Prawda

Sobota, 25 kwietnia 2015 - 17:55

« Poprzedni Następny »


Youtube

Najnowsze filmy
Najczęściej oglądane
youtube - ikona

Agnostyk czy ateista?


Andrzej Koraszewski 2013-12-05


Kim pan jest — zapytała mnie młoda medialna dama — agnostykiem czy ateistą?

Odpowiedziałem bez wahania , że ateistą, a potem, pisząc uzasadnienie tego wyroku musiałem się jednak zastanowić. Dlaczego jestem bardziej ateistą niż agnostykiem? Pierwszy argument jest natury społecznej. Osławione „nie wiem" agnostyka wydaje się być ucieczką przed dyskusją. „Nie wiem, dajcie mi spokój." Agnostycyzm bywa azylem człowieka zmęczonego, ale również schronieniem oportunisty.


W polskim Sejmie mamy kilka, czy też może kilkanaście osób, które zdecydowały się na śluby kościelne po wielu latach małżeństwa. Agnostycyzm ułatwia hipokryzję. Ateizm jest niewiarą z podniesionym czołem. Jest również czymś innym niż antyklerykalizm. Antyklerykalizm jest formą niechęci wobec Kościoła politycznego, wobec skorumpowanej warstwy kapłańskiej, czasem wobec totalitaryzmu zorganizowanej religii, próbującej podporządkować sobie całe życie jednostki. Jest wielu głęboko wierzących antyklerykałów, ale zdarzają się agnostycy, którzy nie są antyklerykałami (bywają nawet prokościelnymi politykami.) Ateista odmawia wiary w istnienie jakiekolwiek istoty „wyższej".

Czy to oznacza, że ateista wie, że ma jakieś dowody na nieistnienie boga? Oczywisty absurd. A jednak ateista nie wypowiada swojego „nie wiem" w sposób nabożny. Ateista powiada: nie wiem i nie mogę wiedzieć czy bóg jest, czy go nie ma, ale samo pytanie jest bzdurne, bo nie ma najmniejszych powodów do zastanawiania się nad tym pytaniem. Nie interesują mnie dowody na nieistnienie boga, jeśli nie ma powodów (o dowodach nie wspominając) do rozważania czy jest.

Czy jest to zatem dogmatyczne założenie, że boga nie ma? Tak chcą widzieć ateistów zniecierpliwieni wierzący. Ateiści to tacy sami dogmatycy jak my, albo jeszcze gorsi, to fanatycy broniący dogmatu o nieistnieniu.

Agnostyk ma z tymi klientami święty spokój. Wzrusza ramionami, powiada „nie wiem". Ilu jest tych niedowiarków, niewierzących, sceptyków, bezbożników, agnostyków? Zapewne wielokrotnie więcej niż zdeklarowanych ateistów. Ateizm odmawia ucieczki w milczenie, uważa, że konfliktu między religią i wiarą nie wolno chować pod dywan, że prawo do swobody wyznania jest gwałcone, jeśli dominujący Kościół ma prawo do indoktrynowania dzieci w państwowych przedszkolach i szkołach, że rozdział Kościoła i państwa jest fundamentem demokracji, że religia i instytucje religijne nie mogą być poza prawem i poza krytyką.

Słowo „ateista" ma złą sławę, jest niemal wyzwiskiem (również w ustach niektórych agnostyków). Ponieważ w wyobrażeniach wierzących wszelkie dobro pochodzi od (mojego) boga, ateista jest z definicji amoralny, zły, niezdolny do odróżniania dobra i zła. Krótko mówiąc ateista to amoralny dogmatyk, wcielenie szatana. Tymczasem agnostyk to cichy sąsiad, który może grzeszy, ale nikomu nie przeszkadza, czasem nawet pomaga, jest zdecydowanie lepszy od wierzącego antyklerykała, o ateiście nie wspominając.

Czy bóg przekazał ludziom święte księgi, czy był potop, czy był płonący krzak, czy morze się rozstąpiło, czy z nieba leciała kasza, czy Jezus robił cuda? Agnostyk konsekwentnie powtarza swoje „nie wiem". Ateista odpowiada: to nie są pytania, to są ukryte twierdzenia o rzekomych faktach. Żaden z tych faktów nigdy nie znalazł potwierdzenia.

Czy bóg był konieczny do stworzenia świata i do stworzenia życia? Uzbrojony w nowoczesną naukę ateista odpowiada: nie mamy żadnego powodu, by sądzić, że w procesy te ingerowała jakakolwiek istota wyższa. Nie ma tu żadnego dogmatu o nieistnieniu, ale osławione „nie wiem" wypowiedziane jest zupełnie inaczej: kiedy oglądam świat, ta hipoteza (o istnieniu jakiegoś boga) nie jest mi do niczego potrzebna.

W tej sytuacji obrońcy wiary nie rezygnując z zarzutu dogmatyzmu, dorzucają zarzut arogancji. Ileż pychy i arogancji musi mieć człowiek, który powiada, że mu hipoteza o istnieniu jakiegoś boga nie jest do niczego potrzebna.

Faktycznie „nie wiem" agnostyka jest pełne pokory. Może byłaby to pokora urzekająca, gdyby nie była tak wszechstronnie i bezwzględnie wykorzystywana.

Jak pisze John Shook :

"...człowiek religijny ogłaszał swoją absolutnie pewną wiedzę w sprawach wiary, ateista mógł co najwyżej przyznawać się do sceptycznej ignorancji" Współcześnie jednak to ateistę oskarża się o dogmatyzm".

Shook przypomina, że w 1860 roku Thomas Huxley popularyzował pojęcie „agnostycyzmu" jako przeciwieństwo greckiego pojęcia „gnozy" (wiedzy). Agnostyk przyznaje się do braku wiedzy, w kwestii realności jakiejś „istoty wyższej". Ateista mówi to samo: nic mi nie wiadomo o żadnym bogu, a w krasnoludki też nie wierzę. W związku z liczebną przewagą wierzących w realność „istoty wyższej" nad wierzącymi w krasnoludki, zarzut arogancji jest potężnie wzmocniony przez samą wielkość populacji oburzonych.

Genezy zarzutu dogmatyzmu John Shook doszukał się w 11 wydaniu Encyclopaedia Britannica, gdzie w 1911 roku wprowadzono rozróżnienie między „dogmatycznym ateizmem" i „sceptycznym ateizmem", przy założeniu, że ten pierwszy „zdecydowanie zaprzecza istnieniu boga" a ten drugi „nie wierzy w zdolność ludzkiego umysłu aby mógł odkryć istnienie boga". W ten sposób wielu agnostyków może dziś twierdzić, że odrzucają dogmat ateizmu i dogmaty wiary.

Definiując się jako ateista a nie zaledwie agnostyk, gwiżdżę na zarzut dogmatyzmu, który wyłącznie ukazuje trudności niektórych ludzi z posługiwaniem się logiką. Muszę natomiast z pewną dozą powagi potraktować zarzut arogancji. Czy mam rację, że ten zarzut arogancji ukrywa żądanie powstrzymanie się od krytyki religii?

Publikacje, prezentujące dowody ukrywania przez Kościół katolicki przestępców gwałcących dzieci, to arogancki, bezprzykładny atak na Kościół; żądanie wycofania religii z państwowych szkół to arogancki atak na Kościół; prezentowanie argumentów ilustrujących konflikt między nauką i religią, to aroganckie ataki na religię.

Zachodnie instytucje religijne wydają się być gotowe na pewną tolerancję wobec enigmatycznego „nie wiem". Powiedzenie „nie wiem, ale religia wydaje mi się sprzeczna z wszystkim co wiem i nie zamierzam zamykać oczu na zbrodnie popełniane z imieniem takiego lub innego boga na ustach" to już jest bezprzykładna arogancja.
Agnostyk, niewierzący, bezwyznaniowy - nie dziękuję. W obliczy tych zarzutów o arogancję tym bardziej zdecydowanie wole przedstawiać się jako ateista.
* Pierwsza wersja tego artykułu ukazała się na łamach Racjonalisty w grudniu 2010 roku.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Moje 3 grosze. Lucjan Ferus 2013-12-23

Coś w trawie piszczy
Ja: Co tam widzisz?
Hili: Ogniwo łańcucha pokarmowego.

Więcej

Żywotne pytanie
(recenzja książki)
Matt Ridley


Nick Lane nie tylko pisze o nauce, ale robi eksperymenty i prowokuje do myślenia. Obecnie jest na tropie jednej z największych idei we wszechświecie: znaczenia słowa “życie”. W swojej trzeciej książce o energii i życiu dochodzi podejrzanie blisko do złamania sekretu życia, dlaczego jest ono takie a nie inne, i zgłębia ten problem w sposób, który przyprawiłby o zawrót głowy starożytnego filozofa. Próbuje obecnie opowiedzieć jak, kiedy i gdzie rozpoczęło się życie, i co się z nim stało w tych początkowych dniach. Większość tej opowieści wygląda, jakby mogła być prawdą.

Więcej

Problem uchodźców arabskich
opisany w 1967 r.
LIFE, czerwiec 1967

1, 3 miliona powodów do napięć

Za dwa lata minie pół wieku od wojny sześciodniowej. Zachodni dziennikarze nie znali jeszcze wówczas słowa Palestyńczyk, doskonale wiedzieli natomiast o istnieniu problemu uchodźców jak również to, że uchodźcy z terenu Izraela traktowani są inaczej niż wszyscy pozostali uchodźcy na świecie. Przypominamy krótki artykuł z tygodnika „Life” z 23 czerwca 1967 roku.
Na przestrzeni dziejów były tysiące epizodów, w których całe narody uciekały ze swoich domów. Większość asymilowała się w krajach, do których uciekli, ale dopiero w naszych czasach jest wystarczająco dużo pieniędzy, które mogły falę uchodźców i zamrozić w permanentnej i jątrzącej instytucji.

Więcej
Blue line

Hołd muzułmanina
dla syjonistycznego tworu
Zakaria Fellah


Do niedawna jeden naród i jego obywatele nie byli nawet nazywani, ponieważ dla większości Arabów po prostu nie istnieli. Było to jedno z wielu anachronicznych tabu panujących w mojej części świata… Milionom Arabów nie wolno było publicznie przyznać istnienia tej dalekiej, tajemniczej i zbyt wiele razy obiecywanej ziemi.

Arabowie nazywali ten kraj “Tworem syjonistycznym!” Odwiecznym wrogiem, ziemią, gdzie panowało Zło i która ciemiężyła naszych „palestyńskich braci”. Czy algierskie dzieci w szkołach były tak krnąbrne, że zasługiwały na te straszliwe opowieści?

Więcej

Niebo gwiaździste
nade mną
Paulina Łopatniuk

Gwiaździsta noc, Vincent van Gogh; domena publiczna

Chłoniak Burkitta, nowotwór wyjątkowo agresywny,  wywodzi swą nazwę od nazwiska irlandzkiego chirurga, któremu zawdzięczamy pierwszy szerszy opis kliniczny zmiany. Denis Parsons Burkitt opisał w 1958 złośliwe zmiany guzowate, które zaobserwował u dzieci podczas swej pracy w Ugandzie. Guzy szczęki i żuchwy (rzadziej – jamy brzusznej) rosły nadzwyczaj szybko, powodując znaczne zniekształcenia twarzy i pogarszanie się stanu ogólnego chorych.

Więcej
Blue line

Niemiec Tobi
ogląda świat
Andrzej Koraszewski


Gdyby mnie ktoś zapytał, czy jest jakaś jedna książka, którą lekko się czyta, która pokazuje zarówno okropnych Żydów, jak i innych, to informuję, że jest taka książka. Jej autor przez pół roku jeździł po Izraelu i po tak zwanych terytoriach okupowanych i przekazuje nam zapisy swoich spotkań.

Więcej

Jak psy zdobywają
nasze serca?
Ed Yong


Wilki są dzikimi, silnymi i groźnymi drapieżnikami, zdolnymi do zabicia nawet większej od siebie zwierzyny. Niemniej dziesiątki tysięcy lat temu niektóre wilki zaczęły tworzyć ścisłe związki z ludźmi. Stały się bardziej potulne. Ich ciała zmieniły się. Zamieniły się w psy. Dzisiaj mamy z nimi więź, która może być równie silna jak ta, która wiąże nas z innymi ludźmi. Jak to się zdarzyło? Jak przeszliśmy od strachu do przyjaźni? Jak psy zaczęły wywoływać takie autentyczne uczucia miłości i przywiązania?

Miho Nagasawa z uniwersytetu Azabu w Japonii ma możliwą odpowiedź. Dotyczy ona oksytocyny, hormonu ssaków, który przyciąga naszą uwagę do sygnałów społecznych. Opisałem tu eksperymenty z myszami.  Wydaje się, że psy przejęły to powiązanie chemiczne między matką a dzieckiem, by utworzyć podobnie silne więzi ze swoimi właścicielami.

Więcej
Biblioteka

Ciąg dalszy sporu
o dobór grupowy
Jerry Coyne


Czytelnik Tony z Wielkiej Brytanii zwrócił mi uwagę na wczorajszy program w BBC Radio 4, “Start the Week”, w którym wystąpił biolog ewolucyjny  David Sloan Wilson w dyskusji z prezenterem Tomem Sutcliffe o ewolucji ludzkiego altruizmu.

Wilson mówił o swojej nowej książce: Does Altruism Exist?: Culture, Genes, and the Welfare of Others, która ukazała się w styczniu.

Więcej

Heroiczna walka Kurdów
przeciwko ISIS
Michael Totten


W prowincji Syrii Hasaka, gdzie zbiegają się granice iracka i turecka, wojownicy YPG (Powszechna Jednostka Obrony – milicja kurdyjska) gonią ISIS i właśnie odebrali im kolejne dwie wsie w pobliżu miasta Kobane na granicy turecko-syryjskiej, które przeżywało długie oblężenie.

Więcej

Młode mysie matki
i oksytocyna
Ed Yong


Mysie noworodki są ślepe, głuche i bardzo narażone. Spędzają życie skulone pod matkami, ledwie się poruszając. Jeśli matka musi przenieść gniazdo, młode trzymają się jej futra. A jeśli spadają, co zdarza się często, wydają charakterystyczne, piskliwe dźwięki, wzywając pomocy.
Kiedy młode samice słyszą te zawołania, ignorują je. Doświadczone matki jednak zawsze zawracają, by zabrać swoje zgubione maluchy. Coś zmienia się w mózgu podczas pierwszych kroków w macierzyństwo, zamieniając te nieistotne zawołania w nieodparte wezwanie.

Więcej

Boko Haram:
plaga Nigerii
Heather Hastie


Minął nieco ponad rok od porwania 219 dziewczynek ze szkoły w Chibok w stanie Borno w Nigerii przez Boko Haram. Ta potworność wywołała kampanię #BringBackOurGirls. Dziewczynek nadal nie ma w ich domach, chociaż były jakieś doniesienia, że kilka z nich widziano w Gwoza zaledwie trzy tygodnie temu.

Więcej
Blue line

Gaza: Egipt utrudnia
dostawy broni
Khaled Abu Toameh

Żołnierze egipscy przygotowują wysadzenie w powietrze dużego tunelu szmuglerskiego, który odkryli na granicy Synaju z Gazą, wrzesień 2014. (Źródło: Almyan, zrzut z ekranu)

Bezkompromisowa wojna prezydenta egipskiego Abdela Fattaha al-Sisiego z terroryzmem, szczególnie wzdłuż granicy ze Strefą Gazy, wydaje się przynosić owoce. Jest to wojna prowadzona z dala od świateł reflektorów i bez niemal jakiejkolwiek reakcji ze strony społeczności międzynarodowej.
Ta sytuacja jest doskonałym przykładem tego, że społeczność międzynarodowa i ONZ nie dbają o „los” Palestyńczyków, jeśli nie ma w tym udziału Izrael. Wojna z terroryzmem prowadzona przez Sisiego nie wywołała jak dotąd takiej samej wrzawy.

Więcej

Życie w sumie
jest piękne
Marcin Kruk

Złapane w sieci w chwilach wolnych od innych zajęć.

Słowik śpiewa, bo go dręczą chucie, a biskupi narzekają na zepsucie. Ekspedientka wydała mi resztę i powiedziała, że u niej w ogródku też. Zapytałem – słowiki czy biskupi? Odpowiedziała, że wszystko, z wyjątkiem biskupów, totalna orgia, rośliny kwitną, ptaki śpiewają... Tę lodową sałatę to ja panu wymienię, bo ta jest nieświeża. Będę wdzięczny. Jak studia? Trochę ciężko zaocznie, ale do przodu. Miłego dnia.

Więcej
Blue line

Francuski imam
czeka na twoją pomoc
Hassen Chalghoumi


Podczas szóstych dorocznych obchodów pamięci Toma Lantosa na których MEMRI prezentuje doroczny raport o antysemityzmie i negacji Holocaustu w krajach arabskich, 14 kwietnia 2015 roku, w Waszyngtonie, na Capitol Hill zabrał głos Hassen Chalghoumi, imam meczetu w Drancy we Francji.

Jestem zaszczycony, mogąc uczestniczyć w upamiętnieniu Toma Lantosa, który przez całe życie walczył przeciwko antysemityzmowi i negacji Holocaustu i bronił sprawy praw człowieka i sprawiedliwości na całym świecie.

Zanim zacznę, chciałbym zwrócić uwagę na los chrześcijan na Bliskim Wschodzie, którzy stoją dzisiaj przed ludobójczym morderstwem. Jestem pewien, że wszyscy widzieliście obrazy takie jak obcinanie głów 21 ludziom na wybrzeżu Libii wyłącznie za przestępstwo bycia chrześcijaninem.

Nie możemy upamiętniać Holocaustu XX wieku bez zajęcia się zbrodniami popełnianymi dziś przeciwko chrześcijanom w wyniku tej samej nienawiści...

Więcej

Doradztwo religijne
i religioznawcze XI
Lucjan Ferus


Mam nadzieję, że dzisiejszy dyżur nie będzie monotematyczny, a zgłaszający się interesanci będą dzwonić w różnych sprawach. Nie wiedzieć czemu, ale jakoś tak zatęskniłem za początkiem tej działalności, kiedy jeszcze sam nie wiedziałem w jakim kierunku ona pójdzie. No, dość tych wspomnień, bo dzwoni już pierwszy zainteresowany lub zainteresowana.

Więcej

Wojna (modlitw)
na kampusach
Burak Bekdil

Nowy meczet na campusie uniwersytetu Bitlis Eren w Turcji

Dwukrotnie już w tych felietonach pożyczyłem nieznacznie zmienione słynne zdanie Shelby Foote’a: “W dzisiejszych dniach turecki uniwersytet jest grupą budynków wokół biblioteki i małego meczetu”. Nie było to żadnym proroctwem, jeśli człowiek nie był zbyt naiwny w sprawie  islamistycznej mentalności.

Kiedy grube ryby z partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), włącznie z ówczesnym premierem Recepem Tayyipem Erdoğanem, zapewniały, że rząd chciał jedynie zakończyć wszystkie zakazy na kampusach a państwo znajduje się w “równiej odległości” od wszystkich wiar, zadałem pytanie:
“A co będzie, jeśli student życzy sobie nosić buddyjskie szaty?
Koszulkę z hasłem politycznym, który nie podoba się rządzącym ideologom? Gwiazdę Dawida? Krzyż? Koszulką z napisem ‘Boga nie ma’”?

Więcej

Jak często geny przeskakują
między gatunkami?
Jerry Coyne

Lynn Margulis (ur. 5 marca 1938 w Chicago, zm. 22 listopada 2011 w Amherst - biolog amerykańska. Opracowała teorię mówiącą, że mitochondria i chloroplasty w komórkach to pozostałości po żyjących niegdyś w symbiozie bakteriach.

Kilka tygodni temu opublikowano artykuł o genetyce, ale dopiero teraz miałem czas go przeczytać. Artykuł jest o zjawisku horyzontalnego transferu genów (HGT), gdzie geny przechodzą między genomami daleko spokrewnionych gatunków.

Więcej

Małpo ty moja
(recenzja)
Andrzej Koraszewski


Na polskim ryku księgarskim z dziesięcioletnim opóźnieniem ukazuje się polski przekład Our inner ape Fransa de Waala, jest to dobra okazja, żeby przypomnieć pisaną w 2007 roku recenzję z tej książki. W  międzyczasie w tym samym wydawnictwie, Copernicus Center Press, ukazała się po polsku późniejsza książka tego autora Małpy i filozofowie.

Więcej

Dlaczego BBC
ignorowało Holokaust
Stephen Ward


Antysemityzm wśród najwyższych rangą urzędników Ministerstwa Spraw Zagranicznych i BBC w czasie II wojny światowej doprowadził do polityki wyciszania wiadomości o niemieckich próbach eksterminacji Żydów europejskich. Potwierdzają to nowe badania (artykuł jest z 1993 roku). Dowody na takie wyciszanie znajdują się w dokumentach z archiwów BBC i w dokumentach rządowych, które zostały znalezione w Publicznym Biurze Danych podczas badań prowadzonych do nowej serii dokumentalnej Radia 4.

Więcej
Kartka 1

Kobieta i płód umierają,
bo odmówiła transfuzji krwi
Jerry Coyne


Tu mamy prawdziwą łamigłówkę: na jakim etapie życia płód nabywa “prawo” do wolności od kontrolowania swojego zdrowia przez wierzenia religijne rodziców? Według wczorajszej Sydney Morning Herald, 28-letnia kobieta w Australii dowiedziała sie, że ma białaczkę, kiedy była w siódmym miesiącu ciąży. Była też Świadkiem Jehowy, co znaczy, że transfuzja krwi była sprzeczna z jej religią. Ponieważ ciąża była z komplikacjami (prawdopodobnie związanymi z białaczką) lekarze powinni byli dokonać cesarskiego cięcia, ale nie mogli, bo matka wykrwawiłaby się na śmierć, jako że nie akceptowała transfuzji.

Więcej

Budowanie dyktatury
w Turcji
Z materiałów MEMRI


Recep Tayyip Erdoğan, polityk zdelegalizowanej w Turcji Partii Cnoty, w sierpniu 2001 roku stanął na czele nowej partii politycznej – Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Partia nie kwestionowała porządku prawnego. W listopadzie 2002 roku AKP zdobywa w wyborach prawie 35 procent głosów i tworzy rząd. Przez kolejne lata powoli obsadza strategiczne stanowiska w wojsku i w sądownictwie. W 2007 roku AKP zdobywa 49 procent głosów i po tych wyborach zaczynają się nasilać aresztowania wśród oficerów. W 2011 AKP po raz trzeci zdobywa władzę zyskując 45 procent poparcia. Teraz już trudno o wątpliwości, że jest to partia islamistyczna, otwarcie mówiąca o odbudowie imperium osmańskiego i budowie państwa opartego na wartościach koranicznych.

Więcej
Blue line

Aborcja farmakologiczna
– skuteczna i bezpieczna
Paulina Łopatniuk

Zarodek, 10mm, w 7 tygodniu ciąży (w tym akurat przypadku – pozamacicznej); Ed Uthman, MD, domena publiczna

To, że w Polsce tak najróżniejszym “ekspertom” medialnym, jak i lekarzom – czy to z ignorancji, czy ze względów ideologicznych – zdarza się pleść bzdury w kwestiach medycznych związanych z aborcją, wiemy doskonale. Że zdarza się to w USA, niestety wiemy również. A jako że do starych “sprzedawanych” pacjentkom łgarstw dochodzą coraz to nowsze pajacyki, warto śledzić temat. Najnowszym przebojem jest przepchnięty w Arizonie przepis nakazujący, by medycy informowali pacjentki, że aborcja jest procedurą odwracalną, a w razie zainteresowania ewentualnym odwróceniem procedury – kierowali je do odpowiednich placówek medycznych. Podobny przepis w tym tygodniu wprowadzono także w Arkansas.

Więcej

Palestyńczycy w Jarmuk
mają pecha
Khaled Abu Toameh

Część Jarmuk, koło Damaszku po zniszczeniach spowodowanych walkami. (Źródło: RT zrzut z ekranu)<br />

Kiedy w zeszłym tygodniu terroryści Państwa Islamskiego zabijali Palestyńczyków i obcinali im głowy w obozie dla uchodźców Jarmuk w pobliżu Damaszku, przywódcy palestyńscy raz jeszcze dowiedli, że delegitymizowanie i izolowanie Izraela jest dla nich ważniejsze niż dbanie o własnych ludzi.

Po siedmiu dniach walk Państwo Islamskie opanowało niemal 90% obozu, który był kiedyś domem dla 150 tysięcy Palestyńczyków. Agenda Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) szacuje, że od początku wojny domowej w Syrii cztery lata temu populacja Jarmuk spadła do 18 tysięcy.

Autonomia Palestyńska (AP) i przywódcy Hamasu wyrazili głęboki niepokój wobec zajęcia Jarmuk przez Państwo Islamskie. W ostatnim tygodniu ci przywódcy codziennie wydawali oświadczenia ostro potępiające masakry w Jarmuk i wzywające do zakończenia walk. Powstrzymali się jednak przed prośbą o zwołanie nadzwyczajnego spotkania przywódców arabskich, by zatrzymać atak na obóz.

Więcej

Czy mleko matek może odżywiać
manipulujące umysłem mikroby?
Ed Yong


Mleko matki wydaje się prostym, pożywnym koktajlem do karmienia niemowląt, ale jest czymś znacznie więcej. Zawiera także składniki odżywcze, które karmią dobroczynne bakterie w jelitach dziecka, i zawiera substancje, które potrafią zmienić zachowanie dziecka. Kiedy więc matka karmi swoje dziecko piersią, nie tylko karmi je, ale również buduje świat wewnątrz niego, a równocześnie manipuluje nim.

Więcej

Honorowe zabijanie
per procura
Richard Landes


Raz za razem powraca pytanie, jakie zadano mi kiedyś po pokazie The J-Street Challenge: DLACZEGO działacze J Street zajmują stanowisko, o którym wiedzą, że jest destrukcyjne dla szans Izraela na przetrwanie?

Więcej
Dorastać we wszechświecie

Nie tyle umowa ramowa,
co oszustwo
Nadav Shargai

Reformowanie języka zamiast
reformowania społeczeństwa
Jerry Coyne

Bliski Wschód: w cieniu
uzbrojonych bandytów
Jonathan Spyer

Doradztwo religijne
i religioznawcze X
Lucjan Ferus

Akademia Sukcesu
czyli szkoła, która uczy
Andrzej Koraszewski

Romans Zachodu
z Iranem i islamistami
Uzay Bulut

Kiedy muzułmanie
mordują Palestyńczyków
Marc Goldberg

Nowa i dziwaczna,
zmieniająca kształt żaba
Jerry Coyne

W imię solidarności
z Palestyną
Hanin Ghaddar

Zbiorowe zmartwychwstanie,
czyli jednak Halloween
Marcin Kruk

Ktoś w Białym Domu
jest zagubiony
Ben-Dror Yemini

Nowotwory
sprzed tysiącleci
Paulina Łopatniuk

PAP ma Alę,
Ala ma Hamas
Andrzej Koraszewski

Malaria pachnąca
cytryną
Carl Zimmer

Dobór krewniaczy pozostaje
wartościowym narzędziem
Jerry Coyne

Blue line
Polecane
artykuły

Uprawy GMOZderzenie barbariiAteizm wśród czarnychTurcja, kraj NATONaturalnoSc zyciaPodpala West BankHow do we get to nowUo, zaklinacz deszczu


Abraham aresztowanyMarsz lunatyków do ArmagedonuChcesz zmniejszyć zanieczyszczenie walcz z biedąGry zespołowe plemników
 


Pozostale wiadomosci
 


Osa zatykaWczesna inicjacjaWiara szukającaWielki agnostykPająkiSeks w malymSzczur i mangustaPotrawy z pasożytówWywiad z Christopherem Hitchensem


Niezwykły pasikonik szklanyJeden oddechSojusznik NATOPonad dobremPodróż w przyszłośćSolidarnośćWielkoskrzydłePojednanie