Prawda

Czwartek, 9 lipca 2020 - 13:53

« Poprzedni Następny »


Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”


Simon Plosker 2019-03-18


Wiadomo, że w czasach nasilenia się konfliktu więcej Palestyńczyków zostało zabitych niż Izraelczyków. Wielokrotnie na przestrzeni lat prowadziło to do oskarżeń, że Izrael stosował „nieproporcjonalną siłę” jako środki bezpieczeństwa w obliczu zamachów i podczas działań militarnych.  


Określenie to jest nadużywane przez aktywistów, dziennikarzy, organizacje pozarządowe i polityków, którzy używają go bez pofatygowania się, by zbadać dokładnie, co nieproporcjonalność rzeczywiście znaczy w prawie międzynarodowym. Jedną rzeczą, której nie znaczy jest to, że nierównowaga w liczbie ofiar śmiertelnych dowodzi nieproporcjonalnej siły użytej przez Izrael.  


Co więc znaczy? Oto kilka wyjaśnień.

W Gatestone Institute, Shoshana Bryen wyjaśnia doktrynę proporcjonalności:

Proporcjonalność w prawie międzynarodowym nie znaczy równości ofiar śmiertelnych lub cierpień cywilów, ani też by siła ognia była równa pod względem zaawansowania lub śmiercionośności do ognia przeciwnika. Proporcjonalność waży militarną konieczność akcji wobec cierpienia, jakie ta akcja może spowodować cywilom wroga w rejonie walk. Przegląd opinii ekspertów – z których żadna nie została napisana w związku z Izraelem – pomaga w wyjaśnieniu. [Wszystkie podkreślenia poniżej są dodane] 

Profesor Horst Fischer, dyrektor Instytutu Międzynarodowego Prawa o Pokoju i Konflikcie Zbrojnym w Ruhr-Universität Bochum w Niemczech i adiunkt w Columbia University, napisał w The Crimes of War Project:

 

“Zasada proporcjonalności jest osadzona w każdym niemal narodowym systemie prawnym i leży u podstaw międzynarodowego porządku prawnego. Jej funkcją w prawie krajowym jest stosunek środków do celów. … Podczas prowadzenia wojny, kiedy strona dokonuje prawomocnego ataku na cel militarny, zasada proporcjonalności także ma zastosowanie za każdym razem, kiedy są straty wśród ludności cywilnej lub zniszczenia niewojskowych obiektów … ataki są zabronione, jeśli powodują straty życia cywilów, rany cywilów lub zniszczenia cywilnych obiektów, które są nadmierne w stosunku do spodziewanych, konkretnych i bezpośrednich korzyści z ataku. To tworzy nieustanny obowiązek dla dowódców wojskowych rozważania skutków ataku w stosunku do spodziewanych korzyści”.

Operacja Płynny Ołów


Pułkownik Richard Kemp
Pułkownik Richard Kemp

Oenzetowski Raport Goldstone’a o Operacji Płynny Ołów z 2008-09 r., odwołany następnie przez jego autora, sędziego Richarda Goldstone’a, twierdził, że Izrael przypuścił “umyślnie nieproporcjonalny atak, mający na celu ukaranie, poniżenie i terroryzowanie ludności cywilnej, radykalnie zmniejszając miejscowe możliwości ekonomiczne, tak do pracy, jak i zaopatrzenia, i narzucając coraz bardziej narastające poczucie zależności i narażenia”.  

 

W 2011 roku były dowódca sił brytyjskich w Afganistanie, pułkownik Richard Kemp oświadczył w odpowiedzi:

nikt nie był w stanie powiedzieć mi, która inna armia kiedykolwiek w historii zrobiła więcej, by zabezpieczyć prawa cywilów w strefie walki.


W rzeczywistości mój osąd o krokach podjętych w tym konflikcie przez IDF, by uniknąć cywilnych ofiar, jest nieumyślnie poparty przez badanie opublikowane przez samą Organizację Narodów Zjednoczonych, które pokazuje, że stosunek ofiar cywilnych do ludzi biorących udział w walce był bez porównania najniższy w każdym asymetrycznym konflikcie w historii działań wojennych. 


Według szacunków ONZ w takich konfliktach na całym świecie przeciętnie były trzy ofiary cywilne do jednego walczącego. Trzech zabitych cywilów na każdego zabitego bojownika.

Taki był oszacowany stosunek w Afganistanie: trzy do jednego.

W Iraku i w Kosowie było gorzej: tam szacuje się, że było cztery do jednego. Anegdotyczne dane sugerują znacznie wyższe proporcje w Czeczenii i w Serbii.

W Gazie było to mniej niż jeden do jednego.

Rozruchy na granicy z Gazą

Izrael spotyka się z oskarżeniami o używanie nieproporcjonalnej siły nie tylko podczas dużych operacji militarnych. Przejdźmy szybko do 2018 roku. Izrael stoi oskarżony o używanie nadmiernej siły, by uporać się z tysiącami Palestyńczyków, którzy uczestniczą w rozruchach przy płocie granicznym Gazy.  

Alan Baker pisze o proporcjonalności w tej sytuacji:

Koncepcja proporcjonalności jest podstawową normą w dziedzinie praw o konfliktach zbrojnych, w których siły zbrojne w stanie walki działają przeciwko sobie w sposób niezbędny dla osiągnięcia celu odparcia/zwyciężenia wroga. W tym kontekście zasada brzmi: „Utrata życia i zniszczenia własności nie mogą być nadmierne w stosunku do spodziewanych, konkretnych i bezpośrednich korzyści”. (U.S. Army Field Manual FM27-10: Law of Land Warfare)

 

Zaakceptowana norma w międzynarodowym prawie zwyczajowym istotnym dla konfliktów zbrojnych, jak to jest skodyfikowane International Humanitarian Law Database Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, ustala granice proporcjonalności do konieczności „osiągnięcia  spodziewanych  konkretnych i bezpośrednich korzyści militarnych” niemniej „bez powodowania nadmiernych strat życia, zranień lub zniszczenia” wśród cywilów.

 

Nawet jeśli założy się, że  starcia między kierowanymi przez Hamas demonstrantami a strażą graniczną Izraela był sytuacją zbrojnego konfliktu, fakt, że Izrael ograniczał użycie siły ogniowej tylko do członków Hamasu i Islamskiego Dżihadu, którzy naruszali płot graniczny, jest przykładem proporcjonalnego użycia siły przez Izrael. Tak więc oskarżenia o nieproporcjonalne i masowe użycie siły nie ma ani faktycznej, ani militarnej podstawy.  

Micah Halpern pisze:

Słowa “proporcjonalne” i “nieproporcjonalne” nie są dosłownymi określeniami. Nie znaczą „równe” lub „niemal równe”.


Proporcjonalność nie znaczy, że jeśli Palestyńczycy rzucają kamieniami na Izrael, Izrael musi rzucać kamieniami w Palestyńczyków – lub koktajlami Mołotowa, lub strzelać z pistoletów. Znaczy, że Izrael musi mieć wyraźne cele i wybierać działania w sposób odpowiedzialny i moralny w obronie przeciwko niebezpieczeństwu.

 Następnym razem, kiedy Izrael zostanie oskarżony o użycie nieproporcjonalnej siły, zastanów się, czy oskarżenie jest ściśle zdefiniowane i oparte na prawie międzynarodowym, czy też jest to po prostu hiperbola w celu delegitymizowania izraelskiej samoobrony.


Debunking the ”Disproportionate Force” Charge

Honest Reporting, 6 marca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Simon Plosker

 

Izraelski dziennikarz związany z „Times of Israel” i redaktor naczelny strony „HonestReporting”.

 

 

Od redakcji „Listów z naszego sadu”


Obserwując wołania o proporcjonalność czy to na forum ONZ, czy w wystąpieniach polityków takich jak Jeremy Corbyn, czy w artykułach publicystów i komentarzach internautów w mediach angielskojęzycznych, szwedzkich czy polskich, nieodmiennie odnosimy wrażenie, że zamordowanie, czy zamiar zamordowania Izraelczyka (obojętnie przechodnia, dziecka, starca, żołnierza) jest całkowicie uprawnionym działaniem, zaś obrona izraelskiego życia jest nieodmiennie zbrodnią wojenną. Jest to zrozumiałe, ponieważ w długiej historii obecności Żydów w Europie i w krajach muzułmańskich ta grupa nie miała prawa do obrony i żyła na łasce lub niełasce gospodarzy. Ta nowa sytuacja, w której Żydzi mogą zbrojnie bronić swojego życia jest oburzająca. W efekcie podejmujący wysiłki mordowania Izraelczyków nie są nagradzani odpowiednimi rezultatami, jest to całkowicie nieproporcjonalne w stosunku do przeszłości, kiedy liczba ofiar wśród tych, którzy atakowali Żydów, była zbliżona do zera. Obecnie, kiedy ginie więcej atakujących niż atakowanych, te proporcje uważane są za niemoralne. Jest to wbrew zwyczajowemu prawu międzynarodowemu i jest to całkowicie nielegalne. Żaden uczciwy człowiek nie może się na to zgodzić ani w cywilizacji chrześcijańskiej, ani muzułmańskiej, ani na lewicy, ani na prawicy. Byłoby to całkowicie  sprzeczne z naszym dziedzictwem kulturowym.        


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 776 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk