Prawda

Środa, 14 kwietnia 2021 - 16:13

« Poprzedni Następny »


Prezydent Abbas – „ten Żyd"


Khaled Abu Toameh 2016-10-20

Prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas, ściska dłoń izraelskiego premiera, Benjamina Netanjahu, na pogrzebie Szimona Peresa, byłego prezydenta Izraela, 30 września. Abbasa spotkała burza krytyki za uczestniczenie w pogrzebie, co członkowie jego partii nazwali „zdradą”. (Zrzut z ekranu)
Prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas, ściska dłoń izraelskiego premiera, Benjamina Netanjahu, na pogrzebie Szimona Peresa, byłego prezydenta Izraela, 30 września. Abbasa spotkała burza krytyki za uczestniczenie w pogrzebie, co członkowie jego partii nazwali „zdradą”. (Zrzut z ekranu)

Prezydenta Autonomii Palestyńskiej (AP), Mahmouda Abbasa spotkał grad krytyki za udział w pogrzebie byłego prezydenta Izraela, Szimona Peresa w Jerozolimie. Wściekłość skierowana na Abbasa nie była zaskoczeniem dla tych, którzy wiedzą o nieustannej kampanii podżegania antyizraelskiego, jaka od wielu lat toczy się w społeczeństwie palestyńskim.

Jeśli udział w pogrzebie przywódcy izraelskiego, szczególnie takiego, który poświęcił ostatnie dwadzieścia lat swojego życia pokojowi między Izraelem a Palestyńczykami, wywołuje takie potępienie, łatwo wyobrazić sobie rezultat inicjatywy pokojowej przywódcy palestyńskiego wobec Izraela.


Prezydent Abbas kosztuje teraz własnego lekarstwa. To właśnie dzieje się, kiedy rozpętujesz ogromną falę nienawiści wobec Izraela i jego przywódców w mediach, meczetach i retoryce publicznej. To właśnie dzieje się, kiedy mówisz ludziom, że przywódcy izraelscy są „zbrodniarzami wojennymi”, których powinno się postawić przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. To właśnie dzieje się, kiedy wbijasz swoim ludziom do głowy, że Żydzi bezczeszczą święte miejsca Jerozolimy swoimi „brudnymi stopami”. To właśnie dzieje się, kiedy oskarżasz Izrael o prowadzenie „czystki etnicznej”, dokonywanie „pozaprawnych egzekucji” i „otrucie” Jasera Arafata.


W świetle tego prania mózgów, jak mają zareagować twoi ludzie, kiedy w jakikolwiek sposób wchodzisz w kontakty z przywódcą izraelskim?


Trudno uwierzyć, że Abbasa i jego kumpli zaskoczyła ta fala potępień. Być może jednak nie przewidzieli poziomu wylewanego jadu.


W Abbasa walą się teraz gromy ze wszystkich stron. Potępienia płyną nie tylko od jego przeciwników politycznych z Hamasu, Islamskiego Dżihadu i Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny (LFWP), ale także od grup i postaci należących do jego własnej rządzącej frakcji Fatahu.


Palestyńczycy mówią, że 81-letni Abbas, który został wybrany na czteroletnią kadencję, a sprawuje ten urząd już jedenasty rok, stoi przed najpoważniejszym wyzwaniem dla swojego przywództwa. Nie ma też żadnych oznak, że oskarżenia wobec niego słabną. Wręcz przeciwnie, każdy dzień przynosi kolejną powódź potępień, co skłoniło dygnitarzy Autonomii Palestyńskiej w Ramallah do wydania surowego ostrzeżenia wobec tych, którzy wykorzystują sytuację do „podżegania” przeciwko Abbasowi. Groźby jednak nie odstraszyły krytyków od dalszych ataków na niego ani od wzywania go, by ustąpił ze stanowiska.


Jednym z tych, którzy już zapłacili za krytykowanie obecności Abbasa na pogrzebie Peresa, jest podpułkownik Osama Mansour, który zajmuje wysokie stanowiska w Wojskowym Aparacie Łączności. Na Facebooku ten oficer ostro potępił czyn Abbasa:

"Jeśli sam zdecydowałeś o uczestnictwie w pogrzebie zabójcy naszych synów, to pobłądziłeś. A jeśli podjąłeś tę decyzję na podstawie tego, co powiedzieli ci twoi doradcy, to wprowadzili cię w błąd”.

Kilka godzin po ukazaniu się tego wpisu na Facebooku Mansour został zawieszony w swoich obowiązkach. Siły bezpieczeństwa weszły do jego domu i przeprowadziły rewizję, podczas której zniszczono meble, jak powiedziała jego rodzina. Sąd AP nakazał przetrzymanie Mansoura w areszcie przez piętnaście dni.


Zawieszenie, a następnie aresztowanie tego oficera wywołało nową falę wściekłości przeciwko Abbasowi i jego siłom bezpieczeństwa. Palestyńczycy protestowali na mediach społecznościowych przeciwko rozprawieniu się z oficerem, wychwalając go jako bohatera i potępiając Abbasa jako „psa” i „kolaboranta Izraela”. Niektórzy pisali, że oficer godny jest mianowania na stanowisko ministerialne w gabinecie AP za swoje odważne uwagi.   


Aresztowanie wysokiego rangą oficera nie odstraszyło jednak wielu ludzi uprzednio lojalnych wobec Abbasa od potępień za uczestniczenie w pogrzebie Peresa.


“Ruch Młodzieży” Fatahu, znany po arabsku jako Al-Szabiba, wydał oświadczenie, wzywające Abbasa do „przeproszenia” Palestyńczyków za popełnienie „poważnego błędu”. Uczestnictwo Abbasa w pogrzebie było „upokarzające i poniżające” dla Palestyńczyków i było rodzajem „zdrady”, według tego oświadczenia. Grupa ta podkreśliła, że zachowanie Abbasa było sprzeczne z regułami Fatahu, które stanowią o „pełnym wyzwoleniu Palestyny i eliminacji okupacji izraelskiej ekonomicznie, politycznie, militarnie i kulturowo”. Zwracając się do Abbasa grupa oznajmiła:

"Panie prezydencie państwa Palestyny, Mahmoudzie Abbasie. Popełnił pan przestępstwo wobec naszego ludu przez zrównanie kata z ofiarą. Nie pozwolimy, by zdrada stała się poglądem”.

Wielu ważnych działaczy Fatahu zdystansowało się od decyzji Abbasa o uczestnictwie w pogrzebie Peresa, twierdząc że nie byli wcześniej konsultowani w tej sprawie.


Jeden z nich, Tawfik Tirawi, który poprzednio dowodził Ogólną Służbą Wywiadu Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu, oznajmił, że osobiście sprzeciwia się gestowi Abbasa. Wyjaśnił, że Abbas nie prosił kierownictwa Fatahu o opinię, zanim pojechał na pogrzeb:  

"Gdyby skonsultowano się ze mną osobiście jako członkiem komitetu centralnego Fatahu, powiedziałbym jasno, że z zasady jestem przeciwny uczestnictwu, bo jest to pogrzeb syjonisty, którzy tarzał się od stop do głów w krwi naszych ludzi i innych Arabów”.

Tirawi określił następnie Peresa jako “organizatora izraelskiego projektu nuklearnego, który ma na celu zniweczenie każdego planu odzyskania naszej ziemi”.


Powszechne protesty przeciwko decyzji Abbasa uczestniczenia w pogrzebie Peresa przyjęły formę przemocy 3 października, kiedy policja AP użyła siły, by rozpędzić pokojową demonstrację w Ramallah. Demonstracja, zorganizowana przez LFWP, była jeszcze jednym sygnałem o silnych, negatywnych uczuciach, żywionych przez wielu Palestyńczyków przeciwko Izraelowi i przeciwko Abbasowi.  


Prawnik palestyński, Muhanad Karadżeh, który pracuje dla organizacji praw człowieka w Ramallah, poinformował, że organizatorzy poprosili go, by był obecny i dokumentował to wydarzenie. Powiedział, że podczas demonstracji został ciężko pobity przez oficerów sił bezpieczeństwa AP. „Uderzono mnie wielokrotnie w twarz i inne części ciała. Znam osobiście niektóry z tych oficerów. Zdarli ze mnie garnitur, chociaż powiedziałem im, że jestem prawnikiem. Poniżali mnie i przeklinali mnie i mój zawód”.


W rozpaczliwiej próbie powstrzymania rozszerzających się protestów współpracownicy Abbasa zorganizowali na poczekaniu marsze poparcia dla prezydenta Autonomii Palestyńskiej. Kierownictwo AP wzywa aktywistów-zbirów Fatahu do wychodzenia na ulice, gdy tylko zaczyna być gorąco. Niosąc zdjęcia Abbasa i żółte flagi Fatahu dziesiątki członków Fatahu maszerowało ulicami Ramallah w pokazie siły i jako ostrzeżenie dla tych, którzy potępialiby Abbasa. „Stoimy z naszym historycznym kierownictwem i z Prezydentem Abbasem - zadeklarował wysoki rangą aktywista Fatahu, Osama Kawassmeh - Fatah jest nieprzekraczalna granicą i broni przed spiskiem”.


Na mediach społecznościowych ataki na Abbasa były dość bezwzględne. Działacze palestyńscy przesyłali karykatury ośmieszające Abbasa. Jedna z nich przedstawiała Abbasa jako rabina w izraelskim mundurze z żydowską jarmułka, jak płacze przy grobie Peresa. Inna karykatura przedstawiała Araba kładącego wieniec na bucie obok zdjęcia Peresa.


Na Twitterze aktywiści publikowali hashtagi: "Oferowanie kondolencji z okazji śmierci Peresa jest zdradą" i "Normalizacja jest zdradą".


Także Hamas nie zachował milczenia w sprawie „zdrady” Abbasa. Mahmoud Zahar, jeden z przywódców ruchu islamistycznego w Strefie Gazy, powiedział, że według nauczania islamskiego Abbasa trzeba zaklasyfikować jako Żyda. Zahar powiedział: „Mamy nadzieję, że dołączy do Peresa w piekle. Abbas jest produktem izraelskim. Człowiek, który twierdzi, że reprezentuje wszystkich Palestyńczyków, stanął przeciwko wszystkim Palestyńczykom i Arabom”.


Duża grupa palestyńskich i arabskich akademików, dziennikarzy i działaczy politycznych podpisała petycję wzywającą Abbasa, by przeprosił za udział w pogrzebie Peresa, określając ten krok jako „błąd historyczny i polityczny”. Petycję podpisało co najmniej 150 Palestyńczyków i Arabów, podkreślając, że decyzja Abbasa stanowiła „szok” dla Palestyńczyków.  


Tymczasem protesty rozlały się do palestyńskich obozów uchodźców na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy i w sąsiadujących krajach arabskich. W obozie Balata w pobliżu miasta Nablus na Zachodnim Brzegu tysiące Palestyńczyków skandowało hasła wzywające do usunięcia Abbasa od władzy. Protesty odbyły się podczas pogrzebu Palestyńczyka zastrzelonego tydzień wcześniej przez policję Autonomii Palestyńskiej.


Bezprecedensowe oburzenie na uczestnictwo Abbasa w pogrzebie przywódcy izraelskiego jest dalszym dowodem stopnia, do jakiego Palestyńczycy zostali zradykalizowani. Frustracja wobec Abbasa i jego polityki nie jest niczym nowym. Coraz więcej Palestyńczyków wyrażało w ostatnich latach wściekłość wobec jego „łagodnej” polityki wobec Izraela. Kością w gardle stoi im szczególnie współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa między siłami bezpieczeństwa AP i Izraela. Postrzegają tę współpracę jako „zdradziecką”. Wielu Palestyńczyków jest także zagniewanych na Abbasa za jego odmowę dzielenia się władzą i utorowania drogi dla nowych przywódców.


Wina za radykalizację Palestyńczyków spoczywa bezpośrednio na barkach Abbasa i reszty AP. Jeśli propagujesz bojkot Izraela, spodziewaj się ataku, kiedy naruszasz ten bojkot przez kontakt z jakimkolwiek Izraelczykiem, żywym lub martwym. Protesty mają tendencję uspokajania się, ale nawet jeśli obecne potępienie z czasem wyciszy się, dało przyszłemu kierownictwu palestyńskiemu wyraźną informację: „Żadnego pokoju z Izraelem, ani dziś, ani w przyszłości”.


Palestinians: Abbas „The Jew”

Gatestone Institute, 7 października 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 842 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk