Prawda

Poniedziałek, 17 czerwca 2024 - 00:47

« Poprzedni Następny »


Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie


Jonny Anomaly 2018-02-09


Ludzie są poszukiwaczami wzorów. Kiedy widzimy wzory w przyrodzie, często szukamy dla nich jakiegoś głębszego wyjaśnienia. Przykładem wzoru, który ściągnął uwagę akademików jest dysproporcja między mężczyznami i kobietami w takich dziedzinach jak budowa maszyn i pediatria.   


Kultura jest oczywistym wyjaśnieniem dla niektórych różnic: jeśli fala irlandzkich imigrantów w Bostonie wstępuje do straży pożarnej, a włoskich imigrantów otwiera restauracje, to możemy oczekiwać, że w następnym pokoleniu Bostończyków będzie nieproporcjonalna liczba irlandzkich strażaków i włoskich właścicieli restauracji. Podobnie, jeśli nisko wykwalifikowani imigranci na ogół pracują na budowach i w rolnictwie, możemy oczekiwać, że znajdziemy wielu nisko wykwalifikowanych robotników, którzy przybyli z Ameryki Środkowej do Stanów Zjednoczonych, pracujących na budowach i farmach truskawek.


Innym oczywistym sposobem wyjaśniania rozbieżności między grupami jest to, że pewne grupy – od grup rasowych i płci do grup religijnych i politycznych – były dyskryminowane lub prześladowane przez innych. Innymi słowy, członkom pewnych grup nie dawano w przeszłości szansy na pokazanie ich prawdziwych talentów w pewnych dziedzinach.


W historii etniczna dyskryminacja była normą, nie zaś czymś wyjątkowym. W rzeczywistości, etniczna dyskryminacja była niemal z pewnością adaptacyjna dla naszych przodków, którzy musieli rozszyfrować, choćby z grubsza, komu ufać, a kogo unikać. Dyskryminacja często służyła zwiększaniu zaufania wewnątrz grupy przez niedopuszczanie członków innych grup do cieszenia się wartościowymi dobrami społecznymi, których stworzenie i utrzymanie wymagało wysiłku.


Utrzymujące się różnice wyników


Kiedy chcemy wyjaśnić różnice wyników, oczywistym miejscem, od którego powinniśmy zacząć, są kultura, uprzedzenia i dyskryminacja. Ale począwszy od połowy dwudziestego wieku w każdym niemal kraju zachodnim zniesiono dyskryminujące prawa, a w wielu zastosowane programy akcji afirmacyjnych. Rządy, uniwersytety i prywatne przedsiębiorstwa czyniły starania, by rekrutować tradycyjnie prześladowane mniejszości do szkół i zawodów, do których uprzednio te mniejszości nie miały pełnego dostępu.


W tych warunkach jedne grupy poprawiły swoje wyniki, podczas gdy inne tego nie zrobiły.  Szczególnie Żydzi i Azjaci kwitną w każdym zachodnim społeczeństwie, w którym się znajdują, i zarabiają więcej, popełniają mniej przestępstw i osiągają wyższy poziom edukacji niż grupa większościowa w społeczeństwie, do którego przybyli.


Ponadto, mimo oświadczeń polityków, że kobiety w krajach zachodnich nadal mają przed sobą długą drogę, jesteśmy znacznie bliżej równości niż wielu sądzi. Kobiety stanowią obecnie większość wśród absolwentów uczelni, a rozbieżność płac między mężczyznami i kobietami, kiedy porównujemy pracowników w tym samym zawodzie i na tym samym poziomie, niemal nie istnieje. (Według ekonomistki z Harvardu, Claudii Golden, większość luk płacowych spowodowana jest wyborami mężczyzn i kobiet pracy w różnych zawodach w oparciu o osobiste interesy: na przykład, kobiety, które mają dzieci, wolą bardziej elastyczną pracę, która często jest niżej płatna.)


Kiedy zmalała jawna dyskryminacja, badacze nauk społecznych zaczęli proponować alternatywy do wyjaśnienia pozostałych luk. Szczególnie dwie z nich stały się popularne w latach 1990.: zagrożenie stereotypem i epigenetyka. Zagrożenie stereotypami zachodzi (ponoć), kiedy ludzi prosi się o wykonanie jakiegoś zadania i informuje ich się, że przeciętnie rzecz biorąc, członkowie ich grupy nie są szczególnie dobrzy w wykonywaniu tego zadania.   W takiej sytuacji wykonują zadanie gorzej niż mogliby to zrobić. Epigenetyka odnosi się do faktu, że na ekspresję genów wpływają czynniki pozagenomowe.  Niektórzy specjaliści nauk społecznych wysuwali tezę, że jeśli geny mogą inaczej ulegać ekspresji w różnych środowiskach, to być może środowiska stresu – przez wpływanie na ekspresję genów - mogą powodować, że pewne grupy osiągają gorsze wyniki niż inne.


Zagrożenie stereotypami okazało się jednak spektakularną porażką
w wyjaśnianiu różnic w osiągnięciach. A epigenetyka nie może wyjaśnić różnic takich jak lepsze wyniki Azjatów niż Afrykanów na egzaminach z matematyki i lepsze wyniki Afrykanów niż Azjatów w biegach.   


Niedające się sfalsyfikować hipotezy


Kiedy przewidywania tworzone przez te wyjaśnienia nie sprawdziły się, wielu zaczęło zwracać się ku niewidzialnym siłom, takim jak “strukturalny rasizm” i “ukryte uprzedzenia”, żeby wyjaśnić różnice w osiągnięciach. Problemem z tymi hipotezami jest to, że nie dają się sfalsyfikować. W rzeczywistości wydaje się, że o to właśnie chodzi: jeśli nie możemy przetestować hipotezy, że nieświadome uprzedzenia i strukturalny rasizm wyjaśniają różnice wyników, to stają się one doskonałymi kandydatami na uniwersalne wyjaśnienia, które można wyznawać z siłą równą sile przekonania do religijnego dogmatu.


Kiedy widzimy różnice wyników, możemy powołać się na uprzedzenia nawet nie myśląc o alternatywach i zbyć jako “rasistę” lub “seksistę” każdego, kto przedstawia hipotezę, że biologia odgrywa rolę w wyjaśnieniu niektórych różnic w osiągnięciach.


Oczywiście istnieją uprzedzenia i czasami są sprzeczne z wyrażanymi ocenami. W tych sytuacjach warto szerzyć normy społeczne, które mają na celu zwalczanie niesprawiedliwych uprzedzeń. Niektóre uprzedzenia są jednak użyteczne heurystycznie, a niektóre stereotypy są racjonalnymi uogólnieniami, jak przekonanie, że ponosimy większe ryzyko fizycznego ataku ze strony mężczyzny niż kobiety, lub że jest większe prawdopodobieństwo, że następnym międzynarodowym mistrzem szachowym będzie Żyd niż Erytrejczyk. W tych wypadkach jest zapewne moralnie niesłuszne niepozwalanie sobie na uwierzenie w to, na co wskazują dowody.


Kiedy słyszymy kogoś przypisującego różnice w osiągnięciach ukrytym uprzedzeniom lub strukturalnemu rasizmowi, oczywistym pytaniem jest: Co liczyłoby się jako dowód przeciwko twojej hipotezie?


Niejasny język


Strukturalny rasizm (lub seksizm) jest tak niewyraźnym pojęciem, że trudno wiedzieć, jak go analizować. Moglibyśmy najpierw spojrzeć na instytucje rządowe i firmy prywatne i zapytać, czy mają politykę dyskryminacji. W niektórych krajach zarówno agencje rządowe, jak przedsiębiorstwa jawnie dyskryminują przeciwko całym klasom ludzi (na przykład, w Arabii Saudyjskiej zeznania mężczyzny w sądzie mają podwójną wartość dowodową w stosunku do zeznań kobiety). W wielu krajach Zachodu jednak, takich jak Stany Zjednoczone i Australia, dyskryminacja na podstawie rasy, płci i orientacji seksualnej jest explicite zabroniona w prawie. Programy akcji afirmatywnej pozwalają w rzeczywistości pracodawcom na dyskryminację – ale normalnie na dyskryminację mężczyzn pochodzenia europejskiego lub azjatyckiego. 


Oczywiście możemy uważać, że chociaż prawa zabraniają dyskryminacji, ukryte uprzedzenia skłaniają niektórych ludzi do nieświadomej dyskryminacji potencjalnych pracowników. Ukryte uprzedzenia trudniej testować, ale jak dotąd najlepsze dowody, jakie mamy, sugerują, że nawet kiedy ukryte uprzedzenie istnieje, niezbyt wpływa na zachowanie, jeśli w ogóle to robi. Mimo słabości dowodów na ukryte uprzedzenia jako wyjaśnienie różnic w osiągnięciach wiele korporacji i instytucji edukacyjnych ma programy szkoleniowe o różnorodności w celu zwalczania ich rzekomo złowrogich efektów.


Podobne twierdzenia można wysunąć wobec „mizoginii”, co jest modnym określeniem „seksizmu” używanym przez radykalne feministki, które twierdzą, że nawet jeśli większość ludzi nie dyskryminuje kobiet świadomie, nieświadoma nienawiść do kobiet pomaga wyjaśnić, dlaczego mężczyźni i kobiety okazują inne cechy, co prowadzi do różnicy wyników.


Czy ci, którzy powołują się na ukryte uprzedzenia, strukturalny rasizm lub zinternalizowaną mizoginię, odpowiedzą na dowody przeciwko ich twierdzeniom? Czy też zamiast tego uciekną się do niedających się przetestować twierdzeń, podanych w niejasnym języku, który pozwala im uratować swoje hipotezy niezależnie od tego, co odkryją naukowcy?


Zakończenie


Ci z nas, którzy podejrzewają, że biologia odgrywa rolę w wyjaśnieniu pewnych różnic między grupami, nie zaprzeczają istnieniu uprzedzeń, które są szczególnie silne w tradycyjnych społecznościach, w których nie ma norm tolerancji ani praw chroniących mniejszości. Jesteśmy jednak sceptyczni wobec tezy, że rasizm, seksizm lub inne szkodliwe rodzaje uprzedzeń mogą wyjaśnić wszystkie różnice, jakie widzimy. Co ważniejsze, naszą hipotezę daje się sfalsyfikować. Jednym sposobem falsyfikacji byłoby odkrycie, że geny, które wpływają na cechy fizyczne i psychiczne – włącznie ze zdolnościami i zainteresowaniami  – są identycznie rozłożone we wszystkich grupach ludzkich.  


Jeśli ludzie chcą szukać innych przyczyn różnic w osiągnięciach przez proponowanie dających się testować hipotez naukowych, zapraszamy do debaty. Frustruje nas jednak niedająca się falsyfikować natura hipotez, które wysuwa się coraz częściej dla obrony poglądu, że wszystkie grupy są takie same i że wszystkie wskazówki na istnienie różnic są dowodem zła.

 

False Hopes and Invisible Enemies

Quillette, 23 stycznia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Jonny Anomaly

Badacz i wykładowca w Center for the Philosophy of Freedom na University of Arizona. Studiował historię i filozofię, zajmuje się problemami z pogranicza etyki, ekonomii i biologii.

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1479 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk