Prawda

Wtorek, 29 listopada 2022 - 02:34

« Poprzedni Następny »


Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc


Jeff Jacoby 2022-05-14

<span>Photo by Yossi Aloni/Flash90</span>
Photo by Yossi Aloni/Flash90

Artykuł Associated Press z 28 kwietnia o obchodzonym w Izraelu Jom HaSzoah zaczynał się od opisu jednej z przejmujących, dorocznych tradycji w państwie żydowskim:

 

TEL AWIW, Izrael — Syreny zawyły w całym Izraelu w czwartek rano i kraj znieruchomiał w dorocznym rytuale oddawania czci 6 milionom Żydów zamordowanych podczas Holocaustu.  

Ludzie zatrzymali się w miejscu, w którym się znajdowali, kierowcy zatrzymali samochody i wysiedli z nich, i wszyscy stali z pochylonymi głowami, jako znak pamięci ofiar nazistowskiego ludobójstwa.  


Jest to niezwykle poruszający moment, jak może poświadczyć każdy, kto to widział. Relację AP autorzy uzupełnili zdaniem: “Izrael został założony w 1948 roku jako schronienie dla Żydów po Holocauście”.  

To jest fałszywe. I warto poświęcić chwilę na wyjaśnienie, dlaczego.


Kiedy słychać syreny w Dzień Pamięci o Holocauście, miliony Izraelczyków przerywają wszystko, co robią, i stoją w milczeniu i smutku.  


Oczywiście, nowoczesne państwo Izrael proklamowano w 1948 roku, czyli w trzy lata po pokonaniu nazistowskich Niemiec. Założenie kraju nie było jednak jakąś rekompensatą za ludobójstwo, w którym unicestwiono jedną trzecią Żydów na świecie. Twierdzenie, że powodem założenia Izraela był Holocaust, oznacza popełnianie błędu logicznego znanego jako “post hoc ergo propter hoc” — twierdzenie, że ponieważ B zdarzyło się po A, B musi być wynikiem A.

Wyrzuty sumienia międzynarodowej społeczności z powodu Holocaustu nie były w większym stopniu katalizatorem niepodległości Izraela w 1948 roku niż niepodległości Jordanii w 1946 roku lub Indii i Pakistanu w 1947. Przede wszystkim, nie było żadnych takich wyrzutów sumienia. Zabrało lata zanim Niemcy i ich sojusznicy i kolaboranci z II wojny światowej wyrazili istotną skruchę za horrory Holocaustu. Ujawnienie tego, co działo się z Żydami Europy, pomogło wzmocnić globalną opinię publiczną w poparciu dla żydowskiego państwa, ale ruch na rzecz stworzenia takiego państwa – syjonizm – działał od XIX wieku.

Theodore Herzl, austrowęgierski dziennikarz i działacz, zwołał pierwszy Kongres Syjonistyczny w 1897 roku. Wówczas projekt syjonistyczny już był zaawansowany. Dziesiątki tysięcy żydowskich imigrantów z Rosji, Europy Wschodniej i Jemenu zaczęło przybywać do rządzonej przez Imperium Osmańskie Palestyny około 15 lat wcześniej. Na długo przed powstaniem Trzeciej Rzeszy ustanowiono polityczne i ekonomiczne instytucje, które z czasem stały się Izraelem. Jak napisał Max Fisher w eseju dla Vox, “Wszystkie czynniki, które prowadziły do utworzenia Izraela, już były na miejscu na długo przed Holocaustem”.

Jak już, to Holocaust hamował plany odrodzenia żydowskiej suwerenności. Właśnie kiedy miliony Żydów rozpaczliwie potrzebowały bezpiecznego schronienia, Wielka Brytania – która zdobyła Palestynę od Osmanów w I wojnie światowej – zatrzasnęła drzwi. Niezliczeni Żydzi, którzy mogli przeżyć, gdyby wyemigrowali do Palestyny, poszli zamiast tego do obozów zagłady w Europie Hitlera.

Nie Holocaust był powodem, że ONZ głosowała w 1947 roku za podziałem Palestyny na dwa państwa, jedno arabskie i jedno żydowskie. Było tak dlatego, że Wielka Brytania, niezdolna do dalszego rządzenia na tej ziemi, postanowiła oddać kontrolę nad nią (bardzo podobnie do tego, jak zrezygnowała z Indii, Jordanii i tak wielu części swojego byłego imperium). Życzliwość wobec Żydów miała niewiele wspólnego z poparciem ONZ dla stworzenia żydowskiego państwa. Tym, co motywowało kraje, które popierały rezolucję, była realpolitik, nie zaś humanitaryzm lub skrucha.

“Niektórzy amerykańscy politycy, włącznie z samym [prezydentem] Trumanem… oczekiwali, że żydowskie państwo będzie demokratyczne i prozachodnie, pomagając tym samym powstrzymać szerzenie się sowieckich wpływów w regionie” - pisze Dov Waxman,  profesor politologii i badań bliskowschodnich w UCLA.

W kontekście wyłaniającej się zimnej wojny z Sowietami strategiczne interesy USA kształtowały amerykańską politykę zagraniczną bardziej niż humanitarna troska o Żydów, którzy ocaleli z Holocaustu. Przekonanie, że Żydom należy się rekompensata za ich cierpienia podczas Holocaustu i że moralnie zasługują na posiadanie własnego państwa, było w najlepszym wypadku drugorzędnym czynnikiem.  

Inne państwa, szczególnie Wielka Brytania i Związek Radziecki, były w jeszcze większym stopniu motywowane przez realpolitik niż przez życzliwość [wobec Żydów w obliczu] Holocaustu w postawie wobec stworzenia żydowskiego państwa w Palestynie. Brytyjczycy sprzeciwiali się żydowskiej państwowości głównie z powodu pragnienia zachowania dobrych stosunków z państwami arabskimi (których ropy naftowej potrzebowali). Sowieci, z drugiej strony, popierali żydowską państwowość, ponieważ chcieli, by Brytyjczycy odeszli z Palestyny i mieli nadzieję, że żydowskie państwo, kierowane przez socjalistyczną partię Mapai, będzie miało dobre stosunki z ZSRR.

Wspólnym mitem wśród antysemitów i antysyjonistów jest to, że Żydzi wykorzystali Holocaust w celu założenia żydowskiego państwa kosztem Palestyńczyków, którzy nie byli odpowiedzialni za zbrodnie nazistów. Niektórzy, jak kongresmenka Rashida Tlaib, wysuwali nawet groteskowo niedorzeczne twierdzenie, że Arabowie z Palestyny dostarczyli „bezpiecznego schronienia Żydom”, którzy przeżyli obozy śmierci.

Byłoby znacznie bliższe prawdy powiedzenie, że palestyńscy przywódcy podczas II wojny światowej mieli nadzieję i działali na rzecz sukcesu “ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, które spodziewali się importować na Bliski Wschód po zagładzie Żydów w Europie. Tak więc, gdy tylko Hitler doszedł do władzy w Niemczech, Hadż Haj Amin al-Husseini — Wielki Mufti Jerozolimy i polityczny przywódca palestyńskich Arabów od lat 1920. i potem – skontaktował się z niemieckim konsulem w Jerozolimie, by powiedzieć, że on i jego zwolennicy “witają z radością nowe władze Niemiec i mają nadzieję na rozciągnięcie faszystowskiego, antydemokratycznego systemu na inne kraje”. Mufti następnie zawarł sojusz w Hitlerem, spędził lata wojny w Berlinie i pomógł zwerbować tysiące pronazistowskich muzułmanów bośniackich do nowej dywizji Waffen-SS.

“Naszym fundamentalnym warunkiem współpracy z Niemcami – pisał Husseini w swoich pamiętnikach – było otrzymanie wolnej ręki do wyplenienia Żydów do ostatniego z Palestyny i świata arabskiego. Poprosiłem Hitlera o wyraźne zobowiązanie, że pozwoli nam rozwiązać problem żydowski… według naukowych metod zainicjowanych w Niemczech do uporania się z ich Żydami. Odpowiedzią, jaką dostałem, było ‘Żydzi są wasi’”.

W żadnym sensie Izrael nie został stworzony przez międzynarodową społeczność i dany Żydom, by był schronieniem po Holocauście. Powstał dzięki ciężkiej pracy, poświęceniu i dzielności ruchu syjonistycznego, który dążył do zrealizowania wizji wznowionej suwerenności od lat 1800.

“Dlaczego Stany Zjednoczone należą do Amerykanów? – zapytał kiedyś w Weekly Standard profesor Yale, David Gelernter – Ponieważ zbudowaliśmy je. Stworzyliśmy ideę i realizowaliśmy ją kawałek po kawałku”.

Dlaczego Izrael należy do Izraelczyków? To prawda, Żydzi żyli tam nieprzerwanie [również] od czasu, kiedy Rzymianie zniszczyli Drugą Świątynię w roku 70 n.e. To prawda, Żydzi zostali wygnani z ich domów w Europie i z arabskiego Bliskiego Wschodu, i nie mili innego miejsca, by do niego pójść, i żądali prawa do życia. W ostatecznym rachunku jednak ziemia Izraela należy do Izraelczyków z tej samej przyczyny, dla której Ameryka należy do Amerykanów: ponieważ Izraelczycy wymyślili i stworzyli Izrael – a to, co tworzysz, jest twoje. Jeśli chcesz ojczyznę, musisz ją stworzyć. Osuszasz moczary, budujesz farmy, budujesz domy, szkoły, drogi, szpitale, place zabaw, kina, biura… Tak Ameryka zdobyła swoją ojczyznę i dlatego też Izrael należy do Izraelczyków.

I, mógłby dodać, ponieważ Izraelczycy, tak jak Amerykanie zapłacili krwią na polach bitew za swoją niepodległość. W dniu, w którym Izrael ogłosił niepodległość w 1948 roku, został najechany przez połączone armie Ligi Arabskiej, która przysięgała, dokonać “wojny eksterminacji i olbrzymiej masakry”. Innymi słowy, trzy lata po nazistowskim ludobójstwie nowonarodzonemu państwu żydowskiemu groziło kolejne ludobójstwo.

W tym miesiącu Izrael obchodzi 74. rocznicę niepodległości. To wydarzenie było kamieniem milowym w historii, zwycięstwem życia i nadziei nad siłami nienawiści i śmierci. Było niewiarygodnym zbiegiem historycznych zdarzeń, że największy triumf narodu żydowskiego na przestrzeni 19 stuleci nastąpił tak blisko po ich największej katastrofie . Jednak triumf nie był odpowiedzią na katastrofę. Izrael powstał po Holocauście, a nie z powodu Holocaustu.

 


Arguable, 2 maja 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Jeff Jacoby - amerykański dziennikarz, wieloletni publicysta "Boston Globe".


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 264 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk