Prawda

Wtorek, 6 października 2015 - 18:16

« Poprzedni Następny »


Youtube

Najnowsze filmy
Najczęściej oglądane
youtube - ikona

Agnostyk czy ateista?


Andrzej Koraszewski 2013-12-05


Kim pan jest — zapytała mnie młoda medialna dama — agnostykiem czy ateistą?

Odpowiedziałem bez wahania , że ateistą, a potem, pisząc uzasadnienie tego wyroku musiałem się jednak zastanowić. Dlaczego jestem bardziej ateistą niż agnostykiem? Pierwszy argument jest natury społecznej. Osławione „nie wiem" agnostyka wydaje się być ucieczką przed dyskusją. „Nie wiem, dajcie mi spokój." Agnostycyzm bywa azylem człowieka zmęczonego, ale również schronieniem oportunisty.


W polskim Sejmie mamy kilka, czy też może kilkanaście osób, które zdecydowały się na śluby kościelne po wielu latach małżeństwa. Agnostycyzm ułatwia hipokryzję. Ateizm jest niewiarą z podniesionym czołem. Jest również czymś innym niż antyklerykalizm. Antyklerykalizm jest formą niechęci wobec Kościoła politycznego, wobec skorumpowanej warstwy kapłańskiej, czasem wobec totalitaryzmu zorganizowanej religii, próbującej podporządkować sobie całe życie jednostki. Jest wielu głęboko wierzących antyklerykałów, ale zdarzają się agnostycy, którzy nie są antyklerykałami (bywają nawet prokościelnymi politykami.) Ateista odmawia wiary w istnienie jakiekolwiek istoty „wyższej".

Czy to oznacza, że ateista wie, że ma jakieś dowody na nieistnienie boga? Oczywisty absurd. A jednak ateista nie wypowiada swojego „nie wiem" w sposób nabożny. Ateista powiada: nie wiem i nie mogę wiedzieć czy bóg jest, czy go nie ma, ale samo pytanie jest bzdurne, bo nie ma najmniejszych powodów do zastanawiania się nad tym pytaniem. Nie interesują mnie dowody na nieistnienie boga, jeśli nie ma powodów (o dowodach nie wspominając) do rozważania czy jest.

Czy jest to zatem dogmatyczne założenie, że boga nie ma? Tak chcą widzieć ateistów zniecierpliwieni wierzący. Ateiści to tacy sami dogmatycy jak my, albo jeszcze gorsi, to fanatycy broniący dogmatu o nieistnieniu.

Agnostyk ma z tymi klientami święty spokój. Wzrusza ramionami, powiada „nie wiem". Ilu jest tych niedowiarków, niewierzących, sceptyków, bezbożników, agnostyków? Zapewne wielokrotnie więcej niż zdeklarowanych ateistów. Ateizm odmawia ucieczki w milczenie, uważa, że konfliktu między religią i wiarą nie wolno chować pod dywan, że prawo do swobody wyznania jest gwałcone, jeśli dominujący Kościół ma prawo do indoktrynowania dzieci w państwowych przedszkolach i szkołach, że rozdział Kościoła i państwa jest fundamentem demokracji, że religia i instytucje religijne nie mogą być poza prawem i poza krytyką.

Słowo „ateista" ma złą sławę, jest niemal wyzwiskiem (również w ustach niektórych agnostyków). Ponieważ w wyobrażeniach wierzących wszelkie dobro pochodzi od (mojego) boga, ateista jest z definicji amoralny, zły, niezdolny do odróżniania dobra i zła. Krótko mówiąc ateista to amoralny dogmatyk, wcielenie szatana. Tymczasem agnostyk to cichy sąsiad, który może grzeszy, ale nikomu nie przeszkadza, czasem nawet pomaga, jest zdecydowanie lepszy od wierzącego antyklerykała, o ateiście nie wspominając.

Czy bóg przekazał ludziom święte księgi, czy był potop, czy był płonący krzak, czy morze się rozstąpiło, czy z nieba leciała kasza, czy Jezus robił cuda? Agnostyk konsekwentnie powtarza swoje „nie wiem". Ateista odpowiada: to nie są pytania, to są ukryte twierdzenia o rzekomych faktach. Żaden z tych faktów nigdy nie znalazł potwierdzenia.

Czy bóg był konieczny do stworzenia świata i do stworzenia życia? Uzbrojony w nowoczesną naukę ateista odpowiada: nie mamy żadnego powodu, by sądzić, że w procesy te ingerowała jakakolwiek istota wyższa. Nie ma tu żadnego dogmatu o nieistnieniu, ale osławione „nie wiem" wypowiedziane jest zupełnie inaczej: kiedy oglądam świat, ta hipoteza (o istnieniu jakiegoś boga) nie jest mi do niczego potrzebna.

W tej sytuacji obrońcy wiary nie rezygnując z zarzutu dogmatyzmu, dorzucają zarzut arogancji. Ileż pychy i arogancji musi mieć człowiek, który powiada, że mu hipoteza o istnieniu jakiegoś boga nie jest do niczego potrzebna.

Faktycznie „nie wiem" agnostyka jest pełne pokory. Może byłaby to pokora urzekająca, gdyby nie była tak wszechstronnie i bezwzględnie wykorzystywana.

Jak pisze John Shook :

"...człowiek religijny ogłaszał swoją absolutnie pewną wiedzę w sprawach wiary, ateista mógł co najwyżej przyznawać się do sceptycznej ignorancji" Współcześnie jednak to ateistę oskarża się o dogmatyzm".

Shook przypomina, że w 1860 roku Thomas Huxley popularyzował pojęcie „agnostycyzmu" jako przeciwieństwo greckiego pojęcia „gnozy" (wiedzy). Agnostyk przyznaje się do braku wiedzy, w kwestii realności jakiejś „istoty wyższej". Ateista mówi to samo: nic mi nie wiadomo o żadnym bogu, a w krasnoludki też nie wierzę. W związku z liczebną przewagą wierzących w realność „istoty wyższej" nad wierzącymi w krasnoludki, zarzut arogancji jest potężnie wzmocniony przez samą wielkość populacji oburzonych.

Genezy zarzutu dogmatyzmu John Shook doszukał się w 11 wydaniu Encyclopaedia Britannica, gdzie w 1911 roku wprowadzono rozróżnienie między „dogmatycznym ateizmem" i „sceptycznym ateizmem", przy założeniu, że ten pierwszy „zdecydowanie zaprzecza istnieniu boga" a ten drugi „nie wierzy w zdolność ludzkiego umysłu aby mógł odkryć istnienie boga". W ten sposób wielu agnostyków może dziś twierdzić, że odrzucają dogmat ateizmu i dogmaty wiary.

Definiując się jako ateista a nie zaledwie agnostyk, gwiżdżę na zarzut dogmatyzmu, który wyłącznie ukazuje trudności niektórych ludzi z posługiwaniem się logiką. Muszę natomiast z pewną dozą powagi potraktować zarzut arogancji. Czy mam rację, że ten zarzut arogancji ukrywa żądanie powstrzymanie się od krytyki religii?

Publikacje, prezentujące dowody ukrywania przez Kościół katolicki przestępców gwałcących dzieci, to arogancki, bezprzykładny atak na Kościół; żądanie wycofania religii z państwowych szkół to arogancki atak na Kościół; prezentowanie argumentów ilustrujących konflikt między nauką i religią, to aroganckie ataki na religię.

Zachodnie instytucje religijne wydają się być gotowe na pewną tolerancję wobec enigmatycznego „nie wiem". Powiedzenie „nie wiem, ale religia wydaje mi się sprzeczna z wszystkim co wiem i nie zamierzam zamykać oczu na zbrodnie popełniane z imieniem takiego lub innego boga na ustach" to już jest bezprzykładna arogancja.
Agnostyk, niewierzący, bezwyznaniowy - nie dziękuję. W obliczy tych zarzutów o arogancję tym bardziej zdecydowanie wole przedstawiać się jako ateista.
* Pierwsza wersja tego artykułu ukazała się na łamach Racjonalisty w grudniu 2010 roku.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Moje 3 grosze. Lucjan Ferus 2013-12-23


Dystrakcja
Ja: Wejdź wreszcie, bo chcę okno zamknąć.
Hili: Nie mogę, bo tam coś ćwierka.

Więcej

Wiara kontra fakty
Andrzej Koraszewski


Książka Jerrego Coyne pisana była po części w Dobrzyniu nad Wisłą, co w dorzeczu Wisły, czyni ją jeszcze bardziej interesującą. Ta książka podejmuje pytanie roztrząsane już wielokrotnie, czy naukę i religię dzieli nieprzezwyciężalny konflikt? Jerry Coyne, światowej sławy biolog ewolucyjny, odpowiada na to pytanie twierdząco. Ten konflikt dotyczy pojęcia prawdy. Trawestując słowa księdza Tischnera, stoimy przed pytaniem, czy święta prawda, to więcej niż prawda, czy guzik prawda? Wielu ludzi chciałoby jakoś pogodzić naukę i religię, czasem sami są wierzący i nie mają ochoty rozstawać się z wiarą, czasem są ateistami i uważają, że mówienie o konflikcie prowadzi do niepotrzebnych zadrażnień.

Więcej

Przyślijcie klownów
Liat Collins

Klowni [Illustrative]. (zdjęcie: REUTERS)

Czasami trudno się nie śmiać. Jak wtedy, kiedy przysyłają klownów. Ci konkretni klowni przybyli niedawno z Hiszpanii, żeby protestować przeciwko polityce Izraela obok tego, co nazywają Murem Apartheidu pod Jerozolimą i nie jest przesadą powiedzenie, że byli gotowi rzucić wszystko dla tej sprawy. Ubrani tylko w czerwone nosy pozowali przed murem w nadziei, że zwrócą na siebie uwagę. I faktycznie, udało im się.

Ich czerwone nosy zamieniły się w czerwone twarze z powodu reakcji Palestyńczyków.

Według doniesienia Ynet hiszpańscy aktywiści otrzymali wirtualny policzek (a przy ich braku ubrań nie jestem pewna, czy powinni nadstawić drugi).

Ci ekshibicjonistyczni aktywiści wywołali gniew konserwatywnych Palestyńczyków, którzy skrytykowali ich głośno za „odrażający” brak szacunku okazany przez tę grupę.

Sądząc po strategicznie umieszczonych rękach (oszczędzę wam zdjęcia) ta ośmioosobowa grupa składała się z siedmiu mężczyzn i jednej kobiety. Podobno spędzili poprzedni tydzień występując na ulicach Betlejem, Ramallah i wschodniej Jerozolimy – prawdopodobnie byli ubrani, bo inaczej ich zawadiacki akt zauważono by wcześniej.

Więcej
Blue line

Czy wczesne homininy
miały dusze?
Jerry A. Coyne

Profesor Lee Berger z repliką czaszki H. naledi.(AFP Photo/Stefan Heunis)

Wśród “Artykułów, które nigdy nie powinny były być napisane” poczesne miejsce zajmuje tekst pod tytułem: “Did Neanderthals have souls?” [Czy Neandertalczycy mieli dusze?”] napisany przez Ruth Graham  i opublikowany w “Atlantic”.
Pytanie, kiedy i w którym gatunku homininy otrzymały duszę, jest interesujące głównie dlatego, że jest tak beznadziejnie głupie i pokazuje nie tylko konflikt między wiarą a faktem, ale także rodzaj idiotycznych kwestii, za rozważanie których teolodzy dostają pieniądze.
Wielu teologów nie tylko zapewnia, że dusza istnieje, ale także, że ludzie są jedynym gatunkiem, który ją posiada.

Więcej

Syria składa się
z wielu narodowości
Geoffrey Clarfield i Salim Mansur

Muzaffar Salman/ Associated Press Syryjczycy trzymają portrety prezydenta Baszara al-Assada i prezydenta Rosji Władimira Putina podczas demonstracji w Damaszku w 2012 r.

Kanadyjczycy szykują się do nadchodzących wyborów federalnych i kryzys uchodźców syryjskich zajmuje dużo miejsca w platformach wyborczych trzech głównych partii. Niemniej żadna z tych partii nie zatrzymała się na moment, żeby zadać fundamentalne i historyczne pytanie, odpowiedź na które powinna naświetlać wszelką politykę wobec Syrii i eksplozji uchodźców starających się dostać do naszych brzegów: czym jest Syria i kim jest Syryjczyk?

Więcej
Blue line

Ekumeniczny amoralny
symbolizm
Andrzej Koraszewski

Sklep z ekwipunkiem dla uciekinierów do Europy w mieście Izmir w Turcji .  Zdjęcie: Tyler Hicks/The New York Times

Mity wspierają się na symbolach, a na symbole ludzie reagują jak pies Pawłowa. Miliony kojarzą dziś problem uchodźców ze zdjęciem zwłok małego dziecka wyrzuconych na brzeg morza. To zdjęcie symbolizuje dramat uciekinierów ze strefy wojny. Nie, nie tych, którzy od lat gdzieś w Syrii, Turcji czy Jordanii śpią pod gołym niebem, głodni i pozbawieni wszelkiej pomocy, ale tych, których stać było na zapłacenie bajońskich sum szmuglerom, żeby dotrzeć do wybrzeży Europy.

Sumienie obudziło się nagle i niespodziewanie, kiedy setki tysięcy ludzi pojawiły się  na granicach Unii Europejskiej, i zostało natychmiast potrząśnięte zdjęciem martwego dziecka. Dopiero teraz Europa wyciągnęła rękę do potrzebujących, kierując się swoim amoralnym symbolizmem.

Więcej

Doradztwo religijne
i religioznawcze XX
Lucjan Ferus


W mediach aktualnie królują dwa tematy, którym poświęca się najwięcej czasu antenowego: ogólnoeuropejski problem uchodźców z muzułmańskich krajów i tzw. „złoty pociąg” z Wałbrzycha. Ani w jednym, ani w drugim przypadku nie szykuje się szybkie rozwiązanie problemu. A wręcz odwrotnie: z napływających co dzień nowych informacji wynika, iż oba te problemy komplikują się coraz bardziej i sukcesywnie zwiększają zasięg oddziaływania. Dość tych dygresji, dzwoni pierwszy zainteresowany lub zainteresowana.

Więcej
Biblioteka

Przemówienie premiera Izraela
w ONZ
Benjamin Netanjahu


Publikujemy pełen tekst wystąpienia Benjamina Netanjahu z 1 października 2015 roku na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Uważamy, że niezależnie, czy ktoś ma sympatię do obecnego rządu izraelskiego, czy jest wobec niego krytyczny, z tym przemówieniem warto się zapoznać, gdyż żadne dziennikarskie streszczenie nie odda jego całej treści.
W swoim przemówieniu izraelski premier wyjaśnia, dlaczego jego rząd jest głęboko przeciwny umowie z Iranem, jakie jest jego stanowisko wobec roszczeń Palestyńczyków i jak widzi Organizację Narodów Zjednoczonych.

Więcej

Jesienne płazy
bezogonowe
Greg Mayer

Ropuchy amerykańskie tuż poza Greenquist Woods, Kenosha, Wisconsin, 17.ix.2015. Jest ich wyraźnie sześć, te same, co w “Spot the toads“.

W poprzednim poście tutaj w WEIT informowałem o kilku ropuchach i namalowałem żółwia, którego uratowałem ze schodów i studzienek przyokiennych, a potem wypuściłem na wolność ostatniej wiosny. Wspomniałem wówczas, że systematycznie sprawdzam te miejsca, szczególnie głębokie studzienki po zachodniej części budynku, w którym mam gabinet, ponieważ jest naprzeciwko stawu i lasu i zwierzęta wychodzące z lasu regularnie w nią wpadają. Na początku semestru, wcześnie we wrześniu, wziąłem więc moją grupę studentów zoologii kręgowców i zbadaliśmy studzienki przyokienne.

Więcej

Dlaczego małpki morskie
kochają sól?
Ed Yong

Artemia. Credit: Hans Hillewaert (CC BY-SA 4.0)

Raz za razem mikroby otwierały drzwi zwierzętom, pozwalając im korzystać z nisz, które w innym wypadku byłyby dla nich niedostępne z powodu ich zasadniczej “zwierzęcości”. Przez dostarczanie składników odżywczych, których nie ma w soku roślin, bakterie pozwoliły pewnym owadom na przeżycie na diecie składającej się wyłącznie z soku roślinnego, zamieniając je w zmorę zieleni i szklarni na całym świecie.

Więcej

Arabia Saudyjska
i jej pięć minut w mediach
Andrzej Koraszewski

Warszawski meczet ufundowany za pieniądze nieznanego sponsora z Arabii Saudyjskiej. Dociekanie jaki właściwie islam będzie promowany w tym meczecie wydaje się być nietaktem. Czy będzie to może sufizm? Wątpliwe. A czy może to być wahabizm?

Zadeptanie pond 700 osób podczas pielgrzymki do Mekki stało się wiadomością niemal równie głośną jak aresztowanie w Jerozolimie chłopca rzucającego kamieniami w żołnierzy, a pochodzącego ze znanej rodziny palestyńskiej gwałtownych protestantów.

Ponad 700 zadeptanych wiernych przytłumiło wiadomość o uzyskaniu przez Arabię Saudyjską ważnej pozycji w Radzie Praw Człowieka ONZ .

Więcej
Blue line

Dzisiaj przechodzę
na emeryturę
Jerry A. Coyne


Zanim ci, którzy lubią tę stronę, zaczną się martwić, że nie będę tu dłużej pisał, pozwólcie, że wyjaśnię. Nie to mam na myśli mówiąc o emeryturze. Tutaj będę publikował teksty jak zwykle, chociaż dzisiaj będą tylko dwa posty. Od 16:30 czasu Chicago przechodzę na emeryturę w konwencjonalnym tego słowa rozumieniu – chodzi o moją pracę na University of Chicago. Podczas snu w Polsce (gdzie jest siedem godzin różnicy czasu z Chicago), przekształcę się z Profesora w Emerytowanego Profesora (lub na tej stronie, Emerytowanego Profesora Kota Sufitowego).

Więcej

Podstawowa ochrona
przed terroryzmem
Artykuł redakcyjny JP

Rzucający kamieniami Palestyńczyk podczas starć z armią izraelską we wsi Duma na Zachodnim Brzegu. (Zdjęcie: REUTERS)

Alexander Levlovitz, 64 lata, nie zginął w wypadku samochodowym w niedzielę wieczorem, jak donosiły niektóre, nadmiernie ostrożne media. Levlovitz, jadący do domu w Jerozolimie z obiadu w Rosz Haszana, został z zimną krwią zamordowany przez rzucających kamieniami Arabów, którch zamiar z pewnością nie był niewinny.
Ci, którzy rzucają kamieniami w ludzi, są terrorystami w każdym znaczeniu tego słowa i zamierzają zranić – najchętniej śmiertelnie, jeśli im się tylko “uda”.
Rzucanie kamieniami w jadące pojazdy jest nieodmiennie ciężkim przestępstwem z premedytacją. Nie ma pacyfistycznych miotaczy kamieni.

Więcej
Blue line

Mrożąco
symboliczna Islandia
Sarah Honig


Bojkot, jaki władze miejskie Reykjaviku ogłosiły na wszystkie produkty izraelskie (a potem niezdarnie wycofały się z tego, by obejmował tylko towary z „okupowanych terytoriów”) zawsze był bezsensowny w kategoriach praktycznych. Jego znaczenie jednak było niesłychanie przygnębiające na poziomie moralnym.
Islandia jest mrożącym symbolem zjawiska większego niż jej własna, maleńka rola w sprawach świata.Ta samotna, owiana wiatrami wyspa – siedząca okrakiem na punkcie łączącym oceany Atlantycki i Arktyczny jak również płyty tektoniczne północno- amerykańską i europejską – jest tak oddalona od narodu żydowskiego, państwa żydowskiego i całego Bliskiego Wschodu, jak to możliwe.

Więcej

Czy ludobójstwo
jest miłe Bogu?
Andrzej Koraszewski

Błogosławiony Junipero Serra

W Ameryce papież Franciszek wzbudził nadzieję bliskowschodnich chrześcijan, że podejmie problem ludobójstwa chrześcijan w Iraku i Syrii. Nadzieje okazały się płonne. Chociaż podczas przemówienia w Kongresie papież zwrócił uwagę na możliwość popełniania zła pod świętymi sztandarami, ostrzegając równocześnie przed grozą redukcjonizmu.

Więcej

Złożona praca konstrukcyjna
prostych gąbek
Ed Yong


Gąbki są zwierzętami, które w niewiarygodnym stopniu robią wrażenie przedmiotów nieożywionych. Nie mają układu nerwowego, trawiennego ani krążeniowego. Nie są w żaden sposób symetryczne – nie ma lewej strony i prawej, przodu i tyłu. A ich ciała składają się z dwóch tylko warstw komórek otaczających galaretowate wypełnienie. Przy tak prostym planie ciała można by się spodziewać, że gąbki będą zwiotczałe i miękkie. W rzeczywistości jednak potrafią być solidne i twarde, bo ich galaretowaty środek często pełen jest mikroskopijnych kawałków z twardych minerałów... 

Więcej

Odpowiedź na pytanie
o porażkę kulturową Arabów
Richard Landes


Często opłakiwałem brak arabskiego samokrytycyzmu (i nadmiar żydowskiego samokrytycyzmu). Rok temu dziennikarz libański Hisham Melhem napisał druzgocący artykuł o obecnym krachu kultury arabskiej w całym świecie arabskim. Powtarza kilkakrotnie, że nie da się tego wyjaśnić żadnym pojedynczym czynnikiem. Poniżej przytaczam jego artykuł z próbą pokazania, jak dynamika honoru-hańby w szczególnie patologicznej postaci, jaką przybrała w świecie arabskim od czasu zwycięstw Izraela przeciwko napaściom arabskim, doprowadziła do tego dna.

Więcej

Czy ludzie
nadal ewoluują?
Jerry A. Coyne


Za każdym razem, kiedy mam wykład dla publiczności o ewolucji, nieodmiennie dostaję pytanie: „Czy ludzie nadal ewoluują?” Tym, o co właściwie pytają, jest: czy stajemy się bystrzejsi, wyżsi, przystojniejsi i tak dalej. No cóż, jeśli chodzi o te cechy, zawsze odpowiadam: „Nie mam pojęcia”, ale ludzie nadal ewoluują, choć w sposób, który większości ludzi nie podnieca.

Więcej

Śmierć
egipskiego dramaturga
Andrzej Koraszewski

Ali Salem (26 lutego 1936 -22 września 2015)

Zmarł Ali Salem, jeden z najbardziej znanych egipskich dramaturgów. Pisarz, satyryk, komentator polityczny, którego starsze pokolenie Egipcjan pamięta zapewne lepiej niż młodsze, bo od 20 lat był wykluczony ze związku pisarzy egipskich, filmowcy przestali robić filmy w oparciu o jego sztuki, stacje telewizyjne zapraszały go rzadko i niechętnie.

Jak donosi wikipedia, „Ali Salim znany był z kontrowersyjnego poparcia dla współpracy z Izraelem.”

Więcej
Kartka 1

Doradztwo religijne
i religioznawcze. Część XIX
Lucjan Ferus


Zanim zacznę swoje „doradzanie”, przeglądam czasami zaległe tygodniki. Znalazłem właśnie w jednym z nich ciekawy artykuł na temat czekających nas zmian pogodowych. Otóż uczeni  na podstawie wieloletnich obserwacji, zauważyli korelację miedzy ilością plam na Słońcu, a średnią temperaturą na Ziemi. Według nich już od przyszłego roku Słońce stanie się „leniwe”, z małą ilością plam, a temperatura na Ziemi zacznie się obniżać. Apogeum tego ochłodzenia ma przypaść na 2022 r., kiedy to nawet Bałtyk ma zamarznąć, jak się to już zdarzało. W tym artykule nazwano to „małą epoką lodowcową”. Ciekawa wizja! Jak to się ma do przyjętej już teorii ocieplania się naszego klimatu?

Więcej

Problem uchodźców
w prasie arabskiej
Z materiałow MEMRI

\

Kryzys uchodźców syryjskich, napływających obecnie do Europy, wywołał wiele reakcji w prasie arabskiej. W wielu artykułach, w których zajmowano się tą sprawą, krytykowano państwa arabskie i twierdzono, że są częściowo odpowiedzialne za kryzys, ponieważ nie dostarczyły uchodźcom syryjskim na swoich terytoriach odpowiednich warunków. W artykułach wzywano, by kraje arabskie przyjęły więcej uchodźców i skierowały więcej środków na opiekę nad nimi i na ich integrację. Krytykowano także bogate państwa Zatoki za brak strategii zajęcia się tym kryzysem, mimo że posiadają na to środki finansowe. W większości artykułów przeciwstawiano gościnność i tolerancję, z jaką spotkali się uchodźcy w Europie, apatii krajów arabskich wobec ich doli.

Więcej
Blue line

Polowanie na wirusa
Paulina Łopatniuk

Model bakteriofaga (z klocków); Pascal, Wikipedia, CC BY 2.0

Podobno wirusy nie istnieją. Oczywiście, mówimy w tym momencie o bełkocie klasy dość ekscentrycznej, ale fakt – podobne twierdzenia krążą po co głupszych rejonach internetu, spotykając się z zaskakująco niekiedy ciepłym przyjęciem. Sieć jest cierpliwa i dużo bzdur przyjmie, podobnie jak papier zresztą – to z papierowych wszak arcydzieł altmedu (jak niekiedy “pieszczotliwie” określa się tak zwaną medycynę alternatywną)  dowiedziałam się chociażby...

Więcej

Powrót hiszpańskiej Inkwizycji
Douglas Murray

Jacques Fremont, szef Komisji Praw Człowieka Quebecu, powiedział, że użyje swoich nowych uprawnień wobec “ludzi, którzy piszą przeciwko… religii islamskiej… na stronie internetowej lub na stronie Facebooka”. (Źródło: CRDP zrzut z ekranu)

Cofnij się myślą o dwadzieścia lat i wyobraź sobie, że ktoś ci mówi, iż rozwinięte demokracje zachodnie spędzą pierwsze dziesięciolecia dwudziestego pierwszego wieku na wprowadzaniu nowych praw o bluźnierstwie.

„Pewnie masz na myśli ‘uchylaniu’?”- powiedziałoby prawdopodobnie twoje mądre, młodsze wcielenie. A jeśli przekonano by cię, że, nie, nowe prawa o bluźnierstwie rzeczywiście zostaną wprowadzone w życie w niezbyt odległej przyszłości, niewątpliwie twoim kolejnym pytaniem byłoby: „Ale jak hiszpańskiej Inkwizycji udało się takie odrodzenie?”

Więcej

Uchodźcy
z katolickiego świata
Andrzej Koraszewski

Papież Franciszek w Białym Domu (Foto: Stephen Crowley/The New York Times)

Papieża Franciszka powitano w Ameryce z fanfarami. W środę 23 września przyjęto go hucznie w Białym domu, w czwartek, jako pierwszy papież w historii przemawiał w amerykańskim Kongresie, piątek zarezerwowany na wystąpienie przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ. Wizyta papieża w Ameryce skłania do kilku refleksji na temat biedy, uchodźców i religii.

Więcej

Niemcy: epidemia gwałtów
dokonywanych przez imigrantów
Soeren Kern

Gdzie są kobiety?<br /> Z 411 567 uchodźców/migrantów, którzy przybyli do UE morzem  w tym roku, 72% to mężczyźni. Powyżej, kilkudziesięciu z setek migrantów, którzy przybyli do Monachium 12 września 2015 r.

Według informacji niemieckich organizacji pomocy społecznej, które mają wiedzę z pierwszej ręki, w ośrodkach dla uchodźców w Niemczech rośnie liczba kobiet i młodych dziewcząt, które są gwałcone, doznają napaści seksualnych, a nawet są zmuszane do prostytucji przez mężczyzn starających się o azyl.

Więcej
Dorastać we wszechświecie

Czy chrześcijaństwo było
kluczowe dla nauki?
Jerry A. Coyne

ONZ daje Palestyńczykom flagi,
ale nie demokrację
Khaled Abu Toameh

Księga Izajasza 53: Kolejna
nieudana pretensja do proroctwa
Bob Seidensticker

Rozróżnienie między
antysemicki i antyizraelski
Deebo

Polowanie na duchy
Piotr Naskręcki

Rynsztok praw człowieka
Douglas Murray

Genetyka jest dobra
dla ciebie
Matt Ridley

Islamizm nie jest
islamem
Qanta Ahmed

Religia pokoju
czy pokój religijny?
Lucjan Ferus

Turcja: zły,
“faustowski pakt” Ameryki
Burak Bekdil

Co zabiło niedźwiadka
w berlińskim zoo?
Paulina Łopatniuk

Ugłaskiwanie radykalnego
islamu w Niemczech
Vijeta Uniyal

Demokracja, demagogia,
dekadencja
Andrzej Koraszewski

Antysemicki antysyjonizm
i lewica
Alan Johnson

O marnej powtarzalności
badań psychologicznych
Jerry A. Coyne

Blue line
Polecane
artykuły

Moc Chrystusa zmusza cię


Technika, konsumeryzm i papież


W obronie pesymizmuTracąc moją religię?Ewolucja pomogła im...Konstytucyjni demokraciPAP ma Alę, Ala ma Hamas


HomeopatiaWięcej żywnościKiedy słowa zabijają?Uprawy GMOZderzenie barbariiAteizm wśród czarnychTurcja, kraj NATONaturalnoSc zyciaPodpala West BankHow do we get to nowUo, zaklinacz deszczu


Abraham aresztowanyMarsz lunatyków do ArmagedonuChcesz zmniejszyć zanieczyszczenie walcz z biedąGry zespołowe plemników
 


Pozostale wiadomosci
 


Osa zatykaWczesna inicjacjaWiara szukającaWielki agnostykPająkiSeks w malymSzczur i mangustaPotrawy z pasożytówWywiad z Christopherem Hitchensem


Niezwykły pasikonik szklany