Prawda

Czwartek, 22 lutego 2024 - 05:08

« Poprzedni Następny »


We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem


Hugh Fitzgerald 2023-06-04

Stacja odsalania wody morskiej.
Stacja odsalania wody morskiej.

Dziś w wielu krajach brakuje wody zdatnej do picia lub wystarczająco czystej do użytku rolniczego. Wieloletnie susze, wywołane globalnym ociepleniem, spowodowały kolosalne straty dla rolników. Wzrost liczby ludności doprowadził również do wielkiego obciążenia dostępnych zasobów wód gruntowych. Warstwy wodonośne, które powstawały przez tysiące lat, wyczerpały się w ciągu kilku dziesięcioleci. Być może najgorszym przykładem złego zarządzania wodą jest Arabia Saudyjska. Począwszy od lat 70. XX wieku Królestwo zezwoliło właścicielom ziemskim na wykopanie dowolnej liczby studni, aby przekształcić pustynię w bujne pola uprawne. Nastąpił boom rolniczy i Arabia Saudyjska stała się szóstym co do wielkości eksporterem pszenicy na świecie.

W latach 90. saudyjscy rolnicy pompowali średnio 5 bilionów galonów wody rocznie. Problem polegał na tym, że Arabia Saudyjska dalece nie ma wystarczającej ilości rocznych opadów, aby zastąpić to zużycie. Jej warstwy wodonośne tworzyły się przez dziesiątki tysięcy lat i teraz były nadmiernie eksploatowane. Do 2000 roku warstwy wodonośne zostały niemal wyczerpane. Studnie wyschły. Oazy, które przetrwały od czasów biblijnych, teraz zniknęły. Kraj musiał zbudować kosztowne zakłady odsalania wody pitnej. Co najważniejsze, produkcja rolna Arabii Saudyjskiej gwałtownie spadła, a powierzchnia gruntów rolnych jest obecnie o połowę mniejsza niż w latach 90. Próbując oszczędzać pozostałą wodę, kraj w 2016 roku całkowicie zakończył produkcję pszenicy, (cała jej pszenica jest teraz importowana z Ukrainy i Rosji i wszyscy wiemy, co się stało z tymi źródłami). Arabia Saudyjska to skrajny przypadek, ale istnieje wiele innych krajów, zwłaszcza w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (MENA), gdzie wody deszczowe są niewystarczające, a warstwy wodonośne szybko się wyczerpują.


I jest Izrael. Ten mały, pomysłowy kraj jest światowym liderem we wszystkich aspektach maksymalnego wykorzystania istniejących zasobów wodnych i tworzenia nowych: gospodarki ściekowej, recyklingu wody, odsalania wody morskiej, nawadniania kropelkowego, a nawet produkcji wody z powietrza, używając nowych maszyn Watergen, które niedawno wynaleźli izraelscy naukowcy
. Izrael nie ma innego wyboru, jak wykazać się pomysłowością w zakresie gospodarki wodnej. Kraj jest w 70 procentach pustynny, a pierwsi rolnicy syjonistyczni spotkali się z bezmiarem spustoszenia i marnotrawstwa. Żydzi izraelscy użyli swojego największego zasobu – swoich mózgów – aby „sprawić, by pustynia zakwitła”, jak twierdzili nie sami syjoniści, ale m.in. słynny amerykański agronom, Walter Clay Lowdermilk, mieszkaniec Północnej Karoliny, który odwiedził Mandatową Palestynę w 1930 i 1940 roku, a w 1944 roku napisał książkę Palestine Land of Promise.


Więcej informacji na temat gospodarki Izraela, recyklingu i produkcji wody można znaleźć tutaj:

Kraj, który jest w 70 procentach pustynny, stoi przed wyjątkowym wyzwaniem w znalezieniu zrównoważonych źródeł wody, ale również oczyszczając i ponownie wykorzystując około 90 procent swoich ścieków, Izrael właśnie to zrobił.


Jak pisze dr Jack Gilron, szef wydziału odsalania 
 i uzdatniania wody w Zuckerberg Institute for Water Research: „ten mały kraj ponownie wykorzystuje 90% swoich ścieków i wyprzedza resztę świata o lata świetlne – następnym najbliższym konkurentem jest Hiszpania, która ponownie wykorzystuje około 30 procent ścieków.” Jednak sukces Izraela w oczyszczaniu ścieków i ponownym wykorzystaniu prawdopodobnie nie przełoży się skutecznie na inne kraje….

A to prowadzi nas do filmu „Who Are The Marcuses” o parze małżeńskiej ocalonych z Holokaustu, która inwestowała wspólnie z Warrenem Buffettem, stali się bogaci i przekazali pół miliarda dolarów na Uniwersytet Ben Guriona na badania gospodarki wodnej. Więcej na temat ich darowizny i wielopłaszczyznowego sukcesu Izraela w gospodarowaniu zasobami wodnymi można znaleźć tutaj: „Israel, Water and the Next 100 Years”, David Suissa, JNS.org 28 maja 2023:

…Film opowiada długą historię Izraela jako lidera w łagodzeniu niedoboru wody, od wczesnych pism Theodore'a Herzla o „wodzie dla ludzi”, przez ogromne inwestycje Davida Ben-Guriona w transport wodny, po badania i innowacje w zakresie odsalania, wytwarzania i oczyszczania wody które zmieniły kraj.


Nie sposób przecenić głębi relacji między Izraelem a wodą. Pierwsi pionierzy, którzy zetknęli się z pustynnym krajobrazem, rozumieli, że woda będzie decydującym czynnikiem sukcesu projektu syjonistycznego. Posiadanie silnej armii do obrony państwa było niezbędne, ale bez obfitości wody nie byłoby państwa do obrony.


Woda weszła więc do krwioobiegu syjonizmu. Pochłaniała wszystkich, od rolników, przez polityków, naukowców, po filozofów
. Kiedy filozof Micah Goodman mówi w filmie o „dwóch syjonizmach”, odnosi się zarówno do „bezpiecznej przystani dla Żydów”, jak i „możliwości wniesienia wkładu w świat”.

Teraz Izrael jest gotowy, tak jak to czynił przez dziesięciolecia, do dzielenia się swoją wiedzą na temat każdego aspektu oczyszczania wody, produkcji wody, korzystania z wody z resztą świata i rzeczywiście dzieli się już swoją wiedzą z krajami subsaharyjskimi Afryki, a teraz zaczął również dzielić się ze swoimi arabskimi partnerami — Marokiem, ZEA, Bahrajnem — w Porozumieniach Abrahamowych.  W dobrze znanym filmie Benjamin Netanjahu zaoferował w czerwcu 2018 r. pomoc Iranowi w rozwiązaniu problemów z wodą. Więcej o jego ofercie można znaleźć tutaj.

Premier Benjamin Netanjahu opublikował wideo, w którym zaoferował izraelską ekspertyzę wodną Iranowi, który, jak powiedział, stoi w obliczu katastrofy ekologicznej z powodu uporczywej suszy.


Dzisiaj zamierzam złożyć Iranowi bezprecedensową ofertę” – powiedział Netanjahu w anglojęzycznym filmie, który zawierał linki do izraelskiej strony internetowej w języku perskim z informacjami o niedoborach wody oraz do perskojęzycznego konta Telegram.


Chodzi o wodę” — mówi Netanjahu w filmie, po nalaniu sobie szklanki wody i wypiciu jej. „Naród irański jest ofiarą okrutnego i tyrańskiego reżimu, który odmawia ludziom wody niezbędnej do życia. Izrael stoi po stronie ludu Iranu”.


Netanjahu podkreślił zaangażowanie w pomoc Irańczykom. „I dlatego chcę pomóc ocalić życie niezliczonych Irańczyków” – powiedział w klipie wideo. „Oto jak: irańska organizacja meteorologiczna twierdzi, że prawie 96% Iranu cierpi z powodu suszy.


Issa Kalantari, były irański minister rolnictwa, powiedział, że 50 milionów Irańczyków może zostać zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu szkód środowiskowych. 50 milionów!


Miliony irańskich dzieci cierpią z powodu złego zarządzania, niekompetencji i kradzieży niezbędnych zasobów przez irański reżim” – powiedział.


Netanjahu powiedział Irańczykom, że Izrael miał podobne problemy z wodą i znalazł sposoby radzenia sobie z nimi.


„Izrael również ma wyzwania związane z wodą. Aby im sprostać, opracowaliśmy najnowocześniejsze technologie” — wyjaśnił w filmie. „Izrael poddaje recyklingowi prawie 90% swoich ścieków. To znacznie więcej niż w jakimkolwiek innym kraju na ziemi. Wynaleźliśmy nawadnianie kropelkowe. Nasza technologia dostarcza poszczególnym roślinom dokładnie te składniki odżywcze, których roślina potrzebuje”…

Hiszpania zajmuje bardzo odległe drugie miejsce jako podmiot zajmujący się recyklingiem ścieków; około 30% zużytej wody jest poddawane recyklingowi, w porównaniu z 90% w Izraelu.


To będzie stulecie wody. Będą wojny o wodę – jedna właśnie się toczy między Etiopią a Egiptem nad wodami Nilu. Wkrótce może dojść do kolejnej wojny między Iranem a Afganistanem o prawa do wody w rzece Helmand. Nawet w obrębie poszczególnych krajów toczą się zaciekłe spory, jak w Stanach Zjednoczonych, między pięcioma stanami nadbrzeżnymi, które dzielą wody rzeki Kolorado.


Iran nie odpowiedział na ofertę Netanjahu z 2018 r. dotyczącą podzielenia się z Izraelem wiedzą specjalistyczną w zakresie gospodarki ściekami. Ale Zjednoczone Emiraty Arabskie i Maroko cieszą się, że Izraelczycy pomagają im w rozwiązywaniu problemów z wodą, w tym w nawadnianiu kropelkowym upraw i recyklingu ścieków do użytku rolniczego.


Saudyjczycy pobrali już ponad cztery piąte wody z arabskich warstw wodonośnych; rozpaczliwie potrzebują pomocy w zagospodarowaniu zasobów wodnych i produkcji wody pitnej z powietrza za pomocą nowatorskiej izraelskiej technologii Watergen lub z morza za pomocą odsalania, w czym Izrael przoduje na świecie. Następca tronu (MBS) wie, że olbrzymie miasta, które zostaną zbudowane w ramach jego planu Wizja 2030, będą wymagały miliardów metrów sześciennych wody. Już sam Rijad zużywa ponad miliard metrów sześciennych wody rocznie. Do kogo MBS może się zwrócić o pomoc w nawadnianiu kropelkowym, w odsalaniu, w wodzie odzyskiwanej z otaczającego powietrza, w recyklingu ścieków, jeśli nie do swojego północnego sąsiada, państwa żydowskiego, które ma nadzieję na przystąpienie Saudyjczyków do Porozumień Abrahamowych i unormowanie z nim stosunków tak, by cały wachlarz izraelskich ekspertyz wodnych mógł zostać wykorzystany, aby pomóc ubogim w wodę Saudyjczykom wyjść z sytuacji, którą stworzyli przez uprawę pszenicy? Niektórzy eksperci od wody przewidują, że do 2030 r. w saudyjskich warstwach wodonośnych nie będzie już wody; inni mówią, że stanie się to dopiero w 2040 roku. Co wtedy zrobią Saudyjczycy? Nie mają innego wyboru, jak tylko skorzystać z najnowocześniejszej wiedzy Izraela, nie za dziesięć czy pięć lat, ale właśnie teraz.


Link do oryginału: https://www.jihadwatch.org/2023/05/in-everything-to-do-with-water-israel-is-a-world-leader

Jihad Watch, 31 maja 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Hugh Fitzgerald jest publicystą Jihad Watch.

 

Od redakcji „Listów z naszego sadu”

Autor artykułu nie wspomina o tym, że Izrael jest również w czołówce krajów rozwijających i stosujących w rolnictwie biotechnologię. To oznacza kolosalne oszczędności w zużyciu wody dla rolnictwa, (przez radykalną redukcję oprysków i tworzenie roślin odpornych na suszę). Tymczasem w Polsce na czele partii reprezentującej mieszkańców wsi stoi Łysenko polskiego rolnictwa, doktor Kosiniak-Kamysz, zaciekły wróg nowoczesności w rolnictwie.      

 

 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj
Komentarze
2. Klimat Andrzej Koraszewski 2023-06-05
1. Globalne ocieplenie? Marek Eyal 2023-06-04


Syjonizm

Znalezionych 347 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spór o reformę sądownictwa ośmielił wrogów Izraela   Toameh   2024-02-19
Kiedy terroryści rządzą   Bryen   2024-02-18
Izraelczycy nie zgodzą się na nic innego niż pełne zwycięstwo w GazieWykorzystywanie losu porwanych, aby skłonić Izrael do poddania się Hamasowi, jest chorą, manipulacyjną strategią, która jest skazana na polityczną porażkę   Taub   2024-02-12
Dekret prezydencki Bidena powinien nakładać sankcje na Palestyńczyków   Bard   2024-02-09
Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali   Tawil   2024-02-08
Nowy wojskowy mesjasz izraelskiej lewicyWspólny amerykańsko-izraelski plan obalenia Netanjahu z generałem Gadim Eisenkotem w roli głównej zyskuje na popularności w miarę postępu wojny w Gazie   Taub   2024-02-02
Pusty Dzień Pamięci o HolokauścieCi, którzy popierają zawieszenie broni, aby umożliwić ludobójczemu ruchowi antysemickiemu, takiemu jak Hamas, dokonywanie kolejnych rzezi Żydów, nie powinni udawać, że opłakują Sześć Milionów.   Tobin   2024-01-28
Nadwrażliwy Sąd Najwyższy Izraela popełnia dwa błędyNajwyższa władza prawna w kraju pogłębia swoje niepokojące tendencje antydemokratyczne, pokazując, że jest głucha na nastroje narodowe   Taub   2024-01-25
Bezpieczeństwo i solidarność   Collins   2024-01-20
Zwycięstwo jest ważniejsze niż wsparcie USAPremier Izraela Benjamin Netanjahu i jego ministrowie muszą pamiętać, że Izrael nie jest amerykańskim państwem wasalnym.   Glick   2024-01-19
Język propagandy sowieckiej. Postępowy antysyjonizm i trujące dziedzictwo nienawiści zimnowojennej.   Tabarovsky   2024-01-17
Niepokojące rozmowy i gorzkie prawdy   Collins   2024-01-11
Zrozumienie Bliskiego Wschodu wymaga znajomości różnicy między Szalom i Salam   Amos   2024-01-08
Izrael ma prawa   Bryen   2024-01-05
Czy Biden chce, żeby Izrael przegrał wojnę?   Williams   2023-12-27
Ta wojna przyspiesza integrację charedim z izraelskim głównym nurtem     2023-12-22
Ponura przyszłość Izraela: wojna na wyczerpanie na wszystkich frontach   Morris   2023-12-19
Nie stosujcie wobec Żydów dziwacznej, teoretycznie chrześcijańskiej etyki     2023-12-17
Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk