Prawda

Środa, 28 wrzesnia 2022 - 21:14

« Poprzedni Następny »


Kościół, który promuje antysemityzm


Jonathan S Tobin 2022-02-04

Wielebny dr J. Herbert Nelson II, administrator Walnego Zgromadzenia Kościoła Prezbiteriańskiego USA (PCUSA). Źródło: Facebook.
Wielebny dr J. Herbert Nelson II, administrator Walnego Zgromadzenia Kościoła Prezbiteriańskiego USA (PCUSA). Źródło: Facebook.

To wydarzenie dostało się na czołówki w wielu żydowskich mediach, choć inna prasa je przemilczała, Wielebny dr J. Herbert Nelson II, administrator Walnego Zgromadzenia Kościoła Prezbiteriańskiego USA (PCUSA), wygłosił kazanie w Dzień Martina Luther Kinga, w którym powiedział: “Trwająca okupacja w Palestynie/Izraelu jest niewolnictwem XXI wieku i powinna zostać natychmiast zniesiona”.

Tym, co naprawdę przyciągnęło uwagę do jego wypowiedzi, było twierdzenie, że Izrael stosuje „niewolę”. Jest to oszczercza fikcja. Termin “niewolnictwo” nie jest metaforą. Szczególnie, kiedy przywołuje się je w dniu upamiętniania życia Martina Lutra Kinga i sposobu, w jaki Ameryka radziła sobie z dziedzictwem rzeczywistego niewolnictwa. Rzucanie tego słowa w religijnym oświadczeniu, w którym deklaruje się, że Izrael jest złem, jest czymś więcej niż mało znaczącą krytyką osadzoną w intersekcjonalnych mitach, fałszywie twierdzących, że palestyńska wojna przeciwko istnieniu żydowskiego państwa jest moralnym odpowiednikiem walki o prawa obywatelskie w Ameryce.  


W rzeczywistości tego rodzaju prowokacja jest podobna do tradycyjnych antysemickich oszczerstw. A fakt, że te słowa wypowiedział duchowny w zaledwie dwa dni po ataku terrorystycznym na synagogę w Colleyville w Teksasie, tylko powiększa szkody.


Było więc zrozumiałe, że ta wypowiedź wywołała oburzenie w całym zorganizowanym życiu żydowskim, włącznie z liberalnymi grupami, takimi jak Jewish Council for Public Affairs i Anti-Defamation League, które obie cenią międzywyznaniowy dialog.


Dla tych jednak, którzy śledzili burzliwe relacje między żydowską społecznością a PCUSA, nie było to żadnym zaskoczeniem.

 

To wyznanie, które ma ponad 1,2 miliona aktywnych członków i niemal 9 tysięcy parafii, jest od dawna wrogie wobec Izraela i syjonizmu. Jego krajowe zgromadzenie wielokrotnie popierało posunięcia BDS i stało na czele starań o legitymizację tego antysemickiego ruchu. W jednym przypadku nawet interwencja liberalnego żydowskiego sojusznika - rabina Ricka Jacobsa, przywódcy Reformowanego Judaizmu – w 2014 roku nie mogła ich przekonać do ponownego przemyślenia lub choćby powstrzymania na chwilę ich krucjaty przeciwko żydowskiemu państwu.

 

Jeśli chodzi o najnowszą wypowiedź Nelsona, fakt, że czołowy protestancki duchowny mógł mówić o “okupacji” trwającej w Izraelu/Palestynie”, był informacją, że dla niego nie ma żadnej różnicy (podobnie jak dla wielu innych „krytyków” Izraela) między tym, co dzieje się w Izraelu a jego polityką na Zachodnim Brzegu [tj. w Judei i Samarii, MK]. Więc podobnie jak palestyńscy dyktatorzy i jak zwolennicy ruchu BDS, Nelson użył języka, który można interpretować tak, że cały Izrael jest “okupowany”, co znaczy, że żydowskie państwo nie ma prawa istnieć, niezależnie od tego, gdzie są nakreślone jego granice.


To jest zgodne z doktryną PCUSA, który w tym samym roku, kiedy odrzucił starania Jacobsa, wydał poradnik do badań i towarzyszące mu DVD dla tych, którzy otrzymują religijną edukację w parafiach, pod tytułem “Zionism Unsettled”, z potępieniem całej idei żydowskiego państwa i z krytyką Kościoła katolickiego za starania osiągnięcia pojednania z Żydami i za porzucenie mitu bogobójstwa w jego encyklice z 1965 roku, Nostra Aetate.

 

Choć liberalne organizacje żydowskie często traktują ulgowo poglądy swoich sojuszników, zwłaszcza afroamerykańskich, na Izrael, świat żydowski w zasadzie zjednoczył się w oburzeniu na PCUSA.


Widziane w kontekście postępków w przeszłości nikczemne kazanie Nelsona nie było zaskoczeniem. Niemniej powinno nas obchodzić nie tylko dlatego, że jest kolejnym dowodem na legitymizację antysemickiej retoryki w czasach, kiedy narasta liczba ataków na Żydów. Jeszcze ważniejsze jest zrozumienie, że jest to coś, co powinno skłonić Żydów do przemyślenia swoich założeń o antysemityzmie i do wyciągnięcia wniosków, kto i jak podsyca kulturę nienawiści do nich.


Dla większości amerykańskich Żydów, którzy identyfikują się jako Demokraci i są w znacznej mierze świeccy, wiara głównego nurtu, liberalnego, protestanckiego wyznania nie jest czymś, co ich niepokoi. Choć mogą wiedzieć, że jedne grupy kościelne są bardziej wrogie wobec Izraela niż inne, czują się z bardziej postępowymi dobrze, bo widzą ich jako sojuszników w tak wielu innych sprawach, jak aborcja i imigracja. Rozumieją także, że członkowie tych kościołów żywią podobne do Żydów poglądy polityczne i traktują konserwatystów z wrogością.


Jeśli niepokoją się o chrześcijański antysemityzm, zakładają, że problemem są ewangelikanie, którzy są na ogół konserwatywni politycznie. Fakt, że ewangelikanie są na ogół zdecydowanymi zwolennikami Izraela, jest zazwyczaj zbywany jako nieistotny lub przypisywany millenialnej wierze w Drugie Przyjście. Dla większości liberałów nieufność wobec chrześcijańskich syjonistów jest instynktowna. Ich religijna żarliwość i ogólna niechęć do mówienia językiem ruchów sprawiedliwości społecznej – niezależnie od ich filantropijnych i filosemickich działań – zaznacza ich jako obcych dla Żydów, którzy – szczerze mówiąc – traktują konserwatywnych chrześcijan z rodzajem pogardy, jaką typowi mieszkańcy amerykańskich wybrzeży mają dla „nieszczęśników” z głębokiej prowincji pośrodku kraju.  


Jest to w znacznej mierze produkt kulturowej wojny politycznych plemion, który zakaził wszystkie aspekty amerykańskiego społeczeństwa i dyskursu. Niemniej to jest powodem, że tak wielu Żydów jest tak zaalarmowanych antysemityzmem skrajnie prawicowych grup o niewielkiej liczebności i zerowym wpływie w korytarzach władzy, choć nie widzą powodu do traktowania lewicowych i postępowych antysemitów – czy to w odzieży duchownych, jak Nelson, czy bohaterskich aktywistek, jak Rep. Ilhan Omar (D-Minn.)—z tym samym rodzajem niepokoju.


Faktem jest, że antysemityzm istnieje zarówno na prawicy, jak i na lewicy; istnienie jednego zagrożenia nie neguje tego, które przychodzi z drugiego krańca politycznego spektrum. Niemniej pozostaje także faktem, że większość Żydów nadal patrzy z przerażeniem na małe, rozproszone grupy neonazistów, ale zachowuje obojętność lub lekceważy wpływ nienawiści do Żydów, która przychodzi ze strony bardziej szacownego protestantyzmu głównego nurtu lub też radykałów z Democratic Socialists of America. To samo dotyczy odmowy zrozumienia, że grupy takie jak Council of American-Islamic Relations (CAIR) podsycają antysemityzm wśród muzułmanów, udając równocześnie, że są grupami obrony praw człowieka zwalczającymi „islamofobię”.  

 

Fakt, że kazanie Nelsona ledwo zauważono poza żydowskim światem, jest ważny, bowiem odzwierciedla sposób, w jaki liberalne media głównego nurtu umożliwiają większości Żydów niezrozumienie zarówno natury, jak źródła zagrożenia dla ich życia. To samo dotyczy także sposobu, w jaki najnowszy dowód antysemityzmu nie zdobył wielkiego nagłośnienia.

 

Wielu, jeśli nie większość, Żydów nadal widzi proizraelskich ewangelikanów jako zagrożenie, ponieważ głosowali na prezydenta Trumpa i sprzeciwiają się aborcji. Niemniej wzruszają jedynie ramionami na jadowitą nienawiść przychodzącą ze strony grup lub instytucji, które traktują jako sojuszników, nawet jeśli ci są przeciwni istnieniu Izraela. Jak długo to będzie trwało, tak długo amerykańscy Żydzi będą ślepi na siły, które w rzeczywistości legitymizują antysemityzm i stanowią zagrożenie dla ich bezpieczeństwa.


A timely reminder of what groups enable anti-Semitism

JNS Org., 24 stycznia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Jonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1111 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19
Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk