Prawda

Piątek, 29 maja 2015 - 18:04

« Poprzedni Następny »


Youtube

Najnowsze filmy
Najczęściej oglądane
youtube - ikona

Agnostyk czy ateista?


Andrzej Koraszewski 2013-12-05


Kim pan jest — zapytała mnie młoda medialna dama — agnostykiem czy ateistą?

Odpowiedziałem bez wahania , że ateistą, a potem, pisząc uzasadnienie tego wyroku musiałem się jednak zastanowić. Dlaczego jestem bardziej ateistą niż agnostykiem? Pierwszy argument jest natury społecznej. Osławione „nie wiem" agnostyka wydaje się być ucieczką przed dyskusją. „Nie wiem, dajcie mi spokój." Agnostycyzm bywa azylem człowieka zmęczonego, ale również schronieniem oportunisty.


W polskim Sejmie mamy kilka, czy też może kilkanaście osób, które zdecydowały się na śluby kościelne po wielu latach małżeństwa. Agnostycyzm ułatwia hipokryzję. Ateizm jest niewiarą z podniesionym czołem. Jest również czymś innym niż antyklerykalizm. Antyklerykalizm jest formą niechęci wobec Kościoła politycznego, wobec skorumpowanej warstwy kapłańskiej, czasem wobec totalitaryzmu zorganizowanej religii, próbującej podporządkować sobie całe życie jednostki. Jest wielu głęboko wierzących antyklerykałów, ale zdarzają się agnostycy, którzy nie są antyklerykałami (bywają nawet prokościelnymi politykami.) Ateista odmawia wiary w istnienie jakiekolwiek istoty „wyższej".

Czy to oznacza, że ateista wie, że ma jakieś dowody na nieistnienie boga? Oczywisty absurd. A jednak ateista nie wypowiada swojego „nie wiem" w sposób nabożny. Ateista powiada: nie wiem i nie mogę wiedzieć czy bóg jest, czy go nie ma, ale samo pytanie jest bzdurne, bo nie ma najmniejszych powodów do zastanawiania się nad tym pytaniem. Nie interesują mnie dowody na nieistnienie boga, jeśli nie ma powodów (o dowodach nie wspominając) do rozważania czy jest.

Czy jest to zatem dogmatyczne założenie, że boga nie ma? Tak chcą widzieć ateistów zniecierpliwieni wierzący. Ateiści to tacy sami dogmatycy jak my, albo jeszcze gorsi, to fanatycy broniący dogmatu o nieistnieniu.

Agnostyk ma z tymi klientami święty spokój. Wzrusza ramionami, powiada „nie wiem". Ilu jest tych niedowiarków, niewierzących, sceptyków, bezbożników, agnostyków? Zapewne wielokrotnie więcej niż zdeklarowanych ateistów. Ateizm odmawia ucieczki w milczenie, uważa, że konfliktu między religią i wiarą nie wolno chować pod dywan, że prawo do swobody wyznania jest gwałcone, jeśli dominujący Kościół ma prawo do indoktrynowania dzieci w państwowych przedszkolach i szkołach, że rozdział Kościoła i państwa jest fundamentem demokracji, że religia i instytucje religijne nie mogą być poza prawem i poza krytyką.

Słowo „ateista" ma złą sławę, jest niemal wyzwiskiem (również w ustach niektórych agnostyków). Ponieważ w wyobrażeniach wierzących wszelkie dobro pochodzi od (mojego) boga, ateista jest z definicji amoralny, zły, niezdolny do odróżniania dobra i zła. Krótko mówiąc ateista to amoralny dogmatyk, wcielenie szatana. Tymczasem agnostyk to cichy sąsiad, który może grzeszy, ale nikomu nie przeszkadza, czasem nawet pomaga, jest zdecydowanie lepszy od wierzącego antyklerykała, o ateiście nie wspominając.

Czy bóg przekazał ludziom święte księgi, czy był potop, czy był płonący krzak, czy morze się rozstąpiło, czy z nieba leciała kasza, czy Jezus robił cuda? Agnostyk konsekwentnie powtarza swoje „nie wiem". Ateista odpowiada: to nie są pytania, to są ukryte twierdzenia o rzekomych faktach. Żaden z tych faktów nigdy nie znalazł potwierdzenia.

