Prawda

Wtorek, 20 października 2020 - 05:20

« Poprzedni Następny »


Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona


Jonathan S. Tobin 2020-03-29

Premier Benjamin Netanjahu podczas konferencji prasowej w dniu 16 marca 2020. Zdjęcie: Yonatan Sindel/Flash90.
Premier Benjamin Netanjahu podczas konferencji prasowej w dniu 16 marca 2020. Zdjęcie: Yonatan Sindel/Flash90.

Wygląda na to, że trwający od roku impas koalicyjny Izraela wreszcie skończył się i nie stało się to ani o jeden dzień za wcześnie. Bez trwałego rządu – w odróżnieniu od tymczasowego rządu, któremu Benjamin Netanjahu przewodził od ponad roku – nie można było stworzyć budżetu, który zacząłby radzić sobie z wpływem pandemii koronawirusa na krajowy system opieki zdrowotnej i na gospodarkę.

 

To jest dobra wiadomość dla Izraelczyków, którzy marzyli o tym, żeby ich polityczni przywódcy przestali wykłócać się i zabrali się za walkę z tym bezprecedensowym kryzysem. Oszczędza im to także udręki czwartych wyborów w mniej niż dwa lata, gdyby nie udało się teraz dogadać. Jednak powinno to także spowodować wyrzucenie na śmietnik fałszywego oskarżenia, że Netanjahu niszczy demokratyczny system kraju – a to twierdzenie zostało w znacznej mierze zaakceptowane przez liberalnych amerykańskich Żydów, którzy nie rozumieją lub nie zgadzają się z poglądami większości Izraelczyków w sprawie bezpieczeństwa.


Nieczysta gra, jak również retoryka przywódców kraju w ostatnim roku, szczególnie w ostatnich tygodniach, od trzecich wyborów na początku marca, były zarówno przygnębiające, jak nieodpowiedzialne. Pokazuje to jak zabałaganiona i niespójna potrafi być izraelska polityka.  


Teza jednak, że taktyki używane przez Netnajahu i jego partię Likud w celu dotarcia do tego wyniku, była w jakikolwiek sposób ciosem dla demokratycznego systemu kraju, zawsze była nieprawdą. System polityczny Izraela ma swoje wady. Jedną z nich jest brak spisanej konstytucji, która zapewniłaby rozdział między władzą ustawodawczą a sądowniczą. To spowodowało awanturę między byłym przewodniczącym Knesetu, Juli Edelsteinem  o techniczną kwestię, czy ustępujący przewodniczący musi opróżnić swoje miejsce pod nieobecność nowego rządu.

 

Taktyka Edelsteina trzymania się swojego stanowiska, aby dać więcej czasu na rozmowy między Netanjahu a Gantzem, nie była budującym spektaklem. Jednak zadziałała i – podobnie jak jeremiady dochodzące z lewicy o gotowości premiera do użycia władzy państwa do narzucenia środków, które zatrzymają szerzenie się wirusa – nie był to sygnał, że kraj jest w niebezpieczeństwie stoczenia się w rządy autorytarne, gdzie opozycja i prasa zostałyby zdławione.


Rzeczywisty zarzut przeciwników Netanjahu nie dotyczy porzucenia demokratycznych wartości, ale wyniku demokratycznego procesu, w którym systematycznie przegrywali. Netanjahu znowu wziął górę, ponieważ jedyna realna alternatywa do rządu pod jego przewodnictwem – koalicja, która wymagałaby poparcia antysyjonistów i Wspólnej Listy – była nie do przyjęcia dla izraelskich wyborców i także dla wielu członków opozycji w Knesecie, którzy byli zdecydowani na usunięcie premiera.


Główną kwestią dla społeczeństwa w trzech wyborach przeprowadzonych w ostatnim roku było dalsze trwanie Netanjahu na stanowisku premiera. Niemniej o ostatecznym wyniku zadecydowała kwestia, której właściwie nie omawiano w tych kampaniach: konflikt z Palestyńczykami. Netanjahu pozostanie na najwyższym stanowisku z powodu solidnego konsensusu, który rozciąga się od umiarkowanej lewicy do prawicy w społeczeństwie izraelskim, a który sprzeciwia się próbom zmuszenia państwa żydowskiego do pójścia na dalsze ustępstwa wobec sił, których celem jest zniszczenie tego państwa.  


Umowa zawarta między Netanjahu a przywódcą partii Niebiesko-Białych, Bennym Gantzem, da Izraelowi stabilny rząd, który może uzyskać poparcie ponad 70 członków Knesetu. Podobno według tego paktu, Netanjahu ma kontynuować jako premier przez kolejne 18 miesięcy, zanim ustąpi miejsca Gantzowi, który poprowadzi kraj przez taki sam okres czasu. 


Chociaż większość nowo wybranego Knesetu chciałaby zastąpienia Netanjahu innym premierem już teraz, fakt, że wymagałoby to polegania na głosach wrogów państwa żydowskiego, ostatecznie skazało te starania na przegraną. Dodajmy do tego spokojne i budzące zaufanie kierowanie przez Netanjahu walką z kryzysem koronawirusa, a jego pozycja była dużo silniejsza niż pozycja Gantza.


Gantz nie mógł stworzyć rządu, ponieważ wielu w partii Niebiesko-Białych nie poparłaby rządu, polegającego na sojuszu z arabskimi partiami, których członkowie są oddani idei zlikwidowania państwa żydowskiego. Niedawne starania Gantza o stworzenie takiej koalicji były negatywnie oceniane przez większość Izraelczyków.


Podobno sondaże, które pokazywały wrogość społeczeństwa izraelskiego wobec takiej koalicji, przekonały Gantza, że pójście na czwarte wybory – jedyna alternatywa do umowy z Netanjahu – byłaby katastrofą dla Niebiesko-Białych. Mocny wynik Gantza przy urnach wyborczych w zeszłym roku był rezultatem prowadzenia kampanii idącej bardziej na prawo od premiera w sprawach bezpieczeństwa, nie zaś na oferowaniu alternatywy do jego polityki. Strach Gantza przed pociągnięciem go do odpowiedzialności przez wyborców w kolejnych demokratycznych wyborach zmusił go do zgodzenia się na kontynuowanie sprawowania urzędu premiera przez Netanjahu. Dlatego też najbardziej lewicowa frakcja w luźnej koalicji składającej się na Niebiesko-Białych – partia Jesz Atid Jaira Lapida – będzie w opozycji zamiast dołączyć do Gantza w rządzie. Inni, którzy także nie mogą znieść Netanjahu, również pozostaną poza tymi staraniami o jedność.


Netanjahu ma swoje wady i spektakl urzędującego premiera, sądzonego pod zarzutem korupcji, (co zdarzy się za kilka miesięcy), jest niefortunny, nawet jeśli oskarżenia są bardziej liche niż o nich mówią jego krytycy. Pozostaje on człowiekiem, któremu ufa większość Izraelczyków, że przeprowadzi ich przez kryzys, nawet jeśli jest chodzącym argumentem na rzecz ograniczenia liczby kadencji sprawowania urzędu premiera.  


Mimo histerycznej krytyki Netanjahu ze strony jego wrogów (tak Izraelczyków, jak również Amerykanów), którzy fałszywie oskarżają go o rasizm i podważanie procesu pokojowego, który Palestyńczycy nieustannie odrzucają – idea, że trzyma się władzy niedemokratycznymi metodami, jest oszczerstwem. Nie będzie rządził wiecznie i prawdopodobnie zostanie zmuszony do odejścia albo przez umowę z Gantzem, albo przez wyrok „winny” w sądzie (w zależności od tego co przyjdzie pierwsze). Jednak skład nowej rządzącej koalicji pokazuje oczywistość, która była przesłonięta wszystkimi sporami na temat Netanjahu. Rząd, który będzie kierował krajem przez następne trzy lata, odzwierciedla szeroki konsensus w sprawach, które są najważniejsze dla większości obywateli. Jeśli to nie jest demokracja, to co nią jest? 


Israel’s democracy was never in danger

JNS. org, 26 marca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.

 

Od redakcji „Listów z naszego sadu”

 

Tymczasem Haaretz opublikował w dziale opinii zdumiewający jak na to medium artykuł znanego (również w Polsce) pisarza, historyka i dziennikarza Gadiego Tauba. (Na język polski tłumaczone były, o ile się orientuje wyłącznie jego książki dla dzieci.) Taub w artykule pod tytułem „Izraelski Sąd Najwyższy ponownie nagina reguły gry” pisze, że nie trudno zrozumieć tych, którzy uważają izraelski Sąd Najwyższy za lewicową instytucję, która nagina reguły prawa. Autor pisze to na marginesie decyzji Knesetu nakazującej przewodniczącemu Knesetu zorganizowanie głosowania, które usunęłoby go ze stanowiska. Juli Edelstein zrezygnował ze stanowiska odmawiając tym samym wykonania polecenia sądu. Izrael – przypomina Taub – nie ma konstytucji, ma prawa podstawowe, a wymiar sprawiedliwości uzurpował sobie prawo do ich interpretacji. W efekcie izraelski system polityczny można określić jako sądokrację. Kiedy SN chce narzucić stanowisko swoich postępowych sędziów, a nie ma do tego podstaw w prawach podstawowych, odwołuje się do „fundamentalnych zasad systemu”. Ponieważ takie zasady nigdzie nie są spisane, więc mogą mówić, co dusza zapragnie. Ilekroć ten zwrot się pojawia, jest to wyraźny sygnał, że sąd zamierza naruszyć zasady rozdziału władzy ustawodawczej i sądowniczej.

 

Artykuł Tauba jest ważnym i ciekawym uzupełnieniem artykułu Tobina.          


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 170 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10
Dlaczego syjonizm nie jest ani jak panafrykanizm, ani jak biały nacjonalizm   Valdary   2019-01-07
Kolejna bitwa w wojnie o kulturę w Izraelu   Rosenthal   2018-12-10
Okrzyk ”Prawo powrotu” wyciszony przez pełną historię   Julius   2018-11-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk