Prawda

Czwartek, 19 wrzesnia 2019 - 21:02

« Poprzedni Następny »


“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?


Vic Rosenthal 2019-02-22


Z wiadomości:

Według doniesienia opublikowanego w niedzielę przez hebrajską gazetę „Haaretz” prezydent Egiptu Abdel-Fattah [Al-Sisi] powiedział wczoraj wieczorem na konferencji w sprawie bezpieczeństwa w Monachium, że „niepowodzenie w osiągnięciu sprawiedliwego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego jest głównym źródłem niestabilności na Bliskim Wschodzie”.


Al-Sisi powiedział, że jego kraj popiera międzynarodowe starania o zakończenie izraelsko-palestyńskiego konfliktu w oparciu o rozwiązanie w postaci dwóch państw w granicach z 1967 r. i z palestyńską stolicą w Jerozolimie Wschodniej.


Jest to przynajmniej postęp w porównaniu do Nassera, który kiedyś powiedział: „Musimy wywalczyć zwycięstwo w morzu krwi i z horyzontem w ogniu”.

 

Czy to znaczy, że 71 lat po rezolucji ONZ o podziale Arabowie są gotowi zaakceptować rzeczywistość żydowskiego państwa? Nic podobnego. Dokładniej, pewni przywódcy arabscy, uznając Izrael za mniejsze zagrożenie (czytaj: zerowe) dla nich niż Iran, wyhamowali swoją antyizraelską retorykę. Troszeczkę.   


Al-Sisi umyślnie nie mówi o ”dwóch państwach dla dwóch narodów”, a tylko o dwóch państwach. Jak dobrze wiadomo, stanowiskiem Autonomii Palestyńskiej jest, że na wschodzie będzie jedno państwo palestyńskich Arabów, a na zachodzie drugie „świeckie, demokratyczne państwo”, do którego arabscy „uchodźcy” będą mieli prawo „powrotu”.  Jeśli to „rozwiązanie” zezwala na istnienie państwa żydowskiego, to tylko na bardzo krótki okres czasu. Wieloznaczność zwrotu „rozwiązanie w postaci dwóch państw” – z jednym znaczeniem obejmującym istnienie żydowskiego państwa i drugim bez żydowskiego państwa – jest jednym z powodów, że tak wiele inicjatyw spełzło na niczym. 


Wypowiedź, że ten sfabrykowany konflikt – sfabrykowany przez Arabów i ich antyżydowskich, europejskich zwolenników – między Izraelem a sfabrykowanym ”palestyńskim narodem” (sfabrykowanym przez sowieckie KGB) jest „głównym źródłem niestabilności” w regionie, jest niedorzeczna. Konflikt Izraela z Palestyńczykami jest skutkiem znacznie szerszej walki, nie zaś przyczyną.

 

Wśród największego wyrzucania w błoto publicznych pieniędzy, wysiłków i dobrej woli przez ostatnich 50 lat były starania – jedne szczere, inne cyniczne – ze strony Zachodu, a szczególnie USA, o „rozwiązanie” tego konfliktu w oparciu o błędną zasadę, że jest on leżącą u podstaw przyczyną szerszych problemów, nie zaś sztuczną konstrukcją stworzoną dla dostarczenia pretekstu i środków do zniszczenia państwa żydowskiego.  


Jeśli sądzicie, że nie mam racji, zadajcie sobie pytanie, dlaczego państwa arabskie, zamiast próbować rozwiązać problem arabskich uchodźców z 1948 roku, zmusiły ich do pozostania w obozach, dyskryminowały ich i walczyły przeciwko każdej opcji normalizacji ich życia poza „powrotem”? Dlaczego ONZ stworzyło unikatową definicję „uchodźcy”, która stosuje się tylko do palestyńskich Arabów i która zapewniła, że ich liczba będzie szybko mnożyć się z czasem zamiast zmniejszać?  


Dlaczego OWP odmawiała zaakceptowania rozmaitych ofert suwerennego państwa i dlaczego zawsze zaprzeczała, że w ogóle istnieje naród żydowski?  Dlaczego jej roszczenia i żądania tylko zwiększają się? Czy może być tak, że celem nie jest „sprawiedliwe rozwiązanie”, jak mówi Al-Sisi, ale utrwalenie konfliktu?  

Język Al-Sisiego jest czymś najlepszym, czego możemy oczekiwać od Arabów, tak jak arktyczny pokój, jaki mamy z Egiptem i Jordanią, pozostaje zamrożony od dziesięcioleci. To są państwa muzułmańskie, a islam jest w równej mierze ideologią, jak jest religią. Ta ideologia jest zgorszona samą myślą o suwerennym państwie żydowskim na Bliskim Wschodzie – w dar al Islam. Równie dobrze moglibyśmy ich zaprosić na pieczonego prosiaka i piwo. Co i raz dostrzegamy, jak silne mają w tej sprawie uczucia, jak kiedy Jordańczyk wybucha i morduje każdego izraelskiego Żyda, który przypadkiem znalazł się w jego zasięgu (patrz tutajtutaj), lub kiedy w Egipcie tłuszcza atakuje izraelską ambasadę w Kairze.

 

Palestyńczycy, zarówno odmiana OWP, jak Hamasu, są specjalnym przypadkiem. Sam naród palestyński został stworzony przeciwko Izraelowi, a jego ideologia – także wśród tych, którzy są świeccy – jest w swej istocie antyizraelska. W tym zakresie, w jakim uważają się za Palestyńczyków, będą sprzeciwiać się istnieniu państwa żydowskiego. To dlatego plany osłabienia konfliktu przez poprawę warunków ekonomicznych palestyńskich Arabów były i będą daremne.

 

Premier Netanjahu mówi często o swoich sukcesach w poprawieniu stosunków z krajami arabskimi, takimi jak Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. Kooperacja w sprawie Iranu zdecydowanie istnieje i nie chcę umniejszać jej znaczenia. Każdy jednak, kto sądzi, że istnieje jakakolwiek fundamentalna zmiana ideologiczna, lub że atmosfera kooperacji przetrwa dłużej niż to niezbędne, oszukuje się. Gdyby zagrożenie irańskie zniknęło jutro, stosunki z nowymi „przyjaciółmi” natychmiast wróciłyby do stanu poprzedniego.  

 

Przez ostatnie około 500 lat znaczenie ideologii na Zachodzie malało i motywacją narodów są w coraz większym stopniu interesy ekonomiczne i geopolityczne, a w coraz mniejszym religia lub inne ideologie. Nawet marksistowski Związek Radziecki zachowywał się względnie racjonalnie. W świecie islamskim jednak rola ideologii nigdy nie osłabła. To pomaga wyjaśnić irracjonalną walkę przeciwko Izraelowi. Często zauważa się, że obie strony mogłyby zyskać na prawdziwej współpracy i ludzie zachodu dziwią się czasami, że to się nie zdarza. Odpowiedzią jest oczywiście islam. Pewne rzeczy są potężniejsze niż ekonomia.  


Al-Sisi, prawdopodobnie „najbardziej przyjazny” z przywódców arabskich, posunął się tak daleko, jak mógł. Jest zadowolony z pomocy i kooperacji Izraela w sprawach bezpieczeństwa, ale nie możemy oczekiwać, że on, lub też zresztą jakikolwiek inny przywódca arabski, będzie syjonistą lub choćby będzie tolerował państwo żydowskie. Wszystko, co możemy zrobić, to dbać, żeby cicha kooperacja była dla nich zyskowna.


Czy któregoś dnia będzie możliwa prawdziwa przyjaźń między Żydami i Arabami na Bliskim Wschodzie, a wręcz ”Nowy Bliski Wschód”, jak wyobrażał sobie  Szimon Peres? To będzie zależało o tego, czy islam stanie się bardziej tolerancyjny. Może za kolejne 500 lat.


A ”New Middle East” maybe in 500-years?

17 lutego 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Obecnie mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.   

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 679 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk