Prawda

Czwartek, 24 wrzesnia 2020 - 15:49

« Poprzedni Następny »


Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa


Jonathan S. Tobin 2020-03-19

Członek Wspólnej Listy Arabskiej przemawia w kwaterze głównej swojej partii w arabskim mieście Szfar'am podczas trzeciej rundy izraelskich wyborów 2 marca 2020. Zdjęcie: David Cohen/Flash90.
Członek Wspólnej Listy Arabskiej przemawia w kwaterze głównej swojej partii w arabskim mieście Szfar'am podczas trzeciej rundy izraelskich wyborów 2 marca 2020. Zdjęcie: David Cohen/Flash90.

To brzmi jak dewastujący argument. Skoro izraelscy Żydzi są gotowi przyjmować ratujące życie leczenie z rąk arabskich lekarzy, dlaczego nie dają ich przedstawicielom w Knesecie miejsca w rządzie?

 

Ten właśnie argument przedstawił szef jerozolimskiego biura ”New York Timesa”, David Halbfinger, zarówno na Twitterze, jak w artykule. Powtarzano go w innych miejscach, również w izraelskiej prasie.


Przesłanka jest jednak fałszywa. Idea, że sprzeciw wobec dania antysyjonistycznym partiom arabskim miejsca w rządzie Izraela, jest rasizmem, jest wyłącznie ciosem poniżej pasa skierowanym przeciwko premierowi Benjaminowi Netanjahu i jego zwolennikom. Próba użycia pandemii koronawirusa jako sposobu podważenia prawomocności państwa żydowskiego, pokazuje, że krytycy Izraela uważają katastrofalne szerzenie się śmiertelnej choroby jedynie jako kolejną okazję do ataku na syjonizm.  


Ważne jest oddzielenie dwóch przedstawionych tutaj argumentów. Jeden dotyczy rocznego impasu między Netanjahu i jego politycznymi przeciwnikami jako dwiema stronami, które walczą o to, kto poprowadzi kolejny rząd kraju, a tym, czy głosy członków Knesetu, którzy popierają wrogów Izraela, powinny być decydującym czynnikiem. To drugie jest bardziej fundamentalnym pytaniem o to, czy Izrael może być krajem poświęconym ochronie narodowych praw żydowskiego narodu, gwarantując równocześnie równe prawa swoim nie-żydowskim obywatelom.


OczywiścieOOczywiście Żydzi z wdzięcznością akceptują opiekę arabskich lekarzy i pielęgniarek, którzy pracują w izraelskich szpitalach. Arabowie – zarówno ci, którzy są obywatelami Izraela, jak mieszkańcy terytoriów – także akceptują opiekę, jaką otrzymują od znacznie większej liczby żydowskich lekarzy i pielęgniarek w tych samych instytucjach medycznych. Należy także przypomnieć, że również pacjenci z rodzin członków wrogich palestyńskich grup terroru z Gazy i Zachodniego Brzegu są przyjmowani do izraelskich szpitali, gdzie są traktowani z takim samym oddaniem, jakie poświęca się każdemu Żydowi. 


Kiedy więc dr Ahmad Tibi, lekarz, który jest także członkiem Knesetu z ramienia Wspólnej Listy Arabskiej (która zdobyła 15 miejsc w Knesecie w wyborach w tym miesiącu), twierdzi, że Żydzi, którzy akceptują jego usługi jako lekarza, ale nie chcą, by decydował o tym, kto będzie premierem, są rasistami i hipokrytami, działa nieuczciwie.


Ojcowie założyciele Izraela uzgodnili, że państwo żydowskie, do którego stworzenia dążyli, da równe prawa arabskim mieszkańcom kraju. To było stanowisko dwóch ideologicznych przeciwników, kierujących frakcjami, z których powstały obecne partie polityczne. David Ben-Gurion, pierwszy minister kraju i przywódca lewicowego ruchu syjonistycznego partii Pracy, wierzył, że Izrael powinien być zarówno państwem żydowskim, jak demokratycznym. To samo uważał Ze’ev Żabotyński, twórca ruchu, z którego wyrósł dzisiejszy Likud.


Żabotyński mówił także, że rząd państwa żydowskiego powinien zrobić miejsce dla tych, którzy reprezentują Arabów. Uważał nawet, że jeśli premier będzie Żydem, to wicepremier powinien być Arabem.  


Ta wizja równości opierała się jednak na założeniu, że arabscy obywatele zaakceptują to, iż podstawowym celem kraju będzie stworzenie domu narodowego dla żydowskiego narodu. Zakładając, że prawa nie-żydowskiej mniejszości muszą być chronione, ci przywódcy nie akceptowali idei, że arabska mniejszość będzie mogła użyć demokracji do prób zlikwidowania państwa żydowskiego.


Niemniej, zasadniczo to właśnie umożliwiają ci, którzy piętnują jako rasistowski sprzeciw wyrażany przez Netanjahu i jego zwolenników wobec Wspólnej Listy Arabskiej jako biernego lub czynnego partnera w tworzeniu nowego rządu Izraela.


Wspólna Lista nie będzie w stanie uchwałami zlikwidować żydowskiego państwa, nawet gdyby była aktywną częścią rządu stworzonego przez przywódcę partii Niebieskich i Białych, Benny’ego Gantza. Niemniej, poleganie na ich 15 głosach, dałoby im prawo potencjalnego weta wobec każdego posunięcia Izraela w obronie przed palestyńskimi ruchami terroru, które członkowie Wspólnej Listy oklaskują.


Cztery partie, które składają się na Wspólną Listę, mają różne ideologie. Jedna jest otwarcie komunistyczna. Jedna chce zamienić Izrael w państwo islamskie zgodnie z tym, co głosi Hamas. Kolejna chce, żeby stał się świeckim państwem zdominowanym przez palestyńskich Arabów. Czwarta nie chce niepodległej Palestyny, choć chce być częścią panarabskiego państwa, obejmującego cały region. Wszystkie sprzeciwiają się istnieniu Izraela jako państwa żydowskiego w jakichkolwiek granicach.


Arabscy obywatele Izraela mają wszelkie prawo wybrać, kogo chcą, by ich reprezentował. I ci członkowie Knesetu powinni mieć te same prawa, jak posłowie wybrani przez partie syjonistyczne. Mówienie jednak, że trzymanie ich poza rządem umniejsza lub pozbawia praw obywatelskich arabskich obywateli, jest oświadczeniem, że zniszczenie państwa żydowskiego jest uprawnioną aspiracją arabską. W rzeczywistości, niechęć izraelskich Arabów do rezygnacji z trwającej od stu lat wojny przeciwko syjonizmowi, jest największą przeszkodą do zapewnienia równego społeczeństwa dla wszystkich obywateli Izraela.   


Trudno powiedzieć, czy koniec długiej przepychanki między Netanjahu a jego przeciwnikami pojawia się na horyzoncie. Niechęć wobec premiera jest tak silna, że spowodowała, iż niektórzy ludzie mający w wielu sprawach poglądy takie same jak on, są skłonni do nadania legitymacji Wspólnej Liście, byle się go pozbyć.  


Niemniej, sprzeciwianie się obecności Wspólnej Listy w rządzie nie ma nic wspólnego z odmawianiem Arabom równości – nie mówiąc już o jakiejś degradacji znaczenia pracy arabskiego personelu medycznego w czasie kryzysu. Ci, którzy mówią, że chęć blokowania  Wspólnej Listy przed udziałem w rządzie jest rasizmem, podpisują się, praktycznie rzecz biorąc, pod starym, antysemickim memem, że syjonizm jest rasizmem. Krytycy Netanjahu i Izraela, którzy używają wybuchu epidemii koronawirusa jako pretekstu, by przywrócić do życia to oszczerstwo, nie tylko są w błędzie. Są nikczemni.    


A right to vote but not to dismantle the state

JNS.Org. 17 marca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Na korzyść prawicy Marek Eyal 2020-03-19


Syjonizm

Znalezionych 169 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10
Dlaczego syjonizm nie jest ani jak panafrykanizm, ani jak biały nacjonalizm   Valdary   2019-01-07
Kolejna bitwa w wojnie o kulturę w Izraelu   Rosenthal   2018-12-10
Okrzyk ”Prawo powrotu” wyciszony przez pełną historię   Julius   2018-11-30
Partia Meretz próbuje zawłaszczyć pamięć Icchaka Rabina   Maroun   2018-11-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk