Prawda

Piątek, 8 grudnia 2023 - 07:01

« Poprzedni Następny »


Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce


Andrzej Koraszewski 2022-12-30

Orit Strock (źródło zdjęcia: knesset.gov.il)
Orit Strock (źródło zdjęcia: knesset.gov.il)

Pisze mi przyjaciel z Izraela, że Netanjahu nie będzie miał lekko z tymi religijnymi koalicjantami, więc odpowiadam, że nikt mu nie obiecywał łatwego życia, mógł zostać w Ameryce i nie pchać się do izraelskiej polityki. Zresztą, co tu dużo mówić, premierka Mołdawii też nie ma lekko, na każde słowo musi uważać, bo inaczej przyjadą czołgami walczyć z jej faszyzmem, jak z tym ukraińskim. Ja wiem, Izrael to nie Mołdawia, supermocarstwo z licznymi koloniami, w których Żydzi uciskają kolorowych gejów, a do tego wszystkiego teokracja gorsza jak w Iranie.

Dowiaduję się z polskiego medium, że „nowa ministerka Orit Strock z Religijnej Partii Syjonistycznej uznała ostatnio, że lekarz może odmówić opieki pacjentowi, jeśli narusza to jego przekonania religijne.” Ciekawe, pewnie ta izraelska polityczka dowiedziała się, o polskiej „klauzuli sumienia” i postanowiła, że ona też chce takiej w swoim supermocarstwie. Kto u diabła mógł jej podsunąć te informacje o polskich przepisach? 


Informująca nas o izraelskim dramacie Kamila Cieślik, z wiadomości.gazeta.pl, dodaje pospiesznie, że ludzie coś mówią, iż to przeciwko pacjentom LGBTQ+, ale uczciwie i rzetelnie dodaje, iż sama polityczka temu zaprzecza.  Tak czy inaczej czytelnik sobczak_jan&123 (i nie on jeden), przeraził się tym, co w Izraelu dzieje się i natychmiast napisał:

Nie ma na świecie bardziej nazistowskiego państwa jak Izraela i bardziej rasistowskiej nacji jak żydzi. Pluć na nich to nie tylko obowiązek ale i przyjemność. Nawet ruskie robactwo atakujące Ukrainę jest bardziej cywilizowane od żydków.

                                                                            (Ze strony wiadomości.gazeta.pl)

Jak twierdzi brytyjski badacz nad antysemityzmem, David Collier, to nieustające zapotrzebowanie na „wiadomości” o Izraelu jak również jakość tych „informacji” ma głębokie psychologiczne podłoże. Antysemici nieustannie żądają świeżej strawy, redaktorzy szacownych pism jej dostarczają. Pani Kamila twierdzi, że opiera to, co pisze, na jakimś wywiadzie radiowym,  nie pisze, na którym, a jej tekst i błąd w nazwisku izraelskiej polityczki wygląda raczej na powtórkę „wiadomości” z londyńskiego „Guardiana”.


Jak wynika z izraelskich źródeł „klauzula sumienia” jest częścią koalicyjnego porozumienia między partią Religijnych Syjonistów a Likudem.        


W proponowanym projekcie nie ma niczego o LGBTQ+, chociaż możemy zasadnie podejrzewać, że nowa izraelska pani minister może mieć wiele wspólnego z naszą Kają Godek. Są tu jak się wydaje pewne różnice. Podczas gdy Kaja Godek i polski religijny establishment domagają się ze względu na swoje religijne przekonania prawnego zakazu świadczenia pewnych usług, Orit Strock i jej partyjni koledzy domagają się prawa do odmowy świadczenia pewnych usług ze względu na przekonania religijne osoby, która ma daną usługę świadczyć. 


Przedstawiciele tej religijnej partii podkreślają, że taka możliwość odmowy świadczenia usługi „nie miałby zastosowania, gdyby produkt lub usługa były niezbędne i nie istniałaby żadna rozsądna alternatywa, i nie miałby zastosowania do państwowych dostawców produktów i usług”.


Polska klauzula sumienia jest uregulowana art. 39  Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z 5 grudnia 1996 roku, w którym stwierdza się, że:

Lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, z zastrzeżeniem art. 30, tym, że ma obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w innym zakładzie opieki zdrowotnej oraz uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej(....)

Jak widzimy nie ma tu rozbicia na placówki państwowe i prywatne, a z doświadczenia wiemy, że udało się takie praktyki zmienić w terror psychologiczny i w naciski na całą grupę zawodową, żeby podporządkowała się zakazom narzuconym przez grupę religijną.

 

Wygląda na to, że uda się w Izraelu przepchnąć ustawę o klauzuli sumienia podobną do istniejącej w Polsce (i w kilkudziesięciu innych krajach), ale mamy tu pewne istotne różnice, w Izraelu urzędujący prezydent, jak i (jeszcze przed objęciem urzędu) premier, natychmiast bardzo ostro zapowiedzieli, że nie dopuszczą do dyskryminacji żadnej mniejszości.

„W kraju, któremu będę przewodzić, nie będzie sytuacji, w której ktoś – czy to LGBT, Arab, ultraortodoks czy ktokolwiek inny – wejdzie do hotelu i nie zostanie obsłużony, albo pójdzie do lekarza i nie dostanie usługi” – powiedział Netanjahu.

Skąd się wzięły domysły, że może chodzić o społeczność LGBT? Projekt ustawy nie wspomina ani leczenia, ani lekarzy, mówi o „usługach”, co oczywiście skojarzyło się z przypadkami odmowy wydrukowania ulotek, które wierzący drukarz uznał za godzące w jego wiarę i kilkoma innymi podobnymi incydentami.


Prezydent Izraela natychmiast zareagował zaniepokojeniem mówiąc:

„Sytuacja, w której obywatele Izraela czują się zagrożeni z powodu swojej tożsamości lub przekonań, podważa podstawowe wartości demokratyczne państwa Izrael. Te [bigoteryjne] komentarze, które słyszano w ostatnich dniach przeciwko społeczności LGBT i wszelkim różnym grupom i sektorom, bardzo mnie martwią i niepokoją” – napisał w niedzielę, obiecując „działać z całą mocą” jako prezydent, aby „zapobiegać szkodom w różnych segmentach populacji”.

Zareagowało również kilku posłów Likudu (partii Netanjahu), więc nawet jeśli próba wprowadzenia „klauzuli sumienia” uda się również w Izraelu, to pani Kamila niepotrzebnie napuszczała pana Sobczaka i innych, bo tam (w odróżnieniu od Polski, gdzie prezydent i premier na takie klauzule sumienia wyłącznie klaszczą), prawdopodobnie sprawy tak daleko jak u nas nigdy nie zajdą. Fakt, że nowym przewodniczącym izraelskiego parlamentu został znany gej, jeszcze o niczym nie świadczy, ale u nas gejowi łatwiej zostać  biskupem niż marszałkiem Sejmu, chociaż i u nas trochę się zmienia, bo mieliśmy już sytuację, w której znany gej kandydował na urząd prezydenta państwa i kto wie czym by się to skończyło, gdyby nie to, że strasznie bredził podczas kampanii wyborczej. Nikt nie robił mu jednak przykrości z powodu tego, że jest gejem (co było niesłychanie interesującym i pozytywnym zjawiskiem), chociaż wielu marudziło na niezborność.


Nawiasem mówiąc, próbując  ustalić, skąd się wzięły brednie pani Kamili Cieślik, dowiedziałem się, że Netanjahu podpisał ostatnią umowę z koalicjantami i że dotyczyła ona „koszernych telefonów komórkowych”. Tego było za dużo nawet jak dla mnie i postanowiłem, że spróbuję zrozumieć, o co w tym obłędzie może chodzić, dopiero jak polskie media napiszą coś, co będzie przekraczać nawet izraelskie granice absurdu.


Fakt, przyjaciel ma rację, łatwo to temu nowemu premierowi izraelskiego rządu z tymi pobożnymi koalicjantami nie będzie, ale z nim też nikt nie ma łatwo, nawet izraelska pani prokurator, która musi teraz zapewniać sąd, że ona tych oskarżeń na premiera Netanjahu nie pisała.                        


A między  nami mówiąc, gdyby do mnie przyszła klientka z prośbą o wytatuowanie siedmiu motylków na pośladkach, też bym odmówił, bo damski tyłek to rzecz  święta, ale czy powoływałbym się na klauzulę sumienia? Mam wrażenie, że czasem sumienie powinno umieć sobie radzić bez pomocy państwa. Sumienie pod specjalnym nadzorem jest zawsze bardzo narażone.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. Centralne punkty nieporozumienia MEF 2022-12-30


Syjonizm

Znalezionych 329 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk