Prawda

Sobota, 21 wrzesnia 2019 - 13:42

« Poprzedni Następny »


Pesach i wolność Żydów


Forest Rain 2019-04-19


Są dwa rodzaje ludzi, którzy nienawidzą silnych Żydów: zwykli żydożercy (klasyczni antysemici) i skolonizowani Żydzi.

 

2000 lat życia jako niemile widziani goście w krajach innych ludzi wycisnęło piętno na narodzie żydowskim. Spuszczanie głowy, milczenie w obliczu maltretowania i minimalizowanie oznak żydowskości stały się zwyczajami tak głęboko zakorzenionymi, że wielu nie zauważa ich istnienia. Judaizm głosi świętość życia i dlatego działania podjęte przez Żydów, by ukryć swoją żydowskość w celu przeżycia, były aprobowane. Zmieniono także religijne tradycje, żeby przystosować się do życia w miejscach, gdzie niekoniecznie było dobrym pomysłem bycie „zbyt żydowskim” – na przykład zapalano i umieszczano świece chanukowe w domach zamiast w publicznym miejscu, gdzie mógł je zobaczyć każdy przechodzień.


Ponowne ustanowienie państwa żydowskiego doprowadziło do przegrupowania sił. Teraz klasyczni antysemici mogą kierować swoją nienawiść do Żydów na państwo żydowskie zamiast na żydowskich sąsiadów. Najstarsza nienawiść odrodziła się z nowoczesnym znakiem firmowym: „Nie nienawidzę Żydów, ja tylko nienawidzę Izraela”. Lub w bardziej wyrafinowanej wersji: „Nie nienawidzę Żydów ani Izraela, ja tylko nienawidzę izraelskiego rządu”.  

 

Dla skolonizowanych Żydów te oświadczenia są nieco inne. Fakt, że wypowiadają je Żydzi i że wydają się bardziej zniuansowane, czyni, że większości ludzi trudniej im zaprzeczyć: „Kocham Izrael i dlatego nienawidzę polityki izraelskiego rządu”. Lub: „Dlaczego Izrael musi rozrabiać i powodować problemy? Czy konieczne było przenoszenie ambasady do Jerozolimy? Uchwalanie Prawa Narodowego? Te rzeczy były oczywiste i tylko irytują ludzi”.   

 

Skolonizowani Żydzi nienawidzą, kiedy mówi się im, że są skolonizowani. Myśl, że kultura kraju, w którym żyją, zdominowała i pochłonęła ich żydowską tożsamość, jest odrażająca. Historycznie rzecz biorąc, Żydzi woleli wierzyć, że są szczęśliwie zintegrowani i mile widziani w społeczeństwie, w którym żyją („Nie jestem Żydem, jestem Niemcem mojżeszowego wyznania”). Historycznie rzecz biorąc, to nieżydowscy sąsiedzi nauczyli Żydów, że tak nie jest.  

 

Kolonizacja jest brutalnym określeniem, częściej słyszymy łagodniejszą terminologię: ”mentalność diaspory”, co znaczy posiadanie mentalności rozproszonego narodu, żyjącego na łasce innych. Innymi słowy, jest to mentalność narodu, który nie jest suwerenny i nie ma mocy determinowania własnego losu.  

 

Ważne jest zauważenie, że choć Żydzi, którzy żyją w diasporze, częściej mają mentalność diaspory, jest mnóstwo Izraelczyków o takiej samej mentalności.  Ta terminologia rozwściecza tych, których najtrafniej opisuje.

 

Sądzę, że ta wściekłość wynika ze strachu, ponieważ prowadzi do konieczności dokonania przerażającego wyboru: stania się dumnym, publicznym Żydem i  ryzykowania bojkotu i nienawiści lub przemocy, jakie za tym idą, albo pozwolenie na całkowite wymazanie tożsamości.

 

Trudno jest być nienawidzonym, odepchniętym i widzianym jako ”inny”. Przez stulecia wielu Żydów próbowało ugłaskać nienawistników przez porzucenie swojej żydowskości. Choć nie jest to coś, o czym się dyskutuje, sądzę, że gdzieś głęboko rozumie się, że ci, którzy wybrali „łatwą drogę”, z czasem całkowicie zniknęli, podczas gdy ugłaskiwanie nie rozproszyło nienawiści – w rzeczywistości wzmogło wrogość i brak szacunku wobec tych, którzy w ten sposób ukorzyli się. 

 

Izrael właśnie wybrał ponownie premiera Benjamina Netanjahu na jego piątą kadencję. Jak jeden człowiek może być tak nienawidzony i tak kochany?

 

Moim zdaniem ta pozornie paradoksalna sytuacja jest wynikiem zarówno zwolenników, jak nienawistników, widzących go w ten sam sposób – tylko jedni lubią to, co reprezentuje, a inni nie lubią. Netanjahu jest ucieleśnieniem silnego i nieprzepraszającego państwa żydowskiego, czegoś, co jest odrażające dla żydożerców i przerażające dla skolonizowanych Żydów, bojących się, że ktoś zwróci uwagę na ich żydowskość.

 

Nie ma znaczenia kto potępia Netanjahu jako „rasistę” i „niereprezentującego naród izraelski”, czy jest to Linda Sarsour, Robert Francis O'Rourke ("Beto"), czy którakolwiek z amerykańskich instytucji żydowskich, czy rywalizujący izraelscy politycy. Naród izraelski wybiera Netanjahu raz za razem i oskarżanie go o nikczemne cechy jest, przez przedłużenie, oskarżeniem wszystkich jego wyborców. Raz za razem tak samo żydożercy, jak „postępowi” Żydzi ignorują fakt, że to naród izraelski wybrał tego człowieka, by reprezentował państwo żydowskie. Dla nich jest to nie do pojęcia, musiał „ukraść” wybory, jakoś oszukać społeczeństwo… Izraelczycy muszą być rasistami albo po prostu głupcami…

 

W Izraelu mówi się nam o rozszerzającym się podziale między nami a Żydami z diaspory. Zazwyczaj jest to powiedziane oskarżycielskim tonem, jak gdybyśmy my byli w jakiś sposób za to odpowiedzialni.

 

Żydzi z mentalnością diaspory, amerykańscy i wielu Izraelczyków, byli przerażeni, kiedy Netanjahu publicznie potępiał politykę administracji Obamy, szczególnie rozgniewało ich jego przemówienie przeciwko umowie z Iranem w Kongresie USA. Twierdzili, że byłoby bezpieczniej dla Izraela przychylić się, zgodzić i pogodzić.

 

Żydzi z mentalnością diaspory byli przerażeni, kiedy Netanjahu rozgniewał Francuzów po zamachu terrorystycznym w 2015 roku na Hyperkascher, mówiąc Żydom we Francji, że reprezentuje ich także i że Izrael czeka na nich z otwartymi rękami.  

 

Żydzi z mentalnością diaspory (włącznie z kilkorgiem moich krewnych) byli przerażeni ”wywoływaniem” przemocy przez przeniesienie ambasady USA do Jerozolimy.  

 

Z drugiej strony, silni Żydzi, którzy zrzucili pęta kolonizacji, są sfrustrowani, że Netanjahu nie realizuje śmielszej polityki.

 

Powinno być oczywiste, nie zaś czymś, co wymaga wyjątkowej odwagi, zaprowadzenie izraelskiej suwerenności na terenie całego Izraela i równe zastosowanie prawa do wszystkich obywateli. Powinno być oczywiste, nie zaś kalkulacją polityczną tego „jak bardzo zirytujemy świat”, że ataki na izraelskich cywilów są całkowicie nieakceptowalne i muszą być zmiażdżone szybką i nieuniknioną siłą. Żydzi powinni móc modlić się swobodnie w swoim najświętszym miejscu, które mieści się w sercu stolicy państwa żydowskiego. Czy nie jest to oczywiste?

 

Suwerenny naród nie musi tłumaczyć się żadnym zagranicznym „panom” ani patronom. 

 

Pesach jest świętem żydowskiej wolności, historycznym momentem, kiedy świat dowiedział się, że niewolnicy nie muszą pozostać niewolnikami na zawsze. Izraelski hymn narodowy mówi o „Nadziei dwóch tysiącleci, wolnym lud będzie w własnej krainie”. Nadzieja nadal pozostaje, bo jeszcze nie jesteśmy całkowicie wolni.

Zazwyczaj, kiedy mówimy o tym, że jeszcze nie jesteśmy wolni, chodzi nam o potrzebę walki z tymi, którzy chcą nas zabić. Ja mówię, że wolność Żydów przyjdzie, kiedy nasi żydowscy bracia i siostry zrzucą z siebie strach przed tym, kim jesteśmy. Podział diaspory nie jest kwestią izraelskiej polityki, jest to brak zaakceptowania żydowskiej wolności i suwerenności.   

 

To jest spętany umysł, który prawdziwie przeszkadza wolności. Niezależnie od tego, co mówią Żydzi z mentalnością diaspory (lub mocarstwa świata), nie dołączymy do nich w zniewoleniu, ale nasze ręce są wyciągnięte, by wciągnąć ich do wolności.

 

“W następnym roku w Jerozolimie, odbudowanej!” kończy się Hagada w Pesach, bo TO jest prawdziwy koniec podróży z niewoli do wolności.

 

Passover and the freedom of the Jews

18 kwietnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Forest Rain
Izraelska blogerka. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 118 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10
Dlaczego syjonizm nie jest ani jak panafrykanizm, ani jak biały nacjonalizm   Valdary   2019-01-07
Kolejna bitwa w wojnie o kulturę w Izraelu   Rosenthal   2018-12-10
Okrzyk ”Prawo powrotu” wyciszony przez pełną historię   Julius   2018-11-30
Partia Meretz próbuje zawłaszczyć pamięć Icchaka Rabina   Maroun   2018-11-16
Trauma i terror: widok z Południa   Plosker   2018-11-15
Zamach na Hotel King David   Amos   2018-11-09
Wypełnianie warunków umowy społecznej   Rosenthal   2018-10-29
Pokój z Jordania – nie wpadajcie w panikę   Kedar   2018-10-28
Gideon Levy jest pijany siłą   Maroun   2018-09-17
Żydowskie prawa do Izraela (część 1): Deklaracja Niepodległości   Rain   2018-09-12
Antysyjonizm nie jest antysemityzmem, ale jest może gorszy   Maroun   2018-09-11
Kto jest okupantem?     2018-08-23
Czy Izrael pozostanie państwem żydowskim i syjonistycznym?   Rosenthal   2018-08-17
Żydowskie państwo w nieżydowskich oczach     2018-08-03
Znieść Rabbinat!   Rosenthal   2018-07-02
Żołnierz IDF o swoich przeżyciach podczas obrony granicy   Barad   2018-06-20
Taniec na linie     2018-05-13
List otwarty do niemieckiej kanclerz   Bat Adam   2018-05-12
O latawcach i Natalie Portman   Collins   2018-04-29
Tchórzliwy profesor Henry Maitles i aktywiści, którzy uciekli   Collier   2018-04-13
Muzułmańscy dysydenci przeciw nienawiści   Koraszewski   2018-04-05
Prawdziwe powody, dla których ułuda dwóch państw nie umiera... i prosty powód, dla którego powinna   Bellerose   2018-03-11
Arab z urodzenia, syjonista z wyboru   Maroun   2018-02-14
Jak Golda Meir definiowała “Palestyńczyków”?   Meir   2018-01-21
Dlaczego milczycie?   Stern   2017-12-25
Otwarty list do Mandla Mandeli   Neguise   2017-12-13
Czy Izrael musi płacić za pokój?   Rosenthal   2017-12-01
Naród Narracji   Rosenthal   2017-08-18
Niepodważalne argumenty o ludach rdzennych   Fred Maroun   2017-08-16
Nasi druzyjscy sąsiedzi   Shapiro   2017-07-27
Przerywając ciszę, by ujawnić zbrodnię   Koraszewski   2017-06-12
Do pokoju przez prawdę: książka, która odważa się powiedzieć prawdę o Izraelu   Greenfield   2017-06-09
Przestańcie próbować ratować Izrael   Collins   2017-06-05
Czasami obraz wart jest więcej niż tysiąc słów   Fitzgerald   2017-05-26
Z takimi “syjonistami”, kto potrzebuje wrogów?   Yemini   2017-05-15
50 lat demonizacji i wypaczania prawdy     2017-05-12
Czy spotkał się pan z Chelsea Manning, Herrr Minister?   Yemini   2017-05-10
 Kogo obchodzi Izrael?   Koraszewski   2017-05-09
Dlaczego budują osiedla?   Tsalic   2017-03-21
To nie Izrael powoduje antysemityzm   Dershowitz   2017-03-02
Czy Żydzi są rdzennym ludem w ziemi Izraela? Oczywiście   Bellerose   2017-02-19
Patrząc z linii frontu   Stuart   2017-02-18
Tego dnia narodziła się izraelska demokracja   White   2017-02-17
Dlaczego organizacje pokojowe polegają na “alternatywnych faktach”?   Miller   2017-02-12
Dlaczego nas nienawidzą   Rosenthal   2017-01-27
Dyplomacja strachu, ambasada USA i jak Trump powinien odpowiedzieć na groźby palestyńskie     2017-01-14
Cywilizowani barbarzyńcy i niespodziewani przyjaciele     2017-01-06
316 mil do Aleppo. Lekcja dla Izraela   Collier   2016-12-30
Prawda jest opinią mniejszości   Rosenthal   2016-12-18
Czy Żydzi powinni przepraszać?   Żabotyński   2016-12-10
Norman Finkelstein, Westminster University i antysemityzm   Collier   2016-08-17
Wyzwolenie naszej Jerozolimy   Greenfield   2015-05-28
Wspieranie chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest syjonizmem   Naddaf   2015-05-19
Hipokryzja solidarności –  od Gazy do Ferguson   Hafeez   2014-12-31
Syjonizm – walka moralna   Bellerose   2014-12-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk