Prawda

Czwartek, 25 lutego 2021 - 03:42

« Poprzedni Następny »


Pesach i wolność Żydów


Forest Rain 2019-04-19


Są dwa rodzaje ludzi, którzy nienawidzą silnych Żydów: zwykli żydożercy (klasyczni antysemici) i skolonizowani Żydzi.

 

2000 lat życia jako niemile widziani goście w krajach innych ludzi wycisnęło piętno na narodzie żydowskim. Spuszczanie głowy, milczenie w obliczu maltretowania i minimalizowanie oznak żydowskości stały się zwyczajami tak głęboko zakorzenionymi, że wielu nie zauważa ich istnienia. Judaizm głosi świętość życia i dlatego działania podjęte przez Żydów, by ukryć swoją żydowskość w celu przeżycia, były aprobowane. Zmieniono także religijne tradycje, żeby przystosować się do życia w miejscach, gdzie niekoniecznie było dobrym pomysłem bycie „zbyt żydowskim” – na przykład zapalano i umieszczano świece chanukowe w domach zamiast w publicznym miejscu, gdzie mógł je zobaczyć każdy przechodzień.


Ponowne ustanowienie państwa żydowskiego doprowadziło do przegrupowania sił. Teraz klasyczni antysemici mogą kierować swoją nienawiść do Żydów na państwo żydowskie zamiast na żydowskich sąsiadów. Najstarsza nienawiść odrodziła się z nowoczesnym znakiem firmowym: „Nie nienawidzę Żydów, ja tylko nienawidzę Izraela”. Lub w bardziej wyrafinowanej wersji: „Nie nienawidzę Żydów ani Izraela, ja tylko nienawidzę izraelskiego rządu”.  

 

Dla skolonizowanych Żydów te oświadczenia są nieco inne. Fakt, że wypowiadają je Żydzi i że wydają się bardziej zniuansowane, czyni, że większości ludzi trudniej im zaprzeczyć: „Kocham Izrael i dlatego nienawidzę polityki izraelskiego rządu”. Lub: „Dlaczego Izrael musi rozrabiać i powodować problemy? Czy konieczne było przenoszenie ambasady do Jerozolimy? Uchwalanie Prawa Narodowego? Te rzeczy były oczywiste i tylko irytują ludzi”.   

 

Skolonizowani Żydzi nienawidzą, kiedy mówi się im, że są skolonizowani. Myśl, że kultura kraju, w którym żyją, zdominowała i pochłonęła ich żydowską tożsamość, jest odrażająca. Historycznie rzecz biorąc, Żydzi woleli wierzyć, że są szczęśliwie zintegrowani i mile widziani w społeczeństwie, w którym żyją („Nie jestem Żydem, jestem Niemcem mojżeszowego wyznania”). Historycznie rzecz biorąc, to nieżydowscy sąsiedzi nauczyli Żydów, że tak nie jest.  

 

Kolonizacja jest brutalnym określeniem, częściej słyszymy łagodniejszą terminologię: ”mentalność diaspory”, co znaczy posiadanie mentalności rozproszonego narodu, żyjącego na łasce innych. Innymi słowy, jest to mentalność narodu, który nie jest suwerenny i nie ma mocy determinowania własnego losu.  

 

Ważne jest zauważenie, że choć Żydzi, którzy żyją w diasporze, częściej mają mentalność diaspory, jest mnóstwo Izraelczyków o takiej samej mentalności.  Ta terminologia rozwściecza tych, których najtrafniej opisuje.

 

Sądzę, że ta wściekłość wynika ze strachu, ponieważ prowadzi do konieczności dokonania przerażającego wyboru: stania się dumnym, publicznym Żydem i  ryzykowania bojkotu i nienawiści lub przemocy, jakie za tym idą, albo pozwolenie na całkowite wymazanie tożsamości.

 

Trudno jest być nienawidzonym, odepchniętym i widzianym jako ”inny”. Przez stulecia wielu Żydów próbowało ugłaskać nienawistników przez porzucenie swojej żydowskości. Choć nie jest to coś, o czym się dyskutuje, sądzę, że gdzieś głęboko rozumie się, że ci, którzy wybrali „łatwą drogę”, z czasem całkowicie zniknęli, podczas gdy ugłaskiwanie nie rozproszyło nienawiści – w rzeczywistości wzmogło wrogość i brak szacunku wobec tych, którzy w ten sposób ukorzyli się. 

 

Izrael właśnie wybrał ponownie premiera Benjamina Netanjahu na jego piątą kadencję. Jak jeden człowiek może być tak nienawidzony i tak kochany?

 

Moim zdaniem ta pozornie paradoksalna sytuacja jest wynikiem zarówno zwolenników, jak nienawistników, widzących go w ten sam sposób – tylko jedni lubią to, co reprezentuje, a inni nie lubią. Netanjahu jest ucieleśnieniem silnego i nieprzepraszającego państwa żydowskiego, czegoś, co jest odrażające dla żydożerców i przerażające dla skolonizowanych Żydów, bojących się, że ktoś zwróci uwagę na ich żydowskość.

 

Nie ma znaczenia kto potępia Netanjahu jako „rasistę” i „niereprezentującego naród izraelski”, czy jest to Linda Sarsour, Robert Francis O'Rourke ("Beto"), czy którakolwiek z amerykańskich instytucji żydowskich, czy rywalizujący izraelscy politycy. Naród izraelski wybiera Netanjahu raz za razem i oskarżanie go o nikczemne cechy jest, przez przedłużenie, oskarżeniem wszystkich jego wyborców. Raz za razem tak samo żydożercy, jak „postępowi” Żydzi ignorują fakt, że to naród izraelski wybrał tego człowieka, by reprezentował państwo żydowskie. Dla nich jest to nie do pojęcia, musiał „ukraść” wybory, jakoś oszukać społeczeństwo… Izraelczycy muszą być rasistami albo po prostu głupcami…

 

W Izraelu mówi się nam o rozszerzającym się podziale między nami a Żydami z diaspory. Zazwyczaj jest to powiedziane oskarżycielskim tonem, jak gdybyśmy my byli w jakiś sposób za to odpowiedzialni.

 

Żydzi z mentalnością diaspory, amerykańscy i wielu Izraelczyków, byli przerażeni, kiedy Netanjahu publicznie potępiał politykę administracji Obamy, szczególnie rozgniewało ich jego przemówienie przeciwko umowie z Iranem w Kongresie USA. Twierdzili, że byłoby bezpieczniej dla Izraela przychylić się, zgodzić i pogodzić.

 

Żydzi z mentalnością diaspory byli przerażeni, kiedy Netanjahu rozgniewał Francuzów po zamachu terrorystycznym w 2015 roku na Hyperkascher, mówiąc Żydom we Francji, że reprezentuje ich także i że Izrael czeka na nich z otwartymi rękami.  

 

Żydzi z mentalnością diaspory (włącznie z kilkorgiem moich krewnych) byli przerażeni ”wywoływaniem” przemocy przez przeniesienie ambasady USA do Jerozolimy.  

 

Z drugiej strony, silni Żydzi, którzy zrzucili pęta kolonizacji, są sfrustrowani, że Netanjahu nie realizuje śmielszej polityki.

 

Powinno być oczywiste, nie zaś czymś, co wymaga wyjątkowej odwagi, zaprowadzenie izraelskiej suwerenności na terenie całego Izraela i równe zastosowanie prawa do wszystkich obywateli. Powinno być oczywiste, nie zaś kalkulacją polityczną tego „jak bardzo zirytujemy świat”, że ataki na izraelskich cywilów są całkowicie nieakceptowalne i muszą być zmiażdżone szybką i nieuniknioną siłą. Żydzi powinni móc modlić się swobodnie w swoim najświętszym miejscu, które mieści się w sercu stolicy państwa żydowskiego. Czy nie jest to oczywiste?

 

Suwerenny naród nie musi tłumaczyć się żadnym zagranicznym „panom” ani patronom. 

 

Pesach jest świętem żydowskiej wolności, historycznym momentem, kiedy świat dowiedział się, że niewolnicy nie muszą pozostać niewolnikami na zawsze. Izraelski hymn narodowy mówi o „Nadziei dwóch tysiącleci, wolnym lud będzie w własnej krainie”. Nadzieja nadal pozostaje, bo jeszcze nie jesteśmy całkowicie wolni.

Zazwyczaj, kiedy mówimy o tym, że jeszcze nie jesteśmy wolni, chodzi nam o potrzebę walki z tymi, którzy chcą nas zabić. Ja mówię, że wolność Żydów przyjdzie, kiedy nasi żydowscy bracia i siostry zrzucą z siebie strach przed tym, kim jesteśmy. Podział diaspory nie jest kwestią izraelskiej polityki, jest to brak zaakceptowania żydowskiej wolności i suwerenności.   

 

To jest spętany umysł, który prawdziwie przeszkadza wolności. Niezależnie od tego, co mówią Żydzi z mentalnością diaspory (lub mocarstwa świata), nie dołączymy do nich w zniewoleniu, ale nasze ręce są wyciągnięte, by wciągnąć ich do wolności.

 

“W następnym roku w Jerozolimie, odbudowanej!” kończy się Hagada w Pesach, bo TO jest prawdziwy koniec podróży z niewoli do wolności.

 

Passover and the freedom of the Jews

18 kwietnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Forest Rain
Izraelska blogerka. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 184 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk