Prawda

Niedziela, 3 marca 2024 - 15:41

« Poprzedni Następny »


Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni


Douglas Altabef 2022-12-23

BENJAMIN NETANJAHU na spotkaniu z mediami. Netanjahu jest mistrzowskim prezenterem i orędownikiem Izraela, kraju, który jakkolwiek odnosi sukcesy, jest zawsze w niepewnej sytuacji i poważnie zagrożony.(zdjęcie: OLIVIER FITOUSSI/FLASH90)

BENJAMIN NETANJAHU na spotkaniu z mediami. Netanjahu jest mistrzowskim prezenterem i orędownikiem Izraela, kraju, który jakkolwiek odnosi sukcesy, jest zawsze w niepewnej sytuacji i poważnie zagrożony.

(zdjęcie: OLIVIER FITOUSSI/FLASH90)Czasami nasze momenty olśnienia przychodzą, kiedy najmniej się ich spodziewamy lub kiedy były najmniej zamierzone. Taki moment objawił mi się w niedzielę, kiedy przeglądałem „Jerusalem Post” i zobaczyłem tytuł artykułu wstępnego: „Israel is not Canada”.


Ten artykuł redakcyjny dotyczył możliwości uchwalenia przez nowy rząd ustawy o uchyleniu orzeczeń Sądu Najwyższego przez Kneset. Tym, co skłoniło mnie do wymamrotania pod nosem „oczywiście!”, nie była treść artykułu wstępnego ani meritum argumentacji autora. Chodziło o prostą, oczywistą, a jednak być może mimowolnie przekazaną informację: Izrael rzeczywiście nie jest Kanadą.


Izrael znajduje się w egzystencjalnym uścisku z wrogimi sąsiadami i siłami, które po prostu nie mają żadnego odpowiednika dla Kanady ani dla jej mieszkańców. A zresztą, to samo można powiedzieć o wielu zachodnich demokracjach, w tym o krajach Europy Zachodniej i sąsiadujących z Kanadą na południu, Stanach Zjednoczonych.


Jak na ironię, nasz sukces jako narodu zaślepił innych i nie dostrzegają niepewności wszystkiego, co osiągnęliśmy. Klasyczna postawa „wszystko będzie dobrze”, która dominuje izraelski narodowy pogląd na życie, pozwala reszcie świata postrzegać Izrael jako mniej więcej przedłużenie ich samych.


Przez stosowanie własnej perspektywy do nas, naturalny jest przeskok do założenia, że te same wrażliwości i priorytety, które stosuje się do zachodniego świata, powinny oczywiście stosować się także do nas, a następnie naleganie, byśmy tak samo je przestrzegali. I w jakiś sposób, kiedy złożona rzeczywistość życia tutaj udaremnia lub nie pozwala na spełnienie takich założeń, reakcja jest często złowroga, histeryczna i niezrównoważona.


Nowy rząd Izraela i wewnętrzne podziały


Właśnie teraz mamy przedsmak tego stanu rzeczy, kiedy reszta Zachodu przypatruje się nowemu izraelskiemu rządowi, który najprawdopodobniej wkrótce zostanie ustanowiony. Z panującego na Zachodzie punktu widzenia nie da się niczego polubić w tym rządzie. Po pierwsze, na jej czele stanie przywódca, który dla wielu ludzi Zachodu zasiedział się zdecydowanie za długo.


Benjamin Netanjahu
 jest mistrzowskim prezenterem problemów i orędownikiem Izraela, kraju, który jakkolwiek odnosi sukcesy, jest zawsze w niepewnej sytuacji i bardzo zagrożony, pilnie potrzebując czujności i obrony.


Wielu na Zachodzie nie rozumie tego, ignoruje to lub nie wierzy w to i dlatego sądzi, że Netanjahu zdecydowanie zbyt długo zajmuje to stanowisko. Dla wielu z tych ludzi Zachodu powrót Netanjahu do władzy przypomina nagłe ponowne pojawienie się w horrorze wampira, którego śmierć właśnie oglądali.


Wystarczająco straszne, że Netanjahu powraca jako premier, ale spójrzcie na jego skrzydłowych: jego koalicja składa się z najgorszych ugrupowań w izraelskim społeczeństwie, jak również  ekstremistów religijnych i, jak się nad tym zastanowić, po prostu ekstremistów.


Dla większości zachodniego sposobu myślenia nie ma absolutnie niczego, co można by polubić, podziwiać lub znaleźć wspólny język z partiami, które zostały wybrane przez obywateli Izraela i które najprawdopodobniej będą wchodzić w skład nowego rządu.


Prawdę mówiąc, każda z tych partii koalicyjnych pojawiała się więcej niż raz w poprzednich rządach izraelskich, ale nigdy z wyłączeniem innych partii, których nie ma w koalicji dzisiaj, ani z takim poparciem społecznym, jakie zdobyły w ostatnich wyborach.


Wielu na Zachodzie uważało, że Izrael, jaki znali, przestał istnieć, kiedy Partia Pracy straciła władzę w 1977 roku, a premierem został Menachem Begin. Begin był… och, Żydem, a nie tylko Izraelczykiem. Zapomnij, że Ben-Gurion codziennie studiował Biblię. Begin cytował żydowskie mądrości i pisma i dostrzegał duchowy związek między historycznym przeznaczeniem narodu żydowskiego a ziemią i państwem Izrael, który odstrasza wielu na coraz bardziej zsekularyzowanym Zachodzie.


A teraz mamy prawdziwie religijnych ludzi, którzy będą kierować ministerstwami i ustalać zasady. Co więc świat powinien wywnioskować poza tym, że Izrael jest bliski stania się teokratycznym, halachicznym państwem, które bardziej przypomina Iran niż, no cóż, Kanadę?


Co gorsza, nie są to po prostu ludzie religijni, są to ludzie religijni wyznający konserwatywne (czyli reakcyjne, wsteczne lub neandertalskie) wartości, które mogą zagrozić równości płci, równości różnych orientacji seksualnych i każdej innej równości, którą zachodni obserwatorzy właśnie uznali za raison d’etre zachodniego życia.


Ironia polega jednak na tym, że bardzo niewiele z tego dało tym partiom napęd w wyborach. Do władzy doprowadziły je dwie kwestie, które wzbudziły największe zaniepokojenie i niewątpliwie przyczyniły się do największej frekwencji wyborczej, a mianowicie kwestie bezpieczeństwa i sprawy gospodarcze.


Mówiąc o bezpieczeństwie, nie mam na myśli Iranu, Hamasu i Hezbollahu. Odnoszę się do poczucia, że kraj jest nękany od wewnątrz przez bezprawie, a przywództwo bardziej koncentruje się na utrzymywaniu w ryzach problemów, które przekroczyły punkt wrzenia i, jak pokazały zamieszki w maju 2021 roku, mogą wykipieć.


Dramatyczny wzrost popularności Religijnej Partii Syjonistycznej, która w zasadzie prawie podwoiła liczbę głosów w porównaniu z poprzednimi wyborami, był głosowaniem na nowego szeryfa i na tych, którzy nie tylko będą mówić o problemach, ale zajmą się nimi. Patrząc na  wewnętrzne podziały można powiedzieć, że Izrael jest rzeczywiście bardzo podobny do innych krajów zachodnich, z których każdy ma swoją porcję wewnętrznych napięć i podziałów.


Istnieje jednak jedna zasadnicza różnica zwana marginesem błędu. Kraje zachodnie mają duży margines błędu, ale Izrael ma bardzo mały, wielu powiedziałoby, że w ogóle nie ma marginesu błędu. Izrael nie może sobie pozwolić na tolerowanie zaogniających się wewnętrznych podziałów, ponieważ w rzeczywistości nie są one tylko wewnętrzne.


Nasze obawy związane z arabskim bezprawiem są nieuchronnie związane z obawami o ich potencjalne lub rzeczywiste tworzenie wspólnej sprawy z wrogami, którzy nas otaczają. Raz jeszcze: nie odnosimy się tylko do tego, co może się wydarzyć w środku; musimy zawsze mieć oko na otaczające  nas sąsiedztwo, które nieustannie szuka sposobów, by nas zniszczyć.


Tak więc, drodzy przyjaciele z Zachodu, wyświadczcie nam proszę wielką przysługę i zobaczcie nas takimi, jakimi jesteśmy; zobaczcie miejsce, w którym faktycznie żyjemy; to, co jest wokół nas i to, co jest w nas. My, podobnie jak wy, cenimy demokrację, człowieczeństwo, sprawiedliwość oraz prawa obywatelskie i prawa człowieka. Zdajemy sobie również sprawę, że wszystkie te podobne wartości stosujemy w kontekście bardzo różnym od waszego.


Nie prosimy o współczucie. Ale znacznie więcej empatii i zrozumienia z pewnością byłoby wskazane.


Israel isn’t Canada, so we won’t act like it

Jerusalem Post, 20 grudnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Douglas Altabef

 

Przewodniczący zarządu organizacji Im Tirtzu oraz dyrektor Israel Independence Fund.

 

 

 

 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 350 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak działa kampania „przemocy osadników”.Jednym z wielu niepokojących aspektów kampanii mającej na celu kryminalizację izraelskiej ludności cywilnej jest to, że najwyraźniej jest to pierwszy cel. Następny? IDF.   Glick   2024-02-29
Porwani przez Hamas i ślepota moralna   Collins   2024-02-28
Przykro mi, ale nie ma rozwiązania w postaci dwóch państwUdawanie, że można zawrzeć porozumienie z przywódcami palestyńskimi, otwiera jedynie drzwi do kolejnego 7 października. Izraelczycy nie dadzą się oszukać.   Taub   2024-02-24
Spór o reformę sądownictwa ośmielił wrogów Izraela   Toameh   2024-02-19
Kiedy terroryści rządzą   Bryen   2024-02-18
Izraelczycy nie zgodzą się na nic innego niż pełne zwycięstwo w GazieWykorzystywanie losu porwanych, aby skłonić Izrael do poddania się Hamasowi, jest chorą, manipulacyjną strategią, która jest skazana na polityczną porażkę   Taub   2024-02-12
Dekret prezydencki Bidena powinien nakładać sankcje na Palestyńczyków   Bard   2024-02-09
Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali   Tawil   2024-02-08
Nowy wojskowy mesjasz izraelskiej lewicyWspólny amerykańsko-izraelski plan obalenia Netanjahu z generałem Gadim Eisenkotem w roli głównej zyskuje na popularności w miarę postępu wojny w Gazie   Taub   2024-02-02
Pusty Dzień Pamięci o HolokauścieCi, którzy popierają zawieszenie broni, aby umożliwić ludobójczemu ruchowi antysemickiemu, takiemu jak Hamas, dokonywanie kolejnych rzezi Żydów, nie powinni udawać, że opłakują Sześć Milionów.   Tobin   2024-01-28
Nadwrażliwy Sąd Najwyższy Izraela popełnia dwa błędyNajwyższa władza prawna w kraju pogłębia swoje niepokojące tendencje antydemokratyczne, pokazując, że jest głucha na nastroje narodowe   Taub   2024-01-25
Bezpieczeństwo i solidarność   Collins   2024-01-20
Zwycięstwo jest ważniejsze niż wsparcie USAPremier Izraela Benjamin Netanjahu i jego ministrowie muszą pamiętać, że Izrael nie jest amerykańskim państwem wasalnym.   Glick   2024-01-19
Język propagandy sowieckiej. Postępowy antysyjonizm i trujące dziedzictwo nienawiści zimnowojennej.   Tabarovsky   2024-01-17
Niepokojące rozmowy i gorzkie prawdy   Collins   2024-01-11
Zrozumienie Bliskiego Wschodu wymaga znajomości różnicy między Szalom i Salam   Amos   2024-01-08
Izrael ma prawa   Bryen   2024-01-05
Czy Biden chce, żeby Izrael przegrał wojnę?   Williams   2023-12-27
Ta wojna przyspiesza integrację charedim z izraelskim głównym nurtem     2023-12-22
Ponura przyszłość Izraela: wojna na wyczerpanie na wszystkich frontach   Morris   2023-12-19
Nie stosujcie wobec Żydów dziwacznej, teoretycznie chrześcijańskiej etyki     2023-12-17
Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk