Prawda

Poniedziałek, 25 października 2021 - 15:20

« Poprzedni Następny »


Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów


Majid Rafizadeh 2021-09-03

Założenie, że Iran i Taliban nie są sojusznikami, ponieważ jedni są szyitami, a drudzy sunnitami, jest tragicznie błędne. W przeszłości irański reżim ukrywał kontakty z talibami; ale już tego nie robi. Irański reżim ochoczo buduje sojusze z każdym rządem lub grupą terrorystyczną, która podziela nienawiść Teheranu do Arabii Saudyjskiej, krajów Zatoki, Izraela lub USA. Na zdjęciu: rządowe spotkanie talibow w Teheranie w styczniu 2021, (zrzut z ekranu wideo)
Założenie, że Iran i Taliban nie są sojusznikami, ponieważ jedni są szyitami, a drudzy sunnitami, jest tragicznie błędne. W przeszłości irański reżim ukrywał kontakty z talibami; ale już tego nie robi. Irański reżim ochoczo buduje sojusze z każdym rządem lub grupą terrorystyczną, która podziela nienawiść Teheranu do Arabii Saudyjskiej, krajów Zatoki, Izraela lub USA. Na zdjęciu: rządowe spotkanie talibow w Teheranie w styczniu 2021, (zrzut z ekranu wideo)

Wśród wielu ludzi, którzy wygrali na klęsce administracji Bidena w Afganistanie i przejęciu kraju przez talibów, są mułłowie irańskiego reżimu. Założenie, że Iran i Taliban nie są sojusznikami, ponieważ jedni są szyitami, a drudzy sunnitami, jest tragicznie błędne.


Przywódcy Iranu od dawna czekali na to przejęcie – był to przynajmniej jeden z powodów, dla którego oklaskiwali wycofanie się Ameryki z Afganistanu. Jeszcze przed kapitulacją Ameryki irański reżim spotykał się z przywódcami Talibanu. W styczniu delegacja talibów już prowadziła publiczne konsultacje z irańskimi dygnitarzami, włącznie z ministrem spraw zagranicznych, Dżavadem Zarifem. Jak sam informował, obie strony prowadziły produktywne rozmowy i dyskutowały o swoich związkach i o przyszłości Afganistanu.


Jak mówił Zarif podczas dyskusji z delegacją Talibanu, irański reżim lobbował na rzecz Talibanu. Powiedział, że:

"politycznych decyzji nie można podejmować w próżni i trzeba stworzyć w procesie uczestniczącym inkluzywny rząd, trzeba rozważyć wszystkie podstawowe struktury, instytucje i prawa, takie jak konstytucja”. 

Ponadto pod koniec stycznia sekretarz Najwyższej Narodowej Rady Bezpieczeństwa Iranu, Ali Szamchani, tweetował:

"Podczas dzisiejszego spotkania z polityczną delegacją Talibanu dowiedziałem się, że przywódcy tej grupy są zdecydowani walczyć ze Stanami Zjednoczonymi”.

Kiedy rząd afgański i prezydent Aszraf Ghani jeszcze sprawowali władzę, to wydarzenie oburzyło rząd afgański. Szef Sztabu afgańskiej armii, Jasin Zia, odpowiedział Shamchaniemu tweetem:

"Niestety, twoje zrozumienie, @aliskamkhani_ir, jako sekretarza Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu o trwającej wojnie w Afganistanie jest błędne. Taliban nie jest przeciwko USA, ale przeciwko ludziom w Afganistanie. Działamy stanowczo przeciwko każdej grupie, która jest wrogiem ludzi w Afganistanie”.

Iran, tak samo jak Pakistan, od dawna dostarczał schronienia przywódcom talibów. Przywódcy talibów podróżowali do i z Iranu od 1996 roku, kiedy talibowie po raz pierwszy  zdobyli Kabul. Na przykład, magazyn “Foreign Policy” informował w 2016 roku, że:

"Szef talibów, mułła Achtar Mohammad Mansour, został zabity w Pakistanie przez amerykański dron w zeszły weekend po wyjeździe z Iranu, gdzie mieszka jego rodzina. Przedstawiciele USA mówią, że mułła Mansour regularnie i swobodnie podróżował do i z Iranu”.

Irański reżim, podobnie jak Pakistan, od dawna zaopatruje talibów w broń i gotówkę. W 2017 roku Rahmatullah Nabil, były szef narodowego departamentu bezpieczeństwa Afganistanu, oskarżył irański reżim o dostarczanie talibom broni i pomocy finansowej. Ponadto dwóch anonimowych funkcjonariuszy zachodnich w 2016 roku  powiedziało magazynowi “Foreign Policy”, że irański rząd “zaopatruje siły Talibanu wzdłuż swojej granicy w pieniądze i niewielkie ilości stosunkowo mało zaawansowanej broni, takiej jak karabiny maszynowe, amunicję i granatniki przeciwpancerne.  


W przeszłości irański reżim ukrywał swoje związki z talibami; ale już tego nie robi. „Kayhan”, gazeta finansowana przez biuro najwyższego przywódcy Iranu i uważana za tubę ajatollaha Alego Chameneiego, próbowała zmienić opinię publiczną o talibach. „Talibowie dzisiaj - pisała niedawno „Kayhan” – różnią się od talibów, którzy obcinali ludziom głowy”. Jak dotąd nie ma wystarczających dowodów na poparcie tego twierdzenia i chwilowo na to nie wygląda. Ciągle napływają doniesienia o dekapitacjach ludzi w Afganistanie, o kobietach, których oczy zostają wyłupione za posiadanie pracy i o dzieciach zaledwie 12-letnich „wyciąganych z domów”, by zostały seksualnymi niewolnicami lub żonami wojowników.


Próba irańskich przywódców stworzenia dobrego wizerunku Talibanu wyraźnie wywołała oburzenie wśród tych Irańczyków, którzy nie mają tak pozytywnej opinii o talibach. Na przykład, były irański dyplomata, Ali Chorram, ostrzegł reżim:

"Pogląd, że talibowie poddadzą się dowództwu Iranu jest równoznaczny z hodowaniem żmii w rękawie. Dla narodowych interesów Iranu liberalny rząd Aszrafa Ghaniego jest sto razy lepszy niż radykalny rząd ISIS-Taliban".

Podczas gdy wiele krajów – włącznie z Wielką Brytanią, Włochami, Hiszpanią, Danią, Szwecją, Norwegią i Finlandią – ewakuuje swoich obywateli zza linii wroga i zamyka swoje ambasady w Kabulu, irański reżim świętuje przejęcie władzy przez Taliban. Iran utrzymuje pracę swojej ambasady bez zmian. Jak powiedział rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Saeed Chatibzadeh, cytowany przez oficjalną agencję informacyjną, IRNA:

"Ambasada Islamskiej Republiki Iranu w Kabulu jest w pełni otwarta i czynna. Konsulat generalny Iranu w Herat jest również otwarty i czynny”.

Irański reżim wydaje się ochoczo budować sojusze z każdym rządem lub grupą terrorystyczną, która podziela nienawiść Teheranu do Arabii Saudyjskiej, krajów Zatoki, Izraela lub USA.


Niezmiernie ważną możliwością, jaką Iran widzi w przejęciu władzy przez talibów, jest to, że Afganistan może raz jeszcze stać się bezpieczną przystanią dla grup terrorystycznych, takich jak Al-Kaida lub Państwo Islamskie. Jak powiedziała amerykańska dziennikarka, po rozmowie z rzecznikiem prasowym talibów, dla nich te różnice są niemal bez znaczenia są jak różnica między "Pepsi" i „Cola” – wspólnie atakują Stany Zjednoczone.


W 2017 roku zestaw 470 tysięcy dokumentów ujawnionych przez CIA pokazał bliskie związki między Osamą Bin Ladenem, Al-Kaidą i irańskim reżimem. W orzeczeniu sądu federalnego stwierdzono, że "Iran dostarczał materialnego i bezpośredniego wsparcia terrorystom 9/11". Co najmniej ośmiu spośród porywaczy było w Iranie zanim udali się do USA. Z powodu roli odegranej przez Iran w atakach 9/11 Federalny Sąd USA nakazał Iranowi na wypłacenie rodzinom ofiar ponad 10 miliardów dolarów, choć zapewne nie ma sposobu na zmuszenie Iranu do wypłacenia tych pieniędzy. Sądy federalne USA orzekły także, że Iran nadal jest dłużny Amerykanom 53 miliardy dolarów za wysadzenie w powietrze baraków piechoty morskiej USA w Bejrucie w Libanie w 1983 roku, jak również za inne napaści.


Przejęcie władzy przez talibów spowodowało, że wielu Afgańczyków ucieka z kraju, ale choć irański reżim twierdzi, że ma dobre stosunki z Afganistanem, zamknął swoje granice przed uchodźcami. Według irańskiego Czerwonego Półksiężyca (IIRC), funkcjonariusze ministerstwa spraw wewnętrznych i straż graniczna zatrzymują afgańskich uchodźców i odsyłają ich z powrotem przez granicę do Afganistanu.


Tym, co widzimy, jest że administracja Bidena właśnie wręczyła mułłom w Iranie – jak również Chińczykom, Rosjanom, Północnym Koreańczykom i Turkom – jeszcze jedną wygraną, kiedy wszyscy oni wiwatują z powodu klęski USA w Afganistanie i świętują przejęcie władzy w Azji Środkowej przez terrorystów.


Biden Admin Gives Iran’s Mullahs Another Victory: Taliban Takeover

Gatestone Institute, 28 sierpnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 964 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk