Prawda

Piątek, 23 lutego 2024 - 20:24

« Poprzedni Następny »


Izraelskie marzenie


Liat Collins 2023-05-04


„Uważaj, czego sobie życzysz”, głosi konwencjonalna mądrość. To zdanie przychodzi na myśl w kontekście trwającego obecnie zamieszania w Izraelu, przypisanego rządowym planom reformy sądownictwa. 


Przez dziesięciolecia Izrael chciał żyć amerykańskim marzeniem. Teraz okazuje się, że to koszmar: polaryzacja i pełna nienawiści retoryka, które ogarnęły amerykańską politykę i społeczeństwo – szczególnie wokół wyborów Donalda Trumpa w 2016 roku – znajduje odzwierciedlenie w reakcji na reelekcję Benjamina Netanjahu na premiera w listopadzie 2022 roku. 


Polaryzacja w stylu amerykańskim 


Podczas poprzednich kadencji Netanjahu odbywały się protesty w stylu amerykańskim, ale tym razem demonstracje są „większe i lepsze”, by użyć określenia amerykańskiego marketingu. To nie przypadek, że na ogromnych transparentach z symbolem zaciśniętej pięści widnieje napis „Resist” w języku angielskim. Są one przeznaczone do konsumpcji mediów zagranicznych. Próby wyjaśnienia izraelskiego społeczeństwa i polityki w kategoriach amerykańskich są zwykle mylące. Nie wszystko jest tu czarno-białe, lewicowe i prawicowe.


W ciągu ostatnich czterech miesięcy masowe protesty
 uległy zmianie. Początkowo skupiając się na reformie sądownictwa, szybko przekształciły się w protesty przeciwko wynikom wyborów, które dały władzę Netanjahu i jego koalicji. Ostatnio przekształciły się w wezwania do „dzielenia się ciężarem”, podkreślając fakt, że większość ultraortodoksów nie służy w wojsku, a jednocześnie otrzymuje hojne zasiłki państwowe na utrzymanie dużych rodzin. Fakt, że obywatele arabscy również nie służą w wojsku i również dostają zasiłki, jest zwykle ignorowany; opowiadam się za służbą narodową – w formie wojskowej lub cywilnej – dla wszystkich.Choć na demonstracjach przeciwko Netanjahu i reformie sądownictwa można spotkać protestujących religijnych, a na proreformatorskich wiecach są świeccy uczestnicy, to w każdym przypadku stanowią oni mniejszość. Niektórzy komentatorzy opisują obecny podział w kategoriach Izrael kontra Judea, odwołując się do czegoś starożytnego i plemiennego – podziału między tymi, którzy chcą wyraźnie religijnego państwa, a tymi, którzy się go boją.Oczywiście przed Dniem Pamięci poległych żołnierzy i ofiar terroryzmu w tym tygodniu, po którym natychmiast nastąpił Dzień Niepodległości, emocje rozpaliły się jeszcze bardziej. Wciąż jednak pojawiają się głosy rozsądku.


Pisarz i pedagog, rabin Chaim Navon, pisząc w zeszłym tygodniu w „Makor Rishon”, oświadczył: „Nawet kiedy walczymy między sobą, obie strony z dumą wymachują izraelskimi flagami. Spieramy się o to, czy Izrael powinien być bardziej żydowski, czy bardziej demokratyczny, ale badania pokazują, że zdecydowana większość zgadza się, że musi być jednym i drugim. Wszystko jest kwestią definicji”.


Zauważając, że w Deklaracji Niepodległości
 wymieniony jest tylko element żydowski, który podobnie jak flaga zyskał ostatnio na popularności, Navon podkreśla jednak, że nie musi być sprzeczności między tymi dwoma elementami. 


„Jeśli zinterpretujesz ‘państwo żydowskie’ jako ‘państwo halachiczne’, a ‘państwo demokratyczne’ jako ‘państwo progresywne’, to na każdym rogu znajdziesz sprzeczności, ale nie o to chodziło założycielom państwa” — napisał Navon.


„Trudno zrozumieć, jak widmo prawa halachicznego urosło do tak potwornych rozmiarów” — kontynuował.

„Wszyscy rozumieją, że jakakolwiek próba zmuszenia świeckich do zakładania tefilin byłaby katastrofą, nie tylko społeczną i duchową, ale także pozbawioną sensu z halachicznego punktu widzenia.


Z drugiej strony, kiedy założyciele państwa chcieli demokracji, na pewno nie myśleli o stworzeniu stanu szalonej progresywności. Podstawowa liberalna tolerancja jest zawsze pożądana, ale próby narzucenia nam wszystkim wartości skrajnej lewicy amerykańskich środowisk akademickich napotkają mur. Prawny establishment, który dzisiaj w imię równości zabrania religijnym pieśniarkom występów przed publicznością składającą się wyłącznie z kobiet, nie promuje wartości demokratycznych, ale śmiertelnie je rani”.

Kiedy demokracja jest interpretowana w sposób umiarkowany, judaizm nie stoi z nią w konflikcie, zauważył Navon. Wartości żydowskie w rzeczywistości ją wspierają.


Ale spór o reformę sądownictwa jest samonapędzający się. Media społecznościowe sprzyjają potrzebie natychmiastowej gratyfikacji – polubień, udostępnień, komentarzy. Konsekwencje czynów i przesłania nie są ważne, chodzi wyłącznie o tu i teraz. W ostateczności coś w mediach społecznościowych można usunąć, przeciwników zablokować lub „anulować”.


Kiedy w lutym weterani korpusu pancernego IDF zabrali stary czołg z miejsca pamięci na Wzgórzach Golan, aby służył jako rekwizyt w proteście przeciwko reformom, słusznie przypuszczałam, że wezwania do odmowy służby pojawią się niebawem. Nie wyobrażałam sobie jednak skali odmów ze strony pilotów i członków innych jednostek, głównie elitarnych.


Tabu jest łamane. Święte krowy są nie tylko zabijane, ale również grillowane. Zdrowy rozsądek idzie z dymem. 


Podczas Pesach na początku tego miesiąca neurolog ze szpitala Soroka w Beer-Szebie upewnił się, że został sfilmowany, gdy niósł chleb do centrum medycznego. Szef wydziału, prof. Gal Ifergane, powiedział, że podjął kroki, aby zaprotestować przeciwko prawu zezwalającemu szpitalom na zakazanie produktów na zakwasie w ich obiektach. Fakt, że był to Ramadan i duża liczba muzułmańskich pracowników i gości również pościła, zwiększa absurdalność wybryków Ifergane’a w naruszaniu wrażliwości religijnej. 


Incydent rodzi niepokojące pytania o to, czy lekarz może być tak niezdrowo napędzany osobistą obsesją, że wpływa to na jego osąd. 


Niepokojący był również incydent w Dniu Pamięci o Holokauście w zeszłym tygodniu, kiedy pilot El Al w drodze do Nowego Jorku uznał za dopuszczalne wygłoszenie przez mikrofon komentarza politycznego do pasażerów. „Rzeczy takie jak Holokaust są potencjalnie przeprowadzane w dyktaturze, a my walczymy w Izraelu o pozostanie krajem demokratycznym” – powiedział kapitan, któremu teraz grożą środki dyscyplinarne i możliwe zwolnienie. Kiedy słyszysz słowa „mówi kapitan samolotu…”, nie chcesz, aby po nich nastąpił polityczny przekaz, i to rażąco stronniczy. Każdy pasażer linii lotniczych chce myśleć o pilocie jako o kimś spokojnym i skupionym wyłącznie na wykonywanym zadaniu. Polityka powinna być trzymana z dala od kokpitu.


Jak znaleźliśmy się w tej sytuacji? Częściowo dzieje się tak dlatego, że ludzie grają pod własną publiczność, we własnych jaskiniach ech i we własnym kręgu towarzyskim. Zbyt wielu ludzi nie chce już słuchać opinii innych. Po prostu odrzucają jako głupich lub nieistotnych wszystkich, którzy mają odmienne opinie.


Również w Dniu Pamięci o Holokauście, podczas uroczystości upamiętniającej w synagodze w Tel Awiwie poseł z ramienia Likudu, Boaz Bizmut, był tak zakrzykiwany przez protestujących przeciwko reformom, że musiała mu towarzyszyć policja. Nikt nie zyskuje na takim zachowaniu.


Kto ma decydować? 


Stamtąd był już mały krok do rozdzierających serce dyskusji w tym tygodniu przed ceremoniami Dnia Pamięci, gdy niektóre pogrążone w żałobie rodziny zagroziły zakłóceniami, jeśli poseł lub minister, którego nie aprobują, pojawi się jako oficjalny przedstawiciel państwa. Po raz kolejny pojawia się pytanie, kto ma o tym decydować? 


Odmowa uznania członków wybranego rządu w imię demokracji zawiera swój własny oszałamiający wbudowany paradoks. To także kolejny przykład filozofii „wyłącznie na moich warunkach”. Pogrążeni w żałobie krewni – podobnie jak polegli żołnierze i ofiary terroryzmu – pochodzą ze wszystkich grup społecznych i można oczekiwać, że będą mieli różne poglądy społeczne, polityczne i religijne.  


Kraj musi znaleźć drogę naprzód. Kiedy rozczarowani wynikami wyborów dokonają czegoś bliskiego zamachowi stanu, aby je obalić – czy to z lewicy, czy z prawicy – znajdziemy się w niekończących się cyklach protestów i niekończącej się jadowitości. Rezultatem nie będzie demokracja, ale anarchia. 


Słowo „Halacha” – prawo żydowskie – zawiera rdzeń słowa „chodzić”; oznacza pójście naprzód. To samo oznacza „postęp”. Potrzebujemy ewolucji, a nie rewolucji. 


W ostatecznym rachunku jedyną rzeczą, którą możemy kontrolować, są nasze własne reakcje. Jedno jest pewne, bez względu na to, czego pragniemy, nasz los jako kraju jest wspólny – najlepiej w pokoju i dobrobycie. Potrzebny nam jest zdrowy rozsądek i kompromis, a nie prowokacje i dzikie akcje protestacyjne. 


To nie jest Ameryka. I to dobrze. Moglibyśmy świętować własną niepodległość i szczególną tożsamość jako jedyne państwo żydowskie. I tak ludzie wznosili oczy w modlitwie i obserwowali tradycyjny przelot samolotów; piosenka „Ein Li Eretz Aheret” („Nie mam innego kraju”) została wybrana najlepszą piosenką tych naszych 75 lat; a dym pochodził z grilla w ogrodach i parkach. Izraelskie marzenie trwa.

 

Link do oryginału: https://www.jpost.com/opinion/article-741490

Jerusalem Post, 28 kwietnia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

* Liat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 347 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spór o reformę sądownictwa ośmielił wrogów Izraela   Toameh   2024-02-19
Kiedy terroryści rządzą   Bryen   2024-02-18
Izraelczycy nie zgodzą się na nic innego niż pełne zwycięstwo w GazieWykorzystywanie losu porwanych, aby skłonić Izrael do poddania się Hamasowi, jest chorą, manipulacyjną strategią, która jest skazana na polityczną porażkę   Taub   2024-02-12
Dekret prezydencki Bidena powinien nakładać sankcje na Palestyńczyków   Bard   2024-02-09
Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali   Tawil   2024-02-08
Nowy wojskowy mesjasz izraelskiej lewicyWspólny amerykańsko-izraelski plan obalenia Netanjahu z generałem Gadim Eisenkotem w roli głównej zyskuje na popularności w miarę postępu wojny w Gazie   Taub   2024-02-02
Pusty Dzień Pamięci o HolokauścieCi, którzy popierają zawieszenie broni, aby umożliwić ludobójczemu ruchowi antysemickiemu, takiemu jak Hamas, dokonywanie kolejnych rzezi Żydów, nie powinni udawać, że opłakują Sześć Milionów.   Tobin   2024-01-28
Nadwrażliwy Sąd Najwyższy Izraela popełnia dwa błędyNajwyższa władza prawna w kraju pogłębia swoje niepokojące tendencje antydemokratyczne, pokazując, że jest głucha na nastroje narodowe   Taub   2024-01-25
Bezpieczeństwo i solidarność   Collins   2024-01-20
Zwycięstwo jest ważniejsze niż wsparcie USAPremier Izraela Benjamin Netanjahu i jego ministrowie muszą pamiętać, że Izrael nie jest amerykańskim państwem wasalnym.   Glick   2024-01-19
Język propagandy sowieckiej. Postępowy antysyjonizm i trujące dziedzictwo nienawiści zimnowojennej.   Tabarovsky   2024-01-17
Niepokojące rozmowy i gorzkie prawdy   Collins   2024-01-11
Zrozumienie Bliskiego Wschodu wymaga znajomości różnicy między Szalom i Salam   Amos   2024-01-08
Izrael ma prawa   Bryen   2024-01-05
Czy Biden chce, żeby Izrael przegrał wojnę?   Williams   2023-12-27
Ta wojna przyspiesza integrację charedim z izraelskim głównym nurtem     2023-12-22
Ponura przyszłość Izraela: wojna na wyczerpanie na wszystkich frontach   Morris   2023-12-19
Nie stosujcie wobec Żydów dziwacznej, teoretycznie chrześcijańskiej etyki     2023-12-17
Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk