Prawda

Poniedziałek, 4 grudnia 2023 - 19:40

« Poprzedni Następny »


Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah


Chaim Lax 2023-08-02


Hezbollah jest jednym z największych zagrożeń zewnętrznych, przed jakimi stoi dziś Izrael.


Od momentu powstania tej szyickiej organizacji terrorystycznej w 1982 r. jej coraz mocniejsza pozycja w południowym Libanie stanowi ciągłe zagrożenie dla życia i dobrostanu zarówno izraelskich cywilów, jak i personelu bezpieczeństwa w północnym Izraelu.


W ciągu ostatnich 40 lat (a zwłaszcza od wycofania się Izraela z południowego Libanu w 2000 r.) zagrożenie ze strony Hezbollahu od czasu do czasu przeradzało się w pełnowymiarową przemoc między tą założoną przez Iran organizacją terrorystyczną a izraelskim wojskiem.


Najbardziej dramatycznym przykładem jest druga wojna libańska z 2006 r., kiedy grupa terrorystyczna porwała dwóch izraelskich rezerwistów i przez 34 dni kierowała bezprecedensowy zmasowany ostrzał rakietowy na społeczności północnego Izraela.


W latach 2006-2022 zagrożenie ze strony Hezbollahu na północy Izraela ograniczało się w dużej mierze do szowinistycznego pobrzękiwania szabelką i sporadycznych starć między izraelskimi żołnierzami a bojówkarzami Hezbollahu.


Jednak w ciągu ostatniego roku napięcia stopniowo rosły, ponieważ Hezbollah nadal eskaluje groźby wobec państwa żydowskiego, jednocześnie zwiększając akty agresji wzdłuż północnej granicy Izraela.


Tutaj przyjrzymy się, jak Hezbollah zaostrza napięcia z Izraelem, dlaczego robi to teraz i co może to oznaczać dla brutalnej konfrontacji w najbliższej przyszłości.

 


Od gróźb do rakiet: rosnąca agresja Hezbollahu wobec Izraela


Ciągła eskalacja na północnej granicy Izraela zaczęła się latem 2022 r., kiedy Izrael i Liban były zaangażowane w negocjacje z udziałem USA w sprawie spornych wód Morza Śródziemnego.


Podczas gorących rozmów Hezbollah nieustannie groził bezpieczeństwu Izraela, jeśli nie wstrzyma wydobycia gazu na Morzu Śródziemnym lub nie sceduje na Liban tego, czego ten żądał.


Na początku lipca 2022 roku Hezbollah poszedł o krok dalej, wysyłając trzy drony w kierunku jednostki pływającej przeznaczonej do wydobywania i przechowywania gazu na spornym polu gazowym Karish. Wszystkie trzy zostały zestrzelone przez siły izraelskie.


Umowa morska została ostatecznie podpisana przez Izrael i Liban w październiku 2022 r.


W połowie marca 2023 r. terrorysta przedostał się do Izraela z Libanu i podłożył bombę na skrzyżowaniu Megiddo, poważnie raniąc 21-letniego izraelskiego Araba. Terrorysta, później zidentyfikowany jako powiązany z Hezbollahem, został zabity przez izraelskie siły bezpieczeństwa, gdy próbował wrócić do Libanu.


Następnie, w kwietniu 2023 r., pośród eskalacji przemocy palestyńskiej na Zachodnim Brzegu [Judei i Samarii] i w Gazie, Hamas wystrzelił salwę ponad 30 rakiet z południowego Libanu na Izrael (największy atak rakietowy z Libanu na Izrael od wojny w 2006 r.)


Według analityków ten atak rakietowy został przeprowadzony przy milczącej aprobacie Hezbollahu, który traktuje południowy Liban jako własne królestwo.


W następnych dniach po ostrzale rakietowym w Bejrucie odbyło się kilka spotkań (w tym jedno w ambasadzie Iranu) między czołowymi przywódcami Hezbollahu i Hamasu. Rozmowy te koncentrowały się na rozszerzeniu współpracy między obiema grupami terrorystycznymi i omówieniu „gotowości osi oporu”, co odnosi się do koalicji wspieranych przez Iran organizacji w Libanie, na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy i w Syrii.W czerwcu 2023 roku zszokowani Izraelczycy dowiedzieli się, że terroryści z Hezbollahu od początku kwietnia mają małe obozowisko namiotowe na terytorium Izraela.


To obozowisko znajduje się pomiędzy Błękitną Linią (uznaną przez ONZ linią demarkacyjną między terytorium Izraela i Libanu) a północnym ogrodzeniem bezpieczeństwa Izraela, które znajduje się w całości na terytorium Izraela, na obszarze farm Góra Dow/Szebaa.Góra Dow jest częścią Wzgórz Golan, które zostały zdobyte przez Izrael podczas wojny sześciodniowej. Mimo że Organizacja Narodów Zjednoczonych ustaliła, że Izrael całkowicie wycofał się z terytorium Libanu w 2000 roku i uznaje górę za dawne terytorium Syrii, Hezbollah i Liban uważają ją za terytorium Libanu i wykorzystywali ją w przeszłości jako pretekst do wszczynania działań wojennych przeciwko Izraelowi.


Według analityków regionalnych, obozowisko Hezbollahu na terytorium Izraela jest bezczelną eskalacją, następnym krokiem po niedawnym utworzeniu przez grupę terrorystyczną licznych placówek wzdłuż błękitnej linii pod przykrywką organizacji ekologicznej.


Według doniesień, w ciągu ostatniego roku organizacja Green Without Borders, której celem jest ochrona terenów zielonych i sadzenie drzew w Libanie, utworzyła 27 placówek na granicy libańsko-izraelskiej (wyłącznie na terytorium Libanu).


Jednak według Izraela, Stanów Zjednoczonych i niektórych mieszkańców południowego Libanu organizacja ta jest w rzeczywistości przykrywką Hezbollahu, a jej placówki są wykorzystywane do inwigilacji północnego Izraela, a także utrudniania UNIFIL (siłom pokojowym ONZ) dostępu do obszarów przygranicznych, które mają być pod ich opieką.Odkąd informacja o istnieniu obozu Hezbollahu na terytorium Izraela dostała się do publicznej wiadomości w czerwcu, więcej uwagi poświęcono granicy izraelsko-libańskiej, co doprowadziło do wzmożonych napięć i starć między izraelskim personelem bezpieczeństwa a libańskimi demonstrantami, a także członkami Hezbollahu.


Napięcia te w dużej mierze koncentrowały się wokół wymiany przez Izrael przestarzałego ogrodzenia granicznego na bezpieczniejszą barierę i miały miejsce wokół obszarów przygranicznych Kfar Chouba i Ghajar.


W ciągu ostatniego miesiąca Hezbollah zachęcał libańskich demonstrantów do przekraczania granicy i rzucania kamieniami w personel IDF, którego zadaniem jest przygotowanie gruntu pod nową barierę. Z Libanu do Izraela strzelano także rakietami krótkiego zasięgu i IDF przepędziła trzech agentów Hezbollahu strzelając w powietrze, kiedy próbowali przełamać ogrodzenie graniczne.


Wraz z bombą na skrzyżowaniu Megiddo, aprobatą dla ataku rakietowego Hamasu z terytorium Libanu, rozbiciem obozu namiotowego i niedawnym wybuchem przemocy wzdłuż granicy, jasne jest, że Hezbollah w ciągu ostatniego roku celowo podsycał napięcia.Dlaczego teraz?: Zrozumienie niedawnego wzmożenia wrogości Hezbollahu wobec Izraela


Według ekspertów istnieje kilka czynników, które przyczyniły się do bezczelnego okazywania wrogości wobec Izraela przez Hezbollah w ciągu ostatniego roku.


Czynniki te obejmują:

  • Iran chce podsycić napięcia z Izraelem za pośrednictwem swoich zastępczych organizacji terrorystycznych w Libanie, Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.
  • Przekonanie, że z powodu wewnętrznych podziałów politycznych Izrael jest słaby i można to wykorzystać.
  • Przekonanie, że konflikt z Izraelem położy kres normalizacji między Izraelem a państwami arabskimi.
  • Zmniejszenie amerykańskich wpływów i kontroli na Bliskim Wschodzie.
  • Chęć zemsty na Izraelu za ciągłe zakłócanie działalności Iranu/Hezbollahu w Syrii.
  • Wraz z powrotem swoich bojówkarzy z wojny domowej w Syrii, Hezbollah stara się nagłośnić swoje „zasługi ruchu oporu”, a także poprawić swój publiczny wizerunek wśród ludności libańskiej.
  • Szef Hezbollahu, Hassan Nasrallah, uważa, że Izrael będzie próbował unikać otwartej wojny z grupą terrorystyczną, co pozwala mu na podjęcie większego ryzyka bez obawy przed reakcją na pełną skalę.
  • Hezbollah został ośmielony tym, co uważa za ustępstwo Izraela wobec żądań Libanu podczas negocjacji w sprawie granic morskich w 2022 roku. Teraz wierzy, że może zwiększyć swoją pozycję, grożąc wojną z powodu drobnych sporów terytorialnych.

 


Czy grozi wojna Hezbollahu z Izraelem?


Według izraelskich mediów, na wyższych szczeblach IDF toczy się debata na temat tego, czy wojna na dużą skalę z Hezbollahem jest nieunikniona w najbliższej przyszłości.


Dla przywódców wojskowych rosnąca nieustępliwość Hezbollahu wzdłuż północnej granicy jest dowodem na to, że przygotowuje się on do wojny z Izraelem, podczas gdy inni uważają, że akty agresji na małą skalę pokazują, że Hezbollah próbuje uniknąć wojny na pełną skalę.


Jeśli Izrael ostatecznie pójdzie na wojnę z Hezbollahem, będzie to na znacznie większą skalę niż jego niedawne konflikty z Hamasem i Islamskim Dżihadem w Gazie.


Z arsenałem 150 tysięcy rakiet wycelowanych w państwo żydowskie eksperci szacują, że Hezbollah mógłby bombardować północny Izrael nawet 4000 rakiet dziennie na początku konfliktu i utrzymywać dzienny ostrzał od 1500 do 2000 rakiet przez dłuższy okres czasu. To oznacza od 5 do 13 razy więcej rakiet niż wystrzelono na południowy Izrael podczas konfliktu z Islamskim Dżihadem w Strefie Gazy w 2023 roku.


Ponadto konflikt na pełną skalę z Hezbollahem mógłby wiązać się z użyciem tuneli wypełnionych materiałem wybuchowym w celu utrudnienia użycia izraelskich sił lądowych lub próby wejścia Hezbollahu w rejon góry Dow lub innych części północnego Izraela i przejęcia tymczasowej kontroli.W międzyczasie, gdy zbliża się perspektywa wojny, Izrael wydaje się dążyć do rozładowania napięcia, nie angażując się bezpośrednio w sprawę obozu Hezbollahu (preferując korzystanie z międzynarodowych pośredników) i używając siły na swoich granicach tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.


Link do oryginału: https://honestreporting.com/growing-hezbollah-threat-israel-north/

Honest Reporting, 17 lipca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Chaim Lax

Pochodzi z Kanady, gdzie studiował nauki społeczne i historię, w 2018 roku przeniósł się na stałe do Izraela, gdzie kontynuował studia na Hebrew University. Obecnie współpracuje z HonestReporting.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1382 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11
Al-Azhar wyraża uznanie dla terroryzmu Hamasu     2023-10-10
Palestyńskie deklaracje w dniu napaści na Izrael     2023-10-09
Kolejna wojna przeciw Żydom   Koraszewski   2023-10-08
Autonomia Palestyńska przyznaje, że nie ma „izraelskiej okupacji”   Flatow   2023-10-07
Gdzie są palestyńskie ustępstwa na rzecz pokoju?   Tawil   2023-10-05
Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?   Toameh   2023-10-03
Palestyńczycy: Izraelskie ustępstwa są oznaką słabości   Tawil   2023-10-02
Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk