Prawda

Wtorek, 22 wrzesnia 2020 - 12:39

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi


Khaled Abu Toameh 2020-06-08

15 maja Hamas buldożerami zburzył częściowo zbudowany dom, który należy do rodziny  Sza'ath w mieście Chan Junis. Hamas twierdził, że dom był budowany bez właściwego pozwolenia. Według naocznych świadków, podczas burzenia dziesiątki członków Hamasu uzbrojonych w pałki i paralizatory bili kobiety i dzieci, i obrzucali obelgami innych członków rodziny Sza'ath. Na zdjęciu: Chan Junis. (Zdjęcie: Dans/Wikimedia Commons)
15 maja Hamas buldożerami zburzył częściowo zbudowany dom, który należy do rodziny  Sza'ath w mieście Chan Junis. Hamas twierdził, że dom był budowany bez właściwego pozwolenia. Według naocznych świadków, podczas burzenia dziesiątki członków Hamasu uzbrojonych w pałki i paralizatory bili kobiety i dzieci, i obrzucali obelgami innych członków rodziny Sza'ath. Na zdjęciu: Chan Junis. (Zdjęcie: Dans/Wikimedia Commons)

Hamas, wspierany przez Iran ruch terrorystyczny panujący w Strefie Gazy, jest często pierwszy w potępianiu Izraela za burzenie domów terrorystów lub domów Palestyńczyków, nielegalnie zbudowanych na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie.  


Choć międzynarodowe grupy praw człowieka i Unia Europejska także potępiają Izrael, ignorują burzenie domów przez Hamas w Strefie Gazy.


W ciągu ostatnich 10 lat Hamas burzył nie tylko domy, ale także meczet – co nie ściągnęło niemal żadnej uwagi międzynarodowych mediów ani organizacji praw człowieka lub UE.


11 maja rzecznik Hamasu, Hazem Kassem potępił jako „zbrodnię wojenną” zburzenie przez izraelską armię domu należącego do Kassama Barghoutiego we wsi Kubar, na północ od Ramallah na Zachodnim Brzegu.


Barghouti był członkiem komórki terrorystycznej odpowiedzialnej za zamordowanie 17-letniej Izraelki, Riny Shnerb w sierpniu 2019 roku. Zabiła ją podłożona bomba, kiedy była na wycieczce razem z ojcem, rabinem Eitanem Sznerbem, i bratem Dvirem w pobliżu miejscowości Dolev. Jej ojciec i brat zostali ranni w ataku.


Matka Barghoutiego, Widad, oznajmiła, że jej największym osiągnięciem było urodzenie bohatera. „Mówię [mojemu synowi] i im wszystkim [więźniom], że jesteśmy z nich dumni - powiedziała. – Jeśli chcemy mówić o osiągnięciach jako matki, to najważniejszym osiągnięciem, jakiego dokonałyśmy w życiu, jest to że urodziłyśmy tak wielkich jak oni bohaterów”.


Cztery dni po zburzeniu domu Barghoutiego buldożery Hamasu zburzyły częściowo zbudowany dom, który należy do rodziny  Sza'ath w mieście Chan Junis w południowej części Strefy Gazy. Hamas uzasadniał zburzenie twierdząc, że dom był budowany bez właściwego pozwolenia.


Według naocznych świadków dziesiątki hamasowców uzbrojonych w pałki i paralizatory towarzyszyło buldożerom podczas burzenia domu należącego do rodziny Sza'ath.


Świadkowie oskarżyli członków Hamasu o bicie kobiet i dzieci i obrzucanie obelgami innych członków rodziny podczas burzenia.


W wydanym oświadczeniu rodzina Sza'ath potępiła napad Hamasu na dom jednego z jej synów. „Setki członków Hamasu zaatakowało dzielnicę Szout w Chan Junis” – napisano w oświadczeniu.

"W wyniku ataku dziesiątki członków rodziny odniosły rany. Uznajemy Hamas za odpowiedzialnego za tę niebezpieczną eskalację. Nie będziemy patrzeć bezczynnie na to, co się zdarzyło. Hamas używa najbardziej brutalnych metod represji i prześladowania wobec ludzi ze Strefy Gazy, którzy krytykują jego zachowanie”.  

W lutym Hamas poinformował 50 rodzin na przedmieściu Chan Junis, Al-Amal, że ich domy zostaną zburzone, pod zarzutem, że zbudowano je bez pozwolenia. Rodzinom nakazano opuścić domy w przeciągu dwóch tygodni. „Zamiast budować nowe domy, Hamas niszczy domy Palestyńczyków - powiedzieli mieszkańcy. – Nie mamy dokąd pójść. Wolimy umrzeć pod ruinami razem z naszymi dziećmi”.  

To było czwarte zburzenie domów przez Hamas od początku roku.


Dwa tygodnie po zburzeniu domu Sza'atha, Hamas zburzył dom należący do starszej wiekiem wdowy z rodziny al-Szinawwi w Strefie Gazy. Palestyńczycy podkreślili, że zburzenie miało miejsce podczas świętego miesiąca postu – ramadanu.

"Niechaj was Bóg pokarze – powiedziała płacząca stara kobieta na wideo zamieszczonym na Facebooku. - Hamas to synowie psów; nawet Żydzi nie robią nam takich rzeczy. Nadal nie zapłaciłam długów za budowę domu”.

W kwietniu buldożery Hamasu zburzyły dom należący do Sultana al-Astala, także w Chan Junis, twierdząc, że został zbudowany bez pozwolenia.


Al-Astal powiedział palestyńskiej gazecie „Al-Hayat Al-Jadida”, że on i jego rodzina „żyją na tej ziemi od 150 lat i że odziedziczył ją po ojcu i dziadku”. Ponadto powiedział:

"Mimo obaw o szerzenie się koronawirusa członkowie Hamasu przybyli do mojego domu przed świtem. Zburzyli mój dom i pobili moją żonę i córkę. Zachowywali się, jakby wyzwalali ziemię okupowaną przez Żydów. Hamas niszczy domy niewinnych i uciskanych ludzi”.  

Chamis al-Astal, przedsiębiorca, który zbudował ten dom, powiedział: "Buldożery Hamasu zniszczyły ten dom, nie bacząc na żadne względy moralne lub religijne”.


W marcu Hamas zburzył trzy domy w Chan Junis pod zarzutem, że zostały zbudowane na „państwowej ziemi”.


W zeszłym roku Hamas zburzył dom w Chan Junis należący do Bassama Duhana, także pod zarzutem, że został zbudowany bez pozwolenia. Duhan, ojciec ośmiorga dzieci, ustawił namiot przed zburzonym domem. Skarżył się, że krewni wysokich rangą funkcjonariuszy Hamasu także zbudowali domy w tej samej okolicy, ale nikt nie zburzył ich domów.


W 2017 roku buldożery Hamasu zburzyły kilka domów w północnej części Strefy Gazy. Naoczni świadkowie mówili, że protestujący podpalili jeden z buldozerów.


W 2015 roku buldożery Hamasu zburzyły sześć domów w dzielnicy Namsawi w Chan Junis pod zarzutem, że zostały zbudowane na „państwowej ziemi”.


W tym samym roku Hamas zburzył także meczet należący do islamistycznej grupy przeciwników rządów Hamasu w Strefie Gazy. Trzy buldożery burzyły meczet w mieście  Der al-Balah. Mieszkańcy powiedzieli, że Hamas nie dał im nawet czasu na zabranie egzemplarzy Koranu z meczetu Al-Mutahbin.


W 2010 roku Hamas zburzył 20 domów w dzielnicy Tal al-Sultan w Rafah w południowej części Strefy Gazy. Mieszkańcy powiedzieli, że dostali informację o zburzeniu zaledwie na 48 godzin wcześniej i nie mieli czasu na zabranie swojego dobytku zanim zostali usunięci siłą.


Palestyńczycy wyraźnie boją się potępiać Hamas za trwającą politykę burzenia domów. W zeszłym roku grupa młodzieży w Strefie Gazy wezwała Ligę Arabską i arabskie oraz islamskie partie, by rozpoczęły dochodzenie w sprawie zbrodni Hamasu wobec innych Palestyńczyków. Nie trzeba mówić, że grupa ta nigdy nie otrzymała odpowiedzi od Ligi Arabskiej ani od żadnej innej organizacji w krajach arabskich i islamskich. Apel wystosowano po tym, jak bojówkarze Hamasu użyli nadmiernej siły, by powstrzymać palestyńskie protesty w sprawie ciężkiej sytuacji ekonomicznej i korupcji Hamasu.


Jak dotąd wydaje się, że Palestyńczyków w Strefie Gazy zdradzili nie tylko ich arabscy i muzułmańscy bracia, których ich los zupełnie nie obchodzi, ale zdradziła ich także społeczność międzynarodowa, która wydaje się mieć zasadę ignorowania represyjnych i brutalnych posunięć Hamasu przeciwko własnej ludności. Przy braku międzynarodowych reakcji Hamas nadal bezkarnie burzy domy w Strefie Gazy – i popełnia inne przestępstwa przeciwko własnej ludności – pozostawiając setki rodzin bez schronienia.


Palestinians: The Home Demolitions No One Talks About

Gatestone Institute, 27 maja 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 793 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk