Prawda

Wtorek, 7 grudnia 2021 - 13:46

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Nauczyciel akademicki, patron nożowników


Z materiałów MEMRI 2015-01-03

Plakat Fatahu z grudnia 2014, napis po arabsku: „Pozostaniemy na waszych czaszkach”.
Plakat Fatahu z grudnia 2014, napis po arabsku: „Pozostaniemy na waszych czaszkach”.

Dr Adnan Abu Amer wykłada na uniwersytecie i w odróżnieniu od wielu swoich kolegów w krajach zachodnich nie może narzekać, że przychodząca na studia młodzież jest źle przygotowana do studiów. Przeciwnie, jego studenci byli przygotowywani od przedszkola i nie mają żadnych problemów ze zrozumieniem materiału wykładanego przez doktora Adnana Abu Amera, który, jak można sądzić z jego najnowszego artykułu  w Aljazeera.net, z 19 listopada 2014, wykłada nożownictwo.

Wykładający na uniwersytecie w Gazie wychowawca młodego pokolenia studentów pisał[1] m. in.:

Dr Adnan Abu Amer (zdjęcie: Aljazeera.net)
Dr Adnan Abu Amer (zdjęcie: Aljazeera.net)

"Niedawne operacje Fidai dokonane przez młodych Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i w okupowanej Jerozolimie przeciwko armii izraelskiej i osadnikom ujawniają, że lud palestyński uzbroił się w wolę prowadzenia oporu przeciwko okupantowi i nie akceptuje dłużej istniejącej obecnie żałosnej i ponurej sytuacji. Te operacje pokazują, że osiągnęliśmy punkt, z którego nie ma powrotu do poprzedniego status quo, który obejmuje wielokrotne wtargnięcia na Haram (jak nazywany jest teren otaczający meczet Al-Aksa) i wielokrotne ataki na meczet Al-Aksa.


… Fakt, że ludzie z Zachodniego Brzegu i Jerozolimy dołączyli w ostatnich tygodniach do bitwy ruchu oporu, ulepsza i odnawia popularną, prymitywną broń i czyni ją skuteczniejszą niż przedtem. W niedawnych operacjach bojownicy używali wielu różnych rodzajów broni o coraz większym zaawansowaniu – od kamieni i procy, przez noże i inną ostrą broń, do broni palnej. To jakościowe ulepszenie narzędzi oporu używanych w walce przeciwko okupantowi pozwala każdemu członkowi ludu palestyńskiego na prowadzenie oporu tą prymitywną bronią. I tak, jedna osoba wznosi barierę, a druga pali oponę, trzecia robi koktajl Mołotowa, a czwarta kopie okop, piąta rozrzuca na drodze gwoździe, szósta dźga nożem osadnika, a siódma przejeżdża samochodem żołnierza. Palestyna stała się powszechnym warsztatem, gdzie każdy odgrywa jakąś rolę”.


25 grudnia 2014. Jedenastoletnia dziewczynka, Ayala Shapira została przewieziona do szpitala w stanie krytycznym, a jej ojciec został ranny, kiedy jeden terrorysta wybiegł przed samochód, licząc na odruch kierowcy, a drugi, w chwili gdy kierowca zahamował, wrzucił do wnętrza samochodu koktajl Mołotowa.
25 grudnia 2014. Jedenastoletnia dziewczynka, Ayala Shapira została przewieziona do szpitala w stanie krytycznym, a jej ojciec został ranny, kiedy jeden terrorysta wybiegł przed samochód, licząc na odruch kierowcy, a drugi, w chwili gdy kierowca zahamował, wrzucił do wnętrza samochodu koktajl Mołotowa.

 „Przegląd niedawnych operacji oporu przeprowadzonych na terytoriach palestyńskich i rozmaitej użytej broni ujawnia, która broń była najważniejsza – zarówno broń prymitywna, jak broń palna, jak wyszczególnione poniżej:

1.      Kamień: używany do wznoszenia barier, blokowania arterii drogowych i budowania kryjówek i barykad włącznie z zasadzkami. Nawet jeśli kamień w kategoriach wpływu fizycznego nie wywołuje w umyśle obrazu heroicznej walki, ma potężne znaczenie symboliczne, ponieważ podkreśla kontrast między prostą bronią Palestyńczyków a nowoczesną bronią wroga, który posiada bombę atomową.

2.      Proca: ... Palestyńczycy używają procy w operacjach strzelania do sił okupacyjnych i ich rozmaitych środków transportu. Jej znaczenie polega na fakcie, że strzelec może jej użyć, pozostając niewidoczny, co komplikuje sprawy dla sił okupacyjnych. Chociaż ta broń rzadko powoduje śmiertelne uszkodzenia, jest zdolna do spowodowania poważnych ran, jeśli jest używana z bliska i jeśli kamień jest ciężki, a strzelec silny.
  

3.      Pożary i palenie opon: Zeszłego lata Izraelczycy doświadczyli ‘gorącego sezonu’, którego płomienie dotarły do samego serca Izraela. Dziesiątki pożarów wybuchło w lasach i zagajnikach i podpaliły setki hektarów. Te pożary stanowiły dodatkową niespodziankę dla izraelskich aparatów bezpieczeństwa, które niedawno zaczęły budzić się do nowych niespodzianek ruchu oporu.

4.      Barykady i przeszkody: to narzędzie było używane przez ruch oporu, żeby blokować wejścia i ulice dla pojazdów armii okupacyjnej w miastach, wsiach i obozach uchodźców, a to pomogło młodzieży rozdzielić ataki na siły izraelskie między siebie, a jeszcze bardziej, wycofać się w odpowiednim momencie z gwarancją, że pojazdy wojskowe i opancerzone nie mogą ich ścigać…”  

"Noże były bronią najczęściej używaną w niedawnych operacjach przez ludowy opór na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie. Najnowszy atak nożowy w synagodze w Jerozolimie doprowadził do zabicia pięciu Izraelczyków i ranienia ośmiu. Operacje nożowe są ważne, bo ta broń ostra znajduje się w każdym domu i jej użycie ma duże znaczenie – nie tylko w sensie śmiertelnego potencjału, ale dzięki psychologicznym efektowi na Izraelczyków, którzy widzą i pojmują, że żołnierz może zostać zabity nożem także, kiedy trzyma nowoczesny karabin maszynowy.


18 listopada dwóch terrorystów uzbrojonych w noże rzeźnickie i tasaki do mięsa zabiło w synagodze czterech rabinów Moshe Twersky’ego, 59, Aryeha Kupinsky’ego, 43, Avrahama Shmuela Goldberga, 68, oraz Kalman Levine, 55. Sierżant Zidan Nahad Seif (Druz), 30, który interweniował został śmiertelnie ranny i zmarł w szpitalu.
18 listopada dwóch terrorystów uzbrojonych w noże rzeźnickie i tasaki do mięsa zabiło w synagodze czterech rabinów Moshe Twersky’ego, 59, Aryeha Kupinsky’ego, 43, Avrahama Shmuela Goldberga, 68, oraz Kalman Levine, 55. Sierżant Zidan Nahad Seif (Druz), 30, który interweniował został śmiertelnie ranny i zmarł w szpitalu.

Najważniejszą rzeczą jest, że ataki nożowe zmuszają okupanta do otwarcia nowego frontu, który zawsze może wybuchnąć im w twarz. Bowiem ataki nożowe przekreśliły ich zdolność odstraszania i zaszkodziły morale społeczeństwa do punktu, w którym oficerowie armii izraelskiej przyznali, że właściwie stracili zdolność odstraszania Palestyńczyków… Fala ataków nożowych na Zachodnim Brzegu, w Jerozolimie i wewnątrz Zielonej Linii przeciwko zarówno żołnierzom okupanta, jak osadnikom, wywołała zainteresowanie badaniami najważniejszych cech tego nowego sposobu opierania się, z których najważniejszymi są:

  1. Ataki nożowe wybuchły po spadku akcji masowych protestów, co dało początek koncepcji przejścia do etapu jakościowej i wyjątkowej działalności, której jednym z narzędzi i zasobów jest na tym etapie wojna noży.

Dwudziestosześcioletnia Dalia Lemkus zasztyletowana przez terrorystę na przystanku autobusowym 10 listopada 2014.  (Zdjęcie: Flash90)

Dwudziestosześcioletnia Dalia Lemkus zasztyletowana przez terrorystę na przystanku autobusowym 10 listopada 2014.  (Zdjęcie: Flash90)2.     Idea wytrwania w nieustannej działalności oporu i dania Palestyńczykom w granicach Zielonej Linii szansy przystosowania się do oporu i jego działalności, służyła jako katalizator do nasilenia tego rodzaju wojny nożowej przeciwko okupacji, ponieważ nie wymaga wielu ludzi, ale skupia się na małych grupach. W rzeczywistości, wiele akcji nożowych zostało dokonanych przez samotnych wojowników oporu.

3.     To zjawisko rozprzestrzeniło się na całych terytoriach okupowanych i sięgnęło także obszarów w granicach 1948 r., sercu państwa okupacyjnego, wywołując jego strach, że wojna nożowa rozszerzy się na całe jego terytorium. Akcje nożowe skupiają się przede wszystkim na żołnierzach uzbrojonych po zęby – zarówno regularnej armii, jak rezerwistach, jak również personelu straży granicznej i osadnikach.

4.    Akcje nożowe są świadectwem narastającego ducha poświęcenia i męczeństwa w społeczeństwie palestyńskim. Fakt, że wynikiem operacji było zabicie lub skazanie na dożywocie atakującego, nie odstraszył innych wojowników oporu od pójścia tą samą drogą i przeprowadzenia takich samych operacji.

Reakcja Izraela odzwierciedla jego wielki strach, że te operacje nożowe wzrosną i przyznał się on do rosnącego obciążenia swoich aparatów bezpieczeństwa i trudności w zwalczaniu tego rodzaju zjawiska. Okazuje się to być jedno z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych zadań aparatów bezpieczeństwa. Jednym z rezultatów wojny noży jest to, że magazyny z bronią w Izraelu zapełniły się ludźmi, którzy przyszli, by kupić broń osobistą do samoobrony po tym, jak niedawne ataki nożowe powtarzały się.  


W tym kontekście oficerowie z Dowództwa Centralnego Izraela powiedzieli, że nie mają magicznego rozwiązania, by powstrzymać palestyńskie operacje nożowe, bo trudno przeszkodzić im w zdobyciu noży. Ponadto, nasilenie operacji nożowych oznacza, że izraelska moc odstraszania maleje codziennie. Paradoksem jest, że Izrael potrafi produkować najnowsze pociski antyrakietowe Arrow, ale jest niezdolny do ochrony swoich obywateli przed atakami nożami.


Wojownicy oporu używają także samochodów i taksówek do przejeżdżania żołnierzy okupanta i osadników, kiedy patrolują piechotą miasta i obozy uchodźców. I istotnie kilka ataków pojazdami było udanych i zabiło lub zraniło wielu żołnierzy..."


22 października w Jerozolimie osiem osób zostało rannych, zginęła trzymiesięczna Chaya Zissel, kiedy palestyński kierowca wjechał samochodem w tłum osób oczekujących na przystanku kolejki podmiejskiej. Druga ofiara tego zamachu, obywatelka Ekwadoru, Karen Yemima Muscara, zmarła w szpitalu.
22 października w Jerozolimie osiem osób zostało rannych, zginęła trzymiesięczna Chaya Zissel, kiedy palestyński kierowca wjechał samochodem w tłum osób oczekujących na przystanku kolejki podmiejskiej. Druga ofiara tego zamachu, obywatelka Ekwadoru, Karen Yemima Muscara, zmarła w szpitalu.[1] Aljazeera.net, 19 listopada 2014.

Źródło: MEMRI, Specjalny Komunikat nr 5916, z 29 grudnia 2014

Tłumaczenie Małgorzata Koraszewska
(Zdjęcia ofiar oraz plakatu Fatahu  dodane przez redakcję "Listów")


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 982 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk