Prawda

Poniedziałek, 26 lutego 2024 - 12:43

« Poprzedni Następny »


Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali


Bassam Tawil 2024-02-08

<span>„Izraelscy Arabowie i Żydzi są jak sól i pieprz: jedno i drugie potrzebne jest na stole, a kiedy dodajemy je do potrawy, przestajemy je odróżniać. — prof. Mouna Maroun (na zdjęciu), wiceprezes i dziekan ds. badań na Uniwersytecie w Hajfie. (Zdjęcie: Mouna Maroun. Credit: Rami Shllush</span>
„Izraelscy Arabowie i Żydzi są jak sól i pieprz: jedno i drugie potrzebne jest na stole, a kiedy dodajemy je do potrawy, przestajemy je odróżniać. — prof. Mouna Maroun (na zdjęciu), wiceprezes i dziekan ds. badań na Uniwersytecie w Hajfie. (Zdjęcie: Mouna Maroun. Credit: Rami Shllush

Sierżant pierwszej klasy (rezerwa) Ahmed Abu Latif, lat 26, mąż i ojciec rocznego dziecka, zginął 22 stycznia podczas walk pomiędzy Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy. Abu Latif, muzułmański obywatel Izraela, ucieleśniał izraelskiego ducha jedności i patriotyzmu po masakrze Izraelczyków dokonanej 7 października przez Hamas. Był także wspaniałym przykładem współistnienia i niezachwianej miłości do Izraela.

wiadomości na Facebooku na początku wojny Abu Latif, który pracował jako ochroniarz na Uniwersytecie Ben-Guriona w Negewie, napisał:

„Jako Beduin-Izraelczyk, uważam, że służba w IDF Beduin Gadsar (Batalion Zwiadu Pustyni) była zaszczytem, który ujawnił moje mocne strony i pozwolił mi poznać przyjaciół na całe życie. Uwielbiam kontaktować się z ludźmi i łączyć kultury, niezależnie od tego, czy jest to goszczenie przyjaciół na posiłku, czy odwiedzanie z przyjaciółmi kibucu Szovel, graniem na gitarze i śpiewanie piosenek Jehudi Ravitza.


9 października o godz. 20.00 w towarzystwie szwagra wyruszyłem na misję rozdawania żywności żołnierzom. Po drodze naszą uwagę zwrócił radiowóz policyjny, jednocześnie otrzymaliśmy niepokojące wiadomości, że terroryści infiltrują obszar Miszmar Hanegev w pobliżu Rahat. Jako uzbrojeni i profesjonalni ochroniarze natychmiast dołączyliśmy do policji, pomagając w poszukiwaniu terrorystów. Naładowana adrenaliną misja była zarówno intensywna, jak i satysfakcjonująca, podkreślając znaczenie ochrony naszego domu. Na szczęście terroryści zostali szybko zlokalizowani i policja rozprawiła się z nimi.


W tle toczącej się wojny często słyszymy o zaangażowaniu obywateli arabskich. Odczuwamy ból z powodu poległych bohaterów, wśród których są również Beduini i Druzowie, muzułmanie i chrześcijanie, którzy odważnie bronili naszego kraju. Społeczność Beduinów opłakuje wszystkie cywilne ofiary, niezależnie od ich pochodzenia – Żydów, chrześcijan czy muzułmanów. To prowadzi mnie do kluczowego punktu: wszyscy dzielimy ten sam los, a nasza siła leży w jedności. Niestety są tacy, którzy starają się podważyć współpracę między różnymi sektorami, siejąc nasiona nieufności. Wzywam was, abyście nie dali się zwieść takim próbom i abyście mocno trwali w naszym wspólnym zaangażowaniu na rzecz jedności.”

Abu Latif nakręcił także film zachęcający do zaciągnięcia się do Jednostki Zwiadu Pustyni IDF. Nie był jedynym członkiem izraelskiej, przeważnie arabskiej mniejszości, który zginął podczas wojny, i nie jest jedynym Arabem, który służył w IDF i w izraelskiej policji. Tysiące arabskich muzułmanów, chrześcijan i członków społeczności druzyjskiej od dawna służy lub jest wolontariuszami w różnych oddziałach izraelskich sił bezpieczeństwa.


Major Jamal Abbas (23 l.), dowódca kompanii 101. Batalionu Brygady Spadochroniarzy, zginął w walce w południowej Strefie Gazy 18 listopada 2023 r. Abbas urodził się w rodzinie, w której było wielu wysokich rangą oficerów z wioski druzyjskiej w Peki'in w północnym Izraelu. Jego dziadek, emerytowany pułkownik Gideon Abbas, był jednym z pierwszych żołnierzy druzyjskich, którzy osiągnęli stopień dowódcy brygady w IDF. Ojciec Jamala, pułkownik Anan Abbas, poszedł w jego ślady.


Inny druzyjski oficer, podpułkownik Salman Habaka, lat 35, również zginął podczas walk z Hamasem w listopadzie ubiegłego roku. Habaka jest najstarszym rangą oficerem, który zginął od początku wojny. 7 października, kiedy Hamas najechał Izrael, był jednym z pierwszych żołnierzy IDF, którzy wkroczyli do kibucu Be'eri, gdzie zabarykadowały się dziesiątki terrorystów. Był odpowiedzialny za zneutralizowanie wielu terrorystów i uratował wielu mieszkańców ukrywających się w swoich domach i schronach. „Sytuacja w Be'eri była bardzo zła” – powiedział później. „Ale wiedzieliśmy, że mamy jedną główną misję: uratować pozostałych mieszkańców i zabić jak najwięcej terrorystów. Chodziliśmy od domu do domu i usuwaliśmy [terrorystów]”.


Nisreen Jousef, Druzyjka, która przez ostatnie 15 lat mieszkała z mężem Ijadem i czwórką dzieci we wsi Jated w pobliżu Strefy Gazy, jest uznawana za bohaterką, która uratowała 7 października życie dziesiątkom swoich żydowskich sąsiadów. Tego dnia jej mąż był jedną z pierwszych osób, które zostawiając żony i dzieci w domu, pospieszyły z cywilnym oddziałem bezpieczeństwa Jated i stawiły czoła terrorystom Hamasu, którzy wdarli się do ich społeczności. On i drugi (żydowski) strażnik schwytali dwóch terrorystów. Wtedy właśnie Nisreen zdecydowała się wkroczyć do akcji i przesłuchała terrorystów, aby uzyskać od nich informacje na temat inwazji. „Złapałam jednego z nich za kark i zapytałam po arabsku, kto go przysłał” – wspomina.


„Powiedziałem mu, żeby spojrzał mi w oczy, żeby wiedział się go nie boję. Zapytałem, ilu jest tam jeszcze terrorystów i gdzie się znajdują. Powiedział mi, że jest ich o wiele więcej na polu, 100 metrów od naszego domu."


Dzięki informacjom, które uzyskała od terrorystów, izraelskie siły bezpieczeństwa zostały wysłane na miejsce, gdzie wzięto do niewoli 20 terrorystów. Zapytani, czy myślą, że nigdy nie wrócą do swojego domu, Nisreen i jej mąż odpowiedzieli:

„Tak. To było przerażające, ale to jest nasz kraj, to jest nasz dom. Nie możemy pokazywać im [terrorystom], że jesteśmy słabi. Nie możemy dawać im poczucia, że wygrali pomimo strachu, bólu i katastrofy, której doświadczyliśmy.”

Historie izraelskich muzułmanów i Druzów są dobrym przykładem tego, jak Żydzi i nie-Żydzi od dawna żyją w pokoju i harmonii w Izraelu. Są także oznaką tego, że coraz większa liczba społeczności muzułmańskich, chrześcijańskich i druzyjskich pozostaje lojalna wobec Izraela. Okrucieństwa Hamasu z 7 października nie rozróżniały Żydów i Arabów, starych i młodych, mężczyzn i kobiet, czarnych i białych. Co najmniej 20 arabskich obywateli Izraela zostało zamordowanych przez terrorystów Hamasu podczas ataku tego dnia lub w wyniku ataków rakietowych Hamasu w następnych dniach. Większość ofiar stanowili mieszkańcy beduińskich wiosek mieszkający na południu Izraela. Co więcej, Hamas uprowadził kilku Beduinów, mężczyzn i kobiet.


Nic więc dziwnego, że przeważająca większość izraelsko-arabskiego społeczeństwa sprzeciwiła się atakowi Hamasu. Badanie przeprowadzone przez Nimroda Nira z Instytutu Adama i Mohammeda Chalaily’ego wśród arabskiej społeczności wykazało, że większość izraelskich Arabów popiera prawo Izraela do samoobrony, a nawet wyraziła chęć zgłoszenia się na ochotnika do pomocy cywilom, którzy ucierpieli podczas ataku Hamasu. Badanie wykazało, że prawie 80% izraelskich Arabów sprzeciwiało się atakowi Hamasu, a 85% sprzeciwiało się porwaniom ludności cywilnej.


Dwa dni po masakrze izraelski bloger Nuseir Yassin, popularnie znany jako „Nas Daily”, zamieścił na X (dawniej Twitterze):

„Przez długi czas zmagałem się ze swoją tożsamością. Palestyńskie dziecko urodzone w Izraelu. Wielu moich znajomych do dziś nie chce wymówić słowa „Izrael” i nazywa siebie wyłącznie „Palestyńczykami”. Miałem 12 lat, to nie miało dla mnie sensu. Więc zdecydowałem się połączyć te dwie rzeczy i zostać „Palestyńczykiem-Izraelczykiem”. Myślałem, że to określenie odzwierciedla to, kim jestem. Najpierw Palestyńczyk, potem Izraelczyk. Ale po ostatnich wydarzeniach zacząłem myśleć. I myśleć. I myśleć. I wtedy moje myśli zamieniły się w gniew. Zdałem sobie sprawę, że jeśli Izrael miałby zostać „najechany” znowu w ten sposób nie bylibyśmy bezpieczni. Dla terrorysty najeżdżającego Izrael celem są wszyscy obywatele… A ja nie chcę żyć pod rządem palestyńskim. Co oznacza, że mam tylko jeden dom, nawet jeśli nie jestem Żydem: Izrael…”

Inne badanie przeprowadzone przez Izraelski Instytut Demokracji wykazało, że większość arabskich obywateli Izraela czuje silną więź z państwem w następstwie rzezi z 7 października. Około 74% respondentów stwierdziło, że ma dobre stosunki z Żydami, a 56% stwierdziło, że masakra dokonana przez Hamas nie reprezentuje społeczeństwa arabskiego, Palestyńczyków ani społeczności islamskiej. Badanie wykazało, że 70% Arabów w Izraelu identyfikuje się z państwem.


Komentując wyniki ankiety, prof. Mouna Maroun, wiceprezes i dziekan ds. badań na Uniwersytecie w Hajfie oraz była kierowniczka Katedry Neurobiologii w Sagol, pierwsza Arabka zajmująca wyższe stanowisko na wydziale nauk przyrodniczych, powiedziała:

„Jestem izraelską Arabką… jest mi wstyd. A Hamas jest winien…

W imię ludzkości błagam społeczność arabską, aby poszła naprzód i mądrze i odpowiedzialnie zrozumiała narrację żydowską, tak jak prosimy ich o zrozumienie naszej narracji od 75 lat. Po raz pierwszy jako mniejszość arabska jesteśmy proszeni o okazanie empatii i zrozumienie narracji większości...


W mieście Hajfa są mieszane dzielnice i budynki, w których Żydzi i Arabowie  mieszkają razem. Na uniwersytecie Żydzi i Arabowie uczą się i dorastają razem. To jest paradygmat, który Izrael musi powielić, aby przejść dalej po tragedii z 7 października.


To [Arabowie identyfikujący się z Izraelem] pokazuje, że społeczność arabska w Izraelu aspiruje do dalszej integracji ze społeczeństwem i dystansowania się od podmiotów działających w złej wierze, takich jak Hamas…


Izraelscy Arabowie i Żydzi są jak sól i pieprz: jedno i drugie potrzebne jest na stole, a kiedy dodajemy je do potrawy, przestajemy je odróżniać. Musimy przyjąć i pielęgnować nasz wspólny los, współpracując ze sobą, angażując się w poważnym dialogu i zrozumieniu, że jeśli chodzi o współistnienie i wspólne życie, nie ma się czego obawiać.”

Maroun należy do grupy arabskich kobiet zajmujących wysokie stanowiska na izraelskich uniwersytetach. W 2021 roku Rada Gubernatorów Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie ogłosiła, że prof. Mona Khoury-Kassabri została wybrana na wiceprezesa ds. strategii i różnorodności na uniwersytecie. Był to pierwszy raz, kiedy ktoś ze społeczności arabskiej został mianowany na stanowisko wiceprezydenta uniwersytetu. „Jestem głęboko zaszczycona możliwością bycia pierwszą Arabką pełniącą funkcję wiceprezesa Uniwersytetu Hebrajskiego” – powiedziała Khoury-Kassabri .

„Mam pewność, że moje doświadczenie zarówno w sali wykładowej, jak i na pełnionym stanowisku będzie mi dobrze służyć w promowaniu celów strategicznych i wartości integracyjnych tej wspaniałej instytucji”.

Oprócz edukacji, izraelska medycyna zawsze służyła jako model żydowsko-arabskiej równości i współistnienia. Pacjenci żydowscy i arabscy dzielą te same sale w izraelskich szpitalach, gdzie pracują razem żydowscy i arabscy lekarze i pielęgniarki.


Odsetek arabskich lekarzy w Izraelu rośnie. Pod koniec 2021 r. lekarze arabscy stanowili 24% izraelskich lekarzy. W tym samym roku 43% nowych licencji dla lekarzy przyznano lekarzom arabskim i druzyjskim. Udział obywateli arabskich w innych zawodach związanych z opieką zdrowotną jest również znaczny.


„Szpitale, miejsca, w których tak wiele osób doświadcza bólu i chorób, są także miejscami współpracy lekarzy żydowskich i arabskich” – zauważyła Fahima Abbas, badaczka w Adva Center, izraelskim zespole doradców monitorującym rozwój społeczny i gospodarczy. „Naszym obowiązkiem jest o tym pamiętać i wzmacniać tę współpracę zarówno w czasach zwyczajnych, jak i w sytuacjach nadzwyczajnych. To ważny element demokratycznego państwa”.


W 2022 r. sędzia Chaled Kabub został pierwszym muzułmaninem powołanym do Sądu Najwyższego Izraela. Wszyscy poprzedni arabsko-izraelscy sędziowie zasiadający w 15-osobowym sądzie byli chrześcijanami, co jest kolejnym przykładem tego, jak arabscy obywatele Izraela mają normalny dostęp do wyższych stanowisk w sektorze publicznym.


W 2019 r. Samer Hadż Jehia został pierwszym arabskim szefem dużego banku w Izraelu, kiedy został mianowany prezesem zarządu Bank Leumi.


Od 1948 r. ponad 80 obywateli arabskich zostało wybranych na członków izraelskiego parlamentu, Knesetu. W 2020 roku w Knesecie zasiadało 17 arabskich posłów w liczącym 120 członków parlamencie.


Hamas niewątpliwie miał nadzieję, że masakra popełniona przez jego członków 7 października zniszczy wszelkie kontakty nie tylko między Izraelem a Palestyńczykami, ale także między Żydami i Arabami w samym Izraelu. Na szczęście jednak Hamasowi nie udało się skłócić izraelskich Żydów i izraelskich Arabów. Pomimo wojny Izrael-Hamas zdecydowana większość Żydów i Arabów w Izraelu nadal współpracuje i żyje w pokoju i bezpieczeństwie obok siebie, często w tych samych dzielnicach i w tych samych budynkach.


Palestyńczycy żyjący pod rządami skorumpowanej Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu i pod rządami grupy terrorystycznej Hamasu w Strefie Gazy mogą jedynie pozazdrościć obywatelom arabskim obywatelom życia w Izraelu, gdzie cieszą się demokracją, wolnością słowa, dostępem do doskonałej opieki zdrowotnej, do instytucji edukacyjnych, możliwościami karier zawodowych i życiem w dobrze prosperującej gospodarce.


Link do oryginału: https://www.gatestoneinstitute.org/20339/israel-arab-citizens-lucky

Gatestone Institute, 25 stycznia 2024r.

Tłumaczenie: Andrzej K0raszewski


Bassam Tawil
jest muzułmańskim badaczem i publicystą mieszkającym na Bliskim Wschodzie.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 348 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Przykro mi, ale nie ma rozwiązania w postaci dwóch państwUdawanie, że można zawrzeć porozumienie z przywódcami palestyńskimi, otwiera jedynie drzwi do kolejnego 7 października. Izraelczycy nie dadzą się oszukać.   Taub   2024-02-24
Spór o reformę sądownictwa ośmielił wrogów Izraela   Toameh   2024-02-19
Kiedy terroryści rządzą   Bryen   2024-02-18
Izraelczycy nie zgodzą się na nic innego niż pełne zwycięstwo w GazieWykorzystywanie losu porwanych, aby skłonić Izrael do poddania się Hamasowi, jest chorą, manipulacyjną strategią, która jest skazana na polityczną porażkę   Taub   2024-02-12
Dekret prezydencki Bidena powinien nakładać sankcje na Palestyńczyków   Bard   2024-02-09
Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali   Tawil   2024-02-08
Nowy wojskowy mesjasz izraelskiej lewicyWspólny amerykańsko-izraelski plan obalenia Netanjahu z generałem Gadim Eisenkotem w roli głównej zyskuje na popularności w miarę postępu wojny w Gazie   Taub   2024-02-02
Pusty Dzień Pamięci o HolokauścieCi, którzy popierają zawieszenie broni, aby umożliwić ludobójczemu ruchowi antysemickiemu, takiemu jak Hamas, dokonywanie kolejnych rzezi Żydów, nie powinni udawać, że opłakują Sześć Milionów.   Tobin   2024-01-28
Nadwrażliwy Sąd Najwyższy Izraela popełnia dwa błędyNajwyższa władza prawna w kraju pogłębia swoje niepokojące tendencje antydemokratyczne, pokazując, że jest głucha na nastroje narodowe   Taub   2024-01-25
Bezpieczeństwo i solidarność   Collins   2024-01-20
Zwycięstwo jest ważniejsze niż wsparcie USAPremier Izraela Benjamin Netanjahu i jego ministrowie muszą pamiętać, że Izrael nie jest amerykańskim państwem wasalnym.   Glick   2024-01-19
Język propagandy sowieckiej. Postępowy antysyjonizm i trujące dziedzictwo nienawiści zimnowojennej.   Tabarovsky   2024-01-17
Niepokojące rozmowy i gorzkie prawdy   Collins   2024-01-11
Zrozumienie Bliskiego Wschodu wymaga znajomości różnicy między Szalom i Salam   Amos   2024-01-08
Izrael ma prawa   Bryen   2024-01-05
Czy Biden chce, żeby Izrael przegrał wojnę?   Williams   2023-12-27
Ta wojna przyspiesza integrację charedim z izraelskim głównym nurtem     2023-12-22
Ponura przyszłość Izraela: wojna na wyczerpanie na wszystkich frontach   Morris   2023-12-19
Nie stosujcie wobec Żydów dziwacznej, teoretycznie chrześcijańskiej etyki     2023-12-17
Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk