Prawda

Środa, 30 wrzesnia 2020 - 19:53

« Poprzedni Następny »


Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?


Khaled Abu Toameh 2020-09-01

Przez pochwałę umowy Izrael-ZEA i przywódców ZEA niektórzy Palestyńczycy starają się ograniczyć szkody, jakie wyrządzili prezydent Autonomii Palestyńskiej i palestyńskie kierownictwo przez przypuszczenie wściekłego ataku na następcę tronu Abu Zabi, Mohammeda Ben Zajeda i oskarżanie go o zdradę. Na zdjęciu: Sekretarz Stanu USA, Mike Pompeo spotyka się z Ben Zaedem w in Abu Zabi 24 czerwca 2019 roku. (Zdjęcie: Al-Arabiya News)
Przez pochwałę umowy Izrael-ZEA i przywódców ZEA niektórzy Palestyńczycy starają się ograniczyć szkody, jakie wyrządzili prezydent Autonomii Palestyńskiej i palestyńskie kierownictwo przez przypuszczenie wściekłego ataku na następcę tronu Abu Zabi, Mohammeda Ben Zajeda i oskarżanie go o zdradę. Na zdjęciu: Sekretarz Stanu USA, Mike Pompeo spotyka się z Ben Zaedem w in Abu Zabi 24 czerwca 2019 roku. (Zdjęcie: Al-Arabiya News)

Podczas gdy palestyńscy przywódcy kontynuują masową kampanię podżegania przeciwko Zjednoczonym Emiratom Arabskim (ZEA) z powodu porozumienia o normalizacji stosunków z Izraelem, niektórzy Palestyńczycy wystąpili z poparciem dla tej umowy i oskarżyli palestyńskie kierownictwo o szkodzenie stosunkom Palestyńczyków z państwami arabskimi.  


Podczas ostatnich dwóch tygodni prezydent Autonomii Palestyńskiej (AP), Mahmoud Abbas i przywódcy jego rządzącej frakcji, Fatahu, wielokrotnie oskarżali ZEA i ich de facto przywódcę, następcę tronu Mohammeda Ben Zajeda, o "wbicie Palestyńczykom w plecy zatrutego sztyletu” i zdradę wobec meczetu Al-Aksa, Jerozolimy i sprawy palestyńskiej.


Oskarżali także państwa Zatoki o działanie sprzeczne z Arabską Inicjatywą Pokojową z 2002 roku, która stanowi, że kraje arabskie znormalizują stosunki z Izraelem dopiero po pełnym wycofaniu się Izraela do linii zawieszenia broni sprzed 1967 roku i ustanowieniu niepodległego państwa palestyńskiego z wschodnią Jerozolimą jako stolicą.


Te oskarżenia skłoniły Palestyńczyków do organizowania protestów w Jerozolimie, na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, podczas których palili flagi ZEA i zdjęcia Ben Zajeda.


Niektórzy Palestyńczycy nie podzielają jednak wściekłości swoich przywódców na ZEA. Ci Palestyńczycy mówią, że martwi ich to, że przesadna reakcja palestyńskiego kierownictwa na umowę Izrael-ZEA przynosi efekt odwrotny od zamierzonego i jeszcze bardziej zaszkodzi sprawie palestyńskiej.  


Przywódcy palestyńscy nie wydają się jednak dbać o głosy wyrażające niepokój w sprawie szkód wyrządzanych stosunkom palestyńsko-arabskim w wyniku podżegania przeciwko ZEA i ich przywódcy.


Ignorując te głosy, Abbas i jego towarzysze raz jeszcze pokazują, że nie mają problem z działaniem wbrew interesom własnej ludności. Co gorsza, przez codzienne potępianie umowy Izrael-ZEA przywódcy Palestyńczyków pokazali wyraźnie, że wolą stać po stronie Iranu i jego palestyńskich i libańskich marionetek – Hamasu, Islamskiego Dżihadu i Hezbollahu – w odrzucaniu jakiegokolwiek kompromisu z Izraelem.


Jedną z Palestynek, która ośmieliła się postawić otwarte wyzwanie palestyńskiemu kierownictwu, jest Suha Arafat, wdowa po byłym przywódcy OWP, Jasirze Arafacie.


W zeszłym tygodniu zamieściła na swoim koncie Instagram „przeprosiny”, w których napisała:

"Chcę przeprosić w imieniu [ludzi] honorowych wśród Palestyńczyków naród Emiratów i ich przywódców za bezczeszczenie i palenie flagi ZEA w Jerozolimie i Palestynie, i za obrażanie symboli naszych umiłowanych ZEA”.  

Suha przeszła następnie do chwalenia ZEA za poparcie palestyńskiego narodu i dodała:

"Nasze pokolenia muszą dobrze uczyć się historii, żeby dowiedzieć się, jak ZEA wspierały palestyński lud i sprawę w przeszłości i obecnie. Przepraszam naród i przywództwo ZEA za wszystkie szkody wyrządzone przez Palestyńczyków temu szczodremu i dobremu narodowi [Emiratów], który zawsze mile nas witał”.  

“Przeprosiny” Suhy wywołały krytykę niektórych palestyńskich dygnitarzy, którzy powiedzieli, że nie była ona upoważniona do przemawiania w imieniu Palestyńczyków.


Jeden z tych dygnitarzy, Monir al-Dżaghoub, wysoki rangą członek Fatahu, zareagował: "Nie dawałem nikomu upoważnienia do przepraszania w moim imieniu ZEA po tym, jak znormalizowali stosunki [z Izraelem]”.


Szybka odpowiedź Al-Dżaghouba wdowie Arafata jest oznaką zdecydowania palestyńskiego kierownictwa w sprawie dalszego prowadzenia kampanii podżegania przeciwko ZEA. Jest także oznaką tego, do jakiego stopnia palestyńskie kierownictwo nie toleruje żadnej krytyki, nawet kiedy przychodzi ona od byłej „Pierwszej Damy Palestyny”.


Krytyczną opinię Suhy o palestyńskich reakcjach na umowę Izrael-ZEA podzielają jednak inni Palestyńczycy, z których wielu obawia się publicznie wyrazić swoje poglądy ze strachu, że staną się celem palestyńskich sił bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu.


W zeszłym tygodniu siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej aresztowały palestyńskiego artystę i producenta telewizyjnego, Abdela Rahmana Dahera po tym, jak zamieścił komentarz na Facebooku, w którym krytykował postawę palestyńskich przywódców wobec umowy Izrael- ZEA. Palestyńczycy uważają że to aresztowanie jest częścią trwającej rozprawy palestyńskiego kierownictwa ze swoimi krytykami. Jest także widziane jako próba odstraszenia innych Palestyńczyków od okazywania poparcia dla porozumienia Izrael-ZEA.


Warto zauważyć, że Suha Arafat mieszka na Malcie, nie na Zachodnim Brzegu, gdzie prawdopodobnie byłaby aresztowana lub wezwana na przesłuchanie przez siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej.


Innymi Palestyńczykami, którzy ryzykują okazanie poparcia dla umowy Izrael-ZEA, są ci, którzy żyją w Zatoce, szczególnie w ZEA i mają wiele do stracenia z powodu podżegania palestyńskiego kierownictwa. Dziesiątki tysięcy Palestyńczyków mieszka i pracuje w ZEA i innych państwach Zatoki.  


Dr Muhannad Chanfar, przewodniczący Komitetu Społeczności Palestyńskiej w ZEA, podkreślał głębię historycznych i strategicznych stosunków między ZEA i Palestyną, jak napisała mieszcząca się w Dubaju gazeta ZEA, „Al Bayan”.


Chanfar chwalił poparcie ZEA dla Palestyńczyków, szczególnie dotyczące pomocy humanitarnej i finansowania różnych projektów mieszkaniowych, zdrowotnych i edukacyjnych na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. „Palestyński naród jest wdzięczny za to stanowisko, które wyraża siłę stosunków między [mieszkańcami ZEA a Palestyńczykami]” – powiedział.  


Mieszkający w ZEA poeta i dziennikarz, Sameh Kaousz, napisał:

"Traktat pokojowy między ZEA a Izraelem przychodzi jako znaczący przełom w arabsko-izraelskich negocjacjach, które były w impasie przez 30 lat. To ważne osiągnięcie redukuje arabskie oczekiwania, które zniszczyły życie i marzenia wielu naszych ludzi i zmarnowały miliardy dolarów, które można było zainwestować w przyszłe pokolenia i nowoczesną technologię. Jako Palestyńczyk mam pełne zaufanie do przywódców ZEA, ich wnikliwej wizji i autentycznie arabskiej przynależności. Posunięcie Emiratów jest postępowym krokiem ku osiągnięciu wszechstronnego pokoju”.  

Salem Al Kaisi, palestyński intelektualista i biznesman, który mieszka w ZEA, powiedział:

"Mieszkam w ZEA od 47 lat i jestem dumny z tego, że jestem w tym szlachetnym kraju. Ludność Emiratów i wszyscy jego władcy zawsze bronili spraw arabskich. Umowa [Izrael-ZEA] reprezentuje mądrą i odważną decyzję, która przyniesie pokój całemu regionowi”.

Moataz Fanous, palestyński radca prawny, który także żyje w ZEA, komentował, że kierownictwo Emiratów dowiodło światu, że ma czynną i żywotna rolę do odegrania w doprowadzeniu do pokoju i popieraniu sprawy palestyńskiej.


Umowa, powiedział Fanous, "przyszła jako poparcie palestyńskich praw i interesów, ponieważ otwiera nowe drzwi do dialogu i negocjacji, i wzmacnia pokój na Bliskim Wschodzie”.


Saeed Nuri, ekspert edukacji, podziękował kierownictwu ZEA “za popieranie palestyńskich praw i sprawiedliwego pokoju”, notując, że ZEA przez ostatnich pięć dziesięcioleci dostarczała materialnego, politycznego, ekonomicznego i moralnego wsparcia Palestyńczykom.  


Przez pochwałę umowy Izrael-ZEA i przywódców ZEA niektórzy Palestyńczycy starają się ograniczyć szkody, jakie wyrządzili prezydent Autonomii Palestyńskiej i palestyńskie kierownictwo przez przypuszczenie wściekłego ataku na następcę tronu Abu Zabi, Mohammeda Ben Zajeda i oskarżanie go o zdradę.


Niektórzy obywatele ZEA, Arabii Saudyjskiej i innych państw arabskich ostro potępili zaciekłe ataki palestyńskich przywódców na Ben Zajeda, w tym palenie flag ZEA i oskarżyli Palestyńczyków, że są „niewdzięcznikami”.


Przez kontynuowanie ataków na ZEA i inne kraje arabskie, które, według doniesień, rozważają ustanowienie stosunków z Izraelem, przywódcy palestyńscy nie tylko wyrządzają olbrzymie szkody palestyńskim społecznościom w świecie arabskim, ale także karmią nienasycone potrzeby obozu przeciwnego pokojowi i odrzucającego pokój w krajach arabskich i islamskich. Przez aresztowanie i grożenie Palestyńczykom, którzy ośmielają się publicznie akceptować umowę Izrael-ZEA, palestyńscy przywódcy raz jeszcze pokazują, że – podobnie jak wszyscy inni dyktatorzy – najwyraźniej uważają podstawowe prawa człowieka za przywilej, który rezerwują wyłącznie dla siebie.  


Why Some Palestinians Support Israel-UAE Accord

Gatestone Institute, 27 sierpnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj






Notatki

Znalezionych 1632 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Cervantes



Wojaki Chrystusa



 Palestyńskie weto



Wzmacnianie układu odpornościowego



Wykluczenie Tajwanu z WHO



Drzazgę źle się czyta



Sześć lat



Pochodzenie



Papież Franciszek



Schadenfreude



Pseudonaukowa histeria...


Panstwo etc



Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,



Radykalne poglądy polityczne


Einstein



Socjologia



Allah stworzyl



Uprzednie doświadczenie



Żydowski exodus



PRL Chrystusem narodów



Odrastające głowy hydry nazizmu



Homeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDF



Prawo powrotu



Mózg i kodowanie predyktywne



Nocna rozmowa



WSzyscy wiedza



Nieustający marsz



Oświecenie Pinker



Alternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk