Prawda

Środa, 4 października 2023 - 13:03

« Poprzedni Następny »


Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”


Elder of Ziyon 2023-04-29


Jom HaSzoa to nie tylko pamięć, ale także zapewnienie, że takie okrucieństwa nigdy więcej się nie powtórzą.

 

A jednak na naszych oczach widzimy budowanie fundamentów tego, co już raz się zdarzyło. 

 

Nazistowski antysemityzm polegał nie tylko na rasizmie wobec poszczególnych Żydów jako untermenschen. Demonizowali także Żydów jako naród.

 

A ich propaganda przeciwko narodowi „Judy” jest przerażająco podobna do antyizraelskiej retoryki, która staje się dziś częścią głównego nurtem.


Z United Press, grudzień 1938:


Łańcuchy Judy oplątują Amerykę, głosiły nazistowskie gazety BERLIN, 13 grudnia (UP) – „Voelkischer Beobachter”, oficjalny organ prasowy partii nazistowskiej, uważany za gazetę Hitlera, poświęcił trzy kolumny dzisiejszej pierwszej strony na artykuł redakcyjny twierdzący, że Stany Zjednoczone znajdują się pod żydowskimi rządami – co częściowo wyraża się w „pogadankach przy kominku z Waszyngtonu”. Ludzie tacy jak Henry Morgenthau Jr., sekretarz skarbu, kongresman Samuel Dickenstein (D, N.Y.), Samuel Untermeyer, burmistrz nowego Jorku F.H. LaGuardia i dr Stephen S. Wise są szczególnie atakowani. Twierdzono jednak, że cały Kongres jest pod żydowską dominacją, która trwa od czasów Andrew Jacksona. „Nowy York jest kwaterą główną żydowskiego sztabu generalnego demokratycznych podżegaczy wojennych – napisano w artykule. –  Ten dumny ongiś naród pionierów i bojowników o wolność jest [teraz] opleciony siecią żydowskich pająków, zmęczony i niemal bezwolny. A jednak niejeden raz w swojej burzliwej historii Ameryka znajdowała siłę, by odnaleźć drogę z powrotem z niemal beznadziejnej sytuacji do narodowej siły, wolności i wielkości. Ten, kto zna Amerykę, może wierzyć, że to olbrzymie imperium jest zdolne do ostatniej, decydującej próby sił i rozerwie łańcuchy, które Juda dla niej wykuł”

Łańcuchy Judy oplątują Amerykę, głosiły nazistowskie gazety

 

BERLIN, 13 grudnia (UP) – „Voelkischer Beobachter”, oficjalny organ prasowy partii nazistowskiej, uważany za gazetę Hitlera, poświęcił trzy kolumny dzisiejszej pierwszej strony na artykuł redakcyjny twierdzący, że Stany Zjednoczone znajdują się pod żydowskimi rządami – co częściowo wyraża się w „pogadankach przy kominku z Waszyngtonu”.

 

Ludzie tacy jak Henry Morgenthau Jr., sekretarz skarbu, kongresman Samuel Dickenstein (D, N.Y.), Samuel Untermeyer, burmistrz nowego Jorku F.H. LaGuardia i dr Stephen S. Wise są szczególnie atakowani. Twierdzono jednak, że cały Kongres jest pod żydowską dominacją, która trwa od czasów Andrew Jacksona.

 

„Nowy York jest kwaterą główną żydowskiego sztabu generalnego demokratycznych podżegaczy wojennych – napisano w artykule. –  Ten dumny ongiś naród pionierów i bojowników o wolność jest [teraz] opleciony siecią żydowskich pająków, zmęczony i niemal bezwolny. A jednak niejeden raz w swojej burzliwej historii Ameryka znajdowała siłę, by odnaleźć drogę z powrotem z niemal beznadziejnej sytuacji do narodowej siły, wolności i wielkości. Ten, kto zna Amerykę, może wierzyć, że to olbrzymie imperium jest zdolne do ostatniej, decydującej próby sił i rozerwie łańcuchy, które Juda dla niej wykuł”Czy różni się to czymś od obecnych oskarżeń, że „lobby izraelskie” kontroluje Amerykę? 

 

Określenie „Juda” było używane od pierwszych dni reżimu nazistowskiego. A niektóre zwroty z nazistowskiej propagandy powtarzane są w dzisiejszej antyizraelskiej retoryce.

 

W 1933 roku Hitler częściowo usprawiedliwiał bojkot Żydów – oskarżając „Judę” o rasizm wobec Niemców! (“Dayton Daily News”, 31 marca 1933):


Stary okrzyk wojenny kanclerza Hitlera, że „Żydzi i giełdy rozpoczęły wojnę światową”, powrócił w dzisiejszej proklamacji wydanej przez komitet centralny bojkotu. „Juda wbija Niemcom nóż w plecy tymi samymi metodami, jakie stosował, by dokonać zbrodniczej wojny światowej. Raz jeszcze Juda działa, spotwarzając naród niemiecki jako Hunów i barbarzyńców” – czytamy w proklamacji.

Stary okrzyk wojenny kanclerza Hitlera, że „Żydzi i giełdy rozpoczęły wojnę światową”, powrócił w dzisiejszej proklamacji wydanej przez komitet centralny bojkotu.

 

„Juda wbija Niemcom nóż w plecy tymi samymi metodami, jakie stosował, by dokonać zbrodniczej wojny światowej. Raz jeszcze Juda działa, spotwarzając naród niemiecki jako Hunów i barbarzyńców” – czytamy w proklamacji.Nie ma różnicy między powiedzeniem „naród Judy jest rasistowski”, a „syjonizm to rasizm”. Współcześni antysemici mogą udawać, że są antynazistami, ale z pewnością naśladują nazistowską retorykę.

 

Jednym z wczesnych haseł nazistowskich, entuzjastycznie przyjętym przez zachodnich antysemitów, było „Zgiń, Juda”. Szybko rozprzestrzeniło się od 1935 roku w Berlinie:


Antyżydowska akcja wznowionaBerlin, 3 lipca – Wczoraj wieczorem wznowiono antyżydowskie demonstracje w Meukoelln, gdzie młodzież malowała napisy na oknach sklepów. „Żyd”, „Zgiń, Juda” i „Wracaj do Palestyny” - malowano na oknach hebrajskich kupców.

Antyżydowska akcja wznowiona

Berlin, 3 lipca – Wczoraj wieczorem wznowiono antyżydowskie demonstracje w Meukoelln, gdzie młodzież malowała napisy na oknach sklepów. „Żyd”, „Zgiń, Juda” i „Wracaj do Palestyny” - malowano na oknach hebrajskich kupców....do Londynu z 1936 roku:


PRZEŚLADOWANIA ŻYDÓWFASZYŚCI W LONDYNIE“NIEPOKOJĄCY MOMENT”                   Londyn, 5 marcaWypadki prześladowania Żydów w East End w Londynie przez faszystów przedstawił w Izbie Gmin pan Morrison (Lab.). Powiedział, że pewien faszysta, który jest profesjonalnym bokserem, uderzył Żyda i faszyści grozili żydowskiej kobiecie, że jej sklep z kapeluszami zostanie spalony. Nazywali ją „brudną żydowską krową”. Faszyści oznakowywali domy i sklepy napisami „Wracaj do getta” i „Zgiń, Juda”.

PRZEŚLADOWANIA ŻYDÓW

FASZYŚCI W LONDYNIE

“NIEPOKOJĄCY MOMENT”

                   Londyn, 5 marca

Wypadki prześladowania Żydów w East End w Londynie przez faszystów przedstawił w Izbie Gmin pan Morrison (Lab.). Powiedział, że pewien faszysta, który jest profesjonalnym bokserem, uderzył Żyda i faszyści grozili żydowskiej kobiecie, że jej sklep z kapeluszami zostanie spalony. Nazywali ją „brudną żydowską krową”.

 

Faszyści oznakowywali domy i sklepy napisami „Wracaj do getta” i „Zgiń, Juda”.Brytyjscy faszyści używali frazy „Zgiń, Juda” [Perish Judah] tak często, że jeszcze w 1943 roku oznaczali żydowskie domy i sklepy inicjałami „PJ” , aby zachęcić innych do niszczenia oznaczonych drzwi i wybijania okien.

 

Hasło „Zgiń, Juda” przekształciło się w dzisiejsze „Śmierć Izraelowi”.

 

Związek między „Judą” a Izraelem widać jeszcze wyraźniej w tym raporcie z 1935 r.:


KILKUNASTU POBITYCH W NOWYCH ANTYŻYDOWSKICH ZAMIESZKACH W BERLINIEBERLIN, 15 lipca (UP) – Berliński Broadway – Kurfuerstendamm – był sceną gwałtownych demonstracji antyżydowskich dziś wieczorem.Olbrzymie tłumy zgromadziły się przed kilkoma kawiarniami. Wezwano rezerwy policji.Zamieszki oznaczają ponowne ożywienie antyżydowskich działań w całym kraju. Są teraz starania, by nie dopuszczać do małżeństw Żydów z aryjczykami. Nazistowska młodzież naklejała plakaty na żydowskie sklepy z napomnieniem:                                               „Żydzie, wracaj do Judei”                                               ZATŁOCZONE ULICETłumy wdarły się do kawiarń na Kurfuerstendamm z okrzykami:                                               „Zgiń, Juda”.

KILKUNASTU POBITYCH W NOWYCH ANTYŻYDOWSKICH ZAMIESZKACH W BERLINIE

BERLIN, 15 lipca (UP) – Berliński Broadway – Kurfuerstendamm – był sceną gwałtownych demonstracji antyżydowskich dziś wieczorem.

Olbrzymie tłumy zgromadziły się przed kilkoma kawiarniami. Wezwano rezerwy policji.

Zamieszki oznaczają ponowne ożywienie antyżydowskich działań w całym kraju. Są teraz starania, by nie dopuszczać do małżeństw Żydów z aryjczykami. Nazistowska młodzież naklejała plakaty na żydowskie sklepy z napomnieniem:

                                               „Żydzie, wracaj do Judei”

                                               ZATŁOCZONE ULICE

Tłumy wdarły się do kawiarń na Kurfuerstendamm z okrzykami:

                                               „Zgiń, Juda”.Istnieje wyraźna linia, która prowadzi od nazistowskich wrzasków przeciwko „Judzie” do dzisiejszej obsesyjnej nienawiści do Izraela. Bojkoty Żydów w latach trzydziestych XX wieku nazywane są obecnie BDS. 

 

Wtedy oskarżano Żydów o polityczną kontrolę nad narodami zachodnimi; dzisiaj syjoniści są oskarżani o to samo. 

 

Tłumy krzyczące „Zgiń, Juda” w Berlinie stały się motłochem krzyczącym „Śmierć Izraelowi” i „Śmierć Żydom” – nadal w Berlinie

 

Nie, nie jesteśmy na etapie obozów zagłady. Jesteśmy zaledwie na etapie, na którym Żydzi są mordowani za to, że są Żydami w Izraelu, a niektórzy ludzie Zachodu usprawiedliwiają te ataki terrorystyczne, jak również kładą ideologiczne podstawy, aby takie ataki wyglądały na legalne i moralne. Zachodni antysemici z lat trzydziestych nie musieli przekonywać większej populacji Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych do nienawiści do Żydów – wystarczyło, że skojarzyli Żydów z kradzieżą, złośliwością i żydowską supremacją na tyle, aby przypadkowi obserwatorzy zaczęli w to trochę wierzyć. Byli w stanie zasiać wystarczająco dużo wątpliwości, czy Żydzi są warci wysiłku obrony - kiedy publiczna obrona Żydów mogła narazić na ataki. Chcieli zasiać wątpliwość, czy Żydzi są warci ratowania.

 

Dzisiejsi antysyjoniści twierdzą, że nie są antysemitami. Wiecie, kto jeszcze tak twierdził w 1933 roku? 

 

Naziści.

 

To, że analogia nie jest doskonała, nie oznacza, że jest niepoprawna. Niektórzy mówią, że historia się nie powtarza – ale się rymuje. Podobieństwa między klasycznym antysemityzmem a dzisiejszą obsesyjną nienawiścią do Izraela są oczywiste dla każdego, kto otworzy oczy. Gdyby Izrael nie był pełen Żydów, spotykałby się z mniej więcej z taką samą ogólnoświatową krytyką jak Belgia. 

 

Może nie jesteśmy jeszcze w 1939 roku, ale jesteśmy w tej samej dekadzie. I chociaż dzisiejsi antysemici być może nie budują obozów zagłady, niektórzy z nich budują bombę atomową – z takim samym brakiem reakcji ze strony Zachodu, jak podczas Holokaustu, częściowo z powodu ciągłego strumienia antysemickiej propagandy, która ostatecznie wpływa na przywódców narodowych wystarczająco, by przedkładać bezczynność nad działanie. 

 

„Nigdy więcej” nie powinno być pustym sloganem. Jak dotąd jednak jest pustym sloganem. 

 

The Nazi idea of "Judah" is identical to the anti-Zionist conception of "Israel"

Elder of Ziyon, 18 kwietnia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Elder of Ziyon - blog amerykańskiego badacza antysemityzmu w mediach i organizacjach. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1323 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?   Toameh   2023-10-03
Palestyńczycy: Izraelskie ustępstwa są oznaką słabości   Tawil   2023-10-02
Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01
Więc uważasz, że Izrael powinien zburzyć swoje mury?   Collier   2023-07-31
Palestyńskie obozy letnie: szkolenie do mordowania Żydów   Tawil   2023-07-30
Irański plan wypędzenia Żydów z „Palestyny”   Tawil   2023-07-19
ONZ i Arabowie wybielają okrucieństwa Baszara Assada, obwiniają za nie – zgadnij kogo?   Tawil   2023-07-15
Oszczerstwo BBC i hańba stronniczych mediów   Collier   2023-07-14
Tylko Palestyńczycy mogą powoływać się na religię w celach nacjonalistycznych     2023-07-12
Jak walczyć z rosnącym zagrożeniem antysemityzmem – Część I: Reakcją Zachodu jest radzenie sobie z antysemityzmem zamiast walki z antysemitami   Carmon   2023-07-10
Gwałtowny wzrost terroru palestyńskiego jest przedsmakiem „rozwiązania” w postaci dwóch państw   Tobin   2023-07-07
Święto, pogrzeb i nieudane przywództwo   Roth   2023-07-06
Horror życia jako chrześcijanin w muzułmańskim Pakistanie: tylko jeden miesiąc   Ibrahim   2023-07-05
Podwójne standardy: tylko Palestyńczycy mają prawo odczuwać gniew     2023-07-01
‘Protokoły mędrców Syjonu’ w świecie arabskim i muzułmańskim – w przeszłości i obecnie   Carmon   2023-06-28
Dlaczego oni nienawidzą Izraela   Flatow   2023-06-26
Co kryje się za eskalacją palestyńskiej ofensywy terrorystycznej   Glick   2023-06-23
Wojna dżihadu przeciwko chrześcijanom w Afryce   Fernandez   2023-06-23
ONZ potwierdza ideologię AP, że stworzenie Izraela było „zbrodnią”   Marcus   2023-06-20
“Guardian” sięga nowego dna pisząc o izraelskiej nikczemności   Levick   2023-06-18
Dżihad Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-06-17
Wreszcie artykuł po arabsku opisujący antypalestyński rasizm w Libanie     2023-06-16
Skandaliczny raport ONZ atakuje zwolenników Izraela na całym świecie   Bayefsky   2023-06-15
Dlaczego tak wielu antyizraelskich zwolenników BDS popiera wojnę Putina przeciwko Ukrainie?   Kapoano   2023-06-14
Amnesty-UK: „Pierzmy ludziom mózgi, żeby nienawidzili Izraela, ucząc ich przy tym gotowania”     2023-06-13
Kobiety, które podsycają płomienie nienawiści   Chesler   2023-06-12
Cztery mity o arabsko-izraelskim konflikcie obalone przez jeden incydent terrorystyczny   Flatow   2023-06-11
Izraelożercy uwielbiają, kiedy giną palestyńskie dzieci     2023-06-09
Farhud i “sprawa” PalestyńskaNazizm nadal inspiruje Palestyńczyków   Julius   2023-06-07
Dezorientacja śmiercionośnego dziennikarstwa: o zachodnich mediach i konflikcie arabsko-izraelskim   Landes   2023-06-05
Dżihadystyczny konflikt w wojnie rosyjsko-ukraińskiej   Stalinsky   2023-05-31
Niewygodne palestyńskie ofiary   Fitzgerald   2023-05-31
Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk