Prawda

Niedziela, 23 stycznia 2022 - 10:35

« Poprzedni Następny »


Decydenci, pedagodzy i dysydenci


Andrzej Koraszewski 2016-06-02

Al-Arabi, jeszcze jako sędzia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ, wita się z Władimirem Putinem.
Al-Arabi, jeszcze jako sędzia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ, wita się z Władimirem Putinem.

Trwa nieustająca walka o pokój. Z kolejną inicjatywą pokojową wystąpiła Francja, zyskując natychmiast pełne poparcie Ligi Arabskiej. Jej Sekretarz Generalny przekazał je na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów arabskich w Kairze, gdzie oświadczył między innymi, że „Izrael jest ostatnim bastionem faszyzmu, rasizmu i kolonializmu”.

Ciekawe. Można powiedzieć, że założona w 1945 roku Liga Arabska jest dziś o niebo bardziej humanitarna i dyplomatyczna niż na początku swojego istnienia. Pierwszy Sekretarz Generalny tej organizacji, Azzam Pasza, w wywiadzie z października 1947 roku dla egipskiego dziennika Akhbar al-Yom powiedział, że wojna z Żydami „będzie wojną eksterminacji i natychmiastową masakrą, o której będzie się mówić jak o mongolskich masakrach i masakrach krzyżowców.” Kiedy natychmiastowa masakra nie powiodła się, Liga Arabska postanowiła rozłożyć ją na raty. 


Najpierw jednak, w dniu ogłoszenia niepodległości Izraela, Liga Arabska ogłosiła, że jej siły wkroczyły do Izraela. Minister spraw zagranicznych Egiptu wysłał telegram do Rady Bezpieczeństwa, że „armia egipska wkroczyła do Palestyny, by przywrócić prawo i porządek.” Liga Arabska liczyła wówczas sześciu członków, armie pozostałych członków solidarnie uczestniczyły w tej agresji.


Nabil al-Arabi jest szóstym Sekretarzem Generalnym Ligi Arabskiej, głęboko oddanym tradycji tej organizacji, skupiającej dziś 22 państwa mające łącznie ponad 350 milionów mieszkańców. Oglądając historię Ligi (starszej od Unii Europejskiej), trudno powstrzymać się przed wrażeniem, że walka z Żydami jest praktycznie rzecz biorąc jedynym celem tej międzynarodowej organizacji. Wszystkie inne jej osiągnięcia są delikatnie mówiąc skromne, a na tym polu trzy pełnokrwiste (przegrane) wojny, i nieustająca wojna hybrydowa są niekłamanym sukcesem organizacyjnym.       


Obecny Sekretarz Generalny Ligi Arabskiej jest prawnikiem wykształconym w Kairze i w Stanach Zjednoczonych, był doradcą egipskiej delegacji w Camp Dawid, pełnił funkcję zastępcy stałego ambasadora Egiptu w ONZ, pełnił funkcję przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa, był wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ, piastował ważne i zaszczytne funkcje w różnych międzynarodowych gremiach, był (już po obaleniu rządu Mubaraka) ministrem spraw zagranicznych Egiptu.


Od 2011 roku jest Sekretarzem Generalnym Ligi Arabskiej. Swoje urzędowanie na tym urzędzie rozpoczął od stwierdzenia, że traktat pokojowy Egiptu z Izraelem z 1979 roku nie jest święty i może być anulowany, jeśli zostanie przez którąś ze stron naruszony. Przypomnijmy, że były to pierwsze miesiące Arabskiej Wiosny, rząd Mubaraka został obalony w styczniu, gwałtownie rosło znaczenie Bractwa Muzułmańskiego, które traktatu zawartego przez prezydenta Sadata nigdy nie zaakceptowało (i które stało za zamachem na jego życie).     


Liga Arabska ma długą tradycję opartą na centralnym credo, że istnienie Izraela jest zagrożeniem bytu narodu arabskiego. To przekonanie legło u podstaw planu przegłosowanego na szczycie państw Ligi Arabskiej w styczniu 1964 odwrócenia biegu dopływów Jordanu w Syrii i Libanie i tym samym dramatycznego zredukowania zasobów wody dostępnej dla Izraelczyków (oraz Arabów mieszkających po obu stronach rzeki Jordan).


W tym samym 1964 roku, w czerwcu, Liga Arabska powołała Organizację Wyzwolenia Palestyny, która miała prowadzić permanentną wojnę hybrydową. (Oczywiście o tworzeniu palestyńskiego państwa na terenach okupowanej i anektowanej przez Jordanię Judei i Samarii nie było mowy).  


Bojownicy o wolność i demokrację. Przewodniczący OWP Yasser Arafat (w środku) na konferencji prasowej w Jordanii  (Zdjęcie: Keystone/Hulton Archive/Getty Images)

Bojownicy o wolność i demokrację. Przewodniczący OWP Yasser Arafat (w środku) na konferencji prasowej w Jordanii  (Zdjęcie: Keystone/Hulton Archive/Getty Images)Wojna 1967 roku przygotowywana była ponownie przez Ligę Arabską. A dramatyczna przegrana połączonych armii arabskich skwitowana została na słynnym szczycie arabskim w sierpniu 1967 roku w Chartumie, gdzie podjęto rezolucję o trzech „nie” – nie dla pokoju z Izraelem; nie dla uznania prawa Izraela do istnienia; nie dla negocjacji z Izraelem. Rezolucja uznawała prawo Palestyńczyków do całej Palestyny (co teraz oznaczało obszar byłego Mandatu Palestyńskiego bez Jordanii).


Po podpisaniu pokoju z Izraelem przez prezydenta Egiptu Anwara Sadata, Egipt został na osiem lat wyrzucony z Ligi Arabskiej, a jego ponowne przyjęcie nie oznaczało ani uznania Izraela, ani akceptacji dążenia do pokoju z Izraelem.


Obecny Sekretarz Generalny, po kilku miesiącach ‘intifady noży”, wezwał Palestyńczyków w lutym 2016 roku do „cywilnego nieposłuszeństwa”, jak również do poparcia ruchu BDS. To pierwsze (mimo kabaretowego w tym kontekście wspomnienia Gandhiego) trudno nazwać czymkolwiek innym, jak wezwaniem do terroryzmu, a to drugie jest interesujące o tyle, że Al-Arabi kilkakrotnie mówił, iż pokojowe negocjacje do niczego nie prowadzą. 


Sekretarz Generalny doskonale wie, że jego słowa nie wzbudzą ani protestów, ani nawet zainteresowania zachodniego świata. Liga Arabska nie tylko nigdy nie protestowała przeciwko kolejnym intifadom, podobnie jak obecnie, konsekwentnie prezentuje zabitych lub rannych terrorystów jako ofiary, nigdy nie potępiając aktów palestyńskiego terroru. W tym samym wystąpieniu Al-Arabi mówił o „masowym zabijaniu na oślep niewinnych cywilów”, które zaczęło się od zamachu  przeprowadzonego przez żydowską tajną organizację na hotel King David.


Zdaniem tego byłego sędziego Międzynarodowego Trybunały Sprawiedliwości, Izrael jest ostatnim bastionem faszyzmu, rasizmu i kolonializmu. Fakt, że Mein Kampf jest nieustającym bestsellerem w krajach arabskich, że izraelscy Arabowie mają więcej praw niż Arabowie w jakimkolwiek kraju członkowskim Ligi Arabskiej, że izraelskie „kolonie” to kilka tysięcy domów na terenach spornych, odzyskanych w wyniku wojny obronnej po agresji ze strony Ligi Arabskiej, nie wydaje się być  dla tego międzynarodowej sławy prawnika żadnym argumentem.


Zapewne z politycznego punktu widzenia ma rację. Ostatecznie Sekretarz Generalny Ligi Arabskiej ma dziś za sobą nie tylko 22 państwa arabskie i pozostałe muzułmańskie, ale cały świat. Polityka tej organizacji jest finansowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Palestyński terroryzm zaczyna się w klasach szkolnych szkół prowadzonych przez UNRWA.W znakomitej książce Piotra Ibrahima Kalwasa Egipt – haram, halal  stary egipski profesor opowiada o długiej historii arabskiego romansu z nazizmem i o współczesnej obsesji arabskiego antysemityzmu, o zawiści i niemożności wyjścia z błędnego koła, kiedy irracjonalna nienawiść dominuje mentalność klasy rządzącej i ludu.


Inaczej o tym problemie opowiada syryjski uchodźca mieszkający w Turcji. About Dandachi jest z zawodu menagerem projektów IT, ale dziś znany jest w świecie jako syryjski dysydent, autor książek i autor blogu From Homs to Istambul. Dandachi pisze, że to nie islamofobia nie daje mu zasnąć, ale antysemityzm. W innych miejscach niż Sekretarz Generalny Ligi Arabskiej znajduje faszyzm.  Jego artykuł o antysemityzmie otwiera ilustracja z podpisem:

„Trzy stadia faszyzmu w różnych przebraniach – najpierw atakują słownie Żydów, potem likwidują Żydów, zanim zdążysz się zorientować malują literę “N” na skonfiskowanym mieniu innych grup i mniejszości. Świat, w którym Żydzi mogą być prześladowani w liberalnych zachodnich społeczeństwach, w których mieszkali od pokoleń, staje się światem niepewnym dla wszystkich mniejszości na całym świecie, włącznie z uchodźcami takimi jak ja.”W wywiadzie z listopada 2015 About Dandachi  wyjaśniał dlaczego jest przekonany, że nie da się zlikwidować ekstremizmu opierając się wyłącznie na policyjnych operacjach. Ta walka wymaga codziennej konfrontacji z ekstremizmem, który nieodmiennie zaczyna się od antysemityzmu.     

„Europa – mówi Dandachi – nie zauważyła sygnałów. Ekstremizm zaczyna się zawsze od antysemityzmu.  To nie jest jednak tylko problemem Żydów. To symptom czegoś znacznie gorszego, co nadchodzi i prawdę mówiąc, Europa reagowała na narastający antysemityzm w sposób obrzydliwy. [...] Widziałem jak społeczeństwa zaczynają być ekstremistyczne. Frustracje początkowo mogą być rozładowane racjonalnymi metodami, ale problemy zostają porwane przez ludzi, którzy mają ekstremistyczne cele, którzy podsycają ogień napięć i nienawiści, paląc mosty póty wszyscy nie znajdą się po stronie ekstremistów. W końcowej fazie wszyscy, z obu stron, ze strachu o własne bezpieczeństwo przyłączają się do ekstremistów. Nie powinno się dopuszczać, by sytuacja dotarła do tego punktu.”

Dziś największe obawy wzbudza ISIS, ale zdaniem Dandachiego, nawet gdyby dziś rozbito ISIS ich ideologia zatruła umysły, chcą światowego kalifatu. Podobnie jak nazizm, który został w końcu pokonany, ale jego ideologia przetrwała i ma nadal wielu zwolenników.            


Brytyjska aktorka i felietonistka pochodzenia żydowskiego, Maureen Lipman o narastającym w Wielkiej Brytanii antysemityzmie pisze:

„Nagle gazety i audycje radiowe pełne są słowa antysemityzm. To wszystko o nas. Znowu. Dlaczego? Czy czegoś nie zauważyłam? Czy Izrael napadł na sąsiada w odpowiedzi na ataki rakietowe? Nie. Czy Żydzi zaatakowali, oblegali, wysadzili w powietrze, obcięli komuś głowę, wpakowali do klatki, zniszczyli coś, nawracali, zagonili, zgwałcili lub porwali kogoś? Nie. Czy którykolwiek z ostatnich ataków terrorystycznych był przeprowadzony przez żydowskie ugrupowanie? Czy poprzysięgliśmy w naszej konstytucji lub na naszych stronach internetowych lub w portalach społecznościowych, że zniszczymy jakiś kraj muzułmański, katolicki czy chrześcijański gdziekolwiek na świecie? Czy wzywaliśmy młodych Żydów  by atakowali nożami przedstawicieli innych religii? Czy taranowaliśmy wieżowce samolotami, czy trenowaliśmy zamachowców-samobójców, by dokonywali zamachów na rynkach w autobusach i szpitalach? Nie.”

Brytyjska aktorka nie znajduje odpowiedzi na pytanie dlaczego. Pośrednio (i wcześniej w czasie) odpowiada na jej pytanie rodak Sekretarza Generalnego Ligi Arabskiej, mieszkający w Niemczech egipski dysydent Hamed Abdel-Samad, pisarz i politolog, który wygłosił w marcu 2016 roku wykład pod tytułem „Islamski faszyzm i Żydzi”. Mówi w nim, że kiedy studiował w Kairze, dwie książki napotykał wszędzie - Mein Kampf i Protokoły mędrców Syjonu”          

Czy możecie wyobrazić sobie religię – pyta w tym wykładzie - której wyznawcy modlą się codziennie recytując najważniejszy rozdział swojej księgi świętej, która składa się z klątw na innych? Czy zadawaliście sobie pytanie, co znaczy werset "ci, którzy ściągnęli na siebie gniew i ci, którzy zbłądzili"? Co to znaczy modlić się i przeklinać Innych?

Abdel-Samad pyta retorycznie, czy mówi to, co mówi, bo płaci mu Mossad? I odpowiada: „Nie, mówię to, bo ta nienawiść zatruwa nas. Zmarnowaliśmy na tę nienawiść olbrzymie wysiłki.”


(Wykład można obejrzeć na poniższym filmie, są polskie napisy.) 

Sekretarz Generalny Ligi Arabskiej Nabil Al-Arabi twierdzi, że „Izrael jest ostatnim bastionem faszyzmu, rasizmu i kolonializmu.” Jest bardzo szanowanym politykiem, wielu w Europie i w Ameryce uważnie go słucha. Miliony bardzo chcą wierzyć, że mówi prawdę, całą prawdę i tylko prawdę.          

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1006 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk