Prawda

Wtorek, 20 października 2020 - 04:56

« Poprzedni Następny »


Dlaczego Turcja przytula Hamas?


Khaled Abu Toameh 2020-04-23

Przywódca Hamasu Hanija z prezydentem Turcji Erdoganem (zdjęcie a 2012 roku.)
Przywódca Hamasu Hanija z prezydentem Turcji Erdoganem (zdjęcie a 2012 roku.)

Znajdujący się poza Gazą przywódcy Hamasu rozpaczliwie poszukują kraju, który by ich przygarnął. Według najnowszego raportu, jest jeden kraj, który gotów jest ich gościć - Turcja.


Dwóch przywódców Hamasu, Ismail Hanija oraz Saleh Arouri, już postanowiło osiąść w Turcji, najwyraźniej po otrzymaniu zielonego światła ze strony tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Trzech innych ludzi z kierownictwa Hamasu, Zaher Jabareen, Musa Abu Marzouk oraz Nizar Awadallah, również przeniosło się z Kataru i Libanu do Turcji.


Oczekuje się, że znajdująca się jeszcze w Gazie żona Haniji oraz jego dzieci niebawem dojadą do niego do Turcji. 


Hanija wyjechał z Gazy w grudniu 2019 roku, podobno otrzymał od Egiptu  zakaz powrotu do rządzonej przez Hamas enklawy, gdzie mieszkają dwa miliony Palestyńczyków. Źródła arabskie sugerują, że Hanija wypadł z łask Egiptu, łamiąc swoją obietnicę, iż nie odwiedzi Iranu, którą miał złożyć, kiedy opuszczał Gazę wyjeżdżając przez przejście w Rafah na granicy z Egiptem.     

Wkrótce po opuszczeniu Gazy Hanija pojechał jednak do Iranu, gdzie uczestniczył w pogrzebie Kasema Sulejmaniego, byłego komendanta Sił Kuds, który został 3 stycznia 2020 zabity w Bagdadzie w amerykańskim ataku rakietami z dronów. Sulejmani, którego Stany Zjednoczone od 2005 roku uznawały za terrorystę, był uznawany za zbrodniarza przez USA i Unię Europejską.   


W przemówieniu na pogrzebie Sulejmaniego w Teheranie, Hanija, który stoi na czele „biura politycznego” Hamasu, powiedział: "Oświadczam, że opór w Palestynie będzie kontynuowany, że nie osłabnie, ani się nie wycofa”. Wychwalał irańskiego dowódcę wojskowego jako „męczennika Al-Kuds (Jerozolimy), który z wielkim poświęceniem wspomagał Palestynę i opór”.   


Wizyta Haniji w Iranie oraz jego antyizraelska działalność i ataki terrorystyczne rozwścieczyły Egipt, który ciężko pracował, żeby osiągnąć długoterminowe zawieszenie broni między Hamasem w Gazie a Izraelem. Egipcjanie są również najwyraźniej wściekli na Iran za ich ciągłe militarne i wojskowe poparcie dla Hamasu i Palestyńskiego Dżihadu, dwóch głównych graczy w Gazie.  


Kraje arabskie, które wcześniej gościły przywódców Hamasu i pozwalały im na zakładanie baz, których Hamas używał do przygotowywania ataków terrorystycznych na Izrael, teraz jak się wydaje, odwróciły się plecami do Hamasu.   


W 2011, przywódcy Hamasu zostali wydaleni z Syrii po tym jak odmówili poparcia prezydenta Assada w jego konflikcie z syryjską opozycją. Syryjczycy od tego czasu odrzucają żądania popierającego Hamas Iranu i Hezbollahu, by przywrócić dobre stosunki z przywództwem Hamasu.


Katar, Liban i Sudan podobno ograniczyli swoje związki z Hamasem, jak się wydaje w obawie przed oskarżeniami o wspieranie palestyńskich grup terrorystycznych dążących do eliminacji Izraela.


Arabia Saudyjska poszła jeszcze dalej, stawiając dziesiątki palestyńskich i jordańskich aktywistów przed sądem pod zarzutem popierania Hamasu. Co najmniej 68 Palestyńczyków i Jordańczyków stanęło w tym królestwie przed "specjalnym sądem antyterrorystycznym". Podejrzani byli aresztowani przez saudyjskie siły bezpieczeństwa w kwietniu 2019 roku. Wśród aresztowanych był mający osiemdziesiąt jeden lat Mohammed al-Chudari, wieloletni rezydent w Arabii Saudyjskiej, który wcześniej był oficjalnym przedstawicielem Hamasu w tym kraju.


Arouri, inny przedstawiciel kierownictwa Hamasu, który ma dołączyć do Haniji w Turcji, jest ścigany przez Izrael i przez Stany Zjednoczone za swój udział w zamachach terrorystycznych. W 2018 roku amerykański Departament Stanu oferował nagrodę w wysokości 5 milionów dolarów za informacje prowadzące do jego identyfikacji i lokalizacji. Arouri jest zastępcą przewodniczącego „biura politycznego” Hamasu. 


Według Meir Amit Intelligence and Terrorism Information Center, Arouri jest główną postacią w łączności między Hamasem i Iranem oraz Hezbollahem. Jest również zaangażowany w budowanie i kierowanie infrastrukturą terrorystyczną Hamasu na Zachodnim Brzegu. W 2014 roku Arouri, który w ubiegłych latach  kursował między Libanem i Turcją, oświadczył, że Hamas przyjmuje na siebie odpowiedzialność za porwanie i zamordowanie na Zachodnim Brzegu, 12 czerwca 2014 roku, trzech izraelskich nastolatków.   


Według źródeł Hamasu, w 2015 roku Arouri opuścił Turcję, w związku z nadzwyczajną presją na tureckie władze Stanów Zjednoczonych i Izraela. „Samodzielnie postanowił wyjechać z Turcji, której nie chciał sprawiać kłopotów w obliczu ogromnych nacisków z Izraela i USA” – donosiły te źródła.      


W ostatnich miesiącach Hanija regularnie odwiedzał Turcję, gdzie jest ciepło przyjmowany przez Erdogana i innych ważnych tureckich polityków.


W ubiegłym miesiącu Hanija powiedział, że aczkolwiek Hamas ma „strategiczne związki” z Iranem, zachowuje również związki z Turcją i z wieloma innymi krajami. „Potrzebujemy Arabów i muzułmanów by nas popierali przeciwko Umowie Stulecia” wyjaśniał, mając na myśli przedstawiony niedawno plan pokojowy prezydenta Trumpa dla Bliskiego Wschodu. "Wszystkie palestyńskie frakcje są upoważnione do zachowania swojej strategii. Hamas wierzy, że Palestyna jest od rzeki [Jordan] do Morza [Śródziemnego] i nie uzna Izraela.”   


Gotowość Erdogana goszczenia kierownictwa Hamasu związana jest najprawdopodobniej z jego długotrwałym poparciem dla Bractwa Muzułmańskiego.


Związki
 Erdogana z Bractwem Muzułmańskim sięgają lat 70., kiedy był jednym z zaufanych uczniów Necmettina Erbakana, ojca tureckiego islamizmu.


Lorenzo Vidino, dyrektor programu badań nad ekstremizmem na George Washington University, podkreśla, że od czerwca 2013 roku, kiedy odsunięto od władzy prezydenta Egiptu Mohammeda Morsiego, rządzącego z ramienia Bractwa Muzułmańskiego, Erdogan dostarczał schronienia „prześladowanym” członkom tego ruchu.


Strona internetowa Ahval zwraca uwagę na fakt, że wśród dziesiątków członków Bractwa Muzułmańskiego przebywających dziś na emigracji w Turcji, znajdują się najbardziej znaczące i najbardziej wpływowe postaci tego ruchu. „Ci przywódcy Bractwa Muzułmańskiego oraz ich rodziny, żyją w komforcie, pod osłoną administracji Erdogana”  - czytamy na tej stronie.    


Hamas jest odgałęzieniem Bractwa Muzułmańskiego, nie dziwi zatem gotowość Erdogana goszczenia jego przywódców w Turcji. Jak się wydaje, Erdogan próbuje pomóc Bractwu rozszerzyć swoje wpływy w regionie, przyjmując na siebie rolę duchowego przywódcy tego ruchu.       


Jeśli doniesienia na temat gotowości stałego goszczenia przywódców Hamasu w Turcji są prawdziwe, zmieni to Erdogana w duchowego przywódcę terrorystycznej organizacji dążącej do zniszczenia Izraela i zastąpienia go Islamskim państwem.    


Zobaczymy teraz czy międzynarodowa społeczność (w tym kraje arabskie takie jak Egipt i Arabia Saudyjska), zażąda od Turcji, aby zdystansowała się od Hamasu.    


Zwrot Hamasu w kierunku Turcji może oznaczać, że ta grupa terrorystyczna będzie nadal podejmowała ataki terrorystyczne przeciwko Izraelowi, ale tym razem pod czułą opieką administracji Erdogana.


Why is Turkey Embracing Hamas?

Gatestone Institute, 17 kwietnia 2020r.

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski  

 Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 798 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk