Prawda

Środa, 28 wrzesnia 2022 - 21:14

« Poprzedni Następny »


Pamiętajcie Dajr Jasin!


Gil Troy 2022-01-29

“Zdjęcie pokazywane przez arabską propagandę jako zdjęcie z Dajr Jasin. Bez trudu możemy je odnaleźć w zasobach Wikicomons jako zdjęcie z Boelcke, nazistowskiego podobozu Mittelbau-Dora (Wikicommons / T4c. James E Myers.”)
“Zdjęcie pokazywane przez arabską propagandę jako zdjęcie z Dajr Jasin. Bez trudu możemy je odnaleźć w zasobach Wikicomons jako zdjęcie z Boelcke, nazistowskiego podobozu Mittelbau-Dora (Wikicommons / T4c. James E Myers.”)

Historyk Eliezer Tauber bada, jakie były efekty palestyńskiej propagandy, w której świadomie zmieniono krwawą bitwę w oszczerstwo o rytuale krwi.

Dajr Jasin. Przez dziesięciolecia był to główny punkt palestyńskiego podżegania przeciwko syjonizmowi i Izraelowi. W latach 1970., kiedy palestyńscy terroryści masakrowali dzieci szkolne i sportowców olimpijskich, oni i ich zwolennicy krzyczeli: „Pamiętajcie Dajr Jasin!”. W latach 2000., kiedy palestyńscy przywódcy zniszczyli Proces Pokojowy z Oslo wyprawiając zamachowców-samobójców na ulice izraelskich miast, żeby wysadzali w powietrze autobusy i kawiarnie, oni i ich zwolennicy krzyczeli: „Pamiętajcie Dajr Jasin!”. Także dzisiaj rzekoma masakra 254 Arabów, włącznie z 25 ciężarnymi kobietami, 50 karmiącymi piersią matkami i 60 innymi kobietami – po której nastąpiły zbiorowe gwałty i inne potworności w tej sielskiej wiosce tuż koło Jerozolimy – pozostaje jedną z głównych sił napędowych antysyjonizmu i często przywoływanym uzasadnieniem odrzucania Izraela i zbrodni palestyńskich ekstremistów. W nadal wznawianej i popularnej książce o 1948 roku, O Jerusalem, Larry’ego Collinsa i Dominique Lapierre autorzy opisują, jak Żydzi rozcięli brzuch ciężarnej kobiety “rzeźnickim nożem” i rozpłatali co najmniej dwóch ludzi “od głowy do stop”, kiedy “zabijali”, “rabowali”, a potem “gwałcili”.

Co jednak, jeśli masakry w Dajr Jasin nigdy nie było, jak twierdzi profesor Eliezer Tauber w swojej nowej książce pod tym właśnie tytułem: The Massacre That Never Was?


Książka Taubera, której podtytuł brzmi: The Myth of Deir Yassin and the Creation of the Palestinian Refugee Problem [Mit Dajr Jasin i stworzenie problemu palestyńskich uchodźców], była chyba najbardziej zlekceważoną, niemniej najważniejszą historyczną pracą 2021 roku. Pierwotnie opublikowana po hebrajsku w 2017 roku jako as Deir Yassin: Sof Hamitos ­(Dajr Jasin: Koniec mitu), została zignorowana wtedy, podobnie jak jest ignorowana teraz.


Tauber, który założył Wydział Badań Bliskowschodnich na Uniwersytecie Bar-Ilan, jest doskonałym i wytrwałym badaczem, oferując niemal 100 stron arabskich, izraelskich i brytyjskich źródeł do 208 stron swojego tekstu. Skrupulatnie odtwarza bitwę o Dajr Jasin, notując, kto walczył i gdzie, ile i jaką broń mieli walczący i kto zginął. Sześćdziesięciu spośród zabitych Arabów było mężczyznami, a 41 kobietami – z których część była w męskich ubraniach i brała udział w walce. Tauber wnioskuje, że 61 z 84 Arabów, których okoliczności śmierci mógł ustalić, „zostało zabitych w walce”.    


Bitwa zaczęła się w rano w piątek, 9 kwietnia 1948 roku, pięć tygodni przed proklamowaniem przez Davida Ben-Guriona założenia państwa Izrael. Od 29 listopada 1947 roku, kiedy Narody Zjednoczone zagłosowały za utworzeniem żydowskiego państwa, arabscy ekstremiści w Palestynie prowadzili wojnę partyzancką przeciwko swoim żydowskim sąsiadom. Brytyjczycy, którzy kontrolowali Palestynę zgodnie z Mandatem z 1920 roku,  odliczali dni do opuszczenia oenzetowskiego mandatu 14 maja 1948 roku. Żydzi i Arabowie starali się zdobyć strategiczną przewagę – i zaczęły się starcia w całym kraju. Żołnierze nieregularnej armii arabskiej oblegali Jerozolimę i trzy różne walczące siły broniły Żydów, równocześnie agresywnie konkurując ze sobą.


Najlepiej zorganizowaną, zdyscyplinowaną siłą walczącą przyszłego państwa żydowskiego była Hagana. W 1931 roku wojowniczy syjoniści odcięli się od Hagany, by założyć Irgun Cewai Leumi: narodową organizację militarną, znaną także pod akronimem “Ecel”. Dziewięć lat później Jair Stern i inni odłączyli się od Irgunu. Krytycy nazywali rebeliantów z “Lechi” – hebrajski akronim dla Wojownicy o Wolność Izraela  - Gangiem Sterna.


Irgun i Lechi zjednoczyły się do tej akcji. Próbując przekształcić się z partyzantów w regularnych żołnierzy, mieli nadzieję na zajęcie wsi Dajr Jasin na przedmieściach Jerozolimy i w ten sposób przerwanie oblężenia. Poza normalnym bitewnym zamieszaniem, rywalizujący ze sobą wojownicy źle współpracowali, używając nieznanej im wojskowej taktyki.  


Jak można było się spodziewać, panował chaos.


Siły Irgunu i Lechi zdobyły opancerzony samochód z megafonem – za depozyt w wysokości 57 palestyńskich funtów, jak odkrył Tauber – żeby ostrzec wieśniaków, by opuścili wieś. Irgun nalegał na rezygnację z zaskoczenia, żeby zminimalizować ofiary cywilne. Samochód obsunął się jednak do rowu obronnego wykopanego przez mieszkańców wsi. Kanonada kul ze strony obrońców, która po tym nastąpiła, zagłuszyła komunikat z megafonu. Niemniej “w ciągu kilku minut od początku bitwy można było zobaczyć strumień wieśniaków biegnących przez wzgórza". W sumie dwie trzecie mieszkańców wsi uciekło, około 730 osób.  


Żydowscy wojownicy napotkali silniejszy opór niż się spodziewali. Intensywność walk, ostrzeżenie, które dali (niezależnie od tego, jak zagłuszone) i ucieczka ludzi, jaką widzieli, wszystko potwierdzało ich wrażenie, że cywile odeszli i pozostali tylko zaciekli wojownicy.Wybuchły walki od domu do domu. Niedoświadczeni żołnierze w panice zabili prawdopodobnie zbyt wiele cywilów. Nie ma jednak wiarygodnych dowodów o systematycznej masakrze, o jakichkolwiek gwałtach lub jakiegokolwiek rodzaju torturach. Po prostu nie ma żadnych fizycznych dowodów. Nie ma zdjęć. Dokonane przez Taubera  staranne badanie zeznań świadków pokazuje wiele mówiący wzór. “Świadectwa uczestników walk zarówno z Ecel i Lechi, jak Arabów, którzy przeżyli –pisze - są zaskakująco podobne, czasami niemal identyczne – jako że wszyscy oni byli tam, kiedy to się działo”. Wyraźnie “istnieje znacząca różnica między ludźmi, którzy giną podczas walki a masakrą” – wyjaśnia Tauber. Te świadectwa jednak “nie mogą przeważyć” tego, co potem zrobili propagandyści.


Kiedy walki skończyły się, 120 żołnierzy żydowskich, mimo wysokich ofiar, zajęło wieś. Straty własne wyniosły około 30%, z 30-40 rannymi i pięcioma zabitymi. Tauber starannie i wiarygodnie wylicza nazwiska 101 zabitych mieszkańców wsi, oceniając, że dalszych 100 zostało rannych, a 150-200 uwięzionych, a potem zwolnionych. Ajisz Zeidan, który był nastolatkiem żyjącym w Dajr Jasin w 1948 roku, powiedział reporterowi 50 lat później: “Sądzę, że większość zabitych to byli wojownicy oraz kobiety i dzieci, które pomagały wojownikom”. W sprawie oskarżenia o gwałty Zeidan twierdził stanowczo: “To nie jest prawda”.


Nie zamierzając zwalczać propagandy propagandą Tauber przyznaje, że zwycięzcy z Lechi i Irgunu splądrowali wieś. Usprawiedliwiali swoje działanie tym, że rozdali większość zrabowanych rzeczy oblężonym mieszkańcom Jerozolimy. Można dyskutować o moralności takiego postępowania, ale bez przesady, z jaką zrobili to Collins i Lapierre, którzy twierdzili, że “Kobietom zdzierano z rąk bransoletki i pierścionki z palców, a części uszu niektórych kobiet zostały rozcięte, by usunąć kolczyki”.  


W jaki sposób więc ten dość typowy przykład intensywnych walk, jakie charakteryzowały wojnę Izraela o niepodległość w 1948 roku, zamienił się w mityczną masakrę?


Tutaj zdolność do drobiazgowego badania dokumentów w trzech językach, jaką posiada Tauber, dodaje wartości zapisom historycznym. Cytuje on arabskiego Wysokiego Komisarza, Husajna Fachri al-Chalidiego, instruującego redaktorów arabskich gazet, by nadali tej bitwie “możliwe maksimum propagandowe”, wyjaśniając: “Musimy dać obraz – nie tego, co rzeczywiście dzieje się – ale musimy trochę wyolbrzymić, żeby arabskie kraje stały się entuzjastyczne wobec przyjścia i dołączenia do nas”. W tym duchu, kiedy Arabska Wysoka Komisja opublikowała zdjęcia okaleczonych zwłok, Tauber informuje, że “człowiek z wywiadu Hagany zidentyfikował te zwłoki jako [zwłoki] żydowskich ofiar okaleczonych przez Arabów”.


Al-Chalidi mówił uchodźcom z Dajr Jasin: “Chcemy, żebyście powiedzieli, że Żydzi masakrowali ludzi, popełniali potworności, gwałcili i kradli złoto”. Część uchodźców zgodziła się, inni czuli się oburzeni tą próbą poniżenia kobiet z Dajr Jasin.


Oszczerstwo o gwałtach szybko przyniosło niezamierzony skutek.


“Nie rozumieliśmy mentalności własnych, palestyńskich ludzi” – przyznał redaktor Palestine Broadcasting Service, Hazim Nusajba. Oskarżenia o gwałt trafiły w “czuły punkt palestyńskiej psychiki”. Odmawiając poświęcenia honoru swoich kobiet dla kraju, większość arabskich mężczyzn zabrała rodziny i uciekła. „To okazało się być najgorszym, najkosztowniejszym błędem, jaki popełniliśmy” – ocenił Nusajba.


“Nie boimy się śmierci – wykrzyknął pewien muchtar (przywódca wsi) – ale nie zaakceptujemy gwałcenia naszych kobiet". “Inne wsie zaczęły odchodzić jedna za drugą, bez oporu, ze strachu i lęku przed kolejną podobną masakrą” – napisał pięć lat później inny uchodźca z Dajr Jasin, Junus Radwan. To zdarzyło się “z powodu błędu popełnionego przez naszych przywódców i odpowiedzialnych za szerzenie pogłosek, które wyolbrzymiały zbrodnie Żydów”. Ocenia się, że przed 9 kwietnia 60 tysięcy Arabów uciekło ze swoich domów w Palestynie. Ponad 350 tysięcy uciekło w ciągu kolejnych pięciu tygodni. Adil Yahya, palestyński badacz, który w latach 1990. przeprowadził wywiady z wieloma uchodźcami, doszedł do wniosku, że “Sprawa Dajr Jasin była głównym powodem exodusu w 1948 roku”.   


Kilku przywódców Hagany, oburzonych ofiarami cywilnymi, wykorzystało Dajr Jasin do delegitymizowania Irgunu i Lechi. Oficer regionalnego wywiadu Hagany, Mordechai Gicherman, oświadczył: “Istnieje pilna potrzeba wykorzystania tego do szeroko zakrojonej kampanii propagandowej, by podważyć zaufanie do dysydentów zarówno pod względem ich możliwości militarnych, jak postawy moralnej”.


Tymczasem przedstawiciele władz brytyjskich, którym żydowscy bojownicy mocno zaszli za skórę, połączyli mit masakry ze starymi, antysemickimi stereotypami, których echo odbija się do dzisiaj. Idealizując mieszkańców wsi jako bezbronne niewiniątka, zignorowali magazyn 60 karabinów, co najmniej 20 pistoletów, materiały wybuchowe, w tym granaty. To wypaczenie pomogło nakreślić wszechobecną dziś karykaturę nikczemnego syjonisty zastraszającego niewinnych, biernych Arabów. I, instynktownie, ci Mandatowi brytyjscy przywódcy świadomie użyli analogii nazizmu w odniesieniu do Żydów, potępiając ten “bestialski Holocaust” i twierdząc, że obóz koncentracyjny Hitlera w “[Bergen] Belsen blednie” obok Dajr Jasin.


Nic dziwnego, że książka Taubera zanadto zagraża reputacji wielu ludzi, by o niej poważnie dyskutować. Opisuje szczegółowo, jak uruchamiano lawinę, pokazując, jak bardzo nowoczesny antysyjonizm zakorzeniony jest w tradycyjnym antysemityzmie. Równocześnie widzimy, jak bardzo palestyński ruch narodowy nie uporał się z własną historią wyolbrzymiania i demonizacji. Co najważniejsze, obala założycielski mit tego ruchu, który nadal przekonuje miliony ludzi, że jest jedynym ruchem na całym świecie, którego nigdy nie wolno krytykować.


Toksyczny związek oficjalnych kłamstw palestyńskich i zachodniego antysemityzmu nadal wypacza dyskurs o Izraelu, a równocześnie przykuwa palestyńskich przywódców do autodestrukcyjnego uzależnienia od antysyjonizmu i nienawiści do Żydów, co w ostatecznym rachunku okazuje się niszczące dla nich samych. Jeśli Dajr Jasin zajmuje dzisiaj mniej centralne miejsce w palestyńskiej narracji, to tylko dlatego, że dziesięciolecia demonizacji odniosły skutek i opłaciły się. Jednak palestyński ruch narodowy nadal pławi się w totalnym paraliżu, często szukając “sprawiedliwości” z powodu podobnie sfałszowanych zbrodni.  


W tym historycznym, propagandowym bumerangu, który zranił palestyńskich Arabów bardziej niż zranił Żydów, leży ostrzeżenie dla wszystkich ruchów politycznych. Demonizacja i wzbudzanie paniki są nieodłącznym narkotykiem polityki, dając przelotne uczucie haju i często pozostawiając trwałe szkody. Epitafium Taubera dla Dajr Jasin podsumowuje tę nieprzemijającą nauczkę i minione 74 lata palestyńskiej historii: starając się „zapobiec katastrofie” arabska propagandowa hiperbola “stworzyła katastrofę”.


This story originally appeared in English in Tablet Magazine, at tabletmag.com, and is reprinted with permission.


Remember Deir Yassin!

Tablet Magazine, 21 stycznia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Gil Troy
Amrykański historyk pracujący na McGill University, autor książki 
The Age of Clinton: America in the 1990s oraz The Zionist Ideas. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1111 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19
Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk