Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 13:01

« Poprzedni Następny »


Nasza odwieczna walka o Syjon


Phyllis Chesler 2023-08-07

Toronto. Ludzie zbierający się na demonstrację w Międzynarodowym Dniu Nakby (Zdjęcie: Seyet Aydogan.)

Toronto. Ludzie zbierający się na demonstrację w Międzynarodowym Dniu Nakby (Zdjęcie: Seyet Aydogan.)Jestem Żydówką, feministką, pisarką i naukowcem. Wierzę w uniwersalne prawa człowieka. Nie jestem wielokulturową relatywistką. Nie szanuję akademii postkolonialnej, która doprowadziła do palestynianizacji rzeczywistości intelektualnej i która dokonała projekcji islamskich praktyk apartheidu na Izrael. Sprzeciwiam się wynikającemu z tego kultowi statusu ofiary, polityce tożsamości i bałkanizacji tożsamości.

Odkąd skończyłam osiem lat w 1948 roku, nie pamiętam czasu, kiedy Izrael nie był w centrum mojej wyobraźni zarówno jako model bohaterstwa, jak i transcendentna, cudowna rzeczywistość. Od dzieciństwa syjonizm był ciągle rozwijającym się przykładem politycznego, teologicznego, historycznego i osobistego wyzwolenia.


Nie mogę milczeć o niezwykłym wzroście, o tsunami – nienawiści do Żydów i demonizacji Izraela.


Zostałam wezwana do walki w wojnie poznawczej i muszę wam powiedzieć, że przegraliśmy tę bitwę, a przynajmniej przegraliśmy tę rundę, częściowo dlatego, że Żydzi, w tym Żydzi izraelscy, nie zrozumieli, jak ważna jest ta wojna, a częściowo dlatego, że siły nienawiści były jeszcze większe, niż mogliśmy sobie wyobrazić.


Jak dotąd nie mamy Żelaznej Kopuły przeciwko takiej śmiercionośnej propagandzie, a globalna pętla wokół żydowskiej szyi zacieśnia się coraz bardziej. Dziś mamy do czynienia z niebezpiecznymi demagogami, którym pozwoliliśmy rozkwitnąć na kampusach, w mediach i w rządzie.


Czy pozwolilibyśmy profesorowi uczyć, że ziemia jest płaska i nagradzać go za nauczanie śmieciowej nauki? Wyobraźcie sobie, co by było, gdyby ten profesor miał zwolenników, którzy demonizują, zastraszają i grożą śmiercią wszystkim, którzy wierzą, że ziemia jest okrągła! Takie zachowanie jest typowe dla islamistów, stalinowców czy wczesnych Ojców Kościoła, ale tutaj opisuję zachodnią inteligencję. Pełnych dobrych intencji „przebudzonych”.


Za mówienie prawdy o Izraelu, zamiast zniesławiania go i delegitymizowania, traci się przyjaciół, krewnych, sąsiadów, kolegów, wydawców, fundusze i zaproszenia na wykłady. Jak mówią po hebrajsku: Kavod Kaved , chwała, honor, to wielki ciężar.

                                                              *******

Jak wielu, zakładałam, że nienawiść i prześladowania Żydów zostały pokonane, że ludobójstwo Żydów nigdy się nie powtórzy. Myliłam się.


Po raz pierwszy zetknęłam się z antysemityzmem wśród amerykańskich lewicowców, w tym feministek, na początku lat 70. i wysłało mnie to prosto do Izraela na długo oczekiwaną wizytę. Jednak publiczne zerwanie z lewicowcami i feministkami w związku z ich antysemityzmem/antysyjonizmem zajęło mi ponad trzydzieści lat.


W tym czasie zakres mojej aktywności w walce z nienawiścią do Żydów i stawaniu po stronie Izraela – zarówno niezależnie, jak i we współpracy z innymi Żydami i organizacjami – był intensywny i rozległy. Strategie obejmowały tworzenie książek i tysięcy artykułów; wygłaszanie przemówień; zabieganie o podpisy przeciwko rezolucjom antyizraelskim; organizowanie konferencji prasowych; udzielanie wywiadów w filmach, mediach i telewizji; sprowadzenie dziennikarzy i kultowych feministek do Izraela; współpraca z izraelskimi feministkami; organizowanie konferencji; oraz walka o Izrael na konferencjach międzynarodowych, w tym Konferencji ONZ w sprawie kobiet, która odbyła się w Kopenhadze, a która była prekursorem Durbanu.


Na początku lat 80., podczas podróży z wykładami feministycznymi po Europie, stałam przed wielkimi synagogami – synagogą przy rue Copernic w Paryżu, synagogą Stadttempel w Wiedniu i Wielką Synagogą w Rzymie. Palestyńscy terroryści dokonali zamachów bombowych na nie wszystkie, a następnie synagogi potrzebowały stałych strażników policyjnych na zewnątrz.


W 1991 roku stałam na rogu w Crown Heights na Brooklynie i obserwowałem pogrom przeprowadzony przez Czarnych na ortodoksyjnych Żydach. Pogrom szalał. Burmistrz i policja nie powstrzymywali go przez wiele dni. Nigdy tego nie zapomnę. Wiedziałam wtedy, że ta krwawa bestia wróciła.


Jednak 12 października 2000 r., kiedy palestyńscy arabscy barbarzyńcy w Ramallah zlinczowali Vadima Norzhicha i Yosefa Avrahamiego, dwóch rezerwistów Sił Obronnych Izraela, wiele mędrców telewizyjnych nie wzdrygnęło się podczas pokazywania tego upiornego wydarzenia na ekranach telewizyjnych.


Zaledwie trzynaście dni wcześniej, 29 września, Arafat rozpętał dobrze zaplanowaną drugą intifadę, która trwała do 8 lutego 2005 roku. W atakach tych zginęło ponad tysiąc Izraelczyków, a dalsze tysiące odniosło ciężkie ranny. I tak, 29 września 2000 roku, po trzydziestu dwóch latach poszukiwania, przemawiania, maszerowania i publikowania pionierskich prac feministycznych, zostałam powołana do armii nowego rodzaju. Nagle stałam się pełnoetatowym cywilem walczącym w wojnie poznawczej przeciwko Żydom.


A kiedy samoloty z 11 września przebiły się przez historię i uderzyły w World Trade Center i Pentagon, zrozumiałam: „Teraz wszyscy jesteśmy Izraelczykami”. Lotniska na całym świecie musiały opracować procedury bezpieczeństwa, do których jak dotąd tragicznie zmuszono tylko izraelskie ambasady, konsulaty, lotniska, synagogi i centra żydowskie.


Tymczasem przez ponad 40 lat zachodni świat akademicki, media, organizacje międzynarodowe i rządy, w tym liberalne i lewicowe feministki – wszystko to stawało się coraz bardziej boleszewizowane i palestynizowane. Lewicowe feministki miały większą obsesję na punkcie rzekomej „okupacji” kraju, który nigdy nie istniał – Palestyny – niż prawdziwej okupacji ciał kobiet na całym świecie. Nie odważały się mówić o okupacji ciał kobiet w krajach muzułmańskich, żeby nie odrzucono ich jako rasistek i islamofobek. Dowiedziałam się, że tak zwani „postępowcy” też mogą być rasistami.


Ci na Zachodzie, którzy korzystali z wolności słowa, praw kobiet, praw człowieka, praw gejów i wolności religijnej, odmówili krytykowania całkowitego braku takich praw w świecie muzułmańskim – oraz w krajach totalitarnych, takich jak Chiny, Rosja i Korea Północna. Zamiast tego inteligencja zdecydowała, że Izrael jest najgorszym możliwym narodem na ziemi i że jeśli Izrael zostanie zbojkotowany lub zlikwidowany, wszędzie zapanuje sprawiedliwość, a na świecie zapanuje pokój.


Z czasem wiele „kolorowych” feministek muzułmańskich, hinduskich i sikhijskich z uznaniem przyjęło moją pracę nad przemocą motywowaną honorem i zabójstwami honorowymi. Ale podczas gdy konserwatywni intelektualiści witali mnie z otwartymi ramionami, amerykańskie lewicowe feministki i intelektualiści nadal postrzegali mnie jako zdrajczynię.


W latach 2001/2002, kiedy izraelscy cywile byli mordowani w kawiarniach, klubach nocnych, hotelach, autobusach i supermarketach, rzuciłam wszystko inne i zaczęłam pisać na okrągło. Dokumentowałam klasyczną nienawiść do Żydów w czasach pogańskich i chrześcijańskich oraz ataki arabskich muzułmanów na Żydów w Izraelu od początku XX wieku (kiedy nie było rzekomej izraelskiej „okupacji” spornych ziem) oraz rosnącą liczbę ataków muzułmańskich dżihadystów przeciwko Zachodowi.


Nie mogłam znieść tego, jak zachodnie media groteskowo zniekształcały zarówno fakty, jak i kontekst. Nawet Orwell byłby oszołomiony językowym deformowaniem rzeczywistości i robieniem z Izraela kozła ofiarnego za zbrodnie popełnione przez arabskich islamistów.


Upierałam się, że antysyjonizm jest nowym antysemityzmem i że trwa „doskonały sztorm”, nadciągający do nas ze świata islamu, który przez wieki prześladował, więził, mordował, nakładał podatki i wypędzał Żydów i innych niewiernych – islamistyczny światopogląd, który teraz sprzymierzył się z politycznie poprawną zachodnią inteligencją.  W 2003 roku ukazało się pierwsze wydanie mojej książki Nowy antysemityzm. To, co miałam do powiedzenia, zostało przyjęte głównie przez chrześcijańskie, konserwatywne media.


Jaka była moja zbrodnia myślowa? Czy chodziło o to, że pociągnęłam zachodnią inteligencję również do odpowiedzialności za wojnę z Żydami? A może moją zbrodnią myślową było to, że nie skupiłam się tylko na prawicowej lub chrześcijańskiej nienawiści do Żydów, ale także na wersji islamskiej i lewicowej?


Od tego momentu drzwi w wydawnictwach i mediach zaczęły się zamykać. Po raz pierwszy od 31 lat lewicowo-liberalne media głównego nurtu (jedyne media, które czyta większość wydawców i agentów literackich) nie były zainteresowane recenzowaniem mojej pracy ani przeprowadzaniem ze mną wywiadów.


Jak inni, byłam zwykłym żołnierzem, zimą boso, bez zapasów, bez broni, bez amunicji, bez ciężkiego zimowego płaszcza. Byłam sama. Ale jak mogłam przestać?


Fakt, że żydowski Izrael ośmielił się istnieć na muzułmańskim Bliskim Wschodzie, został uznany za niewybaczalną zbrodnię. To była wojna religijna — nie o terytorium. Nikt nie chciał w to uwierzyć.


My, heretycy, pisaliśmy, że Izrael jest kanarkiem w kopalni węgla dla zachodniej cywilizacji i wartości postoświeceniowych; i że Zachód nie jest jedyną kulturą, która zaangażowała się w kolonializm lub niewolnictwo. Islam ma również bardzo długą historię kolonializmu, imperializmu, nawróceń mieczem, apartheidu płciowego i religijnego, niewolnictwa czarnych, niewolnictwa białych i niewolnictwa seksualnego kobiet.


Za powiedzenie tego potępiono nas jako ekstremistów, panikarzy i paranoików. Wielu z nas usunięto z platform na długo przed tym, zanim to słowo stało się modne. Zaproszenia do zabrania głosu — nawet na inne tematy — były nieuchronnie odwoływane. Moja feministyczna historia intelektualna coraz bardziej „znikała” z powodu moich poglądów na temat Żydów i islamu.


Jest to jednak niewielka cena za honor obrony prawdy opartej na faktach. Inni dysydenci na Zachodzie zapłacili znacznie wyższą cenę niż ja. Piszą pod pseudonimami, żyją w ukryciu, na zesłaniu, pod całodobową ochroną; demonizuje się ich jako rasistów, grozi im śmierć i doprowadza do ubóstwa. Pomyśl o Salmanie Rushdie (który cudem uniknął śmierci), Oriannie Fallaci (zmuszonej do wygnania), Ayaan Hirsi Ali, Magdi Allamie, Larsie Wilksie, Masih Alinejad i wielu innych, którzy potrzebują całodobowej ochrony policyjnej.


Ja? Zostałem tylko wtrącona do szczególnego rodzaju gułagu. Moja zdobyta wiarygodność i ekonomiczne przetrwanie zostały naruszone, więc nie mogłem być tak skutecznym orędownikiem Izraela i Zachodu, jakiego, jak sądzę, wymaga ta walka. Jest to równoznaczne z wiązaniem jednej lub obu rąk z tyłu każdego dnia, gdy angażujesz się w bitwy idei, dzięki którym powstają lub upadają cywilizacje.

                                                           *********

W 2016 roku na konferencji LGBTQ w Chicago obejrzałem materiał filmowy przedstawiający rozwścieczony tłum LGBTQ zmierzający do uciszenia, a może fizycznego ataku na żydowskich i izraelskich członków panelu. Urodzony w Rosji aktywista gejowski Michael Lucas widział w nich podobieństwo do „nazistów, skandujących okrutne hasła, wykrzykujących epitety, z twarzami wykrzywionymi nienawiścią”. Tłum zablokował tych, którzy chcieli usłyszeć, jak Izraelczycy przemawiają – i uwięził wszystkich, którzy już byli w pokoju.


Wiemy, że Żydzi ortodoksyjni i Żydzi wszystkich wyznań byli atakowani i mordowani – tutaj, w Ameryce Północnej i w całej Europie.


Wiemy, że centra żydowskie w Ameryce Północnej wymagają teraz tego samego rodzaju środków bezpieczeństwa, jakich kiedyś wymagały i nadal wymagają izraelskie konsulaty, ambasady i synagogi.


Wiemy, że antyrasistowskie podręczniki w Ameryce prawie nigdy lub rzadko włączają nienawiść do Żydów jako formę rasizmu. Wiemy, że badające Bliski Wschód instytuty i profesorowie są zaciekle antyizraelscy. Wiemy również, że kampusy uniwersyteckie stały się alarmująco wrogie zarówno wobec żydowskich, jak i proizraelskich studentów.


Dawno temu, w latach 2003-2004, zaczęłam słyszeć od proizraelskich profesorów o wrogości, z jaką spotykali się zarówno ze strony swoich kolegów, jak i aktywistów studenckich w Ameryce Północnej. Od tego czasu pojawiły się pokolenia studentów, którzy zgłaszają, że są coraz bardziej zagrożeni, a nawet przeżywają traumę z powodu nienawiści do Żydów wśród innych studentów, profesorów i administracji.


Jak odprogramować wiele pokoleń? Jak wprowadzić prawdę opartą na faktach? Niezależnie od rozwiązania, jest to coś, co należy robić codziennie, a już na pewno rok po roku. Musimy myśleć na dużą skalę. Potrzebujemy siły i odwagi, aby utrzymać kurs, aby kontynuować dobrą walkę, niezależnie od tego, czy możemy wygrać każdą bitwę.


Moim zdaniem każdy uniwersytet i college, który został pomyślnie pozwany za antysyjonizm/antysemityzm oraz za rasistowskie i religijne nękanie żydowskich studentów, powinien być prawnie zmuszony do oferowania na całym uniwersytecie nauczania o nienawiści do Żydów, nauczania opartego na faktach – i muszą to robić co roku z pomocą zewnętrznych ekspertów.


Skoro jest coraz bardziej niebezpieczne być człowiekiem wyraźnie żydowskim i/lub proizraelskim w Ameryce, dlaczego tak wielu Żydów nadal skupia się na rzekomych niedoskonałościach Izraela? Czy uważamy, że historia nigdy się nie powtórzy? Czy jesteśmy tego pewni?


Niestety, nie wszyscy chcą lub są w stanie rozpoznać bardzo realne niebezpieczeństwo, przed którym stoją teraz zarówno Żydzi, jak i zachodnia cywilizacja. Niektórzy minimalizują antysemityzm, obwiniają Żydów, nie chcą zrozumieć, że wojna poznawcza przeciwko nam – która jest obecnie większa niż kiedykolwiek w historii – zawsze prowadziła do ludobójczego rozlewu krwi. Nalegają: nie tutaj. Nie teraz. Nie my. Być może mają rację; być może są w błędzie.


Biorąc pod uwagę centralne miejsce ziemi Izraela dla judaizmu, żydowskiej tożsamości i żydowskiej historii, dlaczego tak wielu wykształconych i zasymilowanych Żydów w diasporze zaciekle krytykuje tylko Izrael i tak namiętnie wspiera Palestyńczyków? Czy jest teraz psychologicznie bezpieczniej celować w Izrael niż atakować antysemitów?


Jak wielu zauważyło: to może zacząć się od Żydów, ale na tym nigdy się nie kończy; jest zawsze większe od Żydów, którzy symbolizują zachodnie ideały: wolność religijną, wolność słowa, wolność badań (w tym naukowych), samokrytykę, praworządność, dążenie do sprawiedliwości, zniesienie niewolnictwa, indywidualizm, prawa człowieka i kobiet.


Nienawiść do Żydów to rasizm. Żydzi ani tego nie prowokują, ani na to nie zasługują. Nienawidzący Żydów ponoszą wyłączną odpowiedzialność za tę irracjonalną, morderczą nienawiść. Dziś jest to jedyne dopuszczalne uprzedzenie wśród „antyrasistów”.


Wielu obawia się, że jest już za późno, ale nawet jeśli tak jest – lub może być – nigdy nie możemy się poddawać.


Każde pokolenie ma obowiązek stawić czoła złu, które zawsze triumfuje, gdy dobrzy mężczyźni i dobre kobiety nic nie robią. Być może nie jesteśmy w stanie wygrać wszystkich bitew w ciągu naszego życia, ale jesteśmy zobowiązani robić wszystko, co w naszej mocy, póki jeszcze jesteśmy na ziemi.


Musimy pamiętać, że Żydzi są niezwykłym narodem, którego resztki przetrwały tysiąclecia wbrew wszelkim przeciwnościom.


Ale musimy też porzucić nasze iluzje – na stałe. Nie możemy oczekiwać, że warunki zawsze będą się poprawiać, że ten czy inny kraj zawsze będzie bezpieczną przystanią dla Żydów. Zbyt wiele razy powtarzaliśmy naszą historię.


Nie można wygrać wojny idei, jeśli odmawiamy udziału w tej wojnie.


Nasi przodkowie cierpieli na wygnaniu przez ponad dwa tysiące lat i chociaż mamy przywilej żyć w czasie, gdy nasza ojczyzna została nam przywrócona, głupotą byłoby sądzić, że nienawiść do Żydów nagle wygaśnie, a Izrael będzie otoczony miłującymi pokój sąsiadami.


Jako Żydzi, jako członkowie narodu, musimy zrozumieć i nigdy nie zapominać, że nasza walka jest wieczną walką.


Link do oryginału: https://docemetproductions.com/our-eternal-battle-for-zion/

DOC EMET, 26 lipca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Phyllis Chesler

Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 329 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk