Prawda

Niedziela, 14 sierpnia 2022 - 11:39

« Poprzedni Następny »


Czy IDF jest bezradna?


Mitchell Bard 2021-07-05

Nie brak siły rażenia ogranicza zdolność Izraela do osiągnięcia rozstrzygających zwycięstw.
Nie brak siły rażenia ogranicza zdolność Izraela do osiągnięcia rozstrzygających zwycięstw.

To pytanie jest herezją, niemniej po niedawnej “Operacji Strażnik Murów” pośrednio stawia je wielu Izraelczyków z lewicy i z prawicy. IDF jest potężna, ale z rozmaitych przyczyn nie jest w stanie pokonać terrorystów, którzy nieustannie zagrażają krajowi.

 

W artykule w “IsraelDefense” Amir Rapaport mówił z podziwem o precyzyjnej broni Izraela, ale napisał: “Kiedy Hamas wie, że każda bomba ma bardzo precyzyjny cel, może po prostu unikać znajdowania się w miejscach wybranych do ataku lub być głęboko pod ziemią”. Artykuł kończył się zdaniem: “Wynika z tego, że w obecnych warunkach wojny w Gazie Izrael w najlepszym razie może osiągnąć remis”.


Aluf Benn napisał w “Haaretz”, że Izrael nie był w stanie wyrządzić Hamasowi wystarczających szkód, by osłabić „gotowość i zdolność Hamasu do atakowania Izraela na tyłach”.  

 

Podobnie Daniel Gordis napisał: “Bardzo niewielu Izraelczyków nie dostrzegło, że po niemal dwóch tygodniach ciężkiego bombardowania przez jedną z najpotężniejszych sił powietrznych świata Hamas nadal był w stanie odpalać wiele rakiet”. Cytował Assafa Sagiva, którego opisał jako “niezmiernie szanowanego, prawicowo-centrowego izraelskiego intelektualistę”, który był jeszcze bardziej zjadliwy:

Nie chcę brzmieć jak defetysta, ale nie ma niczego bardziej żałosnego niż armia, która chwali się wątpliwym osiągnięciem bombardowania miasta, które nie ma obrony przeciwlotniczej. Nie ma zdobycia terytoriów, nie ma zwycięstwa w czołowym starciu, nie ma brania do niewoli żołnierzy wroga – tylko nieustanne miażdżenie z powietrza żałosnej milicji w wykopanych jamach, która chowa się za cywilami”.  

To prawda, że IDFTTo prawda, że  IDF udało się zabić pewną liczbę dowódców, których nie będzie łatwo zastąpić, ale nawet gdyby każda ofiara śmiertelna była wojownikiem – a wiemy, że tak nie było – Izrael wyeliminował tylko niewielu. Po 1500 uderzeniach z powietrza zabicie mniej niż 200 terrorystów nie jest zbyt imponujące ani nie jest prawdopodobne, by miało to wpływ na zdolność Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu na ponowne podjęcie walki w czasie i miejscu, jakie sami sobie wybiorą.  


Benn napisał, że Żelazna Kopuła uratowała wiele istnień, ale Izrael i tak nigdy nie był uderzony tak wieloma rakietami. „Aszkelon zamieniło się w miasto duchów i opuszczono domy bez schronów” – napisał przed zawieszeniem broni. Napisał w dodatku, że “wszystko to jest drobiazgiem w porównaniu do tego, co może zrobić Hezbollah”.  


Były izraelski ambasador w Stanach Zjednoczonych, Michael Oren, uchwycił dokładnie dylemat IDF: “Strzelanie do Hamasu podniosło prestiż Hamasu w oczach Palestyńczyków – dowiodło, że stawiają opór Izraelowi i poświęcają się dla sprawy – ale nie strzelanie w odpowiedzi na działania Hamsu także podnosi ich prestiż przez pokazywanie, że Izrael się boi”.  


Izrael jest w równym stopniu sparaliżowany przez Hezbollah. Oren przypomina, że w 2006 roku “IDF zabiła aż jedną czwartą bojowników Hezbollahu i zniszczyła znaczną część jego infrastruktury”, ale to nie powstrzymało rakiet przed spadaniem na izraelskie miasta. Ponadto Izrael był “oczerniany w mediach za nieproporcjonalne działania i poddawany coraz mocniejszym naciskom społeczności międzynarodowej”, by zaakceptować zawieszenie broni, po którym Hezbollah szybko uzbroił się na nowo.


Czas między operacjami militarnymi Izraela daje terrorystom okazję do podniesienia rozmiarów i śmiercionośności ich arsenału. Tak więc, po “Operacji Ochronny Brzeg” latem 2014 roku Hamas nie tylko zgromadził więcej rakiet, ale dzięki Iranowi przeszmuglował i ulepszył rakiety, które mają zasięg do Jerozolimy i Tel Awiwu. Ocenia się, że również Hezbollah zgromadził aż 150 tysięcy rakiet i zbudował fabryki do produkcji broni o wyższej celności.

 

Połączenie “obawy przed militarnymi i cywilnymi stratami” w Izraelu i niezdolność “zadania prawdziwie dotkliwej porażki naszym wrogom oraz oparcia się międzynarodowym naciskom” są, zdaniem Orena, właściwie gwarancją, że IDF nie może osiągnąć rozstrzygającego zwycięstwa.  


Kwestia zdolności IDF do obrony kraju jest także zawarta w obawach przed groźbą powstania palestyńskiego państwa. Tak, takie państwo byłoby na progu Izraela i mogłoby zamienić się w Hamasstan, co pozwoliłoby terrorystom na łatwe bombardowanie Jerozolimy i centrum Izraela, ale czy strach przed palestyńskim państwem nie jest przyznaniem, że armia nie potrafi bronić kraju przed państewkiem bez czołgów, samolotów ani artylerii?  


Precedens Gazy nie działa uspokajająco.


Kiedyś IDF była okrzyczana jedną z najpotężniejszych armii świata. Dzisiaj Global Firepower, która używa ponad 50 kryteriów, włącznie z militarną potęgą, siłą finansową, zdolnościami logistycznymi i geografią, by ocenić “PowerIndex”, umieszcza Izrael na 20 miejscu – poniżej Egiptu, Iranu i Arabii Saudyjskiej. 

 

Jednak to nie brak siły ognia ogranicza zdolność Izraela do osiągnięcia rozstrzygających zwycięstw. Izraelczycy stali się coraz bardziej przeciwni własnym ofiarom śmiertelnym – i kto może ich winić? Jak pisze Gordis, alternatywą do akcji, jakie Izrael przeprowadzał “jest zasadniczo powrót do punktu wyjścia, w którym żaden Izraelczyk nie chce się znaleźć, czyli ponownego okupowania terytoriów po bitwie, która w sposób nieunikniony kosztowałaby życie wielu izraelskich cywilów i żołnierzy, zabiłaby wielu więcej Palestyńczyków, tak terrorystów, jak cywilów i jeszcze bardziej popsuła, być może nieodwracalnie, międzynarodowy wizerunek i pozycję Izraela”.  


Moralność armii dodatkowo ogranicza Izrael, jak również fakt, że nie jest jednym z światowych mocarstw i jest zależny od Stanów Zjednoczonych. 


Większość Izraelczyków uważa etykę swojej armii za siłę. Jednak Stanom Zjednoczonym i innym zachodnim mocarstwom (nie mówiąc nawet o Rosji lub Chinach) uchodzi na sucho bezkarne zabijanie cywilów w interesie ich bezpieczeństwa. Izrael posuwa się do niesłychanych kroków, by uniknąć ofiar cywilnych wroga, rezygnując z elementu zaskoczenia, żeby ostrzec Palestyńczyków o nadchodzącym ataku, co pozwala terrorystom na ucieczkę. Niemniej, oczywiście, niewinni Palestyńczycy giną i Izrael zostaje potępiony, niezależnie od tego czy jest jedna ofiara, czy tysiąc. Hamas wykorzystuje tę rzeczywistość. Jak zauważył Oren, Hamas wie, że nie potrafi zniszczyć Izraela, ale przez prowokowanie Izraela, by odpowiadał ogniem na rakiety i zabijał cywilów, może “podkopywać międzynarodową legitymację Izraela”.


Podobnie jak wielu amerykańskich Żydów, Oren wierzy, że “głównym polem bitwy” jest “osąd światowej opinii” i że gdyby tylko public relations Izraela były lepsze, Izrael mógłby zwyciężyć na tej arenie. Sam Oren jest jednym z bardziej skutecznych głosów hasbary, ale powinien wiedzieć, że to jest fantazja. Od ponad 30 lat jestem żołnierzem na tym ”polu bitwy” i zrozumiałem dawno temu, że żadne wyjaśnienie – niezależnie od tego jak racjonalne i elokwentne – nie pomoże Izraelowi wygrać bitwy o opinię publiczną, kiedy, na przykład “New York Times” publikuje na pierwszej stronie zdjęcia 64 dzieci i mówi, że zabił je Izrael. A Stany Zjednoczone, gdzie jest duże poparcie dla Izraela, są znacznie mniej wrogie niż Europa.  

 

Ponadto, ponieważ Izrael zależy od amerykańskiej pomocy militarnej i politycznej, nie stać go na zrażenie do siebie amerykańskiego prezydenta. W wyniku, czy chodzi o Ronalda Reagana podczas wojny libańskiej, czy o Joego Bidena w maju tego roku, Izrael nie ma wyboru i musi godzić się wysuwane przez Biały Dom żądania zawieszenia broni, niezależnie od tego, czy jego militarna kampania jest zakończona, czy nie.


Nie znaczy to, że Izrael nie może podejmować śmiałych akcji, takich jak zbombardowanie irackiej i syryjskiej instalacji nuklearnej. IDF może także osiągnąć pewien poziom odstraszania; groźba masowego zniszczenia Libanu, na przykład, jak dotąd zniechęca Hezbollah do ostrzeliwania Izraela rakietami.


Niemniej Gordis właściwie wymachuje białą flagą. Mówi: „Celem stworzenia Izraela nie był pokój. Pokój (wewnętrzny lub zewnętrzny) ma decydujące znaczenie i wewnętrzny [pokój] jest niezbędny do długoterminowego przetrwania Izraela. Nie jest jednak celem Izraela, celem Izraela jest rozkwit narodu żydowskiego”.  


Według tej logiki IDF nie musi zwyciężyć w sensie wyeliminowania zagrożenia dla państwa żydowskiego, musi tylko unikać porażki. Jak długo Izraelczycy mogą żyć swoim żydowskim życiem – choćby tylko przez używanie hebrajskiego kalendarza – i osiągnąć dobrobyt jako naród start-upów i twórca żydowskiej kultury, można tolerować okazjonalne konflikty. 


Is the IDF impotent?

JNS.Org, 23 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMitchell Geoffrey Bard


Amerykański analityk polityki zagranicznej, redaktor i autor, który specjalizuje się w polityce USA – Bliski Wschód. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit American-Israeli Cooperative Enterprise i dyrektorem Jewish Virtual Library. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1089 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk