Prawda

Piątek, 5 marca 2021 - 01:28

« Poprzedni Następny »


Przyznanie oczywistości: Prezbiteriańska agresja


Michael Lumish 2014-04-20

Tel Awiw
Tel Awiw

Większość Amerykanów, szczególnie ci spośród nas, którzy mają liberalne inklinacje, uważają ludy arabskie za prześladowane mniejszości, walczące do dnia dzisiejszego o wyzwolenie z konsekwencji społecznych i ekonomicznych zachodniej imperialistycznej i kolonialnej agresji na Bliski Wschód.

Przez stulecia biali anglosascy najeźdźcy z Zachodu dominowali nad tą częścią świata i dlatego ludzie postępowi, którzy troszczą się o uniwersalne prawa człowieka, nie są zdziwieni arabską reakcją, włącznie z palestyńsko-arabską reakcją przeciwko Izraelowi.

Z pewnością ci spośród nas, którzy maszerowali na ulicach przeciwko wojnom w Iraku i Afganistanie w dużej mierze postrzegają ludy tych krajów jako niewinne ofiary zachodniej i amerykańskiej wrogości. Rozumieliśmy, że były to wojny rasistowskie, które niepotrzebnie doprowadziły do śmierci niewinnych Arabów w liczbach dochodzących co najmniej do setek tysięcy, jeśli nie znacznie więcej.

Z czego tu, w Stanach Zjednoczonych na ogół nie zdajemy sobie sprawy, to z tego, że wielki naród arabsko-muzułmański miał jedną z największych kart podbojów imperialnych w zapisanej historii. Ludy arabskie nie są jedynie pionkami popychanymi przez potężnych, rasistowskich białych ludzi Zachodu, ale są ludami o długiej i dumnej historii, której nie można redukować do degradującej historii ofiary.

W niedawnym artykule w Arutz Sheva przypomina nam o tym mieszcząca się w San Francisco organizacja non-profit JIMENA: Jews Indigenous to the Middle East and North Africa [Żydzi, rdzenna ludność Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej], która pisze o sobie jako o organizacji “poświęconej edukowaniu i obronie 850 tysięcy uchodźców żydowskich, wygnanych w XX wieku, po ustanowieniu państwa Izrael, z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej”.  

Jak wiedzą ci, którzy śledzą trwającą agresję arabską przeciwko Żydom na Bliskim Wschodzie, Kościół Prezbiteriański (USA) opublikował niedawno broszurę zatytułowaną Zionism Unsettled [Syjonizm podważony], w której amerykańska gałąź tego wyznania potępia Izrael i syjonizm za pogorszenie się stosunków między Arabami i Żydami na Bliskim Wschodzie. 

Jaki pisze autor artykułu z JIMENA:

"Zamiast jednak uznać rzeczywistość szalejącego, głęboko zakorzenionego antysemityzmu na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, Zionism Unsettled obwinia państwo Izrael i przedstawia rewizjonistyczną historię doświadczeń uchodźców  Mizrachijczyków.  Wśród wielu innych bezpodstawnych twierdzeń prezentowanych w tej w broszurze czytamy, że Mizrachijczycy „mają historię w znacznej mierze harmonijnej integracji w krajach swoich gospodarzy. Niestety, ten model koegzystencji został zdestabilizowany przez regionalną penetrację syjonizmu, która zaczęła się pod koniec XIX wieku”.

Wprawia w osłupienie stopień nienawiści, ignorancji i moralnego otępienia, jakie były potrzebne, by Kościół Prezbiteriański opublikował takie toksyczne bzdury, nadając temu swoją oficjalną pieczęć. Jakichkolwiek użyje się racjonalizacji, usprawiedliwień lub apologetyki, ta mała „broszura” jest kopniakiem wymierzonym w naród żydowski.

Po pierwsze, Żydzi na Bliskim Wschodzie poza Izraelem nie żyją i nie żyli w “krajach swoich gospodarzy”. Żydzi żyli na tych ziemiach przez tysiące lat przed narodzeniem Mahometa i przed powstaniem imperialistycznego islamu. Te ziemie zostały podbite i opanowane przez armie islamu po śmierci założyciela tej wiary w VII wieku – na długo po przybyciu na te ziemie ludności żydowskiej – i cała nie-islamska populacja została zmuszona do podporządkowania się na warunkach dhimmitude wyłożonych w siódmym wieku w Pakcie Omara.

Ponadto nigdy nie było “w znacznej mierze harmonijnej integracji” Żydów pod panowaniem arabsko-muzułmańskim. W niektórych miejscach i w niektórych okresach warunki dhimmitude  i poddania były lżejsze i systemy ucisku bardziej dobrotliwe, a w innych miejscach i okresach te systemy ucisku były znacznie gorsze. Jednak opisanie warunków dhimmitude w historii Żydów żyjących pod panowaniem arabsko-muzułmańskim jako „harmonijnej integracji” jest podobne do opisywania losu czarnych żyjących na amerykańskim Południu pod prawami Jima Crowa jako „harmonijnej integracji”

Innymi słowy, sama koncepcja jest totalnym nonsensem.

JIMENA pisze:

W "Liście otwartym do Kościoła Prezbiteriańskiego USA od irackiego Żyda” Joseph Samuels opisuje brutalność, której kulminacją był Farhud, wywołane przez nazistów zamieszki w 1941 r., które pochłonęły życie 180 Żydów, zniszczyły dzielnicę żydowską w Bagdadzie i zmusiły populację żydowską kraju do życia w absolutnym terrorze.

„Powodem Farhud nie był syjonizm… [był to] akt czysto antyżydowski. Miałem 14 lat, kiedy goniło mnie dwóch muzułmanów z nożami za powstrzymanie ich przed molestowaniem w biały dzień nastoletniej córki sąsiada. W wieku 18 lat, po ukończeniu liceum Al A'Adadiah, odmówiono mi wizy na opuszczenie Iraku na studia w Ameryce, bo jestem Żydem. Moja historia nie jest wyjątkowa. Jestem jednym ze 150 tysięcy Żydów irackich, którzy byli dyskryminowani, uciskani i zmuszeni do ucieczki przed prześladowaniami z powodu mojego wyznania”. Strach przed nieuchronną przemocą dławił życie Żydów irackich.

To tyle o “w znacznej mierze harmonijnej integracji”.

Jest wątpliwe, czy większość ludzi Zachodu słyszała o Farhud  i większość prawdopodobnie nie wie, że Arabowie, włącznie z Arabami palestyńskimi, na ogół sprzymierzali się z nazistami podczas II wojny światowej. Ludobójcze zamieszki w Bagdadzie na początku czerwca 1941 roku były czystym rasizmem ludobójczym i nie miały nic wspólnego z ruchem narodowo-wyzwoleńczym Żydów.

W książce The Farhud: Roots of the Arab-Nazi Alliance in the Holocaust Edwina Blacka czytamy:

Bagdad był płonącym domem obłąkanych. Płonął nie tylko nienawiścią etniczną, ale nawoływaniem do mordowania i zniszczenia społeczności żydowskiej, która żyła pokojowo w tym kraju przez 2600 lat, grubo ponad tysiąc lat przed nastaniem islamu. To szaleństwo na zawsze będzie wypalone w kolektywnej świadomości Żydów irackich pod nazwą Farhud. W zarabizowanym języku kurdyjskim farhud znaczy coś więcej niż chaos, coś więcej niż zamieszki. Być może najlepszym tłumaczeniem farhud jest „wywłaszczenie przemocą”. Niektórzy tłumaczą to jako „masowe gwałty i zabijanie”.

Wypadki 1 i 2 czerwca 1941 r. to nie były jednak nagłe oszalałe jatki skierowane przez lokalnych chuliganów arabskich przeciwko ich sąsiadom. Był to dobrze zaplanowany pogrom ery Holocaustu, zorganizowany przez arabskich nazistów w solidarności i pod kierunkiem zwolenników Trzeciej Rzeszy w Iraku i w świecie arabskim i islamskim jako zapłon dla międzynarodowego sojuszu arabsko-nazistowskiego. Tym sojuszem, chętnie przyjętym przez wielu zwykłych Arabów, kierował Hadż Muhammad Amin al-Husseini, Mufti Jerozolimy. Sam Hitler uznał Muftiego za najważniejszego dla Berlina przywódcę narodu arabskiego.

(Black, Edwin, The Farhud: Roots of the Arab-Nazi Alliance in the Holocaust, Dialog Press, pg. 4, 2010.)

Wreszcie, syjonizm nie “penetrował” niczego pod koniec XIX wieku, ponieważ istniał w tej części świata od zburzenia Drugiej Świątyni przez Rzymian w 70 roku n.e. Wszystko, co „syjonizm” oznacza, to tęsknota narodu żydowskiego do przywrócenia naszego domu na ziemi, z której pochodzimy, i ta tęsknota była częścią duszy żydowskiej przez tysiące lat. Jest tak po części dlatego, że – podobnie jak wszystkie narody – naród żydowski pragnie suwerenności na pierwotnej w swojej historii ziemi, a także z powodu niezwykle złego traktowania uchodźców żydowskich przez populacje większościowe w całej diasporze i przez tysiąclecia, czy był to Bliski Wschód, czy Europa.

Wkrótce będziemy obchodzić Paschę, która, wraz z Dniem Dziękczynienia, jest moim ulubionym świętem. Będziemy świętować wolność narodu żydowskiego od ucisku i poddania.

A na koniec podniesiemy kieliszki i zawołamy: “W następnym roku w Jerozolimie!”

Przez dwa tysiące lat Żydzi pragnęli odbudować nasz kraj i teraz wreszcie zrobiliśmy to.

Mogę chcieć powrócić do Jerozolimy w przyszłym roku, ale mniej więcej połowa Żydów na świecie nie musi czekać do następnego roku, bo już są w domu.

Są w domu i będą nadal budować swój dom i tworzyć tam życie dla siebie i swoich dzieci – we własnym domu.

Naszym domu.

Powrót narodu żydowskiego na tradycyjne ziemie żydowskie jest teraz faktem historycznym i jeśli Kościołowi Prezbiteriańskiemu (USA) nie podoba się to, mogą … dalej przelewać z pustego w próżne.


Acknowledging obvious presbyterian

13 kwietnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Michael Lumish 

 

Ukończył historię na  Pennsylvania State University, regularnie publikuje artykuły na temat konfliktu arabsko-izraelskiego na łamach “Times of Israel”, prowadzi również swój blog Israel-thrives.blogspot.com/.

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 831 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk