Prawda

Środa, 30 wrzesnia 2020 - 02:06

« Poprzedni Następny »


Prawo do szydzenia z religii


Douglas Murray 2016-10-21

Salman Taseer, przedstawiony na plakacie po lewej, był gubernatorem pakistańskiej prowincji Pendżabu, kiedy został zamordowany w 2011 r. przez radykalnego islamistę, ponieważ Taseer popierał reformę pakistańskich drastycznych praw o bluźnierstwie. Po prawej: policja w Londynie może rozpocząć dochodzenie w sprawie „przestępstwa nienawiści”  dotyczącego broszury rozdawanej przez meczet w Londynie, w której wyjaśnia się, że “wszyscy muzułmanie powinni popierać” mordercę Taseera.
Salman Taseer, przedstawiony na plakacie po lewej, był gubernatorem pakistańskiej prowincji Pendżabu, kiedy został zamordowany w 2011 r. przez radykalnego islamistę, ponieważ Taseer popierał reformę pakistańskich drastycznych praw o bluźnierstwie. Po prawej: policja w Londynie może rozpocząć dochodzenie w sprawie „przestępstwa nienawiści”  dotyczącego broszury rozdawanej przez meczet w Londynie, w której wyjaśnia się, że “wszyscy muzułmanie powinni popierać” mordercę Taseera.

Jeśli istnieje jedno pytanie, które szczególnie zajmuje czytającą publiczność w kwestii radykalnego islamu, to jest nim: “Jaki jest związek między ekstremistami a umiarkowanymi?” Czołowi politycy w całym świecie zachodnim nie byli pomocni w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie, twierdząc uparcie, że radykalny islam nie ma nic wspólnego z islamem i że ekstremiści są tak oddaleni od umiarkowanych, jak tylko to możliwe. Niemniej społeczeństwo czuje, że tak nie jest.

Mimo zdumiewającego braku debaty publicznej o rzeczywistych zarysach dyskusji, czytająca publiczność wie, że coś nie zgadza się w analizie dostarczanej przez liberalnych polityków i innych osób wypowiadających się na ten temat. W rzeczywistości, społeczeństwo zauważa, że nie tylko istnieje jakiś związek między tymi dwiema (czemu zaprzeczają, między innymi, Demokraci w USA), ale że ten związek może być bliższy niż odpowiadałoby to komukolwiek. Świetny przykład tego związku pojawił się w tym tygodniu w Wielkiej Brytanii w ciągu zaledwie 24 godzin.


W piątek “London Evening Standard” opublikował wiadomość o rozpoczętym przez policję dochodzeniu w sprawie możliwego “przestępstwa nienawiści” poprzez literaturę, którą – jak odkryła gazeta – rozdawał jeden z meczetów londyńskich. To potencjalne „przestępstwo nienawiści” nie należało nawet do najlepiej znanej odmiany – paskudnego Tweetu lub komentarza – ale było z kategorii działań, które nazywamy „podżeganiem”. Literatura rozdawana przez meczet w Walthamstow była broszurą, w której stwierdzano stanowczo, że „każdy muzułmanin powinien zabić” każdego, kto obraża Proroka islamu. Ci, którzy obrażają najważniejszego człowieka, „muszą zostać zabici”, powtarzano w broszurze.


Na poparcie tego poglądu przytoczono klasyczne prawo islamskie i wyjaśniono, że w przypadku tych, którzy “obrażają” Mahometa, takich jak apostaci, którzy “zasługują na zabicie”, nie potrzeba czekać na żaden sąd ani wyrok. Lepiej od razu samemu się za to zabrać.


W sprawie, która jest coraz bardziej znana rdzenny Brytyjczykom, tak jak znana jest pakistańskim Brytyjczykom, w broszurze nawiązano do doniosłej sprawy Mumtaza Kadriego, Pakistańczyka, który w 2011 r. zamordował Salmana Taseera, gubernatora pakistańskiej prowincji Pendżabu. Kadri zamordował Taseera, ponieważ Taseer popierał reformę drastycznych pakistańskich praw o bluźnierstwie. W broszurze wyjaśniono, że „wszyscy muzułmanie powinni popierać” mordercę Kadriego i że także bycie, jak to nazywa się w tej publikacji, „grubą rybą”, taką jak Taseer, nie powinno chronić nikogo przed zabiciem przez każdego muzułmanina, który ma na to ochotę.


Policja prowadzi obecnie dochodzenie w meczecie Dar-ul-Uloom Qadria Jilania w Walthamstow, skąd rozdawano tę broszurę i będzie nie od rzeczy, jeśli przyjrzy się imamowi meczetu, Syedowi Abdulowi Qadirowi Jilaniemu, którego nazwisko i zdjęcie są na stronie tytułowej owej broszury. Oczywiście, reakcją klasy politycznej w Wielkiej Brytanii jest ignorowanie wszystkich takich spraw. "Zakała" lub "jedno zgniłe jabłko" to chyba wszystko, czego publiczność może oczekiwać od każdego polityka, gdyby któryś w ogóle musiał wypowiedzieć się na temat pana Jilaniego, jego broszury lub jego meczetu. Niemniej publiczność czyta takie wiadomości i słusznie zastanawia się, skąd ludzie tacy jak pan Jilani czerpią te pomysły i jak szeroko takie idee są rozprzestrzenione.


Następnego dnia (w niedzielę) czytelnicy “Sun’ mogli dowiedzieć się o brytyjskim znanym gimnastyku, Louisie Smithie, który upił się z przyjaciółmi na weselu i nakręcił film wideo, a ten film okazał się jego zmorą. Tytuł w „Sun” brzmi: „Czy mu odbiło? As olimpijski, Louis Smith, oskarżony o szydzenie z islamu po wrzaskach 'Allahu Akbar' i udawaniu, że modli się w pijackim filmie”. Film z pijackimi wygłupami pokazuje Smitha i jego przyjaciela, jak ściągają kilim ze ściany i krzyczą "Allahu Akbar", podczas gdy przyjaciel udaje, że modli się w stylu nieco przypominającym islamski.  Gazeta opowiada:

"Gwiazda olimpijska i były zwycięzca Strictly Come Dancing, Louis Smith, jest oskarżony o szydzenie z islamu po ukazaniu się na filmie wideo razem z kumplem, udającym po pijaku, że się modli. Materiał filmowy pokazuje innego gimnastyka  Luke’a Carsona krzyczącego 'Allahu Akbar', zwrot islamski znaczący “Bóg jest największy”.

Doprawdy nie jest to najważniejsza wiadomość roku i nie dotyczy żadnej z ważnych postaci naszych czasów. Ale tę wiadomość przeczytają miliony i zauważą reakcje. Najpierw otrzymane od „źródła w siłach bezpieczeństwa”, które mówi gazecie: „Szydzenie z religii jest dość głupie. W wypadku islamu może to także być całkiem niebezpieczne”. Następnie gazeta podaje obowiązkowy cytat rzekomo „umiarkowanego muzułmanina”, tym razem niejakiego Mohammeda Shafiqa z jednoosobowej organizacji o nazwie "Ramadan Foundation". Pan Shafiq był uprzednio wychwalany w Wielkiej Brytanii za swoją, podobno, wyjątkową odwagę moralną i śmiałość, gdy wystąpił przeciwko masowemu gwałceniu dzieci przez gangi. W 2013 r. był oskarżony o próbę zorganizowania zgrai dokonującej samosądu, kiedy reformator muzułmański, Maajid Nawaz tweetował niewinny obrazek, który zdaniem Shafiqa był obraźliwy dla wszystkich muzułmanów świata.


W każdym razie, odpowiadając na pijacki filmik Louisa Smitha, ten sam Mohammed Shafiq powiedział: "Uważam, że powinien natychmiast przeprosić. Z naszej wiary się nie szydzi, naszą wiarę celebruje się i myślę, że ludzie będą obrażeni”. Shafiq nie wyjaśnia, dlaczego nie należy szydzić z jego wiary. Ani też nie zdaje się wiedzieć czegokolwiek o prawie wolnych ludzi w wolnych krajach do robienia lub mówienia wszystkiego, co się nam chce, o islamie, kiedy nam się chce. Nie ma niczego specjalnego w islamie, co znaczyłoby, że nie wolno z niego szydzić. W rzeczywistości byłoby bardzo dobrze (zarówno dla muzułmanów, jak i wszystkich innych), gdyby częściej z niego szydzono. Ale w tym zdaniu jest także ukryta groźba. Mniej jawna niż groźba wobec Maajida Nawaza, ale bardzo bliska linii imama z Walthamstow i ekstremistów broniących Mumtaza Kadriego.


Wszyscy oni nalegają, że z ich wiary “nie należy szydzić”. A dla tych, którzy mówią, że są umiarkowani i tak są przedstawiani przez prasę, składa się wyjątkowo dobrze, że nie muszą mówić wyraźniej. Na szczęście dla nich istnieją inni ludzie chętni do zabijania w krajach takich jak Pakistan i czasami również na Zachodzie. Od nas pozostałych – czy to gimnastyków na weselu, czy kogokolwiek innego – po prostu oczekuje się, że już o tym wiemy. Czy jednak w tym niespecjalnie subtelnym zastraszaniu nie widzimy dokładnie tego, co najbardziej niepokoi publiczność? Że mimo tego, co mówią nasi politycy, rzekoma olbrzymia przepaść, która oddziela ekstremistów od „umiarkowanych” wydaje się czasami cienka niemal jak bibułka.

 

The Right to Mock

Gatestone Institute, 10 października 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDouglas Kear Murray

Brytyjski autor, dziennikarz i komentator telewizyjny. Występuje często w brytyjskich i amerykańskich mediach, jest autorem książek: Neoconservatism: Why We Need It (2005) and Bloody Sunday: Truths, Lies and the Saville Inquiry (2011).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 795 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk