Prawda

Niedziela, 24 października 2021 - 17:39

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć


Adam Levick 2021-04-25

Teheran. Żołnierze Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej oddają hołd swoim przywódcom nazistowskim salutem.
Teheran. Żołnierze Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej oddają hołd swoim przywódcom nazistowskim salutem.

Parafrazując George’a Orwella, niektóre twierdzenia są tak oczywiście głupie, że tylko publicysta „Guardiana” może w nie wierzyć.


Artykuł w “Guardianie” autorstwa ich stałego publicysty, Simona Tisdalla, (Shadow warrior: Benjamin Netanyahu takes a dangerous gamble with Iran, 18 kwietnia) zaczyna się od następującego akapitu:


W regionie słynnym z podżegaczy wojennych i tyranów, kto jest dzisiaj najniebezpieczniejszym człowiekiem na Bliskim Wschodzie? Nie Baszar al-Assad, izolowany gauleiter Damaszku. Nie skompromitowany Mohammed bin Salman, książęcy saudyjski kat. Nawet nie główny mizoginista Turcji, Recep Tayyip Erdoğan, lokalny despota. Wystąp, Benjaminie Netanjahu, niewątpliwie najbardziej przekonujący kandydat do tytułu “niebezpieczny człowiek”. Premier Izraela przeszedł ostatnio samego siebie, grożąc wojną z Iranem, wydając rozkazy ataków, zabijając wybitnego naukowca, sabotując międzynarodowe naprawianie stosunków i sprzeciwiając się USA, niezbywalnemu sojusznikowi swojego kraju.

Najpierw, pokrótce przyjrzyjmy się otwierającemu “dossier” Tisdalla o człowieku, który „najbardziej zagraża pokojowi” na Bliskim Wschodzie.


Tisdall twierdzi, że Izrael, za rządów Netanjahu, zabił “wybitnego naukowca”. Jednak człowiek, o którego chodzi, Mohsen Fakhrizadeh, nie był tylko „naukowcem”. Był czołowym naukowcem od broni jądrowej i członkiem Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu, uznanego przez USA za organizację terrorystyczną, która szkoliła grupy terrorystyczne, takie jak Hezbollah i Islamski Dżihad, dostarczała schronienia  Al-Kaidzie i mordowała Amerykanów.


Źródłem, za którym Tisdall twierdzi, że Netanjahu groził Iranowi wojną, jest artykuł w “Guardianie” autorstwa ich bliskowschodniego korespondenta, Martina Chulova, który niczego takiego nie powiedział. W artykule (Israel appears to confirm it carried out cyberattack on Iran nuclear facility, 11 kwietnia) znajduje się jedynie następujący cytat wypowiedzi izraelskiego przywódcy:

Izraelski premier Benjamin Netanjahu powiedział później w niedzielę, że “walka przeciwko Iranowi i jego marionetkom oraz irańskim staraniom zbrojeniowym jest olbrzymią misją”.


“Sytuacja, jaka istnieje dzisiaj, niekoniecznie będzie sytuacją, jaka zaistnieje jutro” – dodał bez dalszych wyjaśnień.

Nie wygląda to na równoznaczne z grożeniem wojną.


Ponadto, oskarżanie Izraela o grożenie Iranowi wojną jest całkowitym odwróceniem rzeczywistości, ponieważ polityczni i wojskowi przywódcy w teokratycznej republice Iranu wielokrotnie grozili, że unicestwią państwo żydowskie. Istnieją niezliczone przykłady takich jawnych gróźb, które datują się wstecz do założycielskiej ideologii Republiki Islamskiej. W zeszłym roku, najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, nazwał Izrael “rakowatym guzem”, który trzeba zniszczyć, co jest odmianą retoryki o „wyeliminowaniu Izraela”, której wielokrotnie używał w mediach społecznościowych. Niemniej, dla Tisdalla, Chamenei, który głosi negację Holocaustu, a równocześnie podżega do kolejnej zagłady, najwyraźniej należy do umiarkowanego obozu w irańskiej polityce, co można zobaczyć w tym zdaniu z artykułu:  

Ajatollah Ali Chamenei, najwyższy przywódca Iranu, przeważył nad twardogłowymi i poinstruował negocjatorów, by nie odchodzili od rozmów w Wiedniu.

W odróżnieniu od niszczycielskiej retoryki Teheranu i jego terrorystycznej działalności w całym regionie militarne działania Izraela, jak również słowa jego politycznych przywódców skupiają się wyłącznie na powstrzymaniu Iranu przed zwiększaniem jego wojskowej obecności wokół granic Izraela i, oczywiście, przeszkodzeniu w zbudowaniu broni jądrowej – a ten cel Izraela podziela znaczna część społeczności międzynarodowej.


Według raportów Departamentu Stanu USA, również za czasu prezydentury Baracka Obamy, Iran był czołowym sponsorem terroryzmu na świecie, włącznie z ich “wsparciem dla Hezbollahu, palestyńskich grup terrorystycznych w Gazie i rozmaitych grup w Syrii, Iraku i na całym Bliskim Wschodzie” oraz autorem rozmaitych innych aktów terrorystycznych, które “tworzą niestabilność na Bliskim Wschodzie”. 


Tutaj jest fragment ostatniego raportu Departamentu Stanu:

[Irański] reżim brał bezpośredni udział w organizowaniu terroryzmu poprzez IRGC i ministerstwo wywiadu i bezpieczeństwa, włącznie ze spiskami w ostatnich latach w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, na Bliskim Wschodzie, w Azji i Afryce. Teheran także nadal pozwalał sieciom Al-Kaidy na działanie w Iranie, wysyłając pieniądze i wojowników do stref konfliktów w Afganistanie i Syrii i nadal pozwala członkom Al-Kaidy na przebywanie w kraju. Wreszcie, reżim irański nadal podżega do przemocy, zarówno bezpośrednio, jak przez swoje marionetki, w Bahrajnie, Iraku, Libanie, Syrii i Jemenie.

W Wielkiej Brytanii raport Parliament Foreign Affairs Committee kończył się wnioskiem, że działania IRGC Iranu “spełniają kryteria proskrypcji według Terrorism Act 2000, z powodu jego wyraźnego i trwającego wsparcia dla terrorystów i grup nie państwowych, które działają na rzecz podważenia stabilności w regionie”. W raporcie rekomendowano “zakazanie tej organizacji jako całości”.


Jak to zwięźle ujął zdecydowanie lewicowy, popierający umowę nuklearną z Iranem think tank, Center for American Progress: “Odciski palców Teheranu można zobaczyć w dosłownie wszystkich konfliktach regionu“:

Dostarcza pocisków i rakiet Hezbollahowi w Libanie i Hamasowi na palestyńskich terytoriach, które następnie zostają wystrzelone na Izrael. Iran zaopatruje reżim Assada w pieniądze, irańskich żołnierzy i cudzoziemskich szyickich członków milicji oraz wspiera sekciarskie milicje w Iraku, które podważają władzę rządu w Bagdadzie.  Teheran jest też oskarżony o dostarczanie broni rebeliantom Huti, którzy przechwycili panowanie nad znaczną częścią Jemenu.  

Co więc mówi Tisdall o sponsorowanym przez Iran terroryzmie w regionie i groźbach unicestwienia jedynego państwa żydowskiego? Nic, absolutnie nic. Dosłownie nie ma w jego artykule ani słowa poświęconego tym sprawom.


To, co napisaliśmy o Tisdallu w 2010 roku – o jego artykule w “Guardianie”, w którym bronił władcę Sudanu, Omara Al-Basziraoskarżanego o ludobójstwo za masowe zabijanie i gwałty cywilów w Darfurze, absurdalnie twierdząc, że jest on ofiarą zachodniego antyczarnego i antymuzułmańskiego rasizmu – jest równie prawdziwe dzisiaj, w jego propagandzie, że „Izrael jest nieszczęściem Bliskiego Wschodu”:


“Guardian”, napisaliśmy, “który chce być wiodącym na świecie liberalnym głosem, raz za razem pokazuje, że jest instynktownie wrogi wobec demokracji pod oblężeniem, w regionie zdominowanym przez despotów, niemniej ma słabość do [zdecydowanie nieliberalnych] tyranów”.  I zakończyliśmy: “Jest coś głęboko niedobrego, kiedy ideologiczni towarzysze gazety nie potrafią zebrać się na odwagę, by nazwać taką moralną ślepotę po imieniu – jest to tragiczne i niebezpieczne wypaczenie wszystkiego, co kiedykolwiek nazywało się liberalne”.


An idea so stupid that only a Guardian columnist can believe it

CAMERA UK, 18 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Adam Levick
Brytyjski dziennikarz, założyciel i naczelny Camera UK


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 964 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk