Prawda

Niedziela, 17 stycznia 2021 - 14:19

« Poprzedni Następny »


J'accuse!


Andrzej Koraszewski 2013-11-12


Oskarżam polski Kościół katolicki i jego hierarchów o to, że świadomie wspierają powrót brunatnej fali, że w obliczu skandali i narastającej krytyki kleru sprzyjają siłom nacjonalistycznym i nawet jeśli nie zachęcają wprost do zamieszek i przemocy, to świadomie pozwalają przywódcom tego ruchu na stwarzanie wrażenia, że mają błogosławieństwo Kościoła i jego hierarchów.

Wczoraj w całym kraju wylała się fala nacjonalizmu. W Warszawie zorganizowany przez narodowców marsz został przerwany z powodu zagrożenia życia ludzkiego. Ludzkie bestie z maczetami i koktajlami Mołotowa wdarły się do domów, na ulicach podpalano samochody. Wszędzie widać było faszystowskie symbole.

Po przerwaniu marszu przywódca Ruchu Narodowego Artur Zawisza mówił:

„Dziesiątki tysięcy młodych Polaków nadal uczestniczą w Marszu Niepodległości, który idzie ku pełnej niepodległości. Żaden świstek z ratusza nie zatrzyma dziesiątek tysięcy Polaków o szczerych narodowych sercach."

Brunatna fala idzie przez całą Europę. W Grecji, na Węgrzech i w innych krajach widzimy zupełnie już otwarte nawiązywanie do nazizmu.

Co robią biskupi?

 

W przeddzień Święta Niepodległości, kiedy było zupełnie oczywiste, że 11 listopada będzie demonstracją najbardziej czarnosecinnych sił nacjonalistycznych, biskupi zabrali głos.

„Jakiej Polski pragniemy?" — pytał w Radomiu biskup Henryk Tomasik, celebrując 11 listopada mszę z okazji Święta Niepodległości. Od tygodnia Radom oklejony był plakatami Młodzieży Wszechpolskiej, Kuria i policja doskonale wiedziały o przygotowaniach do wyjazdu radomskich narodowców na marsz w Warszawie.

„Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem wśród mieszkańców naszego miasta, z których wielu z zainteresowaniem dopytywało się o szczegóły tegorocznego MN. Ponadto Wszechpolacy zadbali aby na radomskich przystankach autobusowych widniały postery promujące Marsz" - informował portal radom24.pl

Radomski biskup niczego nie zauważył, pytał „jakiej Polski pragniemy?" Czas zapytać, jakiej Polski pragną polscy biskupi i w jakim stopniu są dziś patronami tej brunatnej fali?

Polska nie jest własnością zwycięskich ugrupowań politycznych — mówił w kazaniu metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź.

Martwił się w niepodległościowej homilii arcybiskup gdański, że „Opozycja, ta najbardziej licząca się, [jest] krytykowana, oskarżana, obserwowana rano, wieczór i w południe. Winna wszystkim nieszczęściom i niepowodzeniom, plagom egipskim". Przekonywał, że istnieją jakieś odgórne dyrektywy nakazujące rzucanie inwektyw, lekceważenie, ośmieszanie. Z okazji Święta Niepodległości przekonywał, że Kościół znalazł się pod pręgierzem, że jest „obiektem swoistego biczowania, biskupów, kapłanów na oczach milionów". Moglibyśmy sadzić, że słyszymy tu echo ujawnionych pijackich wybryków tego arcykapłana, ale arcykapłan wyjaśniał wiernym powody, czym Kościół zawinił swoim krytykom:

Czym zawinił? Czy swoją drogą z narodem wierną i oddaną? Czy tym, że stał się depozytariuszem wartości narodowych, kiedy państwa zabrakło lub było w opresji? Można przypuszczać, więcej — mieć pewność, że zawinił, bo mówi swoje zdecydowane „nie" antychrześcijańskim ideologiom, które próbują budować swoje przyczółki w ojczyźnie. Że głosi swoje zasady moralne oparte na Dekalogu, stoi na straży życia — Bożego daru. (Arcybiskup Głódź broni PiS)

Biskup kielecki Ryczan ostrzegał przed totalitaryzmem: 

Demokracja bez wartości przeradza się w zakamuflowany totalitaryzm, broń nas Panie przed nowym totalitaryzmem — mówił w poniedziałek w homilii biskup ordynariusz Kazimierz Ryczan podczas mszy św. za Ojczyznę w bazylice katedralnej w Kielcach. Podkreślił m.in. nierozliczenie z totalitaryzmem sowieckim, przestrzegał szczególnie przed ideologią gender. (Biskup Ryczan: Demokracja przeradza się w totalitaryzm)

Najwyraźniej dla tego biskupa postulowaną wartością wzmacniającą demokrację są zbiry na ulicach. 

Metropolita poznański, arcybiskup Stanisław Gądecki również nie zaważył, że od tygodni kibole „Lecha" przygotowywali wyprawę na marsz w Warszawie. W homilii skoncentrował uwagę na mediach, które „mówią, piszą i głoszą nie tylko jak, ale również co człowiek ma myśleć, co ma czuć, co robić, co ma potępiać, a co przyjmować".

Mówił arcykapłan o formowaniu „ludzi wolnych" i dodał, że kiedyś robiła to szkoła; mówił o uczciwości i jawności, o demokracji powiedział pięknie:

„demokracja nie jest tylko eksperymentem politycznym, ona jest przedsięwzięciem duchowym i moralnym, którego sukces zależy od cnoty obywateli".

Jednak również ten arcykapłan nie wspomniał ani o konstytucji, ani o poznańskich kibolach wybierających się na marsz niepodległości. Widać nie zauważył arcykapłan zagrożenia ze strony brunatnej fali ani dla wolności, ani dla demokracji, ani dla polskiego państwa. (Arcybiskup Gądecki: Media zawłaszczyły kształcenie wolnych ludzi)

W dniu marszu narodowców w Warszawie metropolita krakowski Stanisław Dziwisz mówił o niewidzialnych murach i o jakiejś niemożności wygłaszania poglądów na temat przyszłości Polski, o braku zrozumienia dla ludzi o innym sposobie myślenia i oczywiście o godności od poczęcia do naturalnej śmierci. Ten arcykapłan również nie mówił o konstytucji, nie wspominał też o powracających swastykach i marszach, których uczestnicy pozdrawiają się rzymskim salutem.

Słowa kardynała zagrzewały wiernych, którzy zjechali do Krakowa, by tu właśnie świętować rocznicę odzyskania niepodległości. Dominowali w katedrze działacze PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele. Byli również goście z węgierskiego Fideszu. Po mszy i kazaniu przemówienie wygłosił Jarosław Kaczyński.

Z tej uroczystości Onet przekazał zdjęcie z następującym podpisem:


Najpierw w katedrze, a później pod Krzyżem Katyńskim na placu Studzińskiego, 
gromadziły się tłumy zwolenników PiS. Machano polskimi flagami, 
skandowano imię prezesa PiS, a także Viktora Orbana. (Tłumy pod Wawelem)

Czy trzeba więcej? Oskarżam polski Kościół katolicki i jego hierarchów o to, że świadomie wspierają powrót brunatnej fali, że w obliczu skandali i narastającej krytyki kleru sprzyjają siłom nacjonalistycznym i nawet jeśli nie zachęcają wprost do zamieszek i przemocy, to świadomie pozwalają przywódcom tego ruchu na stwarzanie wrażenia, że mają błogosławieństwo Kościoła i jego hierarchów.
*Pierwsza publikacja na portalu "Racjonalista", 12 listopada 2013r.Najpierw w katedrze, a później pod Krzyżem
Katyńskim na placu Studzińskiego, gromadziły
się tłumy zwolenników PiS. Machano polskimi
flagami, skandowano imię prezesa PiS, a także Viktora Orbana. {Patrz:: Tłumy pod Wawelem)

Czy trzeba więcej? Oskarżam polski Kościół katolicki i jego hierarchów o to, że świadomie wspierają powrót brunatnej fali, że w obliczu skandali i narastającej krytyki kleru sprzyjają siłom nacjonalistycznym i nawet jeśli nie zachęcają wprost do zamieszek i przemocy, to świadomie pozwalają przywódcom tego ruchu na stwarzanie wrażenia, że mają błogosławieństwo Kościoła i jego hierarchów.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 815 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk