Prawda

Wtorek, 22 października 2019 - 15:41

« Poprzedni Następny »


Oduczanie się lekcji Diaspory


Vic Rosenthal 2019-08-05Jeśli nie wyeliminujesz Diaspory –Diaspora wyeliminuje ciebie

 – Ze’ev Żabotyński, 1936

 

Życie w Diasporze może być najeżone trudnościami dla indywidualnych Żydów i dla społeczności żydowskich. Muszą być czujni, bo atak może przyjść z każdej strony. Nawet dzisiaj w wolnym i tolerancyjnym kraju takim jak USA, żydożercy czyhają za każdym rogiem: ekstremistyczni muzułmańscy imamowie, pełni obsesji neonaziści, czarni wielbiciele Louisa Farrakhana, a nawet antyżydowskie katolickie kulty. Ataki na Żydów narastają na kontynencie europejskim, w Wielkiej Brytanii i w żydowskich dzielnicach Brooklynu w Nowym Jorku. Część antyżydowskich uprzedzeń wynika z ogólnoświatowej kampanii przeciwko państwu żydowskiemu, czego przykładem jest ruch BDS. Wzrost polityki tożsamości na Zachodzie także powiększa antyżydowskie zjawiska. Mimo prób edukacji od czasów Holocaustu, wiara w antysemickie stereotypy jest rozprzestrzeniona na całym świecie.


Niemniej sytuacja Żydów w Diasporze była w przeszłości znacznie gorsza. Od czasu, kiedy Rzymianie zburzyli Drugą Świątynię, aż do czasu założenia Izraela, sytuacja żydowskich społeczności, zarówno w świecie chrześcijańskim, jak muzułmańskim, niemal zawsze zależała od postawy aktualnego władcy i mogła z dania na dzień stać się nie do zniesienia. Nawet w najlepszych czasach Żydzi byli traktowani jak obywatele drugiej kategorii, ciężko obłożeni podatkami i z ograniczeniami, w jakich miejscach mogli mieszkać, w jakich zawodach mogli zarabiać na życie i czy mogli otrzymywać wyższe wykształcenie, posiadać ziemię i tak dalej. Czasami miejscowi obywatele wpadali na pomysł atakowania Żydów, bicia, gwałcenia i mordowania ich, i oczywiście, rabowania ich własności. Władze często przymykały oczy na takie ekscesy lub wręcz zachęcały do nich z przyczyn politycznych.

 

Naturalnie Żydzi rozwinęli różne strategie przetrwania w takim wrogim środowisku. Mogła to być asymilacja, ukrywanie się, obłaskawianie, cierpienie w milczeniu i kolaboracja. Asymilacja może chronić jednostkę, ale ponieważ jej masowe przyjmowanie prowadzi do zniknięcia społeczności, jest to w szerszym sensie strategia daremna. I, jak dobrze wiadomo, jest nieskuteczna, kiedy podstawa nienawiści do Żydów jest „rasowa”, tak jak była dla nazistów.  Ukrywanie się jest trudne i może stać się nie do odróżnienia od asymilacji. Obłaskawianie – płacenie dżizji lub wykupywanie wziętych do niewoli – jest poddawaniem się szantażowi, co prowadzi do eskalacji żądań, które w końcu stają się nie do spełnienia. Kolaboracja z antysemickim wrogiem może działać dla kilku jednostek, ale poza swoją niemoralnością, tylko przyspiesza zniszczenie społeczności.    

 

Po tysiącleciach kompromisów w Diasporze i konieczności polegania na innych dla naszej obrony, zrodziła się możliwość rozważania – a także zrealizowania powrotu narodu żydowskiego do jego historycznej ojczyzny i założenia żydowskiego państwa, co położyłoby kres konieczności wybierania między tymi odrażającymi opcjami. Istnienie państwa umożliwia także żydowską samoobronę. Kilka lat temu był popularny mem ze zdjęciem  samolotów Izraelskich Sił Powietrznych i napisem: „Jews: not so easy to f— with any more”. I to jest, lub przynajmniej powinno być, prawdą.  

Niestety jednak, tysiąclecia w Diasporze przyzwyczaiły Żydów do zachowań, które mogły im pomóc przeżyć w nienaturalnym i niezdrowym środowisku, ale które w rzeczywistości działają przeciwko przetrwaniu w świecie, w którym istnieje suwerenne państwo żydowskie. Te postawy istnieją zarówno w Diasporze, jak w samym Izraelu.

 

W dzisiejszej Diasporze są Żydzi, których adaptacje do środowiska wpływają tylko na nich i na ich społeczności, jak ci, którzy się asymilują. Zazwyczaj działają jako jednostki, ale można argumentować, że ruch judaizmu reformowanego w Ameryce przez akceptowanie – niemal zachęcanie – małżeństw mieszanych, a równocześnie przekształcanie tradycyjnego judaizmu w skierowany na politykę “Tikkunizm”, doprowadza w rzeczywistości, nawet jeśli tak tego się nie nazywa, do masowej asymilacji. Bardziej poważni są kolaboranci, których działania dotykają całego narodu żydowskiego. Istnieją Żydzi, których identyfikowanie się z wrogami narodu żydowskiego przybiera postać skrajnego antysyjonizmu. To obejmuje żydowskich zwolenników ruchu BDS, żydowskich członków organizacji takich jak “A Jewish Voice for Peace” lub “If Not Now” itp. Równie niebezpieczna, lub może nawet bardziej, jest rzekomo „pro-izraelska” grupa J Street (patrz także tutaj). Udając, że rozsądnie popierają „gołębie” rozwiązania regionalnego konfliktu Izraela, J Street otrzymuje fundusze ze źródeł arabskich, irańskich i skrajnie lewicowych, i konsekwentnie działa przeciwko interesom Izraela.

 

W Izraelu znajdujemy kolektywny kompleks winy wobec palestyńskich Arabów, który powoduje, że niektórzy Izraelczycy czują potrzebę zrekompensowania im za nakbę, masowy exodus kilkuset tysięcy Arabów z terenów, które stały się żydowskim państwem, przed i podczas wojny, jaka towarzyszyła narodzinom państwa. Jest także tendencja do obłaskawiania, czego przykładem są różne plany powstrzymania terroryzmu ze Strefy Gazy przez pomaganie Hamasowi w budowaniu rzeczy takich jak port, który polepszyłby gospodarkę, lub pozwalanie na wwożenie pieniędzy z Kataru.

 

Panuje także wśród niektórych polityków opinia, że pewna ilość terroryzmu – kilka ataków nożowniczych w Jerozolimie, kilka kamieni rzuconych w szyby jadących samochodów (co spowodowało śmierć przy kilku okazjach), kilka tysięcy hektarów ziemi uprawnej, spalonych rezerwatów przyrody i lasów – jest akceptowalnym poziomem. Lepsze to niż wojna, myślą decydenci. (Tymczasem terroryści stają się coraz śmielsi i incydenty coraz częstsze.) Przecież nie chcielibyśmy ich rozgniewać, prawda? Czy jest to nawyk myślenia z diaspory, czy zespół maltretowanej kobiety?

 

Dzisiejsza gazeta ma na pierwszej stronie artykuł o programie propagowanym przez Israela Katza, rzekomo „prawicowego” ministra spraw zagranicznych, który niedawno objął to stanowisko, zachęcania rządów do przenoszenia ambasad do Jerozolimy. Wspaniały pomysł, ale artykuł informuje, że jest budżet 50 milionów szekli (około 14 milionów dolarów) jako pomoc dla krajów, które to zrobią. A więc będziemy je przekupywać, żeby raczyły uznać naszą stolicę!  

 

Jest także działalność na skrajnej izraelskiej lewicy, która czynnie wspiera wrogów Izraela w ich staraniach o delegitymizowanie i demonizowanie państwa żydowskiego. Także ważna izraelska gazeta, „Haaretz”, ma kilku autorów, którzy codziennie przyczyniają się do tej kampanii. Nikt nie mówi, że nie powinniśmy mieć wolnej prasy, ale na przykład, Gideon Levy, już dawno przekroczył granicę między społeczno-polityczną krytyką a toczącym pianę z pyska wstrętem do własnej ojczyzny, która dała jego rodzicom schronienie przed nazistami w 1939 roku. To jest oznaka psychicznego zaburzenia, a jest to zaburzenie wystarczająco powszechne, by można je było uważać za patologię społeczną.

 

Asymilacja, obłaskawianie, kolaboracja i uległość wobec upokorzenia i nawet terroryzmu. To wszystko są społeczne patologie narodu żydowskiego w diasporze, a także w żydowskim państwie, które są pozostałymi z czasów życia w diasporze reliktami strategii przetrwania.

 

Pora, byśmy je przezwyciężyli. W świecie, w którym jest kwitnące, silne państwo żydowskie, są tak użyteczne dla narodu żydowskiego, jak zapalony wyrostek robaczkowy dla ludzkiego organizmu.


Unlearning the Lessons of the Diaspora

28 lipca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal


Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Obecnie jest na emeryturze, mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Kanapa vs rzeczywistość baszarteg 2019-08-05


Syjonizm

Znalezionych 123 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10
Dlaczego syjonizm nie jest ani jak panafrykanizm, ani jak biały nacjonalizm   Valdary   2019-01-07
Kolejna bitwa w wojnie o kulturę w Izraelu   Rosenthal   2018-12-10
Okrzyk ”Prawo powrotu” wyciszony przez pełną historię   Julius   2018-11-30
Partia Meretz próbuje zawłaszczyć pamięć Icchaka Rabina   Maroun   2018-11-16
Trauma i terror: widok z Południa   Plosker   2018-11-15
Zamach na Hotel King David   Amos   2018-11-09
Wypełnianie warunków umowy społecznej   Rosenthal   2018-10-29
Pokój z Jordania – nie wpadajcie w panikę   Kedar   2018-10-28
Gideon Levy jest pijany siłą   Maroun   2018-09-17
Żydowskie prawa do Izraela (część 1): Deklaracja Niepodległości   Rain   2018-09-12
Antysyjonizm nie jest antysemityzmem, ale jest może gorszy   Maroun   2018-09-11
Kto jest okupantem?     2018-08-23
Czy Izrael pozostanie państwem żydowskim i syjonistycznym?   Rosenthal   2018-08-17
Żydowskie państwo w nieżydowskich oczach     2018-08-03
Znieść Rabbinat!   Rosenthal   2018-07-02
Żołnierz IDF o swoich przeżyciach podczas obrony granicy   Barad   2018-06-20
Taniec na linie     2018-05-13
List otwarty do niemieckiej kanclerz   Bat Adam   2018-05-12
O latawcach i Natalie Portman   Collins   2018-04-29
Tchórzliwy profesor Henry Maitles i aktywiści, którzy uciekli   Collier   2018-04-13
Muzułmańscy dysydenci przeciw nienawiści   Koraszewski   2018-04-05
Prawdziwe powody, dla których ułuda dwóch państw nie umiera... i prosty powód, dla którego powinna   Bellerose   2018-03-11
Arab z urodzenia, syjonista z wyboru   Maroun   2018-02-14
Jak Golda Meir definiowała “Palestyńczyków”?   Meir   2018-01-21
Dlaczego milczycie?   Stern   2017-12-25
Otwarty list do Mandla Mandeli   Neguise   2017-12-13
Czy Izrael musi płacić za pokój?   Rosenthal   2017-12-01
Naród Narracji   Rosenthal   2017-08-18
Niepodważalne argumenty o ludach rdzennych   Fred Maroun   2017-08-16
Nasi druzyjscy sąsiedzi   Shapiro   2017-07-27
Przerywając ciszę, by ujawnić zbrodnię   Koraszewski   2017-06-12
Do pokoju przez prawdę: książka, która odważa się powiedzieć prawdę o Izraelu   Greenfield   2017-06-09
Przestańcie próbować ratować Izrael   Collins   2017-06-05
Czasami obraz wart jest więcej niż tysiąc słów   Fitzgerald   2017-05-26
Z takimi “syjonistami”, kto potrzebuje wrogów?   Yemini   2017-05-15
50 lat demonizacji i wypaczania prawdy     2017-05-12
Czy spotkał się pan z Chelsea Manning, Herrr Minister?   Yemini   2017-05-10
 Kogo obchodzi Izrael?   Koraszewski   2017-05-09
Dlaczego budują osiedla?   Tsalic   2017-03-21
To nie Izrael powoduje antysemityzm   Dershowitz   2017-03-02
Czy Żydzi są rdzennym ludem w ziemi Izraela? Oczywiście   Bellerose   2017-02-19
Patrząc z linii frontu   Stuart   2017-02-18
Tego dnia narodziła się izraelska demokracja   White   2017-02-17
Dlaczego organizacje pokojowe polegają na “alternatywnych faktach”?   Miller   2017-02-12
Dlaczego nas nienawidzą   Rosenthal   2017-01-27
Dyplomacja strachu, ambasada USA i jak Trump powinien odpowiedzieć na groźby palestyńskie     2017-01-14
Cywilizowani barbarzyńcy i niespodziewani przyjaciele     2017-01-06
316 mil do Aleppo. Lekcja dla Izraela   Collier   2016-12-30
Prawda jest opinią mniejszości   Rosenthal   2016-12-18
Czy Żydzi powinni przepraszać?   Żabotyński   2016-12-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk