Prawda

Niedziela, 3 marca 2024 - 17:35

« Poprzedni Następny »


Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku


Bataween 2023-01-09

Okładka książki Udręka ocalenia.
Okładka książki Udręka ocalenia.

Agent Mosadu, Shlomo Hillel, przekonał 86-letniego dr Zvi Yehudę do zebrania materiału badawczego potrzebnego do obalenia utrzymującego się mitu, że to syjoniści podłożyli bomby, by skłonić Żydów z Iraku do ucieczki do Izraela. Rezultatem jest nowa książka, Udręka ocalenia  (hebr.).  “Y-net News” pisze: 

Przez około sto lat zarówno iraccy Żydzi, jak i cały świat byli zalewani dezinformacją o tym, jak syjoniści, którzy byli zajęci budowaniem państwa Izrael, wymagali od nich dokonania aliji.

 

Dowodem na to miały być zamachy bombowe na irackie synagogi i domy, w których zginęło kilku Żydów. Wkrótce po zamachach zaczęła krążyć plotka, że to sami Żydzi byli odpowiedzialni za terroryzowanie swoich własnych ludzi, by opuścili Irak. W rezultacie rząd iracki zaczął więzić i torturować Żydów, żądać podpisanych przyznań do winy, a następnie wykonywać egzekucje na rzekomych winowajcach. Później władze irackie przechwalały się swoim heroicznym wykryciem „spisku syjonistycznego”.

 

Ponadto zmusili około 105 tysięcy Żydów mieszkających w Iraku do podpisania dokumentu stwierdzającego, że opuszczają Irak z własnej woli. Podtekst był jasny: to syjoniści zmusili wszystkich Żydów do aliji, używając podstępnych środków, a rząd iracki był całkowicie niewinny.

 

Jedną z rzeczy, która pomogła zakorzenić się temu kłamstwu, był fakt, że wielu Żydom nie udało się zbudować sobie życia w Izraelu, ponieważ uwierzyli, że to syjoniści „narzucili” aliję irackim Żydom, którzy, jak twierdzili, wcześniej dobrze sobie radzili, żyjąc w Iraku.

 

„Zarówno radio, jak i prasa w Iraku zalały świat tą narracją — mówi Yehuda.  - Na całym świecie ta propaganda stała się akceptowaną narracją zarówno ONZ, jak i amerykańskiego Departamentu Stanu”.

 

Książka dr Yehudy jest jego osobistym aktem oskarżenia przeciwko władzom irackim w związku z traktowaniem przez nie narodu żydowskiego. Jego badania pokazują, że prześladowania Żydów rozpoczęły się w latach trzydziestych XX wieku wraz z objęciem stanowiska premiera przez Nuri al-Saida. Bardzo nie lubił Żydów i nawet powiedział ówczesnemu arabskiemu burmistrzowi Jerozolimy: „Żydzi są źródłem zła. To szpiedzy i musimy się ich jak najszybciej pozbyć”.

 

Słowa szybko zamieniły się w czyny. Mienie żydowskie zostało zdewastowane i wysadzane w powietrze, wielu aresztowano i zamordowano od 200 do 1000 Żydów (przypuszczalnie odnosi się to do Farhud z 1941 r. – red. Point of No Return). Była to wyraźna wskazówka, że narracja reżimu nazistowskiego o narodzie żydowskim zawładnęła umysłami na całym kontynencie.

 

Związek między Irakiem a reżimem nazistowskim polegał również na tym, że Fritz Grobba, niemiecki dyplomata działający wówczas w Bagdadzie, pomagał Irakowi w szerzeniu antyżydowskiej propagandy i zabezpieczaniu broni w tym celu. „Irakijczycy podziwiali zarówno jego, jak i Hitlera” — mówi Yehuda. „Naziści zachęcali do tego związku, a nawet byli łaskawymi gospodarzami dla irackich urzędników”.


Rodzina dra Zvi Yehuda (pośrodku). Dokonali aliji, kiedy Zvi miał 13 lat
Rodzina dra Zvi Yehuda (pośrodku). Dokonali aliji, kiedy Zvi miał 13 lat

Nie tylko naziści sprawili, że Irak znienawidził Żydów. Haszymici marzyli o masowej ekspansji terytorialnej, by pomieścić nadchodzący kalifat, który miał objąć współczesny Izrael. Zwrócili się do Żydów w Iraku, by podpisali dokument o poparciu tej inicjatywy, a niezgadzających się na to uznano za wrogów państwa. Co jeszcze dziwniejsze, Irak bał się, że Izrael stanie się tak silny, że przyłączy Irak do swojego „syjonistycznego imperium”.

 

Wraz z prześladowaniami religijnymi, materialnymi i finansowymi szalejącymi w całym Iraku, w latach pięćdziesiątych XX wieku nasiliła się fala Żydów udających się do Izraela, aby uniknąć wrogości i rozpocząć nowe życie.

 

Yehuda mówi, że zebrane przez niego dokumenty pokazują, jak w tamtym czasie fałszowano prawdę. „Jeden z Żydów powieszonych w latach pięćdziesiątych przyznał, że to syjoniści zmusili go do napadu na żydowską własność, ale dokumenty pokazują, że przyznał się do tego tylko dlatego, że obiecano mu prawo wyjazdu za granicę”. (Przypuszczalnie odnosi się to do dwóch zamachów bombowych z czerwca 1951 r., które uszkodziły firmę samochodową Lawi i salon samochodowy Stanley Shashoua, ale nie spowodowały ofiar – red. Point of No Return).

 

„Istnieją również dowody na to, że arabscy więźniowie wyśmiewali się z jego naiwności, zgadzając się na umowę, która nie była warta papieru, na którym została wydrukowana. Po uzyskaniu od niego podpisu, którego potrzebowali, został stracony”.

 

Inne zebrane dowody pokazują, że świeżo upieczone państwo Izrael nie podjęło żadnego wysiłku, aby pomóc Żydom mieszkającym w tym czasie w Iraku. (Nie jest jasne, o co chodzi reporterowi – red. Point of No Return). Dopiero później, kiedy premier Ben-Gurion wyznaczył specjalną komisję do zbadania tej sprawy, sprawa wyszła na jaw. Ustalono, że to iraccy funkcjonariusze rzucali materiały wybuchowe w irackie synagogi, a nie syjoniści rzekomo próbujący zmusić irackich Żydów do aliji.

 

Ale potem sprawy przybrały dziwny obrót. Iracki Żyd, który siedział w więzieniu w Iraku (Yehuda Tager wskazał Yosefa Ben-Halahmi)  powiedział Ben-Gurionowi, że słyszał, że to Żydzi zdewastowali swoją własność. Jakkolwiek niewiarygodnie to brzmi, pierwszy premier Izraela dał wiarę jemu, a nie własnej komisji. Następnie postanowił trzymać się z dala od wydarzeń rozgrywających się w Iraku.

 

W 2014 roku Kneset uchwalił ustawę, zgodnie z którą 30 listopada będzie dniem upamiętnienia wypędzenia irackich Żydów oraz ich tortur i uwięzienia przez władze irackie. (30 listopada upamiętnia wyjazd i exodus Żydów ze wszystkich krajów arabskich i Iranu – nie tylko z Iraku – red. Point of No Return)

 

 

Zapytałem Zvi Yehudę,czy jego badania mogą mieć wpływ na przyszłość?

 

"Absolutnie. Wiele żydowskich miejsc historycznych zostało zrujnowanych i odbudowanych (sic!). Ciągle mówią o palestyńskim prawie powrotu. A co z prawem powrotu dla Żydów wypędzonych z Iraku?” (Zamiast domagać się prawa powrotu Żydów do Iraku, dr Yehuda powinien był mówić o trwałej wymianie populacji uchodźców, bez możliwości powrotu uchodźców – red. Point of No Return).

New book debunks myth that ‘Zionist plot’ made Jews leave Iraq

Point of No Return, 1 stycznia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 350 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak działa kampania „przemocy osadników”.Jednym z wielu niepokojących aspektów kampanii mającej na celu kryminalizację izraelskiej ludności cywilnej jest to, że najwyraźniej jest to pierwszy cel. Następny? IDF.   Glick   2024-02-29
Porwani przez Hamas i ślepota moralna   Collins   2024-02-28
Przykro mi, ale nie ma rozwiązania w postaci dwóch państwUdawanie, że można zawrzeć porozumienie z przywódcami palestyńskimi, otwiera jedynie drzwi do kolejnego 7 października. Izraelczycy nie dadzą się oszukać.   Taub   2024-02-24
Spór o reformę sądownictwa ośmielił wrogów Izraela   Toameh   2024-02-19
Kiedy terroryści rządzą   Bryen   2024-02-18
Izraelczycy nie zgodzą się na nic innego niż pełne zwycięstwo w GazieWykorzystywanie losu porwanych, aby skłonić Izrael do poddania się Hamasowi, jest chorą, manipulacyjną strategią, która jest skazana na polityczną porażkę   Taub   2024-02-12
Dekret prezydencki Bidena powinien nakładać sankcje na Palestyńczyków   Bard   2024-02-09
Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali   Tawil   2024-02-08
Nowy wojskowy mesjasz izraelskiej lewicyWspólny amerykańsko-izraelski plan obalenia Netanjahu z generałem Gadim Eisenkotem w roli głównej zyskuje na popularności w miarę postępu wojny w Gazie   Taub   2024-02-02
Pusty Dzień Pamięci o HolokauścieCi, którzy popierają zawieszenie broni, aby umożliwić ludobójczemu ruchowi antysemickiemu, takiemu jak Hamas, dokonywanie kolejnych rzezi Żydów, nie powinni udawać, że opłakują Sześć Milionów.   Tobin   2024-01-28
Nadwrażliwy Sąd Najwyższy Izraela popełnia dwa błędyNajwyższa władza prawna w kraju pogłębia swoje niepokojące tendencje antydemokratyczne, pokazując, że jest głucha na nastroje narodowe   Taub   2024-01-25
Bezpieczeństwo i solidarność   Collins   2024-01-20
Zwycięstwo jest ważniejsze niż wsparcie USAPremier Izraela Benjamin Netanjahu i jego ministrowie muszą pamiętać, że Izrael nie jest amerykańskim państwem wasalnym.   Glick   2024-01-19
Język propagandy sowieckiej. Postępowy antysyjonizm i trujące dziedzictwo nienawiści zimnowojennej.   Tabarovsky   2024-01-17
Niepokojące rozmowy i gorzkie prawdy   Collins   2024-01-11
Zrozumienie Bliskiego Wschodu wymaga znajomości różnicy między Szalom i Salam   Amos   2024-01-08
Izrael ma prawa   Bryen   2024-01-05
Czy Biden chce, żeby Izrael przegrał wojnę?   Williams   2023-12-27
Ta wojna przyspiesza integrację charedim z izraelskim głównym nurtem     2023-12-22
Ponura przyszłość Izraela: wojna na wyczerpanie na wszystkich frontach   Morris   2023-12-19
Nie stosujcie wobec Żydów dziwacznej, teoretycznie chrześcijańskiej etyki     2023-12-17
Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk