Prawda

Niedziela, 14 sierpnia 2022 - 10:46

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

O samowystarczalności w zakresie obrony


Vic Rosenthal 2021-10-04


Można długo mówić o tym, czego nauczyliśmy się z Holocaustu, ale dzisiaj dla żydowskiego narodu  jeden wniosek wyróżnia się jako szczególnie ważny:


W reakcji na egzystencjalne zagrożenie nie możemy polegać na pomocy innych narodów. Ani nie możemy po prostu powierzyć naszego losu w ręce Boga. Przeżycie zależy od naszych działań w realnym świecie.


Podczas Holocaustu nawet najbardziej oświecone, liberalne kraje zawracały statki pełne żydowskich uciekinierów. Amerykańskie i brytyjskie bombowce przelatywały nad Auschwitz w 1944 roku, żeby zbombardować chemiczną fabrykę znajdującą się o  6 kilometrów dalej. USA nawet nie wypełniły swoich skromnych kwot imigrantów z Niemiec i okupowanych przez Niemcy krajów. Brytyjczycy wydali Białą Księgę MacDonalda w 1939 roku, kiedy było bardziej niż jasne, że Żydzi nie mają przyszłości w Europie, zamykając szczelnie drzwi do Mandatowej Palestyny; i także po zakończeniu wojny walczyli ze wszystkich sił, by nie dopuścić do imigracji żydowskich uchodźców.

 

Naziści zniszczyli setki żydowskich społeczności w Europie. Społeczności charedim (zarówno chasydów, jak mitnagdim) nie uratowała ich pobożność, a czasami religijni przywódcy uniemożliwiali swoim ludziom przyjmowanie pomocy, kiedy nadal była szansa na ocalenie.

 

Dzisiaj w państwie Izrael żyje około połowa Żydów świata i jest ono od pewnego czasu intelektualnym i duchowym centrum żydowskiego życia. Geograficznie kraj jest bardzo narażony, otoczony wrogami (także Egipt i Jordan, które podpisały “traktaty pokojowe, nie są pewne) i zagrożony przez Iran i jego marionetki konwencjonalną i (wkrótce, a może nawet już) jądrową bronią. Można by oczekiwać, że jeśli ktokolwiek nauczył się lekcji Holocaustu, to byłoby to państwo żydowskie; czasami jednak jego zachowanie wydaje się wskazywać, że jest inaczej.   

Zwłaszcza to, że przyjął strategię zależności od Stanów Zjednoczonych, co jest bardzo niepokojące w czasach, kiedy Ameryka jest oblegana przez wrogów, którzy są bardziej niebezpieczni niż sami Amerykanie są gotowi przyznać, kiedy nie daje się ignorować  bliźniaczych zagrożeń społecznej i ekonomicznej niestabilności, kiedy antysemityzm w społeczeństwie narasta i kiedy znaczna część amerykańskich elit zwraca się przeciwko Izraelowi.  


Niedawna panika w Izraelu, kiedy grupa antyizraelskich członków Kongresu powstrzymała (choć tylko na kilka dni) miliard dolarów finansowania program Żelaznej Kopuły, powinna służyć jako ostrzeżenie. Sama Żelazna Kopuła – lub raczej sposób jej używania – jest przykładem strategicznego błędu spowodowanego uzależnieniem od pomocy USA.   


Żelazna Kopuła jest technologicznym cudem, ale jest używana do odwlekania konieczności rozprawienia się ze swoimi wrogami. Chronienie centrów populacyjnych przed atakami rakietowymi pozwala przywódcom Izraela na powstrzymywanie się od działań (poza bardzo ograniczonymi akcjami) przeciwko Hamasowi i Hezbollahowi. To, co kiedyś było zagrożeniem tylko dla obszarów przygranicznych, stało się teraz zagrożeniem dla całego kraju; a fakt, że Hamas i Hezbollah wchodzą w posiadanie sterowanych pocisków precyzyjnego rażenia zapowiada, że stanie się to egzystencjalnym zagrożeniem.  


Używanie Żelaznej Kopuły niewątpliwie uratowało życie tysięcy cywilów w Izraelu. Uratowało także życie Arabów w Gazie, którzy byliby poddani ciężkiemu bombardowaniu, by powstrzymać ogień rakietowy, który przechwytuje Żelazna Kopuła. Bez Żelaznej Kopuły prawdopodobnie byłaby inwazja lądowa, by zakończyć zagrożenie ze strony ruchomych i ukrytych wyrzutni, jak również tych, które chronią ludzkie tarcze. Ale po każdej nierozstrzygającej rundzie walk, Hamas powracał silniejszy: miał więcej rakiet, potężniejsze głowice, większy zasięg i lepszą strategię. Od drugiej wojny libańskiej w 2006 roku było tylko kilka incydentów ostrzału rakietowego Hezbollahu z Libanu, ale polityka powściągliwości Izraela pozwoliła im na zgromadzenie wielkich zapasów broni, wielokrotnie przewyższających to, co mieli przed tą wojną. Chociaż Izrael działał, by przechwycić transporty rakiet precyzyjnego rażenia z Iranu do Hezbollahu, nikt właściwie nie wie, w jakim stopniu udało im się unowocześnić swoje rakiety i uczynić z nich „inteligentne” pociski.


Rezultatem tego wszystkiego jest to, że kiedy nadejdzie otwarta wojna, albo kiedy Hamasowi uda się przytłoczyć Żelazną Kopułę zmasowanym bombardowaniem, albo jeśli liczba sterowanych pocisków precyzyjnego rażenia, jakie mają, osiągnie pułap,  który pozwoli im na równoczesne zaatakowanie wielu kluczowych instalacji infrastruktury, lub jeśli jakieś niespodziewane wydarzenie wywoła ją, to wynikająca masakra po obu stronach będzie z pewnością większa niż byłaby, gdyby Izrael wcześniej przyjął postawę ofensywną zamiast defensywnej.


Użycie Żelaznej Kopuły do ochrony centrów populacyjnych jest ekonomicznie niemożliwe bez polegania na olbrzymiej pomocy amerykańskiej. Za każdym razem kiedy Żelazna Kopuła strzela, by przechwycić pocisk z Gazy lub Libanu, zostają wystrzelone co najmniej dwa pociski przechwytujące, Tamir, a każdy kosztuje 40 tysięcy dolarów. Tym, co mają zniszczyć, może być zbudowana w Gazie rakieta za kilkaset dolarów lub nawet pociski moździerzowe, które kosztują poniżej 50 dolarów! Z tego, co wiem, miliard dolarów specjalnego przeznaczenia, który został opóźniony, miał uzupełnić zapas rakiet przechwytujących.


Konieczne jest użycie Żelaznej Kopuły jako ochrony kluczowej infrastruktury, takiej jak elektrownie, platformy naftowe i bazy wojskowe. Bardziej tradycjonalne - i miażdżące – środki militarne powinny być używane, do powstrzymania ataków przeciwko cywilnej ludności.

 

To jest jeden sposób, w jaki zależność od Stanów Zjednoczonych określała strategię obronną Izraela. Są inne. Jednym z nich jest osłabienie krajowego przemysłu zbrojeniowego Izraela. Lwia część amerykańskiej pomocy musi być wydawana na amerykańską broń, która jest niezmiernie kosztowna. W 2016 roku, administracja Baracka Obamy wynegocjowała Memorandum of Understanding (MOU) na dziesięć lat, poczynając od roku 2019. Na początku około 26% środków pomocowych można było użyć na zakup broni poza USA, co ogólnie znaczyło, że mogła ona być produkowana w Izraelu. To nowe MOU zawiera jednak klauzulę o stopniowym zmniejszaniu tej części funduszy pomocowych aż dojdzie do zera w 2028 roku. To w wielkim stopniu wpłynie na decyzje Izraela o rodzaju używanej broni. Na przykład, samoloty z załogami, jak bajecznie drogie F-35, można kupić za pieniądze pomocowe, ale stosunkowo tanich dronów izraelskiej produkcji nie można.  

 

I, oczywiście – co każdy polityk powinien rozumieć – za każdy dolar pomocy, jaką przyjmujemy, oddajemy nieco własnej swobody działania. Amerykanie oczekują zapłaty, może w ustępstwach wobec palestyńskich Arabów lub w tolerowaniu nuklearnych ambicji Iranu. Pisałem w 2016 i 2019 roku, że mimo kosztów, amerykańska pomoc militarna powinna być stopniowo redukowana i to tak szybko, jak to możliwe. Mieliśmy krótki odpoczynek od amerykańskich nacisków podczas administracji Trumpa, ale możemy oczekiwać, że wkrótce pojawią się znowu.

 

Przeżycie we wrogim świecie zależy od samowystarczalności w zabezpieczeniu podstawowych potrzeb, takich jak żywność, woda i paliwo, jak również technologia i broń. Izrael dobrze radzi sobie w zakresie zaopatrzenia w wodę i paliwa, ale ostatnio nowy rząd ogłosił finansowe “reformy”, które zwiększą ilość importowanych produktów żywnościowych. Dziwię się ilości importowanych produktów, jakie już mamy na rynku. Żywność jest importowana z Turcji, Chin, Unii Europejskiej i innych miejsc, które pewnego dnia mogą  nie być zadowolone, że dostarczają żywność Izraelowi. To prawda, że żywność jest w Izraelu nadmiernie droga, ale nie jest jasne, że zwiększanie importu będzie miało duży wpływ na ceny. Z drugiej strony, z pewnością zaszkodzi izraelskim farmerom i przyspieszy proces używania ziemi do innych celów niż rolnictwo. Rolnicza samowystarczalność ma swoją cenę, ale warto ją płacić.   

 

Żydzi w Europie tuż przed II wojną światową byli dokładnym przeciwieństwem samowystarczalności. Krajowe władze, od których zależeli, by broniły ich, były albo bezsilne, albo współpracowały z mordercami. Inne kraje nie chciały mieć z nimi nic wspólnego. Byli sami i nie mogli samodzielnie ani się wyżywić, ani bronić. Teraz istnieje żydowskie państwo i spada na nie odpowiedzialność za naród żydowski. Jego przywódcy powinni brać pod uwagę lekcje z przeszłości.


On Being Self-Sufficient

26 września 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 250 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk