Prawda

Sobota, 7 marca 2015 - 02:37

« Poprzedni Następny »


Youtube

Najnowsze filmy
Najczęściej oglądane
youtube - ikona

Agnostyk czy ateista?


Andrzej Koraszewski 2013-12-05


Kim pan jest — zapytała mnie młoda medialna dama — agnostykiem czy ateistą?

Odpowiedziałem bez wahania , że ateistą, a potem, pisząc uzasadnienie tego wyroku musiałem się jednak zastanowić. Dlaczego jestem bardziej ateistą niż agnostykiem? Pierwszy argument jest natury społecznej. Osławione „nie wiem" agnostyka wydaje się być ucieczką przed dyskusją. „Nie wiem, dajcie mi spokój." Agnostycyzm bywa azylem człowieka zmęczonego, ale również schronieniem oportunisty.


W polskim Sejmie mamy kilka, czy też może kilkanaście osób, które zdecydowały się na śluby kościelne po wielu latach małżeństwa. Agnostycyzm ułatwia hipokryzję. Ateizm jest niewiarą z podniesionym czołem. Jest również czymś innym niż antyklerykalizm. Antyklerykalizm jest formą niechęci wobec Kościoła politycznego, wobec skorumpowanej warstwy kapłańskiej, czasem wobec totalitaryzmu zorganizowanej religii, próbującej podporządkować sobie całe życie jednostki. Jest wielu głęboko wierzących antyklerykałów, ale zdarzają się agnostycy, którzy nie są antyklerykałami (bywają nawet prokościelnymi politykami.) Ateista odmawia wiary w istnienie jakiekolwiek istoty „wyższej".

Czy to oznacza, że ateista wie, że ma jakieś dowody na nieistnienie boga? Oczywisty absurd. A jednak ateista nie wypowiada swojego „nie wiem" w sposób nabożny. Ateista powiada: nie wiem i nie mogę wiedzieć czy bóg jest, czy go nie ma, ale samo pytanie jest bzdurne, bo nie ma najmniejszych powodów do zastanawiania się nad tym pytaniem. Nie interesują mnie dowody na nieistnienie boga, jeśli nie ma powodów (o dowodach nie wspominając) do rozważania czy jest.

Czy jest to zatem dogmatyczne założenie, że boga nie ma? Tak chcą widzieć ateistów zniecierpliwieni wierzący. Ateiści to tacy sami dogmatycy jak my, albo jeszcze gorsi, to fanatycy broniący dogmatu o nieistnieniu.

Agnostyk ma z tymi klientami święty spokój. Wzrusza ramionami, powiada „nie wiem". Ilu jest tych niedowiarków, niewierzących, sceptyków, bezbożników, agnostyków? Zapewne wielokrotnie więcej niż zdeklarowanych ateistów. Ateizm odmawia ucieczki w milczenie, uważa, że konfliktu między religią i wiarą nie wolno chować pod dywan, że prawo do swobody wyznania jest gwałcone, jeśli dominujący Kościół ma prawo do indoktrynowania dzieci w państwowych przedszkolach i szkołach, że rozdział Kościoła i państwa jest fundamentem demokracji, że religia i instytucje religijne nie mogą być poza prawem i poza krytyką.

Słowo „ateista" ma złą sławę, jest niemal wyzwiskiem (również w ustach niektórych agnostyków). Ponieważ w wyobrażeniach wierzących wszelkie dobro pochodzi od (mojego) boga, ateista jest z definicji amoralny, zły, niezdolny do odróżniania dobra i zła. Krótko mówiąc ateista to amoralny dogmatyk, wcielenie szatana. Tymczasem agnostyk to cichy sąsiad, który może grzeszy, ale nikomu nie przeszkadza, czasem nawet pomaga, jest zdecydowanie lepszy od wierzącego antyklerykała, o ateiście nie wspominając.

Czy bóg przekazał ludziom święte księgi, czy był potop, czy był płonący krzak, czy morze się rozstąpiło, czy z nieba leciała kasza, czy Jezus robił cuda? Agnostyk konsekwentnie powtarza swoje „nie wiem". Ateista odpowiada: to nie są pytania, to są ukryte twierdzenia o rzekomych faktach. Żaden z tych faktów nigdy nie znalazł potwierdzenia.

Czy bóg był konieczny do stworzenia świata i do stworzenia życia? Uzbrojony w nowoczesną naukę ateista odpowiada: nie mamy żadnego powodu, by sądzić, że w procesy te ingerowała jakakolwiek istota wyższa. Nie ma tu żadnego dogmatu o nieistnieniu, ale osławione „nie wiem" wypowiedziane jest zupełnie inaczej: kiedy oglądam świat, ta hipoteza (o istnieniu jakiegoś boga) nie jest mi do niczego potrzebna.

W tej sytuacji obrońcy wiary nie rezygnując z zarzutu dogmatyzmu, dorzucają zarzut arogancji. Ileż pychy i arogancji musi mieć człowiek, który powiada, że mu hipoteza o istnieniu jakiegoś boga nie jest do niczego potrzebna.

Faktycznie „nie wiem" agnostyka jest pełne pokory. Może byłaby to pokora urzekająca, gdyby nie była tak wszechstronnie i bezwzględnie wykorzystywana.

Jak pisze John Shook :

"...człowiek religijny ogłaszał swoją absolutnie pewną wiedzę w sprawach wiary, ateista mógł co najwyżej przyznawać się do sceptycznej ignorancji" Współcześnie jednak to ateistę oskarża się o dogmatyzm".

Shook przypomina, że w 1860 roku Thomas Huxley popularyzował pojęcie „agnostycyzmu" jako przeciwieństwo greckiego pojęcia „gnozy" (wiedzy). Agnostyk przyznaje się do braku wiedzy, w kwestii realności jakiejś „istoty wyższej". Ateista mówi to samo: nic mi nie wiadomo o żadnym bogu, a w krasnoludki też nie wierzę. W związku z liczebną przewagą wierzących w realność „istoty wyższej" nad wierzącymi w krasnoludki, zarzut arogancji jest potężnie wzmocniony przez samą wielkość populacji oburzonych.

Genezy zarzutu dogmatyzmu John Shook doszukał się w 11 wydaniu Encyclopaedia Britannica, gdzie w 1911 roku wprowadzono rozróżnienie między „dogmatycznym ateizmem" i „sceptycznym ateizmem", przy założeniu, że ten pierwszy „zdecydowanie zaprzecza istnieniu boga" a ten drugi „nie wierzy w zdolność ludzkiego umysłu aby mógł odkryć istnienie boga". W ten sposób wielu agnostyków może dziś twierdzić, że odrzucają dogmat ateizmu i dogmaty wiary.

Definiując się jako ateista a nie zaledwie agnostyk, gwiżdżę na zarzut dogmatyzmu, który wyłącznie ukazuje trudności niektórych ludzi z posługiwaniem się logiką. Muszę natomiast z pewną dozą powagi potraktować zarzut arogancji. Czy mam rację, że ten zarzut arogancji ukrywa żądanie powstrzymanie się od krytyki religii?

Publikacje, prezentujące dowody ukrywania przez Kościół katolicki przestępców gwałcących dzieci, to arogancki, bezprzykładny atak na Kościół; żądanie wycofania religii z państwowych szkół to arogancki atak na Kościół; prezentowanie argumentów ilustrujących konflikt między nauką i religią, to aroganckie ataki na religię.

Zachodnie instytucje religijne wydają się być gotowe na pewną tolerancję wobec enigmatycznego „nie wiem". Powiedzenie „nie wiem, ale religia wydaje mi się sprzeczna z wszystkim co wiem i nie zamierzam zamykać oczu na zbrodnie popełniane z imieniem takiego lub innego boga na ustach" to już jest bezprzykładna arogancja.
Agnostyk, niewierzący, bezwyznaniowy - nie dziękuję. W obliczy tych zarzutów o arogancję tym bardziej zdecydowanie wole przedstawiać się jako ateista.
* Pierwsza wersja tego artykułu ukazała się na łamach Racjonalisty w grudniu 2010 roku.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Moje 3 grosze. Lucjan Ferus 2013-12-23Okazja

Hili: To jest bardzo szczególna okazja.
Ja: Do czego?
Hili: Do zjedzenia czegoś dobrego.
(Zdjęcie: Sarah Lawson)

Więcej

Wzlot i upadek
Baracka Obamy
Seth J. Frantzman


19 lutego prezydent USA Barack Obama w Waszyngtonie wygłosił kolejne zdumiewające przemówienie na „Szczycie O Przeciwdziałaniu Stosującemu Przemoc Ekstremizmowi”.  Na początku swojego przemówienia mówił o powstaniu Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku, o terroryzmie na Synaju, w Kopenhadze, Paryżu, Somalii, Nigerii i przeciwko Izraelowi i Pakistanowi. „Musimy być niezachwiani w naszej walce przeciwko organi- zacjom terrorystycznym”. Stwierdził dalej, że na społecznościach muzułmańskich spoczywa odpowiedzialność odparcia “kłamstwa, że w jakiś sposób jesteśmy zaangażowani w zderzenie cywilizacji; że Ameryka i Zachód w jakimkolwiek sensie są w stanie wojny z islamem lub dążą do opanowania muzułmanów; lub, że jesteśmy powodem wszystkiego, co złe na Bliskim Wschodzie”.

Więcej

Nie igraj
z odrą
Paulina Łopatniuk

Odra – wysypka u dziecka; CDC, Public Health Image Library (PHIL)

Na salonach medialno-medycznych króluje obecnie Jej Wysokość Odra.

Że odra wraca, media od jakiegoś czasu przebąkiwały, że jednak rzecz zaczyna wyglądać naprawdę nieprzyjemnie można się było przekonać, gdy sprawę głośno poruszyła prasa medyczna. 

Więcej
Blue line

Inscenizacja kłamstwa,
czyli nowa sztuka sakralna
Andrzej Koraszewski

To smutne, chociaż nie wykluczam, że kierują mną sentymenty. Poznań jest moim miastem rodzinnym, narodziny i rozwój  „Teatru Ósmego Dnia” obserwowałem z daleka, bo wyjechałem z Poznania mając siedemnaście lat.  Instytucje kulturalne są ważne, ten teatr jest znaczącą pozycją na mapie polskich instytucji kulturalnych.

W dniach 12-14 marca Teatr Ósmego dnia będzie jednym z tysięcy miejsc orwellowskiej orgii „Światowego tygodnia nienawiści”. Rzeczywista nazwa jest nieco inna – „Tydzień Izraelskiego Apartheidu”. 

Rozpowszechniany od wielu dni program nosi niewinny tytuł: „Al-Nakba. Palestyńskie Wędrówki”. Słowo nakba – to dzień katastrofy obchodzony w arabskim świecie 15 maja, w rocznicę ogłoszenia niepodległość Izraela i będący również rocznicą napaści połączonych armii arabskich na Izrael, która, jak obiecywano arabskim mieszkańcom przeznaczonej na „dom Żydów” części mandatu Palestyńskiego, miała zakończyć się eliminacją wszystkich Żydów w ciągu jednego tygodnia. 

Więcej

Trzecia droga ewolucji?
Nie sądzę
Jerry Coyne


Zwrócono mi niedawno uwagę na dość nową stronę internetową pod hasłem “ewolucja potrzebuje nowego paradygmatu”. Strona, “The Third Way of Evolution,” czynna jest już od pewnego czasu i według zamieszczonej na niej informacji została stworzona w maju ubiegłego roku przez dwóch biologów, Jamesa Shapiro (z University of Chicago) i  Dennisa Noble, znanego fizjologa, który był uprzednio profesorem w Oxfordzie, jak również przez  Raju Pookottila, inżyniera, który stworzył stronę, i który ma przygnębiająco  częstą wśród wielu inżynierów skłonność do kwestionowania ewolucji, wykazując równocześnie głęboką ignorancję w kwestii danych, które ją wspierają.

Więcej
Blue line

Astrocyty tworzą
nowe neurony po udarze
Paulina Łopatniuk

Obraz TK prawostronnego udaru niedokrwiennego mózgu (ciemniejsza plama po lewej stronie zdjęcia); Lucien Monfils; Wikipedia; CC BY-SA 3.0

Udar mózgu to trzecia co do częstości przyczyna zgonów w Polsce – co roku  występuje u ok. 70 tysięcy (niektóre źródła mówią o 80 czy nawet 90 tysiącach) Polaków, przyczyniając się do śmierci około połowy spośród nich. Jednocześnie jest to trzecia przyczyna niepełnosprawności ludzi po czterdziestym roku życia.

Więcej

O bluźnierstwie, wartościach
i wielokulturowości
Maajid Nawaz

“Galileusz jest ‘oskarżony przez Święte Oficjum o wyznawanie fałszywej nauki, sprzecznej z Pismem Świętym, i twierdzenie, że Słońce stanowi centrum wszechświata i nie porusza się ze wschodu na zachód, ale że porusza się Ziemia, która nie jest centrum wszechświata’”Wyrok inkwizycji w sprawie Galileusza, 22 czerwca 1633r.

Wysłałem  tweeta, w którym pojawia się niewinna postać z rysunku satyrycznego (nie narysowana przeze mnie) nazwana „Mo”, która mówi „Hi” do drugiej postaci, nazwanej „Jezus”.
Postać nazwana Jezusem w odpowiedzi mówi „Jak się masz?”. Wysłałem takiego tweeta, ponieważ jako muzułmanin chciałem podkreślić, że nie czuję się obrażony, kiedy widzę błahy rysunek. Było to dla mnie ważne, ponieważ media zaczęły szufladkować wszystkich muzułmanów, określając nas jako nadwrażliwych.

Wszyscy filozofowie, prorocy, naukowcy oraz polityczni i społeczni reformatorzy skazani są na to, że na początku swojego działania uznani będą za heretyków.

Więcej
Biblioteka

Łowienie mikrobów
u podstaw niedożywienia
Ed Yong


Niedożywienie wydaje się prostym problemem: nie jesz wystarczającej ilości pokarmu, więc cierpi na tym twoje zdrowie. Nie jest to jednak tak proste. Jednym z tajemniczych rodzajów niedożywienia jest kwasziorkor – charakteryzujący się pękającymi naczyniami krwionośnymi, obrzękłymi kończynami, wydętym brzuchem i pękającą skórą. Często ta choroba dotyka dzieci, które jedzą tyle samo, co ich zdrowi sąsiedzi. Nawet jeśli daje się tym dzieciom bogatą w białko żywność, niektóre nie zdrowieją. Zespół naukowców pod kierownictwem Jeffa Gordona z Washington University School of Medicine, pokazał, że dzieci z kwasziorkor mają w przewodzie pokarmowym 11 gatunków bakterii, które w połączeniu z marnym odżywaniem, spiskują, by uszkodzić ich jelita.

Więcej

Ach, być Abdullahem!
Być Abdullahem!
Sarah Honig

Król Abdullah w nastroju bojowym: Jak wieść niosła, ten niosący pochodnię Clinta Eastwooda król miał sam uczestniczyć w nalotach lotniczych [Królewski dwór Haszymidów]

Król Jordanii Abdullah może z trudem trzymać się na tronie – głównie dzięki cichemu wsparciu Izraela – ale są chwile, kiedy my, Izraelczycy, musimy mu zazdrościć. Jego PR jest niezrównane. Widzimy, jak pozuje z mundurze polowym, a cały cywilizowany świat nie może przestać oklaskiwać tego prawdziwego macho.

Więcej

Wielka Brytania nadal
potrzebuje gazu łupkowego
Matt Ridley

Prawdziwy ochroniarz środowiska, nie walczy z wiatrakami.

Jako źródło energii gaz jest bardziej niezawodny niż wiatr, jest czystszy niż węgiel, bardziej wszechstronnie wykorzystywany niż energia z paneli, tańszy niż energia jądrowa, bezpieczniejszy niż biopaliwa, wymagający poświęcenia mniejszych terenów niż energia wodna. Będziemy go używali przez kolejne dziesięciolecia niezależnie od prowadzonej polityki.

Więcej

Liberalny egocentryzm
poznawczy
Richard Landes

James B. ComeyNa szczyt w Białym Domu nie zaproszono odpowiedzialnego za walkę z terrorem w USA dyrektora FBI Jamesa B. Comeya (chociaż był jego rosyjski odpowiednik Aleksandr V. Bortnikov), tę lukę wypełniała obecność imamów.

Pod wieloma względami niezwykle kontrowersyjny szczyt Białego Domu poświęcony zwalczaniu pełnego przemocy ekstremizmu wkroczył dodatkowo na ryzykowne terytorium odmówioną podczas obrad modlitwą (najwyraźniej tylko tą jedną). Odmówił ją imam i, jak dowodziła tego interpretacja tej modlitwy przez innego imama, wspierała ona główne twierdzenie szczytu, a szczególnie administracji prezydenta Obamy, że islam jest religią pokoju.

Więcej
Blue line

Jak wirus odry stał się
mistrzem zarażania
Carl Zimmer

Wirus odry.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat świat uczynił gigantyczne postępy w walce z odrą. Przed stworzeniem szczepionki przeciwko odrze, na początku lat 1960., 7 do 8 milionów dzieci na całym świecie corocznie umierało na odrę. W 2014 roku liczba ta spadła do 145 tysięcy zgonów. Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że między rokiem 2000 a 2013 szczepienia zapobiegły 15,6 milionom zgonów.

W nadchodzącym dziesięcioleciu nowe kampanie na rzecz szczepień mogą jeszcze bardziej obniżyć liczbę zgonów z powodu odry. Ale poziom szczepień na odrę spada z roku na rok.

Więcej

Manifest ISIS
Kobiety w Państwie Islamskim
Phyllis Chesler


ISIS opublikowało Manifest o kobietach i dziewczynkach. Zatytułowany “Women in the Islamic State” [Kobiety w Państwie Islamskim]. Ten manifest idzie znacznie dalej niż wizja Hitlera o kobietach, według którego miejsce kobiety było w dziecinnej sypialni (Kinder), w kuchni (Küche) i w kościele (Kirche). ISIS wierzy, że dziewczynki mogą wychodzić za mąż za dorosłych mężczyzn już w wieku dziewięciu lat.

Więcej
Blue line

Mój dojrzały ateizm.
Część XII
Lucjan Ferus

Tortury były w czasach inkwizycji domeną władz świeckich – papież Aleksander IV zakazał duchownym uczestniczenia w tym procederze.

Większość religii żyje z obietnicy zmartwych- wstania i życia wiecznego człowieka. To jest ten „objawiony” lep, na którzy łapią się wszyscy mający do czynienia z religiami. Wielebny Jim Baker wyraził to prostymi słowami: „Mamy lepszy produkt niż mydło czy samochody. Mamy życie wieczne”.
Otóż to! Dzięki umiejętnemu wykreowaniu, utrwaleniu i wykorzystaniu tego wyrafinowanego pomysłu, religie mają odwieczną i wielką władzę nad ludźmi. Władzę, którą doskonale potrafią wykorzystywać na swoją korzyść.

Więcej

Więźniowie naszego
braku sumienia
Andrzej Koraszewski


Felieton Agnieszki Zagner o wstrząsających malowidłach w Gazie światowej sławy graficiarza podpisującego się „Banksy” ma zaledwie 515 słów.  „Gaza często przedstawiana jest jako największe więzienie na świecie pod gołym niebem” mówi sam Banksy. To prawda. Żeby uciec z Gazy trzeba zapłacić tysiące dolarów. Podobno połowa mieszkańców chciałaby jakoś uciec z tego miasta. Tak twierdzi palestyński dysydent opisujący dramat mieszkańców tego miasta.

Więcej

Nasze wewnętrzne wirusy
obecne od 40 milionów lat
Carl Zimmer

Czterdzieści milionów lat temu wirusy zaatakowały genomy pradawnych naczelnych. Dziś dzielimy to wirusowe DNA z pawianami. Zdjęcie Russ Pollack via Creative Commons

Co roku miliardy ludzi zaraża się wirusami – tak powszechnymi, jak wirusy grypy i przeziębienia, i rzadszymi, jak polio i gorączka Ebola. Wirusy nie pozostają w nas zbyt długo. W większości wypadków wykańcza je nasz układ immunologiczny poza kilkoma uciekinierami, którym udaje się przedostać do nowego gospodarza i utrzymać gatunek przy życiu. W niektórych wypadkach wirus zabija swoich nieszczęsnych gospodarzy i kończy tym także własną egzystencję. Ale w niektórych wypadkach wirusy łączą się z genomem gospodarzy i stają się częścią dziedzictwa genetycznego, jakie gospodarze przekazują kolejnym pokoleniom.

Więcej

Czy Biały Dom
walczy z terroryzmem?
Z materiałów MEMRI

\

Kilku członków Bractwa Muzułmańskiego (BM) poinformowało niedawno na swoich kontach społecznościowych, że delegacja BM odwiedziła Departament Stanu USA 27 stycznia 2015 r. i spotkała się z pracownikami Departamentu Stanu i Białego Domu, jak również z członkami Kongresu i przedstawicielami amerykańskich instytutów badawczych.

Według doniesień BM celem spotkania było zdobycie poparcia dla ich opozycji przeciwko reżimowi Abd Al-Fattaha Al-Sisiego w Egipcie".

Więcej

Kampania przeciwko
penalizacji bluźnierstwa
Leo Igwe


30 stycznia  2015 r. Międzynarodowa Unia Humanistyczna i Etyczna (IHEU) rozpoczęła kampanię na rzecz uchylenia na całym świecie „praw o bluźnierstwie”. Kampania nabiera rozmachu w całej Europie i poza Europą. Nadal jednak nie ma liczących się grup poparcia w Afryce. Tymczasem Afryka jest kontynentem, na którym ta kampania jest szczególnie potrzebna.

Więcej
Widziane z Dobrzynia

List do Pani Z.
Andrzej Koraszewski


Mam dla Pani pewną propozycję: Zagrożenie. Niech go Pani nie traktuje w odniesieniu do siebie osobiście. Wiem, że jest Pani bezpieczna, lubi Pani swój adres i nie zamierza go zmieniać.
Proponuję Pani zagrożenie jako pewne pojęcie, jako część świadomości zagrożonych i grożących. Namawiam Panią na przyjrzenie się pojęciu „zagrożenie”.

Więcej
Kartka 1

Muzułmanie,
których nie znamy
Andrzej Koraszewski

Godło Bractwa Muzułmańskiego w nagłówku opublikowanego w Internecie 27 stycznia 2015 “Listu do rewolucyjnych szeregów”, pod spodem słowo „Przygotujcie” nawiązujące do wersetu 8:60 z Koranu: „Przygotujcie przeciwko nim, ile możecie sił i oddziałów konnicy, którymi moglibyście przerazić wroga Boga i wroga waszego, jak również innych, którzy są poza nimi, a których wy nie znacie. Bóg ich zna! A to, co wy rozdajecie na drodze Boga, to zostanie wam w pełni oddane i nie doznacie niesprawiedliwości”.

Burmistrzem Rotterdamu jest muzułmanin, Ahmed Aboutaleb. W Holandii żyje dziś milion muzułmanów, to jest sześć procent społeczeństwa. Burmistrz Rotterdamu ma dla nich brutalne przesłanie: „zaakceptujcie zachodnie wartości, albo wracajcie do domu”.

Kiedy to samo mówi jego rodak Geert Wilders krzyczymy, że to rasizm. Kiedy mówi to muzułmański polityk,  który został wybrany przy potężnym wsparciu muzułmańskich współwyznawców, nie pozostaje nic innego, jak zrobić co w naszej mocy, żeby nikt nie usłyszał jego głosu (tak przynajmniej uważają redaktorzy najważniejszych pism i stacji telewizyjnych).

Więcej

Proces przeciwko
szatanowi
Lucjan Ferus


Niedawno obejrzałem  po raz pierwszy na kanale telewizji „Trwam” amerykański film, ponieważ zaintrygował mnie jego dziwny tytuł: „Proces przeciwko szatanowi”. Czegóż ci bogobojni amerykanie nie wymyślą – pomyślałem wtedy – proces przeciwko szatanowi?! Już chyba większej bzdury nie można było wymyślić? Postanowiłem obejrzeć tę tragikomedię, która w dużym skrócie miała następującą treść:

Więcej
Blue line

Lekcja historii,
lekcja wstawania z kolan
Ryan Bellerose


Czasami się irytuję. Na ogół jestem cierpliwym człowiekiem, ale czasami drażni mnie, kiedy ludzie pouczają mnie o historii, której sami najwyraźniej nie znają. Nie mam imponujących tytułów przed moim nazwiskiem, czasami przeklinam i czasami się pieklę, kiedy ktoś przekracza granice mojej tolerancji. Zawsze jednak uważnie słuchałem i robię to nadal. Dlatego, kiedy mówię o historii, staram się to robić bez pouczania.

Więcej

Dlaczego dobre wiadomości
to oksymoron
Dan Gardner


Jeśli śledziliście wiadomości w tym tygodniu, słyszeliście o zamieszkach i protestach, zabiciu dyktatora, samobójstwie zaszczutego nastolatka i o dziecku ignorowanym przez przechodniów po tym, jak potrącił je samochód. Innymi słowy — litania przemocy i tragedii. Mniej lub bardziej tak samo, jak co tydzień.

Więcej

Ogon ćmy
i nietoperze
Jerry Coyne


Saturniidae jest dużą rodziną ciem (około 2300 gatunków) i jest także rodziną dużych ciem.  Oto jedna z nich: Actias luna; ta ćma jest samicą. Proszę zauważyć dwie cechy tego owada: długie „ogony” na tylnych skrzydłach i oczka pawie na tych samych skrzydłach.

Więcej

W Kopenhadze bohaterzy
zginęli za wolność
Daniel Greenfield


Dan Uzan zmarł w bramie w Kopenhadze blokując muzułmańskiemu terroryście wejście do Żydowskiej Sali za Wielką Synagogą. W sali młoda dziewczyna obchodziła Bat-micwę w towarzystwie osiemdziesięciorga gości. Muzyka zagłuszyła strzały. Nie słyszeli jak umierał dwumetrowy koszykarz chroniący ich bezpieczeństwa.

Więcej
Dorastać we wszechświecie

Którędy
do miasta?
Andrzej Koraszewski

Nikt nie powstrzyma
wzrostu islamu w Europie
Z materiałów MEMRI

Najlepszy sposób walki
z tzw. przemysłem islamofobii
Burak Bekdil

Mój dojrzały ateizm.
Część XI
Lucjan Ferus

Uśmiech nowej twarzy
podobno nowej lewicy
Andrzej Koraszewski

Czego Żydzi
nauczyli Koptyjkę
Maggie A.

Mimikra chemiczna
u mszyc
Jerry Coyne

Krucjaty nie są
naszym problemem
Sarah Honig

Prześladowani chrześcijanie
organizują się przeciwko ISIS
Phyllis Chesler

Brakujący przedmiot
nauczania
Lucjan Ferus

Alarmująca sprawa
klimatycznego panikarstwa
Bjorn Lomborg

Upiory Auschwitz
na Bliskim Wschodzie
Daniel Greenfield

O pochodzeniu
kolorowych twarzy małp
Ed Yong

Od Auschwitz
do Państwa Islamskiego
Seth J. Frantzman

My trzymamy klucz
do lepszej przyszłości
Bassem Eid

Blue line
Polecane
artykuły

Uprawy GMOZderzenie barbariiAteizm wśród czarnychTurcja, kraj NATONaturalnoSc zyciaPodpala West BankHow do we get to nowUo, zaklinacz deszczu


Abraham aresztowanyMarsz lunatyków do ArmagedonuChcesz zmniejszyć zanieczyszczenie walcz z biedąGry zespołowe plemników
 


Pozostale wiadomosci
 


Osa zatykaWczesna inicjacjaWiara szukającaWielki agnostykPająkiSeks w malymSzczur i mangustaPotrawy z pasożytówWywiad z Christopherem Hitchensem


Niezwykły pasikonik szklanyJeden oddechSojusznik NATOPonad dobremPodróż w przyszłośćSolidarnośćWielkoskrzydłePojednanie