Prawda

Wtorek, 1 grudnia 2015 - 17:25

« Poprzedni Następny »


Youtube

Najnowsze filmy
Najczęściej oglądane
youtube - ikona

Agnostyk czy ateista?


Andrzej Koraszewski 2013-12-05


Kim pan jest — zapytała mnie młoda medialna dama — agnostykiem czy ateistą?

Odpowiedziałem bez wahania , że ateistą, a potem, pisząc uzasadnienie tego wyroku musiałem się jednak zastanowić. Dlaczego jestem bardziej ateistą niż agnostykiem? Pierwszy argument jest natury społecznej. Osławione „nie wiem" agnostyka wydaje się być ucieczką przed dyskusją. „Nie wiem, dajcie mi spokój." Agnostycyzm bywa azylem człowieka zmęczonego, ale również schronieniem oportunisty.


W polskim Sejmie mamy kilka, czy też może kilkanaście osób, które zdecydowały się na śluby kościelne po wielu latach małżeństwa. Agnostycyzm ułatwia hipokryzję. Ateizm jest niewiarą z podniesionym czołem. Jest również czymś innym niż antyklerykalizm. Antyklerykalizm jest formą niechęci wobec Kościoła politycznego, wobec skorumpowanej warstwy kapłańskiej, czasem wobec totalitaryzmu zorganizowanej religii, próbującej podporządkować sobie całe życie jednostki. Jest wielu głęboko wierzących antyklerykałów, ale zdarzają się agnostycy, którzy nie są antyklerykałami (bywają nawet prokościelnymi politykami.) Ateista odmawia wiary w istnienie jakiekolwiek istoty „wyższej".

Czy to oznacza, że ateista wie, że ma jakieś dowody na nieistnienie boga? Oczywisty absurd. A jednak ateista nie wypowiada swojego „nie wiem" w sposób nabożny. Ateista powiada: nie wiem i nie mogę wiedzieć czy bóg jest, czy go nie ma, ale samo pytanie jest bzdurne, bo nie ma najmniejszych powodów do zastanawiania się nad tym pytaniem. Nie interesują mnie dowody na nieistnienie boga, jeśli nie ma powodów (o dowodach nie wspominając) do rozważania czy jest.

Czy jest to zatem dogmatyczne założenie, że boga nie ma? Tak chcą widzieć ateistów zniecierpliwieni wierzący. Ateiści to tacy sami dogmatycy jak my, albo jeszcze gorsi, to fanatycy broniący dogmatu o nieistnieniu.

Agnostyk ma z tymi klientami święty spokój. Wzrusza ramionami, powiada „nie wiem". Ilu jest tych niedowiarków, niewierzących, sceptyków, bezbożników, agnostyków? Zapewne wielokrotnie więcej niż zdeklarowanych ateistów. Ateizm odmawia ucieczki w milczenie, uważa, że konfliktu między religią i wiarą nie wolno chować pod dywan, że prawo do swobody wyznania jest gwałcone, jeśli dominujący Kościół ma prawo do indoktrynowania dzieci w państwowych przedszkolach i szkołach, że rozdział Kościoła i państwa jest fundamentem demokracji, że religia i instytucje religijne nie mogą być poza prawem i poza krytyką.

Słowo „ateista" ma złą sławę, jest niemal wyzwiskiem (również w ustach niektórych agnostyków). Ponieważ w wyobrażeniach wierzących wszelkie dobro pochodzi od (mojego) boga, ateista jest z definicji amoralny, zły, niezdolny do odróżniania dobra i zła. Krótko mówiąc ateista to amoralny dogmatyk, wcielenie szatana. Tymczasem agnostyk to cichy sąsiad, który może grzeszy, ale nikomu nie przeszkadza, czasem nawet pomaga, jest zdecydowanie lepszy od wierzącego antyklerykała, o ateiście nie wspominając.

Czy bóg przekazał ludziom święte księgi, czy był potop, czy był płonący krzak, czy morze się rozstąpiło, czy z nieba leciała kasza, czy Jezus robił cuda? Agnostyk konsekwentnie powtarza swoje „nie wiem". Ateista odpowiada: to nie są pytania, to są ukryte twierdzenia o rzekomych faktach. Żaden z tych faktów nigdy nie znalazł potwierdzenia.

Czy bóg był konieczny do stworzenia świata i do stworzenia życia? Uzbrojony w nowoczesną naukę ateista odpowiada: nie mamy żadnego powodu, by sądzić, że w procesy te ingerowała jakakolwiek istota wyższa. Nie ma tu żadnego dogmatu o nieistnieniu, ale osławione „nie wiem" wypowiedziane jest zupełnie inaczej: kiedy oglądam świat, ta hipoteza (o istnieniu jakiegoś boga) nie jest mi do niczego potrzebna.

W tej sytuacji obrońcy wiary nie rezygnując z zarzutu dogmatyzmu, dorzucają zarzut arogancji. Ileż pychy i arogancji musi mieć człowiek, który powiada, że mu hipoteza o istnieniu jakiegoś boga nie jest do niczego potrzebna.

Faktycznie „nie wiem" agnostyka jest pełne pokory. Może byłaby to pokora urzekająca, gdyby nie była tak wszechstronnie i bezwzględnie wykorzystywana.

Jak pisze John Shook :

"...człowiek religijny ogłaszał swoją absolutnie pewną wiedzę w sprawach wiary, ateista mógł co najwyżej przyznawać się do sceptycznej ignorancji" Współcześnie jednak to ateistę oskarża się o dogmatyzm".

Shook przypomina, że w 1860 roku Thomas Huxley popularyzował pojęcie „agnostycyzmu" jako przeciwieństwo greckiego pojęcia „gnozy" (wiedzy). Agnostyk przyznaje się do braku wiedzy, w kwestii realności jakiejś „istoty wyższej". Ateista mówi to samo: nic mi nie wiadomo o żadnym bogu, a w krasnoludki też nie wierzę. W związku z liczebną przewagą wierzących w realność „istoty wyższej" nad wierzącymi w krasnoludki, zarzut arogancji jest potężnie wzmocniony przez samą wielkość populacji oburzonych.

Genezy zarzutu dogmatyzmu John Shook doszukał się w 11 wydaniu Encyclopaedia Britannica, gdzie w 1911 roku wprowadzono rozróżnienie między „dogmatycznym ateizmem" i „sceptycznym ateizmem", przy założeniu, że ten pierwszy „zdecydowanie zaprzecza istnieniu boga" a ten drugi „nie wierzy w zdolność ludzkiego umysłu aby mógł odkryć istnienie boga". W ten sposób wielu agnostyków może dziś twierdzić, że odrzucają dogmat ateizmu i dogmaty wiary.

Definiując się jako ateista a nie zaledwie agnostyk, gwiżdżę na zarzut dogmatyzmu, który wyłącznie ukazuje trudności niektórych ludzi z posługiwaniem się logiką. Muszę natomiast z pewną dozą powagi potraktować zarzut arogancji. Czy mam rację, że ten zarzut arogancji ukrywa żądanie powstrzymanie się od krytyki religii?

Publikacje, prezentujące dowody ukrywania przez Kościół katolicki przestępców gwałcących dzieci, to arogancki, bezprzykładny atak na Kościół; żądanie wycofania religii z państwowych szkół to arogancki atak na Kościół; prezentowanie argumentów ilustrujących konflikt między nauką i religią, to aroganckie ataki na religię.

Zachodnie instytucje religijne wydają się być gotowe na pewną tolerancję wobec enigmatycznego „nie wiem". Powiedzenie „nie wiem, ale religia wydaje mi się sprzeczna z wszystkim co wiem i nie zamierzam zamykać oczu na zbrodnie popełniane z imieniem takiego lub innego boga na ustach" to już jest bezprzykładna arogancja.
Agnostyk, niewierzący, bezwyznaniowy - nie dziękuję. W obliczy tych zarzutów o arogancję tym bardziej zdecydowanie wole przedstawiać się jako ateista.
* Pierwsza wersja tego artykułu ukazała się na łamach Racjonalisty w grudniu 2010 roku.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Moje 3 grosze. Lucjan Ferus 2013-12-23
Wiedza to nie wszystko
Hili: W takich opakowaniach sprzedają również śmietankę.
Ja: Wiem.
Hili: Wiedza to jeszcze nie wszystko.

Więcej

Trójuszny kot?
To bardziej skomplikowane
Greg Mayer

Brian, trójuszny kot z Norfolk (via BBC).

Nigdy nie widziałem takiego kota i nie widział takiego kota także weterynarz schroniska, chociaż Jerry powiadomił nas jakiś czas temu o istnieniu kotów z dodatkowymi uszami. Pierwszą rzeczą, która mnie uderzyła, to że kot nie miał trojga uszu, ale raczej trzy małżowiny uszne. Uszy w ścisłym sensie są parą narządów słuchowych z tyłu głów kręgowców, które wyczuwają drgania i ruch. Małżowiny uszne są zewnętrznymi konstrukcjami do kierowania fal dźwiękowych do ucha właściwego i znajdujemy je u większości ssaków i i znajdujemy je u większości ssaków. (A także u Wolkanów, którzy nie są ssakami.

Więcej

Uchodźcy żydowscy nigdy
nie byli tak popularni jak obecnie
Petra Marquardt-Bigman

Uchodźcy z Syrii przy granicy tureckiej.

Nie ulega wątpliwości, że jest wielu ludzi, którzy, dyskutując o dzisiejszych uchodźcach, w dobrej wierze przedstawiają argument, iż powinniśmy wyciągnąć „lekcję”, jaka płynie z bezdusznego odrzucenia uchodźców żydowskich w latach 1930. i 1940.

Weźmy na przykład właśnie opublikowany artykuł Jonathana A. Greenblatta, dyrektora krajowego Anti-Defamation League, który pisze, że “ksenofobia, bigoteria religijna i nienawiść zatrzasnęły drzwi przed tymi, którzy uciekali z Niemiec nazistowskich. Świata nie stać na powtórzenie tego błędu”.

Więcej
Blue line

DNA: zoptymalizowany
kod źródłowy?
Matthew Cobb

Dzisiaj jest wspaniały XKCD:

Początkowo wysłałem tweeta z komentarzem: “Prawda. Biologia jest niemożliwa”, ponieważ ten dowcip rysunkowy podkreśla, że informacja, jaką zawiera DNA, jest znacznie bardziej skomplikowana niż to wyobraża sobie większość nie-biologów. Jest klasycznym błędem naukowców z dziedzin nauk ścisłych  sądzenie, że biologia podporządkowana jest temu samemu rodzajowi ścisłych praw z jakimi obcują w ich dziedzinach – kiedy jednak studiują biologię, wkrótce zdają sobie sprawę z tego, że żywe stworzenia są znacznie bardziej złożone niż cokolwiek w fizyce.

Więcej

Turcja zabija w Kurdystanie,
świat milczy
Uzay Bulut

Syria? Nie. Irak? Nie. Miasto kurdyjskie w Turcji zbombardowane przez tureckie siły rządowe.  <br />Kurdyjskie miasto Cizre w Turcji zostało we wrześniu zbombardowane przez tureckie siły bezpieczeństwa. Wiele domów doznało ciężkich uszkodzeń lub zniszczeń. Zdjęcia pokazują wiele budynków i pojazdów w mieście porytych przez kule.

W latach 1990. armia turecka paliła wsie kurdyjskie; dzisiaj palą miasta kurdyjskie.


W tym miesiącu trzy dzielnice w kurdyjskim mieście Silvan w prowincji Diyarbakir - Tekel, Konak i Mescit – najpierw obłożono godziną policyjną, a potem atakowano od 3 do 14 listopada. Odcięto linie telefoniczne, dostawy wody i elektryczności.

Więcej
Blue line

Baśnie wywołujące waśnie
Lucjan Ferus


Tytuł niniejszego tekstu nawiązuje do świetnego filmu dla dzieci i młodzieży Waśnie w świecie baśni, w którym owe waśnie porządnie dały się we znaki mieszkańcom pewnej bajkowej krainy, omal jej nie rujnując doszczętnie. Widziałem go wiele lat temu, ale to nie on zainspirował mnie do napisania tego tekstu, lecz baśń filmowa Jaś i Małgosia, którą obejrzałem wczoraj z większą przyjemnością, niż większość tzw. „filmów akcji”, co do których można odnieść wrażenie, iż służą tylko temu, by pokazywać przemoc, zapewne doskonale sprzedającą się w mediach.

Więcej

Bankructwo i błoto
Bassam Tawil

Zdjęcia uzbrojonego żołnierza izraelskiego, który nie użył broni, kiedy zajadle atakowały go palestyńskie kobiety i dzieci w Nebi Saleh, zdumiały wielu blogerów.

Palestyńscy blogerzy byli zdumieni, kiedy Izraelczycy protestowali przeciwko okrutnemu zabijaniu kurczaków na fermach drobiowych i podczas epidemii. Pisali: „Gdyby Arabowie, którzy zabijają ludzi okrutnie i masowo, tak dbali o ludzi, jak Żydzi dbają o zwierzęta”.

Wielu ludzi dokumentuje nieprawdopodobne okrucieństwo w krajach arabskich w rejonach konfliktu. Często słyszymy Arabów mówiących między sobą: „Syjoniści nigdy nie zrobili nam tego, co robimy sami sobie”.

Więcej
Biblioteka

Wyleczy raka i powiększy biust,
czyli Zięba na uniwersytecie
Paulina Łopatniuk


Awantura wybuchła – jak to ostatnio często bywa – na fejsbuku, choć nie fejsbuka li i jedynie dotyczyła i nie na fejsbuku się skończyła. Otóż znany piewca medycyny alternatywnej, niejaki Jerzy Zięba, inżynier zresztą, zaplanował salę Uniwersytetu Gdańskiego na miejsce swojego kolejnego wykładu o tym, jak to proste i skuteczne metody leczenia wszystkiego.

Więcej

Po co nam fakty,
kiedy mamy Izrael?
Ben-Dror Yemini

Szwedzka minister spraw zagranicznych, Margot Wallström. Wiąże terror w Paryżu z „desperacją palestyńską” (Zdjęcie: EPA)

Było jasne, że nie będziemy musieli długo czekać zanim ktoś obwini Izrael o zamachy terrorystyczne w Paryżu. To nie są mordercy. Oni są po prostu w desperacji. Globalni dżihadyści są skrajnie zaniepokojeni uciskiem Palestyńczyków i łamaniem ich praw człowieka. Nie tylko są zaniepokojeni. Szaleją z niepokoju. Są gotowi wysadzić w powietrze cały świat w celu wyrażenia swojej rozpaczy, szczególnie że czekają na nich 72 dziewice, by ulżyć ich desperacji. 

Więcej

Indyjskie czary
nad słowem sekularyzacja
Tufail Ahmad


W Indiach sekularyzm ma trzy znaczenia: jedno, jako ruch idei usuwa religię z życia społecznego i wzmacnia jednostki, by żyły na co dzień w sposób sensowny i racjonalny. Drugie, konstytucyjne znaczenie sekularyzmu jest następujące: państwo indyjskie musi zachować dystans od religii w swojej polityce. Trzecie, behawioralne i praktyczne znaczenie sekularyzmu niepokoi obywateli Indii, bo zaczęło oznaczać „muzułmańskie prawa”, poparcie dla burki i innych ortodoksji islamskich, oraz stało się rodzajem sekciarstwa, które rozrywa tkankę społeczną kraju. Koran i hadisy nie zmienią się, czy istnieje sposób wprowadzenia zmiany postaw wśród muzułmanów Indii?

Więcej

Czego Francja i Europa
mogłyby się nauczyć
Bassam Tawil


Kilka miesięcy temu, Francja była jednym z ośmiu krajów, które poparły palestyńską rezolucję podczas spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ, nawołującą do całkowitego wycofania się Izraela na terytoria sprzed 1967 roku do końca roku 2017.

Głos ten oznacza, że Francja popiera utworzenie niezależnego państwa palestyńskiego, najprawdopodobniej pod rządami tego samego typu ludzi, którzy 13 listopada dopuścili  najbardziej makabrycznych ataków terrorystycznych we Francji od czasów II Wojny Światowej.

Więcej
Blue line

Wyznania politycznego
uchodźcy z Egiptu
Andrzej Koraszewski


Wszyscy znają określenie „Arabska Wiosna”, stosunkowo niewielu spotkało się z określeniem „facebookowa rewolucja”. W Egipcie w styczniu 2011 roku Arabska Wiosna zaczęła się od facebookowej rewolucji.  Egipska młodzież skrzykiwała się przez Internet na demonstracje przeciw Mubarakowi, na rzecz wolności i demokracji. Ta młodzieńcza euforia nie trwała długo, niebawem osławiony plac Tahrir zalały dziesiątki tysięcy brodatych fanatyków Bractwa Muzułmańskiego popierających protesty przeciwko Mubarakowi i „demokrację” bez wolności.  Kiedy prezydent Mubarak został odsunięty od władzy, a w wyborach zwyciężyły partie religijne...

Więcej

Religia rozwiąże
spory religii
Jerry A. Coyne


Gdyby nie było to takie smutne, bardzo rozbawiliby mnie ci, którzy jako rozwiązanie problemu wywoływanych przez religię wojen i terroryzmu krzyczą, że trzeba jeszcze więcej religii. Idzie to w parze z zapewnianiem, że sama religia odgrywa w najgorszym razie maciupeńką rolę w barbarzyństwie grup takich jak ISIS.
Rabin Sacks mówi to w swojej nowej książce, Miroslav Volf powiedział to w artykule w “Washington Post”, a teraz konserwatywny publicysta „New York Times”, David Brooks dołączył do tego chóru.

Więcej
Blue line

Dlaczego dynie i kabaczki
nie wymarły
Ed Yong


Dynie nie powinny istnieć. Ani kabaczki, tykwy czy cukinie. Te powszechne na naszych stołach warzywa są częścią grupy roślin zwanych Cucurbita, których przodkowie byli bardzo gorzcy i chronieni twardą skórą. Polegały na dużych zwierzętach, takich jak mamuty, by rozbijały je i rozprzestrzeniały ich nasiona. Kiedy zaś te wielkie zwierzęta wymarły, kabaczki powinny były pójść w ich ślady. Logan Kistler z Pennsylvania State University uważa, że były tego bardzo bliskie.

Więcej

Iran: Dwójkę poetów skazano
na 99 batów i więzienie
Amir Taheri

Islamski Sąd w Teheranie skazał dwoje poetów, Fateme Ekhtesari (po lewej) i Mehdiego Mussaviego (po prawej) na odpowiednio 9 i 11,5 roku wiezienia oraz 99 batów. Ekhtesari była oskarżona o recytowanie “wierszy pełnych wieloznaczności, które można odczytywać w sposób odstępczy i niebezpieczny”.  Mussavi był oskarżony o “obrażanie świętych wartości islamskiej ummah.\

Czy seminarium o reformie wzorów rymu i rytmu w poezji perskiej narusza “wartości islamskie” i grozi podstawom Islamskiej Republiki Iranu? Tak właśnie uważa Islamski Sąd w Teheranie, który w zeszłym miesiącu skazał dwoje poetów, Fateme Ekhtesari i Mehdiego Mussaviego, na 9 i 11,5 roku więzienia plus 99 publicznie wymierzonych batów dla każdego z nich. Fateme Ekhtesari została skazana na 11,5 roku więzienia za “podważanie bezpieczeństwa państwa islamskiego” przez napisanie i publiczne recytowanie “wierszy pełnych wieloznaczności, które można odczytywać w sposób odstępczy i niebezpieczny”. 

Więcej

Sprawy naprawdę idą
w dobrym kierunku
Steven Pinker


ISIS i Syria dominują nagłówki w mediach, ale nowe dane pokazują, że przemoc nadal cofa się wszędzie. Trzeba trochę brawury, żeby odpowiedzieć na pytanie “Na jakich polach jesteś optymistą?” Każda odpowiedź wydaje się być prowokacją, by życie dowiodło, że się mylisz. Jednak w 2007 r. połknąłem przynętę i zaryzykowałem twierdzenie, że wszystkie formy przemocy, mierzone obiektywnie, mają tendencję malejącą – które to twierdzenie podparłem 100 wykresami w książce z 2011 r. The Better Angels of Our Nature (polski przekład Zmierzch przemocy). Przyjaciele mówili mi, że narażam się na kompromitację: wojna z Iranem, spór o ropę naftową lub nuklearny atak terrorystów może zdarzyć się każdego dnia. I czy nie mam choć odrobiny zabobonnego lęku przed zbliżającą się setną rocznicą wybuchu I wojny światowej?

Więcej

Kiedy Zachód usłyszy,
co mówi Hamas?
Khaled Abu Toameh

Kiedy prezydent USA Barack Obama spotykał się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu (po lewej), wysoki rangą przedstawiciel Hamasu, Musa Abu Marzouk (stojący najdalej na prawo z karabinem w ręku) powtórzył, że celem jego organizacji jest wyeliminowanie Izraela.

Kiedy prezydent Barack Obama i premier izraelski Benjamin Netanjahu rozmawiali o rozwiązaniu w postaci dwóch państw podczas spotkania w Białym Domu 9 listopada 2015 r., palestyński ruch Hamasu powtarzał swój zamiar zniszczenia Izraela. Oświadczenie Hamasu pokazuje, że rozwiązanie w postaci dwóch państw nie jest receptą na pokój między Izraelem a Palestyńczykami. Oświadczenie to pokazuje także, że wszyscy, którzy mówią o zmianie stanowiska Hamasu wobec Izraela, żyją u świecie ułudy. Kiedy trwało spotkanie Obama-Netanjahu, wysoki rangą dygnitarz Hamasu, Musa Abu Marzouk, wydał oświadczenie, w którym zadeklarował: "Nigdy nie będziemy prowadzić negocjacji z tworem syjonistycznym i nigdy nie uznamy jego prawa do istnienia. Będziemy nadal stawiać opór tworowi syjonistycznemu, aż zniknie, czy im się to podoba, czy nie."

Więcej

Śmiać się, płakać,
czy działać?
Andrzej Koraszewski

Zaproponowane logo Komitetu Obrony Demokracji

Honorowy prezes budowy pomnika prezydenta i jego 95 ofiar nabrał wiatru w żagle, kiedy wstrzelił się zięciem poety w społeczne zapotrzebowanie. Zięć poety wydawał się dobrym pomysłem, ale chyba nawet prezes w najśmielszych snach nie przewidywał, że aż tak dobrym. Okoliczności okazały się sprzyjające, przeciwnik rozproszony i zdemoralizowany, połowa zdezerterowała z linii frontu i w urnach dominowały głosy na zięcia. Niektórzy mówili, że nic strasznego się nie stało, że zięć poety może okazać się kręgowcem i być ponad.

Więcej

Nowy rasizm
Wielkiej Brytanii
Douglas Murray

W 2009 r. Jeremy Corbyn (po lewej) powiedział: \

Jakie będą skutki wyboru Jeremy’ego Corbyna na stanowisko przywódcy brytyjskiej Partii Pracy nie było trudno prze widzieć. Chociaż niektórzy ludzie zastanawiali się, czy ten kandydat skrajnej lewicy złagodzi swoje opinie, kiedy zdobędzie władzę, większość obserwatorów nie wątpiła, że ktoś kto przez trzydzieści lat cenił sobie te opinie, siedząc w parlamencie jako szeregowy deputowany, nie zmieni ich z dnia na dzień tylko dlatego, że został przewodniczącym partii.
Dla kogoś takiego jak Corbyn wyniesienie na stanowisko kierownicze jest potwierdzeniem słuszności jego postawy podczas tych lat spędzonych w  politycznym niebycie, nie zaś okazją do zmiany ideologicznego credo.

Więcej
Kartka 1

Rozum i Wiara II
- rozmowy wiary z rozumem
Lucjan Ferus


„Zaprawdę, tych, którzy nie uwierzyli w znaki Boga – czeka kara straszna! Bóg jest potężny, włada zemstą” (3:4).
„Zaprawdę, tym, którzy nie uwierzyli, nie pomogą nic wobec Boga ani ich majątki, ani ich dzieci! Oni będą paliwem dla ognia” (3:10). /../ „Religią prawdziwą w oczach Boga jest islam /../ A kto nie uwierzy w znaki Boga… zaprawdę, Bóg jest szybki w rozrachunku” (Koran 3:19).

Więcej

Nie kupuj u Żyda,
dobij Palestyńczyka
Andrzej Koraszewski


Tak można najkrócej scharakteryzować główne cele europejskiego ruchu na rzecz solidarności z Palestyną.
Z utęsknieniem czekam na nalepki „produkt z izraelskich osiedli”, bo wtedy wiedziałbym, czym mam wyładować mój wózek w sklepie, żeby pomóc Palestyńczykom i zrobić trochę na złość rodzimym rasistom, tym z unijnych salonów i tym z nadwiślańskiego podwórka.

Więcej
Blue line

O guzkach w pępku
i pewnej zakonnicy
Paulina Łopatniuk

Guzek siostry Mary Joseph w pępku 37-letniej ciężarnej; CC-BY; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2687068/

Pamiętacie artykuł o kobietach ukrytych pośród eponimów medycznych? Do listy możecie dopisać kolejną. Julia Dempsey urodziła się 14 maja 1856 roku w USA jako córka irlandzkich imigrantów. W wieku lat 22 wstąpiła do zakonu, przybierając miano siostry Mary Joseph. W 1889 roku podjęła pracę pielęgniarki w nowo utworzonym Saint Mary’s Hospital w Rochester (później słynnym jako Mayo Clinic), a po niedługim czasie przypadła jej także (poza obowiązkami administracyjnymi) funkcja pierwszej asysty chirurgicznej u boku Williama Jamesa Mayo, jednego z założycieli placówki.

Więcej

Dlaczego poszedłem
na wojnę z ISIS
John Robert Gallagher


John Robert Gallagher był Kanadyjczykiem, który zgłosił się na ochotnika do wojsk kurdyjskich w północnej Syrii, żeby walczyć z ISIS. Został zabity w walce 4 listopada 2015 r. W maju napisał esej, w którym wyjaśniał, co skłoniło go do pójścia na wojnę z ISIS.

Na początek to, co oczywiste: nie oczekuję od nikogo, by zgadzał się ze mną, że jest mądrym posunięciem zgłoszenie się na ochotnika do walki z ISIS. Potencjalni terroryści z całego świata, włącznie z Kanadą (w tym kilka osób, z którymi prawdopodobnie chodziłem do szkoły), tysiącami zalewają Bliski Wschód. Mają po swojej stronie przewagę liczebną i broń dającą szansę wygrania tej wojny, więc stawanie po drugiej stronie pola bitwy jest, obiektywnie, rzeczą szaloną.

Więcej

Bezsens i sens
życia
James A. Haught

Odcisk stopy naszego przodka sprzed 1.5 miliona lat.

Młodzi poszukiwacze prawdy przechodzą przez etap zastanawiania się, czy życie ma jakikolwiek zauważalny sens. Dlaczego tu jesteśmy? Dlaczego istnieje Wszechświat? Jaki jest cel tego wszystkiego? Są to ostateczne pytania, nadrzędne wobec wszystkich innych.Poszukiwacze zazwyczaj pogrążają się w filozofii i spędzają lata pocąc się nad „bytem" i „istotą" oraz spierając się o to, jak umysł zdobywa wiedzę, jak określamy rzeczywistość i jak język kształtuje nasze zrozumienie.

Więcej

Czy Zachód zastosuje izraelskie
strategie antyterrorystyczne?
David Horovitz


Oglądałem w Ameryce telewizję w kilka godzin po groźbach Państwa Islamskiego, zapowiadającego, że po masakrze niewinnych cywilów w Paryżu, uderzy teraz w USA. Jak zwykle, kiedy jestem daleko od domu, myślę o moim tętniącym życiem, oblężonym przez wrogów i demonizowanym Izraelu.

Na ekranie pojawiały się tytuły wiadomości CNN: „Po paryskich atakach amerykańskie miasta wzmacniają bezpieczeństwo”, „ISIS grozi nowymi zamachami, również na Waszyngton”. Rozgłośnia przeprowadzała wywiady z politykami, z wysokimi oficerami armii, ze specjalistami od bezpieczeń- stwa. Wyjaśniali, że nie ma możliwości ochrony każdej kawiarni czy sali koncertowej przed atakami terrorystycznymi. Opisywali Państwo Islamskie jako najgorsze źródło terroru jakie pamiętają. Spierali się o to, czy prezydent Obama ma rację, odżegnując się od interwencji naziemnej przeciw ISIS w Syrii i Iraku.
Te wszystkie gadające głowy, poczynając od samego prezydenta, wydawały mi się dość zagubione.

Więcej
Dorastać we wszechświecie

Najprostsza instrukcja
dla mediów
Noah Beck

Najlepsze dni ludzkości
są nadal przed nami
Matt Ridley

Dlaczego ustonogi wysyłają
tajne świetlne sygnały?
Ed Yong

Rozpaczliwy krzyk
liberałów arabskiego świata
Z materiałów MEMRI

Palestyńczycy nie chcą kamer
na Wzgórzu Świątynnym
Khaled Abu Toameh

Nowe wraca,
a życie idzie dalej
Marcin Kruk

Czy ludzie są
małpami człekokształtnymi?
Jerry A. Coyne

Cały świat muzułmański
potępia ...
Andrzej Koraszewski

Potęga mitów
Arka i potop
Lucjan Ferus

Stan chwilowo wyjątkowy,
czy kolejny krok bliżej wojny?
Andrzej Koraszewski

Prezydent Ugandy
udzielił poparcia GMO
Isaac Ongu

Lekcja historii
czyli wczoraj i dziś
Ryan Bellerose

Rybia dama
w niebezpieczeństwie
Ed Yong

Amnesty International
broni nożowników
Mark Anspach

Czy musimy tolerować nienawiść
i wezwania do nietolerancji?
Andrzej Koraszewski

Blue line
Polecane
artykuły

Problem zielonych strachówAntysemiccy ŻydziNowy gatunek homininów na czołówkach gazet.Moc Chrystusa zmusza cię


Technika, konsumeryzm i papież


W obronie pesymizmuTracąc moją religię?Ewolucja pomogła im...Konstytucyjni demokraciPAP ma Alę, Ala ma Hamas


HomeopatiaWięcej żywnościKiedy słowa zabijają?Uprawy GMOZderzenie barbariiAteizm wśród czarnychTurcja, kraj NATONaturalnoSc zyciaPodpala West BankHow do we get to nowUo, zaklinacz deszczu


Abraham aresztowanyMarsz lunatyków do ArmagedonuChcesz zmniejszyć zanieczyszczenie walcz z biedąGry zespołowe plemników
 


Pozostale wiadomosci
 


Osa zatykaWczesna inicjacjaWiara szukającaWielki agnostykPająkiSeks w malymSzczur i mangustaPotrawy z pasożytów