Prawda

Piątek, 24 wrzesnia 2021 - 18:29

« Poprzedni Następny »


Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”


Adam Levick 2021-04-19


Artykuł Yary M Asi z 9 kwietnia (autorki związanej z mającym swoją siedzibę w Waszyngtonie think-tankiem Al-Shabaka), pod tytułem The US media is touting Israel’s Covid recovery. But occupied Palestinians are left outnie jest pierwszym takim artykułem w “Guardianie”, który propaguje pogląd, że Izrael jest w pełni odpowiedzialny za zaszczepienie wszystkich Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu.  


Chociaż mogliście czytać poprzednie posty, w których obaliliśmy to twierdzenie, jak również cytowany paragraf 17 Porozumień z Oslo, gdzie jest wyraźnie określona odpowiedzialność AP za szczepienia, ten najnowszy artykuł “Guardiana” jest wyjątkowy pod jednym względem: prawdopodobnie zainspirował go raport B’Tselem ze stycznia – który CAMERA zdemolowała tutaj – a w którym utrzymywano, że Izrael rządzi całym regionem od rzeki do morza, włącznie nie tylko z rządzonym przez AP Zachodnim Brzegiem, ale także z rządzoną przez Hamas Gazą.  


Asi propaguje tę narrację – w sposób sugerujący, że jest to niepodważalny fakt – w następujących słowach:

Różnica nie może być ostrzejsza – dwie populacje żyjące pod jedną władzą, idące w odwrotnych kierunkach w walce z Covid-19

Te różnice są widoczne w rezultatach zdrowotnych populacji izraelskiej i palestyńskiej, mimo że wszyscy żyją na terytorium kontrolowanym przez państwo Izrael.

To jest absurdalne.


Autonomia Palestyńska (AP) ma pełną militarną i cywilną kontrolę nad przeważającą większością Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu – zgodnie z Porozumieniami z Oslo, umową podpisaną przez palestyńskich przywódców, którą “Guardian” kompletnie ignoruje, przypisując odpowiedzialność za szczepienia przeciwko COVID Jerozolimie. Ponadto twierdzenie, że Izrael “rządzi” Gazą, jest jeszcze bardziej absurdalne. Autorka artykułu nie tylko pomija militarne i administracyjne panowanie Hamasu w Strefie Gazy, ale ani razu w artykule liczącym ponad tysiąc słów nie używa słowa “Hamas” (ani słów “Autonomia Palestyńska”).


Brak jakiegokolwiek wspomnienia o palestyńskiej odpowiedzialności za szczepienia przeciwko COVID jest częścią szerszego tematu tego artykułu, który przypisuje wszystkie różnice między życiem w Izraelu i na palestyńskich terytoriach działaniom Izraela, a bardziej konkretnie, rzekomej izraelskiej dyskryminacji.


Tutaj jest przykład fałszerstw Asi:

Zachodni Brzeg cierpiał z powodu okresowych ataków przemocy, ale jego system opieki zdrowotnej jest najbardziej zubożony przez izraelskie restrykcje na transport  dóbr i ludzi zarówno wewnątrz terytorium, jak i przy wjeździe i wyjeździe z niego.

Niemniej, jak pokazaliśmy wcześniej, nie ma niemal żadnych restrykcji dotyczących leków i towarów związanych z opieką medyczną wjeżdżających na palestyńskie terytoria. (Jedynym wyjątkiem, jaki znamy, są radioizotopy używane w pewnych urządzeniach do wykrywania raka, które mają podwójne zastosowanie – to znaczy, mogą być używane do celów militarnych.)


Asi przedstawia następnie twierdzenie:

Te różnice są widoczne w rezultatach zdrowotnych populacji izraelskiej i palestyńskiej,mimo że wszyscy żyją na terytorium kontrolowanym przez państwo Izrael. Izraelczyk, przeciętnie, żyje dziesięć lat dłużej niż Palestyńczyk. Także palestyńscy obywatele Izraela mają krótszą średnią długość życia niż ich żydowscy współobywatele. Śmiertelność niemowląt, standardowy globalny wyznacznik jakości służby zdrowia, jest ponad pięciokrotnie wyższy dla Palestyńczyków niż dla Izraelczyków.


Ta ogromna nierównowaga jest niemal wyłącznie skutkiem działań człowieka. Okopanie się okupacji i długotrwałość blokady wpływa na wszystkie społeczne determinanty zdrowia, włącznie z psychologicznym szokiem, środowiskowymi zagrożeniami zdrowia, niepewnością zaopatrzenia w żywność i wodę i niewystarczający dostęp do instytucji opieki zdrowotnej. 

Po pierwsze, jej twierdzenie, że “palestyńscy obywatele Izraela” mają przeciętnie krótsze życie niż ich żydowscy współobywatele, jest skrajnie nieuczciwe. Źródło, na które się powołuje (The Taub Center) pokazuje, że różnica w długości życia między arabskimi a żydowskimi Izraelczykami jest niewielka: 79 lat vs 82,7. W sprawie tej różnicy 3,7 lat w raporcie jest informacja, że “część tej różnicy można wyjaśnić społecznymi cechami populacji izraelskich Arabów, takimi jak małżeństwa między krewnymi, co podnosi ryzyko wad okołoporodowych, oraz wysoki odsetek palaczy (pali 44% mężczyzn wśród Arabów izraelskich w porównaniu do 22% mężczyzn żydowskich)”.


W raporcie jest także uwaga, że długość życia arabskiej populacji w Izraelu (79 lat) jest “najwyższa w świecie arabsko-muzułmańskim”.


Jej argument, że “Izraelczyk przeciętnie żyje dziesięć lat dłużej niż Palestyńczyk” jest zwodniczy. Najnowsze dane Banku Światowego pokazują, że średnia długość życia Palestyńczyka (na Zachodnim Brzegu i w Gazie) wynosi 74 lata. Co ważniejsze jednak i bardziej istotne w statystycznych porównaniach, palestyńska średnia długość życia – choć o 9 lat niższa od izraelskiej – reprezentuje przeciętną dla całego Bliskiego Wschodu i państw Afryki Północnej, która także wynosi 74 lata. Jest także wyższa niż światowa średnia długość życia – która w 2019 roku wynosiła 72,3.


Nie jest jasne, dlaczego Asi uważa, że palestyńska średnia długość życia byłaby wyższa, gdyby te terytoria nie były “okupowane” (jak to ujmuje) lub ogólnie, że wpływa na nie izraelska polityka związana z bezpieczeństwem, skoro średnia długość życia kilku otaczających, niepodległych państw arabskich jest taka sama (Jordania – 74 lata) lub niższa (Egipt – 72 lata) niż palestyńska przeciętna.  


Jeśli chodzi o śmiertelność niemowląt, raz jeszcze należy spojrzeć szerzej, by uzyskać wyraźniejszy obraz. Przy 17,5 zgonów niemowląt na każdy tysiąc żywych urodzeń palestyński wskaźnik (choć znacznie wyższy niż izraelski) jest w rzeczywistości niższy niż przeciętna dla państw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej , która wynosi 18,9 i znacznie niższy niż średnia świata, która wynosi 29. W istocie śmiertelność palestyńskich niemowląt radykalnie spadła przez ostatnie 40 lat.Jeśli „okupacja” negatywnie wpływa na wskaźnik śmiertelności palestyńskich dzieci, to oczekiwalibyśmy, że wykres pokaże odwrotność, a przynajmniej nie będzie pokazywał systematycznej poprawy z roku na rok.


Założenie Asi, że różnice w średniej długości życia, śmiertelności niemowląt i innych wskaźnikach zdrowotnych między Izraelczykami a Palestyńczykami są spowodowane polityką Izraela, zgodne jest z modnymi obecnie radykalnymi ideologiami, które zakładają, że wszystkie etniczne różnice wyników muszą być spowodowane dyskryminacją – założenie, którego nie popierają dane empiryczne. Nie ma takiej przyczynowości. I, jak pokazaliśmy na przykładzie stosunkowo niewielkiej różnicy średniej długości życia Żydów i Arabów izraelskich, indywidualne wybory i kulturowe różnice są ważnymi czynnikami, na ogół pomijanymi w debatach o różnych wynikach.  


Zgodnie z większością artykułów i komentarzy “Guardiana” o tym regionie, Asi nigdzie nawet nie wspomina o roli odgrywanej przez decyzje indywidualnych Palestyńczyków ani ich przywódców w stosunkowo niskim poziomie zaszczepienia lub innych wyzwaniach zdrowotnych. Oczywiście, zrobienie tego wymagałoby przypisania Palestyńczykom sprawczości, traktując ich poważnie jako kowali własnego losu, jak też przyznania intuicyjnie rozumianego faktu: że złe palestyńskie decyzje prowadzą do złych wyników. 

CAMERA UK (dawniej UK Media Watch i BBC Watch)

@CAMERAorgUK

Przy +/- 32 dolarach za dawkę w pomnożeniu przez 5 milionów Palestyńczyków (160 milionów dolarów) suma, jaką AP wydała na program “Płaca za mordowanie” w zeszłym roku (155 miliona dolarów) wystarczyłaby na zaszczepienie niemal całej populacji palestyńskiej

 

Noah Pollak

@NoahPollak

Jedną z najważniejszych części ustawy Taylor Force Act jest wymagani, by Departament Stanu regularnie składał sprawozdania do Kongresu o sumach pieniędzy, jakie Autonomia Palestyńska wydaje na program terrorystyczny, płaca za mordowanie. Przejrzystość przynosi odpowiedzialność: https://freebeacon.com/national-security/palestinians-funneled-hundreds-millions-terrorists-state-dept-report-reveals/

23 marca 2021

Wynika z tego wszystkiego, że dobre izraelskie decyzje prowadziły do dobrych wyników i że jeśli Palestyńczycy kiedykolwiek zdecydują się na zakończenie wojny i działań wojennych przeciwko Izraelowi i zamiast tego pójdą zupełnie inną drogą, promując współpracę i współistnienie z państwem żydowskim według modelu Porozumień Abrahamowych, i zaczną naśladować zamiast demonizować Jerozolimę, może pokój i dobrobyt będą rozdzielone równiej.  


Lies, Damn Lies and Guardian Statistics

CAMERA UK, 11 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Adam Levick

Autor i redaktor naczelny strony internetowej "Camera UK" zajmującej się monitorowaniem antysemityzmu na łamach brytyjskiej prasy.

 Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 953 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk