Prawda

Piątek, 23 lutego 2024 - 21:52

« Poprzedni Następny »


Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony


Stephen M. Flatow 2023-05-28

Widok na nieautoryzowaną placówkę Homesz na Zachodnim Brzegu, 17.11.2022 r. Zdjęcie: Nasser Ishtayeh/Flash90.
Widok na nieautoryzowaną placówkę Homesz na Zachodnim Brzegu, 17.11.2022 r. Zdjęcie: Nasser Ishtayeh/Flash90.

Departament Stanu USA mówi, że jest „głęboko zaniepokojony” faktem, że rząd Izraela zniósł zakaz mieszkania Żydów w społeczności Homesh. Cóż, jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony.

 

Homesz był jedną z czterech społeczności żydowskich w północnej Samarii, które ówczesny premier Ariel Szaron jednostronnie zlikwidował, podejmując się wycofania z Gazy w 2005 roku.


Nic w porozumieniach z Oslo nie wymagało od Izraela wycofania się z całej Strefy Gazy ani rozwiązania wszystkich tamtejszych społeczności żydowskich. I nic w nich nie zobowiązywało Izraela do wycofania się z jakichkolwiek żydowskich miast w Judei i Samarii. Ale Szaron miał większość w Knesecie, więc te wycofania odbyły się. To jest demokracja.


W zeszłym roku większość Izraelczyków głosowała na partie polityczne, które uważają, że demontaż tych czterech wspólnot w Samarii był zły, więc nowy rząd częściowo zmienił decyzję z 2005 roku. I to też jest demokracja.


Ta sama zasada „nowa administracja, nowa polityka” obowiązuje również w Stanach Zjednoczonych. Nowa administracja jednej partii zawsze zastępuje lub anuluje zasady, które zostały wdrożone przez poprzednią administrację drugiej partii.


Z jakiegoś powodu Departament Stanu administracji Bidena nie wydaje się mieć zbytniego szacunku dla izraelskiego systemu demokratycznego. Wydaje się, że uważa, że Izrael jest zobowiązany do dalszych ustępstw wobec Arabów, bez względu na to, czego chcą izraelscy wyborcy.


Kilka tygodni temu izraelski Kneset – demokratycznie wybrani parlamentarzyści w tym kraju – przyjął ustawę uchylającą jednostronny demontaż czterech społeczności w Samarii. Rzecznik Departamentu Stanu, Vedant Patel, ogłosił, że „Stany Zjednoczone są bardzo zaniepokojone” tą akcją. Dodał, że „tym bardziej niepokojące” jest to, że nowe ustawodawstwo przeszło zaledwie 31 głosami w Knesecie.


Patel wydaje się być nieświadomy powszechnej praktyki „dobierania w pary”, która jest praktykowana niemal we wszystkich demokracjach parlamentarnych. Kiedy uchwalenie ustawy jest przesądzone, niektórzy członkowie z każdej strony dobierają się w pary, aby mogli być nieobecni w głosowaniu bez wpływu na wynik. Oczywiście obecny rząd, który ma 64-osobową większość, mógłby w razie potrzeby zebrać 64 głosy. Fakt, że ustawa przeszła z 31 głosami, był niczym innym jak szczegółem technicznym. To, że Patel przekonywał, jakby tylko 31 ze 120 członków Knesetu opowiadało się za ustawą, było, delikatnie mówiąc, oszczędnym posługiwaniem się prawdą.


Patel dodał, że administracja Bidena domaga się, aby Izrael uniemożliwił Żydom powrót do Homesz, „zgodnie ze zobowiązaniem wobec Stanów Zjednoczonych zarówno byłego premiera Szarona, jak i obecnego rządu Izraela”. Cokolwiek Szaron mógł powiedzieć lub nie, obecny rząd nie zobowiązał się wobec Stanów Zjednoczonych ani nikogo innego, że zakaże Żydom wstępu do Homesz.


Kiedy izraelski minister obrony Yoav Gallant zrobił krok w kierunku wdrożenia nowego prawa w zeszłym tygodniu, ambasada USA w Jerozolimie wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że „USA są głęboko zaniepokojone” działaniem Gallanta. Oświadczenie powtórzyło fałszywe twierdzenie, że ten izraelski rząd jest w jakiś sposób „zobowiązany” do zakazania Żydom wstępu do Homesz.


Powrót do Homesz nie tylko nie narusza żadnego izraelskiego zobowiązania wobec Ameryki, nie narusza też Porozumień z Oslo. Demontaż Homesz nie był wymagany przez Porozumienia z Oslo, a odbudowa Homesz nie jest zabroniona przez Oslo. W porozumieniach z Oslo nie ma ani jednego słowa, które uniemożliwiałoby Izraelowi budowę nowych żydowskich miast lub rozbudowę istniejących żydowskich miast w 60% Judei i Samarii, które kontroluje.


Podobnie, nie ma nic w porozumieniu z Oslo, co uniemożliwiałoby Autonomii Palestyńskiej budowanie na 40% Judei i Samarii, którymi zarządza. I oczywiście Autonomia Palestyńska nieustannie rozbudowuje się na terenach, które okupuje. Zabawne, Departament Stanu nigdy nie wydaje się „zaniepokojony” działalnością budowlaną AP.


Ponieważ powrót do Homesz nie narusza ani Oslo, ani żadnych zobowiązań wobec Stanów Zjednoczonych i jest zgodny z wolą izraelskich wyborców, uzasadnione jest pytanie: dlaczego administracja Bidena chce zakazać Żydom wstępu do tej części ojczyzny ich przodków?


Odpowiedź na to pytanie jest, jak powiedziałby Departament Stanu, głęboko niepokojąca. Administracja Bidena tak naprawdę nie dba o to, co mówią porozumienia z Oslo, mimo że Waszyngton był gospodarzem ich podpisania i twierdzi, że je popiera. Tej administracji zależy tylko na tym, jak wywrzeć presję na Izrael, aby zezwolił na utworzenie państwa palestyńskiego obok siebie.


Co więcej, administracja Bidena najwyraźniej wyobraża sobie „Palestynę” jako kraj wolny od Żydów; w przeciwnym razie nie miałaby problemu z Żydami mieszkającymi w miejscu takim jak Homesz.


Nie tylko to, ale Homesz i inne zlikwidowane społeczności żydowskie znajdują się około 15 kilometrów od granicy sprzed 1967 roku. Nie ma powodu, dla którego nie mogliby zostać włączeni do przyszłych granic Izraela, chyba że administracja Bidena nalega, aby państwo palestyńskie obejmowało każdy centymetr kwadratowy Judei i Samarii – co oznacza, że jeśli „Palestyna” zostanie utworzona, Izrael powróci do starych granic z przewężeniem na niespełna 15 kilometrów.


Krótko mówiąc, jest to spór o znacznie więcej niż Homesz. Tak naprawdę chodzi o to, czy Izrael będzie nieustannie naciskany, by czynił więcej ustępstw; czy porozumienia takie jak Oslo nie są warte nawet papieru, na którym zostały spisane; i czy Izrael ponownie będzie ograniczony do obszaru tak wąskiego i wrażliwego, że nawet gołębi izraelski mąż stanu, Abba Eban, powiedział: „Jest w tym coś, co przypomina nam o Auschwitz.”


Link do oryginału: https://www.jns.org/jns/judea-and-samaria/23/5/22/290045/

JNS Org., 22 maja 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

*Stephen Flatow


Amerykański prawnik, który zainicjował szereg procesów przeciwko Islamskiej Republice Iranu w związku ze sponsorowaniem terroryzmu przez to państwo. Jego córka zginęła w zamachu terrorystycznym w 1995 roku. Wielokrotnie pomagał rządowi USA zidentyfikować organizacje, które pośredniczyły w nielegalnym przekazywaniu pieniędzy do Iranu.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 347 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spór o reformę sądownictwa ośmielił wrogów Izraela   Toameh   2024-02-19
Kiedy terroryści rządzą   Bryen   2024-02-18
Izraelczycy nie zgodzą się na nic innego niż pełne zwycięstwo w GazieWykorzystywanie losu porwanych, aby skłonić Izrael do poddania się Hamasowi, jest chorą, manipulacyjną strategią, która jest skazana na polityczną porażkę   Taub   2024-02-12
Dekret prezydencki Bidena powinien nakładać sankcje na Palestyńczyków   Bard   2024-02-09
Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali   Tawil   2024-02-08
Nowy wojskowy mesjasz izraelskiej lewicyWspólny amerykańsko-izraelski plan obalenia Netanjahu z generałem Gadim Eisenkotem w roli głównej zyskuje na popularności w miarę postępu wojny w Gazie   Taub   2024-02-02
Pusty Dzień Pamięci o HolokauścieCi, którzy popierają zawieszenie broni, aby umożliwić ludobójczemu ruchowi antysemickiemu, takiemu jak Hamas, dokonywanie kolejnych rzezi Żydów, nie powinni udawać, że opłakują Sześć Milionów.   Tobin   2024-01-28
Nadwrażliwy Sąd Najwyższy Izraela popełnia dwa błędyNajwyższa władza prawna w kraju pogłębia swoje niepokojące tendencje antydemokratyczne, pokazując, że jest głucha na nastroje narodowe   Taub   2024-01-25
Bezpieczeństwo i solidarność   Collins   2024-01-20
Zwycięstwo jest ważniejsze niż wsparcie USAPremier Izraela Benjamin Netanjahu i jego ministrowie muszą pamiętać, że Izrael nie jest amerykańskim państwem wasalnym.   Glick   2024-01-19
Język propagandy sowieckiej. Postępowy antysyjonizm i trujące dziedzictwo nienawiści zimnowojennej.   Tabarovsky   2024-01-17
Niepokojące rozmowy i gorzkie prawdy   Collins   2024-01-11
Zrozumienie Bliskiego Wschodu wymaga znajomości różnicy między Szalom i Salam   Amos   2024-01-08
Izrael ma prawa   Bryen   2024-01-05
Czy Biden chce, żeby Izrael przegrał wojnę?   Williams   2023-12-27
Ta wojna przyspiesza integrację charedim z izraelskim głównym nurtem     2023-12-22
Ponura przyszłość Izraela: wojna na wyczerpanie na wszystkich frontach   Morris   2023-12-19
Nie stosujcie wobec Żydów dziwacznej, teoretycznie chrześcijańskiej etyki     2023-12-17
Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk