Prawda

Poniedziałek, 26 lutego 2024 - 13:30

« Poprzedni Następny »


Co uchodzi za normalne?


Liat Collins 2023-11-29

Naama, narzeczona kpt. Kfira Icchaka Franco, w otoczeniu rodziny i przyjaciół, na jego pogrzebie na cmentarzu wojskowym na Góra Herzla w Jerozolimie, 16 listopada (zdjęcie: Chaim Goldberg/Flash90)
Naama, narzeczona kpt. Kfira Icchaka Franco, w otoczeniu rodziny i przyjaciół, na jego pogrzebie na cmentarzu wojskowym na Góra Herzla w Jerozolimie, 16 listopada (zdjęcie: Chaim Goldberg/Flash90)

„Wszystko, co czujesz, jest normalne” – uspokajam ostatnio ludzi. A może próbuję tylko uspokoić samą siebie. 


Co jednak można uznać za normalne? To nie jest normalny porządek rzeczy, w którym rodzice chowają do grobu swoje dzieci, jednak w zeszłym tygodniu, kiedy kapitan Kfir Icchak Franco, dowódca plutonu Korpusu Pancernego, zginął w Gazie, pobiegłam do jego domu. Następnego dnia byłam obecna, gdy jego rodzice, dziadkowie ze strony matki i dwie siostry rozstawali się z nim na cmentarzu wojskowym na Górze Herzla w Jerozolimie.


To nie było naturalne, że jego narzeczona, Naama, musiała porzucić ich plany ślubu i nad jego grobem mówiła o ich wspaniałej miłości. To niezwykłe, że tam, przy grobie, przyrzekła, że mimo to „pewnego dnia założy rodzinę w Izraelu”, co było hołdem dla zdecydowanego syjonizmu Kfira, a także jej własnej odwagi.


Kfir był – zawsze będzie – synem moich przyjaciół, Muriel i Haima; dzieckiem po drugiej strony ulicy, które wraz z moim synem bawiło się kulkami, samochodzikami i plastikowymi żołnierzykami na podłodze w moim salonie. Patrzyłem, jak z uroczego dzieciaka zmienia się w oficera i dżentelmena. Jak to jest w zwyczaju w IDF, awansowano go pośmiertnie. Jak bardzo żałuję, że nie mógł pozostać porucznikiem dłużej, zamiast już na zawsze mieć 22 lata i jeden tydzień.


Setki ludzi ustawiły się wzdłuż ulicy, trzymając flagi i śpiewając „Am Israel Chai”, gdy rodzina udawała się z domu na cmentarz. „Am Israel Chai!” – krzyknął jego ojciec. Naród Izraela żyje! Echo dotarło do nieba i na zawsze będzie rozbrzmiewać na wzgórzach Jerozolimy i poza nią. 


Tysiące osób przybyło, aby złożyć mu ostatni hołd na Górze Herzla, zarówno ci, którzy znali Kfira w jego zbyt krótkim życiu, jak i ci, którzy usłyszeli o nim dopiero po jego śmierci – o dzielnym żołnierzu, który nagle stał się synem nas wszystkich.


To było surrealistyczne – nienormalne – opierać się na pogrzebie na ramieniu mojego syna rezerwisty i patrzeć, jak następnego dnia po krótkiej wizycie u rodziny w żałobie bierze broń i wraca do swojej jednostki. Grób Kfira znajduje się niedaleko grobu ukochanego rabina Naarana Eshchara z jesziwy mojego syna. Latem ten 33-letni rabin i ojciec oddał nerkę, a jego rodzina przekazała więcej narządów po tym, jak w zeszłym miesiącu zginął na służbie.


Nic nie jest normalne. Nic nie jest takie, jakie być powinno. Kiedy na początku tygodnia w Izraelu spadły niezwykle ulewne deszcze, nie było mowy o zmianach klimatycznych: programy radiowe i telewizyjne poświęcały czas na analizę, co to oznacza dla żołnierzy, którzy muszą radzić sobie z błotem i zmniejszoną widocznością. Pogoda spotęgowała nasze wspólne obawy o żołnierzy i porwanych przetrzymywanych w Gazie.


„Nie mogę spać, martwiąc się o los 240 osób, których nigdy nie spotkałam” – pisali przyjaciele na Facebooku, wyrażając powszechną obawę o pojmanych przetrzymywanych przez Hamas.


„Wczoraj w nocy wreszcie spałam osiem godzin – powiedziała matka żołnierza. - Zajęło mi to tylko cztery noce”. Musisz się śmiać. I trzeba płakać.


To normalne, że od czasu do czasu wybucham płaczem, powtarzam sobie i innym. W tym tygodniu płakałam, słuchając gospodarza programu radiowego, który płakał podczas przeprowadzania wywiadu z pogrążonym w żałobie krewnym. Jest tak wielu ludzi, za którymi można płakać. 7 października w wyniku megaokrucieństwa Hamasu zamordowano około 1200 osób, a około 240 porwano. Od rozpoczęcia operacji „Żelazne miecze” zginęło blisko 70 żołnierzy. 


Każda z ich historii zasługuje na opowiedzenie; należy zapamiętać każde z ich imion.


Są też opowieści o wyjątkowej odwadze – żołnierzach, policjantach, oddziałach bezpieczeństwa i zwykłych obywatelach, którzy w tę straszną sobotę ryzykowali życie, aby ratować innych. Kto może nie być pod wrażeniem komisarz policji Szifry Buchris, matki 10 dzieci, która ratowała bywalców imprezy Supernova pod ciężkim ostrzałem terrorystów? 


W tym tygodniu Kan 11 wyemitował program w banku mleka Magen David Adom. Dziesiątki kobiet w całym kraju przekazują „białe złoto” dzieciom bez matek. Niektóre są osierocone. W jednym przypadku nawigatorka IAF korzysta z banku mleka, aby wykarmić swojego dziewięciomiesięcznego syna, podczas gdy ona spędza dni i noce w czynnej służbie. 


Fala wolontariatu jest naprawdę niezwykła. Inicjatyw jest zbyt wiele, żeby je tutaj wymienić. Obejmują one zarówno fryzjerów, którzy strzygą żołnierzy na linii frontu; ochotniczych pracowników rolnych; dziewczyny oferujące bezpłatną opiekę nad dziećmi; ratowników i domy zastępcze dla zwierząt oraz osoby wyprowadzające psy. Gdy w zeszłym tygodniu opuszczaliśmy Górę Herzl, spotkaliśmy młodą kobietę i jej przyjaciół rozdających darmowe cukierki, ciasteczka i kanapki. „Przynajmniej tyle mogę zrobić” – wyjaśniła. 


Każdy, kto znajdzie niszę, potrzebę, wypełnia ją.

Zeh lo normali! To nie jest normalne. A jednak jest.


Wiadomość o umowie w sprawie porwanych, która pojawiła się w tym tygodniu, prawdopodobnie wywoła więcej łez. Łzy radości, łzy strachu, łzy bólu. Kiedy piszę te słowa, nie jest jeszcze wiadomo, kto zostanie objęty pierwszym etapem uwalniania. Ani też, jaką cenę trzeba będzie zapłacić w dalszej perspektywie. To pakt z diabłem. Hamas okazał się szatański. Kontynuując swoją wyniszczającą wojnę psychologiczną, organizacja terrorystyczna zamierza ogłosić nazwiska osób, które mają zostać uwolnione, koncentrując się na dzieciach, zaledwie kilka godzin przed ich uwolnieniem. Nie wiadomo, czy rodzeństwo wróci razem. Nie wiadomo nawet, kto żyje, a kto nie żyje.


Chociaż niektórzy światowi przywódcy zaoferowali Izraelowi swoje wsparcie i pomoc, organy międzynarodowe, które powinny zająć się kryzysem humanitarnym, zachowują szokujące milczenie. Kiedy w poniedziałek obchodzono Światowy Dzień Dziecka, izraelscy protestujący zmienili jego nazwę na „Światowy Dzień Dziecka Nieżydowskiego”. ONZ, Amnesty International i inne organizacje zajmujące się prawami człowieka ledwo uznały  izraelskie dzieci – uprowadzone, ranne, osierocone i zamordowane. Zdekapitowane dzieci? Niemowlęta spalone żywcem? One nie liczą się, jeśli mieszkają w kibucu, po izraelskiej stronie granicy z Gazą.


Międzynarodowe media skupiły się na trudnej sytuacji dzieci w Gazie – zamieniając je w ofiary izraelskiej agresji, jakby sytuacja nie miała nic wspólnego z działaniami wojennymi Hamasu i jego taktyką ludzkiej tarczy. 


W zamian za niewinne dzieci zabrane z domów w sobotni poranek – niektóre nadal w piżamach, a przynajmniej jedno w pieluszkach – Hamas żąda uwolnienia kobiet i nastoletnich terrorystów z izraelskich więzień.


Świat może zachowywać się tak, jakby nic nie było niezwykłego, ale oszukuje sam siebie – kiedy dżihadyści wypowiadają wojnę państwu żydowskiemu, następni w kolejce są ludzie świętujący niedzielę. Antysemityzm stał się tak normalny, że ludzie nawet niekoniecznie go rozpoznają. Propalestyńskie wiece w dużych miastach – wspierające organizację terrorystyczną tak podobną do ISIS – stały się normą. Za znęcanie się nad żydowskimi studentami na kampusach uniwersyteckich i ataki na Żydów na ulicach obwinia się samych Żydów lub przynajmniej państwo żydowskie. W końcu co miały na sobie ofiary: jarmułki i Gwiazdy Dawida. I, jak zauważyło wielu lokalnych aktywistów, hashtag #MeToo można zastąpić hasztagiem #MeToo_UNless_UR_a_Jew. Gwałty, okaleczenia i rzeź kobiet w Izraelu w jakiś sposób nie skłoniły międzynarodowych organizacji kobiecych do zabrania głosu, nie mówiąc już o krzyku.


W tym tygodniu przypomniałem sobie rozmowę z Kfirem podczas wojny w Gazie w 2014 r., kilka miesięcy przed jego bar micwą. "Jak się masz?" Zapytałam. A on odpowiedział z charakterystyczną dla siebie szczerością: „Przeraża mnie dźwięk syren”.


„To normalne – zapewniłem go. - Syreny mają za zadanie przestraszyć cię i zmusić do działania. To syndrom walki lub ucieczki. Ten dźwięk zmusza do szukania schronienia, a to ratuje życie.”


To nie jest normalne, że to znajduje się wśród moich wspomnień. To nie normalne, że choć jego dzieciństwo było szczęśliwe, to jednak obfitowało w liczne wojny i fale terroru. To nienormalne, że dorastał ze świadomością, że pewnego dnia on także będzie musiał walczyć, by chronić kraj i ludzi, których tak bardzo kochał. Kiedy jako młody dorosły wybrał walkę zamiast ucieczki – ważną służbę wojskową – było to naturalne.


Martwienie się o wszystkich służących na froncie, wszystkich wysiedlonych w wyniku wojny i wszystkich cierpiących jest rzeczą normalną.


Coś się zmieniło dla nas wszystkich, kiedy 7 października usłyszeliśmy syreny i oglądaliśmy wiadomości, nie będąc w stanie pojąć tego, co widzimy. To wciąż jest nie do pojęcia. Ale pewnego dnia nasze życie wróci do normy. I to będzie nasze zwycięstwo. Link do oryginału: https://www.jpost.com/opinion/article-774872

Jerusalem Post, 23 listopada 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Liat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 348 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Przykro mi, ale nie ma rozwiązania w postaci dwóch państwUdawanie, że można zawrzeć porozumienie z przywódcami palestyńskimi, otwiera jedynie drzwi do kolejnego 7 października. Izraelczycy nie dadzą się oszukać.   Taub   2024-02-24
Spór o reformę sądownictwa ośmielił wrogów Izraela   Toameh   2024-02-19
Kiedy terroryści rządzą   Bryen   2024-02-18
Izraelczycy nie zgodzą się na nic innego niż pełne zwycięstwo w GazieWykorzystywanie losu porwanych, aby skłonić Izrael do poddania się Hamasowi, jest chorą, manipulacyjną strategią, która jest skazana na polityczną porażkę   Taub   2024-02-12
Dekret prezydencki Bidena powinien nakładać sankcje na Palestyńczyków   Bard   2024-02-09
Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali   Tawil   2024-02-08
Nowy wojskowy mesjasz izraelskiej lewicyWspólny amerykańsko-izraelski plan obalenia Netanjahu z generałem Gadim Eisenkotem w roli głównej zyskuje na popularności w miarę postępu wojny w Gazie   Taub   2024-02-02
Pusty Dzień Pamięci o HolokauścieCi, którzy popierają zawieszenie broni, aby umożliwić ludobójczemu ruchowi antysemickiemu, takiemu jak Hamas, dokonywanie kolejnych rzezi Żydów, nie powinni udawać, że opłakują Sześć Milionów.   Tobin   2024-01-28
Nadwrażliwy Sąd Najwyższy Izraela popełnia dwa błędyNajwyższa władza prawna w kraju pogłębia swoje niepokojące tendencje antydemokratyczne, pokazując, że jest głucha na nastroje narodowe   Taub   2024-01-25
Bezpieczeństwo i solidarność   Collins   2024-01-20
Zwycięstwo jest ważniejsze niż wsparcie USAPremier Izraela Benjamin Netanjahu i jego ministrowie muszą pamiętać, że Izrael nie jest amerykańskim państwem wasalnym.   Glick   2024-01-19
Język propagandy sowieckiej. Postępowy antysyjonizm i trujące dziedzictwo nienawiści zimnowojennej.   Tabarovsky   2024-01-17
Niepokojące rozmowy i gorzkie prawdy   Collins   2024-01-11
Zrozumienie Bliskiego Wschodu wymaga znajomości różnicy między Szalom i Salam   Amos   2024-01-08
Izrael ma prawa   Bryen   2024-01-05
Czy Biden chce, żeby Izrael przegrał wojnę?   Williams   2023-12-27
Ta wojna przyspiesza integrację charedim z izraelskim głównym nurtem     2023-12-22
Ponura przyszłość Izraela: wojna na wyczerpanie na wszystkich frontach   Morris   2023-12-19
Nie stosujcie wobec Żydów dziwacznej, teoretycznie chrześcijańskiej etyki     2023-12-17
Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk