Prawda

Czwartek, 22 lutego 2024 - 04:53

« Poprzedni Następny »


Między motylami i rakietami


Liat Collins 2023-05-12

Common_blue_butterfly_(Polyommatus_icarus)_male_3Samiec modraszka, nowo nazwany naturalny symbol Izraela.(zdjęcie: Charles J. Sharp/Wikipedia Commons)

Common_blue_butterfly_(Polyommatus_icarus)_male_3

Samiec modraszka, nowo nazwany naturalny symbol Izraela.

(zdjęcie: Charles J. Sharp/Wikipedia Commons)Od redakcji „Listów z naszego sadu”

Pisany tydzień temu felieton Liat Collins nie stracił aktualności, ale wiele się od tego czasu wydarzyło. Palestyński więzień, który prowadził strajk głodowy zmarł, terroryści wznowili ostrzał rakietowy izraelskich miast. Tym razem Izrael odpowiedział bardziej zdecydowanie, uderzając nie tylko w wyrzutnie rakiet i magazyny broni Islamskiego Dżihadu, ale zabijając również kilka osób z kierownictwa tej organizacji. Świat wzywa Izrael do powściągliwości i proporcjonalności. W czwartek 11 maja liczba rakiet wystrzelonych na Izrael przekroczyła 800. Izrael nadal niszczył cele militarne w Gazie.      


Na początku tego tygodnia emocjonowałam się myślą, że mogłabym poświęcić felieton czemuś pięknemu i niekontrowersyjnemu: ogłoszeniu, że wybrano narodowego motyla na cześć 75. rocznicy Izraela


Mówię „niekontrowersyjny”, chociaż przed ostatecznym głosowaniem toczyła się zacięta walka między lepidopterologami (czyli entuzjastami motyli). 


A zwycięzcą jest: modraszek ikar. Motyl jest zarówno pospolity, jak i skrzydła samców są z jednej strony błyszcząco niebieskie z białymi obwódkami, a z drugiej beżowe z pomarańczowymi i brązowymi plamami. Niebiesko-biały motyl, którego można spotkać w niemal w całym kraju i którego można zobaczyć przez większą część roku, to godny wybór.


Konkurs nie ściągnął takich liczb, jakie ściągnęły protesty – za lub przeciw – reformie sądownictwa, ale mimo to wielu poczuło motylki w brzuchu, gdy liczba pretendentów została zmniejszona z około 140 gatunków do 12. Konkurs był sponsorowany przez Izraelskie Towarzystwo Lepidopterologów (ILS) wraz z organizacjami ekologicznymi, w tym KKL-JNF, Towarzystwem Ochrony Przyrody w Izraelu, Izraelskim Urzędem ds. Przyrody i Parków oraz Muzeum Historii Naturalnej Steinhardta na Uniwersytecie w Tel Awiwie.


Pomysł polegał zarówno na znalezieniu Izraelowi kolejnego naturalnego symbolu narodowego – obok psa rasy kananejskiej, dudka, ukwiału i drzewa oliwnego – jak i na podniesieniu świadomości ekologicznej. Populacje motyli na całym świecie kurczą się między innymi z powodu zmian klimatu, budownictwa i rozwoju miast, które niszczą ich naturalne siedliska, oraz stosowania pestycydów i praktyk rolniczych.


Ekolog z INPA, dr Dotan Rotem, zauważa, że „obecność motyli świadczy o pewnych warunkach środowiskowych – pod względem ekologicznym zdanie to można sprowadzić do jednego słowa: bioindykatory. 


Ze względu na swoje delikatne piękno motyle są popularne wśród ogółu społeczeństwa i dlatego możemy je wykorzystać do badania procesów ekologicznych i wyjaśniania społeczeństwu zachodzących zmian na przykładzie motyli”.


Mazi Magnezi, która kieruje działem informacji publicznej INPA, podziela zdanie na temat cudów i kłopotów motyli. Zachęca ludzi do pieszych wędrówek i wypatrywania motyli, ale ostrzega przed zbliżaniem się zbyt blisko w celu zrobienia zdjęć i przypadkowym wyrządzeniem krzywdy im lub ich otoczeniu.


Kiedy rozgrzewałam się do mojego tematu, mój lot fantazji został brutalnie przerwany w środku tygodnia. Nie mogłam zignorować czegoś znacznie mniej przyjemnego niż motyle przelatujące nad Izraelem: potężnego ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy. 


Wśród motylej błogości rakiety lecą z Gazy do Izraela


Ponad 100 rakiet
 zostało wystrzelonych na południowy Izrael w ciągu 24 godzin od wtorku rano do wczesnej środy [2-3 maja]. Główna „zasługa” (są z tego dumni) przypada Palestyńskiemu Islamskiemu Dżihadowi z pomocą ich przyjaciół, Hamasu – i bez wątpienia z wsparciem ajatollahów w Iranie. 


Pozornym powodem była śmierć głodującego więźnia PIJ, 45-letniego Khadera Adnana, który kusił los nie tylko odmawiając jedzenia przez 86 dni, ale także odrzucając izraelskie oferty hospitalizacji. Nie żeby Islamski Dżihad lub którykolwiek z jego paskudnego rodzeństwa potrzebował pretekstu do odpalania rakiet lub innych ataków terrorystycznych. W zeszłym miesiącu kraj znalazł się pod ostrzałem rakietowym z Gazy, Syrii i Libanu, podczas gdy przeprowadzano nikczemne ataki terrorystyczne w kraju. 


Krótko mówiąc, moja inspiracja do felietonu przeszła zmianę bardziej drastyczną niż metamorfoza gąsienicy. Zostało mi coś pomiędzy efektem motyla a dylematem więźnia.


Efekt motyla i dylemat więźnia


Efekt motyla to koncepcja związana z pracą amerykańskiego meteorologa Edwarda N. Lorenza. Służy do wyjaśnienia, w jaki sposób mały incydent w jednym miejscu może zapoczątkować łańcuch wydarzeń, który kilka tygodni później może mieć doniosły wpływ na drugą stronę świata. Wydarzenia w Iranie, Rosji i Syrii są często odczuwane blisko izraelskich domów – bez podróżowania na delikatnych skrzydłach motyla. 


Niektórzy izraelscy politycy i obserwatorzy obawiają się, że Hamas i Islamski Dżihad wykorzystują to, co Palestyńczycy postrzegają jako izraelską słabość z powodu zamieszania wokół reformy sądownictwa. Obejmuje to groźby ze strony niektórych pilotów i innych, że nie będą służyć (chociaż w czasie wojny jest mało prawdopodobne, aby rezerwiści nie stawili się do służby, gdyby zostali wezwani), postrzegane pogorszenie więzi z USA i transfer amerykańskiego sprzętu wojskowego z izraelskich magazynów do oblężonej Ukrainy. A rakiety z zeszłego miesiąca na trzech frontach mają na sobie piętno macek terroru Teheranu. Warto zauważyć, że prezydent Iranu Ebrahim Raisi odwiedził Damaszek w środę, a w zeszłym tygodniu minister spraw zagranicznych Islamskiej Republiki odwiedził libańską wioskę na granicy z Izraelem.


Chociaż IDF odpowiedziała na ataki rakietowe, odpowiedź była dość połowiczna, podobno zaatakowano kilka obiektów wojskowych Hamasu, w tym zakłady produkujące broń, posterunki wojskowe i tunel terrorystyczny. Wydaje się, że ani Izrael, ani Hamas nie chcą wojny na pełną skalę. Jednak sporadycznych ataków rakietowych nie można uznać za „normalne” ani akceptowalne. To są zbrodnie wojenne. 


Kilka osób zostało rannych w Sderot, w tym chiński robotnik budowlany, który odniósł umiarkowane rany. Gdyby ogień rakietowy spowodował ofiary śmiertelne, izraelska reakcja byłaby oczywiście ostrzejsza, a sytuacja mogłaby szybko przerodzić się w coś w rodzaju mini-wojny, takiej jak Operacja Strażnicy Murów w maju 2021 r.


Islamski Dżihad i Hamas podejmują wykalkulowane ryzyko, ufając, że Żelazna Kopuła zapobiegnie ofiarom śmiertelnym lub zniszczeniom, które doprowadzą do poważnego izraelskiego odwetu. Ufają również, że zmasowana reakcja Izraela zostanie potępiona na całym świecie, podczas gdy Palestyńczykom morderstwo ujdzie na sucho.


Warunki meteorologiczne zagrażają motylom, a klimat polityczny ma wpływ na działania terrorystyczne – i reakcję. Tysiące mil i wiele hipokryzji dzieli tych, którzy wzywają do izraelskiej powściągliwości, ignorując jednocześnie fakt, że bezpieczeństwo zależy od odstraszania. Ale bez wątpienia Izrael stoi przed trudnym dylematem – niezależnie od tego, który rząd sprawuje kontrolę. Pragnąc spokoju i ciszy, wielu mieszkańców Południa mówi, że są gotowi cierpieć kolejną mini-wojnę, jeśli oznaczałoby to przywrócenie przez Izrael odstraszania. Słusznie zauważają, że nie będzie trwałego spokoju bez elementu odstraszającego.


Nawet bez poważnej operacji Izrael mógłby podjąć pewne działania, w tym ukierunkowane zabójstwa przywódców terrorystów, jeśli to możliwe, i zmniejszenie liczby zezwoleń dla pracowników dziennych, którzy przechodzą do Izraela ze Strefy Gazy. Istotnie, jak długo Hamas przetrzymuje ciała Orona Shaula i Hadara Goldina (dwóch izraelskich żołnierzy, których zabił i uprowadził podczas operacji Ochronny Brzeg w 2014 r.) i nadal przetrzymuje w niewoli dwóch izraelskich obywateli, Averę Mengistu i Hishama al-Sayeda, praktyka braku wywierania presji na organizację terrorystyczną pozostaje wątpliwa.


Hamas nie powinien mieć możliwości rzucania Izraelowi wyzwania z powodu losu więźnia, który prowadzi strajk głodowy. Ale to prowadzi mnie do kolejnego dylematu: dylematu więźnia. Termin „strajk głodowy” zyskał prestiżowy status dzięki pośmiertnej globalnej chwale przyznanej między innymi Bobby'emu Sandsowi z IRA. Dlatego strajki głodowe stały się niejako chlebem powszednim protestów palestyńskich więźniów – idealne na czasy, gdy palestyński public relations walczy z izraelską dyplomacją publiczną.


Izrael stoi przed wyborem: pozwolić umrzeć głodującemu więźniowi – z własnej woli – i stawić czoła reakcji; przymusowo karmić więźnia; lub poddać się palestyńskim żądaniom. Nawiasem mówiąc, Adnan po raz pierwszy zyskał międzynarodową sympatię w 2012 roku za strajk głodowy podczas poprzedniego zatrzymania. Życie w więzieniu to nie piknik, więźniowie nie są opatuleni jak w kokonie, ale nie jest to piekło, jak skazani terroryści lubią udawać. Hamas zaprotestował przeciwko decyzji ministra bezpieczeństwa narodowego Itamara Ben-Gvira na początku tego roku o zakazie używania piekarników w celach więziennych, w których Palestyńczycy mogli przygotować własną świeżo upieczoną pitę. Każda próba ograniczenia takich przywilejów spotykała się z groźbami ze strony Hamasu i Islamskiego Dżihadu, że przerodzą się w przemoc ze strony terrorystów i szyderstwa ze strony izraelskiej opozycji politycznej.


Palestyńskie rakiety nie pojawiają się znikąd. W przeciwieństwie do motyli modraszków nie należy ich traktować jako jednego z cudów natury, ale jako akt wojny. A terrorystom nie powinno się pozwalać na swobodne rozwijanie skrzydeł. 


Link do oryginału: https://www.jpost.com/opinion/article-742116

Jerusalem Post, 4 maja 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Liat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 347 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spór o reformę sądownictwa ośmielił wrogów Izraela   Toameh   2024-02-19
Kiedy terroryści rządzą   Bryen   2024-02-18
Izraelczycy nie zgodzą się na nic innego niż pełne zwycięstwo w GazieWykorzystywanie losu porwanych, aby skłonić Izrael do poddania się Hamasowi, jest chorą, manipulacyjną strategią, która jest skazana na polityczną porażkę   Taub   2024-02-12
Dekret prezydencki Bidena powinien nakładać sankcje na Palestyńczyków   Bard   2024-02-09
Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali   Tawil   2024-02-08
Nowy wojskowy mesjasz izraelskiej lewicyWspólny amerykańsko-izraelski plan obalenia Netanjahu z generałem Gadim Eisenkotem w roli głównej zyskuje na popularności w miarę postępu wojny w Gazie   Taub   2024-02-02
Pusty Dzień Pamięci o HolokauścieCi, którzy popierają zawieszenie broni, aby umożliwić ludobójczemu ruchowi antysemickiemu, takiemu jak Hamas, dokonywanie kolejnych rzezi Żydów, nie powinni udawać, że opłakują Sześć Milionów.   Tobin   2024-01-28
Nadwrażliwy Sąd Najwyższy Izraela popełnia dwa błędyNajwyższa władza prawna w kraju pogłębia swoje niepokojące tendencje antydemokratyczne, pokazując, że jest głucha na nastroje narodowe   Taub   2024-01-25
Bezpieczeństwo i solidarność   Collins   2024-01-20
Zwycięstwo jest ważniejsze niż wsparcie USAPremier Izraela Benjamin Netanjahu i jego ministrowie muszą pamiętać, że Izrael nie jest amerykańskim państwem wasalnym.   Glick   2024-01-19
Język propagandy sowieckiej. Postępowy antysyjonizm i trujące dziedzictwo nienawiści zimnowojennej.   Tabarovsky   2024-01-17
Niepokojące rozmowy i gorzkie prawdy   Collins   2024-01-11
Zrozumienie Bliskiego Wschodu wymaga znajomości różnicy między Szalom i Salam   Amos   2024-01-08
Izrael ma prawa   Bryen   2024-01-05
Czy Biden chce, żeby Izrael przegrał wojnę?   Williams   2023-12-27
Ta wojna przyspiesza integrację charedim z izraelskim głównym nurtem     2023-12-22
Ponura przyszłość Izraela: wojna na wyczerpanie na wszystkich frontach   Morris   2023-12-19
Nie stosujcie wobec Żydów dziwacznej, teoretycznie chrześcijańskiej etyki     2023-12-17
Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk