Prawda

Niedziela, 26 marca 2023 - 20:23

« Poprzedni Następny »


Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”


Noru Tsalic 2020-11-03

Stojący na czele sudańskiej Rady Niepodległości Abdel Fattah al-Burhan spotkał się z Benjaminem Netanjahu już w lutym 2020r.
Stojący na czele sudańskiej Rady Niepodległości Abdel Fattah al-Burhan spotkał się z Benjaminem Netanjahu już w lutym 2020r.

Wiem, wiem, Jom Kipur jest już za nami. Kto jednak powiedział, że jest to jedyny dzień w roku, kiedy musimy mówić „przepraszam”?  


Kiedy kolejny kraj arabski (Sudan) decyduje się na normalizację stosunków z państwem żydowskim, całkiem sporo ludzi jest winne nam wszystkim (i samym sobie) szczerych przeprosin.


Dziennikarze


Upadek dziennikarstwa jest jednym z największych wyzwań dla demokracji XXI wieku. Prawdziwi dziennikarze (czytaj: ludzie, którzy cenią obiektywność, mają szacunek dla faktów i są zdolni do przenikliwej analizy) stają się czymś rzadkim; ubytki w szeregach wypełniają polityczni aktywiści, dla których „dziennikarstwo” jest raczej bronią niż powołaniem. A najsmutniejsze jest to, że uchodzi im to na sucho i nawet nie muszą przyznawać się, że byli w błędzie; głównie chyba dlatego, że ludzie nie zwracają uwagi na ich patetyczne piski.


Zvi Bar’el, na przykład, prawdopodobnie określiłby siebie jako doświadczonego dziennikarza. W izraelskiej gazecie Ha’aretz nosi całkiem poważnie brzmiący tytuł “analityka spraw bliskowschodnich”; nawet ma doktorat z historii Bliskiego Wschodu. Jedną z jego “analiz” opublikowano kilka tygodni temu (po ogłoszeniu umowy z ZEA), pod stanowczym tytułem: “Umowa Izraela z ZEA zapowiada nowe warunki związków z państwami arabskimi”


Niektórzy mogą powiedzieć, że stwierdza rzecz oczywistą – i trudno się z tym nie zgodzić. Nie skarżę się jednak na brak przenikliwości – przywykłem, że tego należy oczekiwać; problem polega na tym, że nigdzie w tym uczonym artykule analityk Bar’el nie wypowiada słów: „Nie miałem racji – przepraszam!”


Bowiem poprzednie “analizy” pana Bar’ela (tj. przed ogłoszeniem ZEA) były zupełnie inne. Na przykład, ta, którą opublikował pod nie mniej sentencjonalnym tytułem:

“Bez rozwiązania sprawy palestyńskiej żadne państwo arabskie nie będzie starało się o stosunki z Izraelem”

Pan Bar’el zaczął tę poprzednią “analizę” od cytowania wygłoszonej w ONZ wypowiedzi Netanjahu:

“Wielu od dawna zakłada, że izraelsko-palestyński pokój może pomóc w stworzeniu szerszego zbliżenia między Izraelem a światem arabskim. Obecnie jednak uważam, że może to działać odwrotnie: a mianowicie, że większe zbliżenie między Izraelem a światem arabskim może pomóc w stworzeniu izraelsko-palestyńskiego pokoju. I dlatego, aby osiągnąć pokój, musimy patrzeć nie tylko na Jerozolimę i Ramallah, ale na Kair, Amman, Abu Zabi, Rijad i inne miejsca”.

Analityk spraw bliskowschodnich w Ha’aretz zabrał się następnie za wyśmiewanie Netanjahu za tę wypowiedź. Nie, żaden kraj arabski, oświadczył nasz przyjaciel z nieugiętą pewnością siebie, nie będzie “starał się o stosunki” z Izraelem, dopóki Izrael najpierw nie wyczaruje “Rozwiązania Sprawy Palestyńskiej”. No cóż, zrobiły to ZEA (według wszystkich oznak, kraj arabski, włącznie z nazwą). A dwa inne (jak dotąd!) poszły w jego ślady.  


Hmm… to kto jest teraz ośmieszony? Przepraszam za język, ale powiedziałbym, że Zvi Bar’el zrobił z siebie dupka. Ktoś powinien mu powiedzieć, że mimo częściowej homofonii, tytuł „analityk” nie pochodzi od słowa „analny”!


To smutna sytuacja, kiedy “analitycy” (i generalnie dziennikarze) zupełnie nie wiedzą, co się dzieje – aż do momentu, kiedy staje się to wiadomością publiczną. Było wiele znaków, jakie mógł dostrzec pan Bar’el. Od lat już Netanjahu rzucał wyraźne aluzje o rychłym pokoju ze światem arabskim; to samo robił Trump. Było powszechnie wiadomo, że już jest znaczne zbliżenie. A jeśli nic innego, to było to wyraźnie powiedziane w najnowszym porozumieniu koalicyjnym. Nie, nie w części o “aneksji” – to zostawmy nieszczęsnym “analitykom”; w części, która mówi:  

“Premier i premier oczekujący będą działali wspólnie i w skoordynowany sposób na rzecz porozumień pokojowych z wszystkimi naszymi sąsiadami i na rzecz regionalnej współpracy […] cały czas mając na celu ochronę bezpieczeństwa i strategicznych interesów państwa Izrael, włącznie z potrzebą zachowania regionalnego bezpieczeństwa, utrzymania istniejących porozumień pokojowych i dążeniem do przyszłych porozumień pokojowych”.   

Słowa “porozumienia pokojowe” pojawiają się aż trzy razy w tym jednym akapicie. Można by pomyśleć, że to wystarczająca aluzja, by wzbudzić ciekawość nawet tępego, zblazowanego „analityka” Ha’aretz.


“Dziennikarze” tacy jak Bar’el nie są jednak nastrojeni na fakty i dowody; powoduje nimi ideologia, wiara. Według “świeckiej religii” pana Bar’ela, Netanjahu i Trump są wiecznymi kłamcami – i nigdy nie można im wierzyć; pragnienie pokoju przez Izrael jest zawsze podejrzane – są to puste słowa, które ukrywają nikczemne zamiary; a dola palestyńskich Arabów jest najważniejsza na całym szerokim, cholernym świecie. Dla pewnego rodzaju pseudoliberałów powyższe zdania są Ewangelią – a nie kwestionuje się Pisma Świętego!


No cóż, nie chcę być zbyt ostry: cenieni analitycy bliskowschodni (nawet ci z doktoratem i – choć trudno w to uwierzyć – nawet ci, którzy piszą do “Ha’aretz”) mogą oczywiście popełnić błąd, tak samo jak my wszyscy. Ale… wybaczcie mi, jeśli skromnie wyrażę moją opinię, że poza oznaką charakteru, przyznanie się do własnych błędów powinno być minimalnym wymaganiem dla zachowania wiarygodności; jeśli już nie pracy.


Przestańmy się jednak czepiać biednego Zvi Bar’ela – w żadnym razie nie jest jedynym winowajcą: właściwie każdy inny “analityk” (i prawdopodobnie także jego pies) zgadzał się z nim. Do niedawna oni wszyscy mówili, że choć arabskie kraje Zatoki nie mają nic przeciwko politycznemu odpowiednikowi ukradkowego seksu z państwem żydowskim, nie śniło by im się nawet sformalizowanie tego związku bez palestyńskiego błogosławieństwa. A jeszcze nie słyszałem, by którykolwiek z tych “analityków” powiedział: “Nie miałem racji”.  


Co doprowadza mnie do następnej kategorii.


Aktywiści „aneksji”


Wszystko, co dotyczy Izraela i Palestyńczyków w sposób gwarantowany przyciąga nieproporcjonalną ilość uwagi ze strony “aktywistów” z osobistymi pobudkami. Niewiele rzeczy jednak wywołało takie szalone strugi nieokiełznanej krytyki jak „aneksja”. Przekonani (głównie przez własne uprzedzenia), że wszystko, czego Netanjahu kiedykolwiek chciał, to ograbienie Palestyńczyków z “ich” ziemi, bardzo wielu ludzi – od New Israel Fund, Yachad, J-Street i innych do zachodnioeuropejskich polityków i senatorów Demokratycznej Partii USA – wystąpiło, by „wyrazić swoje głębokie zaniepokojenie” „planami aneksji”. Przecież, jak oni wszyscy oświadczyli (nie zadając sobie nawet trudu wyjaśnienia, dlaczego) “aneksja” oznacza  koniec rozwiązania w postaci dwóch państw – prawda?


Nawet niektórzy ludzie, którzy autentycznie popierają Izrael, byli zdezorientowani. Dlaczego uprzednio tak bardzo ostrożny Netanjahu nagle stał się tak gorliwy w dokonaniu czegoś „tak radykalnego”? No cóż, jak wielu konsultantów ds. zachowań organizacyjnych powie ci, większość ludzi nie lubi zmian: kiedy mają wybór, na ogół wybierają “zło, które znam”; a przynajmniej opóźniają zapoznanie się z nowym wrogiem. Aby spowodować zmianę, czasami konieczne jest stworzenie kryzysu…   


Wiemy teraz, że umowa z ZEA była przygotowywana przez wiele miesięcy. I nie potrzeba mieć doktoratu z historii Bliskiego Wschodu, żeby zrozumieć, dlaczego ostatecznie doszła do skutku.   

Dokonała tego groźba “aneksji” – i coś więcej. Słowami „pracownika Białego Domu” (cytowanymi przez Walla i „Times of Israel”):

“Rozmawialiśmy o tym [o normalizacji stosunków Izrael-ZEA] przez ponad rok, ale sprawa aneksji stworzyła atmosferę, w której umowa stała się bardziej osiągalna”.

To wydaje się sprzeczne z intuicją tylko takim ciemnym jak tabaka w rogu „analitykom” i zielonym (a nie chodzi mi tylko o „Partie Zielonych”) europejskim politykom. W polityce bliskowschodniej “aneksja” nigdy nie była nieuchronnie zbliżającą się “katastrofą”; nie, była znakomitym gambitem: dostarczyła Emiratczykom okazji do “uratowania Palestyńczyków” i „uratowania pokoju” – a wszystko to przez zrobienie tego, co i tak chcieli zrobić. Jeśli chodzi o Netanjahu, to “niechętnie zgodził się” zrezygnować z czegoś, czego w rzeczywistości nie chciał zrobić (chyba że w znacznie bardziej sprzyjających okolicznościach), w zamian za pokój z wschodzącą gwiazdą świata arabskiego. Obie strony osiągnęły nie tylko swój cel – ale znalazły także sposób sprzedania wyników swoim krajowym wyborcom.   


Zapytacie, czy to jednak naprawdę był gambit. Czy też Netanjahu ktoś w ostatniej chwili “wyperswadował” te nikczemne „plany aneksji”?


Hmm, jakie plany – proszę, powiedzcie mi? „Anektowanie” ziemi (tj. rządzenie nią jako częścią suwerennego terytorium Izraela) jest całkiem dużą operacją logistyczną. Obejmuje założenie (a przynajmniej delegowanie) rządowych biur, instalacji bezpieczeństwa, ośrodków władzy. Jako minimum musi być przegrupowanie zasobów militarnych. Niemniej nie było żadnych przygotowań – ani nawet szkiców; żadnego planu nie przedłożono do aprobaty; żadne miejsca nie zostały zaznaczone, nie poruszyła się ani jedna jednostka armii. Nie tylko ludzi na ulicy, ale ministrów i dowódców wojskowych pozostawiono z zastanawianiem się, co – jeśli cokolwiek – zostanie anektowane: kilka symbolicznych hektarów? Dolina Jordanu? 30% Zachodniego Brzegu?     


Plany?  Nie było żadnych “planów”.  A jak myślicie, dlaczego?


“Aneksja” była sfabrykowanym kryzysem, który umożliwił przywódcom ZEA przedstawić normalizację stosunków jako rozwiązanie.


Jeśli chodzi o “aktywistów przeciwko aneksji”, żaden – z tego, co wiem – nie przyznał, jak dotąd, że się mylił. W rzeczywistości bardzo niewielu uznało za stosowne wyrażenie ulgi wobec „zawieszenia planów aneksji”. Pokazując albo intelektualna nieuczciwość, albo – co bardzie prawdopodobne – tylko czystą głupotę.


„Antyrasiści”


Należy przeprosić za więcej niż tylko za ciężką przesadę w sprawie “aneksji”. Parę lat temu przypadkiem wdałem się w dyskusję z czołową aktywistką z New Israel Fund – UK.  Byliśmy w niewielkiej grupie i rozpoczęła tyradę o “rażącym rasizmie”, jaki – jej zdaniem – cechuje całe społeczeństwo izraelskie; dość agresywnie zażądała ode mnie, bym to potępił. Odpowiedziałem, że bezwarunkowo to potępiam; i dodałem, że niestety, istotnie istnieje obrzydliwy rasizm w Izraelu – dokładnie tak samo jak w USA, Wielkiej Brytanii i innych krajach. „O nie – powiedziała z czymś, co mogę jedynie nazwać zimnym gniewem. – Jest znacznie, znacznie więcej rasizmu w Izraelu”. Chciałem poprosić ją o dowody popierające tak ciężkie oskarżenie – ale wyraźnie dawała do zrozumienia, że jeśli nie przyznam, że Izrael jest bardziej rasistowski niż wszystkie inne kraje, nie interesowała jej żadna debata ze mną.  


Od lat już w pewnych kręgach modne jest oskarżanie nie tylko Netanjahu, nie tylko “izraelskiego rządu”, ale “izraelskiego społeczeństwa” en-bloc o rasizm, o bezduszność i brak pragnienia pokoju, o “kradzież ziemi” i inne grzechy.


“Dowodami” zazwyczaj są “izraelskie zachowanie” (według narracji i interpretacji oskarżycieli), upolitycznione sondaże opinii publicznej (z pytaniami, jakich nie stawia się nikomu innemu poza Izraelczykami) i “anegdotyczne dowody” – a wszystko to pokazuje “głęboko zakorzeniony antyarabski rasizm” i inne nikczemne postawy.


Tych “izraelskich postaw” używa się następnie do wzywania do międzynarodowych “nacisków” na Izraelczyków – po których, jako rasistowskich podżegaczach wojennych, nie można się spodziewać, że dobrowolnie zawrą pokój.   


Jeśli mowa o sondażach opinii publicznej, to przeprowadzono taki sondaż po ogłoszeniu o porozumieniu z ZEA: niemal 80% “izraelskiego społeczeństwa popiera porozumienie z ZEA zamiast “aneksji”; mniej niż 17% wyraziło odwrotną opinię. W rzeczywistości, od momentu tego ogłoszenia cały kraj jest w świątecznym nastroju. Wygląda na to, że mimo ich zakorzenionego antyarabskiego rasizmu i braku pragnienia pokoju, Izraelczycy marzą o podróżowaniu do ZEA, robieniu tam interesów, o tym, by Arabowie z Emiratów odwiedzali Izrael i robili interesy w żydowskim państwie. Setki Izraelczyków na Twitterze starało się zawrzeć przyjaźń z Arabami, którymi rzekomo gardzą z powodu rasistowskich uprzedzeń…  


I nie byli to tylko ludzie z ulicy: tak bardzo oczerniany “prawicowy rząd Izraela” jednogłośnie poparł Porozumienia Abrahamowe – co zrobili też posłowie, reprezentujący w parlamencie “skrajnie prawicowe” partie opozycyjne. W rzeczywistości, jedyną izraelską partią, która głosowała przeciwko pokojowym stosunkom ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi była … Zjednoczona (Arabska) Lista! Nie trzeba mówić, że żaden z “aktywistów pokoju” nie skrytykował izraelskich- arabskich posłów za to stanowisko. Pseudoliberałowie – jak wiemy – widzą tylko błędy Żydów.     


“Wybitni Żydzi brytyjscy”


Jest jednak ktoś jeszcze, kto powinien przeprosić izraelskie społeczeństwo – i własną społeczność. Kilka miesięcy temu 40 “wybitnych Żydów brytyjskich” napisało list do ambasadora Izraela w Londynie z protestem przeciwko “aneksji”. Co jest w tym złego, zapytacie? Z pewnością brytyjscy Żydzi – czy „wybitni”, czy nie, mają prawo pisać do ambasadora żydowskiego państwa? Oczywiście, że mają; wybrali jednak dość dziwaczny sposób zrobienia tego. Widzicie, gdybym chciał wysłać list (czy to do ambasadora, czy sympatycznego pana, który sprząta ulicę przed ambasadą, nie ma znaczenia) użyłbym niezawodnych usług Brytyjskiej Poczty Królewskiej. Oczywiście, ja nie jestem “wybitny”; gdybym był z choć odrobinę „wyższej klasy”, mógłbym użyć kuriera – albo wysłać osobistego służącego, by zaniósł list do ambasady. Nie to jednak zrobili nasi “wybitni Żydzi”; nie, oni opublikowali swój list w gazecie. Zapytacie, w której gazecie? Jak to, oczywiście w Ha’aretz – gdzieżby indziej?! 


A co napisali ci “wybitni Żydzi”? No cóż, wyrazili “bezprecedensowy poziom zaniepokojenia”.  Jak również następującą „analizę”:

“Jeszcze nie widzieliśmy argumentu, który przekonałby nas, oddanych syjonistów i żarliwie otwartych przyjaciół Izraela, że proponowana aneksja jest konstruktywnym krokiem. Zamiast tego, będzie to naszym zdaniem pyrrusowe zwycięstwo, mnożące polityczne, dyplomatyczne i ekonomiczne trudności bez otrzymania żadnych namacalnych korzyści”.   

Nie trzeba dodawać, że były tam jeszcze inne bardziej “soczyste” akapity, wszystkie wiernie i ze złośliwą satysfakcją przedrukowane przez innych „przyjaciół Izraela” – takich jak Guardian i BBC.


Sądząc po powyższym, stanowczym oświadczeniu, może kusić myśl, że ci “wybitni” są wszyscy wysokiej klasy specjalistami w sprawach polityki bliskowschodniej. Ale… nie, nie są. Nie są nawet analitykami ds. Bliskiego Wschodu Ha’aretz. Większość z nich to politycy i biznesmeni, a kilku jest nawet politycznymi aktywistami przebranymi za rabinów.  


Nie jest jasne, dlaczego ci ludzie (którzy żyją w Wielkiej Brytanii, płacą podatki w Wielkiej Brytanii i nie muszą służyć w armii w Wielkiej Brytanii) ośmielają się publicznie mówić Izraelczykom, co mają robić? Zastanawiam się, co czuliby, gdyby 40 “wybitnych Żydów izraelskich” opublikowało list w “Guardianie” z oświadczeniem, że “jeszcze nie widzieliśmy argumentu, który przekonałby nas, że Brexit jest konstruktywnym krokiem”?


Dlaczego te aroganckie kutasy myślą, że rozumieją potrzeby i interesy Izraela lepiej niż wybrani przedstawiciele izraelskiego społeczeństwa? Dlaczego widzą siebie jako odpowiedzialnych dorosłych, podczas gdy patrzą na izraelskich przywódców (z których część przez wiele lat zajmowała stanowiska o olbrzymiej odpowiedzialności w rządzie i/lub siłach bezpieczeństwa) jako niewiele więcej niż dzieci?


Większość z nich wierzyła, że Netanjahu – ten nowy Czyngis-Chan, równie lekkomyślny, prymitywny i skłonny do niszczenia, jak stary – właśnie powoduje olbrzymią katastrofę dla państwa żydowskiego i całego narodu żydowskiego. Spokojniejsza, trzeźwiejsza analiza mogła przekonać, że Netanjahu w żadnym razie nie jest lekkomyślny. Z pewnością, podobnie jak Trump, Netanjahu nie jest wszystkim do smaku. Darzcie sobie tego człowieka nienawiścią, jeśli tak chcecie; pogardzajcie nim za jego cygara, lody, jego domniemaną korupcję, jego złośliwą żonę lub jego niezaprzeczalne osiągnięcia. Ale lekkomyślny? Jeśli już, to ten facet jest raczej wyrachowanym sukinsynem. Netanjahu może grać o wysokie stawki – ale jego grą są szachy, a nie tryktrak: on nie rzuca kośćmi.


W sumie to demarché „wybitnych” nie było zaskoczeniem – większość z nich powiedziała lub zrobiła coś głupiego w przeszłości. Niestety, do ich szeregów dołączyli tym razem także ludzie tacy jak Howard Jacobson, którego szanuję. Co cię napadło, drogi Howardzie, żeby dodać twoje nazwisko do tej haniebnej listy?


Wiem, wiem: jesteśmy daleko poza Jom Kipur. Ale nie poza odkupieniem, jeszcze nie. Nie jest za późno. Proszę: bądź człowiekiem i powiedz  „Przepraszam”.  

 

Hey, Mr. ‘Prominent British Jew’: be a mensch and say ‘I’m sorry!’

Politically-incorrect Politics, 24 października 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Noru Tsalic

Izraelski inżynier i bloger, obecnie pracuje w Wielkiej Brytanii.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 278 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk