Prawda

Piątek, 1 sierpnia 2014 - 17:53

« Poprzedni Następny »


Youtube

Najnowsze filmy
Najczęściej oglądane
youtube - ikona

Agnostyk czy ateista?


Andrzej Koraszewski 2013-12-05


Kim pan jest — zapytała mnie młoda medialna dama — agnostykiem czy ateistą?

Odpowiedziałem bez wahania , że ateistą, a potem, pisząc uzasadnienie tego wyroku musiałem się jednak zastanowić. Dlaczego jestem bardziej ateistą niż agnostykiem? Pierwszy argument jest natury społecznej. Osławione „nie wiem" agnostyka wydaje się być ucieczką przed dyskusją. „Nie wiem, dajcie mi spokój." Agnostycyzm bywa azylem człowieka zmęczonego, ale również schronieniem oportunisty.


W polskim Sejmie mamy kilka, czy też może kilkanaście osób, które zdecydowały się na śluby kościelne po wielu latach małżeństwa. Agnostycyzm ułatwia hipokryzję. Ateizm jest niewiarą z podniesionym czołem. Jest również czymś innym niż antyklerykalizm. Antyklerykalizm jest formą niechęci wobec Kościoła politycznego, wobec skorumpowanej warstwy kapłańskiej, czasem wobec totalitaryzmu zorganizowanej religii, próbującej podporządkować sobie całe życie jednostki. Jest wielu głęboko wierzących antyklerykałów, ale zdarzają się agnostycy, którzy nie są antyklerykałami (bywają nawet prokościelnymi politykami.) Ateista odmawia wiary w istnienie jakiekolwiek istoty „wyższej".

Czy to oznacza, że ateista wie, że ma jakieś dowody na nieistnienie boga? Oczywisty absurd. A jednak ateista nie wypowiada swojego „nie wiem" w sposób nabożny. Ateista powiada: nie wiem i nie mogę wiedzieć czy bóg jest, czy go nie ma, ale samo pytanie jest bzdurne, bo nie ma najmniejszych powodów do zastanawiania się nad tym pytaniem. Nie interesują mnie dowody na nieistnienie boga, jeśli nie ma powodów (o dowodach nie wspominając) do rozważania czy jest.

Czy jest to zatem dogmatyczne założenie, że boga nie ma? Tak chcą widzieć ateistów zniecierpliwieni wierzący. Ateiści to tacy sami dogmatycy jak my, albo jeszcze gorsi, to fanatycy broniący dogmatu o nieistnieniu.

Agnostyk ma z tymi klientami święty spokój. Wzrusza ramionami, powiada „nie wiem". Ilu jest tych niedowiarków, niewierzących, sceptyków, bezbożników, agnostyków? Zapewne wielokrotnie więcej niż zdeklarowanych ateistów. Ateizm odmawia ucieczki w milczenie, uważa, że konfliktu między religią i wiarą nie wolno chować pod dywan, że prawo do swobody wyznania jest gwałcone, jeśli dominujący Kościół ma prawo do indoktrynowania dzieci w państwowych przedszkolach i szkołach, że rozdział Kościoła i państwa jest fundamentem demokracji, że religia i instytucje religijne nie mogą być poza prawem i poza krytyką.

Słowo „ateista" ma złą sławę, jest niemal wyzwiskiem (również w ustach niektórych agnostyków). Ponieważ w wyobrażeniach wierzących wszelkie dobro pochodzi od (mojego) boga, ateista jest z definicji amoralny, zły, niezdolny do odróżniania dobra i zła. Krótko mówiąc ateista to amoralny dogmatyk, wcielenie szatana. Tymczasem agnostyk to cichy sąsiad, który może grzeszy, ale nikomu nie przeszkadza, czasem nawet pomaga, jest zdecydowanie lepszy od wierzącego antyklerykała, o ateiście nie wspominając.

Czy bóg przekazał ludziom święte księgi, czy był potop, czy był płonący krzak, czy morze się rozstąpiło, czy z nieba leciała kasza, czy Jezus robił cuda? Agnostyk konsekwentnie powtarza swoje „nie wiem". Ateista odpowiada: to nie są pytania, to są ukryte twierdzenia o rzekomych faktach. Żaden z tych faktów nigdy nie znalazł potwierdzenia.

Czy bóg był konieczny do stworzenia świata i do stworzenia życia? Uzbrojony w nowoczesną naukę ateista odpowiada: nie mamy żadnego powodu, by sądzić, że w procesy te ingerowała jakakolwiek istota wyższa. Nie ma tu żadnego dogmatu o nieistnieniu, ale osławione „nie wiem" wypowiedziane jest zupełnie inaczej: kiedy oglądam świat, ta hipoteza (o istnieniu jakiegoś boga) nie jest mi do niczego potrzebna.

W tej sytuacji obrońcy wiary nie rezygnując z zarzutu dogmatyzmu, dorzucają zarzut arogancji. Ileż pychy i arogancji musi mieć człowiek, który powiada, że mu hipoteza o istnieniu jakiegoś boga nie jest do niczego potrzebna.

Faktycznie „nie wiem" agnostyka jest pełne pokory. Może byłaby to pokora urzekająca, gdyby nie była tak wszechstronnie i bezwzględnie wykorzystywana.

Jak pisze John Shook :

"...człowiek religijny ogłaszał swoją absolutnie pewną wiedzę w sprawach wiary, ateista mógł co najwyżej przyznawać się do sceptycznej ignorancji" Współcześnie jednak to ateistę oskarża się o dogmatyzm".

Shook przypomina, że w 1860 roku Thomas Huxley popularyzował pojęcie „agnostycyzmu" jako przeciwieństwo greckiego pojęcia „gnozy" (wiedzy). Agnostyk przyznaje się do braku wiedzy, w kwestii realności jakiejś „istoty wyższej". Ateista mówi to samo: nic mi nie wiadomo o żadnym bogu, a w krasnoludki też nie wierzę. W związku z liczebną przewagą wierzących w realność „istoty wyższej" nad wierzącymi w krasnoludki, zarzut arogancji jest potężnie wzmocniony przez samą wielkość populacji oburzonych.

Genezy zarzutu dogmatyzmu John Shook doszukał się w 11 wydaniu Encyclopaedia Britannica, gdzie w 1911 roku wprowadzono rozróżnienie między „dogmatycznym ateizmem" i „sceptycznym ateizmem", przy założeniu, że ten pierwszy „zdecydowanie zaprzecza istnieniu boga" a ten drugi „nie wierzy w zdolność ludzkiego umysłu aby mógł odkryć istnienie boga". W ten sposób wielu agnostyków może dziś twierdzić, że odrzucają dogmat ateizmu i dogmaty wiary.

Definiując się jako ateista a nie zaledwie agnostyk, gwiżdżę na zarzut dogmatyzmu, który wyłącznie ukazuje trudności niektórych ludzi z posługiwaniem się logiką. Muszę natomiast z pewną dozą powagi potraktować zarzut arogancji. Czy mam rację, że ten zarzut arogancji ukrywa żądanie powstrzymanie się od krytyki religii?

Publikacje, prezentujące dowody ukrywania przez Kościół katolicki przestępców gwałcących dzieci, to arogancki, bezprzykładny atak na Kościół; żądanie wycofania religii z państwowych szkół to arogancki atak na Kościół; prezentowanie argumentów ilustrujących konflikt między nauką i religią, to aroganckie ataki na religię.

Zachodnie instytucje religijne wydają się być gotowe na pewną tolerancję wobec enigmatycznego „nie wiem". Powiedzenie „nie wiem, ale religia wydaje mi się sprzeczna z wszystkim co wiem i nie zamierzam zamykać oczu na zbrodnie popełniane z imieniem takiego lub innego boga na ustach" to już jest bezprzykładna arogancja.
Agnostyk, niewierzący, bezwyznaniowy - nie dziękuję. W obliczy tych zarzutów o arogancję tym bardziej zdecydowanie wole przedstawiać się jako ateista.
* Pierwsza wersja tego artykułu ukazała się na łamach Racjonalisty w grudniu 2010 roku.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Moje 3 grosze. Lucjan Ferus 2013-12-23Próba oszustwa
Hili: Cyrus, co ty robisz?
Cyrus: Cicho, udaję, że jestem czarną panterą.

Więcej

Segregowanie uczniów
według wyznania
jest złym pomysłem
Matt Ridley

Jeśli pozwolimy wam na nauczanie religii w szkołach, czy pozwolicie nam na prezentowanie nauki w kościołach?

Chrześcijanie brytyjscy są na ogół gotowi do znacznie bardziej agresywnych wypowiedzi o ateizmie niż o islamie. Niektóre z rzeczy, jakie profesor Dawkins musi czytać o sobie, zostałyby potępione jako mowa nienawiści, gdyby powiedziano je o muzułmaninie. Jest tak częściowo dlatego, że ateiści nie grożą swoim krytykom przemocą, podczas gdy jakakolwiek „islamofobiczna” uwaga lub karykatura prowadzi do gróźb śmierci.

Więcej

Przepraszam,
że przypominam raz jeszcze
Część III i IV

Burak Bekdil


Część II tej mini-serii kończyła się barwnym cytatem turecko-kurdyjskiej gwiazdy popu, Yildiz Tilbe, której tweety życzyły Hitlerowi błogosławieństwa Bożego i przepowiadały, że „Muzułmanie znowu przyniosą koniec Żydom”. Być może pani Tilbe myśli (lub ma nadzieję), że Hitler był muzułmaninem.

Teksty nieopublikowane przez „Hurriyet” z obawy o życie Autora (który po poprzednich częściach otrzymał wiele gróźb), przesłane do publikacji w „Listach z naszego sadu” przez Buraka Bekdila.

Więcej
Blue line

Czy nasze wartości
pochodzą od Boga?
Victor Stenger


Religie świata rezerwują dla siebie rolę arbitrów zachowania ludzkiego. Ich przywódcy bezustannie potępiają rozkład moralny, jaki — ich zdaniem — zachodzi w społeczeństwie. Upierają się, że mają prawo mówić nam wszystkim co jest dobre, a co złe, ponieważ mają specjalne łącze do miejsca, w którym definiuje się dobro i zło — do umysłu Boga.

Więcej

Nigdy więcej: udzielanie Żydom
lekcji moralności
Adam Levick

Były wiceminister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, John Prescott,  twierdzi, że Gaza jest obozem koncentracyjnym. Na zdjęciu apel więźniów tego obozu. 

W zeszłym roku poseł do parlamentu brytyjskiego, David Ward, postanowił upamiętnić Dzień Pamięci o Holocauście  rażąco ubliżające pamięci Holocaustu. Opublikował post na swojej stronie internetowej, w którym zamieścił między innymi następujący akapit:


Odwiedziwszy dwukrotnie Auschwitz – raz razem z rodziną i raz z miejscową szkołą – smuci mnie, że Żydzi, którzy przecierpieli niewiarygodne stopnie prześladowań podczas Holocaustu, mogli w ciągu kilku lat od wyzwolenia z obozów śmierci dokonywać potworności wobec Palestyńczyków w nowym państwie Izraelu i codziennie kontynuować robienie tego Na Zachodnim Brzegu i w Gazie. 

Więcej
Blue line

Różne ruchy
obrony konstytucji

Andrzej Koraszewski

Kardynał Hosjusz - otwarty i najbardzej krwiożerczy przeciwnik pokoju religijnego w historii Polski, którego współczesnymi dziedzicami są ludzie tacy jak Tadeusz Rydzyk, Tomasz Terlikowski, Jarosław Kaczyński, większość członków Episkopatu Polski i tysiące innych wciągających w wir fanatyzmu pokolenie młodzieży.   <br />

Czytelnik pyta: „Gdzie można wyznaczyć granice tolerancji dla innych przekonań? Czasami mam ochotę 'bezlitośnie' wytykać wszystkie błędy w katolickim myśleniu i tradycji.”

Dostałem rownież spam od pani Magdaleny Korzekwy, która namawia mnie, żebym pomógł jej bronić preambuły do Konstytucji.

Więcej

List od rozgniewanej
czarnej kobiety
Chloe Valdary

 Protest organizacji Students for Justice in Palestine na University of Maryland, College Park w 2009. (Gerald Martineau/The Washington Post/Getty Images)

Organizacja Students for Justice in Palestine (SJP) odgrywa znaczącą rolę na wielu kampusach uniwersyteckich, głosząc mantrę “Wyzwolić Palestynę”. Ci ludzie podają się za grupę obrony praw obywatelskich. Jako Afro-Amerykanka czuję się głęboko obrażona, że dziedzictwo moich ludzi zostało ukradzione dla tak odrażającego programu. Najwyższa pora zdemaskować ten program i pokazać wyraźnie niektóre z oszustw, którymi kupczą. Jeśli staracie się propagować dziedzictwo wczesnego kolonializmu islamskiego, który gwałcił i rabował Bliski Wschód, ujarzmił rdzenną ludność tego regionu i narzucił im życie w prześladowaniach i poniżeniu – nie macie prawa do tytułu “bojowników o wolność”.

Więcej
Biblioteka

Najbardziej zdumiewające
oczy w przyrodzie
Ed Yong


Oczy są świadectwem kreatywności ewolucji. Wszystkie robią zasadniczo to samo – wykrywają światło i zamieniają je w sygnały elektryczne – ale na tak cudownie rozmaite sposoby. Istnieją oczy proste i złożone, soczewki dwuogniskowe i kamienne, lustra i światłowody włókniste. A jeszcze są oczy tak dziwaczne, tak nieustannie zaskakujące, że po dziesięcioleciach badań naukowcy dopiero zaczynają odkrywać, jak działają, nie mówiąc już o tym, dlaczego wyewoluowały w ten sposób.

Więcej

Cierpienie palestyńskie
i demonizacja Izraela
Efraim Karsh

<br />Gaza, palestyńskie kobiety, które uciekły ze swoich domów. Zdjęcie: REUTERS

Gdy tylko Izrael rozpoczął operację Obronny Brzeg, by zatrzymać nieustające ataki rakiet i pocisków terrorystycznej organizacji Hamasu z Gazy na swoją populację cywilną, zwalił się na niego grad krytyki międzynarodowej z dziesiątkami tysięcy agresywnych demonstrantów tłoczących się na ulicach między innymi Londynu, Paryża, Berlina, Oslo, Sydney, Buenos Aires i Nowego Jorku, żeby żądać zakończenia „masakry Gazy”.

Więcej

OLBRZYMI owad wodny
(i kilka innych)
Jerry Coyne


Pojawiły się zdjęcia nowo odkrytego owada, podobno największego owada wodnego na świecie. Okaz, znaleziony w górach Chengdu w prowincji chińskiej Syczuan, ma 21 cm rozpiętości skrzydeł. Choć obecnie bardzo mało wiadomo o tym owadzie, przypisuje się go do rzędu Megaloptera, który zawiera około 300 opisanych gatunków wielkoskrzydłych żylenic, Protohermes gradis i much z podrodziny Chauliodinae.

Więcej

Mit zbiorowej kary
wymierzanej przez Izrael
Daniel Greenfield


Najbardziej uporczywą krytyką walki Izraela z terroryzmem islamskim jest powracające oskarżenie o stosowanie “kary zbiorowej”. Za każdym razem, kiedy zamordowany zostaje Izraelczyk, państwo żydowskie oskarża się o karanie muzułmanów na Zachodnim Brzegu i w Gazie za czyny kilku jednostek. Izrael walczy z wrogiem, który nalega na posiadanie wszystkich korzyści zarówno państwa, jak bezpaństwowości, bez jakichkolwiek stron ujemnych.

Więcej
Blue line

Nauka Biblii
i praktyki religijne
Mark Twain


Oczywiście religia ma swój udział w przemianach cywilizacji i charakteru narodowego. Jaki udział? Lwi udział. Zawsze tak było w historii ludzkości, niewątpliwie zawsze tak będzie, po kres czasów; a przynajmniej dopóki człowiek dzięki powolnemu procesowi ewolucji rozwinie się w coś naprawdę świetnego i wzniosłego — powiedzmy za jakieś kilka miliardów lat.

Więcej

Przepraszam,
że przypominam raz jeszcze
Burak Bekdil

Gaza? Nie, Mosul w Iraku, zdobyty przez sunnickich terrorystów z ISIS.

Czy, na przykład Erdoğan, który uważa, że 15-letni chłopiec jest terrorystą i powinien być uderzony pociskiem gazowym, tolerowałby ponad 500 rakiet na niebie tureckim? 

Czy zalecałby powściągliwość, gdyby jakakolwiek grupa, partia lub kraj ogłosiły wszystkich Turków za uprawnione cele? Czy zignorowałby grupę, partię lub kraj, które przysięgają walczyć z Turcją do ostatniego Turka?

Więcej
Blue line

Oglądanie oceanu
brzęczącym nosem
Carl Zimmer


Wyzwanie – i przyjemność – jakie spotyka biolog ewolucyjny w pracy, to rozszyfrowywanie historii przyrody, niezależnie od tego jaka jest dziwaczna. A rzadko przyroda jest dziwaczniejsza, niż kiedy białucha (wal biały) śpiewa przez nos, żeby zobaczyć ocean.

Więcej

Zbrodnie wojenne
popełnione przez Hamas
Richard Kemp

<br />Łzy w Gazie: palestyńska dziewczyna płacze podczas pogrzebu jej brata, zabitego podczas nalotu izraelskich sił powietrznych w tym tygodniu (Zdjęcie: Getty Images).

Żaden przyzwoity człowiek nie może pozostać nieporuszony widokiem zdjęć dzieci krwawiących na ulicy i martwych niemowląt na stołach sekcyjnych w kostnicy.  Widziałem takie rzeczy na żywo i odczuwam horror tak samo, jak wszyscy inni.

Więcej

Na równiach
pochyłych
Matt Ridley


Przenośnia o śliskiej równi pochyłej to uparty mem, przywoływany w wielu dyskusjach o etyce, także w sprawie ustawy o wspomaganym umieraniu, w której mam głosować w piątek w Izbie Lordów. W praktyce jednak równie pochyłe, wcale nie są aż tak pochyłe i z łatwością wiele rzeczy zatrzymują w miejscu.

Więcej

Rada Praw Człowieka ONZ
potępia Izrael
Hillel Neuer


Genewa, 23 lipca 2014 – Przedstawiciel Palestyny w Radzie praw Człowieka ONZ wspólnie z przedstawicielami Iranu, Egiptu, Syrii, Kuby i Wenezueli próbował przerwać wystąpienie przewodniczącego UN Watch Hillela Neuera podczas dzisiejszej nadzwyczajnej sesji ONZ na temat Gazy, w którym Neuer bronił prawa Izraela do obrony przed agresją Hamasu i nazwał hipokryzją działania tych, którzy zainicjowali ten sąd kapturowy.
Jak można się było spodziewać Rada podjęła rezolucję potępiającą Izrael za „poważne naruszenia międzynarodowych praw człowieka” przy 29 głosach za, jednym przeciw (USA) oraz 17 wstrzymujących się (UE i  inni).

Więcej

Dobre i złe powody,
by wierzyć
Richard Dawkins


Poniższy rozdział z książki A Devil's Chaplain to list do dziesięcioletniej wówczas córki Richarda Dawkinsa, którą wbrew woli ojca posłano na naukę do katolickich zakonnic.

Więcej

Fakty o bitwie w Shejaiya,
która jest przedmiesciem Gazy
Adam Levick

Mieszkańcy Shejaiya opuszczają swoje domy przed zapowiedzianym atakiem armii izraelskiej.

20 lipca pisaliśmy o dwóch doniesieniach w “Guardianie” o niedawnych walkach między Izraelskimi Siłami Obronnymi (IDF) a Hamasem w dzielnicy miasta Gaza, Shejaiya.

Więcej
Kartka 1

Nowy, opierzony i...
czteroskrzydły dinosaur
Jerry Coyne


Teraz, kiedy oddałem już książkę do wydawnictwa, mam możliwość nadrobienia zaległości ze stertą artykułów biologicznych, które zaniedbywałem.

Przez następne parę tygodni będę więcej o tym pisał, ale bądźcie świadomi tego, że Przerażające Uwagi Redakcyjne przyjdą po powrocie z Polski, a to wraz z przypisami, formatowaniem i tym podobnym zajmie prawdopodobnie kilka miesięcy.

Więcej

Dostarczyliśmy Gazie drony
i pociski Fadżr 5
Z irańskich mediów


Na spotkaniu z rządem Rohaniego 14 lipca 2014 r. najwyższy przywódca Iranu Ali Chamenei skrytykował milczenie rządów arabskich od momentu ataku Izraela na Gazę: „Sprawa Gazy jest prawdziwie katastrofalna, a reżim syjonistyczny wykorzystuje obojętność świata islamskiego w celu przedłużenia tragedii. Masakra ludności w Gazie przez uzurpatorskich syjonistów powinna skłonić rządy i narody islamskie do skupienia się, przezwyciężenia sporów wewnętrznych i zjednoczenia się."

Więcej
Blue line

Czym jest nauka i dlaczego
ma nas obchodzić?
Alan Sokal


Przypominamy ważny wykład Alana Sokala z 2008 roku.  Polskie tłumaczenie pochodzi z naszych zasobów artykułów i tłumaczeń publikowanych na łamach portalu „Racjonalista”. Biblioteka tych tekstów jest już obecna w „Listach” (po otwarciu „Listów” w połowie strony czytelnik znajdzie szeroki na dwie kolumny baner prowadzący do „Biblioteki”, a dalej nazwiska poszczególnych autorów prowadzą do ich artykułów. ) Biblioteka jest jeszcze w budowie, ale już można z niej korzystać.

Więcej

Gdyby Bóg istniał,
miałby się z czego tłumaczyć
Tarek Fatah

Dzieci palestyńskie w Libanie. Foto: REUTERS/Sharif Karim

Gdyby bóg istniał, miałby się z czego tłumaczyć. Z jednej strony mówi on muzułmanom w Koranie, że jesteśmy „najlepszym narodem, jaki został utworzony dla ludzi”, ale potem zasypuje nas przywódcami, którzy z duszy ludzkiej wydobywają to, co najgorsze.

Jakby nie wystarczał morderczy szał zabijania, w jaki wpadli niektórzy z moich muzułmańskich współwyznawców, ich hipokryzja w odgrywaniu ofiary powoduje, że reszta świata patrzy na nich z obrzydzeniem, jeśli nie z oburzeniem.

Więcej

Wczesna inicjacja
Marcin Kruk


Dzieciaki zaczynają dziś wcześnie eksperymentować z seksem, dobrze przynajmniej,  że nie po ślubie.  Teraz to mamy seks przed maturą, a ślub po studiach, niektórzy to nawet doktorat przed ślubnym kobiercem zdążą strzelić. Nasze babki też przed maturą zaczynały życie seksualne, a maturę robiły dopiero wnuki. W poprzednich pokoleniach inicjacje seksualne chłopców i inicjacje seksualne panienek przebiegały według różnych wzorów.

Więcej

Ambasador Izraela mówi w ONZ
Ron Prosor


Wystąpienie Rona Prosora przed Radą Bezpieczeństwa ONZ, 18 lipca 2014

Panie Przewodniczący,

W obliczu ataków terrorystów porywających nasze dzieci, pozostaliśmy bez wyboru.
W obliczu rakiet spadających gradem na naszych obywateli, pozostaliśmy bez wyboru.
W obliczu dżihadystów drążących tunele pod naszymi granicami, zostaliśmy bez wyboru.

Więcej
Dorastać we wszechświecie

Nie tylko
błazen
Andrzej Koraszewski

Pociski izraelskie
i schrony w Gazie
Abdulateef Al-Mulhim

Dlaczego?
Staszek Smuga-Otto

Świat arabski
traci cierpliwość

Osa, która zatyka wejście
do gniazda trupami mrówek
Ed Yong

Zawsze nazywajcie zabitych
“niewinnymi cywilami”
MSW Hamasu

Lot przez
przestrzeń wewnętrzną
Carl Zimmer

Co robi izraelski pilot
nad Gazą?
Fiamma Nirenstein

Czy wierzący uważają pismo
święte za dosłowną prawdę?

Jerry Coyne

Zamiana ról
Dawida i Goliata
Frau Katze

Seks z wymarłym ludem
dał gen życia na wysokości
Ed Yong

Islam po polsku
i w innych językach
Andrzej Koraszewski

Wiara
szukająca ucieczki
Andrzej Koraszewski

Europa przybliża się
do eliminacji burki
Phyllis Chesler

BBC i bezstronność
Matt Ridley

Blue line
Polecane
artykuły

Wielki agnostykPająkiSeks w malymSzczur i mangustaPotrawy z pasożytówWywiad z Christopherem Hitchensem


Niezwykły pasikonik szklanyJeden oddechSojusznik NATOPonad dobremPodróż w przyszłośćSolidarnośćWielkoskrzydłePojednanieSkoly religiaPieklo SyriaSzpital polowyZeusBurgessCalun TurynskiSkąd wieszJeśli wlazłeśZakaz przechodzenia przez jezdnię po lody!
Lody zakazane

Ostrożność jest wspaniała jako łom. Przy starannym sformułowaniu można zakazać wszystkiego. Ale jest to dość niedorzeczne. Politycy powinni nauczyć się czegoś od dzieci przechodzących przez jezdnię, żeby kupić lody.

Dalej

Strzelanie zza plecowLeniwce