem do tytułu przyczyny obłędu. Kto wie, może nawet być prawdziwą przyczyną.

W IV wieku Augustyn uczynił wygnanie Żydów kwestią dowodu teologicznego. Długo po nim papież Pius X podczas audiencji udzielonej Theodore’owi Herzlowi w 1904 r., powtórzył słowa Augustyna:

„Żydzi, którzy powinni pierwsi uznać Jezusa Chrystusa, nie zrobili tego po dziś dzień. Jeśli więc wszyscy przybędziecie do Palestyny i osiedlicie tam swój naród, będziemy gotowi z kościołami i księżmi, by ochrzcić was wszystkich”.

Pismo jezuickie wyjaśniało wówczas, że naród żydowski:  “musi zawsze żyć w rozproszeniu i wędrówkach wśród innych narodów, aby dawać świadectwo Chrystusowi samym swoim istnieniem”.

Tak więc odmowa Watykanu uznania nowego państwa Izrael w 1948 r. nie była kwestią sympatii pro-arabskich, ale kwestią dogmatu wiary. Organizacje i ludzie pokroju Światowej Rady Kościołów, Prezbiterian Ameryki, Kościołów prawosławnych greckiego i rosyjskiego i wielu chrześcijańskich przywódców myśli w kategoriach św. Augustyna. Wynoście się do diabła z Palestyny, krzyczą do Izraelczyków. Odrzuciliście Boga Mesjasza. Kościół zajął wasze miejsce jako Naród Wybrany. Wróćcie do roli wędrownych świadków, jaką On wam przeznaczył.

Równolegle, powstanie Izraela z popiołów Holocaustu niepokoi w równym stopniu świeckich anty-syjonistów. Dla nich nie jest to problem religijny, ale percepcyjny. Anty-syjoniści nie mogą pogodzić się z Żydem-żołnierzem. Od kiedy to ludzie upodlani mogą być silniejsi niż ich prześladowcy? Dawny stereotyp Żyda – bezpaństwowego wędrowca z brodą i mola książkowego – nigdy nie powinien był wyewoluować w silną armię. Z jaką zjadliwością w umyśle i jakże kwaśnym wzrokiem antysyjoniści patrzą na  zdolnego do obrony Żyda. Wynoście się do diabła! Wracajcie do waszego przyrodzonego stanu!

Z równolegle biegnącymi myślami Desmond Tutu, Stephen Sizer i spółka starają się ukarać “niewybrany” naród. Nigdy nie było waszym przeznaczeniem spowodowanie, by zakwitła pustynia; zbudowanie Tel Awiwu lub drapaczy chmur jak na Manhattanie; seryjne zdobywanie Nagród Nobla; posiadanie kwitnącej gospodarki opartej na wysokiej technologii z walutą silniejszą niż europejska.

Z porów nienawidzących Izrael chrześcijan sączy się nie nienawiść, ale obawa o utratę wiary w odwieczny dogmat religijny. To napędza chrześcijański gniew i wściekłość kierowaną na przyjazny Izrael: gniew za zepsucie narracji, za rozbicie kanonu wiary.

Christianity gone haywire

Jerusalem Post, 1 stycznia 2014
Tłumaczenie M.K.

___________

Steve Apfel

Dyrektor School of Management Accounting w Johannesburgu. Autor książki "Hadrian’s Echo: The whys and wherefores of Israel’s critics" i współautor "War by other means" (Israel Affairs, 2012). Jego kolejna książka, "Bilaam's curse" spodziewana jest na początku 2014 roku. Jego teksty publicystyczne ukazują się również w prasie amerykańskiej i europejskiej.


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujBrunatna fala

Znalezionych 831 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk