Prawda

Niedziela, 2 kwietnia 2023 - 01:42

« Poprzedni Następny »


Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?


Eldedr of Ziyon 2020-10-13


Co Donald Trump  zrobił jak dotąd dla Izraela i Żydów:

1. Przeniesienie ambasady USA do Jerozolimy. 

 

Dało to sygnał światu, że USA patrzą na Bliski Wschód w realistyczny sposób. Mówienie, że Jerozolima nie jest stolicą Izraela, jest fikcją, której trzymają się Arabowie, Unia Europejska i ONZ, a żaden pokój nie jest możliwy bez tego, by wszyscy rozumieli prawdę.  

 

To posunięcie dowiodło także czegoś innego: że eksperci, którzy przysięgali, że świat arabski zareaguje wielkim gniewem na krok USA, mylili się, co może znaczyć, że inne części konwencjonalnej mądrości o konflikcie izraelsko-palestyńskim prawdopodobnie również są błędne. Syjonistyczna prawica, kiedy twierdziła uparcie, że palestyńskie groźby przemocy, rzucane gdy nie dostają, czego chcą, są puste, miała rację. Skoro podstawowa przesłanka zwolenników Umów z Oslo okazała się fałszywa, wszystko inne było teraz możliwe.

 

2. Porozumienia Abrahamowe

 

Izrael od lat rozmawia z arabskimi krajami Zatoki i ma z nimi ciche, partnerskie stosunki. Porozumienie Izrael-ZEA ma całkowicie inny wymiar.    

 

Nie znamy jeszcze wszystkich konsekwencji tego, włącznie z tym czy i które kraje, zdecydują się na normalizację stosunków z Izraelem, ale już wpłynęło to na cały świat arabski. Kraje, które były wrogie wobec Izraela, takie jak Liban i Irak, zaczynają myśleć inaczej. Arabski antysemityzm nie jest nagle tak oczywisty. Liga Arabska nie przypieczętowuje automatycznie tego, co chcą Palestyńczycy. Koncepcja rozwiązania korzystnego dla obu stron powoli zastępuje stary paradygmat odmawiania zrobienia tego, co byłoby w najlepszym interesie świata arabskiego, tylko dlatego, że również Izrael odniósłby korzyści. 

 

Prawdziwy pokój przyjdzie, kiedy Izrael będzie akceptowany jako rdzenny kraj w regionie, a to jest pierwszy krok w tym  kierunku.   

 

3. Doktryna Pompeo

 

Przed "Umową Stulecia" była tak zwana Doktryna Pompeo, która obaliła opinię Departamentu Stanu z epoki Jimmy’ego Cartera stwierdzając, że żydowskie społeczności w Judei i Samarii nie naruszają międzynarodowego prawa.   

 

Jest to poprawna opinia, która pokazała, że podstawowe założenie, które tworzyło trwały impas, można wyrzucić przez okno. 

 

4. Dekret prezydencki o antysemityzmie

 

Ludzie dostali szału sprzeciwiając się temu dekretowi prezydenckiemu. A przecież, jedyne, co zrobił, to dodanie antysemityzmu do listy różnych form dyskryminacji (rasa, kolor, narodowość) zawartej w Tytule VI Ustawy o Prawach Obywatelskich. To nie powinno sprawiać żadnych trudności. Ludzie, którzy sprzeciwiają się temu, po cichu popierają antysemityzm.  

 

Sprzeciw wobec części, która wywołała ataki szału – użycie roboczej definicji IHRA jako podstawy ustalenia, czy ktoś jest dyskryminowany – opierał się na szeregu fałszywych argumentów. Ten Dekret Prezydencki pokazał tak wyraźnie, jak to możliwe, różnicę podejścia między obydwiema amerykańskimi partiami w sprawie żydowskiej.  

 

5. Wycofanie się z JCPOA i sankcje na Iran

 

JCPOA otwierało drogę Iranowi do broni nuklearnej, zaledwie opóźniając proces o kilka lat. Trump zmienił to całkowicie. Iran nie może dłużej przekazywać nieograniczonych sum Hezbollahowi, Hamasowi i Islamskiemu Dżihadowi na prowadzenie działań terrorystycznych na całym świecie. Gotowość Libanu do negocjacji z Izraelem w sprawie morskich granic jest, przynajmniej częściowo, wynikiem tego, że Hezbollah traci tam wpływy. 

 

Iran jest uparty i nie podda się łatwo, ale naciski działają na różne sposoby. Jest tu potencjał olbrzymich korzyści i byłoby wielkim błędem wahanie się w tej sprawie.

 

6. Wystąpienie z Rady Praw Człowieka ONZ

 

Rada Praw Człowieka ONZ jest od lat ponurym żartem i choć wszystkie kraje zachodnie wiedzą o tym, nadal akceptują to. Administracja Trumpa powiedziała dość. Jest to antysemickie bagno i nadawanie mu legitymacji pomogło okopać się bigoterii. 

 

7. Plan Pokój do Dobrobytu

 

"Umowa Stulecia” nie została entuzjastycznie przyjęta przez świat arabski, ale nie jestem pewien, że o to chodziło. Pokazała światu, a szczególnie światu arabskiemu, że Palestyńczycy  wolą odrzucić każdy plan – także taki, który zarówno umożliwiał drogę do państwowości, dałby im ciągłe państwo i dałby im szanse na budowę solidnej gospodarki. 

 

To odrzucenie ustawiło światu arabskiemu scenę do zamiany swojego niezadowolenia z Palestyńczyków z prywatnego w publiczne. Raz jeszcze: uczciwość jest niezbędna dla pokoju.  

 

8. Uznanie Wzgórz Golan za część Izraela

 

Tutaj jest inny przypadek, kiedy administracja Trumpa odrzuciła fikcję. Syria jest popierającą terror dyktaturą, która morduje własnych obywateli – kto, na Boga, chciałby, by mieszkańcy Golanu żyli pod takim reżimem? Niemniej do czasu Trumpa nikt nie był skłonny powiedzieć tego głośno.  

 

9. Wycofanie się USA z UNESCO

 

Nie była to wielka sprawa, ale wysłała sygnał: międzynarodowe instytucje nie mogą dłużej traktować Izraela i żydowskiego dziedzictwa jako czegoś bezwartościowego nie ponosząc za to konsekwencji. Do czasów administracji Trumpa międzynarodowe instytucje uważały, że bezkarnie mogą traktować Izrael jak śmieć i nawet Izrael akceptował to złe traktowanie, co było jakąś formą syndromu sztokholmskiego. To się zmieniło i to pokazuje, że USA są moralną siłą w świecie – co jest dokładną odwrotnością tego, jak się ten kraj przedstawia.  

 

10. Obcięcie wypłat dla AP, zamknięcie biura OWP w Waszyngtonie

 

Zdaniem Trumpa, zawsze jest quid pro quo. Trump poświęcił czas na próby rozmów z Palestyńczykami. Kiedy pokazali, że nie chcą grać na nowym boisku, Trump powiedział, że nie ma powodu dalszego finansowania ich. Nie ma powodu na utrzymywanie status quo i wszystko jest do ponownych negocjacji. Skoro USA niczego nie dostają od Palestyńczyków, dlaczego nadal mają dawać im pieniądze?  

 

11. Obcięcie finansowania UNRWA/odrzucenie palestyńskiego „prawa powrotu”

 

To jest kolejny element zwycięstwa realpolitik nad fantazjami Palestyńczyków. Nie istnieje „prawo powrotu” po 72 latach. Od początku „prawo powrotu” było używane jako narzędzie mające służyć do zniszczenia Izraela.  Od początku było skazane na niepowodzenie. Już dawno należało to głośno powiedzieć. 

 

12. Zabicie Kasema Solejmaniego

 

Choć ta operacja przyniosła korzyści głównie USA, Solejmani odgrywał także zasadniczą rolę w antyizraelskich działaniach Iranu. Bezpośrednio pomagał Hezbollahowi w wojnie libańskiej 2006 roku i z pewnością przyłożył rękę do założenia baz w Syrii, które bezpośrednio zagrażały Izraelowi. Był niezastąpiony.

 

13. Nałożenie sankcji na ICC

 

To pokazało światu, że używanie narzędzi międzynarodowego prawa do atakowania tych krajów, które już mają solidne systemy sprawiedliwości, nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością, a wszystko z wypaczaniem sprawiedliwości. 

 

14. Mianowanie Elana Carra na specjalnego pełnomocnika do monitorowania i zwalczania antysemityzmu

 

Choć Elan Carr zaczął pracować dopiero w lutym 2019 roku, już postawił jasno sprawę: szalona nienawiść do Izraela jest antysemityzmem. Obecnie Carr organizuje konferencję o antysemityzmie online, która ma odbyć się w tym miesiącu. 

 

_____________

 

Kontrast z wszystkimi poprzednimi administracjami, szczególnie z administracją Obamy, jest oślepiający. 

 

Nie potrafię wyobrazić sobie innego prezydenta robiącego cokolwiek z tej listy, nie mówiąc już o całości. Niepokoi mnie, co zrobi lub które z tych kroków cofnie kolejna administracja w Białym Domu, jeśli będzie patrzyła na J-Street i powróci do starych i zdyskredytowanych poglądów na konflikt palestyńsko-izraelski.

 

W sumie, to jest bardzo imponująca lista. 

 

(h/t DaveMalkaYishai)

What Trump has done for Israel and Jews

 

Elder of Ziyon, 6 października 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Elder of Ziyon

Amerykański badacz i bloger.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 279 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk