Prawda

Piątek, 15 stycznia 2021 - 22:10

« Poprzedni Następny »


Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych


Steven Stalinsky 2020-04-19

Eisenhower w obozie koncentracyjnym Ordhruf, 15 kwietnia 1945 roku; wypowiedź Eisenhowera u wejścia do U.S. Holocaust Memorial Museum.
Eisenhower w obozie koncentracyjnym Ordhruf, 15 kwietnia 1945 roku; wypowiedź Eisenhowera u wejścia do U.S. Holocaust Memorial Museum.

U wejścia do Hali Pamięci Muzeum Holocaustu w USA wisi tablica z cytatem z wypowiedzi generała Dwighta D. Eisenhowera, Naczelnego Dowódcy Alianckich Sił Zbrojnych, z obozu koncentracyjnego w Ohrdruf z 15 kwietnia 1945 r., w którym ostrzegał:


"Rzeczy, które widziałem, są nie do opisania. Wizualne dowody i ustne świadectwa głodzenia, okrucieństwa i bestialstwa były tak przemożne… Umyślnie pojechałem tam, by móc przekazać o tych rzeczach świadectwo z pierwszej ręki, jeśli kiedykolwiek w przyszłości rozwinie się tendencja do zarzutów, że te oskarżenia są propagandą”.  


Jutro mija 75 lat od dnia, kiedy generał Eisenhower wypowiedział te słowa. Jego słów o propagandzie można użyć do opisania szalejącego antysemityzmu i negowania Holocaustu, jakie znajdują teraz żyzny grunt on-line. Jom HaSzoah – Dzień Pamięci o Holocauście – obchodzimy 20 kwietnia, ale wydarzenia ostatnich dwóch lat i to, co dzieje się codziennie na całym świecie, są przypominaniem dzisiejszego, bezprecedensowego antysemityzmu. Często tym, co stanowi siłę napędową tych ataków, jest podżeganie do nienawiści on-line. Minister propagandy Hitlera, Joseph Goebbels "polubiłby" dzisiejsze media społecznościowe – a on sam miałby wielu obserwujących.


Tak samo jak nie można wyobrazić sobie rozwoju ruchu globalnego dżihadu bez Internetu, to samo można powiedzieć o obecnym rozwoju i szerzeniu się antysemityzmu. Główne wyszukiwarki i platformy mediów społecznościowych, zarówno te o ustalonej pozycji i z głównego nurtu, jak nowe i mało znane, odgrywają ważną rolę w szerzeniu nienawiści i podżeganiu do przemocy przeciwko Żydom. Google, Facebook, Twitter, YouTubeTelegramInstagram – nie wspominając drugorzędnych sieci, znanych z goszczenia antysemickich treści – wszystkie są winne.


Te firmy są pod naciskami, by wprowadzić zmiany w różnych sprawach, od treści terrorystycznych aż do rosyjskiego ingerowania w wybory innych krajów i rozmaitego rodzaju "fake news", ale trzeba je także naciskać, by znalazły rozwiązanie dla antysemityzmu, któremu udostępniają swoje platformy. To z pewnością odnosi się do olbrzymiej ilości antysemityzmu wszędzie w mediach społecznościowych związanego z koronawirusem.


Na wspomnianych powyżej platformach neonaziści i grupy zwolenników białej supremacji używają obecnie pandemii jako okazji szerzenia nienawiści do Żydów i innych mniejszości, szczególnie Chińczyków – coś, co robią również dżihadyści. Coraz większa liczba tych grup i ich zwolenników spekuluje obecnie, że pandemia jest  mistyfikacją; jedni mówią, że globalny kryzys zdrowotny sfabrykowany jest przez Żydów, i to oni biorą udział w cyberatakach, takich jak włamywanie się do spotkań on-line synagog i organizacji żydowskich. To naświetla rosnącą zależność krajowych terrorystów od cyberprzestrzeni – obok hakerstwa, szyfrowania, zbierania funduszy w kryptowalucie i rozszerzania werbunku.    


Używają także pandemii, by szerzyć strach on-line i, co najbardziej niepokojące, wzywają do umyślnego zarażania Żydów wirusem w realnym świecie. On-line odbywają się rozległe nawoływania uczestników, którzy są zakażeni i chcą działać jako broń biologiczna. Dyskutuje się o miejscach do zainfekowania, między innymi o supermarketach i szpitalach. Polecane jest także odwiedzanie synagog i kaszel prosto w twarze rabinów.  


Olbrzymia i nieustannie rosnąca ilość antysemityzmu on-line, która stanowi siłę napędową dla zwolenników białej supremacji i krajowych grup terrorystycznych dorównuje olbrzymiej ilości treści dżihadystycznych on-line, które odegrały bezpośrednią rolę w szybkim wzroście ISIS. W 2014 roku rozprowadzane na Twitterze i YouTube wideo ISIS, na którym pokazywano obcinanie głowy amerykańskiemu dziennikarzowi Jamesowi Foleyowi, w końcu skłoniło te firmy do działania. Podobnie, ataki w Pittsburghu i Poway, które były związane z mediami społecznościowymi, powinny spowodować, że te platformy wreszcie zajmą się antysemityzmem on-line – ale jak dotąd tego nie zrobiły. 


Te platformy obejmują 8chan, gdzie zamachowiec z Powayzamachowiec z meczetu w Christchurch i zamachowiec z Walmart w El Paso zamieścili swoje manifesty; Gab, gdzie zamachowiec z Pittsburghu zamieszczał ostrzeżenia przed atakiem, oraz Facebook, gdzie zamachowiec z Christchurch transmitował na żywo. Choć 8chan zniknął po strzelaninie w El Paso, powrócił teraz jako 8kun.


Podobnie jak nowoczesny „Der Stürmer”, nazistowska publikacja propagandowa, te aplikacje i sieci on-line szerzą antysemickie treści, poczynając od starych, takich jak oszczerstwo o rytuale krwi i Protokołów mędrców Syjonu do nowych teorii spiskowych. Goszczą konta znanych antysemitów i negacjonistów Holocaustu, włącznie z Davidem Duke i grupami takimi jak Ku Klux Klan i wieloma innymi, które mogą nie być powszechnie znane, ale mają duże wpływy w grupach zwolenników białej supremacji i krajowego terroryzmu. Ich wideo, audio i książki, nie wspominając rzeczywistej propagandy i memorabiliów ery nazistowskiej, są także łatwo dostępne w Amazonie.


Tysiące wideo Hitlera, filmów z nazistowskich Niemiec i innych treści nazistowskich, włącznie z numerami samego „Der Stürmer” są dzielone, lubiane tweetowane i przekazywane dalej na tych platformach.


Równocześnie wszędzie jest nowszy materiał, taki jak jawne wezwania do atakowania i zabijania Żydów, włącznie z przewodnikami do "polowań" i wymienianiem nazwisk konkretnych Żydów do doxxing,[udostępniania w internecie danych o danej osobie zebranych z rozmaitych źródeł. przyp. tłum.] przemocy, a nawet zabijania. Niedawno informowano, że na jednym z kanałów Telegramu podejrzani neonaziści podają listy Żydów i używają przeciwko nim retoryki przemocy, takiej jak „Powinniśmy zabić wszystkich tych Żydów. Kto jest ze mną?”  


Antysemici w mediach społecznościowych używają także innych, wyrafinowanych metod, włącznie z botami, do ułatwienia sobie zadań, a także, podszywając się pod nazwiska znanych ortodoksyjnych rabinów i innych żydowskich przywódców on-line, tworzą fałszywe konta Twittera i innych mediów, by propagować zjadliwie antysemickie treści. Anonimowy użytkownik 4chan wyjaśniał: "Musimy tworzyć wielki ruch fałszywych żydowskich profili na Facebooku, Twitterze, itd." w celu uniknięcia cenzury firm mediów społecznościowych i szerzenia teorii spiskowych o żydowskim udziale w niewolnictwie, globalnej ekonomii, środkach masowego przekazu i przemyśle pornograficznym.


Antysemickie grupy, które wcześniej dogorywały, teraz zyskały nowe życie; stara wyświechtana propaganda zdobywa nowych wyznawców; i społeczność nienawiści on-line rośnie wykładniczo. Ta działalność on-line jest kolejnym przypomnieniem, że te firmy – i Kongres – nadal nie zajmują się kwestią powstrzymania grup nienawiści przed tak swobodnym używaniem platform mediów społecznościowych. Od lat już niektórzy członkowie Kongresu bezskutecznie próbowali uporać się z tym problem bez żadnego prawdziwego skutku. Firmy mediów społecznościowych muszą przedstawić własne standardy do uporania się z antysemityzmem. Muszą zaprowadzić rewolucyjną zmianę – zanim ich platformy zainicjują jeszcze więcej ataków. Nie powinno się czekać na kolejny zamach, taki jak na Tree of Life, by dokonano jakiegoś rzeczywistego postępu.  

 

MEMRI Daily Brief No. 213, 14 kwietnia 2020

 Tłumacznie: Małgorzata Koraszewska

 

*Steven Stalinsky jest dyrektorem wykonawczym MEMRI (Middle East Media Research Institute), który z pomocą swojego Domestic Terrorist Threat Monitor (DTTM) Project, pracuje z Kongresem i firmami mediów społecznościowych nad sposobami zwalczania antysemityzmu on-line.

 

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 814 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk