Prawda

Niedziela, 17 stycznia 2021 - 03:36

« Poprzedni Następny »


Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?


Khaled Abu Toameh 2020-09-01

Przez pochwałę umowy Izrael-ZEA i przywódców ZEA niektórzy Palestyńczycy starają się ograniczyć szkody, jakie wyrządzili prezydent Autonomii Palestyńskiej i palestyńskie kierownictwo przez przypuszczenie wściekłego ataku na następcę tronu Abu Zabi, Mohammeda Ben Zajeda i oskarżanie go o zdradę. Na zdjęciu: Sekretarz Stanu USA, Mike Pompeo spotyka się z Ben Zaedem w in Abu Zabi 24 czerwca 2019 roku. (Zdjęcie: Al-Arabiya News)
Przez pochwałę umowy Izrael-ZEA i przywódców ZEA niektórzy Palestyńczycy starają się ograniczyć szkody, jakie wyrządzili prezydent Autonomii Palestyńskiej i palestyńskie kierownictwo przez przypuszczenie wściekłego ataku na następcę tronu Abu Zabi, Mohammeda Ben Zajeda i oskarżanie go o zdradę. Na zdjęciu: Sekretarz Stanu USA, Mike Pompeo spotyka się z Ben Zaedem w in Abu Zabi 24 czerwca 2019 roku. (Zdjęcie: Al-Arabiya News)

Podczas gdy palestyńscy przywódcy kontynuują masową kampanię podżegania przeciwko Zjednoczonym Emiratom Arabskim (ZEA) z powodu porozumienia o normalizacji stosunków z Izraelem, niektórzy Palestyńczycy wystąpili z poparciem dla tej umowy i oskarżyli palestyńskie kierownictwo o szkodzenie stosunkom Palestyńczyków z państwami arabskimi.  


Podczas ostatnich dwóch tygodni prezydent Autonomii Palestyńskiej (AP), Mahmoud Abbas i przywódcy jego rządzącej frakcji, Fatahu, wielokrotnie oskarżali ZEA i ich de facto przywódcę, następcę tronu Mohammeda Ben Zajeda, o "wbicie Palestyńczykom w plecy zatrutego sztyletu” i zdradę wobec meczetu Al-Aksa, Jerozolimy i sprawy palestyńskiej.


Oskarżali także państwa Zatoki o działanie sprzeczne z Arabską Inicjatywą Pokojową z 2002 roku, która stanowi, że kraje arabskie znormalizują stosunki z Izraelem dopiero po pełnym wycofaniu się Izraela do linii zawieszenia broni sprzed 1967 roku i ustanowieniu niepodległego państwa palestyńskiego z wschodnią Jerozolimą jako stolicą.


Te oskarżenia skłoniły Palestyńczyków do organizowania protestów w Jerozolimie, na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, podczas których palili flagi ZEA i zdjęcia Ben Zajeda.


Niektórzy Palestyńczycy nie podzielają jednak wściekłości swoich przywódców na ZEA. Ci Palestyńczycy mówią, że martwi ich to, że przesadna reakcja palestyńskiego kierownictwa na umowę Izrael-ZEA przynosi efekt odwrotny od zamierzonego i jeszcze bardziej zaszkodzi sprawie palestyńskiej.  


Przywódcy palestyńscy nie wydają się jednak dbać o głosy wyrażające niepokój w sprawie szkód wyrządzanych stosunkom palestyńsko-arabskim w wyniku podżegania przeciwko ZEA i ich przywódcy.


Ignorując te głosy, Abbas i jego towarzysze raz jeszcze pokazują, że nie mają problem z działaniem wbrew interesom własnej ludności. Co gorsza, przez codzienne potępianie umowy Izrael-ZEA przywódcy Palestyńczyków pokazali wyraźnie, że wolą stać po stronie Iranu i jego palestyńskich i libańskich marionetek – Hamasu, Islamskiego Dżihadu i Hezbollahu – w odrzucaniu jakiegokolwiek kompromisu z Izraelem.


Jedną z Palestynek, która ośmieliła się postawić otwarte wyzwanie palestyńskiemu kierownictwu, jest Suha Arafat, wdowa po byłym przywódcy OWP, Jasirze Arafacie.


W zeszłym tygodniu zamieściła na swoim koncie Instagram „przeprosiny”, w których napisała:

"Chcę przeprosić w imieniu [ludzi] honorowych wśród Palestyńczyków naród Emiratów i ich przywódców za bezczeszczenie i palenie flagi ZEA w Jerozolimie i Palestynie, i za obrażanie symboli naszych umiłowanych ZEA”.  

Suha przeszła następnie do chwalenia ZEA za poparcie palestyńskiego narodu i dodała:

"Nasze pokolenia muszą dobrze uczyć się historii, żeby dowiedzieć się, jak ZEA wspierały palestyński lud i sprawę w przeszłości i obecnie. Przepraszam naród i przywództwo ZEA za wszystkie szkody wyrządzone przez Palestyńczyków temu szczodremu i dobremu narodowi [Emiratów], który zawsze mile nas witał”.  

“Przeprosiny” Suhy wywołały krytykę niektórych palestyńskich dygnitarzy, którzy powiedzieli, że nie była ona upoważniona do przemawiania w imieniu Palestyńczyków.


Jeden z tych dygnitarzy, Monir al-Dżaghoub, wysoki rangą członek Fatahu, zareagował: "Nie dawałem nikomu upoważnienia do przepraszania w moim imieniu ZEA po tym, jak znormalizowali stosunki [z Izraelem]”.


Szybka odpowiedź Al-Dżaghouba wdowie Arafata jest oznaką zdecydowania palestyńskiego kierownictwa w sprawie dalszego prowadzenia kampanii podżegania przeciwko ZEA. Jest także oznaką tego, do jakiego stopnia palestyńskie kierownictwo nie toleruje żadnej krytyki, nawet kiedy przychodzi ona od byłej „Pierwszej Damy Palestyny”.


Krytyczną opinię Suhy o palestyńskich reakcjach na umowę Izrael-ZEA podzielają jednak inni Palestyńczycy, z których wielu obawia się publicznie wyrazić swoje poglądy ze strachu, że staną się celem palestyńskich sił bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu.


W zeszłym tygodniu siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej aresztowały palestyńskiego artystę i producenta telewizyjnego, Abdela Rahmana Dahera po tym, jak zamieścił komentarz na Facebooku, w którym krytykował postawę palestyńskich przywódców wobec umowy Izrael- ZEA. Palestyńczycy uważają że to aresztowanie jest częścią trwającej rozprawy palestyńskiego kierownictwa ze swoimi krytykami. Jest także widziane jako próba odstraszenia innych Palestyńczyków od okazywania poparcia dla porozumienia Izrael-ZEA.


Warto zauważyć, że Suha Arafat mieszka na Malcie, nie na Zachodnim Brzegu, gdzie prawdopodobnie byłaby aresztowana lub wezwana na przesłuchanie przez siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej.


Innymi Palestyńczykami, którzy ryzykują okazanie poparcia dla umowy Izrael-ZEA, są ci, którzy żyją w Zatoce, szczególnie w ZEA i mają wiele do stracenia z powodu podżegania palestyńskiego kierownictwa. Dziesiątki tysięcy Palestyńczyków mieszka i pracuje w ZEA i innych państwach Zatoki.  


Dr Muhannad Chanfar, przewodniczący Komitetu Społeczności Palestyńskiej w ZEA, podkreślał głębię historycznych i strategicznych stosunków między ZEA i Palestyną, jak napisała mieszcząca się w Dubaju gazeta ZEA, „Al Bayan”.


Chanfar chwalił poparcie ZEA dla Palestyńczyków, szczególnie dotyczące pomocy humanitarnej i finansowania różnych projektów mieszkaniowych, zdrowotnych i edukacyjnych na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. „Palestyński naród jest wdzięczny za to stanowisko, które wyraża siłę stosunków między [mieszkańcami ZEA a Palestyńczykami]” – powiedział.  


Mieszkający w ZEA poeta i dziennikarz, Sameh Kaousz, napisał:

"Traktat pokojowy między ZEA a Izraelem przychodzi jako znaczący przełom w arabsko-izraelskich negocjacjach, które były w impasie przez 30 lat. To ważne osiągnięcie redukuje arabskie oczekiwania, które zniszczyły życie i marzenia wielu naszych ludzi i zmarnowały miliardy dolarów, które można było zainwestować w przyszłe pokolenia i nowoczesną technologię. Jako Palestyńczyk mam pełne zaufanie do przywódców ZEA, ich wnikliwej wizji i autentycznie arabskiej przynależności. Posunięcie Emiratów jest postępowym krokiem ku osiągnięciu wszechstronnego pokoju”.  

Salem Al Kaisi, palestyński intelektualista i biznesman, który mieszka w ZEA, powiedział:

"Mieszkam w ZEA od 47 lat i jestem dumny z tego, że jestem w tym szlachetnym kraju. Ludność Emiratów i wszyscy jego władcy zawsze bronili spraw arabskich. Umowa [Izrael-ZEA] reprezentuje mądrą i odważną decyzję, która przyniesie pokój całemu regionowi”.

Moataz Fanous, palestyński radca prawny, który także żyje w ZEA, komentował, że kierownictwo Emiratów dowiodło światu, że ma czynną i żywotna rolę do odegrania w doprowadzeniu do pokoju i popieraniu sprawy palestyńskiej.


Umowa, powiedział Fanous, "przyszła jako poparcie palestyńskich praw i interesów, ponieważ otwiera nowe drzwi do dialogu i negocjacji, i wzmacnia pokój na Bliskim Wschodzie”.


Saeed Nuri, ekspert edukacji, podziękował kierownictwu ZEA “za popieranie palestyńskich praw i sprawiedliwego pokoju”, notując, że ZEA przez ostatnich pięć dziesięcioleci dostarczała materialnego, politycznego, ekonomicznego i moralnego wsparcia Palestyńczykom.  


Przez pochwałę umowy Izrael-ZEA i przywódców ZEA niektórzy Palestyńczycy starają się ograniczyć szkody, jakie wyrządzili prezydent Autonomii Palestyńskiej i palestyńskie kierownictwo przez przypuszczenie wściekłego ataku na następcę tronu Abu Zabi, Mohammeda Ben Zajeda i oskarżanie go o zdradę.


Niektórzy obywatele ZEA, Arabii Saudyjskiej i innych państw arabskich ostro potępili zaciekłe ataki palestyńskich przywódców na Ben Zajeda, w tym palenie flag ZEA i oskarżyli Palestyńczyków, że są „niewdzięcznikami”.


Przez kontynuowanie ataków na ZEA i inne kraje arabskie, które, według doniesień, rozważają ustanowienie stosunków z Izraelem, przywódcy palestyńscy nie tylko wyrządzają olbrzymie szkody palestyńskim społecznościom w świecie arabskim, ale także karmią nienasycone potrzeby obozu przeciwnego pokojowi i odrzucającego pokój w krajach arabskich i islamskich. Przez aresztowanie i grożenie Palestyńczykom, którzy ośmielają się publicznie akceptować umowę Izrael-ZEA, palestyńscy przywódcy raz jeszcze pokazują, że – podobnie jak wszyscy inni dyktatorzy – najwyraźniej uważają podstawowe prawa człowieka za przywilej, który rezerwują wyłącznie dla siebie.  


Why Some Palestinians Support Israel-UAE Accord

Gatestone Institute, 27 sierpnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1740 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14
Życie na salonach światowego humanizmu   Koraszewski   2020-10-14
Nagle nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać izraelsko-palestyński pokój   Amos   2020-10-12
Ostatni gwóźdź do trumny palestyńsko-arabskich stosunków?   Toameh   2020-10-11
Ścigając i będąc ściganym: wiara w czarnoksięstwo i afrykańskie oświecenie   Igwe   2020-10-10
UE staje po stronie “najgorszego na świecie sprawcy łamania praw człowieka”   Rafizadeh   2020-10-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk