Prawda

Wtorek, 7 grudnia 2021 - 13:09

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia


Liat Collins 2021-09-01

Palestyński uchodźca pokojowo protestuje przy płocie granicznym.
Palestyński uchodźca pokojowo protestuje przy płocie granicznym.

Pewne zdjęcia wyróżniają się nawet w świecie, w którym każdy jest fotografem-amatorem i może z łatwością dzielić się swoim zdjęciami przy pomocy trzymanego w ręce telefonu. Przejęciu Afganistanu przez Taliban towarzyszyły uderzające, wbijające się w pamięć obrazy. Ludzie, którzy spadali z nieba na ziemię, bo nie byli w stanie trzymać się samolotów startujących z międzynarodowego lotniska w Kabulu, stali się symbolem koszmaru naszych czasów, przypominali zdjęcia sprzed 20 lat zdesperowanych ofiar skaczących z okien World Trade Center, gdy wieże paliły się i rozpadały.

Inne rozdzierające serca obrazy z Kabulu w tym miesiącu pokazywały rodziców, którzy usiłowali podawać amerykańskim żołnierzom niemowlęta i małe dzieci ponad drutem kolczastym na szczycie muru wokół lotniska. Ci ludzie, tak przerażeni przyszłością, byli gotowi na rozdzielenie ze swoimi dziećmi w nadziei, że będą mogły żyć w innym kraju; że będą mogły żyć, kropka.  

 

Ale były także zdjęcia z granicy Gazy z Izraelem. Zauważcie różnicę. Także tutaj filmowano masy ludzi pędzących do płotu z drutem kolczastym na szczycie. Nie przybyli jednak, by uciec z piekła, ale by je eksportować. Ich celem jest zburzenie Izraela, a nie odbudowanie własnego życia. Oni nie byli starającymi się o azyl. Byli terrorystami. Uchodźcy nie strzelają, nie idą zabijać. Nie mają broni.

 

Członek Hamasu, który postrzelił z bliskiej odległości oficera straży granicznej, Barela Szmueliego w sobotę 21 sierpnia – strzelając przez otwór w płocie – nie strzelał w samoobronie. (Szmueli, 21-letni żołnierz, nadal walczy o życie w szpitalu, kiedy piszę te słowa.)   

 

To wydarzenie pokazuje dylemat, przed jakim stoi izraelska armia i jej dowódcy. Powściągliwość jest obustronnym mieczem. Żołnierze i straż graniczna nie otworzyli ognia do tłumu idącego na płot, co utrzymałoby ich z dala od granicy, ale prawdopodobnie spowodowałoby wiele ofiar po palestyńskiej stronie.

 

Kilka lat temu po tym, jak podobne rozruchy przy granicy skończyły się wieloma rannymi Gazańczykami, brytyjski dziennikarz radiowy zapytał mnie agresywnie, jak mogę wytłumaczyć, że tak wielu Palestyńczyków odniosło rany nóg i dolnych części ciała. Wzięłam głęboki oddech, zanim odpowiedziałam, bo wiedziałam, że niezależnie od tego, co powiem, jak to sformułuję, będę postrzegana jako bezduszny człowiek. Ton dziennikarza zawierał potępienie.   

 

Żołnierze IDF są dobrze wyszkoleni i mają wyraźne reguły w kwestii tego, w jakich sytuacjach należy otworzyć ogień. Jeśli Palestyńczycy mieli rany na nogach, to był to dowód, że żołnierze nie strzelali, by zabić, ale próbowali powstrzymać ich.

 

Terroryści Hamasu nie mają niczego do stracenia. Wychowani na diecie morderczego podżegania do męczeństwa, mogą albo zabić, albo zostać zabici – i pójdą prosto do dżihadystycznego raju pełnego niebiańskich dziewic, czekających na nich z otwartymi ramionami.  

 

Trudno walczyć z tego rodzaju fanatyzmem. Gotowość używania własnej ludności jako ludzkiej tarczy w terroryzmie i jako rekwizytów w wojnie o opinię publiczną daje Hamasowi punkty w każdej sytuacji. Proszę zauważyć liczbę dzieci wśród biorących udział w rozruchach. Jeśli Izrael strzela, terroryści stają się ofiarami; jeśli strona izraelska okazuje powściągliwość, jest to postrzegane jako słabość i zachęca do dalszych ataków.  

 

Nie potrzeba wiele, by zachęcić Hamas lub Palestyński Islamski Dżihad albo ich kolegów-terrorystów. Dni Wściekłości w palestyńskim kalendarzu nie kończą się, trwają z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc, z roku na rok.

 

Izrael jest potępiony, jeśli reaguje i potępiony, jeśli tego nie robi.

 

Izraelskie południe od dawna jest zakładnikiem Hamasu (i jego irańskiego dostawcy funduszy i broni): nie powinno być sytuacji, w której “kilka” rakiet od czasu do czasu i trwający ekoterroryzm przy pomocy masowych podpaleń balonami z płonącymi szmatami  są uważane za akceptowalne.

 

To wymaga zmiany sposobu myślenia nie tylko rządu w Jerozolimie i biura szefa sztabu IDF w kwaterze głównej w Tel Awiwie. To wymaga zmiany opinii świata, wyjścia poza obraz, w którym Izrael jest automatycznie czarnym charakterem, a palestyńscy “uchodźcy” są ofiarami. Z pięcioma pokoleniami żyjącymi w arabskojęzycznej, muzułmańskiej Gazie, upór ONZ przy nazywaniu Palestyńczyków „uchodźcami” jest już częścią problemu.

 

Członkowie Hamasu i PIJ, którzy starają się sforsować płot na granicy z Izraelem, nie są odpowiednikiem uchodźców, którzy próbują uciec przed talibami. Wręcz przeciwnie: mają wiele wspólnego z talibami, próbując rozszerzyć swój kalifat na cały region.  

 

Zanim potępisz Izrael za budowanie płotów i bronienie ich, rozważ, co zdarzyłoby się, gdyby nie istniały i nie były bronione. Europejskie kraje nie korzystają ochoczo z szansy goszczenia autentycznych uchodźców spod reżimu stosującego ścisły szariat. Co by się zdarzyło, gdyby tysiące ludzi próbowało przekroczyć te granice podczas masowego wiecu? A gdyby niektórzy z nich byli uzbrojeni i otwarcie mówili o zamiarach dokonywania terrorystycznych ataków?

 

Każdy kraj i każda armia próbuje uniknąć masowych cywilnych ofiar, ale żadna nie podejmuje takich kroków, jak robi to Izrael – często narażając własnych żołnierzy. Niemniej na żadną armię nie ma takich nacisków jak na armię Izraela, by zaprzestała działań obronnych. Jaka jest proporcjonalna odpowiedź na rakiety odpalane na oślep na twoich obywateli? Jaki rodzaj powściągliwości powstrzymuje terroryzm zamiast go zachęcać?

 

Absurd ostatnich wydarzeń można zobaczyć w sposobie, w jaki zachowywali się po porozumieniu o kolejnym zastrzyku gotówki z Kataru do Strefy Gazy oraz podczas egipskich prób złagodzenia sytuacji. To dla Hamasu nie było wystarczające ani dość szybkie.

 

Po każdej rundzie palestyńskiej przemocy – jak 11-dniowa mini-wojna, która miała miejsce w maju – jest wiele dyskusji o rehabilitacji Strefy Gazy. Hamas jednak nie dąży do rehabilitacji, dąży do konfrontacji. Niedawne pełne przemocy rozruchy, podobnie jak atak rakietowy w maju, odbywają się pod hasłem obrony Al-Aksy i Jerozolimy. Jerozolima jest zawsze dobrym zawołaniem wojennym. I zdobywa więcej regionalnej i międzynarodowej uwagi niż prośby o „zniesienie blokady” (która i tak jest bardzo ograniczona do tego, by nie dopuścić więcej materiału wojennego dla terrorystów, którzy rządzą Strefą Gazy).

 

Groźba zorganizowania kolejnych rozruchów na granicy w tym tygodniu nie była próbą obniżenia temperatury, ale podpalenia i odwrócenia uwagi, kiedy premier Naftali Bennett spotyka się z prezydentem USA, Joe Bidenem w Waszyngtonie.

 

Nie ulega wątpliwości, że fakt zmiany rządu w Izraelu i administracji w USA także wywiera efekty w regionie. Chaotyczne sceny wycofywania sił USA i ich sojuszników z Afganistanu ośmieliły radykalnych islamistów na całym świecie.  

 

Izrael znajduje się w trudnej sytuacji. Przez kilka lat stosował politykę „koszenia trawy” – obcinania powierzchniowego wzrostu i odpychania Hamasu, kiedy terroryści rozpoczynali rundę przemocy, ale bez rozprawienia się z korzeniami problemu.

 

Teraz przyszła pora na zastanowienie się i wypracowanie innej strategii – takiej, która obejmuje publiczną dyplomację nie mniej niż kampanię militarną. Znaczna część świata arabskiego już rozumie, że to nie państwo żydowskie, ale radykalni islamiści są rzeczywistym zagrożeniem. Porozumienia Abrahamowe z zeszłego roku częściowo były na tym oparte.

 

Świat zachodni musi zrozumieć przed czym stoi Izrael – i że Izrael jest na pierwszej linii frontu w walce z globalnym dżihadem w obronie wszystkich demokratycznych, wolnych krajów. Nie ma znaczenia, jaki rząd jest tutaj przy władzy lub po której stronie politycznej mapy stoją przywódcy innych krajów.

 

Uczestnicy rozruchów na granicy są uzbrojeni w jakże fotogeniczne proce, które pomagają propagować perwersyjny obraz palestyńskiego Dawida, który walczy z żydowskim Goliatem.  Hamas nie jest jednak ruchem skautów. To nie są pokojowi demonstranci, To są terroryści. Kropki łączące Hamas i PIJ z Talibanem i ISIS są w kształcie kropli krwi.

 

Sceny Palestyńczyków rzucających się na płot graniczny dają fotografom szansę na doskonałe ujęcie, obraz, który zdobywa nagrody. Musimy upierać się przy pytaniu, co jest fałszywego w tym zdjęciu.

 

Terrorists and parting shots

Jerusalem Post, 26 sierpnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 982 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk