Prawda

Sobota, 27 lutego 2021 - 11:06

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

“Guardian”, BBC i nos Mony Lisy


Joe Geary 2014-01-23


Zgadnijcie, co to jest?


Zgadliście? Gratuluję, tak, to jest Bliski Wschód, jak go przedstawia znaczna część mediów, włącznie z “Guardianem” i BBC.


No cóż, w rzeczywistości to nie jest Bliski Wschód. To jest nos Mony Lisy. Ale widzicie obraz, a raczej, nie widzicie go. Widzicie jego maleńki fragment.W dziedzinie semiotyki i socjolingwistyki istnieje podstawowa zasada znana jako „ramowanie” [framing]. Dobrze wiadomo, że ramy, w jakich historia jest przedstawiona, wpłyną na to, jak przyjmie ją publiczność. Nie jest również kontrowersyjne to, że „ramowanie” nie jest czymś naturalnym i danym z góry, że każdy, kto coś opowiada, ma wybór różnych ram i wybór, jakiego dokonuje, daje istotne zrozumienie tego, jak mamy oceniać zarówno opowieść, jak opowiadającego.


Wracając do pierwotnej analogii, problem z doniesieniami “Guardiana” czy BBC z Bliskiego Wschodu jest taki, że w ogóle nie otrzymujemy ramy. Nie dostajemy nawet zbyt dużo z obrazu.


Dokonują oni świadomego wyboru usunięcia tak wielu elementów kontekstu, jak to możliwe, żeby, po pierwsze, przedstawić relację izraelsko-palestyńską jako wyłącznie konfliktową. Czy słyszymy kiedykolwiek o wielu wspólnych projektach, o izraelskiej pracy pomocowej na Terytoriach lub o opiece medycznej dostępnej dla Palestyńczyków w szpitalach izraelskich? Po drugie, przedstawiana jest jako największa możliwa nierównowaga. Jedna strona ma wszelką siłę jaka możemy sobie wyobrazić, druga jest całkowicie bezsilna.


I po trzecie, jest prostacko, ale uwodzicielsko, przedstawiana jako biały kapelusz kontra czarny kapelusz, a raczej jako biała rasa przeciwko czarnej lub przynajmniej brązowej. Izraelczycy przedstawiani są jako ludzie Zachodu, a więc metaforycznie biali (co za mutacja – od czarniawego Semity do nordyckiego aryjczyka zaledwie w ciągu dwóch pokoleń). Tymczasem Palestyńczycy, jako Arabowie, muszą być metaforycznie ludźmi „brązowymi”. I tak ci dostawcy informacji pozostawiają nas z paskudną narracją o supremacji rasowej, wywołując rozkoszny dreszczyk oburzenia wśród widzów i czytelników.


Wreszcie, stosunek ten jest odarty z całego kontekstu historycznego. Okrutny Goliat po prostu obudził się któregoś dnia i postanowił okupować i uciskać swojego biednego, poniewieranego sąsiada. Najpierw, żeby ukraść jego ziemię, a potem, kto wie, może całkowicie go wygnać. W takich ramach „sprawa” palestyńska jest po prostu sprawą walki o wolność i wszystkie środki zrzucenia jarzma ciemiężcy są usprawiedliwione, nawet największa przemoc.


Spróbujmy jednak spojrzeć na ten cały obraz w jego kontekście regionalnym. „Guardian” i BBC mogliby następująco przedstawić ramy tego konfliktu bliskowschodniego: maleńki kraj, który musiał walczyć o przeżycie w trzech wojnach agresji przeciwko niemu i od 65 lat  jest przedmiotem dzikiego terroryzmu, ale nadal rozkwita jako demokracja z pełnym poszanowaniem rządów prawa – a wszystko to w regionie przepełnionym przemocą, tyranią i nienawiścią. Przy takim ramowaniu niezbędna jest wymiana kapeluszy. Izrael broni się przeciwko wrogom, którzy pragną go zniszczyć po prostu dlatego, że jest inny; jest demokratyczny – co jest niebezpiecznie zaraźliwe – jest nowoczesny, a nade wszystko nie jest arabsko-muzułmański. Przy takim ramowaniu nie jest dłużej tak oczywiste, kto tu właściwie jest Goliatem, ale jest całkiem jasne, kto jest zbójcą, a kto ofiarą. Ponieważ na arabskim Bliskim Wschodzie nie tylko Żydzi, ale także Kurdowie i chrześcijanie są prześladowanymi ofiarami arabsko-muzułmańskiego odrzucenia „innego”, staje się jasne, że to nie Izrael powinien zasiadać na ONZ-owskiej ławie oskarżonych o apartheid i rasizm.  


Albo możemy spróbować trzeciego ramowania. Palestyńczycy i ich Sprawa są podbechtywani, pieszczeni i obejmowani przez potężnych graczy w tym regionie, Iran, Syrię, Turcję i państwa Zatoki z najbardziej cynicznych i wyrachowanych powodów. Po pierwsze, żeby wzmocnić swój prestiż w świecie arabskim, a po drugie, żeby odciągnąć uwagę własnych społeczeństw od upokorzeń, jakie je spotykają z rąk ich władców. Prawdziwy konflikt bliskowschodni, jak to teraz staje się jasne, jest konfliktem między zdominowanym przez szyitów Iranem oraz jego syryjską marionetką, a resztą świata arabskiego, który zdominowany jest przez sunnitów. Palestyńczycy są bardzo użytecznym pionkiem w tej grze. Proszę także zauważyć, że poparcie dla nich nigdy nie jest poparciem dla rozsądnego, wynegocjowanego pokoju z Izraelem. Zamiast tego mobilizuje się Palestyńczyków do jakiegoś nieprawdopodobnego zwycięstwa militarnego, kiedy to Izrael zostanie rzucony na kolana, albo, co jeszcze lepsze, wszyscy Żydzi, do ostatniego, zostaną wygnani z Bliskiego Wschodu. Nie łudźmy się, zarówno sunnici, jak szyici gotowi są walczyć z Izraelem do ostatniej kropli krwi palestyńskiej, a ostatnią rzeczą, jaką chcieliby zobaczyć, jest pokój. Jest to całkiem inna „sprawa” palestyńska niż ta, którą codziennie sprzedają nam BBC i „Guardian”.


Jestem jednak niesprawiedliwy. Czasami istotnie widzimy to:Co to jest? Ależ, oczywiście, to jest lobby żydowskie. Jedyna część ramy, którą nam pokazują regularnie. Jak często mówiono nam, że poparcie USA dla Izraela jest wyłącznie  wynikiem działalności  niejasnej, ale olbrzymiej potęgi Żydów amerykańskich i ich gór złota? Czy nie jest możliwe, że Izrael jest praworządną demokracją i że nie popieranie Izraela byłoby sprzeniewierzeniem się wszystkim wartościom głoszonym przez USA? Ależ nie, uchowaj Boże.


A dlaczego nigdy nie widzimy tego?Słusznie. To jest lobby arabskie. Saudyjczycy, Katarczycy, lobby Emiratów – a to poważne pieniądze – nie tylko szastają pieniędzmi w Waszyngtonie i wydają miliardy na broń amerykańską, ale przekupują media dochodami z reklam i finansują uniwersytety na całym Zachodzie (Fundacja Kaddafiego, pamiętacie?), tak wszechobecne na uniwersytetach „katedry bliskowschodnie” są nieodmiennie porządnie proarabskie i antyizraelskie.


Jeszcze ostatnie słowo o tak popularnym w BBC i “Guardianie” memie o kradnącym ziemię Goliacie. Jak to często dokumentowano na tym blogu, olbrzymia większość tych niecnych osiedli, alias „przeszkód dla pokoju”, jest zbudowana na ziemi która w każdym rozsądnym przyszłym porozumieniu będzie częścią wymiany ziemi i będzie częścią Izraela.


A więc, “Guardianie” i BBC, dajcie nam w przyszłości zobaczyć cały obraz we właściwej ramie. Mona Lisa jest znana ze swojego tajemniczego uśmiechu. Prawdopodobnie dlatego, że potrafiła „wyniuchać”, co wy, dwa rżnące głupa typy knujecie.


Jeśli ta zabawa z nosem jest zbyt straszna, to:


Jest tak prawdopodobnie dlatego, że ona połapała się, co wy, dwa rżnące głupa typy knujecie.

 

The Guardian, BBC and Mona Lisa’s nose

 

CiF Watch, 21 stycznia 2014

Tłumaczenie M.K.

 

Joe Geary

Współpracownik CiF Watch, grupy osób monitorujących antysemickie wypowiedzi  w brytyjskim „Guardinie” oraz na łamach ich „Comment is Free”, stosując definicję antysemityzmu  usuniętą niedawno ze zbioru dokumentów FRA (European Union Agency for Fundamental Rights).   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 829 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk