Prawda

Wtorek, 25 stycznia 2022 - 15:33

« Poprzedni Następny »


“TIMES” propaguje demonizację
Izraela przez BLM
Adam Levick


Adam Levick 2021-06-15


Artykuł w “Timesie” nosi tytuł Why Black Lives Matter is backing the Palestinian cause [Dlaczego ruch Black Lives Matter popiera sprawę palestyńską], ale nawet nie zbliża się do obiecanego wyjaśnienia. Zamiast tego w artykule jego autor, korespondent tej gazety w Waszyngtonie,  Allistair Dawber (były korespondent “Independenta” w Jerozolimie) jedynie promuje tezy Black Lives Matter, bez krytycznej analizy tej grupy i bez próby zbadania historii ich stosunku do Żydów i Izraela.

Artykuł zaczyna się tak:

Wśród wielu palestyńskich flag i ręcznie malowanych plakatów na niedawnej, antyizraelskiej demonstracji w Nowym Jorku jeden wyróżniał się szczególnie: Był na nim napis:  “Nie możemy oddychać od 1948 roku”.


Łączył budzące emocje hasło ruchu Black Lives Matter (BLM) z datą założenia nowoczesnego Izraela czyli Nakbą (katastrofą), jak to pamiętają Palestyńczycy.

W dodatku do “budzenia emocji” ten napis z odniesieniem do 1948 roku, w odróżnieniu od 1967 roku, wskazuje, że dla tych protestujących problem z Izraelem nie polega na „okupacji”, ale na samym fakcie istnienia żydowskiego państwa.


Jak CAMERA napisała w informacji o tej grupie (w odróżnieniu od ogólnej sprawy), BLM ma historię publicznych wypowiedzi i związków, które sugerują, że mają problem z dalszym istnieniem Izraela, a nie jedynie jego polityką. W dodatku do faktu, że popierają BDS, platforma polityczna z 2016 roku ruchu Movement for Black Lives, grupy parasolowej, która obejmuje mniejsze grupy stowarzyszone z BLM, zawierała oskarżenie, że Izrael dokonuje ludobójstwa na Palestyńczykach.


Ponadto niedawno upubliczniono wideo z 2015 roku pokazujące współzałożycielkę BLM, która jest głośną zwolenniczką BDS, i która otwarcie wzywała do likwidacji żydowskiego państwa.


Dalej czytamy w artykule “Timesa”:

Przyjęcie przez te grupę sprawy palestyńskiej, w przeważającej mierze niepopularnej i marginalnej sprawy w kraju, który jest wojowniczy w poparciu dla Izraela, spowodowało więcej liczniejszych demonstracji przeciwko temu państwu niż kiedykolwiek wcześniej w USA. 

Użycie słowa “wojowniczy” (negatywnego określenia, które odnosi się do czegoś hałaśliwego, ostrego lub okropnego), by scharakteryzować poparcie USA dla Izraela, jest wiele mówiące, ponieważ jest zgodne z narracją, jaką szerzy w całym artykule, według której zastrzyk energii BLM dla antyizraelskiego ruchu jest z natury rzeczy korzystny. Zdumiewająco jednak, autor nie wspomina, że wybuchowi antyizraelskich nastrojów w całych USA towarzyszył bezprecedensowy wybuch  antysemityzmu – przemoc i nienawiść wycelowana w Żydów, a sprawcami byli niemal wyłącznie propalestyńscy demonstranci.


Dalej w artykule autor wspomina “głośną grupę członków lewicowego skrzydła Demokratów”, z których kilku, jak pisze, “zdobywało doświadczenie w BLM”, gdzie panowało „otwarte poparcie sprawy palestyńskiej”.  


Następnie bezkrytycznie cytuje tweet Cori Bush, członkini Kongresu z Missouri, która oskarżyła Izrael o prowadzenie „pełnej masakry w Palestynie”. Oczywiście, wojna Izraela przeciwko Hamasowi – organizacji uznanej na forum międzynarodowym za grupę terrorystyczną poświęconą masowemu mordowaniu Żydów – niczym takim nie była. W rzeczywistości, nawet Narody Zjednoczone przyznały, że większość zabitych w Gazie stanowili terroryści.


Kłamstwo o “masakrze” ujawnił szef UNRWA w Gazie, który powiedział, że izraelska operacja była „precyzyjna” i że IDF, z kilkoma wyjątkami, nie uderzała w cywilów. Choć potem propalestyńskie grupy zmusiły go do wystosowania przeprosin za te słowa, nie wycofał swojego pierwotnego oszacowania. [Stracił jednak swoje stanowisko i Hamas zapowiedział, że go nie wpuści więcej do Gazy. Przyp. tłum.]


W artykule w “Timesie” jest także cytat wypowiedzi członkini Kongresu z oskarżeniem Izraela o czystkę etniczną – sprzeczną z faktamiahistoryczną i wyłącznie propagandową inwektywą, której, raz jeszcze, ten dziennikarz nie zakwestionował.


Dziennikarz notuje następnie, jak dzielnie członkini Kongresu, Rashida Tlaib, sprzeciwiła się prezydentowi Bidenowi w sprawie jego poparcia dla Izraela, niemniej nie informuje czytelników o poglądach Tlaib, takich jak jej odrzucenie prawa Izraela do istnienia jako państwo żydowskie.


Wreszcie dochodzimy w artykule do jedynego odmiennego głosu Marka Mellmana, przewodniczącego Demokratycznej Większości za Izraelem. Jest to cytat jego wypowiedzi za artykułem w “Washington Post” opublikowanym w pierwszych dniach ostatniej wojny: “Większość ludzi rozumie, że działa całkowicie inna dynamika, kiedy organizacja terrorystyczne odpala 3500 pocisków na twój kraj, a kiedy działa rasowa dynamika w takich miejscach jak amerykańskie miasta”.    


Jednak ten cytat, przedstawiony w 16 akapicie artykułu, w żaden sposób nie pokazuje, dlaczego szkalowanie Izraela przez BLM jest tak zgubne. Kiedy wspomniana już Rashida Tlaib powiedziała swoim zwolennikom: “To, co oni robią Palestyńczykom, jest tym, co nadal robią naszym czarnym braciom i siostrom tutaj”, po prostu powtarzała, jak napisał Matti Friedman, narrację BLM, która miesza odległy o niemal 10 tysięcy kilometrów na wschód od Waszyngtonu konflikt między Żydami a muzułmanami z amerykańskimi ideami o rasie.


Friedman wyjaśnił:

Historia żydowskiej mniejszości w Europie i w świecie islamskim, która jest historią Izraela, nie ma nic wspólnego z rasą w Ameryce. Rodzice i rodzeństwo mojej babki zostali zastrzeleni w swojej wsi w Polsce przez ludzi o tym samym kolorze skóry, jak ich. Jeśli staniesz na ulicy w nowoczesnym państwie Izrael i będziesz patrzeć na przechodniów, często nie potrafisz powiedzieć, kto jest Żydem, a kto Arabem. Wielu Izraelczyków pochodzi z krajów arabskich i dla 6 milionów Żydów, którzy żyją w środku świata arabskiego (300 milionów ludzi) i w szerszym islamskim świecie (1,5 miliarda ludzi) pytanie o to, kto jest mniejszością, jest oczywiście złożone. Wielu czarnych ludzi tutaj to Żydzi z korzeniami w Etiopii.  

Friedman analizował wzór moralny, kiedy sztucznie splata się te dwie odrębne sprawy.

Dla tych Amerykanów odlegli Żydzi stali się ucieleśnieniem amerykańskiego zła, rasowego ucisku. Ludzie zawsze przenosili fantazje na inne miejsca i odnosili do innych grup, ale ten konkretny rodzaj przeniesienia, w którym Żydów przedstawia się jako główny symbol wszystkiego, co jest złe, ma długą historię. 

Splecenie przez BLM rasowej dynamiki w USA z izraelsko-palestyńskim konfliktem nie jest tylko polityczną analogią opartą na historycznej ignorancji i nie jest to tylko narracja, która fałszywie przypisuje wewnętrzny rasizm całemu krajowi. Jak widzieliśmy w ostatnich tygodniach z dramatycznym wzrostem antysemickich ataków ze strony propalestyńskich aktywistów w miastach takich jak Nowy Jork, Los Angeles i Londyn, ustawianie Izraela i jego zwolenników jako organiczne zagrożenie pokoju, sprawiedliwości i postępu w stosunkach rasowych, zagraża bezpieczeństwu Żydów na całym globie.


Każda organizacja lub ruch, których działanie i idee mają wpływ na demonizowanie Żydów przez twierdzenie, że ich wartości – właściwie, sama ich tożsamość – są “po złej stronie historii”, z konieczności traci szatę „antyrasizmu”.


The Times promotes BLM’s demonisation of Israel

Camera UK, 1 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Adam Levick

Autor i redaktor naczelny strony internetowej "Camera UK" zajmującej się monitorowaniem antysemityzmu na łamach brytyjskiej prasy.

 Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1007 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk