Prawda

Niedziela, 26 wrzesnia 2021 - 14:44

« Poprzedni Następny »


Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze


Alberto M. Fernandez 2021-02-23


Wraz z zamknięciem kont urzędującego prezydenta USA i tysięcy innych, podobno z powodów związanych z wyborami w USA w 2020 r. i cudacznymi teoriami spiskowymi, widzimy, że władza "Big Tech" firm mediów społecznościowych nigdy nie była bardziej ewidentna.


Jak podkreślało wielu, są to prywatne firmy, które – obecnie – mają pełne prawo decydować, kto może otrzymać miejsce na ich platformach w oparciu o własną, subiektywną i niejasną interpretację ich warunków świadczenia usług. To jest decyzja, którą można krytykować, choć nie można naprawdę jej podważyć, czasami wydaje się, że ostateczną miarą tego, co uchodzi, jest światopogląd mędrców z Big Tech w bańce Doliny Krzemowej w Kalifornii.


Firmy mediów społecznościowych, włącznie z Twitterem, odegrały kluczową rolę w szerzeniu ideologii i propagandy salaficko-dżihadystycznych grup, takich jak tak zwane Państwo Islamskie czyli ISIS. Kiedy Abu Bakr Al-Baghdadi ogłosił się Kalifem w czerwcu 2014  r. po upadku Mosulu, ISIS mogło szerzyć tę informację bardzo szeroko przez media społecznościowe, mimo że ta grupa została uznana za Zagraniczną Organizację Terrorystyczną (FTO) przez Departament Stanu już 2004 roku. Dopiero kiedy w sierpniu 2014 r. ta grupa zaczęła zamieszczać wideo z obcinania głów Amerykanom i w coraz większym stopniu mobilizować w wielu językach młodych zwolenników na całym świecie, Twitter i inne firmy podjęły działania i zamknęły te konta. Kilka kont, które Twitter usunął, było półoficjalnymi kontami, ale Twitter usunął także znacznie większą liczbę nieformalnych promotorów, orędowników i zwolenników – trolli i fanów ISIS[1]. Big Tech zrobił to, by chronić swoją korporacyjną reputację w obliczu narastającego gniewu prywatnych obywateli i wobec uzasadnionych obaw przed działaniami rządów.Czystka propagandystów ISIS wydawała się być jednorazową akcją. I choć zwolennicy ISIS i Al-Kaidy nadal mieli trudności w mediach społecznościowych, propagandyści innych grup terrorystycznych mieli znacznie łatwiej. Media (kanały telewizyjne Al-Ahd i Al-Etejah) irackiej grupy terrorystycznej Kataib Hezbollah (FTO od 2009 r.) i Asaib Ahl Al-Hakk (FTO od 2020 r.) są na Twitterze[2]. Jest również Kais Al-Chazali, szef tej drugiej organizacji[3]. Poza tymi oficjalnymi kontami są setki kont zwykłych Irakijczyków związanych z kontrolowanymi przez Iran milicjami szyickimi i szwadronami śmierci, którzy nie tylko nagłaśniają oficjalną propagandę, ale także służą jako elektroniczna armia używana do grożenia członkom społeczeństwa obywatelskiego, mącenia po ich morderstwach irackich działaczy i dziennikarzy i szerzenia dezinformacji w służbie Iranu i jego lokalnych marionetek. Twitter nieświadomie odgrywał bardzo pomocną rolę w ostatnich latach w ułatwianiu trwającej kampanii zastraszania w języku arabskim, prowadzoną przez Iran i jego pachołków przeciwko irackim demonstrantom, społeczeństwu obywatelskiemu i krytykom. Grupa wiarygodnie oskarżona o zabicie irackiego uczonego, Hiszama Al-Haszemiego, ma na Twitterze konto (i wielu zwolenników)[4]


To samo toksyczne środowisko medialne jest w Libanie. Tutaj Twitter jedynie zawiesił w 2019 roku konta oficjalnego kanału Hezbollahu, Al-Manar (Hezbollah jest uznany za FTO od samego początku w 1997 roku)[5]. Jest on nadal dostępny gdzie indziej na zachodnich platformach[6]. Ale także wielu libańskich “dziennikarzy” związanych z tym samym, zawieszonym medium, bezkarnie powtarza jego treści[7]. Nieoficjalni sojusznicy medialni Hezbollahu, jak Al-Mayadeen TV i gazeta “Al-Akhbar” są nadal dostępni[8]. I, podobnie jak w wypadku Iraku, dostępne są także setki “osobistych” kont, które agresywnie szerzą treści Al-Manar TV i tezy Hezbollahu. Niedawne zamordowanie działacza przeciwnego Hezbollahowi, Lokmana Slima w Libanie, natychmiast spowodowało gwałtowny wzrost aktywności na tych kontach z szkalowaniem ofiary morderstwa, grożeniem innym w Libanie jako możliwymi kolejnymi ofiarami i promowaniem fałszywych narracji w służbie Hezbollahu. Te konta funkcjonują dokładnie tak samo jak konta fanów ISIS, idąc za oficjalną organizacją i poszerzając jej zasięg i jad. Podobnie jak ISIS używają “warunków świadczenia usługi” danej firmy jako broni do usuwania treści swoich przeciwników[9].


Jednym z wielu przykładów jest Multaka Al-Alam A-Mukawim (Forum Mediów Oporu)[10]. Wybrałem je nie dlatego, że jest wyjątkowo znaczące, ale dlatego, że jest typowe dla wielu tych kont, chociaż z czterema tysiącami obserwujących jest znacznie większe niż większość innych trolli Hezbollahu. Choć podobno datuje się na rok 2017, to konto w rzeczywistości zaczęło działać w listopadzie 2020 roku. Jedną z kalumnii przeciwko Slimowi było, że kupili go Amerykanie i po zamordowaniu go to konto w podobny sposób wiąże innych libańskich dziennikarzy z rzekomą „służbą” dla ambasady USA.  To konto i inne jemu podobne, mają zręczną grafikę i treści o Slimie i innych atakowanych osobach, gotowe do publikacji w kilka godzin lub dni po morderstwie. Jeśli treści ISIS online miały przerażać przeciwników i werbować zwolenników, treści szerzone przez arabskojęzycznych fanów irańskich szwadronów śmierci mają przerażać przeciwników i gloryfikować Hezbollah oraz przywódców irańskich. I tak samo jak ISIS, media proirańskich grup terrorystycznych rozpoczynają kampanie hasztagów, by podnosić świadomość i zastraszać przeciwników. 9 lutego 2021 r. te libańskie konta rozpoczęły kampanię przeciwko libańskim dziennikarzom, którzy ośmielali się krytykować Hezbollah (zarówno tych, którzy ogólnie krytykowali Hezbollah jak tych, którzy krytykowali zabicie Slima, który sam był wcześniej obiektem takiej kampanii). Sloganem kampanii jest: “Nikczemna prasa na rozkaz ambasady [amerykańskiej]"[11]. To jest mrożący krew w żyłach komunikat, przychodzący od grupy, która wiarygodnie została oskarżona o zabicie z całkowitą bezkarnością znanych dziennikarzy, między innymi Samira Kassira i Gibrana Tueniego.  Dlaczego Twitter pozwala na działanie jednych szerzycieli terroryzmu, a zakazuje innym? Dlaczego uciszył Al-Manar i Hezbollah, ale pozwala propagandystom na swobodne szerzenie ich przesłania? Dlaczego pozwala zwolennikom grup terrorystycznych grozić dziennikarzom i społeczeństwu obywatelskiemu w Libanie i Iraku? Gdyby naśladowano wzór usuwania ISIS, nie byłoby różnicy między oficjalnymi kontami, półoficjalnymi kontami, a kontami rzekomo niezwiązanych organizacyjnie amatorów. Wszystkie byłyby usunięte.


Oczywiście jest irytujące, że próg zostaje ustalony niżej dla Trumpa i QAnon niż dla Hezbollahu i Kataib Hezbollah, ale taka jest ponura rzeczywistość. A może także wyjaśnienie. Zabijanie działaczy w świecie arabskim przez grupy z solidnymi sieciami online ma stosunkowo małe znaczenie dla amerykańskich mediów społecznościowych, ponieważ są to cudzoziemcy i większość działań odbywa się w języku arabskim. Jeśli chodzi o te grupy, Twitter jest na tym samym etapie, na jakim był w latach 2013-2014, kiedy ISIS był tylko przekleństwem i plagą dla ludzi w regionie, którzy pisali i mówili w jakimś języku nieznanym w Dolinie Krzemowej. Dopóki nie stanie się to krajową sprawą, po angielsku, sprawą dotyczącą korporacyjnej reputacji lub niepokoju wyrażanego przez zachodnie rządy bezpośrednio do firm mediów społecznościowych, Twitter i jego przyjaciele będą odwracać wzrok. Bo mogą.

   

*Alberto M. Fernandez jest wiceprezesem MEMRI.

 


[1] Buzzfeednews.com/article/sheerafrenkel/meet-the-isis-fanboys-spreading-the-message-of-iraqs-most-fe, June 16, 2014.

[2] Americaabroadmedia.org/screen-buzz-workshops/al-%E2%80%98ahd-radical-shi%E2%80%99ite-islamist-channel-iraq-controlled-iran-backed-militia, accessed February 16, 2021.

[3] Twitter.com/Qais_alkhazali.

[4] Pbs.org/wgbh/frontline/article/shia-militia-kataib-hezbollah-behind-hisham-al-hashimi-murder-iraqi-counterterrorism-expert, February 9, 2021.

[5] English.alarabiya.net/media/digital/2019/11/02/Hezbollah-TV-channel-Al-Manar-says-Twitter-accounts-suspended, May 20, 2020.

[6] See MEMRI Cyber & Jihad Lab Report Hizbullah News Channel And Specially Designated Global Terrorist Entity Al-Manar TV Remains A Curated Source On Google News, January 11, 2011.

[7] Twitter.com/bilalalzein1

[8] Twitter.com/alakhbarnews?lang=en

[9] Twitter.com/GinoRaidy/status/1361815012596137985

[10] Twitter.com/2e3lammk2020

[11] Twitter.com/hashtag/%D8%A5%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85_%D8%A7%D9%84%D8%AD%D9%82%D8%A7%D8%B1%D8%A9_%D8%A8%D8%A3%D9%8E%D9%85%D8%B1_%D8%A7%D9%84%D8%B3%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%A9?src=hashtag_click


MEMRI Daily Brief
 Nr 259, 18 lutego 2021
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1920 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk