Prawda

Niedziela, 24 października 2021 - 17:19

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Czy IDF jest bezradna?


Mitchell Bard 2021-07-05

Nie brak siły rażenia ogranicza zdolność Izraela do osiągnięcia rozstrzygających zwycięstw.
Nie brak siły rażenia ogranicza zdolność Izraela do osiągnięcia rozstrzygających zwycięstw.

To pytanie jest herezją, niemniej po niedawnej “Operacji Strażnik Murów” pośrednio stawia je wielu Izraelczyków z lewicy i z prawicy. IDF jest potężna, ale z rozmaitych przyczyn nie jest w stanie pokonać terrorystów, którzy nieustannie zagrażają krajowi.

 

W artykule w “IsraelDefense” Amir Rapaport mówił z podziwem o precyzyjnej broni Izraela, ale napisał: “Kiedy Hamas wie, że każda bomba ma bardzo precyzyjny cel, może po prostu unikać znajdowania się w miejscach wybranych do ataku lub być głęboko pod ziemią”. Artykuł kończył się zdaniem: “Wynika z tego, że w obecnych warunkach wojny w Gazie Izrael w najlepszym razie może osiągnąć remis”.


Aluf Benn napisał w “Haaretz”, że Izrael nie był w stanie wyrządzić Hamasowi wystarczających szkód, by osłabić „gotowość i zdolność Hamasu do atakowania Izraela na tyłach”.  

 

Podobnie Daniel Gordis napisał: “Bardzo niewielu Izraelczyków nie dostrzegło, że po niemal dwóch tygodniach ciężkiego bombardowania przez jedną z najpotężniejszych sił powietrznych świata Hamas nadal był w stanie odpalać wiele rakiet”. Cytował Assafa Sagiva, którego opisał jako “niezmiernie szanowanego, prawicowo-centrowego izraelskiego intelektualistę”, który był jeszcze bardziej zjadliwy:

Nie chcę brzmieć jak defetysta, ale nie ma niczego bardziej żałosnego niż armia, która chwali się wątpliwym osiągnięciem bombardowania miasta, które nie ma obrony przeciwlotniczej. Nie ma zdobycia terytoriów, nie ma zwycięstwa w czołowym starciu, nie ma brania do niewoli żołnierzy wroga – tylko nieustanne miażdżenie z powietrza żałosnej milicji w wykopanych jamach, która chowa się za cywilami”.  

To prawda, że IDFTTo prawda, że  IDF udało się zabić pewną liczbę dowódców, których nie będzie łatwo zastąpić, ale nawet gdyby każda ofiara śmiertelna była wojownikiem – a wiemy, że tak nie było – Izrael wyeliminował tylko niewielu. Po 1500 uderzeniach z powietrza zabicie mniej niż 200 terrorystów nie jest zbyt imponujące ani nie jest prawdopodobne, by miało to wpływ na zdolność Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu na ponowne podjęcie walki w czasie i miejscu, jakie sami sobie wybiorą.  


Benn napisał, że Żelazna Kopuła uratowała wiele istnień, ale Izrael i tak nigdy nie był uderzony tak wieloma rakietami. „Aszkelon zamieniło się w miasto duchów i opuszczono domy bez schronów” – napisał przed zawieszeniem broni. Napisał w dodatku, że “wszystko to jest drobiazgiem w porównaniu do tego, co może zrobić Hezbollah”.  


Były izraelski ambasador w Stanach Zjednoczonych, Michael Oren, uchwycił dokładnie dylemat IDF: “Strzelanie do Hamasu podniosło prestiż Hamasu w oczach Palestyńczyków – dowiodło, że stawiają opór Izraelowi i poświęcają się dla sprawy – ale nie strzelanie w odpowiedzi na działania Hamsu także podnosi ich prestiż przez pokazywanie, że Izrael się boi”.  


Izrael jest w równym stopniu sparaliżowany przez Hezbollah. Oren przypomina, że w 2006 roku “IDF zabiła aż jedną czwartą bojowników Hezbollahu i zniszczyła znaczną część jego infrastruktury”, ale to nie powstrzymało rakiet przed spadaniem na izraelskie miasta. Ponadto Izrael był “oczerniany w mediach za nieproporcjonalne działania i poddawany coraz mocniejszym naciskom społeczności międzynarodowej”, by zaakceptować zawieszenie broni, po którym Hezbollah szybko uzbroił się na nowo.


Czas między operacjami militarnymi Izraela daje terrorystom okazję do podniesienia rozmiarów i śmiercionośności ich arsenału. Tak więc, po “Operacji Ochronny Brzeg” latem 2014 roku Hamas nie tylko zgromadził więcej rakiet, ale dzięki Iranowi przeszmuglował i ulepszył rakiety, które mają zasięg do Jerozolimy i Tel Awiwu. Ocenia się, że również Hezbollah zgromadził aż 150 tysięcy rakiet i zbudował fabryki do produkcji broni o wyższej celności.

 

Połączenie “obawy przed militarnymi i cywilnymi stratami” w Izraelu i niezdolność “zadania prawdziwie dotkliwej porażki naszym wrogom oraz oparcia się międzynarodowym naciskom” są, zdaniem Orena, właściwie gwarancją, że IDF nie może osiągnąć rozstrzygającego zwycięstwa.  


Kwestia zdolności IDF do obrony kraju jest także zawarta w obawach przed groźbą powstania palestyńskiego państwa. Tak, takie państwo byłoby na progu Izraela i mogłoby zamienić się w Hamasstan, co pozwoliłoby terrorystom na łatwe bombardowanie Jerozolimy i centrum Izraela, ale czy strach przed palestyńskim państwem nie jest przyznaniem, że armia nie potrafi bronić kraju przed państewkiem bez czołgów, samolotów ani artylerii?  


Precedens Gazy nie działa uspokajająco.


Kiedyś IDF była okrzyczana jedną z najpotężniejszych armii świata. Dzisiaj Global Firepower, która używa ponad 50 kryteriów, włącznie z militarną potęgą, siłą finansową, zdolnościami logistycznymi i geografią, by ocenić “PowerIndex”, umieszcza Izrael na 20 miejscu – poniżej Egiptu, Iranu i Arabii Saudyjskiej. 

 

Jednak to nie brak siły ognia ogranicza zdolność Izraela do osiągnięcia rozstrzygających zwycięstw. Izraelczycy stali się coraz bardziej przeciwni własnym ofiarom śmiertelnym – i kto może ich winić? Jak pisze Gordis, alternatywą do akcji, jakie Izrael przeprowadzał “jest zasadniczo powrót do punktu wyjścia, w którym żaden Izraelczyk nie chce się znaleźć, czyli ponownego okupowania terytoriów po bitwie, która w sposób nieunikniony kosztowałaby życie wielu izraelskich cywilów i żołnierzy, zabiłaby wielu więcej Palestyńczyków, tak terrorystów, jak cywilów i jeszcze bardziej popsuła, być może nieodwracalnie, międzynarodowy wizerunek i pozycję Izraela”.  


Moralność armii dodatkowo ogranicza Izrael, jak również fakt, że nie jest jednym z światowych mocarstw i jest zależny od Stanów Zjednoczonych. 


Większość Izraelczyków uważa etykę swojej armii za siłę. Jednak Stanom Zjednoczonym i innym zachodnim mocarstwom (nie mówiąc nawet o Rosji lub Chinach) uchodzi na sucho bezkarne zabijanie cywilów w interesie ich bezpieczeństwa. Izrael posuwa się do niesłychanych kroków, by uniknąć ofiar cywilnych wroga, rezygnując z elementu zaskoczenia, żeby ostrzec Palestyńczyków o nadchodzącym ataku, co pozwala terrorystom na ucieczkę. Niemniej, oczywiście, niewinni Palestyńczycy giną i Izrael zostaje potępiony, niezależnie od tego czy jest jedna ofiara, czy tysiąc. Hamas wykorzystuje tę rzeczywistość. Jak zauważył Oren, Hamas wie, że nie potrafi zniszczyć Izraela, ale przez prowokowanie Izraela, by odpowiadał ogniem na rakiety i zabijał cywilów, może “podkopywać międzynarodową legitymację Izraela”.


Podobnie jak wielu amerykańskich Żydów, Oren wierzy, że “głównym polem bitwy” jest “osąd światowej opinii” i że gdyby tylko public relations Izraela były lepsze, Izrael mógłby zwyciężyć na tej arenie. Sam Oren jest jednym z bardziej skutecznych głosów hasbary, ale powinien wiedzieć, że to jest fantazja. Od ponad 30 lat jestem żołnierzem na tym ”polu bitwy” i zrozumiałem dawno temu, że żadne wyjaśnienie – niezależnie od tego jak racjonalne i elokwentne – nie pomoże Izraelowi wygrać bitwy o opinię publiczną, kiedy, na przykład “New York Times” publikuje na pierwszej stronie zdjęcia 64 dzieci i mówi, że zabił je Izrael. A Stany Zjednoczone, gdzie jest duże poparcie dla Izraela, są znacznie mniej wrogie niż Europa.  

 

Ponadto, ponieważ Izrael zależy od amerykańskiej pomocy militarnej i politycznej, nie stać go na zrażenie do siebie amerykańskiego prezydenta. W wyniku, czy chodzi o Ronalda Reagana podczas wojny libańskiej, czy o Joego Bidena w maju tego roku, Izrael nie ma wyboru i musi godzić się wysuwane przez Biały Dom żądania zawieszenia broni, niezależnie od tego, czy jego militarna kampania jest zakończona, czy nie.


Nie znaczy to, że Izrael nie może podejmować śmiałych akcji, takich jak zbombardowanie irackiej i syryjskiej instalacji nuklearnej. IDF może także osiągnąć pewien poziom odstraszania; groźba masowego zniszczenia Libanu, na przykład, jak dotąd zniechęca Hezbollah do ostrzeliwania Izraela rakietami.


Niemniej Gordis właściwie wymachuje białą flagą. Mówi: „Celem stworzenia Izraela nie był pokój. Pokój (wewnętrzny lub zewnętrzny) ma decydujące znaczenie i wewnętrzny [pokój] jest niezbędny do długoterminowego przetrwania Izraela. Nie jest jednak celem Izraela, celem Izraela jest rozkwit narodu żydowskiego”.  


Według tej logiki IDF nie musi zwyciężyć w sensie wyeliminowania zagrożenia dla państwa żydowskiego, musi tylko unikać porażki. Jak długo Izraelczycy mogą żyć swoim żydowskim życiem – choćby tylko przez używanie hebrajskiego kalendarza – i osiągnąć dobrobyt jako naród start-upów i twórca żydowskiej kultury, można tolerować okazjonalne konflikty. 


Is the IDF impotent?

JNS.Org, 23 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMitchell Geoffrey Bard


Amerykański analityk polityki zagranicznej, redaktor i autor, który specjalizuje się w polityce USA – Bliski Wschód. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit American-Israeli Cooperative Enterprise i dyrektorem Jewish Virtual Library. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 964 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk