Prawda

Piątek, 28 października 2016 - 21:42

« Poprzedni Następny »


Youtube

Najnowsze filmy
Najczęściej oglądane
youtube - ikona

Agnostyk czy ateista?


Andrzej Koraszewski 2013-12-05


Kim pan jest — zapytała mnie młoda medialna dama — agnostykiem czy ateistą?

Odpowiedziałem bez wahania , że ateistą, a potem, pisząc uzasadnienie tego wyroku musiałem się jednak zastanowić. Dlaczego jestem bardziej ateistą niż agnostykiem? Pierwszy argument jest natury społecznej. Osławione „nie wiem" agnostyka wydaje się być ucieczką przed dyskusją. „Nie wiem, dajcie mi spokój." Agnostycyzm bywa azylem człowieka zmęczonego, ale również schronieniem oportunisty.


W polskim Sejmie mamy kilka, czy też może kilkanaście osób, które zdecydowały się na śluby kościelne po wielu latach małżeństwa. Agnostycyzm ułatwia hipokryzję. Ateizm jest niewiarą z podniesionym czołem. Jest również czymś innym niż antyklerykalizm. Antyklerykalizm jest formą niechęci wobec Kościoła politycznego, wobec skorumpowanej warstwy kapłańskiej, czasem wobec totalitaryzmu zorganizowanej religii, próbującej podporządkować sobie całe życie jednostki. Jest wielu głęboko wierzących antyklerykałów, ale zdarzają się agnostycy, którzy nie są antyklerykałami (bywają nawet prokościelnymi politykami.) Ateista odmawia wiary w istnienie jakiekolwiek istoty „wyższej".

Czy to oznacza, że ateista wie, że ma jakieś dowody na nieistnienie boga? Oczywisty absurd. A jednak ateista nie wypowiada swojego „nie wiem" w sposób nabożny. Ateista powiada: nie wiem i nie mogę wiedzieć czy bóg jest, czy go nie ma, ale samo pytanie jest bzdurne, bo nie ma najmniejszych powodów do zastanawiania się nad tym pytaniem. Nie interesują mnie dowody na nieistnienie boga, jeśli nie ma powodów (o dowodach nie wspominając) do rozważania czy jest.

Czy jest to zatem dogmatyczne założenie, że boga nie ma? Tak chcą widzieć ateistów zniecierpliwieni wierzący. Ateiści to tacy sami dogmatycy jak my, albo jeszcze gorsi, to fanatycy broniący dogmatu o nieistnieniu.

Agnostyk ma z tymi klientami święty spokój. Wzrusza ramionami, powiada „nie wiem". Ilu jest tych niedowiarków, niewierzących, sceptyków, bezbożników, agnostyków? Zapewne wielokrotnie więcej niż zdeklarowanych ateistów. Ateizm odmawia ucieczki w milczenie, uważa, że konfliktu między religią i wiarą nie wolno chować pod dywan, że prawo do swobody wyznania jest gwałcone, jeśli dominujący Kościół ma prawo do indoktrynowania dzieci w państwowych przedszkolach i szkołach, że rozdział Kościoła i państwa jest fundamentem demokracji, że religia i instytucje religijne nie mogą być poza prawem i poza krytyką.

Słowo „ateista" ma złą sławę, jest niemal wyzwiskiem (również w ustach niektórych agnostyków). Ponieważ w wyobrażeniach wierzących wszelkie dobro pochodzi od (mojego) boga, ateista jest z definicji amoralny, zły, niezdolny do odróżniania dobra i zła. Krótko mówiąc ateista to amoralny dogmatyk, wcielenie szatana. Tymczasem agnostyk to cichy sąsiad, który może grzeszy, ale nikomu nie przeszkadza, czasem nawet pomaga, jest zdecydowanie lepszy od wierzącego antyklerykała, o ateiście nie wspominając.

Czy bóg przekazał ludziom święte księgi, czy był potop, czy był płonący krzak, czy morze się rozstąpiło, czy z nieba leciała kasza, czy Jezus robił cuda? Agnostyk konsekwentnie powtarza swoje „nie wiem". Ateista odpowiada: to nie są pytania, to są ukryte twierdzenia o rzekomych faktach. Żaden z tych faktów nigdy nie znalazł potwierdzenia.

Czy bóg był konieczny do stworzenia świata i do stworzenia życia? Uzbrojony w nowoczesną naukę ateista odpowiada: nie mamy żadnego powodu, by sądzić, że w procesy te ingerowała jakakolwiek istota wyższa. Nie ma tu żadnego dogmatu o nieistnieniu, ale osławione „nie wiem" wypowiedziane jest zupełnie inaczej: kiedy oglądam świat, ta hipoteza (o istnieniu jakiegoś boga) nie jest mi do niczego potrzebna.

W tej sytuacji obrońcy wiary nie rezygnując z zarzutu dogmatyzmu, dorzucają zarzut arogancji. Ileż pychy i arogancji musi mieć człowiek, który powiada, że mu hipoteza o istnieniu jakiegoś boga nie jest do niczego potrzebna.

Faktycznie „nie wiem" agnostyka jest pełne pokory. Może byłaby to pokora urzekająca, gdyby nie była tak wszechstronnie i bezwzględnie wykorzystywana.

Jak pisze John Shook :

"...człowiek religijny ogłaszał swoją absolutnie pewną wiedzę w sprawach wiary, ateista mógł co najwyżej przyznawać się do sceptycznej ignorancji" Współcześnie jednak to ateistę oskarża się o dogmatyzm".

Shook przypomina, że w 1860 roku Thomas Huxley popularyzował pojęcie „agnostycyzmu" jako przeciwieństwo greckiego pojęcia „gnozy" (wiedzy). Agnostyk przyznaje się do braku wiedzy, w kwestii realności jakiejś „istoty wyższej". Ateista mówi to samo: nic mi nie wiadomo o żadnym bogu, a w krasnoludki też nie wierzę. W związku z liczebną przewagą wierzących w realność „istoty wyższej" nad wierzącymi w krasnoludki, zarzut arogancji jest potężnie wzmocniony przez samą wielkość populacji oburzonych.

Genezy zarzutu dogmatyzmu John Shook doszukał się w 11 wydaniu Encyclopaedia Britannica, gdzie w 1911 roku wprowadzono rozróżnienie między „dogmatycznym ateizmem" i „sceptycznym ateizmem", przy założeniu, że ten pierwszy „zdecydowanie zaprzecza istnieniu boga" a ten drugi „nie wierzy w zdolność ludzkiego umysłu aby mógł odkryć istnienie boga". W ten sposób wielu agnostyków może dziś twierdzić, że odrzucają dogmat ateizmu i dogmaty wiary.

Definiując się jako ateista a nie zaledwie agnostyk, gwiżdżę na zarzut dogmatyzmu, który wyłącznie ukazuje trudności niektórych ludzi z posługiwaniem się logiką. Muszę natomiast z pewną dozą powagi potraktować zarzut arogancji. Czy mam rację, że ten zarzut arogancji ukrywa żądanie powstrzymanie się od krytyki religii?

Publikacje, prezentujące dowody ukrywania przez Kościół katolicki przestępców gwałcących dzieci, to arogancki, bezprzykładny atak na Kościół; żądanie wycofania religii z państwowych szkół to arogancki atak na Kościół; prezentowanie argumentów ilustrujących konflikt między nauką i religią, to aroganckie ataki na religię.

Zachodnie instytucje religijne wydają się być gotowe na pewną tolerancję wobec enigmatycznego „nie wiem". Powiedzenie „nie wiem, ale religia wydaje mi się sprzeczna z wszystkim co wiem i nie zamierzam zamykać oczu na zbrodnie popełniane z imieniem takiego lub innego boga na ustach" to już jest bezprzykładna arogancja.
Agnostyk, niewierzący, bezwyznaniowy - nie dziękuję. W obliczy tych zarzutów o arogancję tym bardziej zdecydowanie wole przedstawiać się jako ateista.
* Pierwsza wersja tego artykułu ukazała się na łamach Racjonalisty w grudniu 2010 roku.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Moje 3 grosze. Lucjan Ferus 2013-12-23

Jesień
Hili: Gdzie nie spojrzeć, apoptoza.
Ja: Byle do wiosny.

Więcej

Kościół bardzo
kocha kobiety
Andrzej Koraszewski

Obrońcy życia poczętego.

Kościół kocha kobiety i kocha ubogich. Teoretycznie w odwrotnej kolejności, częściej mówi o swojej miłości do ubogich. O głębi tej miłości bodaj najwięcej mówi bezkresna niechęć Kościoła do konsumeryzmu. Konsumowanie dóbr materialnych przez ubogich jest dla Kościoła bolesnym problemem. Do czego to podobne, żeby ubogi miał podobne rzeczy jak biskup? Jakieś pralki, lodówki, mikrofalówki, telewizory, komputery, ciuszki dla dzieciaków, zabawki - to wszystko są luksusy, które ubogim wcale nie są potrzebne.

Więcej

Kiedy profesorowie
zmieniają się w durni
Steve Apfel

Demonstracja BDS w Afryce Południowej

Pewien profesor Oxfordu powiedział z przekąsem o swoim koledze, że jest powierzchownie głęboki, ale w głębi bezmiernie płytki. Trzeba było Orwella, by ktoś głośno powiedział, że wyższe wykształcenie i głupota stanowią często spotykaną parę. „Są  twierdzenia tak durne, że tylko intelektualista może w nie uwierzyć” – pisał.
Ten pisarz, który był gigantem swojej epoki i który stworzył całą gamę politycznych idiomów, którymi posługujemy się do dziś, takich jak “Wielki Brat”,. „dwójmyślenie”, “równi i równiejsi”, zauważał, że ludzie inteligentni bywają bardzo naiwni. Widział również, że profesorowie często nie mają ani odrobiny zdrowego rozsądku.

Więcej
Blue line

Kto pomaga islamistom
uciskać kobiety?
Thomas Quiggin

Premier Ontario, Kathleen Wynne (pośrodku) z pracownicami ICNA. (Zdjęcie: Twitter/Kathleen Wynne)

Propagowanie przemocy wobec kobiet i inne praktyki mizoginistyczne są coraz częściej akceptowane przez osoby, które identyfikują się jako “feministki” i “przywódczynie kobiet”.  


Proces normalizacji islamistycznej mizoginii działa w pełni, podczas gdy tak zwane feministki milczą w sprawach takich jak bicie żony, małżeństwa dzieci, okaleczanie genitaliów kobiecych i “wymuszone samobójstwa”.

Wydaje się, że dla obecnych feministek poprawność polityczna i fantazjowanie o tym, że są “wojowniczkami o sprawiedliwość społeczną” przeważają nad prawami kobiet, szczególnie kobiet o ciemnym kolorze skóry.

W sprawie przeciwstawiania się przemocy wobec kobiet, feministki milczą jak bite żony.

Więcej

Kulturowy Szoah
przeciwko Żydom
Giulio Meotti

Fragment zachowanych schodów prowadzących do świątyni.

Wczoraj, 26 października 2016, Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zatwierdził rezolucję ignorującą związek narodu żydowskiego z Jerozolimą. Na wniosek Tanzanii i Chorwacji głosowanie było tajne. Za zatwierdzeniem głosowało 10 państw, dwa państwa przeciw, zaś 8 wstrzymało się od głosu, a przedstawiciel Jamajki wyszedł. Nie wiemy jak głosowała Polska, czy (jak zwykle) bohatersko dołączyła do udających, że nic nie rozumieją i wstrzymała się od głosu, czy wręcz przeciwnie, po raz pierwszy, zdecydowała się powiedzieć nie. Poniżej komentarz włoskiego publicysty Giulio Meottiego.

Więcej
Blue line

Niewłaściwe wykorzystanie
teorii Malthusa
Matt Ridley


Wygłosiłem niedawno wykład w Haileybury College (spadkobierca East India College, gdzie nauczał ekonomista Robert Malthus) na temat “Niewłaściwe wykorzystanie teorii Malthusa". Oparłem go na rozdziale z mojej książki The Evolution of Everything:


Pastor Malthus rzuca długi cień na minione 200 lat. Był dobrym człowiekiem, bez cienia okrucieństwa. W jego imieniu jednak dokonano straszliwych okrucieństw i dokonuje się ich nadal. To jest paradoks, który chcę dziś zbadać.  

Najwspanialszym dziedzictwem Malthusa jest zainspirowanie do działania Charlesa Darwina. We wrześniu 1838 r., wkrótce po powrocie z podróży na Beagle, Darwin przeczytał, lub ponowił lekturę, eseju Malthusa o populacji i uderzyła go koncepcja walki o istnienie, w której jedni rozkwitali, a inni nie, która to myśl pomogła mu zrozumieć dobór naturalny.


Dlaczego przeczytał to wówczas? Mam w tej sprawie teorię.

Więcej

Mutujący wirus
antysemityzmu
Jonathan Sacks

Współczesna karykatur antysemicka – z francuskiego dziennika „Le Monde”

Antysemityzm zdarza się, kiedy polityka nadziei ustępuje polityce strachu, która szybko zamienia się w politykę nienawiści. To redukuje złożone problemy do prostoty. Dzieli świat na biały i czarny. Widzi wszystkie winy po jednej stronie i wszystkie ofiary po drugiej. Wybiera do obwiniania jedną grupę spomiędzy setek sprawców. Argument jest zawsze ten sam: my jesteśmy niewinni, oni są winni. Z czego wynika, że jeśli my mamy być wolni, to oni - Żydzi lub Izrael - muszą zostać zniszczeni. Tak zaczyna się wielka zbrodnia. Przemówienie rabina Lorda Jonathana Sacksa w Parlamencie Europejskim z 27 września 2016

Więcej
wwi_book

Kaszalot przynosi nowy język
do nowych okolic
Ed Yong

Kaszaloty spermacetowe gromadzą się w zróżnicowanych grupach kulturowych, które naukowcy potrafią rozróżnić dzięki różnym dialektom.Zdjęcie: Flip Nicklin, Minden Pictures

Wydaje się, że przez ostatnich 30 lat kaszaloty z Galápagos przeszły wymianę, w której zwierzęta porozumiewające się jednym dialektem całkowicie zastąpiły inne, o innym dialekcie. Do teraz nie znano takich wymian poza grupami ludzkimi.

Kaszaloty Regular i Plus-One nie zniknęły całkowicie. Nadal można je usłyszeć na wybrzeżach północnego Chile i w Zatoce Kalifornijckiej. Dlaczego więc porzuciły Galápagos?

“To naprawdę trudno powiedzieć - mówi Gero. – Jakiś rodzaj znaczącej zmiany środowiskowej musiał doprowadzić te zwierzęta do znalezienia lepszych miejsc”.

Więcej

Terytorialne apetyty
Turcji
Burak Bekdil

W obozie koło Baszika, w północnym Iraku, kilkuset tureckich żołnierzy szkoli sunnicką milicję, która ma pomagać w zdobyciu Mosulu. Rząd iracki żąda, aby tureckie oddziały opuściły kraj, ale Turcy odmawiają.      (Zdjęcie: TRTWorld, zrzut z ekranu)

Ilekroć w najnowszej historii sunnicka i neoosmańska Turcja decyduje się na pełną asertywności politykę zagraniczną w naszej burzliwej części świata, widzimy nowe ofiary i kłopoty innych państw, w tym czasem kłopoty dla samego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Wielostronna i asymetryczna wojna w trójkącie Turcja, Syria i Irak staje się coraz bardziej gwałtowna i złożona, z międzynarodową koalicją pod przewodem Stanów Zjednoczonych, która walczy z dżihadystami, podczas gdy Iran i Rosja próbują wygrać wojny zastępcze, Turcja podnosi stawkę z ryzykownym i absurdalnym marzeniem odbudowy imperialnej świetności.

Więcej

Czarny Poniedziałek był tylko
początkiem długiego marszu
Andrzej Koraszewski

Protest pod Sejmem, Warszawa, 23 października (Ze strony Dziewuchy dziewuchom)

W niedzielę, 23 października polskie kobiety ponownie wyszły na ulice, żądając normalnej, nowoczesnej opieki medycznej i protestując przeciwko forsowanym przez religijnych fanatyków zmianom, zmierzającym do podporządkowania praktyki medycznej amoralnym żądaniom Kościoła. Fala masowych protestów rozpoczęła się 3 października, zmieniając się w ruch, który z każdym dniem nabiera większej siły.   

Więcej

Reformatorzy islamu
i zdrada Zachodu
Piotr Ślusarczyk


Jak mówi Ayyan Hirsi Ali, wielu muzułmanów na Starym Kontynencie przeżywa swoistą „kulturową schizofrenię”, która na dłuższą metę nie pozwala im zbudować własnej jednostkowej tożsamości. Moment dostrzeżenia sprzeczności między prawami religijnymi a zasadami działania liberalnej demokracji sprawia, że wielu muzułmanów albo porzuca własną tożsamość religijną, albo – przeciwnie – radykalizuje się i zasila szeregi zwolenników wprowadzenia porządku szariackiego w Europie. Tekst wystąpienia Piotra Ślusarczyka na konferencji Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów  "Świeckość i pluralizm".

Więcej
Blue line

Religia
to azyl ignorancji
Lucjan Ferus


Wyjaśnię na wstępie, iż za tytuł niniejszego tekstu posłużyło mi zapożyczone od Spinozy powiedzenie, którym określił on dość powszechną u ludzi skłonność do chronienia się w Bogu (a raczej w idei Boga), by w ten sposób „wyjaśnić” to, czego nie potrafią zrozumieć własnym umysłem. Religia staje się dla nich owym azylem ignorancji; uniwersalnym rozwiązaniem, jak teoretyczny wytrych – jednakże taki, który otwiera tylko fikcyjne wrota. (wg Andre Comte-Sponville Duchowość ateistyczna).

To fakt, iż nie ma chyba drugiej takiej dziedziny, w której ludzka ignorancja byłaby w tak pomysłowy sposób „zagospodarowana” i doceniana, jak w wierzeniach religijnych.

Więcej

Skończcie z podżeganiem
przeciwko Żydom
Tarek Baddar

Tarek Baddar (zdjęcie: twitter.com/tareqbaddar)

Tarek Baddar, kuwejcki pisarz i producent filmowy w Nawras Media, opublikował artykuł, w którym krytykuje duchownych, którzy w meczetach podżegają do nienawiści do Żydów, wiecznie rozwodzą się o rzekomej podrzędności i nikczemności Żydów, ignorując czyny muzułmańskich tyranów, takich jak przywódcy arabscy lub członkowie ISIS. Zdaniem Baddara ci duchowni uczą poddaństwa i bierności. Dodał, że nawet gdyby Izrael został wymazany z mapy, muzułmanie nadal mordowali by się wzajemnie.

Więcej
Blue line

Dobór naturalny
w naszym gatunku
Jerry Coyne

Wysoka blondynka pije mleko, czyli jak ewoluujemy.

Podczas otwartych wykładów o ewolucji nieodmiennie otrzymuję pytanie: „Czy ludzie nadal ewoluują?” Odpowiadam: „Tak, ale mamy solidne dowody takiej ewolucji tylko dla kilku cech: ewolucja wcześniejszej dojrzałości płciowej u kobiet, późniejszej menopauzy i dobór na niższe ciśnienie krwi oraz kilka innych cech związanych z chorobami serca”. Opiera się to na badaniach zdrowia ludzkiego prowadzonych przez dziesiątki lat, obserwujących zmiany tych cech oraz na założonych oszacowaniach genetycznej podstawy ich zmienności.

Więcej

Sam-Wiesz-Kto wraca
pod nową postacią
Andrzej Koraszewski

“Nazywaj go Voldemort, Harry. Zawsze używaj właściwych nazw. Lęk przed nazwą wzmacnia lęk przed tym, czego się boimy.”

Komunizm i nazizm obróciły Europę w perzynę, powodując dziesiątki milionów ofiar. To były tylko idee, idee zapowiadające nowy wspaniały świat. Były to totalitarne idee, wzorowane na religiach, obiecujące zbawienie ludzkości i nakazujące jednolitość myśli i zachowań. Obiecywały również pokój, po zwycięstwie, po nawróceniu wszystkich na jednolitą wiarę i po wyeliminowaniu tych, którzy sprzeciwiali się pokojowi. Dziś po raz kolejny totalitarna idea rzuca światu rękawicę. Nazywa się religią pokoju. Maszeruje pod hasłem: Śmierć Ameryce, śmierć Izraelowi, zdobędziemy Rzym.

Więcej

Prawo
do szydzenia z religii
Douglas Murray

Salman Taseer, przedstawiony na plakacie po lewej, był gubernatorem pakistańskiej prowincji Pendżabu, kiedy został zamordowany w 2011 r. przez radykalnego islamistę, ponieważ Taseer popierał reformę pakistańskich drastycznych praw o bluźnierstwie. Po prawej: policja w Londynie może rozpocząć dochodzenie w sprawie „przestępstwa nienawiści”  dotyczącego broszury rozdawanej przez meczet w Londynie, w której wyjaśnia się, że “wszyscy muzułmanie powinni popierać” mordercę Taseera.

Jeśli istnieje jedno pytanie, które szczególnie zajmuje czytającą publiczność w kwestii radykalnego islamu, to jest nim: “Jaki jest związek między ekstremistami a umiarkowanymi?”
Czołowi politycy w całym świecie zachodnim nie byli pomocni w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie, twierdząc uparcie, że radykalny islam nie ma nic wspólnego z islamem i że ekstremiści są tak oddaleni od umiarkowanych, jak tylko to możliwe. Niemniej społeczeństwo czuje,
że tak nie jest.

Więcej

Niezmiernie interesująca
kość
Carl Zimmer

Bacula (kość penisowa) wiewiórki ziemnej. Źródło.

Pozwólcie mi na początku powiedzieć, że ten post jest o bakulum. Niektórzy z was mogą nie chcieć czytać o kości znajdującej się w penisach wielu gatunków ssaków. Chcę wam dać szansę zwrócenia się do łagodniejszych miejsc w Internecie. Może jednak zechcecie zostać. Poniżej jest nieco prawdziwej nauki i ewolucji w działaniu.
Jeśli spojrzysz na nas, ludzi (monogamia, poligamia i rozmaite inne układy) kontra szympansy (monogamia jest dla oferm!), patrzysz tylko na krańce dwóch długich gałęzi.

Więcej

Prezydent Abbas
– „ten Żyd"
Khaled Abu Toameh

Prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas, ściska dłoń izraelskiego premiera, Benjamina Netanjahu, na pogrzebie Szimona Peresa, byłego prezydenta Izraela, 30 września. Abbasa spotkała burza krytyki za uczestniczenie w pogrzebie, co członkowie jego partii nazwali „zdradą”. (Zrzut z ekranu)

Prezydenta Autonomii Palestyńskiej (AP), Mahmouda Abbasa spotkał grad krytyki za udział w pogrzebie byłego prezydenta Izraela, Szimona Peresa w Jerozolimie. Wściekłość skierowana na Abbasa nie była zaskoczeniem dla tych, którzy wiedzą o nieustannej kampanii podżegania antyizraelskiego, jaka od wielu lat toczy się w społeczeństwie palestyńskim.

Jeśli udział w pogrzebie przywódcy izraelskiego, szczególnie takiego, który poświęcił ostatnie dwadzieścia lat swojego życia pokojowi między Izraelem a Palestyńczykami, wywołuje takie potępienie, łatwo wyobrazić sobie rezultat jakiejkolwiek inicjatywy pokojowej przywódcy palestyńskiego wobec Izraela.

Więcej

Socjologiczna religia
braku różnic między płciami
Jerry Coyne


Jako biolog nauczyłem się, że istnieją dwie kwestie, które są tabu dla akademików. Pierwszą jest kwestia „ras” – lub różnic genetycznych między populacjami ludzkimi. Antropolodzy kulturowi mówią nam, że rasy są „konstruktami społecznymi”.  No cóż, jest w tym trochę prawdy o tyle, że nie istnieje skończona liczba ras, które można jednoznacznie oddzielić od siebie.
Istnieją jednak różnice genetyczne między grupami, algorytmy analizy skupień mogą podzielić populacje na pięć lub sześć dających się rozróżniać grup odpowiadających ich lokalizacji geograficznej. Te różnice w genach markerowych niewątpliwie wyewoluowały poprzez albo dryf genetyczny, albo dobór naturalny we wczesnych populacjach ludzkich, które były od siebie izolowane.

Więcej
Biblioteka

Zagadkowe jajo
pingwina grzebieniastego
Ed Yong

Pingwiny skalne i inne pingwiny grzebieniaste (Eudyptes) zawsze składają dwa jaja, ale z pierwszego, mniejszego, żadne pisklę na ogół nie wykluwa się.  <br />Zdjęcie: Pete Oxford, Minden Pictures, National Geographic Creative

W każdym sezonie rozrodczym pingwiny grzebieniaste składają po dwa jaja. Pierwsze – nazwijmy je jajem A – jest zawsze mniejsze niż drugie, czyli jajo B. Jest mniejsze o między 18 a 57 procent, co jest większą różnicą niż u jakiegokolwiek innego ptaka. Ponieważ jest mniejsze, jajo A niemal zawsze jest skazane.

Matka pingwin może wykopać je z gniazda. Może odmówić wysiadywania go. W tych rzadkich wypadkach kiedy z obu jaj wykluwają się jednak pisklęta, tylko jedno pisklę przeżywa i nieodmiennie jest to większe pisklę B.  

Więcej

Wywiad z francuskim eseistą,
Majidem Oukacha
Grégoire Canlorbe

Majid Oukacha (Zdjęcie: Zrzut z ekranu z \

Majid Oukacha to młody francuski eseista urodzony i wychowany we Francji, którą z każdym rokiem coraz mniej rozpoznaje. “Były muzułmanin, ale wieczny patriota”, jak czasami lubi o sobie mówić,  systematyczny krytyk najbardziej niespójnych i nieprecyzyjnych praw Koranu, unikający dodawania sądów wartościujących. Autor książki autorem książki „Il était une foi, l'islam..."

Więcej
Blue line

Purytańska świątobliwość
Putina i wojna z Zachodem
Giulio Meotti

Prezydent Władimir Putin z patriarchą Cyrylem I, 24 maja 2015.

W czasach zimnej wojny amerykańscy konserwatyści lubili mówić o Związku Radzieckim jako o "bezbożnym narodzie", który znajduje się na skraju przepaści, ponieważ zniszczył religijność rosyjskiego społeczeństwa. W ćwierć wieku później na Kremlu siedzi były oficer KGB, który po cichu się ochrzcił, i który dziś zarzuca grzech ateizmu Stanom Zjednoczonym i Zachodowi.
Przez pierwsze dziesięć lat swoich rządów Putin unikał jakichkolwiek odniesień do religii, nie wspominał o żadnych „wartościach” i nie dawał lekcji moralności Zachodowi.

Więcej

Palestyńscy mordercy
i ich zachodni pomagierzy
Guy Millière

Prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas, otrzymuje stojącą owację w Parlamencie Europejskim w Brukseli 23 czerwca po fałszywym twierdzeniu, że rabini izraelscy wzywają do zatruwania wody palestyńskiej. Abbas potem wycofał się i przyznał, że to twierdzenie było fałszywe. (Zdjęcie: European Parliament)

Sport mordowania Żydów nie przestaje być modny. 30 czerwca o świcie w Kirjat Arba młody Arab włamał się przez okno i zadźgał nożem 13-letnią amerykańsko-izraelską dziewczynkę, Hallel Yaffę Ariel.


Młody Arab, który zamordował Hallel Yaffę Ariel został zastrzelony tuż po napadzie. Jego matka powiedziała, że jest dumna z syna.

Autonomia Palestyńska (AP) powiedziała, że jest bohaterem i “męczennikiem”.

Więcej

Polityka,
Kościół i medycyna
Andrzej Koraszewski


Pytanie, czy w czasach Reformacji Polska wskoczyła do właściwego pociągu, może wydawać się cokolwiek spóźnione i czysto akademickie. Ważniejsze jest inne pytanie, czy obserwujemy dziś Kontrreformację 02? Po stuleciach wojen religijnych Oświecenie przyniosło rozdział Kościoła i państwa, gwarancje dla swobody wyznania i gwarancje dla ludzkich praw, których żadne „boskie prawa” nie mogą unieważniać. Przez moment zdawało się, że postęp nauki otworzył bramę dla racjonalizmu, parlamentaryzmu, równości wobec prawa. Nie tylko zniknął system stanowy i przypisanie do stanu, w którym człowiek się urodził, ale również kobiety zdobyły wreszcie prawa obywatelskie. Reformacja była rewolucją społeczną, osłabiła więzy feudalizmu, zwiększyła ruchliwość społeczną, przyniosła ożywienie gospodarcze i, oczywiście, miała również swoje czarne karty.

Więcej

Świat jest jeden
i trzeba do niego dołączyć
Chaled Montaser

Chaled Montaser (zdjęcie: Al-Watan, Egypt)

Egipski lekarz egipski, Chaled Montaser, opublikował artykuł 12 września 2016 r. w związku z piętnastą rocznicą zamachów 9/11. Montaser krytykuje wybitnego teoretyka Bractwa Muzułmańskiego, Sajjida Kutba i byłego przywódcę Al-Kaidy, Osamę bin Ladena, za twierdzenie, że świat podzielony jest na dwa obozy – obóz islamu i obóz niewiernych, którzy nie stosują prawa szariatu. Wezwał muzułmanów do porzucenia obsesji na punkcie tego podziału i pogodzenia się z nowoczesnym światem, zachowując własną kulturę i tożsamość. Ostrzegł, że ci, którzy nie dołączą do obozu globalnego, pozostaną w „izolacji”.

Więcej
Dorastać we wszechświecie

Refleksje sprzed lat -
"Myśląca trzcina"
Lucjan Ferus

Chora libańska
nienawiść do Izraela
Fred Maroun

Wielka Brytania ma teraz
swobodę szczelinowania
Bjorn Lomborg

Żydowskie oburzenie
(lub jego brak)
Deebo

Ewolucyjny poziom
ludzkiej przemocy
Jerry Coyne

Nowi ulubieńcy
mediów Europy: terroryści
Giulio Meotti

Jak pająki unikają
zjedzenia podczas seksu
Ed Yong

Długa walka
dra Turkiego Al-Hamada
Alberto M. Fernandez

O statynach, snusie
i paleniu e-papierosów
Matt Ridley

Zgubione w tłumaczeniu
“Allahu Akbar”, „Istiszhad”
 Yigal Carmon

Ślepa salamandra z Teksasu
ma nerw wzrokowy
Jerry Coyne

Turcja: “Wielka
muzułmańska demokracja”?
Burak Bekdil

Nie zabijaj,
chyba że kobietę w ciąży
Andrzej Koraszewski

Ratowanie życia i walka
z indoktrynacją antyizraelską
Paul Alster

Zachodni szarlatani,
którzy usprawiedliwiają dżihad
Giulio Meotti

Blue line
Polecane
artykuły

Czego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchniNiewolnictwo seksualneMiłość teoretycznie przyzwoitychPsy nie idą do NiebaProblem zielonych strachówAntysemiccy ŻydziNowy gatunek homininów na czołówkach gazet.Moc Chrystusa zmusza cię


Technika, konsumeryzm i papież


W obronie pesymizmuTracąc moją religię?Ewolucja pomogła im...Konstytucyjni demokraciPAP ma Alę, Ala ma Hamas


HomeopatiaWięcej żywnościKiedy słowa zabijają?Uprawy GMOZderzenie barbarii