Prawda

Środa, 6 grudnia 2023 - 02:51

« Poprzedni Następny »


Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityce
Odpowiedź na artykuł Sama Shubego


Lyn Julius 2023-03-11

Widok na miasto Arad na południu Izraela, 17 października 2021. Zdjęcie: Yonathan Sindel/Flash90
Widok na miasto Arad na południu Izraela, 17 października 2021. Zdjęcie: Yonathan Sindel/Flash90

Czy wspólna miłość do „kultury arabskiej” może być siłą prowadzącą do umiarkowania? Co więcej, czy może powstrzymać „Drugi Izrael” od głosowania na prawicowego Benjamina Netanjahu i jego „lekkomyślne, antydemokratyczne” wizje? Sam Shube uważa, że tak. Jego Stowarzyszenie Hagar prowadzi różne inicjatywy łączące Arabów i Żydów, „bez polityki”.


Shube poprawnie identyfikuje zwolenników Bibi jako w przeważającej mierze pochodzenia mizrachijskiego – Żydów z krajów arabskich i innych krajów muzułmańskich, którzy stanowią ponad połowę izraelskiej populacji żydowskiej. Jego rozwiązanie: przypomnieć im o ich „kulturze wspólnej” z Arabami. Celebrowanie kulturowych korzeni, które łączą Arabów i Żydów, może być podstawą prawdziwie demokratycznego państwa.


W tym rozumowaniu jest jednak szereg błędów. Moje argumenty opieram częściowo na rozmowach przeprowadzonych niedawno podczas podróży do Izraela, która obejmowała Beer-Szewę, Kirjat Malachi i Arad na południu kraju.


Po pierwsze, o jakiej “wspólnej kulturze” mówimy? Mimo arabizacji i islamizacji sami Arabowie nie mają wspólnej kultury – Arabowie z Algierii i Maroka mają bardzo niewiele wspólnego z Beduinami z Arabii Saudyjskiej lub Jordanii. Palestyński język arabski nie jest taki sam jak iracki arabski. Berberzy z Libii i Kurdowie z Iraku nawet nie mówią tym samym językiem, co ich arabscy współobywatele.


Jeśli społeczeństwo arabskie ma wspólny mianownik, jest to kultura „wstydu i honoru”. Zdaniem znajomego Araba, Arabowie mają tendencję do „zamiatania pod dywan” niewygodnych faktów, aby nie stracić twarzy. Zauważył, że Żydzi nie boją się ujawniać wstydliwych faktów. Mówi, że kieruje nimi poczucie winy. To bardzo różne sposoby myślenia.


Kiedy w krajach arabskich istniały społeczności żydowskie, Żydzi kontaktowali się z Arabami w biznesie i handlu, ale każda społeczność prowadziła osobne życie: małżeństwa mieszane były rzadkością. Żydzi mówili własnymi dialektami języka arabskiego i mieli własną, odrębną, bogatą kulturę religijną.


Po drugie, kultura Żydów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej nie była monolitycznie arabska. To prawda, że Żydzi i Arabowie mogą dzielić miłość do piosenek Um Kalthum lub Farida al-Atrasha. Egipscy piosenkarze i filmy były bardzo popularne w całym świecie arabskim w latach 30. i 40. dwudziestego wieku. Ale Żydzi chodzili też tłumnie do kina, żeby obejrzeć najnowsze filmy amerykańskie. Wielu Żydów mieszkających w krajach arabskich było pod wpływem kultury zachodniej, kształciło się we francuskojęzycznych szkołach, nosiło europejskie nazwiska, a wielu wyraźnie preferowało Edith Piaf nad Um Kalthum. Nikt nie odebrał Żydom z krajów arabskich czystej kultury mizrachijsko-arabskiej, ponieważ wielu ją utraciło przed przybyciem do Izraela.


To prawda, że muzyka mizrahijsko-arabska została odsunięta na bok przez zdominowany przez Aszkenazyjczyków establishment w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. (Podobnie było z kulturą jidysz.) Ale to już nie jest prawdą i nie było prawdą od dziesięcioleci. Już w latach 70. jemeńscy śpiewacy, tacy jak Ofra Haza i Zohar Argov, byli dominującymi postaciami izraelskiej kultury. Dziś można śmiało powiedzieć, że Mizrachijczycy wygrali wojny kulturowe w Izraelu, jeśli chodzi o muzykę i potrawy. A sensacja Netflixa, Fauda, umieściła arabskojęzycznych Żydów na mapie.


Po trzecie, Żydzi mizrachijscy nie są monolitem. Irańscy, tureccy i afgańscy Żydzi nie pochodzą z krajów arabskich i nie mówią po arabsku. Ponadto wśród Żydów z krajów arabskich należy wyróżnić z jednej strony potomków północnoafrykańskiej elity kupieckiej oraz poliglotów i wysoko wykształconych Żydów egipskich i irackich (którzy osiedlili się głównie w środkowym Izraelu), a z drugiej strony, na przykład, Żydów z gór Atlasu, których wysłano, aby zaludnili rozwijające się miasta na granicach Izraela.


Mizrachijczycy rzeczywiście cierpieli z powodu dyskryminacji ze strony instytucji stworzonych na własny obraz i podobieństwo przez aszkenazyjskich założycieli państwa. Ale dyskryminacja stała się bardziej funkcją klasy niż pochodzenia etnicznego. Bieda i niedostatek dotknęły głównie marokańską klasę robotniczą na peryferiach. Mogli być wysyłani do nauki obróbki metali w szkołach zawodowych. Inicjatorami zamieszek w Wadi Salib i Czarnych Panter w latach 70. byli głównie marokańscy Żydzi mieszkający w slumsach. Ta grupa była upośledzona przez biedę, brak edukacji i brak przywództwa: elita marokańsko-żydowska zdecydowała się przenieść do Francji lub Kanady.


Według ostatnich statystyk różnice ekonomiczne między Mizrahijczykami i Aszkenazyjczykami zmniejszyły się. Podział jest większy między świeckimi a religijnymi. Mizrahijczycy nie są uciskaną mniejszością: piastowali wszystkie urzędy ministerialne z wyjątkiem premiera i było kilku mizrahijskich szefów sztabów IDF.


Ale Mizrahijczycy odnieśli mniejszy sukces w dwóch dziedzinach – mediach i środowisku akademickim. To ostatnie reduty dominacji Aszkenazyjczyków. Jeśli istnieje stronniczość systemowa, to w „europocentrycznym” programie nauczania w szkołach, który zaniedbuje korzenie i historię Izraelczyków z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Wszyscy uczniowie dowiadują się o pogromie w Kiszyniowie w 1903 roku, podczas gdy niewielu słyszało o Farhudzie w Iraku w 1941 roku. Jest to rażąca luka w edukacji, którą natychmiast trzeba wypełnić.


Wzorców głosowania Mizrahijczyków nie można w przekonujący sposób wytłumaczyć jako reakcji na dyskryminację ze strony establishmentu aszkenazyjskiego. Integracja z Izraelem nie była uwarunkowana odrzuceniem „lewantyńskiego” komponentu ich tożsamości. Istotnie, nie można zaprzeczyć, że od tego czasu Izrael stał się znacznie bardziej bliskowschodni. Wielu Mizrachijczyków, z ulgą uciekło ze świata arabskiego, z wyboru hebraizowało swoje nazwiska (podobnie jak Aszkenazyjczycy – na przykład niejaki David Ben-Gurion, urodzony jako David Green). Twierdzenie, że Mizrahijczycy „zinternalizowali wrogość wobec wszystkiego, co arabskie, ponieważ jest to wbudowane w system, system zbudowany przez samą syjonistyczną lewicę”, jest pozbawianiem Mizrahijczyków (i Arabów) sprawczości, tak jakby konflikt był wymysłem zdominowanego przez Partię Pracy establishmentu.


Nieufność Mizrahijczyków do Arabów, lub to, co Shube nazywa „antyarabskim rasizmem”, jest rzeczywista i nie jest wynikiem propagandy i indoktrynacji przez Aszkenazyjczyków. Wynika z gorzkich doświadczeń – wrogości, jaką Mizrahijczycy przywieźli ze sobą z krajów muzułmańskich. To jest słoń w salonie, ignorowany lub bagatelizowany przez aszkenazyjską lewicę: podświadome wspomnienie arabskich i muzułmańskich prześladowań, jakich doświadczali rodzice i dziadkowie – gwałtowne zamieszki, aresztowania, tortury, a nawet egzekucje w niedalekiej przeszłości, połączone z atawistycznymi obawami bezbronnej i służalczej mniejszości zdanej na łaskę nieprzewidywalnej większości. Mizrahijczycy postrzegają palestyński dżihad przeciwko Żydom w Izraelu jako kolejny rozdział w długiej historii arabskiego i muzułmańskiego antysemityzmu.


A oto kolejny błąd dotyczący „wspólnej kultury”: ta „wspólnota” nie uratuje cię przed pociskami ani przed tłumem, który chce twojej śmierci, ani przed rządem, który chce zrobić kozła ofiarnego z twojego ludu. „Wspólna kultura” nie uratowała „zarabizowanych” Żydów w Iraku, podobnie jak akulturacja nie uratowała Żydów niemieckich przed nazistami.


Jest miejsce na wspólne projekty arabsko-żydowskie – ale kultura nie zastąpi polityki. Mizrahijczycy, którzy tańczyli do śpiewu Um Kalthum, mogą jednocześnie mieć antyarabskie poglądy polityczne.


W ostatecznym rachunku polityka, a nie kultura, dyktuje zachowanie wyborców. 66 procent wyborców, którzy poparli Likud w Beer-Szewie, obawia się załamania prawa i porządku na południu. Beduini stają się coraz bardziej radykalni. Nie służą już w znaczących liczbach w IDF. Żenią się z kobietami z Gazy. Zgwałcenie sześcioletniej żydowskiej dziewczynki przez Beduina, który włamał się do jej domu, wstrząsnęło wyborcami. Przynajmniej jeden mężczyzna, z którym rozmawialiśmy, ubiegał się o pozwolenie na broń prywatną – ponieważ nie czuł się bezpiecznie w swoim kibucu na Negewie. Zaalarmowani bezprecedensowym wybuchem zamieszek podczas wojny w Gazie w maju 2021 r., żydowscy mieszkańcy mieszanych miast masowo głosowali na Likud.


Jeśli taksówkarze są barometrem nastrojów narodowych, to ci, z którymi rozmawiałam (zanim wybuchły kontrowersje wokół reformy sądownictwa) – w tym jeden Druz – wyrażali życzenie, by krajem kierował silny człowiek, który przeciwstawiłby się terroryzmowi i przywrócił im poczucie bezpieczeństwa. Tym człowiekiem jest Bibi. Kilkakrotnie słyszałem zdanie „Arabowie nie szanują słabości” Żydzi Bliskiego Wschodu o tym wiedzą. Wspólne śpiewanie Um Kalthum niestety nie zapewni większego bezpieczeństwa.


Fallacies about Mizrahi Jews and Israeli Politics

Fathom, March 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

* Lyn Julius jest brytyjską dziennikarką pochodzącą z Iraku. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 329 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk