Prawda

Piątek, 24 wrzesnia 2021 - 16:37

« Poprzedni Następny »


Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć


Khaled Abu Toameh 2021-04-20

Organizacje Hamas i Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny odrzuciły wszystkie porozumienia podpisane między Izraelem a OWP, włącznie z Porozumieniami z Oslo. Niemniej te grupy terrorystyczne nie mają problemu stając do wyborów organizowanych pod parasolem Porozumień z Oslo. Na zdjęciu: Przywódca Hamasu, Ismail Hanija, (Zdjęcie: Wikipedia)
Organizacje Hamas i Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny odrzuciły wszystkie porozumienia podpisane między Izraelem a OWP, włącznie z Porozumieniami z Oslo. Niemniej te grupy terrorystyczne nie mają problemu stając do wyborów organizowanych pod parasolem Porozumień z Oslo. Na zdjęciu: Przywódca Hamasu, Ismail Hanija, (Zdjęcie: Wikipedia)

Podczas konferencji prasowej 1 kwietnia, rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu, Ned Price, mówił o nadchodzących wyborach palestyńskich i „rozwiązaniu w postaci dwóch państw”. O tych wyborach, pierwszych od 15 lat, Price powiedział:  

"Sprawa demokratycznych wyborów jest kwestią do ustalenia przez naród palestyński. Notujemy, że USA i inni kluczowi partnerzy w społeczności międzynarodowej od dawna jasno mówili o znaczeniu uczestników w tym demokratycznym procesie, odrzucenia przemocy i odrzucenia terroryzmu, uznania prawa Izraela do istnienia”.


O uznaniu prawa Izraela do istnienia, Price powiedział:

"Rozwiązanie w postaci dwóch państw jest tym właśnie, co pozwoli Izraelczykom i Palestyńczykom na życie obok siebie w godności i bezpieczeństwie, zabezpieczając interesy – w interesie Izraelczyków, w interesie Palestyńczyków razem. Właśnie dlatego popieramy rozwiązanie w postaci dwóch państw, tak jak to robiły poprzednie administracje wszystkich odcieni politycznych”.

Dwa dni później Palestyńska Centralna Komisja Wyborcza ogłosiła, że przedstawiono 36 list kandydatów do wyborów parlamentarnych wyznaczonych na 22 maja.


Chociaż kandydaci nadal nie ogłosili swoich platform politycznych, już widać, że niektórzy z nich nie mają zamiaru spełnić życzeń Departamentu Stanu o “odrzuceniu przemocy i terroryzmu" ani zaakceptować “rozwiązania w postaci dwóch państw”.


W rzeczywistości kandydaci z niektórych list ugrupowań stających do wyborów obiecują działanie w odwrotnym kierunku. Deklarują, że są oddani kontynuowaniu walki z Izraelem i absolutnie nie mają zamiaru uznawania prawa Izraela do istnienia.


Dwie z tych list należą do Hamasu, islamistycznego ruchu, który rządzi w Strefie Gazy, i do należącego do OWP, marksistowsko-leninowskiego Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny (LFWP).


Lista Hamasu o nazwie “Jerozolima jest naszym przeznaczeniem”, została zaaprobowana przez Palestyńską Centralną Komisję Wyborczą, choć przywódcy tego islamistycznego ruchu mówią, że nie uznają Porozumień z Oslo podpisanych w 1993 roku przez Izrael i OWP.  


Warto zauważyć, że wybory są organizowane zgodnie z izraelsko-palestyńskim Porozumieniem Tymczasowym z 1995 roku (Oslo II), w którym obie strony potwierdziły "pragnienie osiągnięcia sprawiedliwego, trwałego i wszechstronnego rozwiązania pokojowego i historycznego pojednania”.


Hamas i LFWP odrzucili wszystkie porozumienia podpisane między Izraelem a OWP, włącznie z Porozumieniami z Oslo. Niemniej te grupy terrorystyczne nie mają problemu stając do wyborów organizowanych pod parasolem Porozumień z Oslo.


W istocie Hamas i LFWP wydają się używać Porozumień z Oslo jako konia trojańskiego, by spróbować przejąć palestyński parlament i rząd. Te dwie grupy stanowczo sprzeciwiają się jakiemukolwiek porozumieniu pokojowemu z Izraelem i nie uznają prawa Izraela do istnienia. Hamas i LFWP nie mają problemu z używaniem Porozumień z Oslo jako narzędzia do uczestniczenia w wyborach.


Innymi słowy, wrogowie pokoju używają porozumienia pokojowego, by posunąć do przodu swój cel zniszczenia perspektywy procesu pokojowego między Palestyńczykami a Izraelem.


Palestyńczycy, którzy sprzeciwiają się pokojowi, od dawna żądali, by palestyńskie kierownictwo unieważniło wszystkie porozumienia, jakie podpisało z Izraelem.


Ci Palestyńczycy sprzeciwiają się uznaniu prawa Izraela do istnienia; sprzeciwiają się jakiejkolwiek normalizacji stosunków z Izraelem; sprzeciwiają się jakimkolwiek rozmowom pokojowym i wielokrotnie potępili każdy proces pokojowy z Izraelem jako akt zdrady.


To niebezpieczne wykorzystywanie Porozumień z Oslo nie wydaje się kłopotać administracji USA ani Unii Europejskiej, kiedy mówią o potrzebie przeprowadzenia wolnych i demokratycznych wyborów palestyńskich.


Tymczasem przywódcy Hamasu i LFWP wypowiadają swoje zamiary jednoznacznie.


Sami Abu Zuhri, rzecznik Hamasu, powiedział, że jego grupa wybrała nazwę “Jerozolima jest naszym przeznaczeniem”, by podkreślić, że oficjalnie uznana za terrorystyczną grupa, do której należy, nie zmieniła polityki wobec konfliktu izraelsko-palestyńskiego, szczególnie zaś odmowy zaakceptowania prawa Izraela do istnienia i pragnienia zastąpienia go państwem islamskim.

"Ta lista dowodzi, że przekonania i polityka Hamasu nie zmieniły się - powiedział Abu Zuhri. - Hamas w pełni wierzy, że jego prawdziwym przeznaczeniem jest Jerozolima i że wkrótce odbędzie się rozstrzygająca bitwa, by pokonać [Izrael] i wydalić go z naszej ziemi”.

Według Abu Zuhriego, Hamas bierze udział w wyborach, by “przygotować się z całą siłą do bitwy o Jerozolimę”.


Kiedy Abu Zuhri mówi o "wygnaniu Izraela z naszej ziemi”, zatwierdza oddanie Hamasu swojej Karcie, która stanowi:

"... ziemia Palestyny jest islamskim Wakf od pokoleń i do Dnia Zmartwychwstania; nikt nie może wyrzec się jej ani jej części. Nie ma rozwiązania na palestyński problem poza Dżihadem [świętą wojną]. Musimy szerzyć ducha Dżihadu w islamskiej Ummah, starcia z wrogami i dołączenia do szeregów wojowników Dżihadu”.   

Funkcjonariusz Hamasu otwarcie przyznaje, że jego grupa ubiega się o wybór, by prowadzić wojnę z Izraelem.  


Nie trzeba mówić, że Abu Zuhri i kierownictwo Hamasu wysyła komunikat rzecznikowi Departamentu Stanu: jeśli myślisz, że Hamas wyrzeknie się przemocy i terroryzmu lub zaakceptuje tak zwane rozwiązanie w postaci dwóch państw, bardzo się łudzisz.


Palestyński badacz, Walid Chaled, wskazał, że lista wyborcza Hamasu zawiera kilku terrorystów, którzy są “bohaterskimi więźniami i symbolami Dżihadu dla tego wspaniałego narodu”.  


Terroryści Hamasu trzymani w izraelskich więzieniach, oświadczył Chaled, "są wzorem, którego wielbią pokolenia, a rodziny wychowują swoje dzieci, by ich naśladowały i poszły za nimi”.


W sprawie nazwania przez Hamas listy wyborczej od nazwy Jerozolimy Chaled powiedział: “Jerozolima jest naszym przeznaczeniem, ponieważ nie ma połowicznych rozwiązań z tym tworem [Izraelem]; nie jest to ani sąsiad, ani partner, ale wróg”.


Inny funkcjonariusz Hamasu,  Fawzi Barhoum, także przyznał, że jego grupa przystąpiła do wyborów, by rozpocząć wojnę z Izraelem: “Będziemy kontynuować naszą walkę i opór aż do wyzwolenia Palestyny, Jerozolimy i meczetu Al-Aksa”.


Również LFWP, którego przedstawiciele idą do wyborów pod hasłem “Uderzenie Narodu”, mówi jasno, że planuje użycie Porozumień z Oslo jako konia trojańskiego do zniszczenia tego porozumienia. Wyjaśniając ich decyzję w sprawie wyborów, LFWP powiedział:  

"Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny kontynuuje kategoryczne odrzucenie Porozumień z Oslo i żąda, by Autonomia Palestyńska anulowała to porozumienie i zerwała stosunki z [Izraelem]. Kategorycznie odmawiamy uznania syjonistycznego tworu”.  

Podobnie jak Hamas, LFWP także przysiągł prowadzić walkę przeciwko Izraelowi “do wyzwolenia całej Palestyny” – innymi słowy, całego Izraela.


W świetle rozłamu i wewnętrznych sporów w Fatahu, rządzącej partii prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa, która przedstawiła trzy różne listy wyborcze, grupy takie jak Hamas i LFWP, jeśli i kiedy głosowanie odbędzie się, mają szansę na zdobycie licznych miejsc w palestyńskim parlamencie. Takie zwycięstwo z łatwością umożliwi tym dwóm grupom na stanie się częścią nowego rządu koalicyjnego.


W obecnej sytuacji wydaje się, że Palestyńczycy, którzy popierają terror i nie akceptują “rozwiązania w postaci dwóch państw” idą ku dominacji w następnym palestyńskim parlamencie i rządzie.


USA i reszta społeczności międzynarodowej nadal mogą uczynić jeden ważny krok w tej niebezpiecznej sekwencji zdarzeń: rozważyć, jak ich zamykanie oczu na uczestnictwo ekstremistycznych, sprzeciwiających się pokojowi grup w wyborach przyczynia się do wyłaniającego się, koszmarnego scenariusza.  


Teraz, kiedy kandydaci Hamasu i LFWP zostali zatwierdzeni przez palestyńską Centralną Komisję Wyborcza, USA i reszta międzynarodowej społeczności może zapobiec temu spiskowi przez jasne postawienie sprawy, że nie uznają żadnego przyszłego rządu palestyńskiego, w którym będą terroryści. To żądanie powinno być postawione przed wyborami, a nie po ogłoszeniu ich wyniku.  


Palestinian Elections: What the Biden Administration does Not Want to Know

Gatestone Institute, 12 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujBrunatna fala

Znalezionych 953 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk