Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 11:54

« Poprzedni Następny »


Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?


Jonathan S. Tobin 2023-08-28

Minister bezpieczeństwa narodowego Izraela Itamar Ben-Gvir przemawia podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony Knesetu, 15 lutego 2023 r. Zdjęcie: Yonatan Sindel/Flash90.
Minister bezpieczeństwa narodowego Izraela Itamar Ben-Gvir przemawia podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony Knesetu, 15 lutego 2023 r. Zdjęcie: Yonatan Sindel/Flash90.

Tak wiele z tego, co na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy rozrywa Izrael na strzępy, można przypisać opinii publicznej na temat jednego człowieka – a jego nazwisko nie brzmi Benjamin Netanjahu. Długa jest lista spraw dzielących Izraelczyków od czasu, kiedy w styczniu rozpoczęto protesty rzekomo skierowane przeciwko reformie sądownictwa. Nie można jednak lekceważyć sposobu, w jaki postawa wobec Ministra Bezpieczeństwa Narodowego Itamara Ben-Gvira wpłynęła na debatę o międzynarodowej kampanii na rzecz delegitymizacji rządu, który powstał po listopadowych wyborach do Knesetu.

W tym tygodniu Ben-Gvir znowu pojawił się w wiadomościach, kiedy słowa, jakie wypowiedział podczas wywiadu dla izraelskiego Channel 12 ponownie wywołały kontrowersje. Omawiając niedawny wzrost arabskiego terroryzmu z izraelsko-arabskim dziennikarzem Mohammadem Magadlim oraz czy należy podjąć bardziej rygorystyczne środki, aby powstrzymać rozlew krwi, Ben-Gvir powiedział: „Moje prawo, prawo mojej żony i moich dzieci do przemieszczania się po Judei i Samaria jest ważniejsze niż swoboda przemieszczania się Arabów. Prawo do życia jest ważniejsze od swobody przemieszczania się”.


Większość źródeł medialnych cytujących Ben-Gvira nie zamieściło ostatniego zdania w cytacie, którego użyli. Te słowa, bez ostatniego zdania i wyjęte z kontekstu dyskusji na temat serii morderstw Żydów dokonanych przez Palestyńczyków, wychwalanych następnie przez palestyńską społeczność i jej przywódców jako bohaterskie, zostały odebrane jako bezwstydny rasizm. Pogląd, że żydowskie prawo do swobodnego przemieszczania się ma pierwszeństwo przed podobnymi prawami Arabów, jest odrażający.


Tak było to interpretowane przez media, a także Departament Stanu USA, który zadał sobie trud, aby konkretnie potępić, jak to określono, „podżegające komentarze” i „całą rasistowską retorykę”.


Sprawa wywołała także furię w mediach społecznościowych, gdzie palestyńsko-amerykańska supermodelka Bella Hadid zamieściła wideo z oświadczeniem Ben-Gvira w relacji na Instagramie swoim 60 milionom obserwujących, do którego dołączyła świętoszkowate zdanie, że: „W żadnym miejscu i czasie, a zwłaszcza w 2023 r., jedno życie nie powinno być cenniejsze od drugiego. Szczególnie tylko ze względu na pochodzenie etniczne, kulturę lub czystą nienawiść”.


Ben-Gvir ostro zareagował na słowa modelki, nazywając ją „nienawidzącą Izraela”, co można łatwo udowodnić, czytając jej własną historię podżegających i kłamliwych komentarzy na temat państwa żydowskiego. Jednak w tym przypadku uczucia Hadid podzielało wielu centrowych i liberalnych Żydów, którzy uważają Ben-Gvira nie tylko za wstyd dla Izraela, ale uważają, że jego dojście do władzy jest oznaką staczania się kraju w prawicowy ekstremizm.


Prawicowy prowokator


Podczas całej swojej kariery Netanjahu był demonizowany przez przeciwników politycznych, którzy pokazali, że są gotowi zrobić niemal wszystko, w tym postawić fałszywe zarzuty korupcyjne, aby go obalić. Jednak fakt, że mianował Ben-Gvira ministrem bezpieczeństwa narodowego, wystarczył, aby przekonać wielu w Izraelu i gdzie indziej, że obecnemu rządowi nie należy jedynie się przeciwstawiać, ale wręcz należy stawiać mu opór jako nielegalnemu rządowi. Niezależnie od tego, czy wyrwano je z kontekstu, czy nie, kontrowersyjne słowa Ben-Gvira po prostu potwierdzają przekonanie, że przywódcy państwa żydowskiego porzucili tradycyjnie wyznawane przez Żydów wartości, a także te, które jednoczą Izrael z Amerykanami.


Problem z tymi założeniami polega na tym, że osoby potępiające Ben-Gvira ignorują nie tylko kontekst jego komentarzy, ale także to, dlaczego w izraelskiej polityce tak wysoko zaszła postać marginalna. Stawką w tej dyskusji nie jest to, czy według niego Arabowie zasługują na traktowanie z godnością, lub czy mają takie same prawa jak Żydzi. Chodzi raczej o to, czy palestyńscy Arabowie mają nieodłączne prawo do atakowania i mordowania Żydów, co przebija prawo tych ostatnich do bezpiecznego życia we własnym kraju, nie mówiąc już o swobodzie przemieszczania się.


Nie jest tajemnicą, dlaczego Ben-Gvir ma problemy z porozumiewaniem się z kimkolwiek poza tymi, którzy już podzielają jego opinie. Lidera partii Ocma Jehudit, która wraz z Religijną Partią Syjonistyczną Bezalela Smotricha zdobyła w ostatnich wyborach 13 mandatów, łatwo odrzucić jako ekstremistę.


Jako nastolatek Ben-Gvir był uczniem urodzonego w Ameryce rabina Meira Kahane’a, który opowiadał się za „przeniesieniem” Arabów z Izraela i terytoriów. Ben-Gvira uznano za ekstremistę i odmówiono mu prawa do służby w Siłach Obronnych Izraela – co mu się zarzuca do dziś. Następnie został prawnikiem, najbardziej znanym z obrony osób oskarżonych o przemoc wobec Arabów i innych osób związanych ze skrajnie prawicowym aktywizmem. Przyznał, że w jego domu wisiało zdjęcie doktora Barucha Goldsteina, który dokonał masakry 29 muzułmanów w Jaskini Patriarchów w Hebronie (choć najwyraźniej portret został usunięty w miarę postępów jego kariery politycznej). To zdjęcie i wszystko, co symbolizuje, powoduje, że niewielu jest skłonnych życzliwie interpretować słowa Ben-Gvira, gdy budzi on kontrowersje.


Polityka izraelska byłaby bardziej cywilizowana i lepiej prezentowałaby się dla świata zewnętrznego, gdyby Ben-Gvir i Ocma Jehudit (którzy choć nie opowiadają się za przesiedlaniem Arabów, nadal są postrzegani jako neokahaniści) nie zyskali na znaczeniu. Jednak powodem, dla którego Netanjahu poczuł się zobowiązany włączyć go do swojego gabinetu, jest to, że poparcie Ben-Gvira jest zbyt duże, by je ignorować. I nie jest to spowodowane osobistym urokiem podżegacza motłochu. Zamiast tego jest to gniew wyborców z powodu palestyńskiego wsparcia dla terroryzmu i przekonanie, że establishment bezpieczeństwa nie traktuje tego zagrożenia wystarczająco poważnie.


Powstrzymanie terroru nie powinno budzić kontrowersji

 

Gdyby Ben-Gvir rzeczywiście opowiadał się za stanowiskiem, zgodnie z którym należy chronić prawo jednego narodu do swobodnego przemieszczania się, a drugiemu tego prawa odmawiać, niezależnie od zagrożenia terrorystycznego, oskarżenia o rasizm byłyby słuszne. Ale nie to mówił. Jego stanowisko było takie, że jeśli prawo Żydów do życia w Judei i Samarii ma zostać zachowane, należy ich chronić przed terroryzmem za pomocą środków, które nieuchronnie powodowałyby niedogodności dla ludności, która zarówno produkuje terrorystów, jak i wspiera ich.


Nie jest to stanowisko skrajne. Wsparcie w Izraelu dla punktów kontrolnych i barier bezpieczeństwa, które pomogły zapobiec atakom terrorystycznym i zasadniczo zakończyły horror drugiej intifady na początku XXI wieku, jest kwestią konsensusu narodowego. Działania podejmowane przez wszystkie rządy w celu ograniczenia terroryzmu nieuchronnie wiążą się z pewnym naruszeniem, jeśli nie uchyleniem praw.


Jednak w przypadku Żydów, którzy mieszkają w Judei i Samarii, stanowisko zajmowane przez większość Palestyńczyków i ich zagranicznych cheerleaderów jest takie, że Żydzi nie mają prawa przebywać na „Zachodnim Brzegu” i dlatego stanowią uzasadnione cele ataków, niezależnie od tego, czy są to cywile, czy żołnierze.


W większości dyskusji na temat sytuacji na terytoriach główny nacisk kładziony jest na przemoc rzekomo popełnianą przez Żydów w połączeniu z poglądem, że obecność Żydów w Judei i Samarii jest nielegalna. Tak właśnie uważa społeczność międzynarodowa, ale samo to stanowisko jest błędne. Prawo do życia na ziemi, która obecnie nazywa się Zachodnim Brzegiem, zostało zagwarantowane Żydom przez poprzedniczkę Organizacji Narodów Zjednoczonych, Ligę Narodów, sięgając lat dwudziestych XX wieku i porozumienie z San Remo. Żaden inny kraj nie ma uznanego tytułu prawnego do tej ziemi, a w najlepszym przypadku palestyńskie ambicje państwowe sprawiają, że jest ona raczej kwestionowana niż „okupowana”.


Nawet jeśli uważasz, że budowanie społeczności w sercu starożytnej żydowskiej ojczyzny przez Izrael jest nierozsądne, pomysł, że setki tysięcy żyjących tam Żydów powinno być traktowane jako uzasadnione cele terroryzmu, jest zarówno nie do utrzymania z prawnego punktu widzenia, jak i niemoralny.


Jednak takie właśnie stanowisko prezentują Palestyńczycy.


Świadczą o tym uroczystości organizowane przez Palestyńczyków na ulicach ich miast – rozdawanie dzieciom cukierków dla zachęty – a także w mediach społecznościowych za każdym razem, gdy ma miejsce atak terrorystyczny na Żydów. Gdyby terror wobec Żydów nie był czymś rutynowym – i gdyby był traktowany przez Arabów jako akt nielicznych obłąkanych osób – wówczas środki takie jak punkty kontrolne czy bariery byłyby niepotrzebne. Jednak popieranie terroru nie tylko jest powszechne, ale jest szeroko wspierane przez ulicę palestyńską i nagradzane finansowo przez władze Autonomii Palestyńskiej.


Zatem kiedy Ben-Gvir mówi, że prawo Żydów „do życia” ma pierwszeństwo przed prawem Arabów do swobodnego przemieszczania się, nie formułuje teoretycznego rasistowskiego stwierdzenia. Jeśli Palestyńczycy uważają, że nadszedł sezon na Żydów – co wyraźnie widać po niekończącej się serii śmiercionośnych ataków terrorystycznych i oklaskach, jakie wywołują – wówczas władze są zobowiązane do podjęcia środków, które ograniczą ich zdolność do dokonywania tych morderstw.


Niezależnie od tego, co ktoś myśli o Ben-Gvirze, nie robił on nic więcej, jak tylko stwierdził oczywistość na temat sytuacji nie do zniesienia, która w dużej mierze jest odpowiedzialna za wsparcie, jakim Ben-Gvir cieszy się wśród Izraelczyków. Stawką w tej debacie nie jest prawo  Palestyńczyków do swobodnego przemieszczania się ani nawet prawo Żydów do osiedlania się w Judei i Samarii. Chodzi raczej o to, czy istnieje prawo do popełniania aktów terroru przeciwko Żydom.


Jeśli nie popierasz takiego niemoralnego „prawa” (a ci, którzy wierzą, że Palestyńczycy mają prawo mordować Żydów, którzy mają czelność żyć w jedynym państwie żydowskim na świecie, to właśnie robią), to słowa Ben-Gvira nie tylko są nie rasistowskie, ale są całkowicie rozsądne. Co więcej, nie chodzi też o to, czy były, według słów Departamentu Stanu, „podżegające”. W rzeczywistości rzucają światło na kwestię, której nie można zignorować. Chociaż obecność Ben-Gvira w rządzie i to, co mówi, zawsze będzie budzić kontrowersje, konieczne jest, aby ta debata nie dotyczyła jego osoby, ale raczej przekonania wrogów Izraela, że każdy Żyd po obu stronach „Zielonej Linii” jest dozwolonym celem ataku.


Link do oryginału: https://www.jns.org/israel-palestinianconflict/itamar-ben-gvir/23/8/25/313549/

JNS Org., 25 sierpnia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Jonathan S. Tobin jest redaktorem naczelnym amerykańskiego magazynu JNS (Jewish News Syndicate). 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 329 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk