Prawda

Niedziela, 4 grudnia 2016 - 07:04

« Poprzedni Następny »


Youtube

Najnowsze filmy
Najczęściej oglądane
youtube - ikona

Agnostyk czy ateista?


Andrzej Koraszewski 2013-12-05


Kim pan jest — zapytała mnie młoda medialna dama — agnostykiem czy ateistą?

Odpowiedziałem bez wahania , że ateistą, a potem, pisząc uzasadnienie tego wyroku musiałem się jednak zastanowić. Dlaczego jestem bardziej ateistą niż agnostykiem? Pierwszy argument jest natury społecznej. Osławione „nie wiem" agnostyka wydaje się być ucieczką przed dyskusją. „Nie wiem, dajcie mi spokój." Agnostycyzm bywa azylem człowieka zmęczonego, ale również schronieniem oportunisty.


W polskim Sejmie mamy kilka, czy też może kilkanaście osób, które zdecydowały się na śluby kościelne po wielu latach małżeństwa. Agnostycyzm ułatwia hipokryzję. Ateizm jest niewiarą z podniesionym czołem. Jest również czymś innym niż antyklerykalizm. Antyklerykalizm jest formą niechęci wobec Kościoła politycznego, wobec skorumpowanej warstwy kapłańskiej, czasem wobec totalitaryzmu zorganizowanej religii, próbującej podporządkować sobie całe życie jednostki. Jest wielu głęboko wierzących antyklerykałów, ale zdarzają się agnostycy, którzy nie są antyklerykałami (bywają nawet prokościelnymi politykami.) Ateista odmawia wiary w istnienie jakiekolwiek istoty „wyższej".

Czy to oznacza, że ateista wie, że ma jakieś dowody na nieistnienie boga? Oczywisty absurd. A jednak ateista nie wypowiada swojego „nie wiem" w sposób nabożny. Ateista powiada: nie wiem i nie mogę wiedzieć czy bóg jest, czy go nie ma, ale samo pytanie jest bzdurne, bo nie ma najmniejszych powodów do zastanawiania się nad tym pytaniem. Nie interesują mnie dowody na nieistnienie boga, jeśli nie ma powodów (o dowodach nie wspominając) do rozważania czy jest.

Czy jest to zatem dogmatyczne założenie, że boga nie ma? Tak chcą widzieć ateistów zniecierpliwieni wierzący. Ateiści to tacy sami dogmatycy jak my, albo jeszcze gorsi, to fanatycy broniący dogmatu o nieistnieniu.

Agnostyk ma z tymi klientami święty spokój. Wzrusza ramionami, powiada „nie wiem". Ilu jest tych niedowiarków, niewierzących, sceptyków, bezbożników, agnostyków? Zapewne wielokrotnie więcej niż zdeklarowanych ateistów. Ateizm odmawia ucieczki w milczenie, uważa, że konfliktu między religią i wiarą nie wolno chować pod dywan, że prawo do swobody wyznania jest gwałcone, jeśli dominujący Kościół ma prawo do indoktrynowania dzieci w państwowych przedszkolach i szkołach, że rozdział Kościoła i państwa jest fundamentem demokracji, że religia i instytucje religijne nie mogą być poza prawem i poza krytyką.

Słowo „ateista" ma złą sławę, jest niemal wyzwiskiem (również w ustach niektórych agnostyków). Ponieważ w wyobrażeniach wierzących wszelkie dobro pochodzi od (mojego) boga, ateista jest z definicji amoralny, zły, niezdolny do odróżniania dobra i zła. Krótko mówiąc ateista to amoralny dogmatyk, wcielenie szatana. Tymczasem agnostyk to cichy sąsiad, który może grzeszy, ale nikomu nie przeszkadza, czasem nawet pomaga, jest zdecydowanie lepszy od wierzącego antyklerykała, o ateiście nie wspominając.

Czy bóg przekazał ludziom święte księgi, czy był potop, czy był płonący krzak, czy morze się rozstąpiło, czy z nieba leciała kasza, czy Jezus robił cuda? Agnostyk konsekwentnie powtarza swoje „nie wiem". Ateista odpowiada: to nie są pytania, to są ukryte twierdzenia o rzekomych faktach. Żaden z tych faktów nigdy nie znalazł potwierdzenia.

Czy bóg był konieczny do stworzenia świata i do stworzenia życia? Uzbrojony w nowoczesną naukę ateista odpowiada: nie mamy żadnego powodu, by sądzić, że w procesy te ingerowała jakakolwiek istota wyższa. Nie ma tu żadnego dogmatu o nieistnieniu, ale osławione „nie wiem" wypowiedziane jest zupełnie inaczej: kiedy oglądam świat, ta hipoteza (o istnieniu jakiegoś boga) nie jest mi do niczego potrzebna.

W tej sytuacji obrońcy wiary nie rezygnując z zarzutu dogmatyzmu, dorzucają zarzut arogancji. Ileż pychy i arogancji musi mieć człowiek, który powiada, że mu hipoteza o istnieniu jakiegoś boga nie jest do niczego potrzebna.

Faktycznie „nie wiem" agnostyka jest pełne pokory. Może byłaby to pokora urzekająca, gdyby nie była tak wszechstronnie i bezwzględnie wykorzystywana.

Jak pisze John Shook :

"...człowiek religijny ogłaszał swoją absolutnie pewną wiedzę w sprawach wiary, ateista mógł co najwyżej przyznawać się do sceptycznej ignorancji" Współcześnie jednak to ateistę oskarża się o dogmatyzm".

Shook przypomina, że w 1860 roku Thomas Huxley popularyzował pojęcie „agnostycyzmu" jako przeciwieństwo greckiego pojęcia „gnozy" (wiedzy). Agnostyk przyznaje się do braku wiedzy, w kwestii realności jakiejś „istoty wyższej". Ateista mówi to samo: nic mi nie wiadomo o żadnym bogu, a w krasnoludki też nie wierzę. W związku z liczebną przewagą wierzących w realność „istoty wyższej" nad wierzącymi w krasnoludki, zarzut arogancji jest potężnie wzmocniony przez samą wielkość populacji oburzonych.

Genezy zarzutu dogmatyzmu John Shook doszukał się w 11 wydaniu Encyclopaedia Britannica, gdzie w 1911 roku wprowadzono rozróżnienie między „dogmatycznym ateizmem" i „sceptycznym ateizmem", przy założeniu, że ten pierwszy „zdecydowanie zaprzecza istnieniu boga" a ten drugi „nie wierzy w zdolność ludzkiego umysłu aby mógł odkryć istnienie boga". W ten sposób wielu agnostyków może dziś twierdzić, że odrzucają dogmat ateizmu i dogmaty wiary.

Definiując się jako ateista a nie zaledwie agnostyk, gwiżdżę na zarzut dogmatyzmu, który wyłącznie ukazuje trudności niektórych ludzi z posługiwaniem się logiką. Muszę natomiast z pewną dozą powagi potraktować zarzut arogancji. Czy mam rację, że ten zarzut arogancji ukrywa żądanie powstrzymanie się od krytyki religii?

Publikacje, prezentujące dowody ukrywania przez Kościół katolicki przestępców gwałcących dzieci, to arogancki, bezprzykładny atak na Kościół; żądanie wycofania religii z państwowych szkół to arogancki atak na Kościół; prezentowanie argumentów ilustrujących konflikt między nauką i religią, to aroganckie ataki na religię.

Zachodnie instytucje religijne wydają się być gotowe na pewną tolerancję wobec enigmatycznego „nie wiem". Powiedzenie „nie wiem, ale religia wydaje mi się sprzeczna z wszystkim co wiem i nie zamierzam zamykać oczu na zbrodnie popełniane z imieniem takiego lub innego boga na ustach" to już jest bezprzykładna arogancja.
Agnostyk, niewierzący, bezwyznaniowy - nie dziękuję. W obliczy tych zarzutów o arogancję tym bardziej zdecydowanie wole przedstawiać się jako ateista.
* Pierwsza wersja tego artykułu ukazała się na łamach Racjonalisty w grudniu 2010 roku.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Moje 3 grosze. Lucjan Ferus 2013-12-23
Na koci rozum
Hili: Na mój koci rozum ludzie stracili zdrowy rozsądek.
Ja: Możesz mieć rację, ale dlaczego sądzisz, że kiedyś go mieli?
Hili: Być może twoje pytanie wskazuje na pewien błąd w moim rozumowaniu.

Więcej

Nauka
dla świata pracy
Andrzej Koraszewski


Przepraszam za ten tytuł, ale ponad 60 lat temu popłakałem się ze śmiechu patrząc w Poznaniu na ciężarówkę z napisem „Gęsi dla świata pracy”. Był to samochód dostawczy jakiejś spółdzielni rolniczej. Żyliśmy w świecie przyjaznym dla świata pracy, gospodarka oparta była na „Kapitale”, a wiedzę zdobywało się po znajomości, jako że dobra, socjalistyczna, zmiana, karmiła w szkołach firmową mieszanką, z której część była treściwa, a część zgoła odwrotnie.

Więcej

Międzynarodowe NGO
Nowy feudalizm
Seth Frantzman

Czy dzieci na Haiti  otrzymają pomoc, by stanąć na własnych nogach, czy też będą trzymane w permanentnej nędzy? (zdjęcie: REUTERS)

Od lat 1960. powstała nowa elita kolonialna w stylu feudalnym.
Początkowo była niezbędna z powodu braku wykształcenia w nowych państwach, które powstały w Azji i Afryce.

Niedawno autor strony internetowej, Sherzad Mosa, wszedł do baru w Erbil, stolicy kurdyjskiego region Iraku i zaskoczyło go, że usłyszał, jak jakaś kobieta nazywa to “barem NGO”.

Więcej
Blue line

Wielka debata
o mistrzach manipulacji
Carl Zimmer


Życie pasożytów jest trudne. Powiedzmy, że jesteś tasiemcem, który żyje tylko w jelitach jednego gatunku rekina. Zaczynasz jako jajeczko w dorosłym tasiemcu. Twój rodzic uwalnia cię i garść innych jajeczek ze swojego ciała, a rekin-gospodarz wyrzuca cię z własnego ciała. Pływasz teraz po olbrzymim oceanie, który rozciąga się dokoła ciebie. Nie jesteś stworzony do wolnego życia na świecie. Jeśli nie dostaniesz się do innego gospodarza, nigdy nie osiągniesz dorosłości. Nie byle jakiego gospodarza, ale ryby. I nie byle jakiej ryby, ale jednego gatunku rekina. Innymi słowy, istnieje duże ryzyko, że zginiesz.

Więcej

Gwałciciele dzieci mieli być wolni,
a dziennikarze nie?
Burak Bekdil

Były prezydent Turcji, Abdullah Gul i jego żona, Hayrunnisa (pośrodku) podczas recepcji w sierpniu 2014 r. Pobrali się, kiedy ona miała 15 lat, a on 30.

Turcja jest oficjalnie największym na świecie więzieniem dla dziennikarzy. Ale rządząca partia islamistyczna zaproponowała nowe prawo, które uwolniłoby około 3 tysiące mężczyzn, którzy ożenili się z dziećmi, włącznie z tymi mężczyznami, którzy je wcześniej zgwałcili. Publiczne oburzenie przekonało konserwatywnych ustawodawców muzułmańskich, by zastanowili się nad tą propozycją prawną.

Muzułmanie ogólnie są zdezorientowani w sprawie dozwolonego wieku zawierania małżeństwa. Koran nie podaje konkretnego minimalnego wieku.

Więcej
Blue line

Unia Europejska nakazuje
prasie brytyjskiej cenzurę
Yves Mamou


Według Europejskiej Komisji Przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) – stanowiącej jedną z agend Rady Europy – prasa brytyjska jest winna wzrastającej mowie nienawiści i przemocy rasistowskiej. 4 października 2016 r. ECRI ogłosiła raport poświęcony Wielkiej Brytanii.
W raporcie czytamy m. in.:
"pewne tradycyjne media, szczególnie tabloidy... są odpowiedzialne za najbardziej obraźliwą, dyskryminującą i prowokacyjną terminologię. Na przykład „Sun” opublikowała w kwietniu 2015 r. artykuł zatytułowany Łodzie ratunkowe? Użyłbym kanonierek, żeby zatrzymać migrantów, w którym autor porównał migrantów do “karaluchów”...

Więcej

Dlaczego uchodźcy palestyńscy
różnią się od wszystkich innych?
Aron White

Szkoła UNRWA zorganizowała ceremonię gloryfikującą ataki nożownicze Palestyńczyków na Izraelczyków. Zdjęcie: Facebook.

Przez ostatnich kilka miesięcy przesiedlenie uchodźców było jedną z kluczowych spraw w polityce międzynarodowej. Koszmarny konflikt w Syrii zmusił ponad połowę obywateli tego kraju do ucieczki z domów, z 4,8 miliona uchodźcami, którzy przybyli do sąsiadujących krajów i milionem starającym się o azyl w Europie.
Narody Zjednoczone bardzo poważnie potraktowały sprawę przesiedlenia uchodźców, próbując przekonać kraje na całym świecie, by zobowiązały się do przyjęcia i osiedlenia tych ludzi.

Więcej
wwi_book

Podporządkować prawo Bogu,
czy bogów prawu?
Andrzej Koraszewski

Abp Henryk Hoser: Prawo Boże jest nadrzędne. Zaprzeczać temu, to tworzyć prawa niesprawiedliwe i niebezpieczne

Co chwila jakiś człowiek w błazeńskiej czapie przekonuje nas, że prawo stanowione nie może być ponad prawem boskim. Co chwila ktoś przekonuje, że coś może się zdarzyć tylko u nas, w Polsce. Setki tysięcy ludzi zginęły w tym roku, miliony straciły swoje domy, bo faceci w błazeńskich czapach kazali im walczyć o wyższość prawa bożego nad stanowionym. Walka o szariat, kalifat i podobne, to walka o wyższość prawa bożego nad stanowionym. Wcześniej Europa była zlana krwią walczących o różne interpretacje prawa bożego.      

Więcej

Iran, Hamas
i danse macabre
Khaled Abu Toameh

Iran przekazywał pieniądze Hamasowi, ponieważ ugrupowanie terrorystyczne podzielało dążenie Iranu do zniszczenia Izraela i zastąpienia go islamskim imperium. Stosunki pomiędzy Iranem a Hamasem załamały się kilka lat temu, gdy przywódcy Hamasu odmówili wsparcia dla popieranego przez Iran syryjskiego dyktatora Baszara Asada. Na zdjęciu powyżej: przywódca Hamasu Chaled Maszaal (z lewej) naradza się z irańskim „Najwyższym Przywódcą” Alim Chameneim w 2010 roku (źródło: Urząd Najwyższego Przywódcy)

Irańczycy i Hamas wykorzystują ostatnie dni administracji Obamy w celu przywrócenia dobrych stosunków i utorowania drogi dla Teheranu, żeby mógł jeszcze bardziej się wtrącać w konflikt izraelsko-palestyński.

 

Ośmielony przez ramowy układ nuklearny ze światowymi mocarstwami, Iran pozwala już sobie na ingerowanie w wewnętrzne sprawy Arabów, zwłaszcza Irakijczyków, Libańczyków, Syryjczyków, Jemeńczyków i niektórych krajów Zatoki Perskiej.

Obecnie wydaje się, że nieskuteczna polityka administracji Obamy na Bliskim Wschodzie wzmocniła apetyt Irańczyków, do tego stopnia, że są przekonani, że mogą poszerzyć swoje wpływy również na Palestyńczyków.

Ostatnie sygnały wskazują na to, że Iran i Hamas idą w kierunku swego rodzaju danse macabre - co z pewnością pozwoli Teheranowi na zostanie ważnym graczem w konflikcie izraelsko-palestyńskim.

Więcej

Lubię moje trupy
jak moje precelki. Solone.
Kathryn Meyers Emery

Czaszka i skrzyżowane piszczele w soli, via Pixabay

W niewielkiej ilości wolnego czasu, jaki mam, w ramach relaksu po długich dniach pracy nad dysertacją i pisaniem artykułów czytałam dużo ciekawych książek o żywności. Niedawno skończyłam The Third Plate  Dana Barbera i The Big Oyster Marka Kurlansky’ego. Lubię ten rodzaj książek, bo są tak zupełnie inne od tego, o czym czytam i piszę całymi dniami – dają miły odpoczynek. Zeszłego wieczoru jednak po raz pierwszy te książki o żywności i moja pasja archeologii śmierci nałożyły się na siebie. Czytam inną książkę Kurlansky’ego, pod tytułem Salt, w której jest historia i znaczenie użycia soli w historii ludzkości. Ponieważ książki Kurlansky’ego skupiają się głównie na zwyczajach żywieniowych i zmianie kulturowej, nie spodziewałam się ekscentrycznych spostrzeżeń o historii przechowywania zwłok i praktykach pogrze- bowych. Pod wpływem jego pracy zaczęłam się zastanawiać...

Więcej

“Allahu, zabij
odrażających chrześcijan”
Raymond Ibrahim

Abu Musab al-Barnawi, nowy przywódca islamistycznej grupy w Nigerii, Boko Haram, ogłosił, że chrześcijanie są teraz najważniejszym celem grupy terrorystycznej i że będą nadal “bombardować kościoły i zabijać chrześcijan… zaminowywać i wysadzać w powietrze każdy kościół, do którego możemy dotrzeć i zabijać wszystkich, których znajdziemy spośród obywateli krzyża”.

Przez cały sierpień odbywał się pokaz islamskiej nienawiści do chrześcijan. Wkrótce po zabiciu 80-letniego księdza katolickiego we Francji przez muzułmanów, którzy wtargnęli do jego kościoła podczas mszy, 16-letni muzułmanin, syn duchownego islamskiego żyjącego w Belgii, nagrał film wideo i zamieścił go na mediach społecznościowych. Na filmie idzie główną ulicą belgijskiego miasta Verviers podczas ramadanu i modli się do Allaha: "Allahu, zabij podłych chrześcijan. Allahu, zabij ich do ostatniego...." Według ministra imigracji, Theo Franckena:

"Jest oczywiste, że jego ojciec, imam, promuje takie idee nie tylko wśród wojowników, by dołączyli do walki w Syrii, ale kierując to do własnych dzieci. Młody człowiek, który występuje w filmie, odzwierciedla poglądy ojca i ja rozumiem i wczuwam się w wielką troskę, jaką żywią wobec tego zjawiska mieszkańcy miasta”.

Ostatnio informowano, że nakaz deportacji tego imama jest zaskarżony do wyższej instancji.

Więcej
Blue line

Mieszane reakcje arabskie
na klęskę pożarów w Izraelu
Z materiałów MEMRI

Izraelsko arabska strona Facebooka Alarab.net zamieściła baner z napisem \

Pożary szaleją w Izraelu. Jak dotąd nie było ofiar śmiertelnych, zniszczonych jest ponad 32 tysiące arów lasów, całkowicie zniszczonych jest 527 domów, 35 osób zostało zatrzymanych pod zarzutem umyślnych podpaleń. W świecie arabskim wydaje się dominować radość, są również reakcje potępienia tej radości i akcje pomocy dla poszkodowanych.

Więcej

Wojna o tytuł
chorążego pokoju
Andrzej Koraszewski


Aleppo kona, zmasowane ataki lotnicze, nie ma już żadnego czynnego szpitala, w oblężonym mieście brak wody, żywności, leków. Półtora roku temu, w lipcu 2015, pisałem o dramacie tego miasta. Wojna w Aleppo trwa już pięć lat. Wszyscy zapewniają, że walczą o pokój. Przypominam rozdział z mojej książki „Wszystkie winy Izraela”. Niestety, nie stracił aktualności.

Więcej
Blue line

Rozum i Wiara.
Część XIV.
Lucjan Ferus


Rozum: Ciekawy jestem jaką to dzisiaj wypatrzyłaś szczególną okazję do naszej rozmowy? Znając cię przypuszczam, że jest jakiś „głębszy” powód dzisiejszego spotkania, mam rację?

Wiara: W tym akurat masz! Otóż okazja do rozmowy jest wyjątkowa!A właściwie była, lecz nie miałam czasu na rozmowy z tobą.Nie wiem czy śledzisz te bardzo ważne wydarzenia dla ludzkości, albo przynajmniej jesteś ich świadomy, lecz tak się składa, że tydzień temu zakończył się Rok Miłosierdzia, a za ponad miesiąc skończy się Rok Jubileuszowy, czyli Nadzwyczajny Rok Święty, ogłoszony już wcześniej przez papieża Franciszka.

Więcej

Strach przed prezydenturą
Trumpa jest  przesadny
Mansour Al-Hadj

Mansour Al-Hadj (Aafaq.org)

Kilka dni przed prezydenckimi wyborami w USA, Mansour Al-Hadj, liberalny dziennikarz urodzony w Arabii Saudyjskiej i mieszkający w USA, opublikował artykuł na liberalnej, arabskojęzycznej witrynie internetowej, Aafaq.org, pod tytułem: “Trumpofobia – dlaczego nie niepokoję się o prezydenturę Trumpa”.  


Al-Hadj wezwał w nim również muzułmanów do założenia globalnej organizacji reprezentującej całe spektrum poglądów muzułmanów, by zajęła się interpretowaniem islamu.

Więcej

Złożoność
i artefakty poznawcze
Sam Harris i David Krakauer


Sam Harris przeprowadził długi wywiad z profesorem Davidem Krakauerem, który zajmuje się badaniem ewolucji inteligencji na ziemi. Profesor Krakauer, biolog, specjalista z dziedziny matematycznych aspektów genetyki, jest obecnie dyrektorem projektu Complex Systems przy Santa Fe Institute. Poniżej przedstawiamy fragment tego wywiadu dotyczący artefaktów poznawczych.

Więcej

Terroryści islamscy
nie są biednymi analfabetami
Giulio Meotti


Terroryści wydają sie być modelami pomyślnej integracji. Mohammed Bouyeri (po lewej), marokańsko-holenderski terrorysta, który zastrzelił filmowca Theo van Gogha, a następnie dźgnął go nożem i podciął mu gardło w 2004 r., "był dobrze wykształconym człowiekiem z dobrymi perspektywami [na przyszłość]” – powiedział Job Cohen, burmistrz Amsterdamu.

Więcej

Homo floresiensis
“Hobbit” w Internecie
Jerry Coyne


Chciałem tylko powiadomić was o nowym Massive Open Online Course (MOOC) o Homo floresiensis, na który zwrócił mi uwagę czytelnik Dermot C. Jak może pamiętacie, nowe metody datowania pokazały, że ten malutki, zaledwie metrowy hominin wymarł około 50 tysięcy lat temu, nie zaś, jak sądzono najpierw, 12 tysięcy lat temu, a przybył na Flores (Indonezja) między 70 a 100 tysięcy lat temu. Znaleziono także kolejne okazy, co pokazuje wyraźnie, że pierwszy okaz nie był zdeformowaną lub chorą jednostką, ale był członkiem rzeczywistego i bardzo małego gatunku homininów. (Ich mózgi były mniej więcej rozmiarów mózgów dzisiejszych szympansów.) Nie jest jeszcze jasny ich związek filogenetyczny z nowoczesnym H. sapiens...

Więcej

Podpalacze i zapomniany rozdział
narodzin Izraela
Andrzej Koraszewski

Dzisiejszy zachodni antysyjonizm w Poslce był dobrze rozwinięty już w 1968 roku.

Przed rokiem Piotr Ibrahim Kalwas przepowiadał, że moja książka ściągnie na mnie burzę. Tymczasem czytało ją wielu poszukiwaczy win Izraela i nic. Kilka życzliwych recenzji w Internecie, mnóstwo ogromnie sympatycznych reakcji czytelników, a burzy z piorunami jak nie było, tak nie ma.
Może ci, do których ta książka była głównie adresowana, w duchu się ze mną zgadzają i tylko dla chleba powielają niesprawdzone i krzywdzące plotki o Izraelu, bo redakcje niczego innego nie chcą, a może jest jeszcze inaczej. Kto to może wiedzieć.

Więcej
Biblioteka

Czy mężczyźni są bardziej
kreatywni niż kobiety?
Kh Kim


Dziewczynki i chłopcy rodzą się z równym potencjałem kreatywności. Ale to jest świat mężczyzn! – kobiety nie mają być kreatywne. Mają być „ładne i uśmiechnięte”. Ale w jaki sposób Maria Skłodowska-Curie stała się najbardziej kreatywną kobietą w historii? 

Czym jest kreatywność? Kreatywność jest procesem tworzenia czegoś wyjątkowego i pożytecznego, a udanym rezultatem tego procesu jest innowacja. Nagroda Nobla jest najwyższym symbolem osiągnięć innowacyjnych. Chociaż kobiety stanowią ponad 50% populacji świata, tylko 5% wszystkich laureatów Nagrody Nobla to kobiety. Maria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla i jedyną kobietą w historii, która zdobyła ją dwukrotnie.   

Moje badania pokazują, że kobiety i mężczyźni rodzą się z równym potencjałem kreatywności.

Więcej

Sadat w Jerozolimie
Wspomnienia byłego doradcy
Menahem Milson

Konferencja prasowa z Sadatem. Po lewej, premier Izraela, Menahem Begin. Autor jest za Sadatem po prawej.  <br />

Dziewiętnastego listopada 2016 r. przypadała 39. rocznica historycznej wizyty egipskiego prezydenta, Anwara Sadata, w Izraelu. Autor, doradca naukowy MEMRI, profesor Menahem Milson, który jest Profesorem Emerytem literatury arabskiej na Hebrajskim Uniwersytecie w Jerozolimie, był w owym czasie doradcą ds. arabskich izraelskiego zarządu wojskowego na Zachodnim Brzegu i miał bezpłatny urlop z Uniwersytetu. Rząd mianował go izraelskim adiutantem Sadata podczas tej wizyty.

Więcej
Blue line

Intronizacja Chrystusa,
czyli powiedzcie Allahu akbar
Andrzej Koraszewski


Mogę być w błędzie, ale coraz bardziej odnoszę wrażenie, że coś, co wydaje się zaledwie cyrkiem, jest sprawą znacznie bardziej niebezpieczną niż mogłoby się wydawać. Ludzie biegający po mieście w czerwonych pelerynach z podobizną Jezusa na plecach, zawierzanie i okadzanie, ledwie zauważone wezwania do podporządkowania państwa religii.
Odzwyczajeni od zagrożenia teokracją wzruszmy ramionami, czasem wybuchamy śmiechem, nawet nie wyobrażając sobie, że chrześcijańscy duchowi przywódcy mogą patrzeć z zazdrością na swoich muzułmańskich kolegów.

Więcej

Cicha wojna A F P
przeciw Izraelowi
Yves Mamou


Piętnastego lipca 2016 r., po tym jak ciężarówka staranowała i zabiła 84 ludzi w Nicei we Francji, Agence France Presse (AFP) opublikowała relację zatytułowaną „Kiedy pojazdy stają się bronią”.  Deklarowała w niej, że jest obowiązkiem dużej agencji informacyjnej, takiej jak AFP, wyliczenie dla swoich klientów przykładów krajów, które cierpią z powodu terroryzmu pojazdami. W sprawie Izraela w trzecim akapicie tej relacji czytamy: “W Izraelu i na terytoriach palestyńskich taranowanie samochodami występowało często podczas fali przemocy, w której od października zeszłego roku  zginęło 215 Palestyńczyków, 34 Izraelczyków, dwóch Amerykanów, Erytrejczyk i Sudańczyk". Nieznający sytuacji czytelnik mógłby zrozumieć, że w Izraelu i na terytoriach palestyńskich Żydzi i muzułmanie – lub Izraelczycy i Palestyńczycy – zabawiają się używaniem swoich pojazdów do zabijania niewinnych przechodniów.

Więcej

A genomy ciągle
kurczą się…
Carl Zimmer

Przeżycie skoczkowatych jest uzależnione od bakterii. Niektóre z tych bakterii mają najmniejszy jak dotąd zaobserwowany genom. Zdjęcie copyright Alex Wild.

Oto kilka liczb o DNA – kilka dużych, a potem kilka bardzo małych. Ludzki genom zawiera około 3,2 miliarda par zasad. W zeszłym roku [2012], naukowcy z University of Leceister wydrukowali tę sekwencję w 130 olbrzymich tomach wielkości książki jako eksponat muzealny.

Zabrałoby niemal do końca stulecia przeczytanie ich od początku do końca. Typowy gen składa sie z kilku tysięcy zasad. Genom człowieka zawie- ra około 21 tysięcy genów, które kodują białka.

Więcej

Amerykańska reakcja walki,
ucieczki i przerażenia
Liat Collins

Wycięta z tektury postać Donalda Trumpa sfotografowana w wynajętym przez media samolocie z zegarem odliczającym czas do wyborów, pokazywana na początku miesiąca…  (zdjęcie: REUTERS)

Najlepszą analogią, jaką słyszałam o wyborach prezydenckich w USA, była sytuacja, kiedy pierwszy i drugi pilot są niezdolni do prowadzenia samolotu i personel pokładowy szuka kogoś, kto przejąłby stery. Jeden z pasażerów ma licencję pilota, ale nieszczęsną historię rozbijania się przy lądowaniu; inny nie ma doświadczenia, ale jest przekonany, że uda mu się, jeśli dostanie szansę.

Więcej
Dorastać we wszechświecie

Awangarda umysłowego
proletariatu
Marcin Kruk

Nasze przesłanie brzmi:
”nie” i “nie”
Khaled Abu Toameh

Azyl ignorancji.
Część III.
Lucjan Ferus

Gwiazda Dawida staje się
w Niemczech swastyką
Giulio Meotti

Do posłanki
co dyskutować chciała
Andrzej Koraszewski

Rocznica rzekomo "pokojowego
państwa palestyńskiego"
Elder of Ziyon

Dlaczego rośnie liczba wilków,
a maleje lwów?
Matt Ridley

Neo-osmańskie plany
Erdogana
Burak Bekdil

Czy Żydzi są bardziej
kreatywni niż Azjaci?
KH Kim

Palestyńczycy – poparcie
czy negacja? Jest inna droga.
Sheri Oz 

Strzeż się pełzającego
religijnego faszyzmu w Azji
Seth Frantzman

Szaleństwo zakupowe Kataru,
by kupić i wyprzeć Zachód?
Giulio Meotti

Złość i lęki
nie znają logiki
Andrzej Koraszewski

Ukradkowy dżihad Erdogana
przeciwko Zachodowi
Burak Bekdil

Europa powraca
do praw o bluźnierstwie
Douglas Murray

Blue line
Polecane
artykuły

Czego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchniNiewolnictwo seksualneMiłość teoretycznie przyzwoitychPsy nie idą do NiebaProblem zielonych strachówAntysemiccy ŻydziNowy gatunek homininów na czołówkach gazet.Moc Chrystusa zmusza cię


Technika, konsumeryzm i papież


W obronie pesymizmuTracąc moją religię?Ewolucja pomogła im...Konstytucyjni demokraciPAP ma Alę, Ala ma Hamas


HomeopatiaWięcej żywnościKiedy słowa zabijają?Uprawy GMOZderzenie barbarii