Czy bóg był konieczny do stworzenia świata i do stworzenia życia? Uzbrojony w nowoczesną naukę ateista odpowiada: nie mamy żadnego powodu, by sądzić, że w procesy te ingerowała jakakolwiek istota wyższa. Nie ma tu żadnego dogmatu o nieistnieniu, ale osławione „nie wiem" wypowiedziane jest zupełnie inaczej: kiedy oglądam świat, ta hipoteza (o istnieniu jakiegoś boga) nie jest mi do niczego potrzebna.

W tej sytuacji obrońcy wiary nie rezygnując z zarzutu dogmatyzmu, dorzucają zarzut arogancji. Ileż pychy i arogancji musi mieć człowiek, który powiada, że mu hipoteza o istnieniu jakiegoś boga nie jest do niczego potrzebna.

Faktycznie „nie wiem" agnostyka jest pełne pokory. Może byłaby to pokora urzekająca, gdyby nie była tak wszechstronnie i bezwzględnie wykorzystywana.

Jak pisze John Shook :

"...człowiek religijny ogłaszał swoją absolutnie pewną wiedzę w sprawach wiary, ateista mógł co najwyżej przyznawać się do sceptycznej ignorancji" Współcześnie jednak to ateistę oskarża się o dogmatyzm".

Shook przypomina, że w 1860 roku Thomas Huxley popularyzował pojęcie „agnostycyzmu" jako przeciwieństwo greckiego pojęcia „gnozy" (wiedzy). Agnostyk przyznaje się do braku wiedzy, w kwestii realności jakiejś „istoty wyższej". Ateista mówi to samo: nic mi nie wiadomo o żadnym bogu, a w krasnoludki też nie wierzę. W związku z liczebną przewagą wierzących w realność „istoty wyższej" nad wierzącymi w krasnoludki, zarzut arogancji jest potężnie wzmocniony przez samą wielkość populacji oburzonych.

Genezy zarzutu dogmatyzmu John Shook doszukał się w 11 wydaniu Encyclopaedia Britannica, gdzie w 1911 roku wprowadzono rozróżnienie między „dogmatycznym ateizmem" i „sceptycznym ateizmem", przy założeniu, że ten pierwszy „zdecydowanie zaprzecza istnieniu boga" a ten drugi „nie wierzy w zdolność ludzkiego umysłu aby mógł odkryć istnienie boga". W ten sposób wielu agnostyków może dziś twierdzić, że odrzucają dogmat ateizmu i dogmaty wiary.

Definiując się jako ateista a nie zaledwie agnostyk, gwiżdżę na zarzut dogmatyzmu, który wyłącznie ukazuje trudności niektórych ludzi z posługiwaniem się logiką. Muszę natomiast z pewną dozą powagi potraktować zarzut arogancji. Czy mam rację, że ten zarzut arogancji ukrywa żądanie powstrzymanie się od krytyki religii?

Publikacje, prezentujące dowody ukrywania przez Kościół katolicki przestępców gwałcących dzieci, to arogancki, bezprzykładny atak na Kościół; żądanie wycofania religii z państwowych szkół to arogancki atak na Kościół; prezentowanie argumentów ilustrujących konflikt między nauką i religią, to aroganckie ataki na religię.

Zachodnie instytucje religijne wydają się być gotowe na pewną tolerancję wobec enigmatycznego „nie wiem". Powiedzenie „nie wiem, ale religia wydaje mi się sprzeczna z wszystkim co wiem i nie zamierzam zamykać oczu na zbrodnie popełniane z imieniem takiego lub innego boga na ustach" to już jest bezprzykładna arogancja.
Agnostyk, niewierzący, bezwyznaniowy - nie dziękuję. W obliczy tych zarzutów o arogancję tym bardziej zdecydowanie wole przedstawiać się jako ateista.
* Pierwsza wersja tego artykułu ukazała się na łamach Racjonalisty w grudniu 2010 roku.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Moje 3 grosze. Lucjan Ferus 2013-12-23

Dobór naturalny
Hili: Jestem odpowiedzialnym agentem doboru naturalnego.
Ja: Nie przesadź, myśl trochę o swojej  linii.

Więcej

Ludzkość poniosła
tragiczną klęskę
Andrzej Koraszewski


Taki przynajmniej jest werdykt Watykanu, jeśli brytyjski “Guardian” niczego nie przekłamał. Klęskę ludzkości ogłosił watykański Sekretarz Stanu, kardynał Pietro Parolin, który powiedział: „Kościół musi brać pod uwagę tę rzeczywistość, ale w tym rozumieniu, iż musi zwiększyć swoje oddanie ewangelizacji. Myślę, że nie możemy mówić tylko o klęsce chrześcijańskich wartości, ale o klęsce ludzkości”.

Więcej

Przyczyna i skutek -
kto zmienia Gazę w piekło
FirstOneThrough


“The Atlantic” opublikował 2 maja 2015 r. artykuł pod tytułem “Gaza jest piekłem”, który opisuje  opłakane warunki życia Arabów w Gazie.

Liczący 2 tysiące słów artykuł opisywał teren i przytaczał opinie mieszkańców, ale nawet nie dotknął powierzchni tego, co leży u podstaw przyczyny nieszczęścia mieszkańców Gazy.

Więcej
Blue line

Puszek kłębuszek,
zdobywca serduszek
Paulina Łopatniuk

Fibroelastoma papillare, na zdjęciu po lewej stronie zanurzony w wodzie, by lepiej uwidocznić pierzastą strukturę; CC BY-NC 3.0; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3543966/

Puszek kłębuszek może wam się kojarzyć z piosenką młodej Kukulskiej, zapewniam jednak wszystkich, że wpis nie dotyczy ani psów (ani kotów czy króliczków), ani samej piosenkarki. Będzie tradycyjnie, czyli patologicznie. Puszkiem kłębuszkiem otóż ochrzcił kolega pewien rzadki nowotwór serca. Tak, dobrze usłyszeliście – serca.

W sercu również może rozwinąć się nowotwór, jakkolwiek – trzeba to podkreślić – niezwykle rzadko. Pierwotne nowotwory serca są naprawdę rzadkie – są przyczyną zaledwie 0,4-0,8% wszystkich zabiegów chirurgicznych obejmujących ten narząd (choć niekiedy znajduje się je podczas takich operacji przypadkowo), spotyka się je w około 200 przypadkach na 1 000 000 badań sekcyjnych. Co innego przerzuty czy nacieki z zewnątrz – te można w sercu znaleźć według części autorów nawet u 5% chorych zmarłych z powodu chorób nowotworowych.

Więcej

Wyzwolenie naszej
Jerozolimy
Daniel Greenfield


Kiedy Legion Arabski z Jordanii zajął połowę Jerozolimy, przeprowadził czystkę etniczną populacji żydowskiej i anektował miasto – jedynym państwem, które uznało tę aneksję była wówczas Wielka Brytania, która dostarczyła również oficerów, broni i szkolenia Legionowi, umożliwiając ten podbój. Oficerowie, tacy jak pułkownik Bill Newman, major Geoffrey Lockett i major Bob Slade, pod dowództwem Glubba Paszy, lepiej znanego jako generał John Bagot Glubb, którego syn później nawrócił się na islam, najechali Jerozolimę i użyli sił muzułmańskich, którymi dowodzili, by umożliwić podział i czystkę etniczną Jerozolimy.

Więcej
Blue line

Pierwsza znana
ryba ciepłokrwista
Jerry A. Coyne


Wszyscy wiedzą, że jedynymi zwierzętami ciepłokrwistymi (“endotermicznymi”), które utrzymują temperaturę całego ciała znacznie powyżej temperatury panującej w otoczeniu – są ptaki i ssaki. Wielu z was wie jednak, że niektóre zwierzęta, jak jaszczurki i żółwie, mogą zdobyć korzyści endotermiczności przez podniesienie temperatury krwi wygrzewając się na słońcu. Inne – zwłaszcza ryby takie jak tuńczyki, niektóre rekiny i mieczniki – potrafią podnieść temperaturę części swoich ciał powyżej temperatury otoczenia przez wytwarzanie ciepła z metabolizmu, zazwyczaj w mięśniach.

Więcej

Prawa człowieka,
które budzą zgrozę
Allison Pearson

Abu Hamza

W 2010 roku przeprowadzałam wywiad z nowym premierem. Nastrój był radosny, do momentu, gdy zapytałam Davida Camerona, co było dla niego największym szokiem po objęciu urzędu.


Odpowiedział, że „sama skala zagrożenia terrorystycznego w tym kraju”. Wspomniałam, jak trudno było deportować podejrzanych o terroryzm i można było wyczuć napięcie w jego dosyć dobrze modulowanym głosie. Cameron warknął: „Lepiej nie zaczynajmy tematu prawników.”

Więcej
Biblioteka

Kto wygrał
i co wygrał?
Andrzej Koraszewski


 W Irlandii w referendum wyborcy pokazali gest Kozakiewicza Kościołowi, w Polsce wyborcy wybrali się na długą pielgrzymkę do Ciemnogrodu. Co wybierali? Jaka Polska jawiła się w świadomości społecznej wyborców podczas tych wyborów?  Czy swoimi głosami bardziej mówili „nie”, czy bardziej mówili „tak”? Jeśli ich głos był głównie głosem protestu, to przeciwko czemu, jeśli głosem nadziei, to na co?

Więcej

Illinois uchwala
historyczną ustawę
Eugene Kontorovich


Izba Reprezentantów stanu Illinois właśnie dołączyła do Senatu Illinois, uchwalając jednogłośnie projekt ustawy, która nie dopuszcza, by fundusze emerytalne inwestowały w firmy bojkotujące Izrael.
Gubernator Bruce Rauner oznajmił, że podpisze tę historyczną ustawę “anty-BDS”. Ustawa Illinois jest wyrazem narastającej odrazy do od dawna bulgocącego ruchu BDS

Więcej

Kolorowi też mogą
być rasistami
Tom Owolade

Bahar Musta pracownica uniwersytetu Goldsmith w Londynie, już po publikacji tego tekstu zagrożona utratą pracy z powodu przesłania na twitterze apelu: „Zabić wszystkich białych mężczyzn”.

Pracująca na Goldsmith University pani Bahar Mustafa, która zajmuje się w związku studentów sprawami różnorodności, wyjaśnia dlaczego nie może być rasistką:

Ja, kobieta pochodząca z mniejszości, nie mogę być ani rasistką, ani seksistką w stosunku do białych mężczyzn, ponieważ rasizm i seksizm charakteryzuje struktury przywileju bazującego na rasie i płci.
Dlatego też kolorowa kobieta z mniejszości płciowej nie może być rasistką ani seksistką, ponieważ my nie czerpiemy korzyści z takiego systemu.

Aby takie działanie mogło być uznane za rasizm lub seksizm, system powinien dopuszczać kobiety i ludzi kolorowych do korzyści ekonomicznych i socjalnych na taką skalę i do systematycznego wykluczania białych mężczyzn, którzy przez ostatnie 400 lat musieli by być przedmiotem kolonizacji... rzez ostatnie 400 lat musieli by być przedmiotem kolonizacji...

Więcej

Bambusowi matematycy
wyjaśniają
Carl Zimmer


Pod koniec lat 1960. zakwitł gatunek bambusa o nazwie Phyllostachys bambusoides. Gatunek ten pochodzi z Chin, został sprowadzony do Japonii, a później do Stanów Zjednoczonych i innych krajów. A kiedy mówię, że zakwitł, chodzi mi o to, że zakwitł wszędzie. Lasy tych roślin wybuchły kwiatami równocześnie, mimo że oddzielały je tysiące kilometrów. Jeśli, podobnie jak mnie, ominęło cię to, prawdopodobnie nie dożyjesz, by zobaczyć, jak to dzieje się znowu. Te wspaniałe rośliny bambusa, które potrafią dorosnąć do 22 metrów, wszystkie potem umarły. Ich nasiona wykiełkowały później i stworzyły nowe rośliny. Nowe pokolenia ma obecnie blisko pięćdziesiąt lat i jeszcze nie dało ani jednego kwiatu. Nie zakwitną aż do około roku 2090.

Więcej
Blue line

Doradztwo religijne
i religioznawcze XIII
Lucjan Ferus


We wszystkich mediach pokazywano i komentowano terrorystyczny atak na muzeum w Tunisie, a telewidzowie raczeni byli wielokrotnie powtarzanymi tymi samymi zdjęciami z owego tragicznego wydarzenia. Ciekaw byłem, czy i w tym przypadku pojawi się pokrętne wytłumaczenie przyczyn tego ataku i oczywiście doczekałem się. Jakiś ekspert,  politolog bodajże, dokładnie nie pamiętam, wytłumaczył widzom, że ów atak terrorystów nie ma oczywiście nic wspólnego z prawdziwym islamem, który jest – a jakże – religią pokoju.

Więcej

Dżihad Schrödingera,
paradoks wojny z terrorem
Daniel Greenfield


Wielkim paradoksem Wojny z Terrorem jest to, że walczymy z wrogiem, który nie istnieje. Nieustannie wmawia się nam, że nie ma niczego takiego jak muzułmański terrorysta. Istnieje mała grupa agresywnych ekstremistów, ale jest to tylko mała grupa, która nie ma znaczenia. Niemniej od dziesięcioleci prowadzimy wojnę z tą niewielką, małą grupą.

Ta mała grupa zabiła tysiące Amerykanów. Ma poparcie maleńkich krajów takich jak Pakistan (182 miliony mieszkańców), Iran (77 milionów) i Syria (22 miliony). Mówi się nam, że ta drobna mniejszość w żaden sposób nie jest reprezentatywna dla miliarda muzułmanów na świecie, niemniej trudno jest znaleźć kraj muzułmański, który nie popiera albo nie daje schronienia grupie terrorystycznej.

Więcej
Blue line

List otwarty
do Grzegorza Schetyny
Andrzej Koraszewski


20 maja 2015 roku przedstawiciel polskiej dyplomacji w imieniu nas wszystkich, w tym również moim, głosował w Genewie za przyjęciem rezolucji potępiającej Izrael. Nie było to pierwsze potępienie Izraela, ale być może najbardziej haniebne od czasu zrównania przez ONZ syjonizmu z rasizmem.
Tamtą haniebną rezolucję Polska również poparła, tym razem jednak nie możemy powiedzieć, że ktokolwiek nas do tego zmusił. Światowa Organizacja Zdrowia ONZ wyróżniła państwo żydowskie jako najgorsze na świecie w łamaniu praw do opieki zdrowotnej.

Więcej

Religia – nauka,
odwieczna wojna
Jerry A. Coyne


Podczas gdy w kręgach naukowych i religijnych obwieszczono koniec napięć między wiarą i faktami, konflikt nadal ma ogromny wpływ na politykę opieki zdrowotnej, na życie polityczne i na środowisko. W amerykańskich księgarniach pojawiła się już nowa książka Jerrego A.Coyne’a Faith vs. Fact, Why Science and Religion are incompatible. Poniżej prezentujemy jego własne podsumowanie tej książki.

Więcej

ONZ: Izrael
najgorszy na świecie
Hillel Neuer


GENEWA, 20 maja 2015 – Podczas gdy szpitale izraelskie nadal ratują życie coraz większej liczbie rannych Syryjczyków, którzy uciekają na Golan przed barbarzyńskimi atakami reżimu Assada, ONZ osiągnęła nowy szczyt absurdu oskarżając Izrael o łamanie praw do opieki zdrowotnej Syryjczyków na Golanie.

Więcej

Pośladkowy poród
IV Rzeczpospolitej
Andrzej Koraszewski


W ostatnich wyborach Upupiści Wschodni zwyciężyli nad Upupistami Zachodnimi. Tak czy siak upupizm, jakby nie patrzeć upupizm. Ciumciakiewicze przeciw Ciapciakiewiczom.
Od ćwierć wieku próbowali Bracia Bardzopolscy coś począć, a że nie wychodziło, więc szybko zdecydowali się na zapłodnienie in vitriol.

Więcej

Przerwać ciszę
wokół propagandy
Matti Friedman

<br /> Żołnierz IDF stoi kilkaset metrów od Gazy w sierpniu 2014 r. Marcus Golejewski/Geisler-Fotopr/picture-alliance/dpa/AP Images. 

W zeszłym tygodniu raport grupy izraelskiej o nazwie Breaking the Silence [Przerwać milczenie] dostał się na czołówki w mediach USA, Wielkiej Brytanii i większości krajów Europy, stając się jedną z największych wiadomości międzynaro- dowych tygodnia. Tematem była wojna w Gazie w 2014 r.

Tytuł w “Washington Post” jest reprezentatywny: Izraelska NGO zdobyła niedawno uwagę międzynarodową twierdzeniem, że ujawniła brutalne i bezprawne zachowania Izraelskiej Armii Obronnej (IDF) w Gazie.

Ujawniła coś zupełnie innego. Nowy raport opisuje, jak żołnierze izraelscy zabijali cywilów w Gazie: “Nie było żadnych reguł”

Więcej

Znikające badaczki, czyli
Sophie Spitz była kobietą
Paulina Łopatniuk

Sophie Spitz; domena publiczna

Rzecz zaczęła kiełkować dawno temu. Podczas jednego z kursów specjalizacyjnych kolega nieco lekceważąco podsumował omawiany właśnie dość rzadki nowotwór pochodzenia naczyniowego (ang. endovascular papillary angioendothelioma) zwany guzem Dąbskiej (także w piśmiennictwie anglojęzycznym znany jako jako Dabska tumor), jako że autorką pierwszego jego opisu była polska lekarka, Maria Dąbska – “To chyba jedyna wywodząca się od kobiety nazwa w patologii” (w tym momencie machamy rączkami koledze Piotrowi, choć najprawdopodobniej nie śledzi on naszego bloga). Sala przygasiła trochę rozbawienie młodego medyka, przypominając mu o Sophie Spitz, a temat umarł niepodsycany.

Więcej
Kartka 1

Życie jest traumatyczne,
literatura też
Jerry A. Coyne

Kilkoro studentów z Columbia University chce wprowadzić ostrzeżenia przed Owidiuszem

Upadek wolności słowa na uniwersytetach amerykańskich. Mnożenie się absurdalnych nakazów umieszczania ostrzeżeń o “niebezpieczeństwie traumy” na książkach i kursach, są tematem, który podejmują głównie media prawicowe. Jednak, także prawicowe media mogą rozumować poprawnie. Najnowszym nonsensem z kampusów amerykańskich jest żądanie studentów z Columbia University (nawiasem mówiąc, wspaniałego uniwersytetu), by umieścić ostrzeżenia o niebezpieczeństwie traumy na dziełach rzymskiego poety Owidiusza.

Więcej

Delegitymizacja
o nazwie Nakba
Sarah Honig

Pomysłodawca Nakby, Husseini, przegląda bośniackie oddziały Waffen SS w listopadzie 1943 roku.

Delegitymizacja dostarcza socjopsychologicznych przesłanek, moralnej i dyskursywnej podstawy szkodzenia delegitymizowanej grupie, nawet w najbardziej nieludzki sposób…

Delegitymizowane grupy są konstruowane retorycznie jako cele zasługujące na przemoc.

The Oxford Handbook of Intergroup Conflict, 2012

Więcej
Blue line

Małe, piękne,
ignorowane
Andrzej Koraszewski


Biogaz to jedna z moich największych pomyłek w życiu, gotów byłem wymyślać ludziom od idiotów i sam wyszedłem na idiotę. Mój flirt z biogazem zaczął się podczas stanu wojennego, pod wpływem korespondencji z fenomenalnym, latającym reporterem, Józefem Kuśmierkiem.

Więcej

Wspieranie chrześcijan
na Bliskim Wschodzie
Gabriel Naddaf

Kościół w Tel Keppe w Iraku.Chrześcijanom uciekającym od ISIS pomagają organizacje syjonistyczne – i  rabin haredi. To jest syjonizm w działaniu.

Kombinacja pracujących razem rabina haredi, księdza, który zachęca chrześcijańskich Izraelczyków do służby w Izraelskiej Armii Obronnej i świeckiej organizacji proizraelskiej jest samą istotą syjonistycznej historii. Członkowie wszystkich grup etnicznych i odłamów społecznych łączący się razem, by pomóc tym, którzy są niesprawiedliwie prześladowani.

Więcej

Gigantyczne walenie mają
super elastyczne nerwy
Ed Yong


“Hej, popatrzcie na to” - powiedział Bob Shadwick. Razem ze swoim zespołem preparował zwłoki finwala, drugiego pod względem wielkości zwierzęcia na planecie, kiedy zauważył białą, przypominającą sznurek strukturę, która znajdowała się na płacie mięśnia. Shadwick podniósł ją i dla żartu spróbował rozciągnąć. “To było jak lina bungee” - wspomina A. Wayne Vogl, który był częścią zespołu. Rozciągnęło się do ponad dwukrotnej długości oryginalnej, zanim skurczyło się z powrotem.

Więcej

Anioł pokoju
i dysydenci
Andrzej Koraszewski


Papież Franciszek budzi nadzieję. Właśnie uznał państwo Palestynę i nazwał jej prezydenta  “aniołem pokoju”. Prezydent przyjął medal z pokorą, sam w ostatnich dniach dawał medale mordercom. Walka o pokój trwa. Prezydent jest raczej dyktatorem, żyjącym w lęku o swoje życie, jako że zagraża mu bardziej zdecydowanie dążący do pokoju Hamas. Kto wie, może papież Franciszek szczerze wierzy, że większym aniołem pokoju jest absolwent moskiewskiego uniwersytetu, który ciszej mówi, że dąży do kolejnej zagłady, niż ci, którzy mówią to bez ogródek. Anioł pokoju nie powinien mówić zbyt wyraźnie.

Więcej
Dorastać we wszechświecie

Różnica między islamem
a islamizmem?
Uzay Bulut

Komunijna opowieść
o religijnej inicjacji
Lucjan Ferus

Pora zaprzestać subsydiowania
paliw kopalnych
Bjorn Lomborg

Przestępstwa zdrady stanu
w Autonomii Palestyńskiej
Khaled Abu Toameh

Pocztówka
z globalnej wioski
Andrzej Koraszewski

Czy człowiek musiał
wyewoluować?
Jerry Coyne

Dinozaur miał skrzydła
jak nietoperz i pióra
Ed Yong

Postępowi, osamotnieni
muzułmanie
Tarek Fatah

Manipulowanie
prawami człowieka
Andrzej Koraszewski

Pradawny DNA otwiera
drzwi do  prehistorii
Matt Ridley

Najwcześniejszy  
znany ptak na świecie
Jerry Coyne

Salami stosuje
taktykę salami
Sarah Honig

O rozwoju duszy
w człowieku
Marcin Kruk

Poliekran:
Nepal, Israel
Liat Collins

Zapiski człowieka
kontrowersyjnego
Andrzej Koraszewski

Blue line
Polecane
artykuły

HomeopatiaWięcej żywnościKiedy słowa zabijają?Uprawy GMOZderzenie barbariiAteizm wśród czarnychTurcja, kraj NATONaturalnoSc zyciaPodpala West BankHow do we get to nowUo, zaklinacz deszczu


Abraham aresztowanyMarsz lunatyków do ArmagedonuChcesz zmniejszyć zanieczyszczenie walcz z biedąGry zespołowe plemników
 


Pozostale wiadomosci
 


Osa zatykaWczesna inicjacjaWiara szukającaWielki agnostykPająkiSeks w malymSzczur i mangustaPotrawy z pasożytówWywiad z Christopherem Hitchensem


Niezwykły pasikonik szklanyJeden oddechSojusznik NATOPonad dobremPodróż w przyszłośćHeretyk