Prawda

Niedziela, 19 stycznia 2020 - 01:26

« Poprzedni Następny »


Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”


Simon Plosker 2019-03-18


Wiadomo, że w czasach nasilenia się konfliktu więcej Palestyńczyków zostało zabitych niż Izraelczyków. Wielokrotnie na przestrzeni lat prowadziło to do oskarżeń, że Izrael stosował „nieproporcjonalną siłę” jako środki bezpieczeństwa w obliczu zamachów i podczas działań militarnych.  


Określenie to jest nadużywane przez aktywistów, dziennikarzy, organizacje pozarządowe i polityków, którzy używają go bez pofatygowania się, by zbadać dokładnie, co nieproporcjonalność rzeczywiście znaczy w prawie międzynarodowym. Jedną rzeczą, której nie znaczy jest to, że nierównowaga w liczbie ofiar śmiertelnych dowodzi nieproporcjonalnej siły użytej przez Izrael.  


Co więc znaczy? Oto kilka wyjaśnień.

W Gatestone Institute, Shoshana Bryen wyjaśnia doktrynę proporcjonalności:

Proporcjonalność w prawie międzynarodowym nie znaczy równości ofiar śmiertelnych lub cierpień cywilów, ani też by siła ognia była równa pod względem zaawansowania lub śmiercionośności do ognia przeciwnika. Proporcjonalność waży militarną konieczność akcji wobec cierpienia, jakie ta akcja może spowodować cywilom wroga w rejonie walk. Przegląd opinii ekspertów – z których żadna nie została napisana w związku z Izraelem – pomaga w wyjaśnieniu. [Wszystkie podkreślenia poniżej są dodane] 

Profesor Horst Fischer, dyrektor Instytutu Międzynarodowego Prawa o Pokoju i Konflikcie Zbrojnym w Ruhr-Universität Bochum w Niemczech i adiunkt w Columbia University, napisał w The Crimes of War Project:

 

“Zasada proporcjonalności jest osadzona w każdym niemal narodowym systemie prawnym i leży u podstaw międzynarodowego porządku prawnego. Jej funkcją w prawie krajowym jest stosunek środków do celów. … Podczas prowadzenia wojny, kiedy strona dokonuje prawomocnego ataku na cel militarny, zasada proporcjonalności także ma zastosowanie za każdym razem, kiedy są straty wśród ludności cywilnej lub zniszczenia niewojskowych obiektów … ataki są zabronione, jeśli powodują straty życia cywilów, rany cywilów lub zniszczenia cywilnych obiektów, które są nadmierne w stosunku do spodziewanych, konkretnych i bezpośrednich korzyści z ataku. To tworzy nieustanny obowiązek dla dowódców wojskowych rozważania skutków ataku w stosunku do spodziewanych korzyści”.

Operacja Płynny Ołów


Pułkownik Richard Kemp
Pułkownik Richard Kemp

Oenzetowski Raport Goldstone’a o Operacji Płynny Ołów z 2008-09 r., odwołany następnie przez jego autora, sędziego Richarda Goldstone’a, twierdził, że Izrael przypuścił “umyślnie nieproporcjonalny atak, mający na celu ukaranie, poniżenie i terroryzowanie ludności cywilnej, radykalnie zmniejszając miejscowe możliwości ekonomiczne, tak do pracy, jak i zaopatrzenia, i narzucając coraz bardziej narastające poczucie zależności i narażenia”.  

 

W 2011 roku były dowódca sił brytyjskich w Afganistanie, pułkownik Richard Kemp oświadczył w odpowiedzi:

nikt nie był w stanie powiedzieć mi, która inna armia kiedykolwiek w historii zrobiła więcej, by zabezpieczyć prawa cywilów w strefie walki.


W rzeczywistości mój osąd o krokach podjętych w tym konflikcie przez IDF, by uniknąć cywilnych ofiar, jest nieumyślnie poparty przez badanie opublikowane przez samą Organizację Narodów Zjednoczonych, które pokazuje, że stosunek ofiar cywilnych do ludzi biorących udział w walce był bez porównania najniższy w każdym asymetrycznym konflikcie w historii działań wojennych. 


Według szacunków ONZ w takich konfliktach na całym świecie przeciętnie były trzy ofiary cywilne do jednego walczącego. Trzech zabitych cywilów na każdego zabitego bojownika.

Taki był oszacowany stosunek w Afganistanie: trzy do jednego.

W Iraku i w Kosowie było gorzej: tam szacuje się, że było cztery do jednego. Anegdotyczne dane sugerują znacznie wyższe proporcje w Czeczenii i w Serbii.

W Gazie było to mniej niż jeden do jednego.

Rozruchy na granicy z Gazą

Izrael spotyka się z oskarżeniami o używanie nieproporcjonalnej siły nie tylko podczas dużych operacji militarnych. Przejdźmy szybko do 2018 roku. Izrael stoi oskarżony o używanie nadmiernej siły, by uporać się z tysiącami Palestyńczyków, którzy uczestniczą w rozruchach przy płocie granicznym Gazy.  

Alan Baker pisze o proporcjonalności w tej sytuacji:

Koncepcja proporcjonalności jest podstawową normą w dziedzinie praw o konfliktach zbrojnych, w których siły zbrojne w stanie walki działają przeciwko sobie w sposób niezbędny dla osiągnięcia celu odparcia/zwyciężenia wroga. W tym kontekście zasada brzmi: „Utrata życia i zniszczenia własności nie mogą być nadmierne w stosunku do spodziewanych, konkretnych i bezpośrednich korzyści”. (U.S. Army Field Manual FM27-10: Law of Land Warfare)

 

Zaakceptowana norma w międzynarodowym prawie zwyczajowym istotnym dla konfliktów zbrojnych, jak to jest skodyfikowane International Humanitarian Law Database Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, ustala granice proporcjonalności do konieczności „osiągnięcia  spodziewanych  konkretnych i bezpośrednich korzyści militarnych” niemniej „bez powodowania nadmiernych strat życia, zranień lub zniszczenia” wśród cywilów.

 

Nawet jeśli założy się, że  starcia między kierowanymi przez Hamas demonstrantami a strażą graniczną Izraela był sytuacją zbrojnego konfliktu, fakt, że Izrael ograniczał użycie siły ogniowej tylko do członków Hamasu i Islamskiego Dżihadu, którzy naruszali płot graniczny, jest przykładem proporcjonalnego użycia siły przez Izrael. Tak więc oskarżenia o nieproporcjonalne i masowe użycie siły nie ma ani faktycznej, ani militarnej podstawy.  

Micah Halpern pisze:

Słowa “proporcjonalne” i “nieproporcjonalne” nie są dosłownymi określeniami. Nie znaczą „równe” lub „niemal równe”.


Proporcjonalność nie znaczy, że jeśli Palestyńczycy rzucają kamieniami na Izrael, Izrael musi rzucać kamieniami w Palestyńczyków – lub koktajlami Mołotowa, lub strzelać z pistoletów. Znaczy, że Izrael musi mieć wyraźne cele i wybierać działania w sposób odpowiedzialny i moralny w obronie przeciwko niebezpieczeństwu.

 Następnym razem, kiedy Izrael zostanie oskarżony o użycie nieproporcjonalnej siły, zastanów się, czy oskarżenie jest ściśle zdefiniowane i oparte na prawie międzynarodowym, czy też jest to po prostu hiperbola w celu delegitymizowania izraelskiej samoobrony.


Debunking the ”Disproportionate Force” Charge

Honest Reporting, 6 marca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Simon Plosker

 

Izraelski dziennikarz związany z „Times of Israel” i redaktor naczelny strony „HonestReporting”.

 

 

Od redakcji „Listów z naszego sadu”


Obserwując wołania o proporcjonalność czy to na forum ONZ, czy w wystąpieniach polityków takich jak Jeremy Corbyn, czy w artykułach publicystów i komentarzach internautów w mediach angielskojęzycznych, szwedzkich czy polskich, nieodmiennie odnosimy wrażenie, że zamordowanie, czy zamiar zamordowania Izraelczyka (obojętnie przechodnia, dziecka, starca, żołnierza) jest całkowicie uprawnionym działaniem, zaś obrona izraelskiego życia jest nieodmiennie zbrodnią wojenną. Jest to zrozumiałe, ponieważ w długiej historii obecności Żydów w Europie i w krajach muzułmańskich ta grupa nie miała prawa do obrony i żyła na łasce lub niełasce gospodarzy. Ta nowa sytuacja, w której Żydzi mogą zbrojnie bronić swojego życia jest oburzająca. W efekcie podejmujący wysiłki mordowania Izraelczyków nie są nagradzani odpowiednimi rezultatami, jest to całkowicie nieproporcjonalne w stosunku do przeszłości, kiedy liczba ofiar wśród tych, którzy atakowali Żydów, była zbliżona do zera. Obecnie, kiedy ginie więcej atakujących niż atakowanych, te proporcje uważane są za niemoralne. Jest to wbrew zwyczajowemu prawu międzynarodowemu i jest to całkowicie nielegalne. Żaden uczciwy człowiek nie może się na to zgodzić ani w cywilizacji chrześcijańskiej, ani muzułmańskiej, ani na lewicy, ani na prawicy. Byłoby to całkowicie  sprzeczne z naszym dziedzictwem kulturowym.        


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 715 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk