Prawda

Środa, 20 października 2021 - 09:30

« Poprzedni Następny »


Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?


Eldedr of Ziyon 2020-10-13


Co Donald Trump  zrobił jak dotąd dla Izraela i Żydów:

1. Przeniesienie ambasady USA do Jerozolimy. 

 

Dało to sygnał światu, że USA patrzą na Bliski Wschód w realistyczny sposób. Mówienie, że Jerozolima nie jest stolicą Izraela, jest fikcją, której trzymają się Arabowie, Unia Europejska i ONZ, a żaden pokój nie jest możliwy bez tego, by wszyscy rozumieli prawdę.  

 

To posunięcie dowiodło także czegoś innego: że eksperci, którzy przysięgali, że świat arabski zareaguje wielkim gniewem na krok USA, mylili się, co może znaczyć, że inne części konwencjonalnej mądrości o konflikcie izraelsko-palestyńskim prawdopodobnie również są błędne. Syjonistyczna prawica, kiedy twierdziła uparcie, że palestyńskie groźby przemocy, rzucane gdy nie dostają, czego chcą, są puste, miała rację. Skoro podstawowa przesłanka zwolenników Umów z Oslo okazała się fałszywa, wszystko inne było teraz możliwe.

 

2. Porozumienia Abrahamowe

 

Izrael od lat rozmawia z arabskimi krajami Zatoki i ma z nimi ciche, partnerskie stosunki. Porozumienie Izrael-ZEA ma całkowicie inny wymiar.    

 

Nie znamy jeszcze wszystkich konsekwencji tego, włącznie z tym czy i które kraje, zdecydują się na normalizację stosunków z Izraelem, ale już wpłynęło to na cały świat arabski. Kraje, które były wrogie wobec Izraela, takie jak Liban i Irak, zaczynają myśleć inaczej. Arabski antysemityzm nie jest nagle tak oczywisty. Liga Arabska nie przypieczętowuje automatycznie tego, co chcą Palestyńczycy. Koncepcja rozwiązania korzystnego dla obu stron powoli zastępuje stary paradygmat odmawiania zrobienia tego, co byłoby w najlepszym interesie świata arabskiego, tylko dlatego, że również Izrael odniósłby korzyści. 

 

Prawdziwy pokój przyjdzie, kiedy Izrael będzie akceptowany jako rdzenny kraj w regionie, a to jest pierwszy krok w tym  kierunku.   

 

3. Doktryna Pompeo

 

Przed "Umową Stulecia" była tak zwana Doktryna Pompeo, która obaliła opinię Departamentu Stanu z epoki Jimmy’ego Cartera stwierdzając, że żydowskie społeczności w Judei i Samarii nie naruszają międzynarodowego prawa.   

 

Jest to poprawna opinia, która pokazała, że podstawowe założenie, które tworzyło trwały impas, można wyrzucić przez okno. 

 

4. Dekret prezydencki o antysemityzmie

 

Ludzie dostali szału sprzeciwiając się temu dekretowi prezydenckiemu. A przecież, jedyne, co zrobił, to dodanie antysemityzmu do listy różnych form dyskryminacji (rasa, kolor, narodowość) zawartej w Tytule VI Ustawy o Prawach Obywatelskich. To nie powinno sprawiać żadnych trudności. Ludzie, którzy sprzeciwiają się temu, po cichu popierają antysemityzm.  

 

Sprzeciw wobec części, która wywołała ataki szału – użycie roboczej definicji IHRA jako podstawy ustalenia, czy ktoś jest dyskryminowany – opierał się na szeregu fałszywych argumentów. Ten Dekret Prezydencki pokazał tak wyraźnie, jak to możliwe, różnicę podejścia między obydwiema amerykańskimi partiami w sprawie żydowskiej.  

 

5. Wycofanie się z JCPOA i sankcje na Iran

 

JCPOA otwierało drogę Iranowi do broni nuklearnej, zaledwie opóźniając proces o kilka lat. Trump zmienił to całkowicie. Iran nie może dłużej przekazywać nieograniczonych sum Hezbollahowi, Hamasowi i Islamskiemu Dżihadowi na prowadzenie działań terrorystycznych na całym świecie. Gotowość Libanu do negocjacji z Izraelem w sprawie morskich granic jest, przynajmniej częściowo, wynikiem tego, że Hezbollah traci tam wpływy. 

 

Iran jest uparty i nie podda się łatwo, ale naciski działają na różne sposoby. Jest tu potencjał olbrzymich korzyści i byłoby wielkim błędem wahanie się w tej sprawie.

 

6. Wystąpienie z Rady Praw Człowieka ONZ

 

Rada Praw Człowieka ONZ jest od lat ponurym żartem i choć wszystkie kraje zachodnie wiedzą o tym, nadal akceptują to. Administracja Trumpa powiedziała dość. Jest to antysemickie bagno i nadawanie mu legitymacji pomogło okopać się bigoterii. 

 

7. Plan Pokój do Dobrobytu

 

"Umowa Stulecia” nie została entuzjastycznie przyjęta przez świat arabski, ale nie jestem pewien, że o to chodziło. Pokazała światu, a szczególnie światu arabskiemu, że Palestyńczycy  wolą odrzucić każdy plan – także taki, który zarówno umożliwiał drogę do państwowości, dałby im ciągłe państwo i dałby im szanse na budowę solidnej gospodarki. 

 

To odrzucenie ustawiło światu arabskiemu scenę do zamiany swojego niezadowolenia z Palestyńczyków z prywatnego w publiczne. Raz jeszcze: uczciwość jest niezbędna dla pokoju.  

 

8. Uznanie Wzgórz Golan za część Izraela

 

Tutaj jest inny przypadek, kiedy administracja Trumpa odrzuciła fikcję. Syria jest popierającą terror dyktaturą, która morduje własnych obywateli – kto, na Boga, chciałby, by mieszkańcy Golanu żyli pod takim reżimem? Niemniej do czasu Trumpa nikt nie był skłonny powiedzieć tego głośno.  

 

9. Wycofanie się USA z UNESCO

 

Nie była to wielka sprawa, ale wysłała sygnał: międzynarodowe instytucje nie mogą dłużej traktować Izraela i żydowskiego dziedzictwa jako czegoś bezwartościowego nie ponosząc za to konsekwencji. Do czasów administracji Trumpa międzynarodowe instytucje uważały, że bezkarnie mogą traktować Izrael jak śmieć i nawet Izrael akceptował to złe traktowanie, co było jakąś formą syndromu sztokholmskiego. To się zmieniło i to pokazuje, że USA są moralną siłą w świecie – co jest dokładną odwrotnością tego, jak się ten kraj przedstawia.  

 

10. Obcięcie wypłat dla AP, zamknięcie biura OWP w Waszyngtonie

 

Zdaniem Trumpa, zawsze jest quid pro quo. Trump poświęcił czas na próby rozmów z Palestyńczykami. Kiedy pokazali, że nie chcą grać na nowym boisku, Trump powiedział, że nie ma powodu dalszego finansowania ich. Nie ma powodu na utrzymywanie status quo i wszystko jest do ponownych negocjacji. Skoro USA niczego nie dostają od Palestyńczyków, dlaczego nadal mają dawać im pieniądze?  

 

11. Obcięcie finansowania UNRWA/odrzucenie palestyńskiego „prawa powrotu”

 

To jest kolejny element zwycięstwa realpolitik nad fantazjami Palestyńczyków. Nie istnieje „prawo powrotu” po 72 latach. Od początku „prawo powrotu” było używane jako narzędzie mające służyć do zniszczenia Izraela.  Od początku było skazane na niepowodzenie. Już dawno należało to głośno powiedzieć. 

 

12. Zabicie Kasema Solejmaniego

 

Choć ta operacja przyniosła korzyści głównie USA, Solejmani odgrywał także zasadniczą rolę w antyizraelskich działaniach Iranu. Bezpośrednio pomagał Hezbollahowi w wojnie libańskiej 2006 roku i z pewnością przyłożył rękę do założenia baz w Syrii, które bezpośrednio zagrażały Izraelowi. Był niezastąpiony.

 

13. Nałożenie sankcji na ICC

 

To pokazało światu, że używanie narzędzi międzynarodowego prawa do atakowania tych krajów, które już mają solidne systemy sprawiedliwości, nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością, a wszystko z wypaczaniem sprawiedliwości. 

 

14. Mianowanie Elana Carra na specjalnego pełnomocnika do monitorowania i zwalczania antysemityzmu

 

Choć Elan Carr zaczął pracować dopiero w lutym 2019 roku, już postawił jasno sprawę: szalona nienawiść do Izraela jest antysemityzmem. Obecnie Carr organizuje konferencję o antysemityzmie online, która ma odbyć się w tym miesiącu. 

 

_____________

 

Kontrast z wszystkimi poprzednimi administracjami, szczególnie z administracją Obamy, jest oślepiający. 

 

Nie potrafię wyobrazić sobie innego prezydenta robiącego cokolwiek z tej listy, nie mówiąc już o całości. Niepokoi mnie, co zrobi lub które z tych kroków cofnie kolejna administracja w Białym Domu, jeśli będzie patrzyła na J-Street i powróci do starych i zdyskredytowanych poglądów na konflikt palestyńsko-izraelski.

 

W sumie, to jest bardzo imponująca lista. 

 

(h/t DaveMalkaYishai)

What Trump has done for Israel and Jews

 

Elder of Ziyon, 6 października 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Elder of Ziyon

Amerykański badacz i bloger.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 220 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk